Рет қаралды 1,055
Počeli su radovi na probnom izmuljavanju jezera Palić. U turističkom sektoru se procenjuje da ima oko 1,3 miliona kubnih metara sedimenta koji u sebi sadrži štetna azotna i fosforna jedinjenja. Zbog toga je neophodno da se mulj izvadi, kako bi se spasio biljni i životinjski svet jezera. Radovi na prvoj fazi su započeti i oni predviđaju ispitivanja uticaja vađenja mulja na biljni svet i riblji fond u jezeru. Uporedo sa tim tenderska komisija zaseda i uskoro bi se trebao znati ko je najbolji ponuđač kome će biti poveren posao čišćenja kompletnog turističkog dela jezera.
U narednih nedelju dana pomoću refulera koji je porinut u jezeru će se ispitati uticaj procesa izmuljavanja i skladištenja mulja na okolinu, biljni i životnjski svet. Vrednost ovog projekta je 1,75 miliona dinara, a finansira ga Fond za zaštitu životne sredine republike Srbije.
Poslednja opomena da se nešto mora uraditi sa jezerom Palić dogodila se 2009.godine kada je uginulo oko 14 tona ribe u jezeru. Tada je grad započeo sa pripremama za nabavljanje dokumentacije za sanaciju jezera Palić. Izmuljavanje će se raditi u tri faze i prva faza košta 130 miliona dinara, a celokupan projekat oko osam miliona evra. Do sada je potrošeno 24 miliona dinara za izradi dve studije o proceni uticaja na životnu sredinu, za idejni projekat sa studijom opravdanosti i dva glavna projekta. U toku je izbor izvođača za sanaciju jezera.
Krajem maja 1971. godine došlo je odumiranja živog sveta u jezeru. Naredne godine su počele pripreme za sanaciju jezera i voda je ispuštena u Ludaško jezero, a zatim potokom Kireš u Tisu. Ovakva slika se više neće ponoviti, jer sanacija jezera se danas radi sasvim drugačijom tehnologijom koja nije pogubna po floru i faunu jezera, a neće uticati ni na turističku sezonu, objašnjavaju u lokalnoj samoupravi.