Ten film był po prostu bardzo potrzebny. Wiele się mówi o markach i braku albo obecności membran w bucie, a stosunkowo mało uwagi poświęca się podeszwie. I tak, jak a aucie 50% bezpieczeństwa zależy od opon, tak i z butem rzecz wygląda podobnie.
@TomTom-mz7gp Жыл бұрын
Fajny profesjonalny materiał jak zawsze. Ale kupuję zamienniki mniej markowych firm i jest podobnie. Buty 700-1000zł kupuję nie markowe za 400-700zł. Itp. itd. Za markę się słono płaci jednak .Ale kto dużo chodzi po górach i ma na koncie kilka tysięcy kilometrów po nich to wie co i jak. Nie trzeba przepłacać ,taka konkluzja.
@piotrd.5480 Жыл бұрын
W dawnych czasach, gdy dużo chodziłem po górach, buty górskie to były przede wszystkim buty skórzane, ze skóry licowej. Można było w nich chodzić w lecie i w zimie. Nie mówię tutaj o ciężkich trepach, tylko o butach turystycznych. Teraz takich butów prawie nie ma. Jak już są skórzane, to z różnymi wstawkami tekstylnymi. A ta skóra to nie licowa, tylko zamsz, welur, ewentualnie nubuk. Dlaczego w ofercie nie ma butów pełnych ze skóry licowej? Dla mnie inne typy skóry są zdecydowanie gorsze - czy jednak mają jakieś zalety, o których nie wiem?
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Jak najbardziej nadal mamy w całości skórzane buty w ofercie, chociażby model Vakuum marki Meindl: www.skalnik.pl/buty-vakuum-gtx-dunkelbraun-meindl-596234 to buty skórzane z membraną GORE-TEX, jest jeszcze model Engadin: www.skalnik.pl/buty-engadin-altloden-meindl-596338 to nie ma membrany i jest skórzana wyściółka. Z kolei ze skóry licowej jest wykonany model Terra GTX marki Scarpa: www.skalnik.pl/buty/buty-meskie/buty-meskie-wysokie/buty-terra-gtx-brown-scarpa-601535 Wstawki z materiałów syntetycznych stosuje się w celu poprawienia oddychalności (zwłaszcza przy intensywnym wysiłku, wysokiej temperaturze i większej wilgotności), dodatkowo pozwalają one zmniejszyć wagę obuwia i są mniej podatne na uszkodzenia.
@piotrd.5480 Жыл бұрын
@@Skalniksklepgorski Dziękuję za odpowiedź. Chodziło mi o ofertę producentów, tzn. że buty ze skóry licowej/nubukowej są w zdecydowanej mniejszości.
@pawetura549 Жыл бұрын
Świetny film! Mam takie pytanie, na rynku nawet w jednej marce np. Salewa są buty z z podeszwą o płaskim profilu oraz bardzo wykształconym łuku (z wyraźną piętą) w śródstopiu. Które lepsze np. na Tatry Zachodnie (Podejście na Wołowiec ale przejście na Rohacze) ?
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Generalnie wyraźną piętę mają buty o wyższej cholewce albo sztywniejsze. Taka pięta często wtedy wgryza się w grząską nawierzchnię (lub w śnieg), a płaska działa więcej na zasadzie tarcia. Wybór konkretnego rodzaju obuwia to już kwestia mocno indywidualna i zależna też od pory roku. Więcej na ten temat w filmie: kzbin.info/www/bejne/nIObgZegq9qHoaM
@Pawlikowski-NET- Жыл бұрын
Kto zna buty a w zasadzie podeszwy nawet niekoniecznie w gory ale zeby byly wygodne i wytrzymale? Trasa kamienista zwirowa ale tez chodniki miejskie. Zadne wspinaczki wysokogorskie. Okoliczne gorki na trasy z psem. Ktore boty potrafia wytrzymac naprawde dlugo? Moge zrobic test jak szybko but konczy zywot lub jego stan techniczny sie zmienia na przestrzeni miesiecy.
@thomasjacobson65183 жыл бұрын
W swoim życiu, przebyłem setki (tysiące) km. terenów górskich. I mam praktyczne opinie na temat podeszwy Vibram. Powiedzmy kupujemy buty za 1500 zł. Na początku użytkowania wszystko ok. Podeszwa trzyma się nieźle terenu mokrego i suchego. Ale zaczyna się problem. Po ok. 2-3 sezonach. Już nie ma tak pewnego trzymania terenu, szczególnie na mokrym terenie. Dalej użytkując takiego buta. Z podeszwą już jest tylko gorzej. Ogólnie można już się tylko zabić lub połamać na mokrym. Vibram robiony jest z gumy TR. Więc jak się zacznie odklejać od buta. To klękajcie narody. Praktycznie żaden klej tego nie ruszy. Do tego Vibram nie jest robiony z jednego kawałka gumy itp. Tylko ma jakieś wstawki, pierdółki. Ogólnie po 4-5 latach podeszwa Vibram się rozpadnie. A górna część buta jak nowa. Troszkę przereklamowany ten VIBRAM.
@0gur3 жыл бұрын
Możesz odesłać buta do 'autoryzowanego szewca' Vibram , to Ci zamontuje nową podeszwę do cholewki. Niestety najbliższy punkt u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. W PL natomiast jest conajmniej jeden punkt 'nie autoryzowany' który też to zrobi, i pewnie w niższej cenie..pzdr
@Pawlikowski-NET- Жыл бұрын
4 lub 5 lat? Najdluzej buty wytrzymaly mi 2 lata. 3ci rok wytrzymuja na praktycznie startej podeszwie bo przestalem w nich chodzic. Biore je na spacery z psem zeby wykonczyc bo jakbym wziol adidasy to bym 3 miesiecy nimi nie pochodzil.
@slaweknjjszypski99352 жыл бұрын
Zapomnial Pan o gumie stealth? Czy poprostu jej Pan nie sprzedaje i nie warto reklamowac?
@saweknosal46902 жыл бұрын
Skupiliśmy się w filmie na najbardziej rozpoznawalnych podeszwach w "trekach". Owszem, w Skalniku są buty na podeszwach Stealth, ale dotyczy to raczej butów wspinaczkowych.
@mmmmmmmmm60949 ай бұрын
Zabrakło miejsc- podium z twardość i scieralnoscia podeszwy , które są najbardziej wytrzymałe...
@Skalniksklepgorski9 ай бұрын
Dalecy jesteśmy zawsze od takiej radykalnej oceny, bo to zależy od różnych czynników - rodzaju podłoża, wagi użytkownika, wagi obciążenia (plecak), a nawet pogody. Jeśli chcesz uzyskać tego typu informacje, to najlepiej dopytywać osoby, które dany model nosiły i odpowiedzą razem z tymi właśnie szczegółami.
@ewamiszewska4442 Жыл бұрын
Dzień dobry czy podeszwę w trekingach da się naprawić? Mi jeden wypustek się starł na piecie 😢
@Skalniksklepgorski Жыл бұрын
Startego wypustka już się nie naprawi, ale ogólnie podeszwę się naprawia, w dobrych i doświadczonych miejscach można nawet całą podeszwę wymienić na nową. Trzeba szukać szewców naprawiających taki rodzaj obuwia.
@ewamiszewska4442 Жыл бұрын
@@Skalniksklepgorski bardzo dziękuję za podpowiedz :)
@voytach2 ай бұрын
Michelin to straszne kiepskie podeszwy. Po krótkim czasie guma robi się twarda i kruszy się…