Úplně mě spláchla nostalgie. Sedím s pěti spolužáky v dílně Odborné výuky, snažíme se úspěšně spájet dvoutranzistorový blikač a mistr si lážo - plážo paří Manic minera (na školním pmd a melouchové televizi :D)
@grafikajja2074 жыл бұрын
Pán Kišš, kde ste vtedy ukradli technológiu na výrobu CPU 8080A, ktorá patrila INTELu? A to že vám s výrobou aj obvodov 8255A pomáhali maďari, čo ste mali v Piešťanoch takú zmätkovitosť, to viete?
@marekkrakovsky41874 жыл бұрын
Najviac si pamätám, ako ten počítač vonial a hučal, aké pachy a vône vydával. To je najsilnejšia spomienka :-)
@ihlan16 ай бұрын
A este ten pociatocny zvuk: piiip --- pap pap
@delux4158 жыл бұрын
Tento pocitac mam stale, momentalne je nefunkcny ale uz pracujem na oprave. Okrem neho mam este PMD85-3... Je to super nostalgia, rad sa s nimi obcas zabavim :)
@geisthub47525 жыл бұрын
Podarilo sa opraviť ? :)
@grafikajja2073 жыл бұрын
Zahoď to, nestojí to za najmenšiu námahu.
@delux4153 жыл бұрын
@@grafikajja207 Samozrejme, ze to stoji za namahu. Ale ty to nikdy nepochopis. kup si najnovsi iPhone a chod na facebook, to urcite stoji za namahu.
@delux4153 жыл бұрын
@@geisthub4752 Zatial som to nerobil, ale uz budem musiet :)
@grafikajja2073 жыл бұрын
@@delux415 Tak tohoto vôbec nie som zástancom. Mobily nemusím a fásbúky už vôbec. Z technioky si radšej urobím niečo svoje. Už som po rokoch zmenil na tieto črepy názor. Pozri si napríklad TEMS 80-03, PMDčko bol divný nedorobok. Síce nejako fungoval, ale vôbec bol na to čo robil hodne zložitý, ťažkopádny. DRAMky vymenili až neviem kedy za 64 kbitové. Zdroj tiež katastrofa, len aby to nejako zlepili dohromady. To tomu vyčítam, že to bol spolu s PP-06 veľmi špatný príklad ako veci nerobiť a nie sa s nimi ešte aj chváliť!
@cepi244 жыл бұрын
Tomuto panovi velky respekt a este velmi vela rokov pocas ktorych bude moct robit co ho bavi. Strasna skoda ze takyto sikovny ludia odisli zo slovenska a ze cssr priemysel uz prakticky neexistuje.
@grafikajja2074 жыл бұрын
Nepreháňaj. Ktovie čo odkiaľ zohnali. Ako 18-ročný som si zbúchal na svojom 1-strannom plošáku to ich slávne PMI-80, ale trochu viac po svojom, aby som si tam mohol vopchať svoj programátor EPROM a programovať aj "slávne" 256 Byte EPROM i1702 s napätím -45V ale aj veľké vtedajšie EPROM, na ktoré sme mali EMBARGO z USA aj po roku 1993!!! Tiež som si programoval naše pamäte PROM a podobne...
@matchke12 жыл бұрын
Pekny rozhovor. Posunulo ma to spat v spomienkach na moje zaciatky na zakladke s Didaktik Alfou, PMD85, Sinclair ZX Spectrum a neskor Amiga.
@grafikajja2073 жыл бұрын
Obvod MHB4116C stál v maloobchode istého času rovných 1000 Kčs! Do PMD-85 ich išlo 24 ks. Obvody MHB8080A celých 560 Kčs. A tak ďalej. Koľko by potom nedotované PMD-85 stálo? Dobre vyše 60-tisíc Kčs?? O takýchto veciach sa vôbec nehovorí.
@Windows3x4 жыл бұрын
Moc pěkné děkuji ❤️
@mobi_618 жыл бұрын
Pamätám si, že tá ihličková tlačiareň bola postavená a aj návod na stavbu bol v časopise, volalo sa to ALFI :-) Ja som mal možnosť začínať so SHARP MZ-821, ten mal zabudovaný aj magnetofon. Mám ho na povale dodnes a PMD85 som mal v rukách minulý rok ;-) keď som ho našiel vyhodený.
@grafikajja2073 жыл бұрын
No niet sa čím chváliť...
@FIFKO14 жыл бұрын
Ďakujem. paráda.
@HonzaTar10 жыл бұрын
Roman Kišš Je pro Čechoslováky jako Steve Wozniak pro Američany . Vývojáři, kteří dokázali s velmi omezenou součástkovou základnou sestrojit První domácí počítače . www.zive.cz/clanky/zajimavych-30-let-osobnich-pocitacu-v-ceskoslovensku/sc-3-a-168386/default.aspx
@grafikajja2074 жыл бұрын
Nemyslím si. Kišš ani moc nevedel čo robí. Keď sme už nejako ukradli INTELu čo sa dalo, prečo to neurobili s CPU i8085, ten potreboval menej obvodov a iba jedno napájacie napätie. Tiež tie obludné 1kB EPROM, plastové DRAM 4116, no katastrofa. Za tie pätice by som niekoho dal k múru! Ešte jednu tragédiu sme vyrábali - najväčšiu ostudu vtedajšej československej elektroniky vraj počítač menom PP06. Väčší technický grc nevyrobil hádam ani Samsung.
@grafikajja2074 жыл бұрын
Nie nebol...
@MrLeiduowen3 жыл бұрын
@@grafikajja207 No s tebou musí byť naozaj veľká zábava...
@grafikajja2073 жыл бұрын
@@MrLeiduowen No na rozdiel fušerov z firiem ako TESLA paštekáreň sa za svoje výrobky nemusím moc hanbiť. Ale PMD-85 s jeho tlačidlami a sku.venou klávesnicou, nepodarkami päticami, to bol skrátka des, kto to staval podľa nich. Osobne som všetky súčiastky prespájkovával z oboch strán všetky vývody súčiastok a pätice dal najkvalitnejšie aké som vtedy vedel zohnať. Určite nebolo zo štátov Východného bloku a o číne vtedy moc nebolo chyrovať, ich "výrobky" nechcem ani dnes a ani vidieť!
@MrLeiduowen3 жыл бұрын
@@grafikajja207 Ale ja tomu veľmi dobre rozumiem! Na gympli som mal odbor programovanie, učili sme sa PMD-čkach. Doma som mal Sinclair a nechápal som, prečo máme robiť na takých krámoch. Robili sme si z toho srandu sloganmi ako "PMD varí za vás". Skrátka sme ako socialistický blok zaspali dobu.
@MrLeiduowen3 жыл бұрын
Volá sa Roman Kišš, keby ste na to náhodou v reportáži zabudli.
@ds-dronebike4 жыл бұрын
Nostalgia. PMD85 ma vtiahlo do deja pocitacov. Nejako sa mi ho v 97mom podarilo obcas s klubu mladeze pozicat domov, presedel som za nim cele dni. Robot Karel, basic, prve programy, stvorcekovy papier... to som bol este na zakladke. Odvtedy som presiel hadam cez vsetky OS, jazyky .. a po dlhsej dobe znova programujem primarne jednocipaky...
@dacsus Жыл бұрын
Myslis v 87mom.
@eriskooo2 ай бұрын
v 97 pmd ? 87 snad ...
@7alken Жыл бұрын
respekt
@wlados22 Жыл бұрын
PMDčka boli super - ako sa vyberala ta ROMka - to bolo super - ako kartridž do konzole!
@FlamInClOwn7 жыл бұрын
V rámci pridruženej výroby sa v Závadke nad Hronom montovala herná konzola MAŤO. Obsahovalo to, ak si dobre pamätám, 6 hier.
@petrberanek42306 жыл бұрын
Mato je klon pocitace PMD 85, ktery se prodaval jako stavebnice, napr. v prazskem DTM (Dum techniky mladeze). Mato je s PDM nekompatibilni, coz byla pricina jeho neuspechu.
@TheKeptn6 жыл бұрын
Bol ešte aj ONDA co už mal v sebe klon Z80tky 👍👍👍
@FIFKO14 жыл бұрын
Duch a pampúch :D
@AbgebeSpermium3 жыл бұрын
MAŤO byl na prd. SW se dal počítat na prstech jedné ruky po práci na cirkulárce. Zlaté PMD-85 v DDM.
@madigorfkgoogle93496 ай бұрын
@@AbgebeSpermium MATO nebol naprd, prisiel neskoro. V 1989tom sa zacal menit pocitacovy "trh" v Ceskoslovensku a to dramaticky. Kto by si kupil MATO ked bola moznost kupovat Didaktik alebo ATARI 800XE a Commodore 64c. Kto mal viac penazi siahol po ATARI ST alebo po Amige. Ked sa nepredava pocitac tak sa nevyvija software, jednoducha matematika. MATO bol v podstate zjednoduseny klon PMD-85 aby bola dosiahnuta nizka cena, ktora bola cielena na hodnotu 3000Kcs, co bolo menej ako televizor. Hry z PMD-85 sa do istej miery dali konertovat na MATA.
@mihateosАй бұрын
Fuuu, spomienky na počítačový krúžok ... nekonečné hranie Penetratora a Boulder dash 😍😀
@matchke12 жыл бұрын
V 40tke zacinat znovu. Klobuk dole.
@eriskooo2 ай бұрын
moj prvy dotyk z pocitacovym svetom, druhy bol c64 co bol iny svet
@tomanovci11 жыл бұрын
Pamatam si aj na tlaciaren k tomu, ihlickova, s 1 ihlickou :-)
@rastosuchovsky32097 жыл бұрын
Žeby BT-100? :-)
@martinlezon46267 жыл бұрын
BT 100 jehličkovou tiskárnu si pamatuji. Když jsme ji v počítačovém kroužku v domě dětí zkoušeli zasekávala se, protože měla chybu v dodaném programu i na kazetě, i ve vytištěném návodu. Nezbylo než hexa kód převést do asembleru, chybu v adresování skoku v programu opravit a kazetu znovu nahrát. Později jsem si naprogramoval na PMD 85-2 hru Videostop podle známého televizního pořadu.
@achab41076 жыл бұрын
jasně , říkalo se jí splašený hřebík....
@cepi244 жыл бұрын
@@martinlezon4626 ako sa volal ten televizny serial? Da sa to niekde zohnat. Cisto z nostalgie :)
@martinlezon46264 жыл бұрын
@@cepi24 Nevím jestli se to dá sehnat, je to program na 3 stránky A4 (vytištěné na BT100). Možná by se to dalo naprogramovat i jako makro do Excelu.
@mike2k6403 жыл бұрын
Pán Macko zvážte trochu zmenu imidžu - nedá sa na vás pozerať. Trochu schudnúť, ostrihať, modernizovať sa. Alebo sa nenatáčajte a už vôbec sa nefoťte. Sebavedomie level 1000. A tie videá a recenzie sú tragické. Možno v roku 2000 vám to išlo. Podľa mňa neviete o technike viac ako bežný tínedžer dnes.