mimo upływu lat film ciągle jest nr 1 dla początkujących spawaczy
@dariopiec95522 жыл бұрын
Bardzo wartościowy film dla wielu osób, dzięki Tobie niejedno podwórko czy garaż w Polsce wygląda przyzwoicie. Twoja działalność w postaci takich filmów, niczym nie ustępuje lekcji w szkole zawodowej i można ją polecać wszystkim tym, którzy chcą się nauczyć spawać. Ps. A najpiękniejszy jest ,, banan na twarzy,, po pospawaniu pierwszego stołu czy przęsła w ogrodzeniu.
@jerzygarwol46626 жыл бұрын
Zamysł filmiku chyba był taki, żeby pokazać tylko podstawowe zasady, a nie kozaczenie, kto jest lepszy. I został osiągnięty. Jak spawasz ogrodzenie, czy pierdoły wkoło domu, to spawy jak na filmie są bardzo dobre. Sam spawam i ten etap już dawno przeszedłem, ale uważam, że dla początkujących to super sprawa. Propozycja moja jest taka. Panowie, krytykujący niech wrzucą swoje filmy i wytłumaczą o co chodzi. Przynajmniej coś się dowiemy, a chwalenie będzie miało jakieś podparcie.
@tomaszpaw1744 жыл бұрын
Zgadza się. Fachowców doskonałych dużo, tylko nie chcą się pochwalić i przekazać wiedzę. Za to autor filmu jest super, bo przekazuje wiedzę bez kozaczenia i jest profesjonalistą.
@ukaszkulesza75104 жыл бұрын
bohater na miarę naszych czasów
@jerzygarwol46624 жыл бұрын
@Mateusz Kajdas po to ogladam filmiki, zeby chociaż troszkę tej fachowości się nauczyć.
@nalesnik53193 жыл бұрын
Dokładnie to nie jest poradnik do nauki spawania Tigiem w celach zarobkowych, tylko podstawowe informacje nt. Spawania elektrodą do domowych celów.
@dawidroman26793 жыл бұрын
Ciężko jest coś spierdzielić jak masz to wyćwiczone. Proponuje zaprosić laika do takiego typu filmiku i pokazywać na jego błędach jak nie powinno się czegoś robić. 😃
@norbertborkowski96512 жыл бұрын
Po obejrzeniu tego filmiku i pierwszym spawaniu w życiu po spawalem dziś to co chciałem kolega spawacz zawodowy był zdziwiony że tak dobrze mi poszło dzięki za film 😁
@EvelynnMommy5 жыл бұрын
dziękuję jutub za idealną rekomendacje o 3 w nocy
@jacekzielina13593 жыл бұрын
no to nie siedz przed kompem tylko idz do wyra. jutub pracuje 24/7.
@moto-wiesci72865 жыл бұрын
Super materiał.Wlasnie takiego materiału szukałem przed pierwszymi próbami.Uwazam,że jest tu dużo podstawowych informacji,które są naprawdę ważne by nasza spoina zaczęła nam się układać dosyć poprawnie.Pozdrawiam.Material Ok.
@piotrciura65726 жыл бұрын
Świetny film. Życzę powodzenia w dalszej nauce. A malkontentami się nie przejmuj "zapomniał wół jak cielęciem był". Na polskim KZbin brak jest praktycznie filmów o spawaniu a Ty robisz naprawdę świetną robotę. Chętnie obejrzał bym jakieś filmy tych profesjonalistów z komentarzy, ale jakoś po za kręceniem nosem nic nie chcą pokazać. A szkoda bo było by to z pożytkiem dla wszystkich. Łapka w górę i Sub leci.
@JohnAarghSvensson3 жыл бұрын
Różne rzeczy mogą bawić mnie akurat spawanie nie dość że miło merytorycznie z humorem bardzo profesjonalnie .dzięki serdeczne z otwarcia klepek ciut więcej :)
@wojtekt92634 жыл бұрын
Po tym odcinku wspawałem mufy w kompresor ,a dzień wczesniej (zresztą całe życie ),,smarkałem'' i tylko bąble płynu do mycia naczyń przy sprawdzaniu ciśnienia.Teraz szok spawy jakby nie moje .Bardzo fajne przekazanie wiedzy. Dziekuje.
@JohnAarghSvensson3 жыл бұрын
Pan się śmieje cudo jak najlepszy kumpel a wiedzę której nie miałem ledwo co...pokazane z humorkiem :) oczywiście łapa w górę subik
@mateuszm82794 жыл бұрын
teraz przyszła pora na praktykę :) nigdy nie miałem do czynienia ze spawarką elektrodową, którą nie dawno nabyłem. wszystko ładnie wytłumaczone i mam nadzieję, że w praktyce się sprawdzi :) dzięki za konkretne wytłumaczenie tego co dla mnie jest czarną magią :)
@eugeniuszdolatowski833 жыл бұрын
I jak wrażenia?
@mateuszm82793 жыл бұрын
a udało się wykonać bramę z furtką oraz stół ogrodowy :) powoli do przodu 👍
@pol7034 жыл бұрын
Świetny film, nie wiem czy pan wie, ale to może wielu osobom, zwłaszcza wybierającym swój pierwszy lub kolejny zawód, bardzo pomóc w dokonaniu wyboru. Wielkie dzięki i szacunek!
@arturradziszewski87515 жыл бұрын
Łapka w górę za poradnik. Spawam amatorsko jak większość z oglądajacych:) Bardzo dobry pomysł z tym podpieraniem elektrody po alkoholu jak niektórzy zauwazyli... ale jak Ci niektórzy wiedzą to w tych badziewnych uchwytach nowa, dluga elektroda drży... i najlepiej sie spawa krótszą... Dlatego nie alkoholizm twórcy kanału, a profesjonalizm jest przyczyną tego, że sobie pomaga drugą ręką przy prowadzeniu...
@hvnterblack4 жыл бұрын
Oddalając elektrodę zwiększasz opór, łuk musi się mocniej wyciągnąć. ArcForce próbuje to kompensować wzrostem napięcia, ale w końcu opór rośnie za mocno i prąd spada na tyle, że łuk gaśnie. Dlatego wygląda to jak przy za niskim amperażu. Bardzo fajny materiał. Świetna robota.
@exivix6268 Жыл бұрын
Dziękuję Ci, uczę się spawać i wychodzi na to że robię to za szybko 🙄 będę próbował dalej 🔥
@unstop10910 ай бұрын
Świetny filmik bo nic tak nie uczy jak błędy a jest wiele tych parametrów które można spier...:) Prawda jest taka że tak w domowych warunkach stal 2,5 w górę to i małpa jakoś pospawa ale schody zaczynają się przy cieńszych materiałach. Nowoczesne spawarki dobrej jakości bardzo w tym pomagają bo moja stara "transformatrówka" nigdy nie wybaczała błędów :) Dziękuję super robota 👍👍
@sebastianpliszka7261 Жыл бұрын
Dobry materiał, dużo informacji Dzięki za podzielenie się tym doświadczeniem.
@cezarycezary41804 жыл бұрын
super!!! jutro lecę do mrówki i kupuję spawareczkę, bo trzeba parę elementów w zawieszeniu podspawać :D :D pozdro!
Wielkie dzięki za Twoje wideo, które to wesoło objaśniasz. Obejrzałem z przyjemnością czekając kolejnych.
@adamzielewski97904 жыл бұрын
Dla mnie ciekawy pomysł pokazania błędów spawalniczych. Dla mnie zabrakło jednego błędu, moim zdaniem najważniejszego, spawanie zimnymi elektrodami. Żaden spawacz nie lubi spawać podgrzanymi elektrodami jednak wpływ na jakość złącza spawanego jest ogromny.
@olek912 Жыл бұрын
Dzięki za film! Właśnie go znalazłem po obejrzeniu wielu filmów, na których spawy były jak z bajki i coś tam powiedziane, ale niewiele dla początkujących. Teraz widzę, że mój pierwszy spaw ma na raz ze 3 błędy. Także wiem co poprawiać! Najgorzej będzie mi poprawić prąd, bo mam chińczyka, ale metodą prób i błędów choć widzę, że jest szansa oszacować co powinno być na wyświetlaczu.
@krzysztofccc27054 жыл бұрын
No i fajnie! Dzięki za ten piromański, pouczający filmik. Już wiem co robiłem żle. Jeszcze raz dziękuję. Zdrowia życzę
@makejs.b35484 жыл бұрын
Szacun Piran! Cenna wiedza i info! Dzięki i Pozdrawiam :D
@mariuszfurmab91604 жыл бұрын
Dobry filmik :) zamierzam zacząć spawać parę rzeczy koło domu więc wiedzą z filmu się przyda !
@Woofer76alien4 жыл бұрын
spawałem ponad 20 lat temu ze skutkiem opłakanym, szkoda że nie ma nagrań kamery przez szybkę maski pomogło by mi zrozumieć jak to ma wyglądać ;-)
@piotrsiwiec98884 жыл бұрын
ZAJEBIŚCIE TO POKAZUJESZ.Wszystkie filmiki twe oglądam.Rób tak dalej.
@KorHydronKomando8 ай бұрын
Bardzo dobry nauczyciel z Pana. Dziś się prawie nauczyłem.. dopiero po 25 min zaczaiłem (bo nikt mi nie powiedział) ,że podczas spawania nie dotyka się elektrodą metalu😂😂😂. Jakby ten Gość co od niego kupiłem powiedział ,że tam musi być z 1-2mm szczeliny to by było łatwiej... Mówiłem Mu jak kupywałem ,że nie umiem spawać.. ale ok. Pospawane i to nawet dobrze👍
@Protoleviatan6 жыл бұрын
Jesteś wielki :) Ogromne dzięki za ten materiał i za to, że powstał tak szybko (dosłownie kilka dni temu poprosiłem o zademonstrowanie błędów w spawaniu). Bardzo pomocny i wiele wyjaśniający film. Teraz wiem, że nie popełniam jednego błędu, a cały szereg, ale chociaż w teorii wiem, co zmienić :) Zobaczymy jak będzie w praktyce... Z mojej strony wielkie dzięki i jeśli miałbym mieć jakąkolwiek uwagę, to sądzę, że warto przy tego typu filmach spróbować nagrywać proces spawania przez szybkę od maski - widziałem, że kiedyś próbowałeś i uważam, że warto, bo widać wtedy cokolwiek, a bez tego tylko błysk, czyli w zasadzie nic :) Pozdrawiam i mam jeszcze tylko drobne pytanie odnośnie grubości elektrody. Chodzi o to czy łatwiej początkującym uczyć się na grubszych, czy cieńszych elektrodach, czy też nie ma to żadnego znaczenia.
@PiranOfficial6 жыл бұрын
Próbuj na elektrodach 2,5 mm - nad 100A łatwiej zapanować :) A co do nagrywania łuku to wczoraj kupiłem jakiś nowy filtr, zobaczymy jak się sprawdzi - przez maskę ani szkło spawalnicze niestety nic fajnego się nie nagra
@GR_Rostek6 жыл бұрын
Sprawdź też grubsze elektrody, nie pamiętam dokładnie które ale mi osobiście grubszymi łatwiej było się nauczyć
@Protoleviatan6 жыл бұрын
Mufasa_Play Ja próbowałem swoich sił na 6013 i 7018 w grubościach 2,5 i 3,2. Piran pokazał jak wygląda zbyt szybkie prowadzenie, zbyt małe natężenie prądu, zbyt duży łuk... Ja chyba zrobiłem combo i jesnocześnie popełniam wszystkie 3 błędy :D Nie chcecie wiedzieć jak to wygląda (a w zasadzie jak nie wygląda). W każdym razie cenna informacja z filmu (jak dla mnie) to to, że z dwojga złego lepiej prowadzić za wolno, niż za szybko i lepiej przesadzić z amperami, niż dac ich za mało (o ile nie przepalimy materiału) :) Poza tym jako totalny laik podłączałem czarne do czarnego, a czerwone do czerwonego nie zwracając uwagi, że przy 6013 nie ma to większego znaczenia, ale przy 7018 nie zamieniając biegunów (i popełniając dodatkowo combo błędów) uzyskamy żygi, rozbryzgi i kaszankę w zaawansowanym stadium rozkładu, zamiast jakiegokolwiek spawu (spoiny) Pozostaje mi ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... Pozdrawiam.
@GR_Rostek6 жыл бұрын
I z tego można wyciągnąć wniosek że natężenie lepiej ustawiać pod grubość materiału a nie elektrody ;)
@tomaszwolanczyk7376 жыл бұрын
Mufasa_Play zawsze natężenie ustawiasz do elektrody 30-40A na 1mm elektrody i tak np dla elektrody 2.5 jest to 75-100A. Grubość elektrody dobierasz do wykonania spoiny i sposobu pamiętając że dla pachwin gr. spoiny to 0.7 gr. najcieńszego elementu przy spawaniu jednostronnym a przy obustronnym 0.5. Dla spoin czołowych gr. spoiny jest równa gr. materiału. Dla materiałów grubych układa się spoiny wielowarstwowe różnymi elektrodami dla przetopu i wypełnienia. Dla pozycji wymuszonych (pion) ustawiasz minimalny prąd i spawasz z dołu do góry 95% a cienkie elementy z góry w dół. Nie spiesz się spawaj powoli, dokładnie obserwuj zalewanie jeziorka spawalniczego a szybko dojdziesz do perfekcji.
@arturs61003 жыл бұрын
Piran fajny filmik, już któryś raz go oglądam.
@ek20a5 жыл бұрын
Dzieki wielkie! Bardzo mi brakowało takiego filmiku!
@michalmarszalek76926 жыл бұрын
Cześć Piranie. Cieszy mnie, że robisz serię o spawaniu bo jest tego strasznie mało w "polskim" necie. Zawsze chciałem nauczyć się spawać, i tak dotarłem do Twojego kanału, kupiłem spawarkę Patona Mini 150, analizowalem różne spawarki chyba z 2 tygodnie i mój wybór padł na tego małego Patona, pewnie po części dzięki Twojej reklamie Patona bo nigdy wcześniej nie słyszałem o tej firmie, zresztą o żadnej oprócz może Bestera, dlatego wybór spawarki był dla mnie szczególnie trudny, musiałem poznać firmy, oddzielić chińska chińszczyznę od polskiej produkowanej w Chinach itd. A wracając do kanału pomógł mi zacząć spawac, nigdy nie byłem ba kursie, nikt mi tego nie pokazał, dzięki takim filmom jak Twój o błędach zorientowałem się, że spawalem za małym prądem, stąd początkowy brak przetopu, mała penetracja materiału podstawowego, teraz idzie mi już całkiem nieźle, jak na kompletnego amatora, który nie umiejąc nic kupił sobie spawarke i postanowił spawać:D Mam nadzieję, że będziesz kontynuował tą serię bo tak to zostaje mi tylko oglądanie filmów z USA. PS. Próbowałem też spawania MIG, jest łatwiejsze, no i nie ma szlaki ale narazie zostanę przy MMA, jakoś ten rodzaj najbardziej mi odpowiada. Ewentualnie gdybym musiał pospawać coś cienkiego zrobię to migomatem.
@sider75276 жыл бұрын
na paczce z elektrodami masz zakres pradu w jakim powinna pracowac
@adambatko15846 жыл бұрын
Super. Z wielka przyjemnoscia oglada sie Twoje filmy .Gratulacja
@stanisawkowalczyk71145 ай бұрын
Bezcenne porady. Dziękuję. Wyjątkowo ważne jest widzieć jeziorko i jak jest rozprowadzana spoina. Z tym może być problematycznie. Może coś o tym.
@-Grom-6 жыл бұрын
Fajny cykl, dobrze tłumaczy podstawy "zieleniaczkom" jak ja, a w dodatku kryjący wszystkie rodzaje dla hobbystów, albo może raczej prawie wszystkie bo jak dotąd nie widziałem i nie słyszałem nic o bezgazowym mig-magu, który mnie interesuje w szczególności bo nie mam ani miejsca ani chęci na wymianę butli. Z wielką chęcią zobaczyłbym odcinek prezentujący przykładowe spawy migomatem z gazem z butli, jak i bez butli czyli drutem samoosłonowym. Jesteś ostatnią i właściwie jedyną nadzieją na polskim jutjubie na zobaczenie takich "cudów". Pozdrawiam i proszę o więcej. Nie jestem pewien czy ta wypasiona spawarka Paton ma możliwość spawania drutem samoosłonowym, ale zdaje się że to tylko kwestia zmiany polaryzacji.
@PiranOfficial6 жыл бұрын
Dzięki, o drucie samoosłonowym zdecydowanie coś będzie :) Niebawem powinienem móc na niego wysupłać trochę pesos. Nie nastawiaj się na cuda, bo druty samoosłonowe są megabrudne i do grubszych materiałów podobno nadają się średnio :)
@Welder-zo7ju6 жыл бұрын
Zgadza sie, mialem okazje troszke spawac samooslonowym i z tego co pamieram dla drutu 0.8 lub 0.9mm byl limit 5/16" czyli jakies 7-8mm. Nie wiem jak z innymi grubosciami drutu. Co do brudu to uwazam ze w miare malo otuliny zostalo i dosc ladny spaw. (nie pouczac o spoinach)
@piotrekdrapietv90214 жыл бұрын
Super kanał:) Nigdy nie spawałem, ale może kiedyś będę i dzięki Tobie coś już wiem na ten temat:)
@marcin70365 жыл бұрын
10:25 Nawet materiał podstawowy dał okejke :D Temat wyjaśniony konkretnie i rzeczowo, leci sub :)
@PiranOfficial5 жыл бұрын
Dzięki :)
@daro5636 жыл бұрын
A może pokaż jak pospawać ze sobą dwie dwie skrajności jak płasownik np. 1,5mm z 10mm albo stal o różnej twardości.
@arekmroczkowski25192 жыл бұрын
Super wyjaśnione 👍👍👍👏👏👏
@laskowski198810 күн бұрын
Witam. A jak sie to ma do spawania stali od 2-3mm jakie elektrody wybrać? Robie dalej meble garażowe i stal wiadomo w tym zakresie 2-3mm czym to spawać 2.5mm elektroda jaki amperaż używać spawam tak jak mówie dla siebie tylko i nie są to konstrukcie potężne właśnie. Dzieki za odpowiedź pozdrawiam
@sebamajcher99103 ай бұрын
Dzięki Piran. Łapka w góre leci
@instalo92473 жыл бұрын
Tego potrzebowałem. Dzięki, pozdrawiam.
@michalz5947 Жыл бұрын
Dziękuję za bardzo przydatny materiał
@Yamahidotenereshi Жыл бұрын
A jak prowadzisz elektrode. Ciagniesz, robisz kolka, ruch posowisto zwrotny, kolyska?
@jjs8046 Жыл бұрын
Super materiał!
@wiktorandrzejczak46686 жыл бұрын
Nie znam się na spawaniu i samym sprzecie. Ale super tlumaczysz i prezentujesz.
@Radosławny5 жыл бұрын
Obejrzałem do końca, teoria jest, teraz praktyka. Pozostało mi już tylko ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć 😎 Pozdrawiam ☺️
@mmmggulala4 жыл бұрын
i jak poćwiczyłeś , spawasz już okręty w stoczni ?
@Xyznsn5 жыл бұрын
Bomba. A jakiej firmy polecasz elektrody? Każda elektroda jest robiona z tego samego stopu? Z jakich stopów metali robiona jest elektroda? Opowiedz coś o rodzajach spawów. Np jak spawać aby spoina była dobra na jakies ruchome elementy (elastyczna) A jaka spoina na sztywne. Słyszałem ze tu ma duze znaczenie prędkość chlodzenia spoiny. Ze jak chce się mieć twardą to polewa sie wodą ale moze pękać
@dawidnowak8853 жыл бұрын
Szacun za pomysł i wykonanie... Naprawdę można się dużo nauczyć... Oglądam systematycznie kolejne odcinki i się ucze... Tylko jedno pytanko... Co z tym podtrzymywaniem elektrody druga ręka? Ponoć niebezpieczne ale czy to prawda...?
@pawebartczuk26034 жыл бұрын
Piran odpowiedz mi , spawarka na działkę, ten żółty powermat za 200 czy idea za 560 , bo jeśli są podobne to czy jest powód by dopłacić , jeśli powiesz dopłacić, kupię lepszą,
@mateuszbiaek51326 жыл бұрын
Dziś pierwszy raz sam spawałem, właśnie elektrodą, wcześniej tylko obserwowałem jak to robi mój dziadek, mamy spawarkę samoróbkę cholernie ciężką a prąd przestawia sie poprzez przepięcie kabelka w kostce... Super że trafiłem na twój kanał, myślę że na swoje potrzeby hobbystyczne wiele się tu naucze! Masz suba
@geiger212 жыл бұрын
polecam ci kupić inwertorówkę. Sam się uczyłem na transformatorowej, ważyła z 20kg, 5 minut pracy, 20 min chłodzenia. Szło jak krew z nosa, w końcu kupiłem za 400zł dedrę i spawa się bez porównania.
@protagen40736 жыл бұрын
Zajebisty poradniczek Sub i laleczka siedzi
@KrystianPieczarka98 Жыл бұрын
Ja robilem na kursach spawanie mag to ustawilem na maxa volty i wysuwanie drutu jakims cudem udalo mi sie zrobic spaw jak bym robilem to kilka lat ludzi mi mowili ty odniawiasz uprawnienia czy jak probowalem tez na tigu wiecej roboty
@KazimierzKalkowski4 жыл бұрын
Dzięki za materiał.
@Eurodolar5553 жыл бұрын
Super. Dzięki👍🏻
@AdamStanislaw1342 жыл бұрын
Cześć.Chcialem przyspawac pret do rurki w barierce.I niby wszystko ok ale po lekkim szarpnieciu spaw sie odrywa.Nie trzyma się.Co robię źle?:-/Pret żebrowany 12mm,rurka 3/4 cala,elektroda 2,5.
@alexwielki5075 жыл бұрын
Masz dobrą spawarke. Jak sam spawalem to nie mogłem zajazyc łuku a jak podnioslem ampery to przepalalem materiał.
@daniel_b1114 жыл бұрын
Super przydatne informacje. Dzięki
@Metasek3 жыл бұрын
W czym lepsza jest elektroda rutylowo celulozowa od rutylowej? Chce spawac mocowania slupkow ogrodzeniowych na polu
@PiranOfficial3 жыл бұрын
Celuloza lepiej wypala np. pozostałości farby i rdzę, więc jeśli to zardzewiałe słupki które już w tym polu chwilę stoją to będą lepsze niż zwykły rutyl. Od czasu tego filmu przetestowałem wiele elektrod i generalnie Rutweld 12 polecam do wszystkiego
@andreasspringer14 жыл бұрын
Bardzo ważna jest też sama elektroda . Polskie „ różowe” kosztowały mnie wiele nerwów . Teraz używam do zwykłej stali Bohlera Fox i spawa się o niebo lepiej .
@ekfrasis76583 жыл бұрын
Dzięki za Info, wyprobuję
@1175ghost5 жыл бұрын
Panie kolego potrzebuje porady. Urwal mi sie tlumik przy samej dupie cienka blacha a do dyspozycji tylko spawarka elektrodowa . Czy da sie tym pospawac, czy konieczny mikomat? Jaka elektroda (grubosc)? jaka otulina zeby dobrze wypelniala?.Pozdro
@sSudar26 жыл бұрын
Cześć Piran opisz metodę tig lift, zajarzenie łuku i kończenie spoiny
@mothman6615 жыл бұрын
Piran, szacun za ten materiał szkoleniowy. MAG 135 wszedł w krew szybko i bezboleśnie ale ta metoda to pikuś natomiast z MMA walczę już zdecydowanie za długo ale broni nie składam :) pozdrawiam
@PiranOfficial5 жыл бұрын
Powodzenia! Dasz radę na sto procent, wystarczy odrobina treningu :)
@mothman6615 жыл бұрын
Pytanko jeszcze takie skromne: drut samoosłonowy czyli FCAW... miałeś styczność/ duża różnica między mig/mag?
@PiranOfficial5 жыл бұрын
@@mothman661 Bawiłem się chwilę i raczej nie umywa się do mig/mag, ale cieńsze rzeczy da się w miarę sensownie połączyć :)
@marcin.993 жыл бұрын
Super odcinek ❤️
@eustachyterefenko10066 жыл бұрын
Moim zdaniem bardzo fachowa to tłumaczy. Dla mnie bardzo pomogłeś dzięki
@dawidbizon16576 жыл бұрын
Może teraz coś o tzw " wirówach " potężne spawarki często samoróbki na elektrody grubości palca
@pawezarzycki32995 жыл бұрын
Miałem orginalna ze stoczni jak spawalem to światło w domu mrygało. Ale szyny mogłeś nia palić. Teraz ma. Migomat bestera na siłę i nie chcem innej spawarki duzo spawam bo na gospodarstwie. Ale małego bestera na elektrode tez soboe kupie
@MrOprawca19785 жыл бұрын
Ja się uczyłem spawać na spawarkach wirowych, starszych ode mnie ze dwa razy. Dobrze się tym robiło, ileż skobli, ogrodzeń, krat, itd.. się tym polepiło.
@Spid88PL4 жыл бұрын
Można tym Patonem spawać MIG/MAG ?
@ShauBaat4 жыл бұрын
Inwertorówki są już o podobnych mocach. Różnią się jedynie amperażem i dużo większym poborem prądu
@wojciechlisewski2795 Жыл бұрын
Witam, a jak spawać elektrodą cienki materiał z grubym np 2mm profil z 4mm profilem? Zaczynam naukę ze spawaniem ale za każdym razem jak chcę połączyć cieńszy materiał z grubszym to mi wypala dziury w tym cienkim :P Jak temu zaradzić?
@1000YearKingdom4 жыл бұрын
Dzisiaj pierwszy raz miałem w ręku spawarke inwertorową i ćwiczyłem spawanie. Niestety pomimo iż wszystko zdaje się ustawiłem zgodnie z zaleceniami, to kiepsko mi to szło. Elektroda co chwila mi się przyklejala, pomimo rzekomej opcji "anti stick" a ścieg to jakaś porażka, babole jeden przy drugim. Spawalem elektrodą 2,5 na 70A. Później zwiekszylem do 100, wprawdzie ścieg nie jest co chwila pourywany ale i tak powychodzily brzuchy na, spoinie. Jakieś rady?
@ortalionowywiesaw94556 жыл бұрын
13:09 Czyli ,,ściąganie,, materiału przez spaw spowodowane jest zbyt dużym amperażem? Kurcze, jakie ja mam ze ściąganiem kłopoty jak spawam cienkie elementy, szczególnie zachowanie kąta prostego łącząc profile czy kątowniki. Mam takie stare drzwi do wymiany. Chciałbym sobie zrobić metalowe z kątownika, przykryte blachą trapezową, ale aż mi się nie chce zaczynać jak pomyślę że może to wyjść pokręcone. Z drugiej strony głupio zlecać to komuś jak się ma spawarkę i coś tam się dłubie od czasu do czasu.
@PiranOfficial6 жыл бұрын
Nie, ściągnie zawsze bo się spoina kurczy. Za duży amperaż dodatkowo przegrzeje materiał i mogą jeszcze powstać odkształcenia od gorąca :)
@patrykadamczyk32356 жыл бұрын
Tak to jest gdy amperaz jest za duży to materiał napewno sie zbyt zagrzeje i temperatura spowoduje odkształcenia i zrobisz podtopienia, a gdy jest zbyt maly to musisz grzac dłuzej, a i tak nie wtopisz i materiał tez sie odkrztałci Parametry trzeba dobrac do grubosci elektrody, materiału i pozycji spawalniczej Pozdrawiam i zachecam do ogladania tego kanału bo gosc duzo tłumaczy
@mrpresident23084 жыл бұрын
Witam jaką spawarkę kupić na początek dla laika chodzi o coś taniego do nauki oraz do garażu czasami przyspawać jakiś profil blaszkę czy rurkę. Dzięki za pom
@rafaostolski71952 жыл бұрын
Dobra robota.
@czterypiec44322 жыл бұрын
Piran będziesz jeszcze robił filmy wiem o nożach , survivalu ? że ten film jest z przed trzech lat ale pisze tu
@laskolasko20006 жыл бұрын
Oj chłopiechłopie jestem pierwszy raz i bardzo mi się podoba 💪. Masz suba 👍 Pozdrawiam serdecznie.
@lubomirpetrowpahuta5 жыл бұрын
Powinieneś Piran jeszcze każdy z tych elementów w kilku znaczących miejscach przeciąć prostopadle do spoiny by pokazać jak wygląda spaw. Najczęściej będzie widać nieprzetopienia czyli brak połączenia a tym samym wytrzymałości, pocienienie materiału, równie szkodliwe dla wytrzymałości i wtrącenia żużla. Czasem spoina wydaje się ładna z wierzchu a okazuje się że nie ma przetopu na całej grubości łączonych elementów. Na przekroju to byłoby świetnie widać. Proponuję jeszcze odcinek o właściwym ukształtowaniu krawędzi przewidzianych do spawania. Pytanie, jak spawać by elementy jak najmniej ulegały odkształcaniu?
@mariusz49352 жыл бұрын
Część, a jak jest ze spawaniem na zewnatrz w czasie deszczu. Czy to bezpieczne, czy w jakiś sposób wplywa na proces spawania?
@werkowiczfilm2 жыл бұрын
Znakomity materiał szkoleniowy brawo
@DanielPaprocki3 жыл бұрын
Dzięki za pokaz na przykładach 👍🏻
@marpolikmarp7167 Жыл бұрын
Dzieki przydało sie !
@Nemerisk6 жыл бұрын
Dobry materiał mógłbyś też rysować szkice kątów trzymania elektrody
@Tomaszs99992 жыл бұрын
Spawam elektrodami "różowymi" 3,2 lub 4. Czasem jakieś zardzewiałe stare elementy. Co robię źle że nie mogę odbić stopionej otuliny. Czasem się uda że ładnie sama odchodzi a czasem nie można jej odbić młotkiem.
@feliciakitcar44015 жыл бұрын
1 raz spawałem elektrodą płot. Powiem Ci że dla mnie to zawsze była magia jak zawodowcy robią taką ładną rozlaną spoinę. U mnie to było lepienie elektrody do przęsła do momentu aż po walnięciu młotkiem się trzymało :P Mineły 2 lata i mam własnego mig'a... Po wyjęciu spawarki z pudełka nie wiedziałem gdzie mam dać ten drut i jak go przewlec przez "uchwyt". Ni mniejszym po ogarnięciu jak założyć i "przeciągnąć" drut wymieniłem progi, podszybie, część przedniego i tylnego pasu, połatałem kielich, podłogę bagażnika (był strzał w dupsko) i wiele pierdół. Wniosek jest prosty, elektroda nie jest dla laika a Twoje "zepsute" spawy wyglądają 1000000000000x lepiej niż moje na płocie. Migiem nauczyłem się smarkać w 20 minut na blachach 0,8-1mm elektrodą do dziś kleje albo przepalam 3mm.
@krzysiek87754 жыл бұрын
A dlaczego moja spawarka inwertorowa nie spawa po dotknięciu elektrodą metalu? Muszę stukać parę razy zanim zajarzy się łuk. I oczywiście nie trafiam w miejsce które chce spawnąć, przepala mi materiał i jeszcze się przestraszę zawsze przy zajarzeniu łuku.
@667fusek4 жыл бұрын
Ej, a czym zespawać cieniutką blachę?
@ukaszwalesa15463 жыл бұрын
Super lekcje bardzo dużo pomogły mi twoje filmiki pozdrawiam i powodzenia
@panropuch174110 ай бұрын
Pomocny filmik. Pozdrawiam.
@StopTeoriomSpiskowym4 жыл бұрын
Wydaje mi sie że problem ze spawarką transformator i jej stykami mam oraz z przegrzewaniem jej lub elektrodami. Wygląda każde spawanie jak to "za szybko" czyli żużel przeplata sie z kiepsko związaną stalą. Przy najmniejszej 1,5mm elektrodzie i jakichś 50 A elektroda bardzo się lepi (mokra?) Cieżko zacząć. Albo łuk zaskoczy zanieczysci powierzchnię i jak się uda uzyskac go ponownie w końcu to miejsce spawu ubrudzone (widzę że przy rozgrzanej do czerwonosci elektrodzie dużo łatwiej o łuk). Przy grubszej elektrodzie 2mm jest nawet lepiej. Na 1,5mm Gdy amperów mniej to lepi sie bardziej gdy amperów więcej to pryska jakby wygotowywała się stal. To chyba uroki mojej spawarki
@tomaszbagniuk12166 жыл бұрын
Super filmik 👍💣💥
@wilhemconradroentgen76894 жыл бұрын
Piran a powiedz czego jak spawam to na żużlu zostają takie bombelki ?
@Intelligent_investor5 жыл бұрын
Jak spawać pręt gwintowany M12 ocynk i profil 20/20 x 2? Muszę takie coś połączyć, a nie mam doświadczenia z metalem. Nie potrzeba spoiny na całej długości, wystarczy w kilku miejscach to złapać.
@PiranOfficial5 жыл бұрын
Ocynk możliwie dobrze wyczyścić i ja bym spawał 6012. Pytanie jak ma być pręt ustawiony w stosunku do profila bo może warto powiercić w nim otwory
@Intelligent_investor5 жыл бұрын
@@PiranOfficial Pręt ma być na powierzchni profilu, w sensie, że leży na jednym boku kwadratu niejako. Dzięki.
@mmmggulala4 жыл бұрын
dlaczego nie mogę odbić szlaki po spawaniu lub jest to ciężkie do wykonania ?
@sommelierpieczywa6 жыл бұрын
Fajny materiał, myślę że warto byłoby jeszcze zrobić materiał o spawaniu profili 2-3 mm i blach. Pokazać różnicę w spawaniu cienkich rzeczy transformatorem a mma.
@nanab2566 жыл бұрын
MMA to metoda, a rodzaj transformatora to rodzaj napędu, nie mają nic wspólnego.
@orchi656 жыл бұрын
Chyba transformatorem a inwerterem
@lubomirpetrowpahuta6 жыл бұрын
Popieram. Nie zawsze spawa się takie grube elementy. Nie zawsze spawa się elementy tej samej grubości. No i mimo wszystko pod koniec filmu pokazując wpływ kierunku spawania i kąta elektrody względem materiału było to zrobione mało czytelnie.
@sommelierpieczywa6 жыл бұрын
Racja, a dokładnie rożnica między spawaniem pradem stały a zmiennym.
@Welder-zo7ju6 жыл бұрын
To juz zalezy od tego do jakiego pradu jest elektroda przystosowana. Owszem sa do AC oraz DC ale sa tez tylko do jednegorodzaju pradu.
@rogigor90594 жыл бұрын
Swoją przygodę ze spawaniem dopiero co zacząłem i ten filmik parę rzeczy mi naprostował, ale mam jedna nie wyjaśnioną rzecz, która nie pojawiła się w tym materiale. Ostatnio udaje mi się już za pierwszym razem złapać łuk ale jak poprowadzę spaw powyżej 5/7 cm elektroda rozgrzewa się do czerwoności. Z czego to wynika? Dodam tylko, że mam spawarkę po dziadku, ruska tranzystorowa 160 albo190A, wazy ok 30kg. Elektrody 2mm, nie wiem ile mają lat ale co najmniej 5. Będę wdzięczny za każda odpowiedź.
@archeksb4 жыл бұрын
Dzięki, chce sobie spawać coś w garażu, dzięki tobie wiem co i jak mniej więcej.
@dariusz20804 жыл бұрын
Czy możesz nagrać jak to widac przez maskę spawalniczą
@mariuszszpara7887 Жыл бұрын
Dziękuję Ci
@januszpiwo46115 ай бұрын
Salut. Muszę pospawać blachę 1 mm kwasoodporną z blachą kotłową 3 mm. Kiepsko mi to idzie , ciągle przepalam tą 1 mm. Kupiłem elektrody 1,6 mm, prąd daję 30 A. Spawarka inwertorowa. Doradzisz coś ?
@MrEstradowiec3 ай бұрын
Stale różnego typu spawa się w twoim wypadku elektroda przejściowa 309. Najmniejsza jaką widziałem to 2.0. Jeżeli pospawasz w końcu to zwykła to odparujesz nikiel i chrom z blachy kwasoodpornej, wprowadzisz węgiel i w tym miejscu skoroduje w oczach. Po za tym co to za lepienie kwasiakiem. Podejrzewam wylot z kotła/kozy. Kup czarna rurę dymna i nie zawracać sobie głowy. Nim to zgnije to zabronią palić
@MrKojot884 жыл бұрын
Jakiej firmy elektrody polecisz? Używałem Most i te z Castoramy (Bester?) tej samej średnicy i widzę mega różnice.
@marekrzepa16015 жыл бұрын
Bardzo fajny film .dzieki
@arkpir4 жыл бұрын
Fajny filmik, po co ludzie mają robić swoje błędy, jak mogą obejrzeć filmik, w dodatku, jeśli zrobią coś źle, to będą widzieli, co mniej więcej było nie tak, bo mają już jakby wiedzę, też kiedyś tak się uczyłem, z takich rzeczy, które można jeszcze zrobić źle, to ciekawe jest spawanie drutem bez spoiny, np. oklepaną ze spoiny elektrodą, to taki pomysł. Kwestia spawania mokrych elementów, zapiaszczonych, ocynkowanych, próba zespawania blachy stalowej z cynkową ( może się zdarzyć, że ktoś będzie próbował spawać i nie będzie wiedział, co jest nie tak, próba spawania pod wodą ( woda nie przewodzi prądu, powinno się udać :), spawanie stali pokrytej piaskiem, czy pokazanie, co stanie się z elektrodą, gdy będzie przez nią płynął prąd 40A/mm2, ale bez łuku, czyli pełne zwarcie, jeśli ktoś tego nie widział, to pewnie chętnie zobaczy. No i spawanie w pionie, czy sufitowe, to ciekawe kwestie.
@kris91186 жыл бұрын
Często jak spawam, nie tylko ja ale widzę np. na kanale łukasz budowlaniec gdy zakłada się nową elektrodę wtedy ona nie chce od razu ładnie się rozlewać. Trzeba trzeć o metal, poleci trochę iskier i dopiero dobrze się spawa. Czemu tak jest? Pozdr.
@PiranOfficial6 жыл бұрын
Może chodzi o to, że czasem elektrody są zawilgotniałe i takie szybkie zapalenie pomaga im się ładnie palić, ale przy spawarce z mocnym antistick i hot start to nie ma znaczenia :) Czasem też otulina na samym czubku jest ukruszona i to płata figle. Musze zerknąć na kanał Łukasz Budowlaniec, może jak zobaczę o co chodzi to się domyślę :)