Lista wszystkich słów/znaków migowych wyjaśnionych w serii Uczymy migać! dostępna jest na stronie: swiatgluchych.pl/slownik-jezyka-migowego/
@SwiatGluchych3 жыл бұрын
06:50 oczywiście „dziewiętnaście” nie „dziwiętnaście” 😉 😊
@SwiatGluchych3 жыл бұрын
Film zawiera dwa rodzaje napisów polskich: polskie, w pełni poprawne (zarówno w filmie, jak i do włączenia opcjach KZbin), oraz napisy w filmie, na dole, mniejszą czcionką, będące dosłownym tłumaczeniem z języka migowego. I tu mała uwaga: czasami ciężko jest oddać myśl w takim dosłownym tłumaczeniu. Dlaczego? Bo język migowy to nie tylko znaki, ale również mimika czy mowa ciała. Również - jak przy każdym tłumaczeniu z obcego języka - interpretacja znaków może być różna. Dlatego też, napisy te nie są jedynym poprawnym tłumaczeniem z języka migowego.
@izabelafotij64269 ай бұрын
A jak pokazać godzinę z minutami? Czy minuty pokazujemy wg klasycznych liczebinków od 1-59?
@SwiatGluchych9 ай бұрын
Tak,jeśli jest konieczność przekazania bardzo dokładnej godziny. Natomiast w migowym nie używamy słów "kwadrans", " wpół do...", raczej 9:15, 9:30 itd.
@pbzable3 жыл бұрын
A liczebników 6-9 nie powinno się migać odwrotnie? Tj. Wnętrzem ręki, dłonią do zewnątrz? Wówczas możemy te liczebniki odróżnić od 1-4 gdy migamy jedną ręką.
@SwiatGluchych2 жыл бұрын
Jeśli obie ręce są wolne, to miga się tak, jak pokazano w filmie . A jeśli jedna ręką jest zajęta to można i tak, i tak. Zależy, z kim rozmawiamy, czy ta osoba odczytuje z ruchu ust, mowy czy tylko z dłoni. Pozdrawiamy :)
@karolinalibuszowska44292 жыл бұрын
też chciałam o to zapytać - na kursie PJM kilka lat temu uczyłam się odwracać dłonie, ale rozumiem, że bez odwracania też jest poprawnie? Czy to takie ułatwienie w "potocznym" języku?