Nadrabiam zaległości. Jeszcze miesiąc takiego tempa - potem wrócimy do częstotliwości raz na tydzień. Planuję też nowy cykl.
@kopekrecon3 күн бұрын
@Zestoickimspokojem cieszę się. Na każdy odcinek planuję czas z wyprzedzeniem. Żeby nikt i nic mi nie przeszkadzało. Siadam z kartką i długopisem i robię notatki. Często przewijam żeby wszystko dobrze zrozumieć. Na koniec a często też w kolejnych dniach wracam do notatek. Pozdrawiam
@Zestoickimspokojem2 күн бұрын
@@kopekrecon Nie jestem pewien czy jest Pan też patronem podcastu, ale patronom często wysyłam też, jako załączniki różne dodatkowe materiały. Serdecznie zapraszam.
@eldoradose2 күн бұрын
Nie zgodziłbym się z taką interpretacją myśli Platona. Słowo idea od czasów Kartezjusza ma zupełnie inne znaczenie niż oryginalnie u Platona. Większość filozofów jest przekonana o tym, że nie są tymi przykutymi łańcuchami w jaskini, a conajmniej tymi którzy noszą za murkiem figury, niektórym się zdaje, że nawet wyszli z jaskini. Fakt, co wybitniejsi filozofowie są tymi noszącymi figury ale nie są tego nawet świadomi i robią to pół przytomnie. Z tekstów ezoterycznych, gnostycznych można się dowiedzieć, że Platon w Egipcie przechodził inicjacje. Polega ona na tym, że się jest zamkniętym w komnacie w piramidzie, gdzie przez 3 dni przeżywa się śmierć własnego ciała. Nie wiem w jaki sposób się to odbywało, ale tym była inicjacja w Egipcie. Dopiero za progiem śmierci widać idee, nikt z filozofów nigdy nie miał świadomego kontaktu z żadną ideą, bo samodzielne zaglądanie za bramę śmierci i powrót nie jest od tak możliwy, (po to są mniej więcej piramidy) co więcej, większość nie wie jaka jest różnica pomiędzy Nous a Episteme a to jest kluczowe, gdyż idee to tj. matryca Nous. Do zrozumienia Platona potrzebne są studia myśli Wschodu, Wedy, Upaniszady filozofia Sankhji a także stara filozofia chińska która wspomina o złotej erze i idealnym porządku społecznym. Rzym nazywał to erą Saturna i także próbowano to wcielać z tą różnicą że rodzina zmieniała wszystko i uniemożliwia realizacje takiego ustroju. Chrześcijański system feudalny podejmuje próbę ponownie i wyszło całkiem dobrze, bo udało się pogodzić rodzinę, problem jednak w tym, że ludzie w takim idealnym napięciu moralnym nie wytrzymali i ryba zaczęła się psuć od głowy. Pierwsze psucie to rozwody u arystokracji i korupcja kleru. Idea jest czymś przeszłym, jest duchem i Platon sięgał najdalej, do "złotej ery" (satjajuga na Wschodzie) i dlatego nie można jej wcielić, bo to próba wskrzeszenia umarłych. Jest to jednak źródło najszczytniejszych myśli do których jest w stanie wznieść się człowiek, mogą stanowić co najwyżej inspiracje. Najmniej od Platona za to, będziemy mogli się nauczyć właśnie o miłości, gdyż miłość nie jest ideą, nie jest czymś co było ale czymś co się dopiero rodzi. To dlatego Dante umieszcza Platona i wszystkich starożytnych w piekle, za nieznajomość Chrystusa.
@Zestoickimspokojem2 күн бұрын
Myślę, że to mógłby być punkt wyjścia do dłuższej debaty. Mam zupełnie inną interpretację. Czytałem bardzo dużo różnych opracowań twórczości i życiorysu Platona. W mojej ocenie nie ma mocnych przesłanek (a jedynie spekulacje) na tak silne powiązanie jego myśli z tradycją Wschodu i ezoteryką. Wszystkie specyficzne motywy jego filozofii da się wywieść z inspiracji pitagorejsko-orfickich i sokratejsko-heraklitejskich. Nie ma żadnych przekonujących danych historycznych na temat jego egipskich inicjacji. Uważam, że to raczej motywowane ezoterycznymi tęsknotami fantazje.
@eldoradose2 күн бұрын
@@Zestoickimspokojem Jak się dobrze zbada treści ezoteryczne, to wszystkie starożytne kultury miały swoje misteria opierające się na podobnym rozumieniu pewnych uniwersalnych zasad, myśli kultury Wschodu najlepiej to opisała dlatego jest naprowadzeniem na każdą zachodnią filozofie, właściwie nie ma tego w filozofii zachodu, czego wcześniej nie powiedziano w Indiach, Platon wcale nie był tak oryginalny. Co nie oznacza, że się od kogoś uczył, do tego co jest na prawdę każdy może samodzielnie dochodzić. Dowodów historycznych nie ma na nic, historia jest tylko sztuką interpretacji. Teksty Platona także podlegają interpretacji ale ich gruntowna analiza nic nie daje, raczej poznajemy znaczenie po tym, w jaki sposób inspirują i do czego, a inspirują do dziś, bo próby odtworzenia "złotej ery" i państwa idealnego nie ustają. Dziś robi się to na modłę Hegla, bo wkleił pojęcie wolności którego u Platona nie było. Jednak będzie to wolność Kanta, czyli wolność do bezwzględnego posłuszeństwa wobec imperatywu kategorycznego. To również w Indiach zrozumiano, stąd tam się zabiega nie o wolność a o wyzwolenie. Tak czy owak, miłości u filozofów nie znajdziemy, bo miłość nie jest ani erosem ani mądrością.