filmik fajny, myślałem żeby zaaplikować rurę dolotowa i wylotową 2 w 1 jak w piecach truma lub z zamkniętą komorą ale lepiej tak jak Pan to zrobił, w ducato przy zderzakaku tylnym praktycznie sa wloty można je wykorzystać po lewej i prawej, ten komin duży i co z wodą podczas jazdy, generalnie przekonuje mnie to. I poszedłbym krok dalej, pompka, obieg otwarty od zbiornika, do pieca, do wylewki do grzejnika kanałowego i powrót do zbiornika. Dałbym czujnik do szafy. Dodatkowo zawor ciśnieniowy jak nie ma przelewu na zbiorniku. Pozdrawiam.
@VanNavigator2 жыл бұрын
Dobrze to pokazałeś . Mimo że nie jestem zwolennikiem tych urządzeń to rozwiązanie różni się od tego co robią pozostali . Ponieważ ty praktycznie przerobiłeś swoje urządzenie z podgrzewacza z otwartą komorą spalania na zamkniętą komorę . Masz separację spalin od pomieszczenia , masz doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz .
@pcxelja Жыл бұрын
Dziekuję za materiał.
@niewiadowogdzie11 ай бұрын
Super materiał 🙂 my właśnie zakupiliśmy taki piecyk i w marcu będziemy go montowali 🙂 i w zasadzie po Twoim filmiku nie potrzebujemy więcej informacji 🙂 wszystko od a do z 🙂 Pozdrowionka 🍻
@MarianCzajkowski-hp8qe8 ай бұрын
Proszę Pana takich ludzi którzy, chcą pokazać swoje pomysły i rozwiązania powinno być jak najwięcej dziękuję Panu. A tych oszołomów obrażających to my już wiemy prymitywy. I dziękuję za ten filmik, i już coś wiem więcej. A czy skorzystam z tego to zobaczymy. Jeszcze dziękuję za dobre doradztwo.
@kamperplaster8 ай бұрын
Miło mi. Staram się w miarę prostym językiem, acz poprawnym, opowiedzieć o prawidłowym działaniu i montażu. Jak ktoś ma odrobinę wyobraźni i umiejętności manualnych może zrobić w swoim kamperze prawie wszystko samodzielnie. A jeżeli nie ma umiejętności, to może podjąć decyzję o tym, że zleci zrobienie czegoś lub nie.
@TheGutek87 Жыл бұрын
Dajcie mu wódki, dobrze gada... :) mądrego miło posłuchać. Pozdrawiam.
@bartolomeonew6 ай бұрын
Dlaczego dolot jest 'do szafy' a nie zamknięty? Można by zrobić coś jak odwrócony komin i wtedy piec byłby prawie jak z zamkniętą komorą spalania. Zastanawia mnie co w przypadku zatkania dolotu (skoro jest pod pojazdem) - piec wtedy to wykryje, co się stanie?
@kamperplaster6 ай бұрын
To ma być prosta konstrukcja. Nie wymagająca wielkich nakładów, które i tak nie zmienią niczego. Dolot do szafy, to najprostszy układ. Kanał się nie zatka bo zwyczajnie jest to niemożliwe.
@DamianGrinman Жыл бұрын
Jeśli zasila Pan piecyk gazem LPG propan-butan to ten czujnik gazu powinien być 15-30cm ponad powierzchnią podłogi bo gaz płynny jest cięższy od powietrza. Pod sufitem montuje się go dla gazu ziemnego. Proszę mnie poprawić jak się mylę.
@kamperplaster Жыл бұрын
Witaj. Czujniki jakie zostały zastosowane to: Czujnik dymu - na suficie, w obrębie kuchni. Czujnik gazu - w sypialni, na wysokości 150cm. (wskazanie producenta) Czujniki trigaz - umieszczone, jeden u podstawy szafy, w której znajduje się piec. Drugi w schowku z rozdzielnią zaworów gazowych. Nic tu nie jest dziełem przypadku lub braku wiedzy. Każde urządzenie i element są tak rozmieszczane by trzymać się zasady: "czym dłużej myślę tym bezpieczniej żyję". Wiele teorii sprawdzam i modyfikuję jeśli jest taka potrzeba. A kiedy się mylę, bo i tak bywa, staram się na bieżąco wprowadzać poprawki. Piec jest urządzeniem przy którym już nic nie wymaga ingerencji. Pozdrawiam
@Rudy_Karawaning8 ай бұрын
Cześć 👋 mam zapytanie apropo temperatur. Bo w Twojej szafie nie masz żadnych "zabezpieczeń" pomiędzy piecem a ścianami. Nie ma zbyt wysokich temperatur? Ja naokoło w takiej szafie dałem po 2cm wełny kominkowej z warstwą alu a i tak trochę się obawiam bo się grzeje naokoło...
@kamperplaster8 ай бұрын
Cześć. Badanie temperatur przeprowadziłem dość dokładnie. Na początku całą komorę wyłożyłem wełną kominkową ale okazało się, że nie ma to całkowicie sensu. Piec nie emituje ciepła ani z tyłu ani z boku i nie grzeje też z przodu. Całe ciepło powstałe w czopuchu i kominie. Warto więc te dwa elementy izolować. Nawiasem mówiąc, Finowie wstawiali te piece już w latach sześćdziesiątych do kamperów, bez zabezpieczeń i komina zewnętrznego. Był jedynie kominek z osłoną z blachy. Widziałem kilka projektów z tamtych lat, znanych producentów kamperów i nikt nie spłonął (chyba). Komin przez dach musi być izolowany bo temperatura przekracza graniczną zapłonu drewna, reszta jest bezpieczna. Brak dobrej cyrkulacji może powodować wzrost temperatury otoczenia pieca i na to bym zwrócił uwagę.
@bonnie11267 ай бұрын
Mam pytanie. Kiedy korzystamy z kuchenki gazowj w przyczepie ( gotujemy obiad 2 - 3 palniki to spaliny lecą do środka przyczepy. To tak się zastanawiam czy przy kompieli oszczędnej musimy się tak martwić o spaliny wydobywające się z piecyka ? Wydaje mi się że zużyjemy mniej gazu . Może się mylę. Prozę o info zwrotne
@kamperplaster7 ай бұрын
Piecyk ma kilkanaście kilowatów mocy. To znaczy, że ilość gazu, jego ciśnienie i temperatura wokół palnika są nieporównywalne z tymi z kuchenki. Piecyk musi ogrzać wodę bieżącą do ok 65°C, ci oznacza, że jego praca wymaga dużej ilości gazu. Podstawowym problemem jest temperatura spalin i to, że przekracza ona 300°C a to graniczną powstawania płomienia. Bez komin więc może dojść do zapalenia się wnętrza. Wszystko zależy od usytuowania pieca, czasu pracy i mocy pieca. Nie można porównać kuchenki i palnika w przepływowym podgrzewaczu, są to innego rodzaju urządzenia mimo, że oba zasilane gazem.
@dzikiroko127 ай бұрын
Dziekuje za filmik proszę mi doradziccjak pan zrobił ten czopuch bo się zastanawiam jak to ogarnąć w podobnym piecyku CAMPlUX 5l
@kamperplaster6 ай бұрын
Umknął mi ten post. Przepraszam. Cienka blacha 0,2mm wycinamy 4 elementy by uzyskać kształt ostrosłupa ściętego. Jeden bok musi mieć na górze dołożony prostokąt z wyciętym otworem na komin. Każdy bok musi mieć 2cm. zakładkę i te zakładki wiercimy by w nich umieścić nity. Tymi nitami ( 2 na bok) łączymy wszystkie boki przykręcamy czopuch u podstawy do piecyka i od góry wsuwamy lekko (2cm) komin. Całość otulamy wełną kominkową i sklejamy taśmą aluminiową do kominków ( najlepsza ta z siatką z włókna)
@jerzyjorgus6662 Жыл бұрын
Cześć witam. Super materiał, Czy mógłbyś powiedzieć czy do tego typu podgrzewaczy gazowych nadają się pompy zanurzeniowe?, Jak tak to jakie lub Proszę powiedz jakie musi być ciśnienie na wyjściu pompy i Jaki przepływ wody na minute. W mojej instalacji wody w przyczepie jest bojler elektryczny na 6 albo 10 litrów, Chciałbym wpiąć do tej instalacji podgrzewacz gazowy, na bojlerze jest informacja żeby używać pompy wody o małym ciśnieniu .Z góry dziękuję za odpowiedz.pozdrawiam
@kamperplaster Жыл бұрын
Cześć. Przepływowy gazowy podgrzewacz wody może współpracować z pompą zanurzeniową pod warunkiem, że ciśnienie przez nią generowane odpowiada ciśnieniu podanemu w parametrach pieca. Małe, takie jak mój, z łatwością dają sobie radę z taką pompą. Sprawa podłączenia w jednym systemie obu urządzeń wygląda tak: Na wyjściu obu podgrzewaczy wstawiamy zawór i zamykamy ten, z którego urządzenia nie będziemy korzystać. Dzięki temu woda nie miesza się i w efekcie nie jest letnia lub zimna. Zawory za urządzeniem dają nam pewność, że woda w nich będzie nawet wtedy, kiedy urządzenie nie dostarcza wody ogrzanej. Właśnie zbieram się do filmu o potencjale bojlera i porównam go z gazowym podgrzewaczem. Będzie parę ciekawostek.
@tomekzleszna7578 Жыл бұрын
film stary, ale zasługuje na nowe lajki
@kajfasz216 ай бұрын
Hej Jakie jest zużycie gazu takiego piecyka? Na jak dlugo wystarczy np. 5kg gazu?
@kamperplaster6 ай бұрын
Jedenastokilogramowa butla starczyła mi ostatnio na rok. W tym było kilkanaście wyjazdów weekendowych i dwa kilkutygodniowe. Za tydzień zabieram na 4 tygodnie na dziko do Danii pieciokilogramową bez obaw, że nie wystarczy. Dodatkowo mam zamontowane ładowanie butli z zewnątrz więc kompletnie nie myślę o gazie. Zawsze zresztą mam trójkę awaryjną.
@awerskto2 жыл бұрын
Miałeś może kontakt z podgrzewaczami typu Kampa Geyser GA 4000? Zastanawiam się nad zmianą bojlera na inne rozwiązanie.
@kamperplaster2 жыл бұрын
Getser to piec, który jest świetnym pomysłem dla wędkarzy i biwakowiczów. Łatwy w transporcie i użytkowaniu. Montowałem go w kamperze i do małego samochodu z niewielkim zapotrzebowaniem na ciepłą wodę może być. Ciśnienie jest skromne ale kultura pracy przyzwoita. Trochę trudno pozbyć się spalin bo ich wyloty są po obu stronach pieca i ich kształt nie pozwala na łatwe zastosowanie jakiegokolwiek komina. Przenośny, lekki (w miarę), oszczędny i po kilku przeróbkach współpracuje z mikrostykami. Fajny jak ktoś jeździ samochodem chwilowo używanym do podróżowania, łodzią, czy ma małą przyczepkę typu Niewiadów.
@marcel79pl8 ай бұрын
Jaką masz przepustowość litrów/minutę wylewki z perlatorem i słuchawki prysznicowej?
@kamperplaster8 ай бұрын
Z kranu, z perlatorem 2,35L/min To przepływ o zredukowanym ciśnieniu ciepłej wody, tej która w całości płynie przez podgrzewacz.
@mlodygrzech1522 жыл бұрын
Część powiedz mi jak ustawisz pięć na najsłabsze parametry grzania i odkrecisz tylko sama gorącą wodę w kranie bez mieszania to do jakiej temp podgrzewa Ci wodę? Ja mam chyba za słaba pompke wody bo u mnie wręcz gotuje do 70stp ..
@kamperplaster2 жыл бұрын
Piec ustawiony na płomień trochę więcej jak minimum i przepływ wody w połowie. Tak w tej chwili jest ustawiony. To jednak zależy od pompy, średnicy przewodów, ciśnienia, reduktora gazu i odbiorników. Ważne są perlatory bo zmniejszają ilość przepływającej wody, piec o możliwie najmniejszej mocy (przepustowość 6L), pompa o dobrych parametrach (przepustowość 7L, 1,5bar). Odkręcam ciepłą wodę i jestem w stanie uzyskać 40°C. Spróbuj zwiększyć ilość przepływającej wody ( pokrętło na piecu) i na minimum płomień.
@andrzejnaszlaku2 жыл бұрын
Sika jest odporna na wysokie7 temperatury?
@kamperplaster2 жыл бұрын
Tak. Świetnie wygląda po dwóch latach. Jestem na dachu kilka razy w tygodniu.
@andrzejnaszlaku2 жыл бұрын
@@kamperplaster Dzięki. 😃
@seba6231 Жыл бұрын
Urządzenie które grzeje wodę jest kotłem a nie piecem. Zetki warto budować ponieważ ogranicza ciąg kominowy który jeśli bedzie odpowiednio silny może zgasić płomień gdyż ten kociołek nie jest przewidziany do działania w instalacji kominowej. Takie modernizacje traktowałbym bardzo ostrożnie.
@kamperplaster Жыл бұрын
Przed napisaniem warto zweryfikować wiedzę. Kocioł, to w języku polskim naczynie. Może nim być gar lub inny pojemnik o podstawie połowy sfery. Nie mamy tu do czynienia z żadnym naczyniem więc nie możemy użyć określenia - kocioł. piec - urządzenie wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od kotła, w którym podgrzewany jest czynnik pośredni. To definicje ogólnodostępne. Co do komina, również nie mogę się zgodzić ale doceniam próby własnych interpretacji. Układ jest sprawny i bardzo skrupulatnie analizowany przez kilka miesięcy. Nie jest dziełem przypadku czy wynikiem powierzchownych działań. Dziękuję bardzo za zainteresowanie.
@seba6231 Жыл бұрын
@@kamperplaster nie mówimy o języku polskim tylko fachowym nazewnictwie w ogrzewaniu. Piec produkuje ciepło wyłącznie w tym miejscu, w którym go osadzono, zaś kocioł oddaje ciepło za pośrednictwem nośnika. Proszę się dokształcić i wtedy się wypowiadać. A ingerencja w fabryczne rozwiązania wymaga dużej wiedzy a nie kombinowania. Pokazuje pan rozwiązania poparte druciarstwem, może pan kogoś zabić. Proszę się zastanowić.
@kamperplaster Жыл бұрын
Wszystkie nazwy i określenia pochodzą z języka polskiego, nie odwrotnie. Współczuję serdecznie.
@seba6231 Жыл бұрын
@@kamperplaster Chyba słownika języka polskiego. Proszę nie wypowiadać się na tematy na które nie ma pan pojęcia. Ja również współczuję i żal mi pana.
@kamperplaster Жыл бұрын
Co do druciarstwa, mogę tylko powiedzieć, że wszelkie modyfikacje i wynalazki wyglądają na początku na druciarstwo ale nie każdego stać na taką wyobraźnię. Jedni więc potrafią coś wynaleźć lub rozwiązać problem a inni ograniczają się do zakupu gotowych rozwiązań. Na tym polega przesłanie mojego kanału na YT. Zachęcam ludzi ciekawych, z wyobraźnią, do samodzielnego działania. Każdy, kto nie czuje się na siłach by samemu coś zrobić nie powinien czerpać z tych przykładów. Rozumiem rozgoryczenie ale jeśli się nie podoba moje podejście, nie zmuszam do oglądania i naśladowania. No i jeszcze jedno. Rozwiązanie z zastosowaniem takiego samego ogrzewacza i to w taki sam sposób znalazłem w kamperze Gipsy VW z lat siedemdziesiątych. Proszę się nie gniewać ale wiedza to nauka a nauka to chęć i umiejętności.