Więcej o szermierce szablą w dawnej Rzeczypospolitej w mojej książce: "Sztuka krzyżowa szablą i walka inną bronią białą w dawnej Polsce od XVI do XVIII wieku" link do książki (e-booka): szablotluk.v.1cart.eu/pl/offer
@dariuszmoszczynski62072 ай бұрын
Kolejny świetny materiał. Dziękuję
@szablotukpolski52012 ай бұрын
Dziękuję, staram się mówić ciekawie :) i przedewszyskim zgodnie z historią. Pozdrawiam
@4minuty_3 ай бұрын
łapka w górę 👍 i oglądamy 😀
@czowiek92933 ай бұрын
Może film o tym jak walczono szablą z kałkanem. A co do tej szkoły to była bardzo zła
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Rozumiem że kolega nie lubi francuszczyzny :) Może w sumie będzie taki filmik, o wykorzystaniu kałkana i szabli w walce pieszej piszę w ostatniej swojej książce. Pozdrawiam
@czowiek92933 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 to bardzo czekam na taki film. Nie lubię usuwanie polskiej kultury i zastąpywanie jej francuskimi wzorcami. W Polsce co by nie mówić powstała dość specyficzna kultura mieszająca styl wschodni z zachodnim. Według mnie takie kształtowanie na siłę polskich szlachciców ma modlę francuską jest złe, ponieważ mieliśmy swoją kulturę
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@czowiek9293 Lata 20-40-te XVIII wieku to okres największej ciemnoty polskiej szlachty na tle innej szlachty Europy. Właśnie w tym był problem że 99.99 % szlachty nie znał się na niczym poza łaciną i prowadzeniem własnego gospodarstwa. Nie interesowali się nasi sarmaci wtedy niczym poza kuchnią, ucztami, pijaństwem i polowaniem. Ta mała francuska szkoła Konarskiego w Warszawie miała przygotować elitę magnacką do rządzenia krajem. Bez francuskiego nawet trudno by się było porozumieć z kimś w Europie. Doły szlacheckie nie miały pojęcia o kulturze francuskiej i pozostawały w 99,99 % całkowicie sarmackie, ta szkoła nie była zagrożeniem :)) Pozdrawiam
@czowiek92933 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Czym innym jest nauką a czym innym narzucenie wyglądu, ubrania, zmian w obyciu
@artekm80893 ай бұрын
Bardzo ciekawe. No to się dowiedziałem skąd ta "dziwna" postawa w filmowych pojedynkach :)
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Tak to jedna z podstawowych postaw we francuskim systemie szabli XVIII-wiecznej espadon. Pozdrawiam
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Więcej o dawnej staropolskiej XVIII-wiecznej wojskowości u mnie na kanale w dziale "SPOŁECZNOŚĆ"
@mountainhobo3 ай бұрын
Jak patrzę na tę postawę i nacisk na operacje nadgarstkiem, to myślę że ten styl wymyślił ktoś kto wolał rapier, ale dali mu szablę.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Szpadę.To sieczno-kolny system francuskiej XVIII-wiecznej szabli. A praca nóg jak zauważył słusznie kolega jest już inna - czysto szpadowa. Pozdrawiam
@mountainhobo3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 No tak, pomyślałem o rapierze bo szabla to broń bojowa, a szpada raczej głównie pojedynkowa, gdzie rapier jednak był w boju używany. Fakt jednak że ten styl w video jest raczej pojedynkowy.
@WewOOr893 ай бұрын
I fascynacja Francją zaczęła ciągnąć społeczeństwo do dna.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@WewOOr89 Raczej reformatorzy zafascynowani nowoczesną Francją próbowali wyciągnąć Rzecząpospolitą z sarmackiego XVIII-wiecznego bagna :) Tak należy to rozumieć.
@WewOOr893 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Nie chodzi mi o zamysł powstania kolegium lecz bardziej o dość agresywne porzucenie kultury i dziedzictwa XVI i XVII Sarmackiej Rzeczpospolitej i aż chora fascynacja zdziewiczłą Europą. Oczywiście to moje zdanie oparte na własnej obserwacji, a nie ocena ówcześnie żyjących rodaków.
@synmalice98723 ай бұрын
Espadon❤
@Wojciech-j8p3 ай бұрын
Jak to jest? Według historyków byliśmy jeszcze w XVIIw. potęgą. Militarną również a może przede wszystkim militarną. I co musimy robić po kilkudziesięciu latach? Ściągać od Prusaków? Nie wzory taktyki na polu walki, nie technikę przemysłową jakąś wówczas ultranowoczesną, tylko umiejętność fechtunku, w której to sztuce rzekomo byliśmy wspaniali. NIe było wtedy (według historyków) na terenach całej Rzeczypospolitej (nie piszę o Kresach) jakiejś rewolucji październikowej czy innej rewolucji kulturalnej, skutkujących zniszczeniem całych warstw społecznych a tutaj takie działania, jakby ustał przekaz międzypokoleniowy.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
No cóż czas zmienia wszystko. Według poważnych historyków (np. prof. Nagielski, Srogosz, Ciesielski) i według mnie to potęga militarna Rzeczypospolitej kończy się w połowie XVII wieku. Na początku XVIII wieku jesteśmy już cieniem potęgi militarnej - zatrzymaliśmy się w XVII wieku. Staropolska szermierka szablą (nazywana niekiedy sztuką krzyżową) stopniowo zanika w połowie XVIII wieku. Instrukcje szkolenia polskiej kawalerii w taktyce walki i szermierce z 1786 są wzorowane na pruskich rozwiązaniach. Co nie jest niczym dziwnym, pół Europy i Amerykańskie Stany wtedy naśladowało we wszystkim Prusaków. Jak się nie ma pieniędzy na polską armię to płaci się wkrótce na inne obce armie stacjonujące na naszych ziemiach.
@Wojciech-j8p3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Signa temporum tamtych i obecnych.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@Wojciech-j8p "Nihil aeternum durat, sola certitudo est quae mutationes fiunt"
@Wojciech-j8p3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Oby na lepsze.👍
@andrzejwielgus4885Ай бұрын
@Wojciech-j8p Potop Szwedzki i okolice kosztował nas połowę populacji. Potrzebowaliśmy ponad 150 lat aby odzyskać liczbę ludności sprzed potopu. Procentowo mieliśmy ponad 2 razy większe straty niż w czasie IIWŚ.
@Zbigniew_Nowak3 ай бұрын
5:22 fajne wykorzystanie krzywizny szabli, ale zastanawiam się, czy to wymagało bardzo mocnego i silnego nadgarstka, aby taki kawał stali nagle tak szybko obrócić? Drugie pytanie mam odnośnie tych tarczek - czy one nie wbijały się tą krawędzią w bok ciała podczas noszenia szabli?
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Tak szablę z dużymi tarczkami źle się nosiło przy pasie, trochę uwiera. Z czasem pod koniec XVIII wieku zrezygnowano z takiej osłony dłoni przy szablach.
@Zbigniew_Nowak3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Tak sądziłem. No a to obracanie szabli nadgarstkiem na wyciągniętej ręce? Czy to wymagało bardzo silnych mięśni nadgarstka? Oczywiście, jeśli ktoś chciał to zrobić szybko i zaskoczyć przeciwnika...
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@Zbigniew_Nowak Na tym polega szermierka aby trenować pewne rzeczy i zaskakiwać przeciwnika. Nikt nie powiedział że sieczno-kolna szermierka francuska typu espadon to łatwy do opanowania system :) Same opanowanie skutecznych w walce cięć samym nadgarstkiem to też nie są proste rzeczy.
@Zbigniew_Nowak3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Też przyszło mi do głowy, że aby zrobić takie cięcie z nadgarstka SKUTECZNE, to ta szabla chyba musi być ostra jak brzytwa, bo przecież taki ruch ręki nie generuje tak olbrzymiej siły... Ale może zapytam: który system jest trudniejszy do opanowania? Ten espadon czy kontrapunkt? I czym się tak ogólnie różnią?
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@Zbigniew_Nowak Generalnie kontrapunkt w szabli jest późniejszym systemem. Pierwsze traktaty o kontrapunkcie powstają po roku 1817 czyli już po epoce wojen napoleońskich. Szable do kontrapunktu są lżejsze, mniej krzywe z bardziej rozbudowanymi koszami. W kontrapunkcie bardziej dominuje sztych niż cięcia, trudno to opisać w komentarzu :)) Pozdrawiam
@jerzybaczyk27692 ай бұрын
Bardzo ciekawe. Czy to o polskiej sztuce krzyżowej mówił Wolodyjowski do Kmicica "waść jak cepem machasz!"?
@szablotukpolski52012 ай бұрын
Wołodyjowski ;)) ? Wiemy że jakiś tam Wołodyjowski w XVII wieku istniał, ale czy był dobrym szermierzem ? Tego nie wiemy. Na szczęście zachowało się kilkanaście pamiętników polskiej szlachty która pisze o staropolskiej metodzie walki szablą. Na ten temat ostatnio napisałem książkę (e-booka). kzbin.info/www/bejne/q3ininZ6bNaZhsU Pozdrawiam
@jerzybaczyk27692 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Jakiś Kmicic też choc pewnie się nie znali😁 Ciekawe czy w tych słowach w ustach Wolodyjowskiego Sienkiewicz do czegoś nawiązywał.
@szablotukpolski52012 ай бұрын
@@jerzybaczyk2769 Tak Sienkiewicz bardzo dużo czerpał z szczególnie jednego staropolskiego pamiętnika polskiego szlachcica-żołnierza z połowy XVII wieku. Piszę o tym w swojej ostatniej książce: "Sztuka krzyżowa szablą i walka inną bronią białą w dawnej Polsce od XVI do XVIII wieku".
@jerzybaczyk27692 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Tak, niezłego rębajły skądinąd. Inna kwestia, upadek naszej husarii chyba nie był kwestią braku umiejętnosci indywidualnych jak pokazuje popularnośc palcatów a braku szkolenia zespolowego jak mi się wydaje?
@artekm80893 ай бұрын
A czy ta szermierka, bazująca na cięciach z nadgarstka miała potencjał do ostatecznego eliminowania przeciwnika, czy raczej się sprawdzała w pojedynkach "do pierwszej krwi" ? Czy na polu bitwy tak walczono? Wiem, że to zupełnie inna sytuacja, ale przecież pojedynek nie był głównym celem używania szabli?
@szablotukpolski52013 ай бұрын
Tak cięcia z nadgarstka nie są zbyt silne, są dość precyzyjne, szybkie i niewidoczne dla przeciwnika (nie sygnalizowane całym zamachem ramienia). A co do użyteczności w boju to jak najbardziej stosowano tą szermierkę na wojach. Do eliminacji przeciwnika na placu boju polecano pchnięcie sztychem. Zachowane traktaty opisujące szablę w systemie espadon mówią wprost że to fechtunek wojskowych.
@KK-bw7gk3 ай бұрын
Dzięki za ten świetny film. Czyli francuska szermierka szablą była już znana w pierwszej połowie XVIII wieku w Polsce ? Pozdrawiam autora
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@KK-bw7gk Tak była znana polskim elitom, szkoła Konarskiego była droga i oczywiście płatna. Przeznaczona tylko dla młodzieży z bogatych szlacheckich domów i synów magnatów.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@daedaluskrateia Spore braki w wiedzy ma kolega. Coś gdzieś dzwoni ale nie w tym kościele co trzeba. Traktaty szermiercze opisujące walkę szablą w systemie espadon pojawiają się już w połowie XVIII wieku. Zachęcam do nadrobienia zaległości w wiedzy, poprzez lekturę moich książek: szablotluk.v.1cart.eu/pl/offer A mój francuski jest jaki jest :)) w cale nie twierdzę że jest dobry...
@owady13 ай бұрын
👍
@BartekSychterz3 ай бұрын
Kiedyś mieliśmy w Polsce Collegium Nobillum. Szkołę dla elit. Dziś mieliśmy do niedawna też taką szkołę dla elit. Collegium Tumanum. Yyy znaczy sie humnanum. Tylko tu można było sobie tytuł i dypolm kupić bez chodzenia na wykłady i egzaminy. Taka różnica.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
:))
@BartekSychterz3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201Niestety śmieszne w swej tragedii.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@BartekSychterz Unikam polityki:)) Ale na szczęście Polacy się obudzili i zmienili rząd prawowiernych "Patriotów" złodzieji :))
@BartekSychterz3 ай бұрын
@@szablotukpolski5201 Eee to żadna zmiana. Klerykałów zastąpili antyklerykałowie, ale kradną tak samą.
@craftdesign29792 ай бұрын
A czy może Pan podać nazwę prezentowanej szabli - dokładnie tego modelu i gdzie można go kupić? Czy to dobrze rozumiem, że szabla którą pan prezentuje to poprzednik modelu Francuskiej szabli modelu 1822 ? Świetny odcinek teraz wiem dlaczego tak dziwnie wyglądają pojedynki w serialu Zorro z 1957 r. gdzie grał Guy Williams. Był jeden pojedynek gdzie żołnierz używał szabli i walczył nią z nadgarstka.
@szablotukpolski52012 ай бұрын
Dziękuję. Niezmiennie kontakt w sprawie zakupu replik kutych i hartowanych: szabel, pałaszy, mieczy, rapierów i szpad, proszę pisać do mnie na e-maila: polskiszablotluk@gmail.com
@stanislawniewazne48443 ай бұрын
.
@szablotukpolski52013 ай бұрын
.
@darekpowroci75903 ай бұрын
A czy nie lepiej byłoby usprawniać staropolską szermierkę, zamiast papugować obcych?
@szablotukpolski52013 ай бұрын
@@darekpowroci7590 Niby tak :)) tylko mój kanał nie zajmuje się gdybaniem. Fakty są takie że staropolska szermierka z czasem coraz bardziej upodobnia się do tej zachodniej. Pod koniec XVIII wieku w zreformowanym wojsku polskim uczy się już szeregowych kawalerii pruskiego fechtunku.
@johnsmith-vz3vr3 ай бұрын
Czesc, moze powiesz cos o toporach czy to zbyt odlegly temat? Interesuje mnie czy taki tompor lub odmiany mial jakies znaczenie czy to tylko widowisko filmowe jak w krzyzakach. Czy "szablista" na widok typa z toporem uciekal czy raczej usmiechal sie pod wasem😂
@szablotukpolski52012 ай бұрын
@@johnsmith-vz3vr Są zachowane relacje z walk polskiej szlachty uzbrojonej w szable z Rosjanami wyposażonymi w berdysze (rodzaj dwórecznego topora na długim drzewcu). Piszę o tym w swojej ostatniej książce "Sztuka krzyżowa szablą i walka inną bronią białą...". Nikt przed berdyszam wtedy nie uciekał, każda broń ma swoje wady i zalety. Pozdrawiam