Рет қаралды 45
„27 listopada 2024 r. obchodzimy 125-lecie otwarcia we Wrocławiu Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności (Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer). Ta rocznica, chociaż niewpisująca się bezpośrednio w historię Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jest jednak ważnym wydarzeniem” - podkreślił pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr, 4 listopada AD 2024 zwracając się do wrocławskich dziennikarzy w trakcie konferencji prasowej przed otwarciem wystawy pod intrygującym tytułem „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”. - „Wszak część dzisiejszej kolekcji rzemiosła artystycznego pochodzi właśnie z tej przedwojennej instytucji, która była jednym z najważniejszych i najzasobniejszych muzeów w Europie Środkowej”.
Już dziś możemy stwierdzić, że jubileusz będzie miał szczególną oprawę - znakomitą i wyjątkową w skali ogólnopolskiej prezentację mebli, przedmiotów rzemiosła artystycznego oraz malarstwa ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wypożyczonych z innych kolekcyj. Jest to podsumowanie kilkudziesięciu lat badań prowadzonych przez wybitną specjalistkę od zabytkowego meblarstwa, panią Małgorzatę Korżel-Kraśną, a towarzyszący expozycji katalog „Meble drugiej połowy XIX i początku XX wieku” stanowi spektakularne zwieńczenie naukowego opracowywania i prezentacji kolekcji mebli wrocławskiej placówki. To jeden z najlepiej przebadanych fragmentów jej zbiorów.
Pionierska wystawa przypomina również o roli odegranej przez muzea rzemiosła artystycznego, które właśnie w epoce historyzmu zaczęły powstawać, żeby poprzez prezentację wyrobów, wymianę doświadczeń i projektów wspierać rękodzielników i przemysł. Miały też sprzyjać nowemu wzornictwu i podnoszeniu jakości produktów. Jest to okazja, by zastanowić się, czym różniła się inspiracja sztuką w dekadach rewolucji przemysłowej od dawniejszych inspiracyj i naśladownictwa, nieodłącznych przecież od twórczości wcześniejszych stuleci.
Kolekcja mebli z II połowy XIX w. i początku XX w. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczy blisko 350 zabytków i ilustruje rozwój stolarstwa w czasach historyzmu, secesji i art déco, głównie w Europie Środkowej. Zespół ten w większości pozyskano w latach 40. i 50. XX w. Największą jednak część, stanowiącą blisko jedną trzecią kolekcji, muzeum nabyło w latach 1997-2022 w ramach strategii ukierunkowanej na zwiększenie zbiorów ilustrujących neostyle w epoce historyzmu. Największą grupę tworzą sprzęty neorenesansowe, kolejną - neobarokowe. Mniej jest wyrobów neorokokowych, neoklasycystycznych i eklektycznych, a cechy neogotyku występują w kilku sprzętach.
Wystawa będzie dostępna do 23 lutego AD 2025. Więcej na www.legitymizm.org (Portal Legitymistyczny Organizacji Monarchistów Polskich) - zapraszamy do współpracy.
/ legitymizm.org
/ prawicawolnosci
Wstąp do OMP!
Modlitwa o Boży pokój: www.legitymizm....
Zapraszamy do lektury artykułów:
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
www.legitymizm....
@ legitymizm