Побити камъни - побита с отпадъци история в сегашно време

  Рет қаралды 242

ecovarna. info

ecovarna. info

Ай бұрын

Отбиваме вдясно от магистралата за София, само на 15-ина минути с кола от Варна. Движим се по черен път. От едната страна се нижат микросметище след микросметище. Ясно личат следи от багер, явно разчиствал купищата боклук. От другата е кално трасе, представляващо писта за мотокрос. Стигаме до малка полянка с черни кръгове изгоряла трева и почти изпепелен ствол на дърво. По остатъците от боклук личи, че мястото е използвано за пикници. И как иначе? От тук се разкрива невероятна гледка. Пустинен пейзаж с каменни колони, извисяващи се до 7 метра над земята. Докъдето ти стига погледа. Тук-там по широкото песъчливо поле лилави камбанки са навели глава, придавайки магично изражение на цялата картина. Това е едни от най-красивите видове на съсънката. Тя цъфти през март и се среща в района на Побити камъни - групата „Слънчево Юг“. Има и обширна група „Слънчево Север“. Двете са най-представителни за природната забележителност, защото в най-голяма степен разкриват пустинния пейзаж на района. Тук са снимани филми със Силвестър Сталоун, „По следите на капитан Грант“, „Конан Варварина“…
„Побити камъни“ е първата официално обявена в България природна забележителност, още в далечната 1937 г. Тогава местността се нарича още Дикили таш. Разположена е на територията на 4 общини - Аксаково, Девня, Суворово и Белослав.
Побити камъни е едно от местата, което България е предложила в
предварителния списък обекти на ЮНЕСКО
Това се случва още в началото на 80-те години на миналия век. Кандидатурата е препотвърдена и след 2000 г. За съжаление, нищо не е предприето, за да се развие зоната и да стане реално обект на ЮНЕСКО. Това би създало доста туристически възможности, особено по отношение на алтернативния и приключенски туризъм на четири общини, които са по-встрани от крайбрежието на Варна, смята Деян Кателиев от „Велоуикенд“.
Интересът на Деян към Побити камъни започва именно от „Слънчево Юг“ през 90-те години на миналия век, когато като ученик идва с велосипед тук от Варна. Това е и началото на заниманието му с велосипедизъм, а впоследствие - с велотуризъм. През 2014 - 2015 г. търсейки вече професионално нови велосипедни маршрути в региона, отново започва да обследва различните групи на Побити камъни. Така се сблъсква с многото неуредици в района - сметища, разбити пътища, застрояване и промишленост.
Освен като природна забележителност, Побити камъни има още няколко режима на защита. През 1995 г., а по-късно и през 2002 г. с няколко последователни акта територията от 253 хектара е обявена за защитена местност. Със заповед No.РД-1054 от 17.12.2020 г. е защитената зона по Закона за биологичното разнообразие. Целта е да се опазят и поддържат понто-сарматските степи, които в целия Европейски съюз се срещат само в Североизточна България и отчасти в Румъния. Да се подобрят местообитанията на шипобедрената и шипоопашата костенурки, бръмбара рогач и тигровата пеперуда, които са защитени видове според Бернската конвенция и Закона за биологичното разнообразие.
Защитават ли многото режими за опазване
В началото на 2019 г. Деян Кателиев подава редица сигнали до Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна за замърсяване със строителни и битови отпадъци до дерето, преминаващо през с. Слънчево и в границите на защитената местност; за микросметище от около 500 кв. м по пътя към група „Кариерата“ и др. Резултатът от проверката на РИОСВ - Варна, са няколко предписания - до кметовете на Аксаково и Девня със срокове за почистване. Два месеца след изтичане на предписанията екоинспекторите установяват, че са „почистени замърсяванията на имотите, собственост на община Аксаково, като за тези, които имат други собственици, са изпратени уведомителни писма за предприемане на действия по почистване“. Община Девня също е почистила замърсяванията и дори е поставила забранителна табела, като е ограничила достъпа до дерето с лента.
През 2020 г. Деян Кателиев идва да провери резултата. „Видях, че нищо не се е случило. Продължаваха да стоят купчините сметища“, казва варненецът. Две години по-късно - Кателиев отново подава сигнал до РИОСВ за множество нерегламентирани сметища на територията на община Аксаково. Следва ново предписание от РИОСВ до кмета на Аксаково за „предприемане на действия по компетентност“.
Ситуацията през пролетта на 2024 г. може да се обобщи в едно изречение - „нищо ново под слънцето“. „Има почистване, но има и нови изхвърляния на боклук“, оглежда терена Деян. Ново е също разширеното трасе за мотокрос около групата „Слънчево Юг“, което на места навлиза в защитената местност. Теренът е държавен, собственост на Държавно горско стопанство. А управлението на защитена местност „Побити камъни“ е към дирекцията на Природен парк „Златни пясъци“.
Според режима на защита на „Побити камъни“, в местността се забранява провеждане на състезания с моторни превозни средства извън съществуващите пътища; движение на мотоциклети, ATV, UTV и бъги- та извън съществуващите пътища в неурбанизирани територии.

Пікірлер
Эта Мама Испортила Гендер-Пати 😂
00:40
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 10 МЛН
КИРПИЧ ОБ ГОЛОВУ #shorts
00:24
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Историите ON AIR: Археолози vs. иманяри
26:18
Bulgaria ON AIR
Рет қаралды 69 М.
Какво още крият Перперикон и земите ни?
27:48
ОТБЛИЗО: Побитите камъни край Варна
2:35
Мира Добрева / Mira Dobreva
Рет қаралды 1,5 М.
Эта Мама Испортила Гендер-Пати 😂
00:40
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 10 МЛН