Super film, podziwiam za robotę- bardzo czysto i precyzyjnie, świetny pomysł z tą podstawą, powodzenia w dalszych pracach, pozdrawiam!!
@enduroorudne97122 жыл бұрын
Bardzo ładnie i profesjonalnie
@miromm95002 жыл бұрын
Witam :) , jestem na tym samym etapie montażu :) faktycznie ceny kształtek i innych dupereli to masakra, podstawę pod pompę zrobiłem prawie identyczną :) jedynie różnica żeby rozdzielić układy otwarty od zamkniętego dodałem płytowy wymiennik ciepła, łączny koszt jak na razie to 21tyś POZDRAWIAM
@szczudl02 жыл бұрын
Zapodaj jakiś filmik jak to u Ciebie wygląda. Powodzenia
@kriselblag33092 жыл бұрын
Pompa przychodzi na takiej stalowej ramie. U ciebie stoi na konstrukcji bez tej ramy. Z jakiego powodu ją usunąłeś?
@szczudl02 жыл бұрын
@@kriselblag3309 bardziej mi się podoba bez tej ramy.
@miromm95002 жыл бұрын
@@kriselblag3309 jeśli rama będzie opierać się na całej swojej płaszczyźnie to ok, ale jeśli użyjesz wibratorów wszystko się wygina w punkcie podparcia. Miałem u siebie taki problem ramę też usunąłem.
@maciejmaj752 жыл бұрын
Daj znać po sezonie jak kaisai się sprawował. Biorę pod uwagę ten sam model. Pozdrawiam
@szczudl02 жыл бұрын
Jasne że dam znać, pierwszy film pewnie będzie po pierwszych mrozach. Zobaczymy jak sobie radzi ta pompa.
@ArtCafe732 жыл бұрын
Witam,mam pytanie.Od jakiego momentu leci gwarancja na pompę?Ponieważ mam zamiar kupić teraz a zamontować dopiero na wiosnę lub lato.
@szczudl02 жыл бұрын
Cześć, w sumie to nie wiem. Dowiem się przy najbliższej okazji to dam znać.
@musicmachine.2 жыл бұрын
Od daty montażu wtedy wypełnia się kartę gw
@PlPl-ub2yb Жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie tych rur PCV, generalnie jaka maja nazwę oraz jak nazywa się to narzędzie "spawalnicze". Dobrze to wygląda łączenie jak z lego. Oraz dlaczego nie używa się tego zamiast rurek miedzianych (lub może używa się , ale mają mniejszą popularność) ?
@szczudl0 Жыл бұрын
Poszukaj sobie rur pp, ppr oraz zgrzewarkę do rur ppr, pp. Używa się ich również do instalacji CO, ale muszą być do takiego przeznaczenia, bo są różne rodzaje tych rur. Wadą tych rur jest mała średnica wewnętrzna ze względu na grubość ścianki. Jest bardzo dużo instalacji zrobionych z tego materiału.
@ramboszczak Жыл бұрын
/Cześć kolego! Czy wykonując wykres i korzystając z tabel wydajności Kaisaia patrzyłeś na DB (temp zew) Maksymalną? Na dniach będę kupował Kaisaia albo monobloka albo splita, sam jeszcze nie wiem. Zapotrzebowanie z ciepłowłaściwie wyszło mi około 7,4 także wstrzelę się w PC 8,3kw. Podobnie jak u ciebie mam prawie same grzejniki. U mnie bufor będzie miał 100l, nie widzę potrzeby dawać większego bufora, tym bardziej, że minimalny zład wody jakiego potrzebuje ta pompa 8kw to bodajże 40-50l. Zadowolony jesteś z jej działania po pierwszym sezonie? Pozdrawiam
@szczudl0 Жыл бұрын
Cześć co do pierwszego pytania to: nie rozumiem go zbytnio co znaczy DB? :) Z pompy jestem mega zadowolony, u mnie bufor 200l sprawdza się bardzo dobrze, w cieplejsze dni pompa nie załącza się zbyt często bo bufor 200l nie jest tak szybko wychładzany. Nie wiedziałem czego się spodziewać po tej pompie, więc wziąłem moc 10kw i większy bufor. Teraz wiem, że przy zimach do -14 ta pompa daje sobie radę bez grzałek przy temp. zasilania 37°C. Przypuszczam, że 8kw byłaby dobrana w punkt, no ale cóż jest 10 i sprawuje się bardzo dobrze, zużycie za pełny rok 3840kwh dla mnie super.
@ramboszczak Жыл бұрын
@@szczudl0 W tabelach wydajności Kaisai jest skrót "DB" czyli temp. zew. :) Dzięki za odpowiedź kolego. U mnie punkt biwalentny wynosi około -9*C a z tabeli wydajności kaisai wychodzi, że przy zasilaniu 45 przy mrozach -8, -9 pompa 8kw daje prawie 7kw ciepła także nie jest źle. Postaram się dać znać jak zamontuję naszą pc. Ceny tych jednostek są spoko bo split 8kw kosztuje około 14500 brutto. Jak można wiedzieć jaki był koszt zakupu twojej jednostki?
@---ro3dm Жыл бұрын
@@ramboszczakja za 10 split dałem 12.5 brutto
@danielziolkowski42562 жыл бұрын
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie jaki jest dokładny wymiar stojaka pompy, któy Pan zrobił. PS WSZYSTKO WYGLĄDA WRĘCZ SWIETNIE😀
@szczudl02 жыл бұрын
Cześć. 115x54cm wysokość około 40cm.
@kamilsakowicz9028 Жыл бұрын
@@szczudl0 dzień dobry, zbudowałem identyczny stojak i potrzebuje wymiarów umieszczenia otworów na mocowanie pompy ( w instrukcji są tylko wymiary otworów do podstawki którą również zamierzam zdemontować. Z góry dziękuję jeżeli uda się Panu to dostarczyć. pozdrawiam :)
@szczudl0 Жыл бұрын
@@kamilsakowicz9028Odległość między stopami 36,2cm - 65,6cm, odległość między przednimi a tylnymi otworami 46cm (tutaj może być nawet z centymetr więcej, bo jest oczko podłużne na tylniej stopie). Mam pompę 10kw więc dla 8kw też powinny pasować odległości. Nie wiem jak w pozostałych pompach to wygląda.
@kamilsakowicz9028 Жыл бұрын
dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź, pozdrawiam :)@@szczudl0
@adampiastowicz251017 күн бұрын
Cześć proszę o pomoc. Podłączyłem wszystko tak jak u Ciebie chciałem ogrzewać tylko 1000l bufor. Pompa nie chce się uruchomić.
@szczudl016 күн бұрын
Cześć, wejdź na grupę facebooka, ludzie chętnie pomogą jeśli podasz więcej danych. facebook.com/groups/578861137285872/?ref=share
@jacekn.9975Ай бұрын
Witam.Jest mozliwośc zamówienia takiego stelaża ?
@szczudl0Ай бұрын
Cześć. Zadzwoń pod ten numer: 530 735 845, powołaj się na mój kanał.
@leszek45282 жыл бұрын
Witam Można poprości zużycie prądu za październik listopad polowe grudnia, u mnie wyniosło 1652kwh Pozdrawiam Leszek
@szczudl02 жыл бұрын
Cześć, tutaj masz link do nowego filmu właśnie o żużyciu prądu kzbin.info/www/bejne/boiXm3iVrZate9k
@leszek45282 жыл бұрын
@@szczudl0 Dziękuje
@rafaldohc2 ай бұрын
Montuje właśnie tak samą pompę u siebie i Twoje filmy mi mega pomagają:) Powiedz mi bo z pompy wychodzi 5/4" a mam zbiornik cwu na 3/4" gdzie się najpewniej zredukować?
@szczudl02 ай бұрын
Z pompy do zaworu strefowego poszedlbym 5/4" chociaż wystarczy 1" (rura miedziana 28mm, lub podobna) (tutaj musisz sam zadecydować), potem od zaworu strefowego do zbiornika CWU rurą 1" czy tam miedź 28mm, i tam dopiero redukcja. Upewnij się, że masz odpowiednią dużą wężownicę w zbiorniku CWU, wymagane przy pierwszym uruchomieniu spełnienie tego warunku.
@rafaldohc2 ай бұрын
@szczudl0 hmm dlaczego jest tak ważna ta wezownica? Zawór strefowy masz na myśli trójdrożny c.o/ c.w.u?
@szczudl02 ай бұрын
@rafaldohc Ważna, bo jeśli będzie zbyt mała to grzanie CWU będzie trwało zbyt długo, jeśli będzie mała średnica wężiwnicy, to będą wysypywać się błędy przepływu w sterowniku pompy ciepła. Co do zbiornika CWU, to tutaj nic bym nie kombinował, tylko zrobił jak fabryka przykazała. Tak dokładnie o ten zawór mi chodzi.
@rafaldohc2 ай бұрын
@@szczudl0 ok rozumiem jaki zbiornik cwu polecasz?
@dariuszdidzejwp90642 жыл бұрын
Czesc fajny film czy posiadasz moze jakis schemat jak te rury podlaczyc poniewaz bede to robic pierwszy raz ?
@szczudl02 жыл бұрын
Cześć, nie posiadam schematu. Swój schemat początkowo rozrysowałem długopisem na kartce papieru. W miarę postępu prac schemat z kartki ulegał zmianie. Musisz poświęcić trochę czasu z kartką i ołówkiem i browarem w piwnicy, rozpisać sobie przebieg instalacji, pomierzyć ile rur musisz kupić, policzyć kolana, złączki, śrubunki, zawory, itd. itp. Potem wybrać punkt z którego będziesz zaczynał i tak powoli do przodu składać to do kupy. Nie zaczynaj wszystkiego na raz, rozłóż sobie to na etapy. Powodzenia.
@grosiu2412 жыл бұрын
@@szczudl0 Dokładnie tak samo zrobiłem, jak wstawiałem swojego papelleciaka. Teraz powtórzę to z PC 🙂
@szczudl02 жыл бұрын
@@grosiu241 wyobraźnia często pomaga w nietypowych sytuacjach :)
@controlledvehicles3 ай бұрын
Nie oglądałem wszystkich filmików, ale zapytam. Dlaczego jednofazowa, a nie trójfazowa? Zainstalowałeś monoblok - wiem, że można samemu, a split wymaga instalatora z uprawnieniami do pracy z gazem. U siebie chcę zamontować pompę typu split o mocy 10-12 kW. Podobno mniej problemów. Dom z lat 60, ocieplony 10 cm styropianu, okna dwuszybowe, 180 m², same grzejniki.
@szczudl03 ай бұрын
Cześć, to jest pompa trójfazowa. Tak zdecydowanie mniej problemów ze splitem jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zamarzaniem. Chciałem daikina, ale ceny tego sprzętu wraz z montażem były niepoważne.
@gregsakaszwili8136 Жыл бұрын
Czy tą pompę da się tak ustawić żeby funkcje cwu i co były wyłączone a przy temperaturze około 0 stopni nie wywalało wody przez zawory antyzamrożeniowe ? Zaznaczam że pompa jest pod napięciem.
@---ro3dm Жыл бұрын
Nie wiem czy z poziomu sterownika się da ale można po prostu pompkę obiegową podłączyć osobno
@gregsakaszwili8136 Жыл бұрын
Jak to zrobić?
@szczudl0 Жыл бұрын
Nie posiadam wiedzy w tym temacie, nie sprawdzałem też tego osobiście. Byłoby dziwne gdyby nie posiadała takiego zabezpieczenia, najprościej będzie zadzwonić na infolinię i dopytać. Wydaje mi się, że taka funkcja to podstawa. Ja mam pompkę na bajpasie zamontowaną, zasilana z UPS, startuje gdy brak zasilania poniżej 5°C.
@admier7772 жыл бұрын
Super. Czy bufor jest do rozdzielenia obiegów? Tzn. czy jest z wężownicą?
@szczudl02 жыл бұрын
Bufor bez wężownicy, rozdzielenie obiegów będzie za buforem.
@NorbertKodka2 ай бұрын
Cześć mam pytanie odnośnie wibroizolatora jak to skręciłeś maja one lewy i prawy Gwint ? Czy tylko nasadziłem górna ramę co pompa na niej stoi bez skręcania ? Pozdrawiam
@szczudl02 ай бұрын
Cześć. Wibroizolatory są wkręcone do górnej ramy w nitinakrętki. Do dolnej ramy są wsadzone w otwory i skręcone od spodu nakrętkami. Musiałem zrobić otwór na wylot, mniejszy od góry i większej średnicy od dołu, tak by nakrętka z kluczem nasadowym się zmieściła.
@NorbertKodka2 ай бұрын
@@szczudl0 dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam
@NorbertKodka2 ай бұрын
@@szczudl0 Stojaczek mam już zrobiony taki sam ;) teraz mam dylemat z zaworem trójdrożnym afrizo ze stałą fazom gdzie podłączyć w PC ten sterujący kabel na on czy off od czego to zależy? I drugie pytanie ;) Ma podłogówkę 100 % parter i piętro 2 pompy 2 rozdzielacze do podłogówki bez żadnych regulatorów temperatury (mały domek) i teraz np: pompę z piętra podpinam pod strefę drugą w pompie Ciepła a parter strefa 1? Czy ta strefa druga zaciski 9 i 21 pełni inną role? Bo ty podłączałeś do zacisków 9 i 21 ale masz dwa zawory trójdrożne ja mam jeden i jak podłączę tak jak ty będzie ok w moim przypadku? Pozdrawiam bardzo i liczę na odpowiedź.
@RobertSababady2 жыл бұрын
Witam. Bardzo fajny filmik. Czy byłby Pan chętny zbudować taką samą podstawę dla mnie. Solidna jest i dokładnie to czego szukam. Mamy podobną pompę - tylko 12kW Kaisai monobloc.
@szczudl02 жыл бұрын
Witam, niestety nie mam zbytnio czasu na takie projekty. Alę mogę dać namiary na firmę, która wykonuje takie podstawy, a nawet lepsze bo w ocynku. Jak coś to proszę dać znać to podeślę namiary.
@RobertSababady2 жыл бұрын
@@szczudl0 dzięki za udzielenie odpowiedzi - chętnie skorzystam. Poprosze o namiary do firmy. Pzdr
@szczudl02 жыл бұрын
534 351 515 firma blistal - nie jestem pewny czy jeszcze działają, rozmawiałem z nimi w marcu. Mają profil na facebooku facebook.com/profile.php?id=100057267137676
@mdamian862 жыл бұрын
Witam, jak sprawuje się podstawa a zwłaszcza wibroizolatory po montażu pompy? Całość jest stabilna i nie lata za dużo? Jestem na etapie montażu podobnej pompy ale 8KW. Miałem wylewać fundament ale chyba łatwiej będzie wyspawać podobną konstrukcję.
@szczudl02 жыл бұрын
Pompa jeszcze nie pracuje, ale całość już zalana wodą i podłączona do instalacji. Jest stabilna, śmiało mogę polecić taką konstrukcję, a pompa swoje waży bo aż ponad 120kg. Ja chciałem mieć wizualnie lekką konstrukcję, ze względów estetycznych, fundament wydawał mi się zbyt toporny akurat w tym miejscu.
@mdamian862 жыл бұрын
@@szczudl0 Dziękuje za odpowiedź. Mogę prosić o link do wibroizolatorów? One są wkręcone z dwóch stron w nitonakrętki?
@szczudl02 жыл бұрын
@@mdamian86 allegro.pl/oferta/wibroizolator-do-klimatyzacji-typ-atk-40x30-m8-9338824689 Do górnej ramy wkręcane do nitonakrętek, do dolnej ramy, przykręcane od spodu normalnymi nakrętkami. Od spodu większe otwory wywierciłem, tak żeby klucz nasadowy wsadzić.
@dariuszdidzejwp90642 жыл бұрын
Czy dostales jakies dofinansowanie na pompe ? Gdzie skladales podania
@szczudl02 жыл бұрын
Cześć, jeszcze nie dostałem dofinansowania, ale podanie jest już w trakcie weryfikacji. Ja korzystam z dofinansowania "czyste powietrze" wniosek złożony przez internet.
@adamw90772 жыл бұрын
Jaki przekrój przewodu zasilania doprowadzałeś do pompy i jakie zabezpieczenie???
@szczudl02 жыл бұрын
4mm2 zabezpieczenie na grzalkę 3fazowy b16a na sprezarkę 1faza b25a. Będzie o tym odcinek.
@adamw90772 жыл бұрын
@@szczudl0 Czyli do sprężarki doprowadzałeś przewód 5x4mm??? Pytam bo dziś muszę zamówić przewód pod pompę taką jak twoja. Ale w instrukcji jest tak nagmatwane, że zgłupiałem.....
@szczudl02 жыл бұрын
@@adamw9077 dokładnie, z tej instrukcji nic konkretnego nie można odczytać. Do sprężarki kabel 4mm2 do grzałek 4mm2. W sumie do pompy pociągnięte mam 6przewodów 4mm2 1neutralny 1uziemiajacy 4 fazowe.
@tomaszdzwonek96962 жыл бұрын
@@szczudl0 Czy to nie błąd ? Wg opisów sprężarka w tej pompie jest trójfazowa?
@szczudl02 жыл бұрын
@@tomaszdzwonek9696 Sprężarka jest jednofazowa, grzałka 3fazy.
@tobiaswas40782 жыл бұрын
Witam. Też myślałem o wstawieniu pompy zasilanej ups w ten sposób, co masz za zawór koło tego bajpasu? Pozdrawiam
@szczudl02 жыл бұрын
Trochę zmieniła się koncepcja z bajpasem. Bajpas wchodzi bezpośrednio do bufora, będzie o tym w następnym odcinku. Na zasilaniu jest zawór przeciwzwrotny, tak by awaryjna pompka z bajpasa nie pchała wody do rury zasilającej tylko wymusiła obieg do powrotu z bufora i szła przez całą pompę ciepła.
@WafikNH3 ай бұрын
jakiej wielkości wyszły Panu te naczynia przeponowe?
@szczudl03 ай бұрын
Z tego co pamiętam to oba naczynia 18L.
@WafikNH3 ай бұрын
@@szczudl0 Dzięki, mam podobne zbiorniki i wyszło mi to samo z aplikacji Reflexa. Pozdrawiam
@Puya2662 жыл бұрын
hello , wanr a buy same heat pump for 160 m2 ,it s ok ?
@szczudl02 жыл бұрын
Hello. Hard to say, I don't know anything about your house. I am not sure myself that this heat pump is good for my house, my house it is 160m2 too.
@czlowiek20122 жыл бұрын
Pełna profeska. Można zapytać w jakiej kwocie zamknąłeś inwestycję?
@szczudl02 жыл бұрын
Będzie końcowy odcinek z zestawieniem kosztów, wyszło sporo, kupiłem CWU z nierdzewki, instalacja z miedzi a to spore wydatki. Porównam ile mógłbym zaoszczędzić gdybym robił w PP i kupił zwykły emaliowany CWU. Przypuszczam że różnica będzie spora. Będą jeszcze ze 2 odcinki, w którymś podam zestawienie wydatków. Sama pompa z ZNS wyszła jakieś 17tyś zł.
@grzegorzc4353Ай бұрын
Co to za farba jaki kolor?
@szczudl0Ай бұрын
Jaka farba, na czym?
@grzegorzc4353Ай бұрын
Na ramie.
@grzegorzc4353Ай бұрын
Na myśli mam ramę, na której stoi monoblok.
@szczudl0Ай бұрын
@grzegorzc4353 sprawdzę czy jeszcze mam puszkę, dam znać jak znajdę.
@szczudl0Ай бұрын
Dekoral emalia antykorozyjna bezpośrednio na rdzę kolor:, "szary jasny" RAL 7035
@zbigniewwitkowski50452 жыл бұрын
Zbiorniki membranowe zazwyczaj daje się na powrocie
@szczudl02 жыл бұрын
Jeśli są wysokie temperatury to jest to wskazane, w przypadku niskich temperatur takich jak są u mnie 40-45' nie powinno być problemów.
@zbigniewwitkowski50452 жыл бұрын
@@szczudl0 jeżeli taką temp. będziesz dawał na zasilaniu to ok. Gdzie kupiłeś tą pompe w tej cenie?
@szczudl02 жыл бұрын
@@zbigniewwitkowski5045 Byłem na targach budowlanych w Bielsku-Białej, tam znalazłem firmę z Kęt, nazwy teraz nie pamiętam, ale jak mocno Ci zależy to sprawdzę. Pompę kupowałem w marcu.
@samszygiel35292 жыл бұрын
Witam.🙃
@szczudl02 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam.
@GrzesiekFirstChannel2 жыл бұрын
Syf w zasobniku i "zarastanie" tam gdzie króćce to wynik korozji elektrochemicznej z powodu stosowania w instalacji kształtek z różnego materiału. W C.O już lepiej zastosować czarną stal niż ocynkowaną. Ocynk nie powinien być absolutnie stosowany. Tego oczywiście większość instalatorów Wam nie powie lub wyśmieje. Dla ciekawości dodam, że trójnik ocynkowany połączony z mosiężną kształtką potrafi "zarosnąć" i przerdzewieć na wylot w ciągu 2-3 lat. Dużo producentów zasobników wymaga stosowania połączeń zasobnika za pomocą kształtek z tworzywa sztucznego oraz konkretnego uziemienia samego zasobnika.
@szczudl02 жыл бұрын
W nowej instalacji nie mam ani jednego elementu z ocynku. W starej miałem ocynk tylko w jednym miejscu, korek w CWU zamiast grzałki. Tutaj masz link, zobacz sobie na moment 6min17sek jak wygląda miejsce po odkręceniu ocynkowanego korka kzbin.info/www/bejne/aXiQmHlqa7R1hdU Wszędzie zastosowałem złączki, kolana mosiężne, rury miedziane. Jedyny mankament to stalowy bufor oraz kaloryfery.
@piotrbandrowski99462 жыл бұрын
Jak już się kogoś krytykuje to chociaż z pewnością. Ocynku nie stosuje się w instalacjach grzewczych. Dlaczego. Polecam edukację, później krytykę.
@RomanGoły-r8p Жыл бұрын
Chwali Dankai a pod domem widzimy Kaisai.. Trzeba wiedzieć co się pokazuje
@szczudl0 Жыл бұрын
Nie wiem co ci mam odpisać bo nie rozumiem o czym piszesz.
@RomanGoły-r8p Жыл бұрын
Jakiego producenta jest prezentowana pompa na początku filmiku..podpowiem Kaisai..a jakiego producen
@RomanGoły-r8p Жыл бұрын
Producenta pan instalator chwali że ma lepszą efektywność w filmiku na wykresie który wykonywał..Dekai
@szczudl0 Жыл бұрын
@@RomanGoły-r8p No tak bo ma, jednocześnie ma również wyższe ceny, stąd wybór tańszego kaisaia, którego mogłem sobie sam zamontować, tak jak chciałem. Daikin był dla mnie odnośnikiem, nie chciałem dobrać zbyt słabej pompy, dlatego porównanie takie a nie inne. Poza tym daikin wyszedłby mnie sporo drożej, już nie mówię o jakości wykonania instalacji. Z ekipami montażowymi dzisiaj to jest różnie. Pozostaje mi mieć nadzieję, że ten mój chińczyk będzie bezawaryjny, bo zużycie energii za poprzedni rok jest bardziej niż zadowalające. Wiesz w domu stoi mi również ford, jest okey ale dużo bardziej chwalę sobie inną markę, na którą mnie zwyczajnie w świecie nie stać, czy to oznacza, że mam wszystkim wmawiać że ford jest najlepszy? Czy może raczej mam nie chwalić innych marek bo fordem się wożę? Nie rozumiem twojego podejścia do sprawy.
@tomc70572 жыл бұрын
Wszystko pięknie. Muzyka za głośna i ryje banie
@szczudl02 жыл бұрын
:)
@amixo12 жыл бұрын
Uczciwy to pan nie jesteś ! Naciągasz pan klienta na masę niepotrzebnych kształtek mosiężnych a można dać ocynk lub PP
@szczudl02 жыл бұрын
:) ale, ale ja to sam dla siebie robię :)
@szczudl02 жыл бұрын
Dzięki za komentarz, faktycznie mogłem dać w opisie, że robię to dla siebie amatorsko. Muszę dać w opisie znać.
@amixo12 жыл бұрын
@@szczudl0 To można ka kasę wydać na co lepszego i zrobić układ z wymiennikiem ciepła i zalać pompę glikolem
@szczudl02 жыл бұрын
@@amixo1 Osobiście uważam, że ocynk to bardzo słabe rozwiązanie w instalacji CO, a już w połączeniu z miedzią to jest wręcz strzał w kolano. A czy wziąłeś pod uwagę, że producent rur stalowych ocynkowanych nie zaleca ich do stosowania w systemie chłodzenia? Mosiądz jest nierdzewny, miedź również, a jak długo ocynk będzie nierdzewny? Teraz zaoszczędzę a za 10lat będę wracał do tematu bo gdzieś coś przecieka. PP jest spoko, ale dla mnie liczyły się duże średnice przelotowe, duży przepływ wymagany dla pomp ciepła, a czy wiem jakie przepływy będą potrzebne za 10lat jak już ta moja pompa padnie? Ta instalacja ma być już nie do ruszenia, ewentualnie wymiana bufora, czy pompy ciepła na nowe sztuki. Cała reszta zostanie. Pozdrawiam
@szczudl02 жыл бұрын
@@amixo1 Dla mnie wymiennik ciepła i glikol to niepotrzebne obniżanie sprawności pompy. Każdy robi tak jak uważa za słuszne, mnie ten układ nie pasuje.