→ For business inquiries: cristi.priza@gmail.com
Channel redesigned/edit by: bit.ly/editcristi
Cristi Priza

Пікірлер: 30
@andrei5894
@andrei5894 3 жыл бұрын
Intr-adevar, Dinamo a patit ceva asemanator intr-un meci cu OM, a fost destul de grav si acolo, o sa pun un link de la faza mai jos. Explicatia arbitrului este una penibila, probabil nu a vrut sa valideze golul din alte motive. A castigat totusi Slatina meciul, si ma gandesc ca de asta nu a fost atat de "mediatizata" faza asta. Faza din meciul lui Dinamo (minutul 19:26): kzbin.info/www/bejne/oZzCn56ta5esbKs
@florinbozomala5941
@florinbozomala5941 3 жыл бұрын
E un bug din fifa se mai intâmplă:)
@Potoloaga
@Potoloaga 3 жыл бұрын
Nu zi că primim și live la 22 că leșin :)) Baftă!
@mihneamostoflei7546 3 жыл бұрын
salut cristi ! eu am făcut cursurile de arbitraj și acolo am fost sfătuiți ca in cazul in care o echipa are o faza periculoasa de atac sa lăsam faza pana la final deși timpul de prelungire a expirat . in opinia mea este o decizie complet greșita care nu are vreo justificare.
@fcsbissteaua21
@fcsbissteaua21 3 жыл бұрын
Nu prea mă uit eu la Liga 2 decât la meciurile Aerostarului că sunt din orașul respectiv, dar să anulezi un gol 100% corect pe motiv de offside e total penibil. Mingea nu a fost atinsă de niciun jucător de la Slatina, decât din zid și de portar. Arbitrul ăsta ar trebui exclus din arbitraj la fel și Iștvan Kovacs că nu dă penalti pe un henț. Și nu cred că există în arbitraj decizia arbitrului Mărăuță, o intrat în poartă mingea, o intrat.
@ivan-yy2cw
@ivan-yy2cw 3 жыл бұрын
mie mi se pare mai amuzant ca ducan era in poarta si executantul era ianis stoica imprumutat de la fcsb=)))))))))
@B4iA7uL
@B4iA7uL 3 жыл бұрын
În mare e acoperit de regulament, ca si o comparație e prepasivul de la handbal, sutezi direct pe poarta, se considera ca faza s-a încheiat în momentul în care s-a pierdut posesia (asta întâmplându-se în momentul în care a atins primul om din zid de la echipa adversa). DECI Da regulamentul îl poate acoperi, fair play-ul nu si nu cred ca poate explica de ce a arătat centrul terenului si nu a arătat spre vestiare dacă punea capăt primei reprize.. Asa cum se vehiculează prin comentarii ori e parior și atunci e rea intenție ori e el prea prost si s-a încurcat în semne.
@RR-kq4qq
@RR-kq4qq 3 жыл бұрын
Vezi ca la fotbal, culmea, se arbitreaza dupa regulile de la fotbal, nu de la handbal...aici nu avem nici prepasiv, nici pasi, nici posesie pierduta la balon deviat neintentionat de adversar. Arbitrul e acoperit de regulament, da, dar nu de cel de fotbal.
@B4iA7uL
@@RR-kq4qq am făcut o comparație pt ca mi s-a părut cea mai elocventa , da, la fotbal se arbitrează după regulile de fotbal unde si aici se consideră pierderea posesiei în momentul în care mingea ajunge la adversar. Arbitrajul se poate face în 2 moduri sau combinația între ele, în spiritul jocului sau în spiritul regulamentului. Cei mai buni arbitrii găsesc acest echilibru între acestea 2 si vedem un joc cursiv, bărbătesc cum ne place sa vedem, fără întreruperi etc, alții îl fractioneaza si în final pierd controlul asupra lui. Dar ca să revenim la subiect conform IFAB(care la noi se găsește sub forma legile jocului si poarta semnătura FRF si AJF ) în momentul în care exista o infracțiune sancționata cu lovitura libera directa / indirecta si timpul de joc s-a încheiat arbitrul poate decide(motivat) pana când lasă jocul sa curgă. În cazul de fata, confirmat, pana la pierderea posesiei, fapt întâmplat în momentul în care mingea atinge jucătorul advers ( e drept ca acel jucător nu se afla în controlul mingii sa spui ce era în posesie, la fel și portarul) deci ar fi trebuit sa se considere deviere. Cum am zis si în primul comentariu, consider rea intenție ci prostie însemnând ca putea oricând sa pună capăt reprizei fără a mai lasă lovitura sa aibă loc (singura faza ce îți prelungește automat timpul de joc si continua si după expirarea acestuia este cea de pedeapsa, pe scurt penalty) restul lovituri de colt, libere etc pot fi lăsate sau nu. Părerea mea e ca dacă e parior s-a complicat încercând sa nu fie pe fata, dacă nu e prost.. De asemenea nu înțeleg de ce a arătat mijlocul terenului cu un fluier scurt, deci a acceptat în prima faza ca e gol valabil.
@RR-kq4qq
@@B4iA7uL se considera pierderea posesiei dar doar pentru statistici si conteaza in cazuri foarte rare de fault sau hent (gen cine e primul la minge, din cine sare mingea in mana sau cine avea prim-planul la un fault), dar nu e cazul aici. Dar asta nu are relevanta la fel de mare pentru ca la handbal de ex, ai timp fix/atac, de aia si minutiozitatea asupra posesiei. Aici trebuia fluierat pauza doar daca mingea iesea afara, era degajata in terenul advers sau era sub controlul aproape absolut al unui jucator de la echipa in defensiva, nicicum altfel!! Haide sa nu mai comparam sporturile(sau regulamentele lor) ca aici nu ajuta deloc. In rest cam ai dreptate, sunt de acord cu circumstantele amintite de tine mai sus (prostia sau pariul scapat de sub control)...sigur una dintre cele 2.
@refl3xrefl3x55
@refl3xrefl3x55 3 жыл бұрын
Salut, Cristi Priza !
@shapenho
@shapenho 3 жыл бұрын
Si s-au luat masuri? Cine ii arbitreaza pe arbitrii?
@teostanciu8537
@teostanciu8537 3 жыл бұрын
Un live pe când?
@gamingmobile7013
@gamingmobile7013 3 жыл бұрын
Am impresia ca portarul a atins mingea cu mainile, probabil ca de aia s a anulat golul. Dar nu au var? Era mult mai usor de verificat!
Am avut dreptate, portarul a atins mingea cu mainile, si nu m am uitat pana la finalul clipului tau, am scris dinainte sa ajung la sfarsit.
@QW22312
@QW22312 3 жыл бұрын
Priză mai faci si tu interviuri sau te ai lasat?