Jak to możliwe, że waszym sponsorem nie jest jakiś producent okularów ;)
@goodidea_archi Жыл бұрын
Też się nie możemy nadziwić! :D
@goodidea_archi Жыл бұрын
🤓😎🥸
@ewad5093 Жыл бұрын
@@goodidea_archi Zobaczywszy Natalię w ładnych okularach pomyślałam, że dostała od Radka prezent z Werony, ale Radek też ma nowe... kupił sobie sam czy dostał na imieniny?
@SlaSla37 Жыл бұрын
Dawno zwróciłem uwagę na to, że Pani Natalia i Pan Radek są znakomicie ubrani (okulary to również element ubioru!) i że nie ma w tym ani grama pozerstwa - po prostu: dobry gust architektoniczny przekłada się na inne dziedziny - i odwrotnie! ♥
@NicolettaG Жыл бұрын
Też o tym pomyślałam 🤩
@TheZabskoKing Жыл бұрын
Ciekawym nawet na skalę kraju są olsztyńskie tramwaje,zostały przywrócone po kilkudziesięciu latach,w żadnym innym mieście nie było takiej inwestycji,co by od początku wskrzesili tramwaje, praktycznie nie było śladu po starej komunikacji. Na początku zrobili jedna stronę miasta,a teraz robią druga stronę wraz z eskapada dla tramwajii,która jest pierwszą w Olsztynie.Inwestycja ogromną więc warto o niej wspomnieć.pozdrawiam
@andrewskorzewski845 Жыл бұрын
Pani Natalio, ludzie powinni byc wybierani do funkcji na podstawie kompetencji a nie plci albo koloru skory. Dotyczy to tak lekarzy jak i architektow.
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dlatego właśnie na podstawie kompetencji zdecydowano, że przewodniczącym jury w konkursie na budynek uczelni wyższej powinien być architekt, który nie zrealizował żadnego budynku uczelni wyższej. On ma najlepsze kompetencje w Polsce do tego po prostu.
@andrewskorzewski845 Жыл бұрын
@@goodidea_archi O tym wlasnie pisze, nie mozemy naprawiac jednych bledow innymi bledami. Prosze nie brac moich komentarzy osobiscie, bardzo mi sie podaba program i Pani narracja 👍👍. Moj ulubiony kanal.
@albertromanski4046 Жыл бұрын
@@goodidea_archi ta sprawa jak większość w Krakowie jest śliska i wiadomo że chodzi o pieniądze. Niestety Kraków słynie w śród mieszkańców miasta i okolic z coraz większych skandali o zgrozo które przypominają obecna władze gdyż Prezydent jak i reszta zarządu miasta ma świadomość że nie wygrają następnych wyborów.
@rhalfik Жыл бұрын
Ja nie wiem skąd się ci ludzie biorą, ale w każdym miejscu necie jest taki wielki teoretyk, który oznajmia, że rekrutacja powinna być na podstawie kompetencji tak, jakby na serio wierzył, że inni o tym nie wiedzą. Kazdy przedszkolak o tym wie, za piasta już wiedzieli. Sęk w tym, że systemy socjoekonomiczne (w tym nasz) są zdominowane przez nepotyzm i w związku z tym potrzebna jest afirmacja talentów z innych środowisk niż ze starego marazmu.
@artur5044 Жыл бұрын
~7:25 Szczegółów konkursu nie znam i nie wiem jak było w tym przypadku, ale w kwestii dobierania zespołu ludzi do jakichkolwiek działań pierwsze skrzypce powinny grać kompetencje, a dopiero później wiek, płeć, pochodzenie i inne.
@onomatopejaB Жыл бұрын
Ok, to najpierw kompetencja, potem wiek (min. 30 lat), płeć (promujemy mężczyzn bo bardziej utalentowani) i pochodzenie (tylko rodowici Polacy oczywiście). Popieramy? :)
@tomaszargentynczyk8635 Жыл бұрын
Bernardyńska będzie miała na elewacji cegłę, bo już mały fragment elewacji został wykonany i mogłem rzucić okiem 👀 Przy cenach za metr w tej inwestycji (20-30k/m) ta cegła jest tam przyzwoitym minimum. Dobrze widzieć ambitniejsze realizacje mieszkaniowe we Wrocławiu, ostatnio jest ich coraz więcej.
@bartek.poplawski Жыл бұрын
Zawsze lubiłem tę serię
@goodidea_archi Жыл бұрын
Życzymy miłego oglądania!
@jetinajt Жыл бұрын
Tylko wykorzystaj do czegoś ten balkon. Tam nawet będzie trudno pranie wywiesić. Ładne z zewnątrz, ale zbyt funkcjonalne to to nie jest.
@hypeerj Жыл бұрын
@@jetinajt nawet jeśli ma być tylko ładne to i tak lepiej niż brak. Myślenie wyłącznie o funkcjonalności i braku piękna jest złe.
@jetinajt Жыл бұрын
@@hypeerj Jakbym miał kupować tam mieszkania to chciałbym, żeby było ładnie i funkcjonalnie. Zwłaszcza w cenach od 18-30 kPLN za m2 ;)
@qj0n Жыл бұрын
@@hypeerj Problem w tym, że projektowanie mieszkania pod wygląd a nie pod funkcję działa głównie na etapie wizualizacji i przed odbiorem. Dobrym przykładem takich ładnych i mniej funkcjonalnych balkonów są balkony z barierami z przezroczystego szkła. Bardzo ładne, nadają budynkowi lekkość, więc świetnie się prezentują na broszurach dewelopera. Jednak kiedy ludzie się tam wprowadzają, często przeszkadza im duża ekspozycja balkonu na przechodniów i sąsiadów. W efekcie na co drugim balkonie pojawia się jakaś zasłona - płotki, parawany, wiklina, u każdego co innego. Po dwóch latach od odbioru taki budynek prezentuje się znacznie brzydziej niż gdyby zastosowano mniej estetyczne a bardziej funkcjonalne (i swoją drogą bardziej ekologiczne) rozwiązania jak np. szkło mleczne. No ale wizualizacje nie byłyby takie ładne W przypadku Bernardyńskiej bardzo możliwe, że pojawią się też jakieś zasłony (przez to wcięcie dość dużo widać z mieszkania wg wizualizacji), możliwe też, że będą czasem dowieszane choćby linki na pranie. A jeśli nie będzie się dało z niego wygodnie korzystać to też częściej będzie stanowił schowek na rower czy inne sprzęty
@mariaxxx382 Жыл бұрын
Mnie interesuje jak będą wyglądały ceny biletów na lini CPK. Aktualnie już Pendolino jest nieosiągalne dla dużej części społeczeństwa. Intercity jest przepełnione, a Pendolino jest pustawe. Śmiem twierdzić, że hasło 'kolej szybkich prędkości' będzie tą cenę tylko podnosić. Nie pomoże w żadnym stopniu w wykluczeniu komunikacyjnym.
@thejaster4733 Жыл бұрын
KDP będą dobrą podstawą także dla innych tańszych połączeń.
@wlodekkrajewski5826 Жыл бұрын
Jako człowiek w podeszłym już wieku usłyszałem że AM w Bydgoszczy zaprojektowali "pruscy" architekci!!!! Potem pomyślałem, że Prusy przecież nie istnieją (no chyba że w nocy coś się zmieniło). Na szczęście puściłem film jeszcze raz w zwolnionym tempie i odetchnąłem z ulgą, PLUS TRZY architekci. Mój plus dla Bernardyńskiej, dobrze znam te miejsca. Dekor ekspresjonistyczny to cytaty z wrocławskich budunków z tego okresu, np. Poczty na placu Społecznym. Wasz Miś
@JD-ni4og Жыл бұрын
Jako osoba co prawda z Waw, ale zdecydowanie preferująca transport szynowy ubolewam, że takowym da się komfortowo dojechać do niewielu miejsc Polski. Wszystkie ciekawe miejscówki to przynajmniej jedna przesiadka 😥
@sahanadeshmukh695 Жыл бұрын
Przecież przesiadka to dobry pretekst do zwiedzania kolejnych miejsc (tych gdzie są przesiadki)
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
@@sahanadeshmukh695Tak, i po co budować autostrady, skoro są gorsze widoki? A jadąc bocznymi uliczkami zwiedzisz dużo więcej 😂
@mroxygennemroxygenne2939 Жыл бұрын
Mnie ciągle marzy się odcinek o moim Bielsku-Białej, gdyż właśnie fascynacja fenomenem lokalnej architektury zaprowadziła mnie w konsekwencji ku Waszej internetowej działalności 😉
@pufiksjel Жыл бұрын
bardzo fajny pomysł na odcinek w stylu commentary - miło się słucha waszego dialogu. jest autentycznie i taka forma wymaga ciut mniej pracy produkcyjnej/realizacyjnej. przyjemne urozmaicenie!
@ladymoher Жыл бұрын
Pani dobrze mówi. Problemem jest brak połączeń lokalnych, kolejowych i autobusowych.
@aleksandermasowski1161 Жыл бұрын
Bardzo trafnie Natalia podkreśliła istotę wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Bardzo dobry odcinek!
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
@Pookiesk Жыл бұрын
Uwielbiam was oglądać jako student czegoś kompletnie niezwiązanego z architekturą, czyli psychologi zwierząt, bo tak siedzę i mówię „mhm tak, no racja”
@karolinahoysz9288 Жыл бұрын
Co sie robi po psychologii zwierząt?(pytanie nieironiczne)
@tomaszaleksander9027 Жыл бұрын
@@karolinahoysz9288 jest się behawiorystą, leczy się takie sytuacje jak np. pies boi się zostać w domu sam i rozrabia, albo jest agresywny. Pewnie też można znaleźć jakąś prace w zoo, stadninie koni, hodowli rasowych psów/kotów.
@phelot8814 Жыл бұрын
Miło zobaczyć dwie inwestycje z rodzinnej Bydgoszczy 🙂 Dzięki wielkie!
@FalkiPL Жыл бұрын
Nowe piramidy rzeczywiście są chyba gorsze niż stare, ale jeden aspekt mi się podoba - nawiązują do poprzedniego projektu, ale też od razu widać, że go nie imitują. Wizualizacja z daleka wygląda ok... Co może nie świadczy najlepiej o projekcie, że z bliska gorzej... but still 😎
@Krakowskisplen Жыл бұрын
Jesteście Państwo super i pięknie się ogląda Polskę przyszłości mieszkając za granicą:)
@Neutrino33 Жыл бұрын
Co do komunikacji to zgadzam się z Panią Natalią. Rozwinięta, szybka, wygodna...a przede wszystkim dostępna (finansowo i urbanistycznie) sieć komunikacyjna jest podstawą tych wszystkich ekologicznych pomysłów, powinna być. Natomiast obecnie mamy brak takiej sieci, brak szybkich kolei, niewystarczajaca ilość nowoczesnego taboru a na dodatek podróż koleją stała się luksusem i ja, choć lubię i chciałbym przemieszczać się szybko po kraju i Europie pociągiem, to wybiorę samochód bo tak jest wciąż wygodniej (dla mnie jako kierowcy może nie do końca) i taniej, pomimo tego ,że mój samochód nie należy do oszczędnych. Popatrzmy na Chiny, jak tam jest rozwinięta sieć kolei dużych prędkości. Europa jest zramolałym staruszkiem, któremu się wydaje, że jest nowoczesny bo potrafi obsłużyć swoje wizyty lekarskie za pomocą smartfona ale nie widzi, że system opieki zdrowotnej jest wciąż taki jaki był 50 lat temu. Co do lotnisk regionalnych - te tanie latające "popierdółki" wciąż będa tam lądować a lotnisko centralne powinno byc dla dużych szanujących się, prestiżowych linii lotniczych obsługujących loty międzykontynetalne...bo do tego powinny służyc samoloty, a do podróży po Europie powinniśmy miec pociągi łączące największe miasta z prędkościami grubo powyżej 300 km/h. To jest nowoczesność a nie smartfony na kółkach.
@thejaster4733 Жыл бұрын
Wrzucasz całą Europę do jednego worka, gdy zdecydowanie np. Hiszpania, Francja i Niemcy poważnie zajmują się rozwojem kolei.
@kamila83 Жыл бұрын
Aż 2 punkty o Bydgoszczy, super! P.S. W Operze Nova tylko operę się odmienia :)
@goodidea_archi Жыл бұрын
No właśnie, ale dlaczego? W Krakowskim Teatrze Starym można oba i nikomu to nie przeszkadza :)
@kamila83 Жыл бұрын
@@goodidea_archi Moja teoria jest taka, że "opera" przyjęła się w języku polskim i jest odmienna, a "nova" to słowo łacińskie. Ale może to teoria błędna :)
@goodidea_archi Жыл бұрын
Jest sporo słów łacińskich, które odmieniamy, a nova to po prostu nowa, więc dalej jest to zagadka, dlaczego akurat tak. :)
@mikolajpetryczenko299 Жыл бұрын
@@goodidea_archi co ciekawe Auli Nova, czyli budynku sali koncertowej Akademii Muzycznej w Poznaniu opartej na okręgu też się nie odmienia :P
@natansalda Жыл бұрын
oj tak, też się mega ucieszyłam na bydgoskie punkty :)
@Szklana147 Жыл бұрын
7:20 - sugeruje Pani, że kluczem wyboru jurorów była płeć a nie kompetencje?
@goodidea_archi Жыл бұрын
Wydaje się, że miło byłoby, gdyby przewodniczącym jury w konkursie na budynek uczelni wyższej był ktoś, kto zrealizował jakiś budynek uczelni wyższej. Tak że taka to rozmowa o kompetencjach.
@Szklana147 Жыл бұрын
@@goodidea_archi Nie mnie oceniać poziom kompetencji tego gremium. Natomiast jego krytyka oparta jedynie na podstawie, że nie ma tam kobiety jest dosyć seksistowska. Może jednak zamiast tego warto bardziej się skupić na kompetencjach a nie płci. Tym nie mniej to tylko moje skromne zdanie...
@magdalenajanczyk-duda5151 Жыл бұрын
Bardzo wartościowy filmik! CPK to dość kontrowersyjny temat, ale dotychczas kojarzyłam go właśnie głównie z lotniskiem. Zobaczymy, co z tego wyniknie ;)
@marcinzasada6957 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o tunel średnicowy w Łodzi to jest to bardzo potrzebna dla miasta i regionu inwestycja ale szkoda że została ewidentnie źle przygotowana. Najtrudniejszym etapem jest oczywiście wydrążenie tunelu pod centrum miasta i co za tym idzie wieloma kamienicami będącymi w złym stanie technicznym. Dziwię się że pracę polegające na wzmocnieniu kamienic zostały podjęte dopiero teraz kiedy duża maszyna TBM mogłaby już rozpocząć drążenie tunelu do stacji przy ul. Zielonej. Do tego doszły jeszcze problemy finansowe generalnego wykonawcy, co spowodowało wstrzymanie prac na kilka miesięcy. Tym niemniej bardzo mocno kibicuje tej inwestycji, tak samo jak tunelowi kolei dużych prędkości.
@Siapiej Жыл бұрын
To jest jedna z najgłupszych inwestycji w Polsce za publiczne pieniądze. W Łodzi trzeba było zbudować nowy dworzec przelotowy albo czołowy w miejscu Fabrycznego albo w innym miejscu ale metodą tradycyjną. Generalnie budynki dworcowe wszędzie są deficytowe ale w Łodzi przy tak śmiesznej ilości pasażerów to jest po prostu absurd i myślenie życzeniowe. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy w imię łódzkich kompleksów ministra z Łodzi który przyklepał ten projekt. Ten dworzec świeci pustkami i nawet jak obłożenie pasażerami wzrośnie trzykrotnie to na miarę wielkości miasta to są słabe liczby. Ta inwestycja jest w olbrzymim stopniu deficytowa i przy okazji zmarnowano szansę żeby wyburzyć ten syf na górze który i tak się wali.
@michaszczesny7879 Жыл бұрын
Uwielbiam jak się Natalia odpala
@JolaFranus Жыл бұрын
Dzięki za fajny odcinek! W Przemyślu budują nowy most kolejowy, który będzie współistniał z tym który był używany do tej pory. Historyczna konstrukcja będzie rozsunięta na boki i na pewno jedna z jej stron będzie kładką dla pieszo -rowerową. Cieszę się bardzo, bo jest to coś niezwykłego dla naszego miasta.
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz! Pozdrawiamy!
@jackvagrant4427 Жыл бұрын
Nie w Bydgoszczy , tylko w Bydgoszczu 🤣🤣🤣 A Ja trzymam kciuki 👍za projekt CPK i nie mam nic wspólnego z obecną władzą. Zresztą z poprzednią też nie.
@jetinajt Жыл бұрын
A co do kolei. Ona i tak jest scentralizowana, bo takie jest zapotrzebowanie. Intercity ma dwie grupy, na których robi pieniądz. Turyści na trasach góry-morze/jeziora oraz ludzie w delegacjach do Warszawy. Większość tych relacji jest ogarniętych, bo i tak przebiega przez centrum polski.
@Yrhmar Жыл бұрын
Jeśli chodzi o CPK to ma on pełnić rolę największych "aort i żył " komunikacyjnych . Z miejscową infrastrukturą i jej odbudową skutecznie walczą między innymi Koleje Dolnośląskie oraz Pomorskie PKM . To dwie oddzielne rzeczywistości - które z biegiem lat się zintegrują ;) . Jeśli chodzi o lokalne lotniska będą one odciążeniem dla ruchu międzynarodowego (międzykontynentalnego) . Np. Port w Rębiechowie Gdańskim będzie obsługiwał Skandynawię itd....
@menace7147 Жыл бұрын
Jeśli zostanie spełnione ambitne założenie dojazdu do CPK z Warszawy w czasie 20 minut to oznacza że będzie równie dobrze skomunikowane (dla większości mieszkańców Warszawy) co Lotnisko Chopina.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
+Lotnisk nie planuje się blisko centrum, tylko specjalnie gdzieś na obrzeżach, aby lotnisko i miasto mogły spokojnie dalej się rozwijać. Okęcie to też kiedyś były peryferia (teraz trudne do wyobrażenia).
@olgazaeska3108 Жыл бұрын
@@abcdmefgh2843 Czy jest realna potrzeba tzn. zbyt duży ruch, zbyt mała przepustowość, żeby Okęcie "dalej się rozwijało"?
@tokarp390 Жыл бұрын
@@olgazaeska3108 tak , bo cisza nocna ogranicza możliwość lotów cargo.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
@@olgazaeska3108 Tak, obecnie Okęcie jest już na granicy przepustowości.
@bozenkank9720 Жыл бұрын
Bardzo interesujący odcinek 💯👍
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dziękujemy!
@desMolos Жыл бұрын
Niezły flow w tym odcinku, podoba mi się ❤
@DominikRoszkowski Жыл бұрын
Ekstra pomysł na odcinek, wyszło tak podcastowo 👍
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dzięki!
@arturc6803 Жыл бұрын
Świetny odcinek, bardzo dobry pomysł prowadzenia luźnej rozmowy. Ciut przeszkadzają mi konstrukcje statywów do mikrofonów, choć doceniam jakość dźwięku. Pani Natalia wymiata - jak zwykle.
@karolklemens8652 Жыл бұрын
Najbardziej podobają mi się te roasty mniej udanych projektów
@danielsztubecki3505 Жыл бұрын
Czy pojawi się odcinek poświęconym inwestycji Towarowa 22, The Bridge czy Port Praski w Warszawie?
@goodidea_archi Жыл бұрын
Nie można tego wykluczyć :)
@stasiekb.2030 Жыл бұрын
Było by super jakby powstał odcinek o tych inwestycjach
@antonibua704 Жыл бұрын
@@goodidea_archi tak dawajcie ten odcinek
@rafixmenel4769 Жыл бұрын
Super, bardzo podobały mi się przemyślenia o CPK. Wnioskuje o więcej Wrocławia!
@3nemo3 Жыл бұрын
Super!!
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dziękujemy!
@3nemo3 Жыл бұрын
@@goodidea_archi świetny odcinek, to ja bardzo Wam dziękuję.
@antekp2965 Жыл бұрын
jestem rozczarowany, że ominęliście epokowy projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ;-)
@goodidea_archi Жыл бұрын
Tytuł filmu: najciekawsze inwestycje w Polsce poza Warszawą :P
@michalomar Жыл бұрын
będzie odcinek o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie albo o muzeum historii Polski w niedalekiej przyszłości?
@goodidea_archi Жыл бұрын
Odcinek o MSN będzie, kiedy budynek będzie gotowy. Na razie jesteśmy umówieni na czerwiec na zwiedzanie budowy. :)
@hubert4646 Жыл бұрын
@@goodidea_archi Nie mogę się doczekać. Na pewno będzie zażarta dyskusja ;)
@grzegorzkrawczyk5118 Жыл бұрын
@@hubert4646 na pewno Kontrowersyjna instytucja, kontrowersyjny budynek, kontrowersyjne miejsce.
@szymongryncewicz9058 Жыл бұрын
nie pokazali kolorowych wizualizacji akademi muzycznej w Krakowie ponieważ wnętrze sali będzie różowo-fioletowe🙃
@jawiglo4605 Жыл бұрын
Państwa okulary są nieziemsko dobrze dobrane i bardzo oryginalne. Trzymacie klasę!
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dziękujemy! 🥸🤓😎
@Inktvis_777 Жыл бұрын
Witam, pozdrawiam
@goodidea_archi Жыл бұрын
Pozdrawiamy!
@milotanga Жыл бұрын
A propos koloru - dokladnie! Strasznie mam dosyc tej mody na wizualizacje z obnizona saturacja, a konkursy, w ktorych jest zapis o czarno bialych wizualizacjach to juz totalna pomylka.
@natansalda Жыл бұрын
haha kocham ten wstęp i nagłe pojawienie się Radka :)
@antonistosik291 Жыл бұрын
Pominęli Państwo spektakularne rozkopanie mojego miasta - Poznania. Z tym zastrzeżeniem że nikt chyba nie wie co ma się wyłonić z tych remontów. No może poza betonowymi płytami, które wydają się być symbolem Poznania przyszłości.
@piopio9176 Жыл бұрын
Oj, bez przesady. Też żyję w Poznaniu i zawsze tego typu rozkopy budziły u ludzi frustrację, ale są one konieczne, żeby cokolwiek zmienić.
@andrzejkohan6190 Жыл бұрын
Mapka kolei dużych prędkości CPK nie może być podstawą do oceny całości sieci kolejowej w Polsce. Dla mnie wytworzenie hub-u transportowego z ominięciem aglomeracji jest dobrym pomysłem, bo przez usunięcie ruchu tranzytowego z Warszawy, Łodzi, przepustowość transportowa aglomeracji znacznie się zwiększy. Analizując mapę kolei CPK, patrzę na nią jak na plan autostrad, przecież nie oczekuję, że nowa autostrada przeleci przez centrum, po co? To nie zdrowe, ani dla autostrady, ani dla centrum. Połączenie kolejowe Warszawa-Wrocław? No nareszcie! Generalnie brakuje mi kolejowej obwodnicy Warszawy. Obecnie np.do Zakopca można jechać z Olsztyna trasą Olsztyn-Poznań-Wrocław-Katowice-Kraków-Zakopane. To absurdalne. Warto przy okazji przełamać ten po zaborczy układ komunikacyjny.
@honestly7 Жыл бұрын
Fajne, dzięki! ;)
@stasfigua7342 Жыл бұрын
1. Jako osoba, która lubi ładne budynki, ale nie ma wiele wiedzy architektonicznej, jestem pod wrażeniem merytoryki Państwa filmów i często dają one mi nowe spojrzenie na budynki, które widziałem już wiele razy. Brawo. 2. W kontekście CPK jako zcentralizowanej sieci, uważam, że jest to ogólnie dobry pomysł, który zwiększy ogólną dostępność transportową Polski. CPK to nie tylkoo duże linie kolejowe, ale np. linia Ostrołęka- Łomża- Giżycko, która zapewni transport na obszary bardzo słabo obsługiwane komunikacją zbiorową. Samo to, że sieć jest zcentralizowana nie jest złe, można to zaobserwować na przykładzie sieci LGV we Francji, która jest mocno oparta o dowóz ludzi do Paryża, jednak jest uznawana, za jedną z najlepszych sieci KDP na świecie. 3. W temacie zamykania/zatrzymywania rozwoju lotnisk regionalnych, uważam, że to bardzo dobry pomysł. Za idealny przykład mam lotniska Olsztyn-Mazury i ZG-Babimost. Oba są daleko (>40km) od swojego miasta docelowego, gdzie podróż trwa bardzo długo. Oba mają bardzo słabą ofertę lotów (głównie GB/IRL i WAW). I w obu przypadkach samorządy regionalne dopłacają olbrzymie pieniądze na funkcjonowanie tych lotnisk, gdyż nawet jeśli odlatuje 1lot/dzień, to trzeba utrzymać wiele etatów i sprzętu na wypadek awarii lub nieplanowanego lądowania. 4. Jeśli chodzi o jury krakowskiego konkursu, to nie jestem uprawniony wypowiadać się o jego wiedzy ani umiejętnościach, ale sugerować się przy wyborze kandydatów tym co mają pomiędzy nogami, jest wg mnie niedopuszczalne i jest jednym z gorszych możliwych kryteriów.
@yoghass Жыл бұрын
Budynki przy bernardyńskiej będą stały też w bliskim sąsiedztwie lokalnej dominanty, czyli budynku poczty Lothara Neumanna, ukończonego w 1929r. budynku zrealizowanego w stylu wspomnianego ekspresjonizmu ceglanego.
@martinjiranek5915 Жыл бұрын
Tym bardziej groteskowo będzie teraz wyglądać to miejsce, ale to Wrocław, tam myśleć nie kazano. Należało się zresztą tego spodziewać, bo projektował to Maćków, który wywalił biały kontenerowiec na przeciwko gotyckiego kościoła tuż przy rynku. Zresztą, we Wrocławiu co jedna "pracownia" architektoniczna to gorzej.
@yoghass Жыл бұрын
@@martinjiranek5915 Czyli fakt, że budynek Maćkowa nawiązuje do gmachu poczty - źle, ale kiedy inny jego budynek nie nawiązuje do sąsiada - też źle?
@juliaszynkaruk3368 Жыл бұрын
Jak dla mnie skrzyżowanie placu Dominikańskiego we Wrocławiu jest jednym z najciekawszych miejsc w mieście - da się doszukać (czasem na siłę) pewnej korespondencji budynków stojących naprzemiennie, ale w rzeczywistości gdzie się człowiek nie obróci to jest w innej epoce, stylistyce, rzeczywistości :D
@marcindrozdowski3912 Жыл бұрын
Dzięki pozdrawiam z Bydgoszczy ps Nowy Port się buduje
@goodidea_archi Жыл бұрын
Super, chętnie zobaczymy gotowy :) Pozdrawiamy!
@buczo85 Жыл бұрын
Lud chce Waszej analizy MSN 😉
@goodidea_archi Жыл бұрын
Będzie, kiedy Muzeum będzie gotowe :) Na razie jesteśmy na czerwiec umówieni na zwiedzanie budowy :)
@ErZu_ Жыл бұрын
A może analiza Houthaven w Amsterdamie? Jak budować nowoczesne osiedla? Może jakiś polski deweloper zobaczy, miejmy nadzieję xD
@randriu1221 Жыл бұрын
Było czekane, czekam też na opinię o projekcie Towarowa 22 w Warszawie
@andrzejmaranda3699 Жыл бұрын
BARDZO CIEKAWA, WARTOŚCIOWA, wyprawa! :)
@michazlublina964927 күн бұрын
W CPK chodzi przede wszystkim o zrobienie spójnej kolei w kraju, gdyż chyba ślepy nie widzi, że dalej mamy kolej podzieloną na zabory. Oczywiście sąsiadom byłym zaborcom to nie pasuje, może znów będzie rozbiór i po co psuć sprawdzoną infrastrukturę.
@maciekfilipek6367 Жыл бұрын
Dzień dobry. Temat CPK jest dla mnie niezwykle interesujący. Być może odzywa się we mnie mały chłopiec-budowniczy, którego oczy cieszą się na myśl o nowych, hmm, zabawkach. :) Myślę, że CPK należy się oddzielna, dogłębna analiza. Idea hubu komunikacyjnego w połączeniu z koleją dużych prędkości może zakładać, że bardziej opłacalna/praktyczna będzie podróż np. z Poznania do Wrocławia właśnie przez Baranów? Nie wiem, ale jestem ciekaw, co Państwo o tym sądzą. Nie zapominajmy też, że w ciągu kilku (kilkunastu) najbliższych lat ma powstać finalna siatka dróg szybkiego ruchu, które połączą znamienitą część obszarów kraju. Zastanawiam się też, czy nasi rządzący uwzględniają w planowaniu również zmiany społeczne i ruchy ludności wewnątrz Polski. Być może, jeśli z rodzinnej, małej miejscowości będę mógł szybko i wygodnie dostać się do dużego miasta/na lotnisko/gdziekolwiek to chętniej wrócę do niej na stałe. To też ciekawy temat - w jakim stopniu takie założenie jak CPK może wpłynąć na odwrócenie migracji ze wsi do miast. :) Pozdrawiam i pomimo zdaje się optymistycznego wydźwięku komentarza nie zapominam o problemach, z wykluczeniem komunikacyjnym na czele.
@thejaster4733 Жыл бұрын
Domknięcie sieci szybkich dróg być może ostatecznie przełoży się na to, że środki zostaną skierowane na kolej.
@tokarp390 Жыл бұрын
nie będzie z Poznania do Wrocławia pociąg jedzie 2h
@kamilstrzeleckidrawing8351 Жыл бұрын
Witam dawno nie zaglądałem tu 🙂
@michalbanaczyk Жыл бұрын
Odnoszę wrażenie, że część krytyki w stosunku do CPK bierze się z awersji do politycznego zaplecza tego projektu. Podczas gdy abstrachując od tego, pomysł ten ma solidne podstawy do jego realizacji. Życzę sobie aby udało się doprowadzić go do stanu finalnego.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
Dokładnie. Na lotnisku aż tak mi nie zależy (choć uważam, że to dobry pomysł, bo moglibyśmy stać się też lotniskiem przesiadkowym dla lotów międzykontynentalnych dla Europy Południowo-Wschodniej która powoli się bogaci i latać będzie coraz więcej; po co mamy jeździć ciągle do Berlina?), ale szybkiej kolei potrzebujemy na wczoraj. CPK to dobry początek, po ukończeniu będzie można na jego bazie stworzyć "pajęczynę". Szczególnie że projekt będzie połączony z Rail Baltica i pójdą na niego unijne pieniądze
@wielblad1344 Жыл бұрын
@@abcdmefgh2843 gadanie dziś o usieciowieniu przed CPK to tylko głupie marudzenie... dziś problemem jest w głównej mierze to że dalekie podróże koleją często nie mają większego sensu... a dzięki CPK i przesiadce w Baranowie ze wschodu na zachód z północy na południe itd. podróż trwać będzie dużo poniżej 10 godzin! 2 razy 2,5 godziny plus przesiadka i o ile lokalne połączenie... a to i tak jeśli chodzi o najdłuższy czas ;) o wiele krócej niż dziś! nie zawsze będzie to najkrótsza może droga ale najszybsza... zyskają na tym połączenia lokalne które przejmą ruch do szprych CPK... dziś często ruch lokalny jest zbyt mały przejęcie dodatkowych pasażerów może i zapewne zmieni tą sytuację... dziś lokalna sieć działa dość sprawnie(są pasażerowie) do i z lokalnych miejskich centrów... reszta kuleje bo brakuje właśnie szybkich połączeń krajowych...
@szymonandrzejak7496 Жыл бұрын
Co sądzicie o nowym prawie budowanym? Bo ja nie rozumiem czy dzisiaj w Polsce cofamy się do 10 wieku, czy co? Jak można budować nawet domy bez planu w 21 wieku. Moim zdaniem takie sprawy jak linia zabudowy, typ budynku, sposób użytkowania są niezbędne.
@velvet-vx2xr Жыл бұрын
Chciałabym Państwa zainteresować budynkiem Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Jestem ciekawa Waszej opinii. Do miłego 😊
@andrzejjanuszkiewicz6240 Жыл бұрын
A może by tak zrobić odcinek o nietrafionych rewitalizacjach? np. o tzw. wieży Bismarcka w Lęborku? (artykuł pt. wieża ciśnień w Lęborku z dobudówką) - może uda się uratować inne budynki?
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Nareszcie jakis rozwoj super 👌 Pytanko do specjalistow dlaczego jeszcze po tylu latach od zaborow inaczej wygladaja okolice Katowic Krakowa czy Lodzi inny jest uklad i wielkosc pol. Inna architekura i zagospodarowanie przestrzenne. Bardzo Ciekawe
@katarzynabalawajder9464 Жыл бұрын
fajny odcinek :)
@witoldw1539 Жыл бұрын
Ad CPK: 1. Już dawna wiadomo, że dni Okęcia są policzone i potrzeba nowego lotniska. Takich portów nie buduje się na obrzeżach bo problem za 10-20 lat się powtórzy. Dlatego dobrą opcją jest lokalizacja ok. 40-60 km od centrum. Przy skomunikowaniu szybką koleją i drogami to nie problem. 2. Nie ma co śmieszkować, że rząd ma własne lotnisko w centru bo tak ma większość cywilizowanych krajów. I wtedy w centrum jest lotnisko wojskowe dla eskadry rządowej albo lotnisko cywilno-wojskowe dla ruchu rządowego i biznesowego. 3. Ruch lotniczy poniżej 500 km jest bez sensu i jest nieopłacalny. U nas rósł tylko dlatego, że nie było autostrad a kolej byla nieefektywna. Dziś w zasadzie już tego nie ma dlatego połączenia regionalne będą zanikać. Podobnie skończyło połączenie lotnicze Paryż-Bruksela po wprowadzeniu kolei dużych prędkości. 4. Nie ma się co dziwić, że władze regionalne płaczą nad swoimi lotniskami. Tyle, że jak już dekadę temu mówiono, że budowa portów lotniczych w takich metropoliach jak Zielona Góra -Babimost, Szymany - Mazury jest bez sensu to nikt nie słuchał. Z portów regionalnych i tak zostaną Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław i może, ale to może Poznań. Resztę już teraz można oddać wojsku jeśli chce się dalej utrzymać funkcje lotniczą terenu. 5. CPK nie tworzy "dojazdu do Baranowa" tylko łączy ze sobą główne miasta kraju bo dziś tak nie jest. Wystarczy pomyśleć o relacji Szczecin-Przemyśl. To jest szkielet sieci bo do tych miast będą dojeżdżać koleje lokale. Jest tu centralizacja bo w tej okolicy i tak się przecinają naturalne szlaki komunikacyjne na linii N-S i E-W a w okolicy jest stolicą co i tak tworzy naturalny punkt ciążenia. Mam nadzieję, że tego projektu nie spartolą bo jest on naprawdę potrzebny.
@goodidea_archi Жыл бұрын
ad. 1 - dłuższy dojazd to problem. ad. 2 - wymień chociaż 10 cywilizowanych krajów, które tak mają. ad. 3 - przecież w filmie, ze kolej jest przyszłością europejskiego transportu. ad. 5 - to dlaczego centrum tych "szprych" nie może być Warszawa? Która do tej pory nie ma sensownego połączenia kolejowego ze Szczecinem. Każda przesiadka jest niedogodnością, nie ma sensu ich mnożyć. I w ogóle zanim zaczniemy mówić o kolei wysokich prędkości to może, tak na rozgrzewkę, niech te koleje zwykłych prędkości zaczną jeździć przynajmniej zgodnie z rozkładem. Bo póki co to jeden system nie działa, a zabieramy się za tworzenie nowego, bardziej skomplikowanego.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
@@goodidea_archi Zamiast naprawiać walącą się ruderę, często łatwiej jest wybudować nową. Mamy już autostrady, czas na kolej szybkich prędkości. Budując od 0 mamy szansę na najlepiej przemyślaną i nowoczesną kolej w Europie. Naśladujmy Chiny. Oni udowodnili, że się da.
@msb4000 Жыл бұрын
@@abcdmefgh2843 Wcale nie jest łatwiej. Nowe ślady linii kolejowych dużych prędkości to masa wykupów gruntów, wywłaszczeń, skomplikowanych i drogich obiektów. I bardzo dobrze, że nie jesteśmy tutaj jak autorytarne Chiny, choć rząd próbuje do tego dążyć.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
@@msb4000 NIMBY to zakała ludzkości i zawsze działa na szkodę społeczności. Wolę, żeby pan Henio z Wypizdowa musiał się przeprowadzić i żebyśmy się rozwijali. Przeprowadzka to nie tragedia, brak szybkiej kolei - już tak. I tak, gdyby sytuacja dotyczyła mnie i mojej rodziny, to nie miałabym problemu z przeprowadzką.
@msb4000 Жыл бұрын
@@abcdmefgh2843 A pan Henio z Wypizdowa woli swoją chałupę i kilka ha ziemi niż tory, z których on i cała okolica nie będzie mieć niczego, tylko zaspokojone fantazje tych od "brak szybkiej kolei to tragedia".
@ColonelStanley Жыл бұрын
Łódż Fabryczna to front Nowego Centrum Łodzi, największego w Polsce założenia i projektu urbanistycznego, zajmującego konkretną, określoną powierzchnię. Ogromny projekt, zajmujący dużą część dzielnic Śródmieście i Widzew. Na razie można odwiedzać bardzo nowoczesny dworzec, poza tym głównie - EC1 z przyległościami i to co właśnie powstaje. Pozdrawiam - Stan👍
@goodidea_archi Жыл бұрын
Trudno, żeby Łódź Fabryczna była frontem, jeśli zatrzymuje się na niej tyle pociągów co teraz. Jeśli to miałby być faktycznie front NCŁ (głównie biurowego w założeniu), to najważniejsze jest spięcie komunikacyjne NCŁ z biurowcami w Warszawie. Tymczasem dzisiaj z Warszawy Fabrycznej do jakiejkolwiek stacji w Warszawie mamy (zaczynając teraz): 11:09, potem dwa jeden po drugim 13:16 i 13:20, potem 15:01 i później już nic - żaden z tych pociągów nie zatrzymuje się na Warszawie Centralnej. Nic dziwnego, że na całym ogromnym dworcu Łódź Fabryczna jest wynajęty tylko jeden lokal usługowy, bo po prostu nie ma kto z nich korzystać. Został zaprojektowany na 200 000 pasażerów dziennie, obecnie korzysta z niego około 10 000 osób dziennie. Liczymy, że oba tunele średnicowe poprawią sytuację, ale nie ma się co oszukiwać - nawet najlepsza infrastruktura kolejowa będzie bezużyteczna, jeśli nie będą się na niej zatrzymywać pociągi. Pozdrawiamy serdecznie!
@ColonelStanley Жыл бұрын
@@goodidea_archi Zgadzam się, ten dworzec mógłby być przynajmniej cztery razy mniejszy, a i tak przy podobnej stylistyce robiłby wrażenie. Ktoś się chyba "trochę" pomylił... niestety. Choć z drugiej strony i tu pojawiają się inne głosy o których wspomina łódzki radny, architekt Marcin Hencz, w swoim materiale na temat tego dworca. Niekoniecznie za duży... choć można było przeznaczyć część nakładów na późniejszy projekt nowego budynku Łodzi-Kaliskiej, zniknąłby ten obecny koszmarek.... co z resztą, na szczęście też jest w planach. Jednak cała reszta, czyli to co powstaje wokół i na wschód od Fabrycznej może być bardzo interesujące. Z tym "głównie biurowym" założeniem może być różnie - kzbin.info/www/bejne/imSyaqV-oqmCd5I A to jest coś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, ulica strachu... w centrum miasta, prawdziwy koszmar i wspaniały, właśnie realizowany projekt rewitalizacji - kzbin.info/www/bejne/eafdmWSugtlqe6c Świetny kanał współtworzycie, ja obserwuję głównie materiały o architekturze XX wieku. Mies, od niego zaczynam wszystkie podróże. Nieuleczalna choroba, od ponad trzydziestu lat. Jeszcze raz Gratuluję i Pozdrawiam - Stan👍
@goodidea_archi Жыл бұрын
No jasne, że "może być różnie", bo część deweloperów już sprzedała działki, które kupiła pod budowę biurowców... Pan radny mógłby się lepiej przygotowywać do tego, co mówi. Ktoś zapłacił jego miastu 85,2 mln zł za działkę, a on ani nie pamięta dokładnej kwoty, ani nazwy firmy, która jego miastu tyle zapłaciła. Trochę wstyd.
@szaltisb2107 Жыл бұрын
Chyba najlepsza rzecz, kiedy z przygotowanym jedzeniem wchodzę na youtube, a tam prawie pół godzinny film radka i natalii... Nagle kolacja staje się smaczniejsza :D Super film, projekty też niczego sobie! Chociaż jeśli chodzi o inwestycje w uzdrowisku, wizualizacje są całkiem przekonywujące, według mnie wpasowują się w w charakter starszych budynków, ale... Raczej czarno widzę realizacje. Boje się, że fasady tych budynków będą po prostu bardzo nudne i powtarzalne. W rzeczywistości może wyjść tak, że te wcięcia w oknach i balkonach okażą się zbyt kosztowne, bo będzie trzeba ciąć koszty na rzecz dachu. Wyjdzie wtedy zwykła biała ściana z prostokątnymi, nudnymi oknami i całość będzie wyglądać bardzo tandetnie, po prostu białe klocki z oknami. Apropos dachu, zieleń na takiej wielkiej wygiętej powierzchni jest całkowicie bezsensowny. Będzie trzeba wydawać bardzo duże sumy pieniędzy na to, aby w ogóle to jakoś tam postawić, a to będzie wielkim wyczynem. W dodatku całą tę trawę będzie trzeba jakoś pilnować, a to również generuje potężne koszty. Pytanie tylko czy to jest sensowne i opłacalne. Można byłoby zaprojektować coś bardziej w stylu sąsiednich budynków, a wsadzone pieniądze w dach przeznaczyć na podwyższenie standardu wnętrz, albo przestrzeni wokół. Ale nie ma co się dziwić, to bardzo trudny projekt dla architekta i ciężko tam cokolwiek wstawić, żeby się komponowało z resztą. Nie mniej jednak trzymam kciuki za udanie się tego projektu, bo jest całkiem ciekawy :)
@Julek5092 Жыл бұрын
Opery Nova :-) Pozdrawiam z Bydgoszczy
@la_armaa5664 Жыл бұрын
Miasto Wrocław nie zawodzi. Sprzeda deweloperowi każdy wolny skrawek. Jakkolwiek projekt architektonicznie nie byłby ładny, jest to kolejna przestrzeń siłą ustępująca miejsca betonowi i kilku, niewiele wyższym niż moje sadzonki pomidorów, drzewkom. Wrocław to nie jest niestety miasto dla ludzi, to miasto dla inwestorów.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
O, to jak każde miasto w Polsce XD
@lucynap.875 Жыл бұрын
Dziękuję za przedstawienie i skomentowanie tych ciekawych projektów. "Miś"😊
@jetinajt Жыл бұрын
Jakbym mieszkał przy Okęciu, to CPK byłoby wybawieniem. Raz miałem nieszczęście nocować na ścieżce startu i hałas był dramatyczny. Więc wywalenie lotniska praktyczne z centrum aglomeracji jest ideą słuszną. I dla mieszkańców, i dla lotniska. Bo przecież bezpośrednie sąsiedztwo dużych osiedli mieszkaniowych też ruch lotniczy ogranicza. A Polska jednak potrzebuje dużego lotniska, które może pracować 24/7.
@harpunonosy1232 Жыл бұрын
Tez mieszkałem przy Okęciu. Lotnisku w środku miasta to debilizm.
@msb4000 Жыл бұрын
Lotnictwo prędzej czy później zostanie (słusznie) dojechane politykami ograniczania emisji CO2. Megalomańskie lotnisko to przestarzałe myślenie z końca XX wieku.
@harpunonosy1232 Жыл бұрын
@@msb4000 to co zastąpi loty np między Polską a USA? Loty krótkodystansowe da się zastąpić i uważam to za słuszne ale alternatywy dla samolotu w przypadku podróży międzykontynentalnych nie znajdziesz. Więc CPK ma w tym przypadku sens. Pozbywamy się lotnisk regionalnych i zostawiamy jedno lotnisko w centrum kraju dla podróży długodystansowych których nie da się zastąpić.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
@@msb4000 Biorąc pod uwagę ekologię to CPK właśnie ma największy sens. Ban na loty krótkodystansowe, jedno wielkie lotnisko na loty międzykontynentalne i inwestycja w szybką kolej w całym kraju.
@msb4000 Жыл бұрын
@@abcdmefgh2843 Nie ma sensu zalewania betonem setek hektarów, w dodatku całkiem niezłej ziemi uprawnej. Lotnictwo także międzykontynentalne też będzie ograniczane.
@102Grzesiu Жыл бұрын
CPK to kwintesencja wizji centralizacji państwa przez obecną władzę. Tego typu projekty oraz szerokie uprawnienia nominowanych wojewodów, są pełzającą śmiercią reformy administracyjnej oraz lokalnych inicjatyw i ambicji.
@cubapawlac Жыл бұрын
Coraz częściej w konkursach architektonicznych organizator narzuca czarnobiale wizualizacje
@PK-ou6yc Жыл бұрын
Kampus Akademii Muzycznej w Krakowie jest czarnobiały ze względu na wszędobylski smog w KRK
@goodidea_archi Жыл бұрын
🌫🌫🌫
@agatakalinowska3290Ай бұрын
Nowy kampus Akademii Muzycznej ma złożoną elewacje wykonaną z cegły. Co ciekawe pilastry byly ukladane pod katem co daje efekt fali. Szklo refleksyjnie cudownie odbija niebo i tafle jeziorka. Wnętrze niesamowicie ciekawe ze wzgledu na zapewnienie wszelkich funkcji kulturalnych, gastronomicznych, administracyjnych a także funkcji akademika... budynek wszechstronnie użyteczny. Inwestycja jest na etapie wykończeniowym a juz robi wrażenie. Jest pełno materiałów gdzie mozna zwiedzić to miejsce. Zapraszam do obserwowania tej inwestycji
@marcinw.7578 Жыл бұрын
Mam dosyć lotniska Chopina, mieszkam na ścieżce do lądowania i startu i jak zaczyna się szczyt to co niecałe 3 min startuje lub ląduje samolot. Wieczorami widzę na ścieżce podejścia do lądowania 6-8 samolotów. Oczywiście jak, każde lotnisko Okęcie dba o strefę hałasu ale tylko podczas lądowania w momencie startu to nie obowiązuje, hałas jest ogromny. Od maja do końca września mam zamknięte okna do godziny 23.30, ponieważ hałas startujących samolotów uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie. Takich rodzin i ludzi w aglomeracji warszawskiej są dziesiątki tysięcy. Główne lotnisko kraju mieści się w centrum aglomeracji sory ale to już przeżytek, dawno duże lotniska uciekły po za miasta np. Londyn, Rzym, Paryż, Berlin itp. tylko w Polsce tak nie jest a jak chce się to zrobić, to jest wielki raban, bo po co wydawać kasę na jakieś lotnisko a no po to aby setki tysięcy osób miały komfort życia.
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
Nie wspominając o tym, że hamuje to rozbudowę wokół lotniska, przez nie nie można budować zbyt wysoko. A podobno mamy kryzys mieszkaniowy w dużych miastach.
@janwidera8393 Жыл бұрын
Moim zdaniem dobrze by było, aby budowa lotniska CPK oznaczała rozbudowę połączeń lotniczych pomiędzy dużymi miastami w PL. :)) Pozdrawiam i dziękuję za fajny odcinek:))) Ps. Sam obecnie mieszkam na urbanistyce łanowej po Poznaniem (18km) i dojechać do mnie można właściwie jedynie autem :))
@goodidea_archi Жыл бұрын
Koncepcja jest dokładnie odwrotna :) Pozdrawiamy!
@StudniaStefana Жыл бұрын
@@goodidea_archi to przecież dobrze. Lepszy jest szybki i ekologiczny transport kolejowy żeby dostać się z Poznania do Krakowa a nie używać do tego samolotu.
@janwidera8393 Жыл бұрын
@@goodidea_archi to bardzo (nie) słuszna koncepcja:)). Wszystko w tym temacie powiedzieliście ma końcu. Lepiej się tego ująć nie da. Pozdrawiam!
@cubapawlac Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o okrągłe budynki o funkcjach sal koncertowych to świetnym i udanym przykładem jest AULA NOVA przy poznańskiej Akademii Muzycznej, autorstwa św. p. arch. Jerzego Gurawskiego. Warto pochylić się nad tym przykładem aby zobaczyć jak w udany sposób można podporządkować trudną funkcję idei formy architektonicznej
@goodidea_archi Жыл бұрын
Bardzo trudno znaleźć rzut tego budynku. Jest gdzieś dostępny?
@cubapawlac Жыл бұрын
@@goodidea_archi w internecie faktycznie trudno znaleźć. Być może rzuty będą gdzieś w archiwalnej prasie architektonicznej…
@doblo7561 Жыл бұрын
Jak myślicie, czy powstanie jeszcze kiedyś prąd architektoniczny, który przebije rozmachem architekturę starożytnego Rzymu, gotyk czy renesans?
@jacekszpiler9966 Жыл бұрын
W Poznaniu powstaje bardzo ciekawy projekt po starej rzeźni na ulicy Garbary.
@heineor Жыл бұрын
Na CPK patrzę jako miejsce przesiadki ogromnych mas ludności z północy na południe czy ze wschodu na zachód. Przykład: z dowolnego miasta tzw. głównego punktu przesiadki ( a to są nie tylko miasta wojewódzkie i też mniejsze miejscowości 50k+ ) odjeżdża pociąg co 30 min do Baranowa a w Baranowie co chwilkę mamy możliwość przesiąść się do dowolnego innego pociągu w każdym kierunku do każdego głównego punktu przesiadki. Jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości też mają być podpięte do głównych punktów przesiadki ale już np. poprzez autobus czy zwykły pociąg. Co do zasady wydaje się, że to jest super pomysł. Realizacja może być trudniejsza ale wydaje się, że jest też do przezwyciężenia.
@FalkiPL Жыл бұрын
Proszę podać choć jeden przykład budowy sieci komunikacyjnej na poziomie zbliżonym do Polski, gdzie taki centralny hub jest na tzw. stacji Szczerypól.
@tokarp390 Жыл бұрын
@@FalkiPL Kutno :)
@autogasafrica7135 Жыл бұрын
@@FalkiPL Proszę bardzo już podaję przykład mega lotniska daleko od miasta. Lotnisko OR Tambo w Johannesburgu (RPA), 50-60 km od Johannesburga. Lotnisko w polu. Johanessburg z przyległościami (Pretoria, Soweto itp )to aglomeracja 15-18 milionów ludzi. Wystarczy?
@FalkiPL Жыл бұрын
@@autogasafrica7135 niestety, pudło. Lotnisko jest 22km od centrum Johannesburga, więc bliżej niż Modlin od centrum Warszawy. Sieć kolejowa (i nie tylko) łączy główne miasta, nie jest gwiazdą skupioną na lotnisku. Try again.
@FalkiPL Жыл бұрын
@@autogasafrica7135 aha, wystarczy, zobaczyć na Google Maps zdjęcia okolic lotniska. Ze świecą by tam szukać jakiegokolwiek pola... Wokół cały wachlarz nazw dzielnic i miejscowości...
@abcdmefgh2843 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o CPK to na lotnisku aż tak mi nie zależy (choć uważam, że to dobry pomysł, bo nawet pomijając transport towarów, moglibyśmy stać się też lotniskiem przesiadkowym dla lotów międzykontynentalnych dla Europy Południowo-Wschodniej która powoli się bogaci i latać będzie coraz więcej; po co mamy jeździć ciągle do Berlina?), ale szybkiej kolei potrzebujemy na wczoraj. CPK to dobry początek, po ukończeniu będzie można na jego bazie stworzyć "pajęczynę" i połączyć inne miasta. Szczególnie że projekt będzie połączony z Rail Baltica i pójdą na niego unijne pieniądze
@skevmit Жыл бұрын
Proszę sobie przestudiować obecne remonty kolei z poza programu CPK i później oceniać całość transportu kolejowego i jego planowany rozwój. Analogicznie można marudzić, że z Gdańska do Olsztyna nie ma autostrady i z tego powodu jest wykluczenie komunikacyjne.
@mazek858 Жыл бұрын
CPK ma sens pod katem hubu cargo. Jak masz taki port i system transportowy to kraj z silnie rozwinięta logistyka może wskoczyć na nowy pułap handlowy. Minusem jest transport cywilny. Tutaj lepiej byłoby pozostawić regionalne lotniska.
@ewad5093 Жыл бұрын
Dzień dobry choć to wieczór ;) Jakże się cieszę, że po imprezach imieninowych i Szekspirowych znowu jesteście razem! Natalio, ja pojmuję skomunikowanie kraju tak samo jak Ty, ale może ten projekt zakłada, że jak się spełnią obietnice wyborcze, to niemal każdy Polaka będzie wylatywał w świat wydawać te wszystkie plusy (dziecięce, babcine i co tam jeszcze wymyślą) . Pozdrawiam serdecznie.
@j3bb9z Жыл бұрын
Miś. Świetna jest ta seria. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki. 🙂 Szkoda, że moja mieścina (Opole) nie załapała się jeszcze na żaden odcinek. Może inwestycje nie są tak spektakularne, ale coś tam się dzieje, np. CUP, Opole Główne (nowy dworzec autobusowy i centrum przesiadkowe), Opole Wchodnie (nowy węzeł komunikacyjny, centrum przesiadkowe i odnowiony dworzec), nowy Stadion Miejski... może kiedyś ludzie będą kojarzyć z opolskiej architektury coś więcej niż tylko amfiteatr. 😉🤞
@misiekkania Жыл бұрын
Moim zdaniem jeżeli mamy rozwijać się jako kraj musimy połączyć regionalne huby z centralnym hubem wychodzącym na świat. Może złamie w końcu zaszłości komunikacyjne które mamy jeszcze z czasów zaborów i PRL. Przykład jak to jest że Płock miasto z rafinerią ponad 120k mieszkańców nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą... to tylko pokazuje że nasza obecna siatka połączeń nie jest zoptymalizowana....
@eupowa7 Жыл бұрын
Brak kolejowego połączania z Płockiem udowadnia konieczność budowy mega-lotniska między Łodzią a Warszawą? The what now? Co ma piernik do Płocka? :D
@PRYMUS777 Жыл бұрын
Słowo PRL jest tutaj kluczem, zgadzam się. Z tymże takie plany jak CPK jest kolejnym odreagowaniem po PRLu - niekoniecznie pozytywnym a jedynie ambicjonalnym. Wmawia się, że to będzie wielki hub który jest nam potrzebny i który polepszy sytuację peryferyjnie dotąd obszarów pod względem transportowym. Tymczasem tak nie będzie. Osoby nie mieszkające w ośrodkach regionalnych i tak będą musiały do nich najczęściej dojechać aby przesiąść się na powiedzmy KDP czy raczej większy dworzec i dalej jechać na lotnisko CPK. O wiele lepiej byłoby inwestować dalej w te regionalne lotniska do których najwyczajniej jest bliżej i szybciej.
@FalkiPL Жыл бұрын
Guess what? Po budowie CPK Płock dalej nie będzie miał połączenia z Warszawą 😎
@oskarkawulicz3956 Жыл бұрын
Wszystko idzie ku centralizacji ( jak w Tokio ) i ogólnie tworzenia miast państw...Jeżeli z Bieszczad dojadę w 3h do Warszawy to pół biedy,,,ale coś czuję ,że w Sanoku, Zagórzu, Lesku , Cisnej lub Ustrzykach pendolino nie będzie..z drugiej strony obecnie z Rzeszowa lata się niemal wyłącznie do Anglii...do pracy, więc i tak jak ktoś chce na Majorkę to musi do Krakowa lub Warszawy...
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
"na okrągło" został w latach 50-tych wybudowany w Poznaniu słynny Okrąglak. Najgorszy z wszystkich możliwych kształt budowli przeznaczonej na Dom Towarowy. Budynek efektowny ale z pozycji kupującego jest tam komplet niedogodności- od konieczności wspinania się schodami przez 8 kondygnacji po oglądanie towarów "pod światło" bo tak były zorganizowane wnętrza, że kupujących oślepiało światło przez całkowicie przeszklone ściany osłonowe. Przeciwieństwem jest gmach Filharmonii Berlińskiej, całkowicie zorientowanej na optymalna akustykę wnętrza. Akustyka rewelacyjna a budynek z zewnątrz zupełnie nie poraża urodą.
@Siapiej Жыл бұрын
W Okrąglaku jest winda (windy?) Nigdy mnie jakoś światło nie raziło. Od tego są łamacze światła czyli żaluzje pionowe wewnętrzne.
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
@@Siapiej Ja wspominam czas "świetności" Okrąglaka, czyli koniec lat 50-tych i późniejsze lata. Okrągła był licznie odwiedzany przez klientów, bo położony w centrum miasta oferował towary, które było trudno było znaleźć w innych sklepach. Ale wędrówka po schodach przez 7 pięter to jednak był sport ekstremalny i tylko silna motywacja zachęcała ludzi do niego. Małe windy nie były w stanie obsłużyć większości klientów, o czym świadczy fakt, że po kilku latach użytkowania budynku wymieniano betonową nawierzchnię schodów. Zostały wydeptane butami klientów. "Ujemnym" minusem był też pusty szyb wewnątrz klatki schodowej. Ośmiopiętrowa dziura wewnątrz budynku to czysta strata a ponadto nasuwa paskudne myśli. Po jednym czy dwóch skokach samobójczych ( prasa o takich wydarzeniach wtedy nie pisała, naród był przecież szczęśliwy) rozciągnięto siatki uniemożliwiające skoki. W sumie w jednym, pięknym budynku zebrano wszelkie możliwe błędy, negatywnie rzutujące na jego funkcję. No i jeszcze jedno- nawet nie próbuję sobie wyobrażać pożaru, jedyna droga ucieczki prowadziła schodami a taki pusty szyb klatki schodowej w razie ognia zamienia się w doskonały komin. Pod koniec handlowego użytkowania została dobudowana zewnętrzna klatka schodowa, szpecąca bryłę budynku, więc po kolejnych latach i zmianie funkcji obiektu klatkę tę rozebrano. Sumując to wszystko nasuwa się znany wniosek- forma nie może przysłaniach treści.
@adamex87 Жыл бұрын
Gdyby było jakoś sensownie zapewnione że pieniądze ze sprzedaży Okęcia deweloperom wprost finansują budowę KDP w jakimś określonym zakresie to jestem za. Ale nie bardzo w to wierzę
@EpickStudio Жыл бұрын
7:10 "nie znalazło się w jury, żadnego miejsca dla jurorki [...} uważam że w 2022 r. jest to po prostu niedopuszczalne" xD tym się się różni współczesny świat, od chociażby wieku XIX że ocenia użyteczność i kompetencję ludzi na podstawie ich umiejętności a nie ze względu na ich rasę czy płeć. To dyskredytowanie lub umniejszanie słuszności decyzji Jury, ze względu na brak w jej składzie przedstawiciela płci żeńskiej jest prawdziwym objawem seksizmu. Bo nie opiera się na przesłankach merytorycznych a płciowych. Tym bardziej jest to idiotyczne że mówimy o sytuacji mającej miejsce w Polsce, w kraju, w którym problem seksizmu, czy chociażby nierówności płac, właściwie nie istnieje bo jest jednym z najmniejszych w Europie (zdecydowanie poniżej średniej UE) a co za tym idzie na świecie (badania Europejskiego Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn). Przestańmy importować problemy i zachowania, które w naszym społeczeństwie nie mają racji bytu. A co do reszty materiału to jak zwykle sztosiwo.
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dlatego właśnie na podstawie przesłanek merytorycznych zdecydowano, że przewodniczącym jury w konkursie na budynek uczelni wyższej powinien być architekt, który nie zrealizował żadnego budynku uczelni wyższej. Z taką merytoryką po prostu trudno dyskutować.
@dominik27k1 Жыл бұрын
Proszę spojrzeć i ocenić budynki Leica Wetzlar w Niemczech...pozdrawiam
@MrSzatanszatan Жыл бұрын
Plusy CPK: - Kolej Dużych Prędkości na obszarze calego kraju a nie tylko ersatz w postaci CMK (linia nr 4) - Stosunkowo dobra lokalizacja lotniska pozwalajaca na stosunkowo latwa rozbudowę - Na poludniu Warszawy bedzie ciszej Szanse jakie daje CPK: - Mozliwosc stworzenia sensownego węzla komunikacyjnego w ktorym od razu myśli się o połaczeniach zarówno drogowyvh jak i kolejowych - Duzy hub lotniczy na przecieciu sie szlaków handlowych miedzy polnoca a poludniem europy a wschodem i zachodem co moze stac się bodźcem do rozwoju - Likwidacja Okęcia i mokry sen by w jego miejsce powstalo cos jak Templhof w Berlinie (olbrzymi ogolnodostepny dobrze skomunikowany teren rekreacyjny) Minusy CPK: - Jeden główny węzel kolejowy jakikolwiek wypadek lub atak terrorystyczny i kraj stoi - Aspekt społeczny czyli wysiedlenie ludzi i zasady wykupu ziemi ponizej jej wartosci czy tez w wypadku gospodarstw ponizej wartości za którą można odtworzyć gospodarstwo - koszt olbrzymi i drogi w utrzymaniu projekt który moze dac w przyszlości dobrą stope zwrotu ale jednoczesnie zablokuje inne regionalne i lokalne inwestycje kolejowe i drogowe (brak pieniedzy i mocy przerobowych do budowy wszystkiego) - Koniec rozwoju portów regionalnych Konieczność CPK - okecie przed pandemia dochodzilo do granicy wyporności, lotnisko w Modlinie jest połozone w fatalnym miejscu (od poludnia i zachodu rzeka, dodatkowo od zachodu park narodowy (nie ma jak poporawdzic porzadnej drogi i lini kolejowej) od wschodu twierdza modlin i nowy dwor mazowiecki (potencjalnie ten sam problem co na okęcie czyli ograbiczeniebruchu lotniczego w nocy, lotnisko w Radomiu to nieśmiesznt żart lotnisko w łodzi tez w bezposredniej bliskości miasta, na wschod od wisly nie powinnismy nic budować dopoki istnieje Imperialnie nastawiona Rosja (Hostomel te sprawy) na zachód od Warszawy jest własnie Baranów
@truwer Жыл бұрын
No i tak powinna wyglądać debata na temat CPK, z argumentami, bez ośmieszania. Ad plusów "- Duży hub lotniczy na przecięciu się szlaków handlowych miedzy polnoca a poludniem europy a wschodem i zachodem co może stać się bodźcem do rozwoju" To o wiele więcej niż duży hub na przecięciu szlaków. To znaczy tak, to jest duzy hub. Ale samo nazwanie tego projektu hubem jest mało precyzyjne. To kompletny skok cywilizacyjny, potężny projekt geostrategiczny otwierający Polskę na zasoby ludzkie/naturalne/przepływy strategiczne między państwami europy środkowo wschodniej, ze skomunikowaniem od państw bałtyckich, przez Ukrainę i Białoruś (oby udało się je przestawić na zachód), przez Rumunię i państwa południowe, aż do Turcji. Dostęp do tamtych rynków zbytu, zasobów, siły roboczej to podstawa naszej siły. CPK to początek myślenia przyszłościowego o naszym wpływie na rzeczywistość. To również komunikacja z największymi lotniskami świata, w których rozwija się światowy biznes, kształtują się największe przepływy strategiczne. Polska jest już na tyle dużym i rozwiniętym krajem, że mogła by chociaż spróbować o to zawalczyć. Czas skończyć z zaściankowym myśleniem ukształtowanym przez lata zaborów, wojen, komuny. I tak, to potężny projekt, który będzie (w zasadzie jest) torpedowany przez Niemcy i Francję. I jest większa szansa że się nie uda w takim kształcie w jakim byśmy go chcieli widzieć. Ale każde nowe połączenie, każdy kilometr drogi, kolei, każde skomunikowanie z innymi lotniskami - będzie zwiększeniem naszego potencjału. Ad minusów "- Jeden główny węzel kolejowy jakikolwiek wypadek lub atak terrorystyczny i kraj stoi" To minus, który po prostu jest. W sumie każda infrastruktura krytyczna ma taki minus. W zasadzie cokolwiek wielkiego człowiek zbuduje, takiego jak potężny hub przeładunkowy, tama, elektrownia atomowa, gazoport, gazociąg etc, to wszystko zawsze będą punkty wrażliwe na ataki. Z tym że poważne kraje zabezpieczają się przeciw atakom i kształtują rzeczywistość tak, żeby było bezpiecznie, a infrastrukturę budują po to żeby zwyczajnie przepływy płynęły i pomnażały kapitał. Nie wyobrażam sobie, że taki Londyn podjął by decyzję w stylu "nie budujemy lotniska Heathrow International bo to grozi atakiem terrorystycznym" Tak się nie buduje siły. "Aspekt społeczny czyli wysiedlenie ludzi i zasady wykupu ziemi ponizej jej wartosci czy tez w wypadku gospodarstw ponizej wartości za którą można odtworzyć gospodarstwo " To jest stan przejściowy i w zasadzie bardzo łatwo rozwiązać ten problem płacąc rzeczywistą wartość wykupu ziem pod inwestycje. Ci ludzie dzisiaj i tak nie będą zadowoleni, ale chyba przyznasz, że projekt który spowodował by, że będzie nam gospodarczo bliżej do Niemiec czy Wielkiej Brytanii jest o wiele ważniejszy niż ziemia kilkuset osób? "- koszt olbrzymi i drogi w utrzymaniu projekt który moze dac w przyszlości dobrą stope zwrotu ale jednoczesnie zablokuje inne regionalne i lokalne inwestycje kolejowe i drogowe (brak pieniedzy i mocy przerobowych do budowy wszystkiego)" Jeśli ten projekt się uda, to cały kraj ruszy do przodu w rozwoju, a to zawsze się kończy pieniędzmi które można wykorzystać na lokalne inwestycje. Co ciekawe, ten argument w zasadzie jest argumentem za CPK, bo możemy te zasoby jakie teraz mamy inwestować w lokalną infrastrukturę i likwodować np wykluczenie komunikacyjne ludzi z małych miast. Ale jeśli Ci ludzie nie będą mieli za czym jechać do dużego miasta, to sama komunikacja pomoże trochę. Ale jeśli w tych miastach będą duże korporacje dające pracę i wysokie zarobki, to lokalne samorządy będą miały duzo kasy na lokalne inwestycje, a po to ma być ten CPK. A koszt? To jest inwestycja etapowa, więc każdy etap jest pomyślany na czas w którym powstanie. Jeśli nie uda się doprowadzić do końca tej inwestycji, to koszt będzie też skalowalny. Jeśli wszystko powstanie, to gospodarka ruszy do przodu i o kosztach wszyscy zapomna. Na tym polega inwestowanie w rozwój. - Koniec rozwoju portów regionalnych Lokalne lotniska teraz nie mogą konkurować z najwiekszymi lotniskami w regionie, nie mają szans na połączenia z największymi lotniskami na świecie. I nigdy nie będą miały tych możliwości, bo lokalne lotnisko reprezentuje lokalną społeczność. Lotniska globalnie reprezentują całe społeczeństwa, pod warunkiem że jest infrastruktura krytyczna łącząca te społeczeństwa z lotniskiem. I tak naszym nowym lotniskiem w Baranowie będą latać (potencjalnie) i oligarchowie z Ukrainy, i przedsiębiorcy z Rumuni i w sumie producenci, biznesmani z całej Polski i krajów okolicznych, bo w tych krajach lotniska będą działały lokalnie, a CPK globalnie. To da rozwój tych lotnisk, będą oferować globalne połączenia z przesiadką w CPK. Pozdrawiam/ Kuba
@martajacak3248 Жыл бұрын
@@truwer dużo ciekawych wątków w Waszej dyskusji! Jako osoba bardzo dobrze znająca te okolice muszę przyznać, że lokalizacja tego lotniska jest naprawdę bardzo rozsądna. Przede wszystkim Lotnisko Chopina już teraz dochodzi do granic wydolności, już przed pandemią było tłoczno. I nie ma możliwości rozbudowy. Akurat ta strona Warszawy już dziś jest nieźle skomunikowana i zurbanizowana. W zasadzie między autostradą a trasą katowicką od Warszawy aż do Grodziska jest praktycznie cały czas teren zabudowany. To też jest spory potencjał jeśli chodzi o przyszłych pracowników lotniska. Do tego taka lokalizacja blisko przecięcia dwóch autostrad to też spory plus, a ewentualne lotnisko może z powodzeniem obsłużyć ruch z Warszawy i z Łodzi, która nadal jest w 5 największych polskich miast. Natomiast długoterminowo dobrze, żeby to nie było jedyne duże lotnisko w Polsce - w szczególności Kraków i Wrocław też mają duży potencjał i warto, żeby ich rozwój nie był zaniedbywany.
@piter62626 Жыл бұрын
Ja mam tylko jeden komentarz: ***** *** PS Bernardyńska piękna!
@architekton11624 күн бұрын
1. Żadne inne lotnisko nie zostanie ani zamknięte ani nie ulegnie ograniczeniom inwestycyjnym. Konserwacje tych lotnisk będą odbywać się jak do tych czas. (pierwsza manipulacja) 2. Bzdura, że centrum to Baranów. Kolej ma przechodzić przez Baranów na przelot we wszystkie strony Polski do dużych miast czyli 100% rozwoju całej Polski a nie Baranowa (sic!)(druga manipulacja) 3. Kolejna bzdura o likwidacji lotniska Okęcia! Warszawa będzie mieć lotnisko jak każda stolica europejska. Wy więcej ironizujecie o CPK niż podajecie wiedzę, a szkoda bo mam was za ludzi zorientowanych w architekturze ,urbanistyce ale też w ekonomii, ekonomice, finansach. Jak widać zaczadziła was też polityka typu "Po co nam CPK jak jest we Frankfurcie i już działa" ?
@goodidea_archi24 күн бұрын
Kiedy był nagrywany ten odcinek, to: 1. Obowiązująca rządowa strategia rozwoju rynku lotniczego w Polsce zakładała zmniejszenie ruchu pasażerskiego na lotniskach regionalnych. Czytałeś ją? 2. Spółka CPK organizowała konferencję ekspercką na temat zabudowy terenów po lotnisku Chopina, później nawet wydała broszurę ze szkicem planów urbanistycznych dla tego terenu, jakiś czas potem pisały o tym wszystkie media - były nawet wizualizacje budynków! Gdzie spędziłeś cały 2023?
@goodidea_archi24 күн бұрын
Tu masz tę broszurę wydaną przez CPK: images.app.goo.gl/nikH8TzXgLwFUeyZA
@goodidea_archi24 күн бұрын
Decyzja o przeniesieniu całego ruchu komercyjnego z lotniska Chopina na CPK po jego otwarciu została podjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów 25 maja 2023 roku. Faktycznie - zaczadziła nas polityka do tego stopnia, że zweryfikowaliśmy nasze informacje u źródła.
@architekton11624 күн бұрын
@@goodidea_archi To planowane jak rozumiem bardzo głupie decyzje. Lotniska dotychczasowe powinny być lokalne i takie są potrzebne w całej Polsce. Politycy to idioci a nie stratedzy czy wizjonerzy jak widać. Decyzje o Lotn. Chopina jak jeszcze nie ma CPK uznaję za aberrację i tyle. Do czasu powstania na pewno ulegną zmianie przy zmianie na inny gabinet polityczny. Trzeba CPK życzyć tylko dobrze a jak nie to na szparagi do Niemiec wyślemy nasze dzieci już tylko Deutsche Bahnem, który zdominuje nasz system kolejowy w kraju btw..Pozdr. Wasz kanał🤜🤛
@goodidea_archi24 күн бұрын
Jeśli CPK ma być rentowne, to lotnisko Chopina musi zostać zamknięte: www.pasazer.com/news/463615/likwidacja,lotniska,chopina,to,koniecznosc.html
@adamstankiewicz7891 Жыл бұрын
W Warszawie samoloty mogą lata w określonych godzinach bo mieszkają blisko ludzie to raz dwa cpk jako lotnisko wojskowe też ważna funkcja to jest nie daleko Warszawy katowickie lotnisko też nie jest położone w Katowicach a ważny jest dostęp do lotniska myślę cpk jest bardzo ważne lotnisko które powinno powstać teraz to lotnisko jasionka jest ważne kto by pomyślał
@januszkacper5019 Жыл бұрын
jak powstanie w Polsce szybko PCK to ranking polski podskoczy zdecydowanie jest to wielka szansa dla nas na lepsze zycie
@goodidea_archi Жыл бұрын
Coż za iście freudowska pomyłka :) Ale ad rem: jaki ranking?
@Slayyyibatiiii66677 Жыл бұрын
Tak z ciekawości spytam. Czy jest w przyszłości szansa na odcinek na temat polskiej szkoły plakatu?
@Szopler Жыл бұрын
"To jest bardzo słuszna koncepcja" 😄
@marcinmoczkowski4513 Жыл бұрын
A ja zadam przewrotne pytanie. Jeśli nie CPK to co? Jaki kierunek rozwoju infrastruktury w takim razie? Bez politycznych podtekstów tylko jasny gospodarczy przekaz, który nie ma tylko dobra zwykłego człowieka ale i państwa.
@tokarp390 Жыл бұрын
DuoPort - można próbować rozbudować port Katowice-Pyrzowice i budować infrastrukturę kolejową tylko na południe od S10
@kamil19021994 Жыл бұрын
Opera Nova w Bydgoszczy to w ogóle budynek z bardzo ciekawą historią. Budowa trwała koło 30 lat, straszyła przejeżdżających ludzi i nikt nie wierzył, że zostanie ukończony. Generalnie Bydgoszcz słynie z takich trochę "potworków" architektonicznych i mam pewne obawy jak to wszystko wyjdzie.
@goodidea_archi Жыл бұрын
Dla nas Bydgoszcz słynie choćby ze świetnego BRE Banku proj. Bulanda i Mucha :) i wspaniałych kamienic :)
@Edhelsarion Жыл бұрын
Super odcinek❤. Aczkolwiek nie rozumiem zbulwersowania brakiem kobiet w jury, jeśli zostały wybrane do tego najbardziej kompetentne osoby, to co z tego, że nie ma tam kobiety? W końcu liczy się wiedza, doświadczenie, a nie płeć.
@goodidea_archi Жыл бұрын
A jeśli nie zostały wybrane najbardziej kompetentne osoby? Gdyby przewodniczący jury w konkursie na budynek uczelni wyższej zrealizował jakikolwiek budynek uczelni wyższej, to może ten argument byłby mocniejszy.