Co za piękne czasy! Mieliśmy polski przemysł i nawet za mało ludzi do pracy :-) czy teraz istnieje fabryka kafelków w Opocznie?Bo Składnic księgarskich, ani harcerskich na pewno już nie ma. Dobrze, że archiwalna muzyka nam została i ponadczasowy Czesław Niemen :-)
@ArctickPL4 жыл бұрын
Tak pęknie nie bylo. Kryzys gospodarczy inflacja, stan wojenny, mord powstańców warszawy i żołnierzy AK szkoda, że o tym nie pamiętacie towarzyszu
@stg44342 жыл бұрын
co ty za brednie opowiadasz o malej ilosci rak do pracy??? ile masz lat ??? 18 gamoniu??
@sandman7542 жыл бұрын
Z czym takie piękne?! Marazm,bród, bieda, zacofanie, cenzura, zniewolenie, wszechobecny alkoholizm, jawna korupcja na każdym szczeblu, kradzież mienia państwowego......i tak można godzinami wypisywać.
@soles45692 жыл бұрын
@@ArctickPL historia zatoczyła krąg. Teraz to dopiero jest inflacja i jeszcze "polski nowy dziad" razem z zielonym ładem plus pLandemie.
@soles45692 жыл бұрын
@@sandman754 a teraz jak jest? Korupcja w polityce kwitnie,przemysłu polskiego nie mamy, zniewolenie przez kolejne pLandemie i używki na każdym rogu ulicy,do tego zdebilowacenie ludzi przez wszechobecne "smart"phony i sluchawki w uszach, i cenzura w mediach,które dyktują jednym głosem co ma być prawdą wg ich mniemania.
@oberon59327 жыл бұрын
Tak było.
@wojcio4 жыл бұрын
0:20 Cała jedna fabryka kafelki produkowała, a tym jeszcze było mało. Ludzie w tym PRL-u to jednak mieli drobnomieszczańskie nawyki - kafelki, duperelki, kraniki, dywaniki.
@alh62553 жыл бұрын
Nie zrozumiales - tych fabryk bylo kilka, i to ogromnych, dla wszystkich by tych kafli naprodukowanych starczyło. Tylko firma , marka, była jedna. Do nowo zbudowanych zakladow nie mogli znaleźć pracowników. Kafelkow mogli naprodukowac bardzo dużo, ale albo pracownikow nie bylo, albo surowca, albo komponentów - bo wykonywano kupe pracy bez sensu i koordynacja tez była do d.... . Centralnie planowanie to był absurd na absurdzie, niczym kostki domina.
@krzysztofb66024 жыл бұрын
Niemen wygrał jacht ... którego nigdy nie dostał. Ciekawa historia fantastycznego PRL-u.
@jozef.stalinowski Жыл бұрын
Proste porównanie tak wyglądała Polska 34 lata po wojnie,a co zostało z niej po 34 latach rządów solidarnościowych warchołów.Gdzie ten przemysł ? Polacy potrafią tylko wykładać towar na półkach w zachodnich magazynach czy marketach,załadowywać i rozładowywać samochody,zbijać palety,jeżdzić na wózkach widłowych.Co sprytniejsi idą do policji,straży miejskiej inspekcji transportu drogowego,abw i innych służb,lub zostają tajnymi współpracownikami wyżej wymienionych służb.Ci co nie mają wyboru emigrują.Tekturowe państwo.
@ioanissoleckis4995 жыл бұрын
Jachtu Niemen w końcu I tak nie dostał
@henrykczechowicz47614 жыл бұрын
Nawet go nie widział ,bo ten na scenie to styropianowy był.
Wszystko było i Nic nic nie bylo Cud tylko Klimat w miare byl zdrowy 😢😅
@krisczelios58078 ай бұрын
💪🍀👍
@nykson40604 жыл бұрын
Więc ktoś jak nazywa się ten lektor?
@figofago1214 жыл бұрын
Kmicik.
@mirosawchecko78684 жыл бұрын
Świetny głos.
@franiagrzanka7194 жыл бұрын
Seniuch. Kmicik zmarł na poczatku lat 70-tych.
@jerzyskoczylas60004 жыл бұрын
Zawsze mnie zastanawiają takie pytania. Na początku kroniki jest napisane.
@alcios25286 жыл бұрын
To była prawdziwa Polska
@fastt115 жыл бұрын
Tak syf, kiła i mogiła zapyziałej komuny.
@katarzynaostaszewska55785 жыл бұрын
Syf, kiła i mogiła to jest dzisiaj , niestety👎Mimo pozornego rozwoju i postępu - ludziom... Większości zdecydowanie żyje się fatalnie i bez perspektyw😪 Obecnie mamy najgorsze z najgorszych czasów- pod kazdym względem😧😦😱
@fastt115 жыл бұрын
@@katarzynaostaszewska5578 Albo nie żyłaś w tamtych czasach, albo tatuś był partyjnym aparadczykiem, lub co gorsza pracownikiem SB
@mellowtrax19795 жыл бұрын
Faktycznie kuźwa... Prawdziwa Polska 🤢🤢🤢🤢🤢😡😡😡😡😡
@ryszardszmyt12565 жыл бұрын
@@katarzynaostaszewska5578 O!j Kaśka! Nawet nie zauważyłaś że się zestarzałaś, a już to jest samo w sobie piękne, czyż nie? Przestań marudzić - więcej optymizmu.
@stg44342 жыл бұрын
czy do plastyka przychodzili kryminalisci z UB SB i pytali o naprawe fantow ukradzionych Polakom przy roznych okazjach???
@johnfalstaff22705 жыл бұрын
To bylo dobre ze pracownicy zamiast podwyzek dostawali Sztandary Przodownikow Pracy. Takim zaszczytnym tytulem to nawet w USA nikt nie moze sie poszczycic. A panstwo przy okazji zaoszczedzalo pieniadze.
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
Się pracowało dla ojczyzny a nie dla pinindzy😁
@wojcio4 жыл бұрын
Żeby chociaż medal dostali. :-) Sztandar pracy był co prawda chlebowy i szczęśliwy posiadacz mógł liczyc na 20-25% dodatku do emerytury, ale w tym wypdku o dodatkach nie mogło byc mowy: order został przyznany zbiorowo - dla zakładu. Taka sama z tego radość dla tych kobiet przy tasmie, jak dla kasjerek w Biedronce z tego, że pan Aleksandre dos Santos dostał Order Zasługi za wkład w rozwój polskiego handlu. :-))
@mohitoseleno54244 жыл бұрын
@@wojcio kasjerki czasami pracują po 12 godzin, te kobiety przy taśmie 8 gidzin dziennie
@NecrosDeus2 жыл бұрын
@@mohitoseleno5424 Wciąż powtarzane bzdury! Na samym początku istnienia hipermarketów i dyskontów dochodziło do patologicznych sytuacji, to prawda. Nie ma co ukrywać, że bardzo niedobrze było w pewnym dyskoncie z owadem w logo. Trwało to kilka lat, ale po sowitych karach i sprawach sądowych jest już spokój i to przez ostatnie jakieś 15 lat. Teraz nie wiem, ale jeszcze kilka lat temu w "kadrach" tych firm leżało mnóstwo CV z prośbą o zatrudnienie. Dziś, w moim mieście wojewódzkim, hipermarkety rzadko prowadzą rekrutację, a jak zwalnia się miejsce to jest chętnych ze 20 osób. Jest pewna pensja i są przestrzegane prawa pracownicze. Inaczej jest w prywatnych małych i średnich firmach, które prowadzą polscy Janusze Biznesu. Tak na marginesie. Tak, pracowały po 8 godzin, z tych 8 godzin to pracy było przez 6. I co z tego, jak wychodziło się z pracy i trzeba było iść na 3-4 godzin do kolejek by rodzinie coś kupić do jedzenia.
@krzysztofb66024 жыл бұрын
Obecnie Polska jest trzecim krajem w UE, po Włochach i Hiszpanii, w produkcji płytek. Wartość to ok 0,5 mld EUR, 40 % produkcji trafia na eksport. A w sklepach płytek nie brakuje. To dla tych co psioczą na III RP i ciągle nie mogą zapomnieć "raju" PRL. A w Opocznie dalej płytki się produkuje.
@wieslawazielonka68544 жыл бұрын
Czy to polski zaklad,czy ktos obcy go przejal? Bo jezeli polski ,to chyba ostatni...
@jedrekk494 жыл бұрын
a urban pierdolił głupoty że jest tak wspaniale w Polsce niech go szlag trafi tfuuuuu!!
@franiagrzanka7194 жыл бұрын
Hehe, kto wierzył Urbanowi??? Chyba Jaruzelski.
@mar-mz8kv4 жыл бұрын
A dzisiaj jest jedno wielkie g... Umowy smieciowe, wyjazd ludzi za chlebem. Nic dobrego te solidaruchy nie zmienily.
@NecrosDeus2 жыл бұрын
@@franiagrzanka719 A kto dziś wierzy Morawieckiemu i spółce? To jest dokładnie ten sam schemat. Propaganda propagandą a normalni myślący ludzie wiedzieli, a raczej widzieli, jak jest. Propaganda nie jest przeznaczona dla wszystkich, a tylko dla ludzi będących zwolennikami autorów tejże propagandy. Przykład Jaruzelskiego jest zły, bo właśnie całe to biuro polityczne, cała wierchuszka PZPR, już w 1980 roku wiedziała że Polska zbankrutowała i i ciągnąc socjalizm z fikcyjną ekonomią nie da się jej uratować. Cała dekada lat 80'tych to rządy polegające na oszukiwaniu ludzi by samemu żyć w luksusie, który dawała władza. Propaganda była potrzebna dla pewnej grupy zwykłych obywateli, którzy z jakiś powodów w niejaki socjalizm wierzyli. Każda władza, nawet totalitarna, oprócz zaufanych współpracowników potrzebuje również pewne grono wielbicieli, którzy będą wierzyć w to, co głosi władza. Wielu z tych odbiorców ówczesnej propagandy nawet dziś murem stoi za ówczesnym komunistycznym reżimem, który tak naprawdę doprowadził Polskę do ruiny a obywatelom zafundował zmarnowane życie. Dziś mamy identyczną sytuację. Propaganda sukcesu i propagandowy samozachwyt władzy, Polska zmierza wprost do przepaści, a za jakiś czas wszyscy normalni ludzie będą dziadami i będą zaczynać wszystko od zera. Historia lubi się powtarzać. Obecnie jesteśmy w drugiej połowie lat 70'tych PRL, kiedy już zaczynały się kłopoty finansowe budżetu i kłopoty gospodarcze Polski jako państwa. Już niedługo nastąpi rok 1980, bo ekonomiści mówią o pustkach w kasie pisowskiego budżetu, a jak jakimś cudem PIS wygra wybory, to powtórzy nam się dekada lat 80'tych, kiedy rządzenie będzie już tylko walką o jak największe nachłapanie się i zrobienie się na bogato, i to na kilka pokoleń. Wtedy, jak i dziś, są ludzie którzy dzięki propagandzie wierzą w to, co mówi władza.
@franiagrzanka7192 жыл бұрын
@@NecrosDeus i po kiego ten wyklad?
@NecrosDeus2 жыл бұрын
@@franiagrzanka719 A twój komentarz to po jakiego tutaj?
@ryszardszmyt12565 жыл бұрын
Dość denerwujące jest dziś to połączone "L" z :Ł" u lektora ale taka powojenna moda była a ten sie uchował aż do póznego Gierka.
@johnkowalsky47174 жыл бұрын
Dokładnie jak mnie to wkurwia .. Zaklady
@piotrkundzier35984 жыл бұрын
To nie jest powojenna moda. Tak uczono lektorów przed wojną. Te ,,ł,, było wyznacznikiem wyższych sfer. teraźniejsze ł było bliskie u mówiono na nie wałczone ł, z plebsu.
@soles45694 жыл бұрын
Przecież to jest przepiękna wymowa - "ł" przedniojęzyczne.Dziś już nikt tak nie mówi, nawet młodzi aktorzy nie są w stanie wymówić "ł" w ten sposób. Może po kilku miesiącach treningu, ale dawnych nauczycieli już nie ma...
@krystynagajewska40253 жыл бұрын
Ok
@jacek50 Жыл бұрын
Najgorsza to jest gwara śląska. Nie wyobrażam sobie związku z kobietą, która goda. Ha tfu!