Piec hartowniczy budowa

  Рет қаралды 19,605

Marcin Dudek

Marcin Dudek

Күн бұрын

Film pokazuje budowę elektrycznego pieca hartowniczego, który wykonałem dla siebie. Skrzynka sterownicza zostanie zmieniona. Tą zrobiłem na szybko - nie mogłem końca się doczekać ;-)

Пікірлер: 159
@anatolmarecki4126
@anatolmarecki4126 Жыл бұрын
Jaki drut jest zastosowany do nawijania grzałek /spirali/ i jeśli można zapytać - gdzie go kupić. Dziękuję i pozdrawiam.
@nozownikdudek
@nozownikdudek Жыл бұрын
Uuu, już parę lat minęło...Kupiłem go na Allegro. To chyba Kanthal.
@jacekgorbacz440
@jacekgorbacz440 6 ай бұрын
Marcinie, napisz jak po latach oceniasz pracę obu pieców które zbudowałeś i czy robiłeś później jakieś ulepszenia itp.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 6 ай бұрын
Piec do hartowania śmiga do dzisiaj bezawaryjnie i bez poprawek. Piec kowalski obecnie wykonałbym przelotowy (drugie drzwiczki z tyłu), przynajmniej dwupalnikowy, no i początkowe spaliny jakoś wykorzystałbym do szybszego podgrzania rekuperatora.
@BEDsmieszek
@BEDsmieszek 5 жыл бұрын
Przyznam się że trochę nie rozumiem. Potrzebuje takiego pieca do hartowania noży. Fajnie to panu wyszło. Grzałek manpan sporo a mówi pan że daje 3 bezpieczniki 16A po każdym na jedną spirale. Jakoś pan wcześniej pospinal te spirale że każda nie wychodzi z tyłu obudowy? Podpięta jest całość pod 3 fazy? Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Każda grzałka posiada jeden bezpiecznik i każda jest podpięta pod inną fazę. Wspólnie podłączone są tylko pod zero. Czyli 1 faza> 1 bezpiecznik>grzałka>zero, 2 faza>2 bezpiecznik>druga grzałka>zero i 3 faza> trzeci bezpiecznik>trzecia grzałka>zero Razem pracują na oddzielnych trzech fazach i każda na 230V.
@przemekk1549
@przemekk1549 5 жыл бұрын
Czy liczba wzoji ma znaczenie?czy jak będzie więcej będzie niedogrzewal i czy jak będzie za mało to się przepali ?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Ważna jest długość, grubość i oporność drutu na grzałkę. Liczba zwoi to już zależy na jakiej średnicy go skręcisz, a powyższe parametry się nie zmienią. Trzeba tylko uważać, aby poszczególne zwoje nie zetknęły się ze sobą.
@przemekk1549
@przemekk1549 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek to jeżeli będziemy to wszystko wiedzieć to wyjdzie nam moc na jednej grzałce?
@przemekk1549
@przemekk1549 5 жыл бұрын
Drut oporowy 0.8 mm opór 2.69 Oma na metr jeśli to znamy to jak obliczyć ile trzeba drutu na moc 1700W
@przemekk1549
@przemekk1549 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek znalazłem ten kalkulator i z tego co wpisałem czyli średnica zwoju 15 mm drut oporowy 0.8 mm żeby uzyskać 2000 Wat potrzeba 40 zwojów wtedy przeliczyli mi że opor drutu wyszedł 5.88 Oma na metr. 5.88 podzieliłem na 2.69 czyli opór na jeden metr to wyszło 2.18 . Czyli potrzebuje 2 metry i 18 cm drutu
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@przemekk1549 spokojnie, bo nie nadążam. Ja zużyłem ponad 20 m na jedną grzałkę ;-) Ilość zwoi nie ma znaczenia! Możesz ten sam drut zwinąć na 20 i na 200 zwoi i tak samo będzie grzał. Liczy się długość drutu i jego opór na metr. Dla drutu o którym piszesz, czyli 0.8 mm średnicy i oporze 2.69 ohma/metr potrzebujesz 9.83 m żeby uzyskać moc 2000 wat. Tylko w tej konfiguracji masz duże obciążenie grzałki 8.09 W/cm2 przy napięciu 230 V. Proponowałbym grubszy drut, żeby obciążenie było mniejsze. Napisz jaką chcesz moc i na jakim napięciu grzałka ma chodzić, to ci podam parametry.
@ukaszdudzic41
@ukaszdudzic41 6 жыл бұрын
najlepszy fim tego typu bardzo pomocny i az wraca ochota do budowy pieca na nowo
@nozownikdudek
@nozownikdudek 6 жыл бұрын
Jakby jakiś problem się pojawił, to pisz śmiało mdudek73@gmail.com ,jak będę wiedział, to pomogę.
@bodziowita791
@bodziowita791 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek a skąd bierzesz drut oporowy na grzałki
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@bodziowita791 Allegro :-)
@bodziowita791
@bodziowita791 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek dzięki
@slawasii
@slawasii 3 жыл бұрын
Dzięki za opis! Jest świetny!!! Właśnie miałem się zabierać za budowę takiego piecyka. Po obejrzeniu Twojego projektu, widzę że to bułka z masłem (jestem inż. elektrykiem). Jednak chyba odpuszczę sobie. Nie przypuszczałem, że to wszystko wyjdzie tak drogo. Wiem, ze kupno gotowego to jeszcze z 10 razy drożej, ale do sporadycznego hartowania poprzestanę na dotychczasowym rozwiązaniu. Palnik gazowy dmucha na element osłonięty kilkoma cegłami, pomiar na kolor lub pirometrem i do oleju. Wszystko. Jednak budowa pieca nadal mnie kusi... A może jednak? Lubię takie zabawki w moim warsztacie. Zdrowia i wolności!
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Koszty są ważne, ale komfort hartowania, stabilność procesu, przewyższają kasę ;-) Warto zbudować, warto... Pozdrawiam!
@minefjoza4161
@minefjoza4161 2 жыл бұрын
Ile wyniósł cię mniej więcej całkowity koszt budowy pieca ?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 2 жыл бұрын
Wtedy to było chyba kapkę ponad 2 tys. Dzisiaj to już lekko 4-5 by pewno wyszło ;-(
@agknives9119
@agknives9119 4 жыл бұрын
Jakich wymiarów zastosował Pan przepustnice? bo to na filmie chyba nie jest podane. Przymierzam się do budowy wręcz takiego samego pieca. Mógłbym prosić i jakiś prywatny kontakt? Gdybym sobie z czymś nie radził.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Proszę pisać na mdudek73@gmail.com Nie za bardzo wiem, o jaką przepustnicę chodzi :-)
@rafalx1052
@rafalx1052 3 жыл бұрын
Witam. Podliczał Pan ile wyniosły Pana materiały potrzebne do produkcji pieca?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Wyniosło mnie to duuużo taniej niż gotowce. Nie pamiętam już ile, lecz w dniu dzisiejszym to materiały kosmicznie poszły w górę, więc i tak będzie inaczej. Teraz kilku gości robi piece hartownicze. Cenowo są dużo tańsi od "przemysłówki". Warto ich poszukać na FB na grupach nożowych.
@michaszulak7641
@michaszulak7641 5 жыл бұрын
Czy pięc nadal się sprawdza? Jak z kosztami energii? Czy nie taniej by wynosiło zrobić pięc na propan z doładowaniem powietrza z kompresora? Może to głupie pytania ale jestem laikiem a potrzebuję hartować drobne tulejki z NC6. Do tej pory hartuję palniki na propan butan ale z większymi elementami ( zwłaszcza dłuższymi) mam kłopot. Pozdrawiam. Fajny rzeczowo zrobiony materiał
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Piec śmiga jak tra la la. Hartuję w soboty. Piec chodzi 2-3 godziny, więc na rachunkach nie ma po nim śladu. Do hartowania chyba elektryk najlepszy. Nie ma problemu z utrzymaniem temperatury, w miarę równy jej rozkład.
@SlayerASG
@SlayerASG 2 жыл бұрын
Panie Marcinie. Grupa na FB nie kwapi się do pomocy. Czy może mi Pan odpowiedzieć na kilka pytań, ew. zasugerować lub poprawić, gdyby moje pytanie było błędne? 1. Czy prawidłowo policzyłem długość drutu potrzebnego do użycia przy budowie pieca? 3000W; 230V; 1.4mm (Kanthal A1); 0.94 Ohm/m; 18.76m? 2. Czy przy powyższym przekroju drutu dla oczekiwanej mocy obciążenie powierzchniowe nie jest za duże (3.636W/m²)? 3. Czy jeżeli powyższe parametry są prawidłowe to czy istnieje możliwość łączenia drutu? Pytam, ponieważ posiadam 5m drutu Kanthal A1 o przekroju 1.4mm i chętnie bym go wykorzystał celem regulacji kosztów. Jeżeli jest taka możliwość to w jaki sposób najlepiej połączyć ze sobą druty żeby było to efektywne? Będę niezmiernie wdzięczny za wsparcie i podzielenie się swoją wiedzą. Pozdrawiam.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 2 жыл бұрын
W podanych parametrach grzałki wszystko się zgadza. Musi Pan wziąć jeszcze pod uwagę to, że potrzeba prądu 13 A. Zabezpieczenia na Sieci powinny być minimum 16 A (bezpieczniki). Obciążenie grzałki jest bardzo dobre. Pomimo 18.76 m drutu musi Pan kupić kapkę więcej - skręcone potrójnie końcówki. Co do łączenia drutu, to nie mam pojęcia. Nie sprawdzi się tu nic, co nie wytrzyma ponad 1100 stopni. Jedynie na skrętkę, ale ona nie będzie grzała i z czasem utlenienia mogą przerwać obieg, iskrzenie i przepalanie.
@SlayerASG
@SlayerASG 2 жыл бұрын
@@nozownikdudek to chyba lepiej będzie machnąć ręką na te 40 złotych bo tyle warty jest ten drut i nie kombinować.
@SlayerASG
@SlayerASG 2 жыл бұрын
Mogłybyśmy się jakoś skontaktować? Pokazał bym schemat podłączenia i powiedziałby mi Pan czy jest ok.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 2 жыл бұрын
@@SlayerASG proszę pisać na mdudek73@gmail.com
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
Witam, Panie Marcinie. Zmieniłem ustawienia sterownika na takie jak 0an podawał i w końcu piec działa. Dziękuję serdecznie za pomoc. Bez Pana by bylo ciężko to ogarnąć
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Nie ma za co.
@ulinskyy5489
@ulinskyy5489 3 жыл бұрын
Co to za drut?
@lee5555
@lee5555 3 жыл бұрын
Fajny filmik też planuje zrobić sobie taki piecyk do hartowania bo na kupno gotowego 8 tys zł to mnie nie stać patrząc na te płyty Płyty z krzemianu wapnia (wapniowo-silikatowe) pisze że odporne tylko do 1000.C czy to wystarczy
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Trzeba poszukać troszkę. Są takie odporne na 1300 chyba. Z drugiej strony co cegła dostaje po dupie najbardziej ;-) Płyta już trochę mniej.
@lee5555
@lee5555 3 жыл бұрын
Witam Panie Marcinie piec z cegieł szamotowych to dobry do wypieku chleba , troszeczkę pooglądałem piece firm oferujących swoje produkty , to dzisiaj jeden producent twierdził że sprowadza płyty do swoich pieców z zagranicy a koszt jednej to 2 tyś a za piec wymiarów 20x20x40 zaśpiewał 8 tys zł , ja takie płyty znalazłem grubość 40cm odporne do 1260 jedna spokojnie wystarczy sklep.chematex.pl/pl/p/Plyta-izolacyjna-ceramiczna-1260C-40x1000x1000-Twarda/313 koszt 172,69 płyta twarda Pański piec jest świetnie pomyślany kawał dobrej roboty w budowie pieca jestem kompletnie zielony ale podług pana filmiku myślę że powolutku ruszę z budową Chcę zbudować piecyk z komorą 10x15x40 Pozdrawiam Serdecznie
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
@@lee5555 Ja szamotek użyłem tylko na spodzie komory. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Boki i "sufit" jest z cegieł izolacyjnych (chyba j23) a nie z kumulacyjnych szamotek ;-)
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
Witam, mam teraz pytanko natury elektrycznej. Fazy z sieci podłączamy do przekaźnika kolejno pod a1 b1 c1 zaś z a2 b2 i c2 zasilanie idzie na grzałki i z drugiej strony każdej grzałki zero czy na odwrót czyli zera pod przekaźnik a fazy bezpośrednio pod grzałkę? I drugie pytanie w jaki sposób łączył Pan przewody z grzałkami? Wtyki, kostki łączeniowe czy też jakąś inną metodą? Bo wiadomo jest tam dość duża temperatura.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Grzałki kolejno pod przekaźnik do a2,b2 i c2 a drugi koniec grzałek do kupy razem i pod zero. Wtedy mamy podłączenie każdej grzałki na osobną fazę (230 V). Końce grzałek z przewodami połączyłem kostką ceramiczną. Połączenie jest już za dwoma warstwami izolacji. Już nie jest tam tak ciepło :-)
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Czyli dobrze myślałem. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646 Jak coś, to śmiało proszę pisać.
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 3 жыл бұрын
Witam Panie Marcinie, pytanie z innej beczki: hartował Pan stal D2? Jeżeli tak, prosiłbym o krótki opis procesu obróbki cieplnej tej stali. Tzn. podstawy typu temperatura hartowania, temperatura oleju, czas D2 w piecu i coś o odpuszczaniu. Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
blog.melontools.com/obrobka_cieplna/stal-nc11lv-wg-melona/nc11lv/ Tutaj Pan zajrzy - fachowa gadka.
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 3 жыл бұрын
@@nozownikdudek Dziękuję, na tych wykresach się opierałem tylko wyszło mi o 5 HRC za mało. Podejrzewam, że termopara zaniża bądź zawyża temperaturę o ładnych kilkadziesiąt stopni. Dzisiaj robię kilka prób w różnych nastawach temperatury i zobaczymy.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646 D2 ma spory rozrzut temperaturowy. Jeżeli termopara szwankuje, to musi nieźle dawać, przynajmniej z 50 stopni. Druga sprawa, to rozkład temperatury w piecu. Z tym często bywa kiepsko. Ja teraz hartuję bez folii i jest o niebo lepiej. Na pewno prościej ;-)
@szefoszefo210
@szefoszefo210 4 жыл бұрын
Witam.Moglby mi Pan podpowiedziec dlaczego piec nagrzewa sie tylko do 626stC i nic wiecej?Zamontowany sterownik Rex c100 z wbudowanym przekaznikiem,termopara K niby do 1250stC wystaje 4cm w komorze grzewczej, spirala skrecona z drutu kanthal A1 1mm moc okolo 2000w 26ohm..Co moze byc przyczyna?Grzalka?Sterownik?Termopara? A piecyk spoko
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
U mnie fabryczne ustawienia sterownika ograniczały pracę do 499 stopni. Nawet jak ustawiłem 1000 to kończyło się na 499. Trzeba zmienić w ustawieniach Rex`a. Jak nie da Pan rady, to proszę napisać. Poszukam instrukcji i postaram się pomóc. To trochę zakopane ustawienia.
@szefoszefo210
@szefoszefo210 4 жыл бұрын
Jedyne co znalazłem to SLH ustawienie górnego limitu.Jakby Pan znalazł ta instrukcję to byłbym bardzo wdzięczny.Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@szefoszefo210 To jest ten parametr. Znalazłem instrukcję, taka mało czytelna ale da radę z nią pokombinować. Poproszę maila to wyślę.
@szefoszefo210
@szefoszefo210 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek tomek299@poczta.onet.pl Super.Jutro bede kombinowal dalej.Ale mysle ze moze to byc wina termopary poniewaz sterownik wyswietla ze to K ale zakres pomiaru wyswietla 0
@klown4134
@klown4134 3 жыл бұрын
Jaki kontroler pid dobrać do trzech faz?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Ja mam popularnego Rexa 100. Kontroler nie ma nic wspólnego z fazami pieca. Daje tylko sygnał na przekaźnik.
@marekkania1554
@marekkania1554 6 жыл бұрын
Piecyk fajny 👍🏻 a jak z wagą takiego pieca? Jest ciężki? Jeżeli chodzi o grzałki to wiem jak policzyć ale nie wiem jakiej grubości drut zastosować wyszło mi 1,5 mm kanthal i 34,5 m na grzałkę 2000 w?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 6 жыл бұрын
Piec waży jakieś 25 kg. Większość ciężaru to blachy. Ja zastosowałem drut 1.2 mm. 68 m zużyłem na 3 grzałki.
@szefoszefo210
@szefoszefo210 4 жыл бұрын
A jaki drut Pan użył?Kanthal A1 czy kanthal D?
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy te rurki, którymi wyprowadza Pan końcówki grzałek są też ceramiczne czy jakieś inne specjalne?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Też, to szamotowe przepusty.
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Dziękuję za odpowiedź
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646 Nie ma za co.
@krzysztofduda1787
@krzysztofduda1787 4 жыл бұрын
Witam chciałbym nawinąć grzałkę o mocy 3000 W jakiej średnicy ma być drut i ile metrów i jaki rodzaj
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Proszę pomóc sobie tym kalkulatorkiem www.artom.com.pl/Promienniki/0014.htm Piękna sprawa bez kombinowania.
@radoslawkarpowicz4655
@radoslawkarpowicz4655 3 жыл бұрын
drut 1mm 18 omów :)
@lodziomiodzio5375
@lodziomiodzio5375 5 жыл бұрын
Czy mógłby mi Pan policzyć ile drutu oporowego o średnicy 0.8mm i oporności 2.685 ohma jest potrzebne do skręcenia jednej spirali o mocy 1000 w . ponieważ wogóle nie wiem jak to obliczyć. Mam zamiar zbudować piec o mocy 2kw i mam pytanie czy taki piec da rade rozgrzać się do ponad 1000 c.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Dla 230V potrzeba 20 m drutu, dla 400V 60 m drutu. Obciążenie eleganckie 2.02 W/cm2 w przypadku 230 V i 0.668 W/cm2 przy 400 V. Jak zrobisz małą komorę i dobrze izolowaną, to myślę, że bez problemu wejdzie piec powyżej 1000 stopni. Drutu kup kapkę więcej na skręcenie końcówek.
@lodziomiodzio5375
@lodziomiodzio5375 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek Ale potrzeba 20 metrów na jedną spirale czy na obie? Chciał bym zrobić piecyk podobny co zrobił sj knife ten drugi i mam też pytanie czy będzie on dobry.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@lodziomiodzio5375 to metry jednej grzałki. Jak piec u SJ Knifa działa, to i u ciebie będzie.
@lodziomiodzio5375
@lodziomiodzio5375 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek W takim razie zabieram się za kręcenie grzałek. Dziękuję za odpowiedzi.
@aandrzejze-lee4545
@aandrzejze-lee4545 5 жыл бұрын
super materiał.na pewno będzie pomocny
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Owocnej pracy życzę!
@sydziu5731
@sydziu5731 4 жыл бұрын
Witam ... Panie Marcinie mam pytanie .. mianowicie jakiej grubości są te płyty Krzemionowo-wapienne? Z góry dziękuje..
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Ja używałem 4 cm grube.
@sydziu5731
@sydziu5731 4 жыл бұрын
A ile tego poszło ? Jeśli można wiedzieć ...
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@sydziu5731 Na piec kowalski i hartowniczy zużyłem 2 m2. Kapkę zostało.
@sydziu5731
@sydziu5731 4 жыл бұрын
Jeszcze jedno pytanko jaka długą zastosował Pan termopare? Bo widzę ze na rynku rozstrzał wielki..z filmu oceniam ze 225mm ale pewien nie jestem..
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@sydziu5731 Chyba tak, nieco ponad 20 cm. Tak, czy siak liczy się tylko czubek - jakieś ostatnie 3 cm, więc czy będzie wystawać w piecu 5, czy 10 cm to już nie ma znaczenia ;-)
@agknives9119
@agknives9119 5 жыл бұрын
Witam. Czy jest możliwość podłączenia takiego pieca pod jedną fazę? Nie mam ,,siły". Jak długo piec się nagrzewa? Próbował Pan hartować jakieś stale powyżej 1150 stopni? Pozdrawiam.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Grzałem go bez problemu powyżej 1100 stopni. Jest filmik z nagrzewania do 840. Dość szybko to idzie. Do 1050 już troszkę wolniej. Nie wiem czy Ci bezpiecznik wytrzyma obciążenie prawie 6 kW. Chyba, że nic więcej nie będzie podłączone. Wszystko zależy od instalacji i zabezpieczeń na "pionie". Może piec o mocy 4 kW zbuduj? To trochę lżej dla instalacji.
@agknives9119
@agknives9119 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek Tak na marginesie to gratulacje zbudowania takiego pieca! Rozumie, że piec o mocy 4 kW będzie grzał się nieco dłużej, ale również osiągnie temperaturę powyżej 1050 stopni?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@agknives9119 Myślę, że tak. Sprawdź na początku jakie masz zabezpieczenia sieci. No i izolacja pieca porządna musi być, żeby za dużo ciepła nie gubił.
@agknives9119
@agknives9119 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek A pro po hartowania. Moje blanki po zahartowaniu i odpakowaniu z foli ochronnej mają kolorowy nalot. Jak z tym jest w Pańskim przypadku?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@agknives9119 U mnie tak samo, lecz nie jest to regułą. Czasem są czyściutkie i eleganckie, kilka razy miały "cienie" nie do usunięcia. Ogólnie to mnie strasznie wnerwiać zaczyna hartowanie w folii i już kombinuję ze specjalnym mazidłem. Nie mogę tylko skombinować proszku steatytowego z ziarnem do 0.06 mm i potrzebuję również "amoniakalny roztwór kopolimeru etylowego i kwasu akrylowego".
@emiliawozniak2397
@emiliawozniak2397 4 жыл бұрын
Gdzie kupiłeś te płyty
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
sklep.chematex.pl/materialy-termoizolacyjne
@bezsensu3597
@bezsensu3597 5 жыл бұрын
Jak długo piec stygnie po hartowaniu? Czy patrząc z perspektywy czasu coś byś zmienił? Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Nie sprawdzałem jak długo się studzi. Podejrzewam, że o wiele szybciej niż piece z wkładami szamotowymi. Na dzień dzisiejszy zmieniłbym tylko rozwiązanie tego "nadproża" z grzałkami przy otworze komory. Zastanawiam się też jak długo grzałki pociągną. Jak szlag je trafi, to przerobię zasilanie na 400 V i zwiększę moc grzałek na 3x2200 W.
@bezsensu3597
@bezsensu3597 5 жыл бұрын
@@nozownikdudek Dzięki za odpowiedź. Planuje zrobić podobny piec i martwi mnie tępo chłodzenia bo zmiękczanie stali (zwłaszcza jak robimy noże ze złomu) jest ważne. Dam do środka grzałki z pieca kaflowego a komorę zrobie z płyt kominkowych owiniętą matą ceramiczną. Powinno stygnąć dłuższy czas. Dzięki za fajny poradnik!
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@bezsensu3597 Gdy pieca się nie otworzy, to on tak szybko nie stygnie. W odpowiedzi myślałem bardziej nad stratą ciepła podczas hartowania. Można również wkładać na dno płytki szamotowe podczas samego zmiękczania stali.
@MarekPaszek
@MarekPaszek 5 жыл бұрын
Albo kupić sterownik z programowaniem rampy / zlecić zrobienie takiego. Nie powinno to wyjść drogo. Poprostu ustawiasz czas od 400 do 300 na 2h a od 300 do 200 np ma 45 minut i sterowik pilnuje aby dogrzewać.
@grzegorzjacewicz9118
@grzegorzjacewicz9118 4 жыл бұрын
Witaj, podpowiedz jakiej termopary użyłeś do swojego pieca?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Termopara S. Trzeba wziąć to pod uwagę, że poprawnie wskazuje dopiero od około 400 stopni, więc do ewentualnego odpuszczania się nie nadaje.
@grzegorzjacewicz9118
@grzegorzjacewicz9118 4 жыл бұрын
Marcin Dudek , Problem z tym że ja u siebie zastosowałem jakąś z Allegro za 60 zł badziewie tak kłamie że grzałki popaliłem. Potrzebował bym coś sprawdzonego.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@grzegorzjacewicz9118 Ja kupiłem na allegro za około 300 zł. Są też sklepy internetowe, w których można się zaopatrzyć. Myślę, że te 300 zł to minimum.
@grzegorzjacewicz9118
@grzegorzjacewicz9118 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Tak myślałem, wychodzi jak zawsze, tanie mięso psy jedzą. Dziękuję za poświęcony czas.
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
Witam, mam Takie Pytanko do Pana, a mianowicie jaki jest pobór mocy pieca?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Trzy grzałki po około 1700 wat każda (chyba tak), wiatraczek z 15 wat i sterownik pewno z 15 też bierze.
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Dziękuję za odpowiedź. To w zasadzie nie jest spory pobór mocy. Biorę się za szukanie materiałów na budowę pieca. Pozdrawiam
@waldemarmarczuk2439
@waldemarmarczuk2439 4 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646.Zbudowałeś ❓
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 3 жыл бұрын
@@waldemarmarczuk2439 Zbudowałem i chodzi elegancko 🙂
@blue12354-m
@blue12354-m 5 жыл бұрын
Dzięki za film, do jakiej temperatury można rozgrzać piec?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Hartowałem w 1050. Więcej na razie nie miałem potrzeby go rozgrzewać, ale spokojnie pociągnie wyżej.
@marcinoleksiak8068
@marcinoleksiak8068 5 жыл бұрын
Witam. Przymierzam się do budowy takiego pieca bo bardzo mi się podoba Pana praca. ile stopni wytrzymaja te płyty? Na tej stronie pisze, że są do 1000C.
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
@@marcinoleksiak8068 Trzeba poszperać na tej stronce lub do nich napisać. Moje płyty mogą pracować długo w temperaturach do 1320 stopni chyba.
@wtgwtg6725
@wtgwtg6725 3 жыл бұрын
Witam. Jest potrzeba dawania jeszcze trzeciej warstwy izolacyjnej? Nie wystarcza te dwie z płyt? Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
Wyjdzie w praniu jak piec popracuje kapkę dłużej w temperaturze ponad 1000 stopni ;-)
@wtgwtg6725
@wtgwtg6725 3 жыл бұрын
@@nozownikdudek no właśnie nie chciałbym się o tym przekonywać w praniu. Wolałbym wiedzieć za wczasu. Moze się nagrzewac za bardzo jak dam jedna warstwę z cegły szamatowej a druga z płyty kominkowej szamatowej?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
@@wtgwtg6725 Nie dawaj szamotu - to materiał, który długo się nagrzewa. Fakt, nie stygnie szybko i piec podczas otwierania nie wychładza się, ale dłużej może się nagrzewać. Daj cegły termoizolacyjne i matę tez. Za dużo maty nie zaszkodzi. Piec nie nagrzeje się na zewnątrz. U mnie po godzinie pracy jest zimny.
@wtgwtg6725
@wtgwtg6725 3 жыл бұрын
@@nozownikdudek ok rozumiem. A drut oporowy jakiej grubości dać. 0,6? 0.8? Czy jeszcze grubszy
@nozownikdudek
@nozownikdudek 3 жыл бұрын
@@wtgwtg6725 Myślę, że 1mm. Jeszcze kwestia mocy grzałki i wytrzymałości bezpieczników ;-)
@tomekgoral7265
@tomekgoral7265 6 жыл бұрын
Fajny rzeczowy film dzięki panie Marcinie
@nozownikdudek
@nozownikdudek 6 жыл бұрын
To ja dziękuję! Może jutro dokręcę kawałek o doborze grzałek i zasilaniu. Mało casu, kruca bomba ;-)
@tomekgoral7265
@tomekgoral7265 6 жыл бұрын
Marcin Dudek super pokaż jak działa
@ponuryzniwiarz1564
@ponuryzniwiarz1564 4 жыл бұрын
Świetny materiał! Z czego wykonałeś podpórkę pod blanki? Że zwykłego kątownika może być ?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
"Wyrzeźbiłem" je z cegły szamotki.
@ponuryzniwiarz1564
@ponuryzniwiarz1564 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek dzięki wielkie za odpowiedź. Może jeszcze podpowiesz gdzie można kupić bądź zamówić wykonanie grzałek? Szukam po internetach i nie mogę znaleźć. Kiedy kolejny materiał bo z ciekawością się Ciebie ogląda 👍
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@ponuryzniwiarz1564 Zrobienie grzałki jest proste. Wrzuciłem to na filmiku. Długość drutu policzysz tutaj: www.artom.com.pl/Promienniki/0014.htm
@ponuryzniwiarz1564
@ponuryzniwiarz1564 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek dzięki za pomoc. Widziałem ten link i wczoraj próbując na kompie policzyć z tego kalkulatora nie wyświetlał mi długości. Dziś z podanego przez Ciebie linku i sprawdzając na telefonie wszystko mi policzyło także gitara 😁 Rozumiem że tak jak mówisz na filmiku podana przez kalkulator długość drutu dotyczy tylko spirali na potrójną zwijke należy do tego dodać ?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@ponuryzniwiarz1564 Ja dodałem po 36 cm na każdy koniec, 12 cm "warkoczyka".
@marcinoleksiak8068
@marcinoleksiak8068 5 жыл бұрын
Jakie wymiary ma komora?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 5 жыл бұрын
Jakoś tak 15x18x46. Nie pamiętam już dokładnie, ale jak potrzeba, to mogę dokładnie zmierzyć.
@dominikk779
@dominikk779 4 жыл бұрын
No mistrz...! :)
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Ty tak serio, czy sobie jaja robisz? Tak czy siak wesoło trzeba żyć ;-)
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
Witam Panie Marcinie, złożyłem piec do kupy, podłączyłem i pojawił się następujący problem: Włączam całość, zadaje temperaturę na sterowniku, termopara działa, sterownik podaje prąd ba przekaźnik ssr ale grzałki milczą. Wydaje mi się że podłączyłem wszystko dobrze,a jednak grzałki nie grzeją. Jest mi Oan w stanie jakoś pomóc? Pozdrawiam
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
Zapala się diodka na przekaźniku? Na wielu jest taka malutka. Grzałki ma Pan na 230 czy 400V? Jeszcze takie może głupie pytanie: a doprowadził Pan prąd do przekaźnika? Już miałem taki problem ;-)
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Tak, dioda się świeci. Mam 3 grzałki po 230 tak jak Pan w swoim piecu. Zasilanie do przekaźnika jest doprowadzone chyba, że dodatkowo trzeba zasilić go w miejscu podłączenia że sterownikiem?
@piotrjasinski9646
@piotrjasinski9646 4 жыл бұрын
@@nozownikdudek Właśnie sprawdziłem i na krótko grzałki działają. Również działają podpięte pod przekaźnik bez sterownika. Sterownik jakby podawał zbyt małe napięcie na przekaźnik bo dioda ledwie się świeci. Zaś jak przekaźnik podpiąłem pod 230V zamiast sterownika to dioda świeci dużo mocniej. Teraz nie wiem czy sterownik trefny czy tylko wystarczy w nim coś ustawić
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646 Czyli prąd jest podpięty pod ssr na styki A1,B1,C1 a grzałki pod A2,B2 i C2, a ich drugie końce pod zero. Amperaż ssr-a odpowiedni do grzałek? Ssr podpięty pod odpowiednie styki Rexa? Cholera, coś nie tak, ale nie wiem co?
@nozownikdudek
@nozownikdudek 4 жыл бұрын
@@piotrjasinski9646 Sterowanie przekaźnika powinno mieć chyba od 12 do 24 V. Takie powinien podawać Rex.
DIY Heat treating oven (build video)
13:39
AVmake
Рет қаралды 1,4 МЛН
Odpowiedzi kosiarza cz.2 (hartowanie / odpuszczanie)
30:35
sietter
Рет қаралды 21 М.
Worst flight ever
00:55
Adam W
Рет қаралды 29 МЛН
OYUNCAK MİKROFON İLE TRAFİK LAMBASINI DEĞİŞTİRDİ 😱
00:17
Melih Taşçı
Рет қаралды 12 МЛН
Man Mocks Wife's Exercise Routine, Faces Embarrassment at Work #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 6 МЛН
Budowa pieca kowalskiego gazowego
18:43
Marcin Dudek
Рет қаралды 87 М.
Mentzen bezlitośnie. Posłanka nie wytrzymała. Szarża w Tuska
5:19
Wirtualna Polska
Рет қаралды 424 М.
Człowiek, który jest królem Altusów
13:24
Pasjonaci
Рет қаралды 651 М.
DIY Heat Treatment Oven
11:41
Black Beard Projects
Рет қаралды 646 М.
Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk
1:20:03
WSIiZ w Rzeszowie
Рет қаралды 9 МЛН
PIEC DO TOPIENIA METALI KOLOROWYCH GOTOWY DO PRACY!!!
13:17
Majsterkowicz pl
Рет қаралды 31 М.
Jak zrobić nóż cz.5 (hartowanie i odpuszczanie)
30:24
sietter
Рет қаралды 63 М.
Air Conditioner / Heat Pump / Homemade
20:41
Stahu DIY
Рет қаралды 248 М.
Worst flight ever
00:55
Adam W
Рет қаралды 29 МЛН