Bardzo dziękuję za przekazaną wiedzę. Wszystko Pana filmy szczegółowo omawiają zagadnienia związane z uprawą winorośli.
@boguslawkikiela74977 жыл бұрын
piekny wyklad pozdrawiam
@Darkan101117 жыл бұрын
Rewalacja Panie Piotrze!:)
@johnwayne6792 жыл бұрын
Witam, mówi Pan że zawsze trzeba mieć plan B lub nawet C. Jaki jest plan B gdy z najniższego pąka na pierwszy punkt krzewienia nie wybije nam latorośl ?
@waclawcichocki61814 жыл бұрын
Swietny material. Prosze mi powiedziec co zrobic z pasierbami na sadzonce przed posadzwniem? Jestem zupelnym laikiem a chcialbym dobrze zaczac.
@srebrnydran2887 Жыл бұрын
Dziękuję panie Piotrze za fachowe wyjaśnienie prowadzenia winorośli . Miałbym jednak pytanie odnośnie mojego już 15 letniego ramienia o długości ok 15 metrów. Owoców jest z tego ok 4 kilogramów ale forma dekoracyjna się spełniła. Problem jest w tym, że przycinanie jest możliwe tylko od początku maja do października. Byłbym wdzięczny za parę porad bo o ile teraz wszystko rozumiem to i tak obejrzę Pana rady jeszcze wielokrotnie.
@PiotrDudekwinnicakapitana Жыл бұрын
Jest to zły okres na cięcie formujące. W maju już trwa wegetacja, a w październiku jeszcze trwa, a cięcie powinno się robić w stanie spoczynku. Jeżeli nie ma innej możliwości to można przyśpieszyć zakończenie wegetacji, poprzez stopniowe przycinanie przez cały październik, aż do całkowitego pozbawienia liści. Krzew całkowicie pozbawiony liści uzna, że już chyba czas na spoczynek i przyśpieszy drewnienia. Finalne cięcie proponuję zrobić minim tydzień, a nawet dwa od momentu pozbawienia liści. Wiem, że ciasno z czasem ale to jest jedyny sposób, który widzę.
@srebrnydran2887 Жыл бұрын
@@PiotrDudekwinnicakapitana Bardzo dziękuję.
@danny30g3 жыл бұрын
Co Pan sądzi na temat prowadzenia winorośli na tzw głowę??
@hatman79556 жыл бұрын
w przypadku stosowania tej formy prowadzenia jaką odległość pomiędzy roślinami w szpalerze najlepiej byłoby wybrać dla odmian deserowych?
@PiotrDudekwinnicakapitana6 жыл бұрын
Winorośl deserowa lepiej się spisuje przy większej ilości starszego drewna, dlatego guyot nie koniecznie jest odpowiedni, ale rozstaw krzewów stosujemy taki sam jak dla odmian przerobowych od 0,8 do 1,2 m
@jantargonski74535 жыл бұрын
Panie Piotrze, w tych dwóch filmach pokazuje Pan sposób formowania sznura według artykułu z Pana bloga ze stycznia 2017 r. SZNUR SKOŚNY ROYAT-WYPROWADZANIE DWUETAPOWE. Ale w grudniu 2018 pojawił się kolejny artykuł: SZNUR SKOŚNY ROYAT - WYPROWADZANIE WIELOETAPOWE. Który sposób jest lepszy? Pozdrawiam.
@PiotrDudekwinnicakapitana5 жыл бұрын
Tak, są to alternatywne propozycje.
@danny30g6 жыл бұрын
Ale kombinacja..nie dla amatorów...nie ma prostrzej metody prowadzenia winogron??
@PiotrDudekwinnicakapitana6 жыл бұрын
Form prowadzenia winorośli jest wiele, zasady cięcia są jedne i wcale nie są trudne do ogarnięcia.
@danny30g6 жыл бұрын
@@PiotrDudekwinnicakapitana oglądam filmiki i będę próbowały ciąć według tych porad.dzieki
@mariqa774 жыл бұрын
@@danny30g rozumiem Twoje zakłopotanie. Też wydawalo mi się, że czarna magia. Jednak im wiecej czytasz i ogladasz tym wiecej pojawia sie pytan. Idealna sytuacja jezeli ktos ma "dostep" do winogroniarza i jest mu w stanie to pokazac na zywo ;) Ja zaczynam w tym roku swoja deserowa przygode ;)