Po wysłuchaniu tej historii już nic nie będzie takie samo - Lekko Stronniczy 1564

  Рет қаралды 114,598

Lekko Stronniczy

Lekko Stronniczy

Күн бұрын

Пікірлер: 291
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 3 жыл бұрын
Jestem tu, żeby przedstawić publiczną samokrytykę. Rzeczywiście walnąłem niewytłumaczalnego babola. Boli mnie to bardzo - tym mocniej, że ten film nagrywałem po 3 dniach przeprowadzania wywiadów na rzecz filmu o antybiotykooporności. Nie ma dla mnie wytłumaczenia. Tym bardziej, że te wtopy dotyczą kilkunastosekundowego fragmentu (w pozostałej części filmu jest tak, jak powinno być - opornie). Uznaję się za pokonanego. I już teraz siadam do edytora filmów na YT, żeby usunąć te milisekundy nadmiarowych spółgłosek. Przepraszam. Mea culpa.
@jaziu3id
@jaziu3id 3 жыл бұрын
hahaha nie mogę
@aleksandrapietnik7934
@aleksandrapietnik7934 3 жыл бұрын
I jeszcze musiałeś edytować, po co żeby dopoważnic swoj wywód:)
@tomaszgasior772
@tomaszgasior772 3 жыл бұрын
Jako widz kanału i obywatel tego kraju oznajmiam ci, iż jednakowoż azaliż przyjmuję przeprosiny.
@piotreksztorm7160
@piotreksztorm7160 3 жыл бұрын
Doyeb Ryzemu w goglach.
@007Sarranna007
@007Sarranna007 3 жыл бұрын
😁 a korciło mnie żeby napisać na maila o poprawkę ;p a tu proszę 👏
@wojtekziokowski8597
@wojtekziokowski8597 3 жыл бұрын
Wnioskuję o udostępnienie rekrutacyjnego odcinka zmontowanego przez zwycięskiego montażystę.
@kitka136
@kitka136 3 жыл бұрын
Był gdzieś, ale za wrzucenie całego odcinka YT może nawet kanał usunąć, więc nie wiem czy jeszcze się uchował.
@kherdar
@kherdar 3 жыл бұрын
Większość drzew w Polsce to drzewa "nowe", lasy były sadzone po wojnie. Dominują w nich monokultury leśne (ten sam gatunek drzew) nieodpowiadające naturalnym lasom, naszej strefy klimatycznej. W tych wycinkach często sadzone są inne gatunki drzew w celu urozmaicenia gatunkowego. Dodatkowo wycinki często prowadzi się w miejscach zniszczonych przez wiatr lub szkodnika (monokultury są szczególnie podatne na ataki różnych chorób i pasożytów). Ogólnie w Polsce terenów zalesionych z roku na rok przybywa. W ciągu ostatnich 30 lat powierzchnia lasów zwiększyła się o niemal 7%.
@alexandrowska8570
@alexandrowska8570 3 жыл бұрын
Specjalnie weszłam w komentarze żeby zobaczyć czy ktoś to sensownie wytłumaczył . Dobra robota. Dzięki 😄
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
I nawet ścięcie 10 drzew w lesie, nie szkodzi nikomu, bo w przypadku Polski sądzi się nowe. A używanie drewna z Polski jest najbardziej przyjazne naszej planecie.
@Clistes
@Clistes 3 жыл бұрын
Ja bym dodał że część z tych monokultur to uprawy leśne, jak to powiedziała Pani z komisji - są jak pszenica. Mebelki z Ikei same się nie zrobią, a i papier do kibelka potrzebny ;)
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
@@Clistes Drewno jest dobre. Plastik zły.
@patrix0010
@patrix0010 3 жыл бұрын
W moich okolicach do niedawna (około 15lat temu) rosły gęste lasy bukowo-iglaste, las wypełniały piękne pewnie 100letnie buki, wiecie co jest dzisaj, mało gdzie rosną jakieś grubsze buki ostało się trochę starszych sosen a tak to same młode drzewa i tak regularnie wycinane. Z majestatycznego ciemnego lasu została jakas podziurawiona kpina
@MagdaN91
@MagdaN91 3 жыл бұрын
Odnośnie tych wycinek w lesie: nie o to chodzi żeby z drogi nie było widać, że są wycinane drzewa. Poprostu polskie lasy podzielone są na sektory, a w każdym sektorze rosną inne drzewa, w innym wieku. Np sektor A1 drzewa posadzone 60 lat temu, B2 40 lat temu, C3 10 lat temu. Jak przychodzi czas wycinki to wycina się cały sektor na raz i w tym samym miejscu sądzi się nowe drzewa. Dlatego jak się chodzi po lesie to można spotkać młodniki (sektory zasądzone małymi drzewkami) w środku lasu. Lepiej wyciąć na raz kilka małych kawałków co kilometr niż kilometr lasu w jednym miejscu, bo lepiej to wygląda i zwierzyną ma się gdzie chować... A wycinać las trzeba, bo Lasy Państwowe utrzymują się z handlu drewnem na meble i papier
@MeliDavin
@MeliDavin 3 жыл бұрын
Chciałam napisać to samo. Tak mi tłumaczył znajomy leśnik. Mówił mi też, że wszystkie te wycinki są dość ściśle kontrolowane, by w jednym czasie nie pozbawić kraju zbyt dużej liczby drzew naraz. A dochodzi do tego również kwestia chorób. Czasem jakiś pasożyt atakuje drzewa i skubaniec łatwo przeskakuje z jednego pnia na kolejny. Wtedy muszą wyciąć fragment lasu, by ratować kolejne drzewa przed chorobą.
@McMatriXeR
@McMatriXeR 3 жыл бұрын
Kiedy wyśmiewasz teoretyków spiskowych sam nim będąc na innej płaszczyźnie..
@jakubpulka
@jakubpulka 3 жыл бұрын
Niestety teraz Lasy Państwowe w głównej mierze tarcicę eksportują za granicę zamiast dać potencjał gospodarczy np. firmom meblarskim (a jesteśmy bodajże największym eksporterem w Europie), które w ten sposób wyprodukują większe PKB w formie wykonanego produktu.
@MeliDavin
@MeliDavin 3 жыл бұрын
Jest jeszcze jedna rzecz, o której się nie mówi w kontekście Lasów Państwowych. One muszą same się finansować. Nie dostają stałych dotacji od państwa czy innych takich, ba! nawet sami muszą płacić podatki jak każde inne przedsiębiorstwo. Utrzymują się właśnie ze sprzedaży drewna. Jeśli nie prowadziłyby wycinki, nadleśnictwa nie miałyby się z czego utrzymać i zwyczajnie by padły.
@jakubpulka
@jakubpulka 3 жыл бұрын
@@MeliDavin tak, wiem to. Jednak też widziałem budynki lasów państwowych i ZUS to przy tym pikuś :) A nadchodzi inny problem: biznes.interia.pl/gospodarka/news-fatalna-sytuacja-na-rynku-drewna-beda-ograniczenia,nId,5581684
@zede9900
@zede9900 3 жыл бұрын
Bo lasy się wycina. Na tym polega gospodarka leśna. Jak byś wyciął 1/4 w kawałku to była by pozostała część bardziej podatna na np. wichury. Jest git chłopaki. Lasy państwowe dają radę i raczej bym się ich nie czepiał zbyt mocno.
@Must_Ela
@Must_Ela 3 жыл бұрын
Dawały radę zdecydowanie lepiej, gdy nie były pod Ministerstwem Środowiska i nie wliczały się do skarbu ;)
@laurakaczor5687
@laurakaczor5687 3 жыл бұрын
Karol, czemu Ramen nie ma małego psiego szlafroczka?
@Anna_________________________-
@Anna_________________________- 3 жыл бұрын
Karol nie czyta komentarzy.
@aleksandranowakowska3163
@aleksandranowakowska3163 3 жыл бұрын
Ale może Ramen czyta
@kamilszymski2495
@kamilszymski2495 3 жыл бұрын
Z tego co ja pamiętam z szkoły ale to szmat czasu więc mogę już coś pokręcić to drzewa pochłaniają CO2 a produkują tlen dniem, natomiast w nocy następuje proces odwrotny. Oprócz tego w zależności od wieku drzewa bilans między tymi wartościami się zmienia. W skrócie młode drzewa produkują więcej tlenu ale z wiekiem się to zmienia i może dojść do sytuacji że zaczną produkować więcej CO2
@katarzynaduda4207
@katarzynaduda4207 3 жыл бұрын
ciekawa byłam czy ktoś w komentarzach będzie to wiedział :)
@scarletibis1915
@scarletibis1915 3 жыл бұрын
11:43 pragnę tylko zaznaczyć, że drzewa również wytwarzają dwutlenek węgla, a nie tylko tlen. Rośliny oddychają tlenowo i w wyniku tego procesu powstaje CO2. W zasadzie upraszczając można powiedzieć, że oddychanie to taka odwrotna fotosynteza :)
@dramattt
@dramattt 3 жыл бұрын
Szczególnie w nocy, jak nie ma słońca. Co oczywiście nie ma nic wspólnego z wiekiem drzew.
@hrycka9224
@hrycka9224 3 жыл бұрын
Właśnie miałam pisać :)
@ilian3199
@ilian3199 3 жыл бұрын
5:10 piszę się za granicą Curie Skłodowska ponieważ we Francji nazwisko panieńskie jest wpisywane jako drugie
@madametusais
@madametusais 2 жыл бұрын
Nie wiedzialam, dziękuję za naukę!
@basior0m
@basior0m 3 жыл бұрын
o nie... o wycince lasów znów pasuje nakręcić film przez Myśliwca
@moni_b2829
@moni_b2829 3 жыл бұрын
Powiedzcie to Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS)
@ThePodelina
@ThePodelina 3 жыл бұрын
Jeśli chodzi o oddychanie roślin i pobieranie tlenu to jest to po części prawda. Rosliny w nocy nie pobieraja CO2 lecz tlen do swojego procesu oddychania. Zachodzi wtedy oddychanie komórkowe, które co prawda nie tylko zachodzi w nocy ale również w dzień, lecz więcej CO2 jest produkowane w nocy niż w dzień. :)
@agatao98
@agatao98 3 жыл бұрын
To samo chciałam napisać. Drzewa używają tlen do oddychania cały czas, a w dzień (jak jest słoneczko) to przeprowadzają fotosyntezę i wtedy mamy z CO2 robione O2.
@paulina9216
@paulina9216 3 жыл бұрын
"Za 50 lat, o, to dożyję". Włod optymista
@michan3962
@michan3962 3 жыл бұрын
11:05 czepiacie się Panowie. Przecież ta Pani mówi o dżewach, a nie drzewach...
@magorzatakucharczyk7301
@magorzatakucharczyk7301 3 жыл бұрын
Hahahaha. No właśnie. Pewnie wcześniej słuchała Dżemu i chodziła po dżdżystych trawach i obserwowała dżdżownice na tych dżewach :D
@Kostrzewskaa
@Kostrzewskaa 3 жыл бұрын
Tym razem wzywajmy nie Dawida Myśliwca (niech odpocznie sobie w spokoju po tym, jak powiedział o kilka "d" za dużo w odcinku o pieniądzach), ale Radosława Kotarskiego - on powinien coś więcej wiedzieć na temat drzew, w końcu miał o tym odcinek. Sprowokujmy go do nagrania drugiej części, na temat wycinek drzew i o tym czy młode drzewa są lepsze niż stare 😅
@agataszelag4427
@agataszelag4427 3 жыл бұрын
W ramach prowadzenia gospodarki leśnej i utrzymania jakby ogólnej zdrowej "kondycji" lasu, lasy co jakiś czas się "przecina" (mogę źle to nazywać, gdyż dawno miałam przedmiot Gospodarka Leśna). W takim przypadku prawdopodobnie te puste parcele w lesie są właśnie miejscami gdzie wycięto stare drzewa, a za jakiś czas zostaną posadzone nowe
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
Tylko Karol żyje w utopi stworzonej przez idiotów z Greenpeace.
@micham2420
@micham2420 3 жыл бұрын
Nie znam się na tym, ale wydaje mi się dziwne, że akurat na obszarze takiego idealnego prostokąta występują stare drzewa do wycięcia. Raczej jest różnica w wieku drzew i ich kondycji, także wycinka powinna być prowadzona wybiórczo, a nie wszystko jak leci.
@agataszelag4427
@agataszelag4427 3 жыл бұрын
@@micham2420 może źle to ujęłam. Nie zawsze chodzi o typowo stare drzewa. Ludzie pracujący w leśnictwie, a dokładnie zajmujący się gospodarką leśną właśnie, wyznaczają obszary lasu do wycięcia, by zastąpić je nowymi, młodymi drzewkami. To coś na zasadzie dbania o ogród. Co jakiś czas wycinasz jedne rośliny, by posadzić nowe lub młode, by ożywić glebę itd.
@agataszelag4427
@agataszelag4427 3 жыл бұрын
@@micham2420 pewnie znajdą się wśród widzów LSa osoby lepiej wykształcone w tej dziedzinie to może lepiej to wytłumaczą. Ale zachęcam też do samodzielnego poczytania o gospodarce leśnej ;)
@agataszelag4427
@agataszelag4427 3 жыл бұрын
@@BartekSychterz może tak, a może zwyczajnie nie wiedział że coś takiego istnieje jak prowadzenie gospodarki leśnej ;)
@ukashmeijin
@ukashmeijin 3 жыл бұрын
Więcej takich odcinków! Nie ograniczajcie Włodka. Niech mówi, co myśli, a jak czegoś się nauczy, to też to pokażcie.
@BaNuj
@BaNuj 3 жыл бұрын
>Drzewa kiedy ludzie mówią że produkują one tlen na ziemii: fuck yeah >Tymczasem fitoplankton w oceanach odpowiedzialny za produkcję 80% tlenu na świecie: sad plankton noises xD Save the oceans! Save the climate!
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
Większość populacji zakończyła swoją edukację o przyrodzie w podstawówce, kiedy pani mówiła, że drzewa dają tlen. Więc dziś ci ludzie nie ogarniaja o co chodzi z tą wycinką
@BaNuj
@BaNuj 3 жыл бұрын
@@baltazargabka_ pomijam też fakt że w Polsce drzewostanu przybywa :) I że mamy jedną z najlepszych gospodarek leśnych i ogarniania tematu starych drzew w miastach. W wielu średnich i dużych miastach na pomorzu nie ma sesji rad miejskich gdzie nie nadaje się jakimś drzewom tytułu pomnika przyrody czy certyfikatu ochrony drzewa, zarządza ich pielęgnacji, dbania o nie, przycięcia czy radyklanego wycięcia korony dla poprawy zdrowia drzewa. Często jeżdżę po Polsce i Europie na rowerku. To są wielkie sesje po 120-200km dziennie. I najlepsze wrażenia z widoku i krajobrazu natury mam właśnie z Polski :) Niektóre sceny są jak wyjęte z Wiedźmina albo jakiegoś epickiego tła na pulpit. Piękny kraj, oby go nie zniszczyć nadgorliwą polityką czy radykalnym tradycjonalizmem [e.g. rozwojem wstecznym].
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
@@BaNuj Fajnie byłoby gdyby Twoje słowa trafiły do większej ilości ludzi. Ja prywatnie mam wrażenie, że ludzi opowiadających o tych wycinkach drzew, tak naprawdę nie obchodzi przyroda tylko szukają jakiegoś argumentu wyższej rangi aby komuś dowalić. Tak to było swego czasu w temacie np. Jana Szyszko.
@BaNuj
@BaNuj 3 жыл бұрын
@@baltazargabka_ polityka niebezpieczny temat, dlatego dystansuję się mocno od niej. Niekiedy te działania polityczne są absurdalne. Np. sam mam firmę w mieście w którym prezydentował Robert Biedroń, bo tam jest większa wolność gospodarcza i mamy życzliwszych urzędników, niż jest to w moim mieście rodzinnym zarządzanym przez zadeklarowanych liberałów i "wolnościowców", gdzie aż strach firmę postawić czy coś wynająć, bo zaraz miasto zaczyna wołać o haracz. Co do ekologii, to są małe rzeczy które odpowiedzialni ludzie kochający przyrodę robią po cichu i które mają ogromny wpływ na środowisko. Segregowanie odpadów, dbanie o ogródki, pokazywanie informacji na temat świata i przyrody, zachęcanie do hobby związanych z roślinami, chemią itd., sprzątanie jezior przez anonimowych nurków, zabieranie śmiec z lasów przez anonimowych odwiedzających którzy brzydzą się takimi śmieciarzami - to są fakty, a nie gadanina. Mam nadzieję że mentalność Polaków się zmieni i przestaną wskazywać na drzazgi w oczach innych, a zauważą tę kłodę we własnej dupie która już korzenie tam zapuściła.
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
@@BaNuj No tak. Mi się marzy, żeby ludzie sporo mówiący o ekologi przestali ją postrzegać poprzez wybór słomki. Aby potrafili też ograniczyć ilość kupowanych ubrań, kupowali taki samochód jaki potrzebują a nie jak największy, nie zmieniali smartfona gdy tylko wychodzi nowy, aby naprawiali rzeczy zamiast je wyrzucać. No niestety takie podejście nie jest promowane bo stoi w sprzeczności z konsumpcjonizmem, a ludzie z takim podejściem na pierwszy rzut oka wychodzą na biedaków.
@mateuszmuniak6254
@mateuszmuniak6254 3 жыл бұрын
W dzisiejszym odcinku Karol odkrywa komercyjne lasy xDDD
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
Które są dobre dla natury.
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
Karol w tym programie od lat konfrontuje się z faktem, że nie zawsze ma rację i nie na wszystkim się zna
@miragatka6263
@miragatka6263 3 жыл бұрын
@@baltazargabka_ I zawsze to powtarza, że nie wie, więc żeby mu wyjaśnić, poprawić go. Ale przynajmniej ma zdrowe zasady. I propaguje pozytywne wartości jak np ekologia. Nikt nie zna się na wszystkim.
@MrEld51
@MrEld51 3 жыл бұрын
@@miragatka6263 I propaguje walkę z leśnikami, bo ci w ukryciu przed ludźmi, wycinają tylko środek lasu. Karol odkrył to BADAJĄC zdjęcie satelitarne i WSZYSTKO wskazuje na to, że Polska w ciągu 2 lat, za rządów PiSu, straci wszystkie lasy. Je*** ***. Chociaż lubię Karola, to nie raz w ten sposób propagował hejt na kogoś z kim po prostu się nie zgadza. Wcale nie prosząc np. Sławomira Mentzena o wytłumaczenie czegoś. Wystarczy 5 sekund, by ocenić człowieka. Tak samo widząc środek wyciętego lasu, zamiast dowiadywać się u źródła, w tym przypadku prawdziwych gospodarzy leśnych, potrafi nakręcić spiralę podejrzliwości wobec leśników. Szanuję za podejście na sam koniec i zapytanie się widzów jak jest naprawdę. Jednak to nie zawsze się zdarza.
@pyMarek
@pyMarek 3 жыл бұрын
@@MrEld51 Powiedział że nie o PiS chodzi. Że to tak wygląda jakby 1/4 lasu wycinali tak aby nie było widac a nie że tak jest. Ci co dają się nakręcać spiralą nienawiści zawsze znajdą powód,.
@michalc2972
@michalc2972 3 жыл бұрын
Za każdym razem jak Karol wyjaśnia Włodka zamiłowanie do katechezy, ja coraz bardziej zaczynam wątpić w swoją wiarę. Albo muszę przestać oglądać LS, albo Włodek musi wreszcie nauczyć się merytorycznie odpierać argumenty Karola.
@magorzatakucharczyk7301
@magorzatakucharczyk7301 3 жыл бұрын
Pomyślałam o tym samym. :D
@mariannamycroft2611
@mariannamycroft2611 3 жыл бұрын
Po pierwsze, nie ma niczego złego w tym, że się ma wątpliwości i pytania, ale trzeba szukać odpowiedzi! I też zadać sobie pytanie, na czym oparta jest moja wiara? Po drugie, myślę, że Włodek mógłby odpowiadać na argumenty Karola, ale myślę, że mu się po prostu nie chce wchodzić w dyskusje i tłumaczyć Karolowi to, czego i tak nie będzie chciał zrozumieć. Pzdr 😄
@pyMarek
@pyMarek 3 жыл бұрын
@@mariannamycroft2611 Aby coś wytłumaczyć trzeba to zrozumieć. Tylko jak zrozumieć dogmaty skoro to dogmaty i nie należy ich rozumieć tylko w nie wierzyć?
@mariannamycroft2611
@mariannamycroft2611 3 жыл бұрын
@@pyMarek pewnie, że nie wszystko się da wytłumaczyć, to nie byłaby wiara, jednak wiele można zrozumieć, jeśli człowiek chce. Nie piszę tu po to, żeby wchodzić w światopoglądowe dyskusje jakby co więc cześć.
@pyMarek
@pyMarek 3 жыл бұрын
@@mariannamycroft2611 jak tylko zwracam uwagę że obaj urodzili i wychowali się katolikami i Włodek nie ma czego tłumaczyć Karolowi. Karol nawet bardziej uczestniczył w Katolicyźmie niż Włodek. Reszta to kwestia wiary a nie tłumaczenia.
@karolinasiuda9086
@karolinasiuda9086 3 жыл бұрын
z tego co wiem, w Polsce po prostu zapisuje się najpierw nazwisko panieńskie, potem te po mężu (dlatego Skłodowska-Curie), w innych krajach zasady pisowni mogą być inne
@karolinasiuda9086
@karolinasiuda9086 3 жыл бұрын
wybaczam Karol, właśnie zobaczyłam, że sprawdziłeś
@paulinazarzyka245
@paulinazarzyka245 3 жыл бұрын
Chyba możesz sobie wybrać, ktore nazwisko chcesz pierwsze
@llukizz8402
@llukizz8402 3 жыл бұрын
@@karolinasiuda9086 pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie#Drzewo_genealogiczne Ci angole też się nie znajo
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
W Polsce można ustawić kolejność nazwisk dowolnie. Ja gdzieś słyszałam, że Maria podpisywała się jako Curie-Skłodowska i jeśli tak było rzeczywiście, to uważam że należy to uszanować.
@Angie-nm4ft
@Angie-nm4ft 3 жыл бұрын
A nie, już doczytałam że Maria podpisywała się zamiennie, więc myślę że obie formy są ok. "Kolejność nazwisk patronki wymienianych w nazwie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej nie jest ani pomyłką, ani przypadkiem. [...] Drugim powodem, dla którego w nazwie uniwersytetu występuje taka kolejność nazwisk, jest fakt, że sama patronka UMCS używała zamiennie obu form pisowni swego nazwiska, czego dowodem jest jej własnoręczny podpis w księdze gości Archikatedry Lubelskiej z roku 1930 (fotokopia poniżej)."
@Jazzzmannnful
@Jazzzmannnful 3 жыл бұрын
Włodku, jako włodarz Ropczyc proponuję, abyś złożył wniosek o utworzenie w tej majestatycznej miejscowości przystanku o nazwie Jezusa Chrystusa-Sasina. Obydwaj robili cuda, jeden zamieniał wodę w wino, a drugi sprawił, że zniknęło 70 mln 😊
@Aaaan138
@Aaaan138 3 жыл бұрын
Hahah!
@tulickai140
@tulickai140 3 жыл бұрын
Tarnów pozdrawia, mamy tu wielu światłych myślicieli
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
Pozdrawiam Tarnów z Powiśla Dąbrowskiego.
@martynka7599
@martynka7599 3 жыл бұрын
"to jest higiena dla psa czy dla ciebie?"
@designerut
@designerut 3 жыл бұрын
jestem z tarnowa i przychodnia nie ma zadnego imienia sklodowskie curie ... to jest budynek zespolu przychodni specjalisytcznych znajdujący sie na albo przy ulicy sklodowskiej curie !
@piotrowm
@piotrowm 3 жыл бұрын
@Karol - nie byłoby wycinek lasów jakbyśmy nadal korzystali z plastikowych opakowań a nie z papierowych... i jakbyś miał porsche, ale nie masz, więc trza wycinać ;) A na poważnie - zwiększona wycinka lasów jest związana z tym, że mamy większe zapotrzebowanie na papier (i ogólnie drewno) ale też ze zmianami klimatycznymi - ogólnie klimat mocno się zmienia i jeśli nie będą systematycznie "wymieniane" drzewa w lasach to obudzimy się z ręką w nocniku i będziemy mieli jak w niemczech, gdzie borykają się z problemem ogromnych połaci martwych świerków. Dodatkowo część tych ziem wykupują również rolnicy którzy raczej wśród drzew marchwii, bobu czy pszenicy sadzić nie będą a zapotrzebowanie na warzywa i zboże też raczej nie maleje ;)
@ModyCHOW
@ModyCHOW 3 жыл бұрын
Ja się do końca nie znam, ale majaczy mi się, że rośliny w dzień produkują tlen, a w nocy go pobierają
@svickovanasmetane7838
@svickovanasmetane7838 3 жыл бұрын
Lupa Sceptyka zrobił filmik o cudzie słońca. Sam nawet poświęcił się dla nauki i można powiedzieć, że doświadczył "cudu słońca" na własnej skórze. 😉 Polecam!!
@tomasz3215
@tomasz3215 3 жыл бұрын
Pani polityczka troszkę się pomelała, coś dzwoni, ale nie bardzo wiadomo w którym kościele. Polecam film T. Rożka "Czy lasy uratują klimat?" na YT. Faktycznie las jest wydajny w pochłanianiu CO2, głównie wtedy kiedy rośnie - polecam posłuchać od 3 minuty.
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
9:07 - uwielbiam kiedy ludzie nie mający styczności z nauką powołują się na nią jako argument
@majlosz4772
@majlosz4772 3 жыл бұрын
13:50 raczej nie chodzi o to aby nie było widać tego że się wycina lasy, tylko o coś innego raczej bardziej lepszego niż myślicie
@007Sarranna007
@007Sarranna007 3 жыл бұрын
Matko Karol błagam, nie, Karol nie, błagam... 🙈 poczytaj o gospodarce leśnej zanim zrobisz aferę.
@mbednarek6814
@mbednarek6814 3 жыл бұрын
Nie wierzę, że Karol serio myśli że oni wycinają te lasy w taki sposób żeby nie było z drogi widać xD
@leonardodicarpio2906
@leonardodicarpio2906 3 жыл бұрын
O drzewach to też kiedyś słyszałem że drzewa również produkują CO2 ponieważ fotosynteza następuje w dzień a w nocy roślina normalnie oddycha tlenem
@BoosmanTV
@BoosmanTV 3 жыл бұрын
Czy kiedyś zobaczę pod nazwą kanału 389 tys. subskrybentów? Mam wrażenie, że od początku licznik się zawiesił na 388 tys.
@kaem5110
@kaem5110 3 жыл бұрын
Tlen na ziemi w większości produkują oceany, nawet wycięcie wszystkich drzew nie spowoduje iż tlenu nie będzie. Jeśli chodzi o teorie jakie drzewa produkują ile tlenu to szerzą się różne teorie, także taka że młode drzewa w czasie wzrostu produkują najwięcej tlenu, natomiast gdy już dorosną oraz strażeją się to teglo tlenu prawie nie produkują lub zużywają. Słyszałem również że ta teza jest fałszywa, ale jednak łatwo jest szerzyć różne informacje dla własnych korzyści. Kwestia drzew to raczej inny problem, chodzi o trzymanie wilgoci i walkę pustynnieniem, lokalne oczyszczanie powietrza i tworzenie mikroklimatu, ochronę przed wiatrem, dom dla zwierząt itp. Nie ma to jednak zbytniego wpływu na tlen i "globalne ocieplenie" co już jest chwytem marketingowym dla działaczy. Wycinka natomiast prowadzona w ten sposó jest dość logiczna, chodzi o mieszanie młodego lasu ze starym, a nie wycinanie całości i robienie wyłącznie młodego lasu co nie dawało by wymienionych przeze mnie korzyści. Czy lasów wycina się zbyt dużo? Z pewnością tak, ale osoby to robiące chcą się nachapać kosztem innych. No i cena drewna jest absurdalnie wysoka, z resztą nie bardzo wiadomo dlaczego rośnie np. jak to miało miejsce w pandemi. Teraz tak próbują uargumentować wszelkie podwyżki, a jak zwykle chodzi o więcej kasy wyciągane z kieszeni obywatela. ps. dokładnie ta sama sytuacja w kwestii fatimy, tak wałków jest tak dużo że aż nieprawdopodobne że ludzie są w stanie w to wierzyć (oczywiście nikt nie sprawdzał), a to że powstaje taki film to już w ogóle jako nieśmieszny żart można traktować. Najbardziej mnie bawi że Maria była jedna, urodziła Jezusa, a w dzisiejszych czasach mamy 100 jakiś Maryj, częstochowskie, jasnogórskie i nawet fatimskie, każda daje opcje niezłego zysku i sprzedaży pamiątek, picia magicznej wody i innych sposobów na manipulowanie wiernymi którzy w większości z powodów fanatycznych nie dopuszczają do siebie nawet takiej opcji aby coś weryfikować. Katolicyzm to nie chrześcijaństwo, co z resztą sam kościół na soborach zatwierdził, ale kto by się tym interesował...
@katarzynapas3250
@katarzynapas3250 3 жыл бұрын
W dobie dronow i zdjęć lotniczych nikt już nie planuje ukrywać wycinek, to nierealne. W ten sposób da się kontrolować nawet powierzchnię i rodzaj upraw rolnych, a co dopiero braki 80 czy 100 letnich drzew. Jak już drewno jest pozyskiwane, to zdecydowanie lepiej robić wycinki w postaci takich małych fragmentów, niż jednorazowo wyciąć wiele hektarów lasu. Takie małe dziury w lesie nie pozbawiają zwierząt domu, wręcz dla niektórych gatunków są korzystne, wycięcie w pień całego lasu to w pewnym sensie zagłada całego ekosystemu. Karol, lubię Cię słuchać, ale wszystkie te treści proekologiczne łykasz bez cienia refleksji, a dość często są co najmniej nieprecyzyjne, żeby nie powiedzieć zmanipulowane... W swoim stylu, ale dość jasno tutaj Panowie leśnicy tłumaczą niescislosci w tych sławnych mapach: kzbin.info/www/bejne/q5OkgIhpn9iBZ5I
@RadRatKID
@RadRatKID 3 жыл бұрын
Polityka leśna tak właśnie działa. Różne obszary lasu są w różnym wieku. Wycina się drzewa ok. 30-letnie, na ich miejsce sadzi się nowe. Z tego co się orientuję, to powierzchnia lasów w polsce się powiększa.
@dorkycorgy
@dorkycorgy 3 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o drzewa to jest to zaplanowana wycinka. Posłanka poleciała za daleko w swoich tezach, ale miała częściowo rację. Część lasów jest tak zwanymi lasami gospodarczymi. W nich drzewa są przygotowywane pod gospodarkę leśną. Drzewa które dorastają do 100 lat (inna wartość w zależności od gatunku) zaczyna się starzeć i tracić swoje właściwości, oraz stabilność. Zaczynają się pojawiać choroby, a samo drzewo jest atakowane przez szkodliwe owady. Dlatego drzewa się wycina i jest to robione pasami z kilku powodów. Najważniejszą rzeczą jednak jest to, że obecnie w Polsce 55% rocznego przyrostu jest wycinane. To znaczy, że las w Polsce każdego roku się powiększa. Jest to jeden z najlepszych współczynników na świecie. Przykładowo w Szwajcarii wycina się ok 100% przyrostu, więc las się nie rozwija.
@Powazny667
@Powazny667 3 жыл бұрын
No skądś to drewno na produkcję przemysłową trzeba brać. Pomyśl o tym Karol jak będziesz wybierał podłogę do nowego mieszkania ;)
@villanawsiumamy
@villanawsiumamy 3 жыл бұрын
13:30 nie zgadzam się z Karolem i z tezą o wycinaniu lasów bowiem warto zgłębić temat nie w internecie a w fachowych miejscach lub porozmawiać o tym z fachowcem. Głupoty powielane są niepotrzebnie i panika z tego względu. Polecam lekturę u lasy państwowe lub/ biuro urządzenia lasu i geodezji leśnej
@karolinawisniewska5480
@karolinawisniewska5480 3 жыл бұрын
zgadzam się całkowicie :) jakiś czas temu miałam przyjemność rozmawiać z leśniczym z 40-letnim stażem pracy i on fantastycznie wytłumaczył mi, na czym w ogóle polegają lasy gospodarcze, czego ludzie czerpiący wiedzę z Instytu Badań z Dupy nie wiedzą i jątrzą
@rysiuusoltys6265
@rysiuusoltys6265 3 жыл бұрын
O jak milo wlasnie sie przeniosłam i walcze z układaniem ubran do szafy nadrobilam 5 odc nie wiedzialam co zrobic dalej ze swoim zyciem a tu kolejny odcin, dziekuje
@gato2002
@gato2002 3 жыл бұрын
Cytując klasyka: "Drzewo jest z lasu. Się ścina, się rżnie na deski, jest deska, jest sęk."
@karolinastoj
@karolinastoj 3 жыл бұрын
Maria Kurowska... Była burmistrz mojego rodzinnego miasta Jasła, które również leży w bkiskim sąsiedztwie z Ropczycami :)
@KiniaBoni
@KiniaBoni 3 жыл бұрын
Z tymi drzewami też tak słyszałam że lepiej je w pewnym momencie wycinać i sądzić nowe. Także chyba sytuacja jest bardziej złożona i skomplikowana. A rośliny mają tryb oddychania w nocy i w nocy wydzielają więcej co2 dlatego nie należy ustawiać dużej ilości roślin w sypialni.
@daniels9248
@daniels9248 3 жыл бұрын
Nasza noblistka, Pani Maria często sama podpisywała się "Curie-Skłodowska", stad m.in. UMCS (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), a nie UMSC.
@magorzatakucharczyk7301
@magorzatakucharczyk7301 3 жыл бұрын
500 + dochód pasywny. Ale się uśmiałam. Gaaaad :D
@karolinajarek7468
@karolinajarek7468 3 жыл бұрын
Jako tarnowianka, nie zwróciłam uwagi, na to jak się ten przystanek nazywa przez całe życie XD
@GreenSharkers
@GreenSharkers 3 жыл бұрын
Gdy miałem około 10 lat wpisałem w wyszukiwarce wu wu wu gole baby pe el. Dziś mam 21 i nadal moja mama o tym wspomina podczas imprez rodzinnych i nie tylko..
@cezaryjaksender6838
@cezaryjaksender6838 3 жыл бұрын
Karol Lupa Sceptyka tłumaczy ten kit z cudami fatimskimi
@michan3962
@michan3962 3 жыл бұрын
Wydaje mi się że w tamtych czasach nie dałoby się zrobić zdjęć słońcu. Dlatego zrobiono zdjęcia ludziom. Ale specjalistą w dziedzinie fotografii nie jestem ;)
@maciekbartula1248
@maciekbartula1248 3 жыл бұрын
12:19 "czemu ludzie mówią rzeczy które nie są prawdziwe" 13:37 (wycinają paski w środku lasu) "żeby nie było widać z drogi" - hipokryzja i niedouczenie lvl karol. ;)
@Must_Ela
@Must_Ela 3 жыл бұрын
Karol nie mogę. Drzewa wycina się na podstawie Planu Urządzania Lasu. Wycina się je w różnych systemach np. kępami. I wtedy powstają takie właśnie "dziury" w lesie. Tak się robi od... conajmniej 50 lat :)
@pawlak0007
@pawlak0007 3 жыл бұрын
Co do fatimy polecam film z „lupysceptyka”
@olga12566
@olga12566 3 жыл бұрын
Codziennie mijam ten przystanek w drodze do pracy 🤣
@koprolity
@koprolity 3 жыл бұрын
Karol chodzi po biurze w szlafroku, z cygarem w jednej ręce i butelką najdroższego szampana w drugiej.
@olakeska7908
@olakeska7908 3 жыл бұрын
12:20 powiedział Włodek, który ostatnio gadał bzdury o rybach :)
@Marek_Feret
@Marek_Feret 3 жыл бұрын
Matki Boskiej Curie Skłodowskiej.
@Mateusz-he7pm
@Mateusz-he7pm 3 жыл бұрын
Nigdy tego nie pisałem, ale to super że można skipowac intro dwu-klikiem😄👍👌
@mattpaturej90
@mattpaturej90 3 жыл бұрын
Jestem z okolic, zazwyczaj sa to wycinki w miejsce ktorych na nastepny rok sadzi sie mlodniki. Z tego co pamietam to jakos na poczatku 21 wieki zwiekszyli tempo. Wiec ani PO, ani PiS, tylko SLD
@poorfactorygirl
@poorfactorygirl 3 жыл бұрын
Czy tylko mi przeszkadza ta klamka w tle? 😅
@miloszkazula
@miloszkazula 3 жыл бұрын
Ale Pani od lasów ma rację:v Z tego co wiem to niektóre drzewa się starzeją i umierają. Stare lasy przez grzyby i bakterie wychodzą na zero z produkcją tlenu. Z resztą jak chcemy mieć papierowe słomki, kubki, drewniane sztućce itd. to z czegoś trzeba je robić. Papier to nie jest materiał, który można recyclingować bez końca.
@jarpenkkaczmarski4011
@jarpenkkaczmarski4011 3 жыл бұрын
Najlepszy odcinek ever.
@91xiv
@91xiv 3 жыл бұрын
"- O ja cie, rób zdjęcia zadziwionych ludzi!"
@irzad7miejsce852
@irzad7miejsce852 3 жыл бұрын
Karol może prędzej na "Wyszyńskiego" :D
@Virs5
@Virs5 3 жыл бұрын
Rośliny za dnia pobierają CO2 w celu przeprowadzenia fotosyntezy i oddają tlen do powietrza ale w nocy do oddychania komórkowego pobierają tlen. Nie zmienia to faktu że stosunek wydalanego tlenu jest większy od tlenu pobieranego.
@tuka217
@tuka217 3 жыл бұрын
Komentarz Pani o drzewach dał mi +5 do śmierci xD
@michagibas3765
@michagibas3765 3 жыл бұрын
Odnośnie tych wycinek drzew zobaczcie sobie film pt "Szacunki brakarskie, czyli jak planuje się wycięcie drzew | Oblicza lasów #42" z kanału Echa Leśne.
@villanawsiumamy
@villanawsiumamy 3 жыл бұрын
Na przykładzie tłumaczę - w tych miejscach gdzie Karol pokazałeś puste miejsce na mapie będą drzewa kiedyś a te które teraz tam są ( cześć) będzie wycięta bo osiągną swój wiek, i potem kolejna tura tych co są duże i kolejna z tych 1 co zostały posiadzone i tak dalej i tak dalej... Etapowo to się robi. Sadzi i wycina.
@petrusipetrus
@petrusipetrus 3 жыл бұрын
z tego co się orientuję to nazwiska dwuczłonowe podawane są pod kątem długości członów, nie mylić z członkami. Najpierw krótkie potem dłuższe - czyli w tym przypadku Curie-Skłodowska lub w innym przypadku Nowak-Jeziorański. No i pozdrawiam oczy wiście.
@silaaa_o
@silaaa_o 3 жыл бұрын
W sensie chodzi o osoby publiczne, czy jakoś szerzej znane, czy o prawo inne niż polskie? Bo w Polsce to możesz sobie wybrać które chcesz pierwsze, czy z kreseczka czy bez....
@petrusipetrus
@petrusipetrus 3 жыл бұрын
@@silaaa_o sprawdziłem. Faktycznie nie ma jakichś określonych zasad. Ale może chodzi o to, że lepiej brzmi krótkie nazwisko-długie nazwisko. Po prostu lepiej brzmi, ale mogę się oczywiście mylić.
@Loppster90
@Loppster90 3 жыл бұрын
Kiedy Karol gada o swoim chłopskim rozumie: OK Kiedy ktoś inny mówi o czymś na chłopski rozum: HURR DURR
@sylwiako5279
@sylwiako5279 3 жыл бұрын
Lupa sceptyka nagrał świetny film na temat objawień fatimskich: kzbin.info/www/bejne/fZO7fmh_ZquinsU I na temat cudu słońca: kzbin.info/www/bejne/foHWmWamjc6cmM0
@Bonoku
@Bonoku 3 жыл бұрын
Ja troszkę od siebie co do wycinki drzew bo koledzy mądrze opisali ale drogi Włodku twoje Kropki nie były wydrukowane na prześcieradle...
@konradkedziora4120
@konradkedziora4120 3 жыл бұрын
Karol tak lubi naukę, że nie przeszkadza mu jak rozpowiada głupoty
@marcinkopka3641
@marcinkopka3641 3 жыл бұрын
Las nie jest dla Waszego widzimisię tylko typowym gospodarstwem uprawowym, za które lasy państwowe płacą dzierżawę. Po wycięciu lasu jest sadzony nowy, co dokładnie widać na 14:06 Zapomnieliście również że kilka lat wstecz 30% uległo zniszczeniu po huraganach. PS. Jak chcecie się dowiedzieć więcej polecam kanał kolegi po fachu kzbin.infofeatured Tłumaczy tak że nawet Wy zrozumiecie.
@jazdakoledzy4804
@jazdakoledzy4804 3 жыл бұрын
Włod zamiast o Ropczycach zaczął o Tarnowie O.o
@jankowalski3496
@jankowalski3496 3 жыл бұрын
Tutaj Karola popieram. Obecne plany wycinki są dawno poprzekraczane. PO wycięło 5 lat naprzód, teraz PIS wycina 15 lat na przód. Bo u nas jest to samo co w Brazylii - wszyscy gdzieś mają środowisko, liczy się tylko zarobienie kasy na wycince.
@inezdapszus3280
@inezdapszus3280 3 жыл бұрын
ale to jest prawda z tym zabieraniem tlenu tyle ,że to cykl ciemny, niezależny od światła. Ale tego tlenu tam idzie tyle ,że nie robi nam to różnicy. Pozdrawiam
@666MandM666
@666MandM666 3 жыл бұрын
Drogi Panie Redaktorzy Ryży w goglach. Maria Skłodowska-Curie była polką! Maria Skłodowska a po mężu - Piotrze - miała drugie nazwisko. I nazwiska po mężu są zawsze jako drugi człon! Pozdrawiam Również Tego Drugiego🖤
@MrEld51
@MrEld51 3 жыл бұрын
14:00 O nie mogę, specjaliści od lasów, specjaliści od wszystkiego xd. Naprawdę dopiero teraz odkryliście gospodarkę leśną? I co to za węszenie jakiś teorii spiskowych na temat wycinania tylko środka lasów, żeby przy drodze ludzie nie widzieli? xdddddddddddd To tak jakby w zaparte iść, że Area 51 tylko dlatego postawiono na pustyni, żeby chować tam kosmitów, takich jak Karol Paciorek xd. Miejsce lokalizacji pasuje pod tezę, więc czemu nie xd. Karol, proszę, zrób coś dla poratowania prawdziwą wiedzą widzów, i zaproś kogoś z Lasów Państwowych na Imponderabilia, kogoś, kto po prostu się zna na tradycji gospodarowania lasem od setek lat. Szanuję za podejście na koniec, że czekacie na dokształcenie. Jednak nie raz oskarżałeś kogoś, albo tworzyłeś dziwne historie o środowiskach, w czym nie miałeś wątpliwości, a stronie nie dałeś się wypowiedzieć.
@katarzynapas3250
@katarzynapas3250 3 жыл бұрын
No nie, tak się nie stanie. Tam są zapraszani ostatnio głównie weganie i proeko, żeby potwierdzili Karolowi że ma rację w tym co robi ;P
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 3 жыл бұрын
Oraz antykato bo innych swiatopogladow juz nie ma...
@katarzynapas3250
@katarzynapas3250 3 жыл бұрын
@@baltazargabka_ nie no, akurat ksiądz nie tak dawno był :)
@Ola-dg3ck
@Ola-dg3ck 3 жыл бұрын
Ojej, znowu mój Tarnów w LS-ie, jak miło 😅
@magorzatamatysiak3561
@magorzatamatysiak3561 3 жыл бұрын
...może te lasy to będą działki?
@czowiekzcegmentu2826
@czowiekzcegmentu2826 3 жыл бұрын
Jeśli Włodek był pasywny przy uzyskiwaniu tego dochodu, to ja nie chcę wiedzieć.
@bary450
@bary450 3 жыл бұрын
xDDDD
@szukacz2946
@szukacz2946 3 жыл бұрын
Jak nie będzie sprostowania w sprawie drzew to pozostaje liczyć tylko na Dawida
@konradtree980
@konradtree980 3 жыл бұрын
Widzę buzię w tym słońcu!
@jajkowiaderko2382
@jajkowiaderko2382 3 жыл бұрын
Co do ,,cudu słońca" polecam ,,lupę sceptyka"
@kakarotto2523
@kakarotto2523 3 жыл бұрын
Paciorek "klimatolog" ewidentnie jest niedouczony. Do tego kurwa zdziwiony, że meble, które ma w mieszkaniu nie spadły z kosmosu tylko są z drzew, które trzeba wyciać XD
@Krogulecjol
@Krogulecjol 3 жыл бұрын
Nie no wygląda jak wycinka z Parku Narodowego. A w Parkach Narodowych takie rzeczy nie powinny się dziać. Jak czyjś dziadek sobie zasadził lasek za torami to niech se go wytnie, ale nie fragmentujmy ekosystemów. Zamiast 3/4 pozostawionego lasu, (jak nam się wydaje, że zostało) każdy wycinek jest bez swojego, tworzonego przez setki lat buforu ekologicznego fragmentowany na setki...
@gumis009
@gumis009 3 жыл бұрын
Te mikro przycięcia są nie do przyjęcia. Tak serio wygląda to jak klatkowanie obrazu i jest nieprzyjemne w odbiorze.
@renatakamola6397
@renatakamola6397 3 жыл бұрын
Ja was lubię jak nie wiem co 👌😘
@kiwi7911
@kiwi7911 3 жыл бұрын
Jest coś takiego jak odwrócona fotosynteza, każda zielona roślina ją przeprowadza w nocy, bądź gdy nie ma dostępu do światła. Pani z Sejmu trochę racji ma, bo jak drzewo jest zdrowe, to ok, produkuje tlen, ale nie każde stare drzewo jest zdrowe :) No i tak, las serio jest po to, żeby go wyciąć, jakby nie było to taki bardzo wyjątkowy zakład pracy! Nie mówiła Pani na pewno o drzewach z miast, tylko o wycinkach w lesie. Tak mi sie przynajmniej wydaje. Ta gównoburza jest stara jak ta z myśliwymi... I tak nic nie zmieni bo jakby miała zmienić to na gorsze. Pozdrawiam, córka leśnika^^
@MrTom93th
@MrTom93th 3 жыл бұрын
PAnowie jak was lubię i szanuję tak waszego pieprzenia o gospodarce drewnem się słuchać nie da...
@marialib3472
@marialib3472 3 жыл бұрын
Pani od drzew ma trochę racji, bo drzewo jeśli już nie rośnie (jest stare) to nie pobiera tyle dwutlenku węgla bo nie potrzebuje już węgla (głównego składnika związków organicznych) żeby rosnąć. Tak więc jeśli pobiera mało CO2 to też mało tlenu produkuje, dlatego lepiej jest wyciąć stare drzewo i posadzić nowe bo bilans produkcji tlenu będzie lepszy :)
@manieczkaa
@manieczkaa 3 жыл бұрын
Marie Salomea Skłodowska Curie - mowi sie Sklodowska Curie, najpierw panienskie pozniej za meza… i nie nie mowi sie “na calym swiecie” w odwrotnej kolejnosci Karoruuuu!!!!
@cankapi
@cankapi 3 жыл бұрын
Ktoś z Tarnowa? Ogólnie mówiąc, jeśli chodzi o nazwę tego przystanku, warto wspomnieć, że na tej ulicy (aleji dokladniej) przystanek wcześniej ma nazwę "Matki Bożej Fatimskiej - Kościół" więc tutaj zamiast zrobić tylko dopisek "przychodnia" to polecieli z "Curie" od nazwy bocznej ulicy, przy której przychodnia się znajduje... W sumie śmiesznie, że ten temat pojawił się w LS'ie. Smiesznie, że ktokolwiek zrobił z tego temat XD
@Kastie90
@Kastie90 3 жыл бұрын
Ja z Tarnowa, 31 lat się turlam po tym mieście i NIE ROZUMIEM skąd ten viral i śmieszki?! Przecież ten przystanek od wieków tak się zwie, właśnie, żeby skojarzyć z przychodnią, która jest obok. Gdyby się nazywał Fatimskiej-PWSZ, nikt by się nie czepiał... Pozdrawiam :)
@Kastie90
@Kastie90 3 жыл бұрын
Poza tym wypowiedzi Tarnowian, nie młodych jak słychać, którzy są zdziwieni i krytyczni wobec nazwy, która jest od zawsze 🤷‍♀️
@annaa8765
@annaa8765 3 жыл бұрын
„Komu to potrzebne, a dlaczego”- Kuce z Bronsku normalnie…
@BartekSychterz
@BartekSychterz 3 жыл бұрын
Skłodowska i Chopin byli Polakami. I znowu się Karol popisałeś wiedzą.
@joannaw3472
@joannaw3472 3 жыл бұрын
Odwrotna fotosynteza? A słyszeli Panowie o oddychaniu? Tak, ponoć rośliny też to robią. Tak mi przynajmniej mówiono w podstawówce na przyrodzie. Proponuję wreszcie zmienić praktykę i najpierw robić choć minimalny research, a dopiero potem wyśmiewać kogoś w najlepsze.
@annakulejewska9870
@annakulejewska9870 3 жыл бұрын
Karol, namów Włodka, żeby zrobić odcinek o książce od religii i jej podejściu do ewolucji jest równie świetna jak p. Kurowska!😆
@magierman
@magierman 3 жыл бұрын
Akurat poziom zalesienia w Polsce rośnie. Jak dobrze pamiętam chyba jesteśmy jedynym krajem w UE który ma dodatni bilans zalesienia
Co jest nie tak z naszym systemem edukacji - Lekko Stronniczy 1578
17:33
Lekko Stronniczy
Рет қаралды 107 М.
When u fight over the armrest
00:41
Adam W
Рет қаралды 27 МЛН
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 37 МЛН
Porozmawiajmy o śmierci.
1:02:13
Podsiadło & Kotarski
Рет қаралды 123 М.
Robert Makłowicz: nie tylko koperek
2:03:35
Imponderabilia
Рет қаралды 1,6 МЛН
Co to jest Wysoka Wrażliwość? - Lekko Stronniczy 1559
15:53
Lekko Stronniczy
Рет қаралды 91 М.
Edyta Górniak apeluje: ZAMKNIJCIE OKNA - Lekko Stronniczy 1567
15:53
Lekko Stronniczy
Рет қаралды 109 М.
Nasz widz znalazł sposób na darmowe piwo z Żabki - Lekko Stronniczy 1549
14:39
Wiemy kto okradł Fanggottena z kanału YouTube - Lekko Stronniczy 1560
16:21
DEEPFAKE: Poznałbyś, czy nagranie jest prawdziwe? - Lekko Stronniczy 1545
15:22