no ja to mogę oglądać codziennie ❤kocham dawną kolej i semafory kształtowe!
@MRSerwis2 жыл бұрын
U mnie Poznań Wola - dawniej Poznań Ławica posiadała semafory. Do 1990 roku mieszkałem blisko niej i często tam zaglądałem. Funkcjonowała tam wtedy bocznica, gdzie widok Stonki przecinającej ulicę był codziennością. Stacja do końca swojego funkcjonowania posiadała sygnalizację kształtową. Był to ostatni taki przypadek w węźle poznańskim, jak i na całej magistrali do Szczecina. Uszanowanie Jakubie 👍👌💪🏻
@bellatrixx932 жыл бұрын
Dzień dobry. Od wielu lat fotografuję pociągi właśnie na starych klimatycznych stacjach. Szukam starej infrastruktury kolejowej bo jest po prostu magiczna! Na całe szczęście mam obok siebie magistrale podsudecka gdzie jeszcze wiele przystanków osobowych i stacji posiada tarcze, semafory kształtowe i nie zmodernizowane jeszcze perony. To są dokładnie moje klimaty. Parowozy, towary, stare lokomotywy, semafory kształtowe. Super odcinek! Pozdrawiam 😊
@waldekprezner41722 жыл бұрын
Zapraszam do Wierzchucina k.Bygoszczy, piękna stara stacja węzłowa ukryta w lesie
@alexeykapchikov3026 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
To ja Ci nieustannie dziękuję za Twe piękne obrazy. Pozdrawiam!
@alexeykapchikov3026 Жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim ale co,uznajmy, że wzajemnie się inspirujemy i robimy wspólną rzecz popularyzacji kolei, jej historii :)
@ANIANIJA9992 жыл бұрын
Ale niespodzianka. Urodziłem się 100 m od stacji i torów 74 lata temu. Dziękuję. Nie Boska Wieś a od Gietka nazwisko podobno zasadźca ziemski. Wywodzi się od pruskiego zasadźcy o nazwisku Godeken. 1884 kolej. Pamiętam brzęczenie drutów pędni i sapiące parowozy, nosiliśmy nastawniczemu lampy naftowe do semaforów, Czasem pozwalał nam przerzucić zwrotnicę albo opuścić semafor oraz zejść na dół nastawni zwolnić kluczem blokady. W wolnych chwilach strzygł nam włosy. To była radość patrzeć jak pod oknami nastawni jechały pociągi, a jeździło ich dużo. Udręką były nocne przetoki wagonów. Czasami pociągi towarowe zatrzymane pod semaforem musiały cofnąć się aż pod Jonkowo aby wjechać na stację w Gutkowie znajdującą się na górce. I to też była radość. Pamiętam pociąg Breżniewa jadącego do Łańska czy też żołnierzy radzieckich w 1968 roku jadących do Czechosłowacji.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Przepiękna opowieść! Dziękuję za wspaniałe sprostowania i uzupełnienia. Niesamowity dla nas dziś jest kontekst historyczny - pociąg Breżniewa i ruchy wojsk UW w 1968... sam pamiętam jedynie rogatki stanu wojennego i wyprowadzkę lotnictwa sowieckiego - pamiętnego dnia przełomu lat 80-tych i 90-tych samoloty leciały nad Olsztynem godzinami bez szyku - jeden po drugim - godzinami... czasem jakiś 21-szy beczkę lub pętlę z nudów zrobił... Dziękuję i serdecznie Pana pozdrawiam!
@huluk2 жыл бұрын
A mnie dziadek zabierał czasami na gutkowską nastawnię wykonawczą (wtedy GT2) i z góry mogłem obserwować wjazd parowozu z transportem maszyn z Warfamy z Dobrego Miasta... Wszystko się trzęsło :)
@Mit_Ari2 жыл бұрын
Świetny materiał. Kolejna porcja ciekawej i praktycznej wiedzy. Podziwiam te wszystkie rysunki wykonane przez autora i staranność w dokładnym wytłumaczeniu prezentowanych zagadnień. Jeden z najciekawszych merytorycznie kanałów na YT, moim zdaniem. Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na kolejny odcinek.
@kazimierznorejko58532 жыл бұрын
Super 👍 jak zawsze
@paulkaczmarczyk20762 жыл бұрын
Sygnalizacja świetlna jest przyszłością - to jest prosto fakt. Kolej się rozwija, jak też inne systemy transportu, na przykład samotoly. Ale jednak mimo tego faktu i wszysktkich zaletów sygnalizacji świetlnej tęskne po każdem znikniętem semaforze. Dziękuję Panu za te świetne i jak zwykle ciekawe nagranie.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dziękuję za miły komentarz. Okazuje się, że sygnalizacja świetlna jest teraźniejszością, a przyszłością jest sygnalizacja kabinowa... a może i pojazdy bez personelu na pokładzie.
@paulkaczmarczyk20762 жыл бұрын
Zgadzam się... Chociaż moim zdaniem jeszcze w aktualnym dziesięcioleciu pełno-automatycznych pociągów na dużej skali jeszcze ne będęmy widywać. Prędzej w lotnictwie będą latać pełno-automatycznye pojazdy, dlatego że ten system transportu jest izolowany od innych środków transportu, n.p. samochody, ... Ale mimo tego sygnalizacja kabinowa bez miejscowych elementów sygnalizacji będzie rozwijać sié co roz to bardziej, bo ona jest podstawą do dalszego rozwoju. Pozdrawiam.
@kolejepoludniowegozachodu2 жыл бұрын
Jak zwykle super materiał! Pozdrawiam
@irekkur32102 жыл бұрын
No to tradycyjnie,;;przepraszam''.chyba ze zrozumieniem Pana materiał zobaczę na dniach,bo dzisiaj a piszę to za dwadzieścia siódma,jest COCO JUMBO !
@rostilembe2 жыл бұрын
Super odcinek. Teraz, jak nam popsuli elektrykę, i częściej teraz siedzimy bez prądu, to ta sygnalizacja kształtowa pasuje do sytuacji. Bardzo mi się podobają te ciężary-naciągacze tych linek. I ktoś to kiedyś wymyślił!
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Tym bardziej trzymajcie się i nie dajcie się. Jesteście niesamowici w tym, co i jak robicie. Wierzę w to, że teraz to już będzie tylko lepiej - orki pokazują słabość.
@rostilembe2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję, Kuba!
@Pracownia_Lutnicza_Warszawa2 жыл бұрын
Odwiedziłem miesiąc temu tę stację z intencją wynikająca z tytułu
@marianpkp2 жыл бұрын
Bardzo ładnie opowiedziane. 😉
@huluk2 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał z moich okolic! :)
@bartekwu97912 жыл бұрын
Świetny materiał. Mam swoją teorię odnośnie obecnej lokalizacji posterunków z sygnalizacją kształtową w Polsce. Na mapie, którą pokazałeś doskonale widać zarys granic sprzed II wojny światowej, widać, ze najwięcej takich miejsc jest na tzw ziemiach odzyskanych. Po wojnie Polska przejęła niemiecki model urządzeń sterowania ruchem kolejowym, na ziemiach, które dostaliśmy po 1945 roku przejęliśmy doskonale zachowaną infrastrukturę kolejową. Stacje były wyposażone głównie w urządzenia mechaniczne scentralizowane, czasami też suwakowe (charakteryzowały się one zależnościami realizowanymi drogą elektryczno mechaniczną, a rozjazdy jak i same sygnalizatory o ile były kształtowe były sterowane silnikami, takie urządzenia jako jedyne w Polsce zachowały się na jednej z głowic stacji Żary), na mniej ważnych liniach kluczowe. Infrastruktura na ziemiach należących przed wojną do Polski była zdecydowanie uboższa, opierała się na urządzeniach mechanicznych kluczowych. Duży ruch pociągów, obciążenia linii i stacji sprawiały, że władze kolejowe skupiały się na wymianach tych urządzeń, co miało miejsce właśnie w tych miejscach, a co za tym idzie stopniowo znikała sygnalizacja kształtowa na ziemiach przed wojną należących do Polski. A na odzyskanych nadal dzielnie służyła sygnalizacja kształtowa i na wielu stacjach służy do dziś.
@nikodemwisniewski12882 жыл бұрын
Nie tylko Żary, należy wspomnieć również o stacji Gniezno.
@bartekwu97912 жыл бұрын
@@nikodemwisniewski1288 O proszę tego nie wiedziałem, wielkie dzięki za info, pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Trafne spostrzeżenia. Myślę - i niech bardziej kompetentni się wypowiedzą - że proces adaptacji niemieckich wzorców zaczął się wcześniej, a mianowicie już w momencie odzyskania niepodległości (piszę ten komentarz 12.11.2022, tak więc jest bardzo na czasie). Od trzech zaborców zaadaptowaliśmy co najlepsze: od Austriaków rozwiązania organizacyjne, od Prusaków technikę, sygnalizację, rozwiązania konstrukcyjne i prawostronny ruch, od Rosji... bezdroża i beztorza. Od Rosji dostaliśmy właśnie to ubóstwo sieci, jakże kontrastujące z pozostałymi zaborami, wynikające z durnej doktryny militarnej. Międzywojenne planowanie skupiało się przede wszystkiem na integracji sieci po trzech zaborach... tego celu nie udało się zrealizować. Dziękuję bardzo za piękny komentarz.
@DJMuNiO2 жыл бұрын
@@nikodemwisniewski1288 Toruń Wschodni
@nikodemwisniewski12882 жыл бұрын
@@DJMuNiO Toruń Wschodni to już przeszłość, nastawnia TrW2 obsługująca semafory kształtowe ( z elektrycznymi napędami ) nieczynna od końca 2021 roku.
@radeknowak69512 жыл бұрын
..te semafory.. oczywiście nostalgia..ale jako laik.. myślę..ile ten maszynista musi ogarnąć.. pozdrawiam Kula..💪
@janfaworski51552 жыл бұрын
Lubię Twój entuzjazm i dobre nastawienie w filmach... miło się je ogląda mimo że ja skupiam się na kolei w skali H0... pozdro!
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
...dziękuję :) . Sam siedzę bardziej w N-ce :) .
@miktka46672 жыл бұрын
W końcu konkrety!
@tytusjarzyna64042 жыл бұрын
Popełnił Pan kolejny bardzo ciekawy odcinek Panie Magistrze Inżynierze, a prawdę pisząc nie każdy Pana odcinek jest fascynująco-wciągający. Jedne są znakomite, a inne średnie. Jedyna krytyczna (we współczesnym tego słowa znaczeniu) uwaga z mojej strony dotyczy 06:18 filmu. Powinien był Pan dodać przymiotnik ,,kształtowy", aby człowiek nie mający świadomości istnienia różnicy w semantyce sygnałów na semaforach różnych typów (jak ja na początku procesu oglądania tegoż odcinka) mógł łatwiej zrozumieć. Poza tym jest wspaniale. Dziękuję za ten materiał i życzę szczęśliwego, żelaznym szlakiem naznaczonego Nowego Roku. Pozdrawiam. PS. Na przestrzeni ostatnich kilku odcinków, widać jak rozwinął się Pan Magister Inżynier w tworzeniu filmów. Cały czas opowiada Pan jednym tonem głosu, a co najwyżej na kilkanaście sekund wrzuci fragment filmu, który akurat to obrazuje. Wcześniej też z przyjemnością słuchało się Pana opowieści, ale jednolitość zapewnia większe korzyści dydaktyczne.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za piękny komentarz. Czasem udaje się zrobić odcinek z minimalną liczbą dogrywek "z offu" - wówczas jest jednolicie. Czasem jednak materiał, już po realizacji w terenie, okazuje się mieć nieakceptowalne luki i wtedy trzeba dograć... ale obiecuję starać się o dobrą jakość. Kłaniam się nisko za kibicowanie.
@zbigniewstaniszewski2102 жыл бұрын
Cześć Młodszy. Za moich szczenięcych lat taka sygnalizacja byla normą. Z postępem się nie wygra i pewnie takie urządzenia będziemy oglądać za jakiś czas w skansenach kolejowych. Ale trzeba przyznać, że przy braku prądu, szczególnie w dawnych czasach działało to skutecznie. Trzeba było powajchować, ale robiło robotę. Jak widac nawat do dzisiaj działa. W tej dziedzinie spore zasługi położył Jan Jozef Baranowski, który byl autorem wielu patentów, a w tym automatycznego semafora, który zaprezentował w 1857 roku. Ciekawy gość, warto o nim pocztać. Jak zwykle ciekawie. Pozdrawiam. Zbyszek
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Zbyszku - dziękuję Ci tradycyjnie za niezmordowane kibicowanie kanałowi. Baranowski zasługuje na osobną opowieść, bo to był facet o niesamowitym umyśle, a także beneficjent sukcesu - dziw, że nie doczekał się idolizacji (paskudne słowo). Cóż, Tryliński też się nie doczekał. Działanie systemu "bezprądowego" opierało się na "żelaznych" procedurach, niezłomnym etosie i wyśmienitym wyszkoleniu; dzięki temu to działało niezawodnie. Czytając skrypt komunikacji dyżurnych uwikłanych w katastrofę w Szczekocinach można odnieść wrażenie, że żadne z powyższych nie działa - i trudno tu mieć winę do małego człowieczka na końcu łańcucha. Kłaniam Ci się nieustannie i podziwiam to, co robisz. Do rychłego zobaczenia.
@heliodorbard2 жыл бұрын
Pięknie opowiedziane, dzięki za tę garść sentymentalnej kolei. Zdając sobie sprawę z tego ilu "wariatów" kolejowych jest w PL nie pojmuję czemu likwidowane semafory, tarcze, lampy i inne cuda nie są przez kolej sprzedawane. Chętnych na pewno jest niemało, a "puszczenie" tego w "naród" ocaliłoby niemały kawałek materialnej historii kolei na naszych ziemiach.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ano, nie do końca rozumiem mechanizmy handlowe... wiem, że niektóre instytucje kultury muszą się niemało nagłowić aby odzyskać coś z wycofywanych urządzeń... no nie nadążam, nie pojmuję...
@twojepiro5620 Жыл бұрын
zapraszamy do Kamiennej góry gdzie nawet odnawiali semafory kształtowe jakiś czas temu
@witoldstenka20492 жыл бұрын
Pewnie że wolimy kształtową, na szczęście jeszcze trochę jej pozostało. Dokumentujmy więc ile się da. 😊👍
@pkmorfofficial2 жыл бұрын
Dobrze że PLK likwiduje tę sygnalizację kształtową. Stan tej konstrukcji w 6:00 to masakra. Propsuję semafory świetlne.
@DJMuNiO2 жыл бұрын
gdzie ty tu masakrę widzisz?
@tomaszcezarybernard89822 жыл бұрын
Swietny odcinek. 📯📯🚂🚃🚃🏁🚩🏴🏳️
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dziękuję Ci serdecznie! Miło się dziś pływało :) .
@marekmichaowski48022 жыл бұрын
Nawet nie zwruciłem uwagi ale faktycznie coraz mniej tego typu oznaczeń
@komtrolla84216 ай бұрын
Taki (fun)fact: W 2012 roku doszło tam do rozszczelnienia cysterny podczas przetaczania jej na bocznicę kolejową, przez co wylało się prawie 60 ton oleju naftowego. Pamiętam, że było wtedy w domu o tym głośno, bo moja babcia mieszkająca w jednym z domków przy torach została obudzona rano (chyba) przez policję, pamiętam, że pomieszkiwał wtedy u niej mój brat i była zbiorowa panika. Osobiście nie jestem w stanie przytoczyć zbyt dużo z własnych wspomnień, bo byłam dzieciakiem i kojarzę tylko panikę rodziny, bo ich dom był stricte przy rowie, z którego odpompywano zanieczyszczenie
@janpatkowski41132 жыл бұрын
Może likwidowana sygnalizacja kształtowa powinna być wstawiona na linii Poznań - Wolsztyn, gdzie funkcjonowałaby jako jedyna taka skansenowa linia kolejowa w kraju, z trakcją parową rzecz jasna
@Szopler2 жыл бұрын
Widać zabory ;)
@TheDzemo8v22 жыл бұрын
Tarczę ostrzegawczą wjazdową trójstawną można zobaczyć jeszcze np. na stacji Wierzchucin, jeszcze bo planowana jest (odległa czasowo) modernizacja i elektryfikacja linii 201, węglówki 😁
@ryszardlonski94542 жыл бұрын
trojstawna jest tez w czersku od strony szlachty
@karolkrawczyk9372 жыл бұрын
W Płocku jeszcze do nie tak dawna również była
@Sebastian-le5ed2 жыл бұрын
Witam pana ,takie semafory kształtowe są na stacji Stalowa Wola Rozwadów Towarowa ,pozdrawiam pana serdecznie 😊
@tomaszachut2 жыл бұрын
Zgadza się szkoda takich semaforów no ale cóż świat idzie do przodu
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt482 жыл бұрын
Dlaczego więc nowoczesne Niemcy nie idą z duchem czasu???
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 Otóż to. Nie idą, bo dziś ten duch czasów nazywa się kapitalizm inkluzywny - system nastawiony na drenaż publicznych środków poprzez drogie i słomiane wydatki infrastrukturalne zwane szumnie i wbrew definicji - inwestycjami.
@MatiMK2 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@DJMuNiO2 жыл бұрын
4:44 - przy semaforze C brakuje dolnego ramienia - na planie schematycznym są dwa ramiona.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Szkice w tym filmie są czysto poglądowe.
@DJMuNiO2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim na fizycznym semaforze brakuje
@kjetpl4820 Жыл бұрын
Ten semafor jest konstrukcyjnie dwuramienny, ale jak widać przerobili go na jednoramienny
@DJMuNiO Жыл бұрын
@@kjetpl4820 Ameryki nie odkryłeś
@KOLEJ22DrogaPrzygody2 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam
@MIMALECKIPL2 жыл бұрын
W Dobrym póki co jeden tor na stacji zrobiony, drugi tylko częściowo (podsypka jest ale podkładów nie położyli jeszcze)
@mattaimp2 жыл бұрын
I jak tu znów nie pokochać kolei, kiedy miłość stanęła przy a "H0" lub "TT" :-)? Zachować i konserwować.
@kopiowanievhs2 жыл бұрын
15:28 - zapraszam do Starogardu Gdańskiego :)
@PaulusLapkov2 жыл бұрын
👏👏👏👍✌️
@irekkur32102 жыл бұрын
W Gdańsku ,jest druga rano,i bardzo dobrze !
@imnotaplayer9572 жыл бұрын
Trudno żeby o godz. 2 w nocy była 2 w dzień!
@irekkur32102 жыл бұрын
@@imnotaplayer957 Zależy w jakim towarzystwie się obracasz,bo z tymi godzinami bywa rożnie....
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@imnotaplayer957 - da się - kwestia położenia na globusie :) .
@irekkur32102 жыл бұрын
Różnie to bywa,jeżeli o towarzystwo chodzi
@em_ha67752 жыл бұрын
Ponieważ semafory kształtowe są mechaniczne, to je... słychać. 😉 Pamiętam stuknięcie "blachy o blachę", kiedy uchwyciłem w Starogardzie Gdańskim w 2014 r. odjazd pociągu do Chojnic. I chyba dalej są te urządzenia na tej stacji, bo remont linii "berlinki" z elektryfikacją dopiero w planach!
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
O to to.
@wrednyszary51092 жыл бұрын
A jeszcze lepszy dźwięk przekładanie dźwigni sygnałowej. Gdy słychać zapadkę przeciwzwrotna :)
@pkpkrzeszo-pawechuderski89862 жыл бұрын
Fajny odcinek Na szczęście ''Oazą'' semaforów kształtowych pozostaną okolice Wolsztyna, gdzie zachowują na liniach nawet zmodernizowanych semafory kształtowe... Niestety znikają a może jakby tak zamontować silniki przy semaforach by podnosiły ramiona semafora kształtowego (uproszczenie serwisowania a charakter historyczny zachowany) W Niemczech to działa doskonale i są zachowane semafory dla Potomnych Mam też złe informacje: W związku z modernizacją linii 104 Chabówka-Nowy Sącz znikną ostatnie semafory kształtowe (Rabka Zaryte, Mszana Dolna) w Małopolsce - Wielka Szkoda...
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
O zmianie sterowania a tym samym eliminacji głównego mankamentu semaforów kształtowych pisałem na tym kanale wielokrotnie. Jeśli coś ma funkcję praktyczną i do tego estetyczną, winno pozostać w przestrzeni publicznej. Tak myślą Niemcy. Zestawienie semafora wjazdowego i tarczy ostrzegawczej (zwłaszcza trzystawnej z wychylną strzałą) odnoszącej się do kolejnego (wyjazdowego) semafora, pokazuje że sygnalizacja kształtowa może podawać co do zasady te same sygnały co świetlna (umówmy się: na tych liniach nawet po wymianie sygnalizacji na świetlną nikt nie przewiduje dodatkowych zielonych i pomarańczowych pasków pod komorą sygnałową semafora). Zatem zamiana semaforów kształtowych na świetlne na podrzędnych liniach, to przede wszystkim akt złej woli administratora (a może źle pojmowany wyraz troski o rynek zbytu dla producentów automatyki kolejowej). Skrajnym przypadkiem wymiany dla wymiany było powszechne jeszcze niecałe dwie dekady temu, zastępowanie w południowo - wschodniej Polsce semaforów kształtowych - świetlnymi, przy zachowanym indywidualnym sterowaniu zwrotnicami (!). Nawet pulpit sterowniczy do semaforów pozostawał wzorem CK.Austria przed budką dyżurnego bo ciężko to nazwać nastawnią. A Wolsztyn? Zmartwię Pana. To podręcznikowy przykład jak nie robić kolei historycznej. W czasie ostatnich remontów PLK na linii Leszno - Zbąszyń instaluje semafory świetlne, zaś strona samorządowa wyłożyła teren parowozowni betonową kostką i to nie jest ich ostatnie słowo...
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury - bardzo dziękuję za - jak zwykle - fachowy, merytoryczny komentarz... jak zwykle również gorzki w wymowie.
@adamdabrowski53072 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury Panie Marcinie, a mógłby Pan wskazać konkretne przykłady linii kolejowych w Niemczech, na których w ramach przebudowy zmieniono sposób napędzania sygnalizatorów kształtowych? I w jakim zakresie technicznym to się odbyło (tzn. z jakich urządzeń obecnie te sygnalizatory są obsługiwane?). Pozdrawiam!
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@adamdabrowski5307 Proszę mi wybaczyć i docenić szczerość, ale nie mam chęci udzielać korepetycji (zwłaszcza nieodpłatnych) ludziom reprezentującym skrajnie odmienny - żeby nie powiedzieć wrogi - punkt widzenia.
@adamdabrowski53072 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury Nie było pytania.
@harrypotter98532 жыл бұрын
No to film w końcu obejrzany... Taki niuans mi się nasunął... o ile dobrze pamiętam, była jeszcze opcja ( do któregoś momentu),że zamiast "To" mogła stanąć "Do" przed wjazdem w stację. Występowała ta możliwość na liniach o prędkośc ponizej / równej 40km/h... Pozdr,...
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Tak przez chwilę chyba było na WMH... nieruchoma DO z pomarańczowym światłem. Skoro już się wyśpisz i wypoczniesz, to - zwyczajowo - zielonej!
@rafadrazyk83902 жыл бұрын
Trzeba się spieszyć, bo ostatnimi czasy wycięli charakterystyczny semafor kształtowy "karłowaty" w Chełmży. Szkoda takiego ciekawego eksponatu. Pozdrawiam Jakuba, materiał jak zwykle porywający i pełen pasji autora 😎
@ryszardlonski94542 жыл бұрын
karzelek jest tez na stacji starogard gd
@rafadrazyk83902 жыл бұрын
@@ryszardlonski9454 Dziękuję, dobrze wiedzieć na przyszłość - a może uda się go zobaczyć w trakcie letnich podróży. Pozdrawiam gorąco 😀
@Wania930222 жыл бұрын
Na lini 29 Tłuszcz Ostrołęka na Przystanku Przetycz stoją jeszcze semafory kszałtowe. Pozdrawiam
@domel14102 жыл бұрын
zrób film o tej trasie do pieniezna ornety i o tym moscie w pienieznie
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ano, trzeba się będzie wybrać w tamtym kierunku. Jest co oglądać.
@tytuspullo65552 жыл бұрын
Widać zabory, zapraszamy do Kętrzyna, póki jest jeszcze co podziwiać, bo elektryfikacja nadchodzi wielkimi krokami...
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
Oby kryzys zrobił swoje i linia pozostała bez zmian. Jej przebudowa pod TEN-T niesie bardzo poważne konsekwencje dla miasta: od straty kolejnej atrakcji turystycznej i potencjału na uruchomienie pociągu retro, poprzez wykluczenie transportowe, po ryzyko katastrofy ekologicznej na Mazurach.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury - przeraża mnie ten scenariusz. Szczęściem do wyborów niedaleko... priorytety się zmienią (abstrahując od zmiany lepsze/gorsze).
@bartek90732 жыл бұрын
W Kruszwicy jest sygnalizacja krztałtowa i raczej jej nie zmienią za szybko
@konradsmile.c42 жыл бұрын
👍
@twkolejofil2 жыл бұрын
Mapa dziwnie przypomina dawne tereny niemieckie... Niemcy do dziś stosują sygnalizację kształtową -nawet- -w- -połączeniu- -z- -bardziej- -zaawansowanymi- -niż- -mechaniczne- -urządzeniami- -zależnościowymi.- Na marginesie - jedna z odmian niemieckiej sygnalizacji świetlnej po prostu odzwierciedla układ świateł w sygnałach nocnych urządzeń kształtowych (w załączniku do przepisów E1 z 1969 r. są opisane te sygnały jako stosowane do odwołania w DOKP Wrocław). A z drugiej strony, w gęstszej poniemieckiej sieci kolejowej więcej jest linii lokalnych, na których nie było potrzeby wymieniać sygnalizatorów. W dawnym zaborze rosyjskim linii jest mało, więc większość z nich ma wyższe kategorie i "wypadało" wyposażyć je w nowocześniejsze sygnalizatory 🤔 Wyjątkowo urokliwie kształtowe semafory wyglądają na tle gór Beskidu Wyspowego na stacjach Mszana Dolna i Dobra koło Limanowej - warto zobaczyć, zanim zmodernizują w ramach "piekielnego małego ygreka" 😉
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Wyśmienity komentarz, bardzo dziękuję.
@adamdabrowski53072 жыл бұрын
@TW Kolejowfil, orientujesz się może, na których niemieckich liniach kolejowych zastosowano sygnalizatory kształtowe w kombinacji z innymi urządzeniami, niż mechaniczne lub elektromechaniczne? Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam! :)
@fifi81pl2 жыл бұрын
Przede wszystkim im najwcześniejsze semafory, tym tańsze w eksploatacji. Bo w tym kierunku zasadniczo idzie postęp cywilizacyjny.
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
A zna Pan taki dowcip: ta maszyna zastępuje pracę dwóch robotników panie prezesie. Super, super, a kto ją obsługuje? No trzech inżynierów... I tak się dzieje, gdy religia zastępuje naukę - np. religia ekologizmu (nie mylić z ochroną środowiska).
@fifi81pl2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury tak się dzieje gdy jakaś szemrana firma pod płaszczykiem "ekologizmu" wciska na rynek swoje produkty - patrz: np. Hulajnogi elektryczne
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@fifi81pl Oczywiście że tak. Ale również gdy markowa firma rękami lobbystów wciska samorządom markowe autobusy elektryczne ...
@fifi81pl2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury Dlatego niezmiernie się cieszę, że nie pracuję np. w firmie wciskającej kit, że wodorowe tramwaje to są super
@andrzejnowak38862 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek ,tym razem o semaforach. Moze by zaapelowac do wladz PKP aby chociaz w sasiedztwie zabytkowych budynkow dworcowych pozostawiano sygnalizację kształtową? Jezeli mechanika tego rodzaju sygnalizacji jest droga w utrzymaniu ,to moze by pomyslec o sterowaniu elektromagnetycznym semaforami kształtowymi dla zachowania klimatu zabytkowych stacji i dworców . Pozdrawiam
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
Na wybranych stacjach i liniach - warto. Na początek linia 38. 👍
@ukaszjamroz87312 жыл бұрын
Tak zrobiono przy okazji trasy Wolsztyn - Poznań, ale podobnie jak w Gutkowie tarcze wjadowe zastąpiono świetlnymi.
2 жыл бұрын
Gutkowo już przebudowywują, na LK221 modernizują linie więc za niedługo kształtówek nie będzie. W Ostródzie są jeszcze, ale też mają modernizować...
@GdaJacek2 жыл бұрын
To już jest Olsztyn Gutkowo.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dokładnie tak.
@marcinbrzezinski29012 жыл бұрын
Panie Jakubie, już nie raz pisałem, zawsze Pan odpowiedział, może Pan pamięta, jestem wnukiem dziadka kolejarza, który, gdy mama wychodziła do pracy, zostawaliśmy razem, i ukochany dziadziuś, nalewał sobie naparsteczek imbirówki, i zaczynał dla mnie swoją opowieść o lokomotywach, wagonach, co to był tender, mama wracała i pyta czy marcinek był grzeczny, dziadziuś mówił, iż takiego słuchacza nie miał nigdy. Czasy się zmieniły, nie zostałem kolejarzem, tylko operatorem kamery w TVP, a mama opowiedziała mnie historię, też pośrednio związaną z koleją. Były lata 50. ojciec studiujący medycynę, był na tzw Brygadach, gdzieś na Mazurach, i chciał by mama do niego przyjechała. I opowiadała, iż wtedy bała się najbardziej w życiu, dojechała z Warszawy nocnym pociągiem, prawie bez pasażerów, wysiadła sama na malutkiej stacyjce, jest głucha 2. głucha noc nikogo, i tylko widzi oddalające się czerwone światła pociągu, wokół cisza i las, wiedziała tylko w jakim pójść kierunku, po godzinie dotarła, mam nadzieję iż nie zanudziłem. Pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Piękna opowieść. Bardzo dziękuję.
@marcinbrzezinski29012 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
@harrypotter98532 жыл бұрын
Jakubie, wybacz, ale będzie do porannej kawy...padam na twarz (od 4 rano to chyba niedziwne- mam 0 34 na osi) do rana 🙂🖐️
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Spokojności - najpierw przerwa wymagana ustawą, potem inne sprawy :) .
@parabelumsq2lkt9602 жыл бұрын
👍👍👍
@piotrsendecki5162 жыл бұрын
Ubogie w sygnały, ale może mieć swoją zaletę, albo jedziesz najszybciej jak możesz, albo wolnej. A nie tak jak obecnie najszybciej, wolniej jeszcze wolniej lub się wleczesz. Może infrastruktura była by w lepszym stanie bardziej zadbana co do wymogów prędkości jak masz dwie do wyboru i nie było by opóźnień.
@kolejarz19782 жыл бұрын
Autor materiału zdążył w ostatniej chwili z tym materiałem.Jest obecnie listopad 2022 kształtka odnosząca się do linii na Braniewo już nie istnieje następne też lada dzień polecą.
@kuzkotv36302 жыл бұрын
14:37 - tak ja miałem ten sam problem z dyskiem twardym HDD wymieniłem go na nie mechaniczny SSD
@lukasprz63462 жыл бұрын
Małe sprostowanie... semafory kształtowe w dużej ilości znajdują sięw dużej ilosci jeszcze na samej stacji Białystok.. a nie tylko w okolicach... ale trzeba się spieszyć bo przy modernzacji linii kolejowej nr 7 oraz później na północ w stronę Ełku prawdopodobnie one znikna. Pozdrawiam i zapraszam do bialegostku na nagranie jakiegoś ciekawego odcinka
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Wyśmienite sprostowanie, dziękuję serdecznie!
@strzeszek11632 жыл бұрын
Moja stacja nadal ma semafory kształtowe :)
@marcinp47692 жыл бұрын
Nie wiem czy zabytkowe wąskotorowe się to łapie, ale miejscowość Rudy (gmina Kuźnia Raciborska) ma taką / takie. Ciepłe weekendy to trzeba być prędzej, bo bilety sprzedają szybko, a parking zawalony samochodami. W okolicy więcej atrakcji.
@ukaszjamroz87312 жыл бұрын
Czy na jednym z semaforów jest wsk. W21 pozwalający na podanie sygnału na bok z V=60? Rzadka sprawa i wydaje mi się że pojawił się w trakcie którejś z modernizacji Gutkowa, nie kojarzę go z wcześniejszych lat. To też może wskazywać że semafory kształtowe pozostaną.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Jest, jak najbardziej, ale nie jestem pewien, czy rozumiem jego intencję - czy jest do jazdy z sygnału na bok, czy ogólnie na szlaku za stacją, z dowolnego toru. Może wypowie się ktoś lepiej ode mnie obeznany w Ie-1…
@ukaszjamroz87312 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Nie wiem jakie w praktyce było jego pierwotne zastosowanie, w starych E1 kojarzę go z cyfrą 10, co sugerowałoby jego użycie dla jazdy na wprost przez rozjazdy krzyżowe - analogicznie jak dziś S6. Natomiast jego przywrócenie na PKP miało miejsce ztcw na stacji w Pszczółkach - tam pozwala na jazdę na bok z V=80. W przypadku Gutkowa obstawiam jazdę na bok z V=60 ale tu najlepiej byłoby sprawdzić przez jakie rojazdy prowadzi wyjazd z tego toru. Czy to głowica w kierunku Olsztyna? Dostępny w sieci schemat pokazuje zupełnie inne ustawienie semaforów, co tym bardziej wskazuje na to że semafory kształtowe w tej formie pozostaną w Gutkowie. P.S. wskazanie prędkości przy semaforze dotyczy zawsze obszaru stacji.
@huluk2 жыл бұрын
@@ukaszjamroz8731 Tak, to jest wyjazd w stronę Olsztyna. Tam jest "ciekawa" geometria torów wyjazdowych - najpierw grupują się na łuku w 2 tory które przechodzą przez przejazd drogowy a następnie, za przejazdem, ciągle na łuku zbiegają się dopiero w jeden szlakowy. Stąd też, podejrzewam, specyficzna organizacja ruchu - w zasadzie każdy wjazd bez postoju handlowego (Intercity) od strony Jonkowa jest realizowany "podwójnie na bok" z ograniczeniem prędkości, przez dwa (cztery) rozjazdy i peron 3 za to wyjazd jest wtedy po torze o największym promieniu łuku - z większą prędkością niż byłoby to możliwe z toru z wjazdem na wprost (przepraszam, nie pamiętam teraz numeracji torów na stacji).
@huluk2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Bo tam głowica wyjazdowa w stronę Olsztyna jest tak zbudowana, że "jakby na bok ale jednak jakby na wprost" bo wszystko jest na łuku ;-) I jakiś czas temu te łuki trochę modernizowano bo dochodziło do wykolejeń ("dzięki temu" mogłem być świadkiem wkolejania ST45)
@arkadiuszstamm52952 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, co do opisu tarczy ostrzegawczej przy semaforze wjazdowym brakuje jeszcze jednego minusa, mianowicie odwzorowuje ona wskazania wyłącznie jednego semfora wyjazdowego, natomiast świetlne semafory można uzależnić z każdym semaforem wyjazdowym. Co do minusów semaforów kształtowych to słyszałem dużo opinii maszynistów, że są po prostu dużo gorzej widoczne niż świetlne.
@ukaszjamroz87312 жыл бұрын
Czy tarcza ostrzegawcza przy sem. wjazdowym nie ma możliwości uzależnienia od przebiegu, tj. domyślnie wskazuje tylko jeden przebieg? Szczerze mówiąc wydaje się to nieprawdopodobne - przy wjeździe na tor inny niż na wprost pokazywałaby sygnał dla innego toru (to wydaje mi się niemożliwe) bądź była stale w położeniu: nast. sem. stój.(jeżeli faktycznie jest jak piszesz to jedyna możliwość).
@arkadiuszstamm52952 жыл бұрын
@@ukaszjamroz8731 z tego co udało mi się zauważyć to jest ona zwykle uzależniona wyłącznie z semaforami zlokalizowanymi na torach głównych zasadniczych z pominięciem torów dodatkowych. Zresztą można to wyczytać z ich nazw i z tego co widzę, w przypadku Gutkowa to tarcza stojąca przy semaforze od strony Olsztyna uzależniona jest od dwóch semaforów wyjazdowych F i G. Trzeba zresztą pamiętać, że są to urządzenia mechaniczne więc skoordynowanie i połączenie och że sobą to dość skomplikowany i precyzyjny mechanizm, dlatego większość tarcz przed semaforami wjazdowymi, które powinny być tarczami trójstawnymi zostało wymienione na tarcze świetlne.
@maciejcyl2 жыл бұрын
Aż z ciekawości szybko podjechałem zobaczyć czy na mojej stacji jest jeszcze jest sygnalizacja kształtowa ... nie ma 😞
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
...ale pewnie masz inne atrakcje. S-Łka, dobrze kojarzę?
@maciejcyl2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim U mnie aktualnie atrakcji brak :-( Linia nr 358, której remont zaczął się w 2019 roku i był przewidziany na rok trwa do dziś! Ekipy się zmieniają, torowiska na stacji rozkopane a końca robót nie widać 😞
@Herlrzax2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za kolejny film! 11:38 fragment materiału z mojej Ostródy :) Chciałem z czystej ciekawości zapytać, czy zna pan kanał "mojdzienwKaDe"? Mi osobiście bardzo przypadł do gustu.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Dziękuję. Znać znam, ale nei ma kiedy oglądać :)
@andrzejhaman12532 жыл бұрын
Ale jest jedna wyższość sygnalizacji kształtowej nad świetlną o której można się przekonać nawet przechodząc przez ulicę w miejscu chronionym sygnalizacją: w warunkach gdy sygnalizator jest w linii ze słońcem widoczność świateł bardzo się pogarsza, niby jest ta czarna tarcza i osłony przeciwoświetleniowe od góry, ale jednak. A kształtowy czy ze słońcem czy pod słońce widać. Za to gdy leje, albo jest mgła...
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
Otóż to. Ja sam się dziwię jak widziałem te samafory jeżdżąc z lopkiem późnym popołudniem z Warszawy do Poznania (pod słońce cała trasa).
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Tak właśnie jest! Widząc obu Panów w jednej dyskusji czuję się do kwadratu zaszczyconym.
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim To ja dziękuję za możliwość komentowania na Pańskim kanale, kolejowej rzeczywistości - chociaż nie napawa ona optymizmem. Raz jeszcze dziękuję i kłaniam się nisko. Pozdrawiam serdecznie ✋
@willi59162 жыл бұрын
Nostalgia, nostalgia... No i co z tego że "ubogie" w informacje... Ale za to jakie urokliwe no i NIEODŁĄCZNIE związane z dzieciństwem... Beztroskim, dzieciństwem. Przymierzam się do makiety w H0 i na niej NA PEWNO BĘDĄ. Tabor TYLKO III i IV epoka. Pozdrawiam.
@wydojeCie_2 жыл бұрын
Takie pytanie z innej beczki. Widzieliście jak stajnia Union Pacific odnowiła i uruchomiła 2-4-4-2 BB o numerze 4014? Jego gwizdek rozpierdziela umysł. 🤭🤨🤤
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ba... to jest dopiero ciężki kaliber! Temat byłby na kilka odcinków! Parowóz "naj" w kilku kategoriach!
@huluk2 жыл бұрын
From the junkyard of the past Fourtyfourteen is the last - rollon! BTW - it's four-eight-eight-four :) kzbin.info/www/bejne/sHu1eaBqm7-an9E
@kamilj42692 жыл бұрын
Czy lampy naftowe było codziennie zapalane i sadzone?
@andrzejhaman12532 жыл бұрын
"Człowiek na torze", film A. Munka z 1955 bodajże.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Tak właśnie. Każdy kolejarz starej daty potwierdzi, że dolanie nafty do lampy ma biblijny wymiar.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@andrzejhaman1253 - film o wartości i ciężarze gatunkowym adekwatnym do potrzeb obecnych...
@Mr._Mechanik2 жыл бұрын
Starogard Gdański Semafory kształtowe wjazdowe i wyjazdowe z czego jeden krzesełkowy Czarna Woda głowica zachodnia posiada kształtowe Czersk Semafory kształtowe wjazdowe i wyjazdowe oraz tarcze manewrowe kształtowe
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ciągnie mnie w te strony, bo jest tam pięknie. Drzewiej w Czarnej Wodzie miałem rodzinę.
@Mr._Mechanik2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim A ja miałem i mam kawałek rodziny o kilka km od Czarnej Wody wsi Wieck A dodam też że jak była wichura sierpniu 2017 to akurat byłem na namiotach w Czarnej Wodzie
@tomaszachut2 жыл бұрын
Ksztaltowe powoli znikają z PKP PLK bo po rewitalizacja instalują komputery.Coz modernizacja
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
Czyli czwarta rewolucja przemysłowa na kolei. Zarobią korporacje z branży budownictwa infrastrukturalnego i producenci automatyki kolejowej, a zedukowani nastawniczowie będą siedzieć w domu i grać w grę, zajadając się od czasu do czasu batonami proteinowymi z robaków ...
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury - ależ się Panowie porozumieli... wszakże Pan @Tomasz Łachut to nastawniczy...
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim O choroba, to się popisałem... Oczywiście moją intencją (jako byłego maszynisty) nie była chęć dokuczenia "muchomorowi" w ramach odwiecznej wymiany uszczypliwości pomiędzy naszymi grupami zawodowymi, ale kontestacja rzeczywistości - w tym kierunku serwowanych nam jako bezalternetywne - zmian. Zmian wywracajacych porządek prawny, społeczny - słowem dorobek cywilizacji zachodniej.
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@transport_bez_cenzury - jak najbardziej zrozumiałem intencję - Pan Tomasz zapewne również. Zmiany nas nie ominą i z większością sygnalizacji kształtowej i tak się pewnie pożegnamy przy okazji grupowania sterowania ruchem kolejowym w LCSy. Z podsumowaniem odnośnie wywracania dorobku cywilizacji zachodniej zgadzam się w całej rozciągłości... ...i w ten sposób my, pozytywiści, z wolna przekształcamy się w romantyków. Ech.
@transport_bez_cenzury2 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim No więc właśnie... A ta zamiana ról, ta przemiana pozytywistów w romantyków o której celnie Pan przypomniał (albo wręcz w kontestatorów), jest symptomatyczna dla tego szaleństwa. Nawet inżynierowie widząc na horyzoncie swoich działań człowieka, zmuszeni zostali do wejścia w rolę etyków i filozofów - niczym my teraz. Ostatecznie to racjonalne myślenie budzi i nakazuje moralny sprzeciw gdy świat jest faszerowany ordynarnym doktrynerstwem. Da Pan wiarę, że w ostatnich trzech latach moje zajęcia pomimo ogromnego zainteresowania taborem czy szerzej transportem ze strony uczniów, coraz częściej były inspirowanymi przez nich dyskusjami o świecie, życiu, postawach moralnych ... Temat rzeka. Pozdrawiam serdecznie ✋
@bolesawkuakowski8783 Жыл бұрын
Szkoda, że podczas modernizacji zdemontowali te semafory i nie ma po nich już śladu.
@PokoleizKuleckim Жыл бұрын
Ano, niestety. Nie tylko tu...
@andrzejjaszczur67592 жыл бұрын
Niestety te klasyczne semafory są usuwane tak samo jak legendarne pragotrony z łódzkich stacji oraz rogatki mechaniczne z firanką
@ryszardlonski94542 жыл бұрын
semafory ksztaltowe nie potszebuja pradu i sa bardej czytelne i sa zywe bo sie ruszaja
@huluk2 жыл бұрын
Właśnie - ciekawe jak w ostatecznym rozrachunku taka sygnalizacja kosztowo wychodzi w stosunku do świetlnej. Wiadomo - funkcjonalność i wygoda (i możliwości) są na korzyść świetlnej, ale przy dużej stacji koszt ciągłego świecenia kontra koszt kształtowej ze świeceniem tylko w nocy (i koszty konserwacji jednej i drugiej) - no ciekawe.
@adekmenti2 жыл бұрын
Panie Kulecki, przykro mi to pisać, ale hańba z Pana strony. Prawie 1 w nocy, wracam z pracy po 12 godzinnej zmianie. Nowy odcinek PKZK. Nie można odmówić. Zasnąłem z telefonem w ręku na siedząco wypadł mi. Podnoszę, śmierć w oczach, ekran uszkodzony, cześć czarna. Wściekłość, rozpacz. Patrzę po raz 10, a to jakiś.. mikrofon? w kadrze na początku. Ech.
@julia.kowalsky2 жыл бұрын
Nawet jeśli mikrofon w kadrze, w czym problem?
@imnotaplayer9572 жыл бұрын
Następnym razem polecam obudowę armor do telefonu albo oglądać na tv
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
To klapa od bagażnika - kamera stała w samochodzie. Dziękuję za wytrwałość i przepraszam za nerwy :) .
@jacekmaks83152 жыл бұрын
co ty z tym Bogaczewem ,tam pociągi nie jeżdżą tam nie ma torów
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
No jak nie ma, skoro pociągi kursują?
@eugeniuszpyl86332 жыл бұрын
Sygnalizatory kształtowe powinny podlegać ochronie prawnej jako zabytki techniki. Jeżeli przeszkadzają to powinny być przeniesione w inne miejsce, ewentualnie do muzeum.
@viz123452 жыл бұрын
Za drogo sobie liczycie za ten "świat kolei"
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Nie da rady niżej. I tak nikt się z tego nie wyżywi; tu chodzi o pokrycie kosztów wydania. A te rosną i rosną.
@viz123452 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim Jeśli jest to faktycznie działalność non-profit to rozsądniej byłoby zaoszczędzić lasów i publikować cyfrowo w internecie w formie pdf, czyż nie? Mnie jako czytelnika zrazili do siebie już jakąś dekadę temu. Koło 200-go numeru przestałem kupować, już wtedy liczyli sobie jak za zboże.
@zielskotorowe2 жыл бұрын
No już niedługo. Przebudowują więc pewnie znikną za niedługo
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Oby nie... może zostaną?
@michakrezel88782 жыл бұрын
@@PokoleizKuleckim LCS z pędniami ;-)
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
@@michakrezel8878 - dla mnie - bomba. Biorę!
@DJMuNiO2 жыл бұрын
@@michakrezel8878 po co pędnie? Z Torunia Wschodniego mogą przygarnąć napędy elektryczne od semaforów. Zaoranie tych semaforów to wielka strata bo prawie nie ma już żadnego z napędem elektrycznym.
@comettoPL2 жыл бұрын
Co do pędni, to akurat na pewno nie mogą być "elastyczne" ;)
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Są elastyczne, ale naprężone.
@StrzalaOstryPazur2 жыл бұрын
Jestem pierwszy :)
@harrypotter98532 жыл бұрын
... a ja nie 😉
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt482 жыл бұрын
@@harrypotter9853 Wygrywasz! 😂
@radeknowak69512 жыл бұрын
...witam Kula..ja z innej bajki.. muszę to podkreślić..Ty.i Mirmur2 zaraziliście mnie koleją.. Lokomotywy dalej sypią piasek na tory by zwiększyć przyczepność..kontrolę trakcji..?? Czyli..praw fizyki nie zmienisz..i nie bądź pan głąb..😉 Czyli muszę sypnąć w zimie szufelkę .. żeby się nie poślizgnąć..??..pomóżcie początkującemu..ekipo .i Ty.. Radek obserwator..🤫
@PokoleizKuleckim2 жыл бұрын
Ano, siła tarcia zależy od 1. nacisku i 2. współczynnika tarcia. Nacisku na szybko nie zwiększysz (dobry obiad może nie wystarczyć) a współczynnik tarcia poprawisz sypiąc pod koła... piach, darń, popiół z piecyka, deskę, gałęzie, co tylko. Ta sama fizyka... a praw fizyki pan nie zmienisz :)