Panie Damianie, ważnym czynnikiem na tak ogromną popularność kanału, oprócz niewątpliwej świetnej, merytoryki, jest też Pana elokwencja i świetny, spokojny zrównoważony sposób prezentacji tej zawartości. Słuchamy i oglądamy materiały o monetach, które mają już kilkaset lat, więc ten niespieszny "flow" jest niezmiernie pasujący!
@romanskiba52694 жыл бұрын
Numizmatyka jest dla mnie tematem ciekawym, choć sam osobiście zbieram stare zegarki, ale sposób w jaki Pan się wysławia, barwa Pańskiego głosu działają na mnie tak uspokajająco, że uwielbiam oglądać Wasze filmiki :-)
@RagnarEirikson3 жыл бұрын
Hej! Trochę późno ale temat detektorystyki wraca więc chyba warto to wyjaśnić :) Poszukiwania prowadzone pod nadzorem konserwatorium, bo w takich najczęściej legalnie działający detektoryści biorą udział dotyczą wybranej warstwy archeologicznej i osoba koordynująca (archeolog) ocenia znaleziska pod kątem zabytkowości. Jeżeli poszukiwane są pozostałości rzymskie to często znaleziska średniowieczne nie są traktowane jako obiekty docelowe. Często też archeolog oceniając coś, co nie jest zabytkiem może to przekazać (najlepiej potwierdzając pismem legalność otrzymania) poszukiwaczowi na wolontariacie. O tym czy obiekt jest zabytkiem czy nie świadczy jego wartość historyczna i to co wnosi do tego co wiemy o historii a nie to z jakiego kruszcu został wykonany stąd średniowieczne drobne nominały, które nie są zabytkami są w legalnym posiadaniu poszukiwaczy. We współpracy chodzi o to żeby muzeum, WKZ i poszukiwacz byli zadowoleni a nie o to żeby muzeum miało 10 ton klepaków nie nadających się do ekspozycji, WKZ przeświadczenie, że ukrócił procecder a detektorysta przekonanie, że więcej nie podejmie się wolontariatu. Bierzcie pod uwagę to, że detektoryści to w ogromnej większości pasjonaci, którzy poświęcając wolny czas i środki w ramach hobby podejmują się wolontariatu przy poszukiwaniach na stanowiskach czy bez stanowisk za co są obrzucani gównem i mieszani z błotem. Ciekaw jestem ile bezcennych zabytków wyjechałoby z hałdami na taczkach gdyby nie ci źli detektoryści...
@mariuszwrobel39424 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Nie liczę że coś fajnego mi się trafiło, ale dobrze byłoby wiedzieć co się ma. Pozdrawiam serdecznie
@tomaszradowski82574 жыл бұрын
Świetny pomysł na film
@mackoradocza4 жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł na popularyzację numizmatyki, bardzo dobre merytorycznie filmiki które oglądam z wielką przyjemnością, powiedziałbym "Numizmatyka z Klasą" Co do samego Q&A wielki szacunek za nieunikanie trudnych i nieprzyjemnych pytań od osób które wręcz zawodowo zajmują się tak zwanym hejtem w sieci.
@NeXeN024 жыл бұрын
Chciałem bardzo podziękować, ponieważ to właśnie dzięki temu kanałowi zakochałem się w tym hobby
@izadajda50824 жыл бұрын
Super 🙋 pozdrawiam.
@zstelmasiak56444 жыл бұрын
Gortat numizmatyki :) pozdrwaim serdecznie:)
@bujak33314 жыл бұрын
Bardzo ciekawe filmy ,dziekuje
@darek69224 жыл бұрын
Zróbcie live z aukcji.!
@wedkarskikacik31134 жыл бұрын
Miło się Pana słucha Pozdrawiam Serdecznie
@skilledmra794 жыл бұрын
Dwa filmy w jeden dzień. Ale nas rozpieszczsz😋. Prawie się rano do pracy spoźniłem. Film SUPER. Hejterzy byli, są i będą ale to niekiedy i dobrze bo mobilizują do cięższej pracy. Pozdrawiam i czekam na więcej.
@prawo-emigranta-PL4 жыл бұрын
Dzień dobry, za jaką największą kwotę udało się sprzedać monetę na allegro? Jaka to była moneta? Co Pan myśli o przyszłości sprzedaży numizmatów na allegro?
@lukromanczuk4 жыл бұрын
Tak trzymać!
@majkor10173 жыл бұрын
super material fajnie sie slucha gratuluje subow
@pz33284 жыл бұрын
Stanął Pan na wysokości zadania. Myślałem że pytanie z 11:50 zostanie pominięte, bo jednak pozostawia niesmak już po samym przeczytaniu.
@bartson2834 жыл бұрын
Zabierajmy się do oglądania
@piotrx19964 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek bardzo milo sie ogladalo poprosze o wiécej a z tymi odpowiedziami to czlowiek ma pecha wyslalem dp Pana meila jakies 3 -4 tygodnie temu i mialem odpowiedz na drugi dzien pozdrawiam
@jakubgracz63284 жыл бұрын
Mam pytanie a czy Pan ma swoją prywatną kolekcję numizmatyczną a jak tak to jaka jest najdroższa lub najstarsza pozycja ?
@Terrus_384 жыл бұрын
Jej, świetnie, Q&A! Tylko proszę, dwutysięczny był tylko jeden, więc w dwatysiące dziewiętnastym, nie w dwutysięcznym dziewiętnastym. To tak jak mówić, że coś było w tysięcznym dziewięćsetnym dziewięćdziesiątym siódmym.
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Siła przyzwyczajenia :) Juz zwracano na nią uwagę wcześniej, wiem że jest niepoprawna, ale filmiki nagrywamy "longiem", bez większego montażu. Koncentrując się na treści przekazu umykają mi szczegóły odnośnie poprawności gramatycznej. Mam nadzieję, że uda się to poprawić w przyszłości.
@Terrus_384 жыл бұрын
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak Jasne, rozumiem ;) Pozdrawiam!
@mateuszbogucki99954 жыл бұрын
Bardzo chciałbym zobaczyć odcinek o boratynkach, szczególnie złotych. Popularna moneta ale według mnie bardzo ciekawa
@matiaasek4 жыл бұрын
dzisiaj takową kupilem ;) pozdrawiam..
@matiaasek4 жыл бұрын
a zarazem pozdrawiam birgika, widac mam podobne zainteresowania co pan. rowniez piwka rzemieslnicze mnie krecą. ;)
@jaris84534 жыл бұрын
W końcu porządny dźwięk
@maciejolejniczak44114 жыл бұрын
Świetny kanał profesjonalnie obrazujący temat numizmatyki. Czy pojawi się w Pana filmach temat obiegówki ZSRR 1921-1991 ? Jest tam kilka monet których wartość dobrze by było ujednolicić np. 2 kopiejki 1927 r. Jeżeli podejmie Pan temat będę śledził z wielkim zaciekawieniem.
@GloOw90pl4 жыл бұрын
Myślę, że odcinek o numizmatyce dla "biednych" byłby chętnie oglądany. Dużo z nas interesuję się tą tematyką jednak próg wejścia wydaję się być przerażający. Czy mógłbym prosić o materiał w którym udzieliłby pan kilku rad dla niezbyt majętnego, ale chętnego początkującego. Mnie konkretnie interesują monety < XVI wiek, ale myślę, że znajdą się osoby które by były zainteresowane późniejszymi czasami. Pozdrawiam.
@kotfilemon78244 жыл бұрын
Świetne
@totalnymiszag97924 жыл бұрын
Super odcinek pozdrawiam z Żor
@kotfilemon78244 жыл бұрын
Piszcie komentarze dla zasięgu
@goldziki1114 жыл бұрын
Witam 😀👍i Pozdrawiam serdecznie.
@wedkarskikacik31134 жыл бұрын
Siemka
@monikabelucci15393 жыл бұрын
Czy współpracujecie Państwo z NBP? Mam na myśli np. sytuację w której NBP konsultuje się np. w sprawie nakładu monet czy wizerunku jako że Państwo jesteście bliżej kolekcjonerów
@WpogoniZaSumem4 жыл бұрын
Czy trafiały do Pana monety pochodzące z dalekiego Wschodu? Chińskie dynastie itp. Pozdrawiam
@marekzalewski48704 жыл бұрын
Podoba mi się, że skupuje Pan monety uczciwie. Na rynku antykwarycznym grasuje wielu złodziei. Jako bardzo młody człowiek zaniosłem do jednego z warszawskich antykwariatów numizmatycznych kilka monet z PRL-u i kilka 5-markówek z Hindenburgiem. Antykwariusz powiedział: "Tych to nie chcę, ale te za piątkę mogę wziąć" i dał mi 5 zł za srebrne marki, a drugi jeszcze zakpił ze mnie: "Czy ma pan może na sprzedaż złote krugery?" Podobno robią tak tam do dziś.
@АндрійЗаріцький-щ3ф4 жыл бұрын
👍👍👍
@szaas33454 жыл бұрын
Dzień dobry. Chciałbym prosić o odcinek dotyczący złotych i srebrnych monet bulionowych i tych z dodatkowym premium . Dziękuję.
@Jez12714 жыл бұрын
Mam pytanie, moja mam posiada różne monety (nie jest pasjonatka ale trzyma razem z biżuteria) Czy moneta skorodowana/ z zielonym nalotem/ wybita bardzo brzydko (mocno zniekształcona), uszkodzona może być realnie coś warta jeśli jest z czasów zaboru austriackiego?
@adiwejherowo4 жыл бұрын
👍
@Moonah4 жыл бұрын
Co sądzi Pan o serii Skarby Stanisława Augusta emitowanej przez NBP?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Uwielbiam pierwowzory tej serii - oryginały Holzhaeussera i Reichla z czasów Stanisława Augusta. To dla mnie najpiękniejsza, polska seria medalierska. Obecne emisje NBP na niej wzorowane nie budzą we mnie jednak już emocji. Wolę choćby jednego króla z oryginalnej odbitki, czy XIX wiecznej dobitki w brązie z oryginalnych stempli, niż całą serię NBP. Tutaj przykład oryginały w srebrze archiwum.gndm.pl/a,Medal-z-suity-krolewskiej-Wladyslaw-Jagiello,rid,308996.html Na ostaniej aukcji kilka brązów aukcje.gndm.pl/auction/10/category/884736/
@NIEN0RMALNY4 жыл бұрын
Zdarza się że detektorysta albo poszukiwacz znajdzie coś bardzo wartościowego?
@oskarsieracki79404 жыл бұрын
Większość zbiorów muzealnych jeśli chodzi o monety z początku istnienia państwa polskiego to znaleziska detektorystów. A tu już ceny lecą od dziesiątek tysięcy.
@iruart71314 жыл бұрын
Filmy na YT z omawianymi monetami to strzał w dziesiątkę - dla mnie ważny jest aspekt historyczny i artystyczny. Zobaczyć taką monetę okraszoną komentarzem od eksperta to nie lada gratka. Pozdrawiam.
@adamkzuwitz1714 жыл бұрын
# PYTANIE Czy moneta w stanie na moje oko dobrym, lecz z takimi śladami po pile. Znaleziona przy rozbiórce domu, była w ścianie i stąd te zacięcia piłą, całkiem spore 3 wcięcia. Rosyjska carska moneta z końca XIX wieku, chyba 1895 rok. Dużo na takim uchybieniu traci na wartości czy już warta tylko cene srebra?
@heroesfan62282 жыл бұрын
Praktycznie zjazd do ceny srebra
@heroesfan62282 жыл бұрын
Ale można napisać o wycenę
@spinia89364 жыл бұрын
Będzie zapis z aukcji na żywo na yt?
@filippides75364 жыл бұрын
Zadałem pytanie odnośnie obecnego prawa dotyczącego poszukiwań detektorem, mógłby się Pan do tego odnieść ? ma Pan jakieś zdanie w tej sprawie ?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Jak odpowiedziałem na filmie - to jest zbyt złożony temat, a jednocześnie wzbudzający zbyt wiele emocji, aby potraktować go w takiej formie. Tutaj potrzebne jest szersze zajęcie się sprawą i praca u podstawa, a nie emocjonalna dyskusja w internecie która donikąd nie doprowadzi poza przepychankami w komentarzach.
@jestemfiasco4 жыл бұрын
Jest jakis kanal o znaczkach pocztowych, ewentualnie jakis blog czy strona, ktos cos wie?
@wandakozakiewicz40784 жыл бұрын
Mam 10gr. 1974rok bez znakow mw pod lewym szponem orła proszę o odpowiedź czy ma jakąś wartość. Jak czyścić monety Dziękuję 😘
@MarciniakTV4 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/i5Wlmad9r9KrmpY
@rejmons14 жыл бұрын
A może by tak dublon złotnika Ephraima Brashera z napisem "UNUM*E*PLURIBUS*1787*". Było by miłe takowy trzymać w rękach.
@rejmons14 жыл бұрын
PS: Nie zbieram monet, choć mam ich cały worek. Ale mało cennych. A najstarsza moja moneta to miedziak Jerzego III zwanego "Szalony" z 1790 wart mniej niż miedź z której został wybity. A! Sorry! Mam grosza z czasów Jagiellonów (Jednego z) ale uszkodzony. To tak zwany "wykopek".
@jakubjanicki77844 жыл бұрын
Jest może ktoś kto zna się na groszach z początku XVII w., ponieważ zakupiłem ostatnio monetkę i nie umiem jej znaleźć nigdzie w internecie?
@lee55554 жыл бұрын
Witam serdecznie , czy trafiają do państwa monety niemieckie na aukcje z poszczególnych landów ? ,oglądam już jakiś czas państwa kanał , ale jakoś niemieckie numizmaty nie są popularne
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Witam Specjalizujemy się głównie w numizmatyce polskiej i taka też do nas trafia. Jeśli sami szukamy to też tylko polskiej więc w sposób naturalny niewiele do nas trafia numizmatów niemieckich. Poza tym Warszawa to były zabór rosyjski i u nas w sposób naturalny dostępne raczej monety rosyjskie; emisje niemieckie bardziej w Polsce zachodniej.
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Ale nie jest tak, że nie ma ich w ogóle :) Na trwającej właśnie aukcji zlicytujemy 82 sztuki monet niemieckich, w tym wiele pięknych. Licytacja w czwartek od 17:00 aukcje.gndm.pl/auction/10/category/885139/
@rafamicoko44594 жыл бұрын
Za krótki ten filmik. Zdecydowanie za krótki moim zdaniem
@jobeljohns51744 жыл бұрын
Pan Damian masakruje POPIS!!! hehe
@MojRetroGaraz4 жыл бұрын
Mam pytanie czy zdażyło się Panu sprzedać 2 razy tę samą monetę? Chodzi o jakąś rzadka monetę która po kilku latach wróciła do Pana?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Nawet częściej niż dwa razy :)
@mirkas474 жыл бұрын
Nie jestem numizmatykiem, ale interesuje mnie kwestia. Czy jest stwierdzony przykład monety która z pewnością istniała, ale której do tej pory nie znaleziono.?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Tak i to niektóre bardzo spektakularne, np. Dukat Aleksandra Jagiellończyka wymieniany choćby w XVI wieku, w spisach taryf, ale dziś nie znana ani sztuka, ani nawet wizerunek
@mirkas474 жыл бұрын
@@MarciniakTV Rozumiem że jakbym znalazł to będzie cenne. Super.
@74krzysztof744 жыл бұрын
O wiele ciekawsze wydają się monety które fizycznie są, a nie można ich sklasyfikować.
@MarciniakTV4 жыл бұрын
@@74krzysztof74 takich przykładów mamy mnóstwo w dziale brakteaty guziczkowe ;)
@tomekokej3 жыл бұрын
Pierwszy
@pawebiaek78214 жыл бұрын
Dlaczego w powszechnej opinii kolekcjonowanie monet kolekcjonerskich i okolicznościowych uchodzi za coś wstydliwego dla numizmatyka?
@MarciniakTV4 жыл бұрын
Myślę, że może to mieć związek z faktem, że numizmatyka to nauka związana z historią dotyczącą pieniądza, a współczesne kolekcjonerskie walory są pieniądzem tylko z nazwy (nikt nimi nie płaci). Ale to tylko jeden z głosów, które do nas docierają. /Marcin Ż.
@pawebiaek78214 жыл бұрын
@@MarciniakTV Dziękuje za odpowiedź. Sam mam wrażenie, że polityka NBP polegająca na zasypywaniu rynku kolejnymi emisjami, wydawanymi z byle okazji ma spory wpływ na postrzeganie tej sprawy.
@mariuszwiatr11933 жыл бұрын
@@pawebiaek7821 no dobra ale w czasie II RP tez wydawano "kolekcjonerskie" monety Sobieski Traugutt czy Piłsudski i orłem legionowym aaa monety (medale) koronacyjne to tez kolekcjonerskie walory :)
@pawebiaek78213 жыл бұрын
@@mariuszwiatr1193 Tak, ale jaka była ilość emisji w II RP, nie mówiąc już o koronacjach. Teraz to jest działalność jakby Polska była wyspą na Pacyfiku
@teresa34622 жыл бұрын
Witam, W starych zbiorach znalazłam monetę Half Dollar 1776-19776 z Kennedym. Moneta ma destrukt awers do rewers o 180 st. Proszę ocenić czy jest to moneta o wyższej wartości. Nie mam możliwości przesłania filmu z monetą. Teresa
@tomaszb.34274 жыл бұрын
Ci co tak jadą w pytaniach na poszukiwaczy to pewnie służby archeo. Zajmijcie się lepiej skarbem monetarnym z Głogowa. Gdzie masa monet się ulotniła...