Dobra i wiarygodna prezentacja. Mam podobny system, pompa ciepła 10kW, zasilająca przez wymiennik ciepła z glikolem dom 220 m2. Dom dobrze ocieplony, ma przewymiarowane, duże, dwupanelowe grzejniki, czyli na tyle dużo płynu w systemie, że nawet bufor nie jest potrzebny. Do -5 st. C, pompa chodzi na temp. wyjściowej 38 st. C, na kaloryferach daje 37 i w domu jest komfortowe 22-23 st.C. Zużycie ok. 30-35 kWh/dobę. CWU ma swoje własne źródło zasilania.
@katmai77773 жыл бұрын
Fajny materiał. Dajcie koniecznie te statystyki zużycia po sezonie. Ciekawi mnie jak to działa w takim domu ze starą "cienką" izolacją. Podejrzewam, że straty jednak są spore. Na miejscu inwestora doizolowałbym ściany. Chociaż to spory koszt bo dochodzi problem z tynkiem.
@robertkowalczyk50853 жыл бұрын
Docieplenie ścian wcale nie jest takie odczuwalne w tym przypadku. Ja mam podobna ścianę i zapotrzebowanie liczone na cieplowlasciwe wynosi dla mojego budynku 9,8KW . Po dociepleniu styropianem grafitowym 10cm,uzyskuje coś około 7-8% oszczędności na ogrzewaniu. Przyjmując że pobiorę prądu np.za 4500zł daje to około 400zł oszczedności w skali roku na ogrzewaniu. Koszt operacji docieplenia wraz z tynkiem ,parapety przy okazji podbiciówka i rynny to koszt około 40-50tys zł . Tzw.stopa zwrotu to coś koło 100lat :)
@marcusmarus7443 жыл бұрын
Super pozdrawiam
@jarosawkosiur62423 жыл бұрын
Karol jesteś mistrz jak zwykle wszystko ogarniasz.
@szymonszymon18628 күн бұрын
Witam jak podłączasz bufor na powrocie Do pompy ciepła powrót grzejników na górze a wyjście z bufora do pompy na dole pytam ponieważ mam podłączony bufor w Pompie ciepła na powrocie Grzejniki wchodzą na dole bufora a powrót na pompę idzie z góry bufora
@imbirx2 жыл бұрын
Grzejniki dwupanelowe czy trojpanelowe? Według suchych danych 3 wypadają lepiej ale czy taka sytuacja ma miejsce również przy zasilaniu niską temperatura? Obecnie posiadam przy pompie zeberkowe aluminiowe grzejniki i staje przed dylematem wymiany. Z góry dzięki.
@rghost16473 жыл бұрын
Grzejnik jak każdy radiator odda tyle ile w niego wsadzisz więc każdą temp. przyjmie z Pompy i da radę ogrzać pomieszczenie.
@siwy75512 жыл бұрын
To niezłych masz ludzi skoro musisz montować z klientem, szok.
@Kacper_T3 жыл бұрын
Zastanawia mnie kwestia hałasu pompy ciepła. Czy dźwięk pokazany na filmie to już największy hałas przy największym obciążeniu pompy? Czy użytkownicy pomp (lub ich sąsiedzi) często narzekają na hałas? Zdarzały się demontaże z tego powodu?
@krzysiekd922 жыл бұрын
Mam bufor wpięty rownegle (grzejniki, jeden obieg). Chciałbym go wpiąć na powrocie + zawór nadmiarowo-upustowy, ale pojawia się pytanie, czy średnice rur które idą na grzejniki mają tutaj znaczenie przy innym podłączeniu bufora? Ewentualnie jakie powinny być minimalne średnice pionów lub jak to obliczyć? Grzejniki sterowne głowicami termoelektrycznymi. Czy są jeszcze jakieś warunki do spełnienia przy takim podłączeniu? Jaki polecacie zawór nadmiarowo-upustowy?
@damianjusiel6373 Жыл бұрын
Witam mam t cap 9kw podłączenie do grzejników z rozdzielacza przez pex 16 jaki największy grzejnik trzy płytowy mogę dać u siebie żeby pex16 dał radę zasilić odpowiednio grzejnik
@jaroslawpiotrowski2103 жыл бұрын
Fajny materiał, musicie pokazać podobne projekty - pompa ciepl + kaloryfery (bo są też domy starsze ktore maja ponad 20 lat), a ludzie jak ja myślą o pompach ciepla , tylko czy to bedzie dzialać ?. PS jakoi był uzyty licznik energii - prosze podajcie model - dzięki z góry!
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
siakieś zwykłe ORNO 3 fazowe
@rolnikzkorpo53523 жыл бұрын
Dobrze pokazane, że bez wymiany grzejników nie podchodzić do tematu. Jednego roku robiłem obserwacje zmieniając krzywą grzania na kotle tak aby pomimo niskiej temperatury na zewnątrz grzejniki miały 35 stopni a nie 45+ no i niestety dom się powoli wychladzał a po kilku dniach gdy temperatury w pokojach zaczęły spadać poniżej 18 stopni przerwałem eksperyment aby nie być posądzonym o tortury.
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Da się bez wymiany grzejników - ponad 90% instalacji modernizowanych przez nas nie ma wymienionych grzejników. Wszystko zależy od tego Jaki był wcześniejszy polot hydraulika i czy po drodze była robiona termomodernizacja. Zazwyczaj jeżeli połączymy te dwa elementy daje to niezły efekt. ;)
@rolnikzkorpo53523 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Gdyby nie odległość to rzuciłbym rękawice. Dom z 2000 roku, czyli średnio 15cm styropianu, zużycie 2500l oleju, grzejników 16 plus te zakręcone w piwnicy 😄. Nie bardzo jest co termimodernizowac, można okna z Ug w okolicach 1,8 na 1,1, ale co więcej?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
@@rolnikzkorpo5352 no to widoczne grzejnik typowo pod kocioł a nie z polotem hydraulika przewymiarowane ;) jak by były 160-180cm to pewnie więcej niż 45-50stC przy -20 stc nie trzeba. Ale za słowo nie trzymaj bo obliczenia podparte na pewnie i chyba ;)
@rolnikzkorpo53523 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Stety albo niestety, grzejniki dobrane do kotła olejowego na etapie budowy, ba nawet w dwóch pomieszczeniach po kilku sezonach zostały powiększone grzejniki - widać nie dogrzewało. A stety, bo nie straszą rozmiarami. Jak mnie coś opęta pewnego dnia, to zamówie PC do "pre-heat'u a kocioł olejowy będzie służył jako źródło szczytowe :)
@gimbueuropa59043 жыл бұрын
@@rolnikzkorpo5352 dołóż wiatraczki pod grzejnikiem i można zjechać poniżej 40 stopni. Wentylator od kompa 12-14cm puszczony na zasilaczu 5V albo 7V robi robotę praktycznie bezgłośnie.
@januszstobiecki96352 жыл бұрын
Witam ja mam takie pytanko . Chodzi mi o zestaw pompy ciepła Kospel . Jak to się sprawuje i czy była by taka możliwość uruchomienia takiej pompy po własnym montażu. Pozdrawiam
@tomaszandrzejak3372 жыл бұрын
Witam. Oglądam wasze filmiki ale nigdzie nie mogę natrafić na rozbudowę przez was zbiornika z krutką wężownicą do solarów. Podpowiedzcie proszę co lepiej zrobić jeśli chodzi o funkcjonowanie, rozbudować istniejący zbiornik CWU poprzez wymiennik płytowy? Czy lepiej pozostawić istniejący zbiornik a dołożyć zbiornik kolejny na 200L do pompy ciepła spinając je razem? Dodam że szkoda wyrzucać istniejący, a koszt duży zastąpić go zbiornikiem z podwójną wężownicą. Pzdr całą ekipę
@andrzejtomanski3220 Жыл бұрын
Witam a jakby zainstalować grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorem Regulus ? jak by działało i czy się opłaca . Pozdrawiam
@KlimatyzacjaKatowicepl Жыл бұрын
Działa. A czy się opłaca, sam musisz policzyć. I pytanie opłaca się w porównaniu z czym? Zwykły odpowiednio duży grzejnik też Działa. Decydując się na takie grzejniki lub klimakonwektory, sprawdź ich wymagania odnośnie przepływu
@szymix61203 жыл бұрын
A ja mam pytanie, jakie mniej więcej średnice powinna mieć rurka idąca do grzejnika przy PC?
@henryksiemieniec68192 жыл бұрын
Dlaczego podajecie tyle szczegółów technicznych a nie np.ile prądu pobiera jakie są koszty
@pomidoryromka86002 жыл бұрын
od 07 04 2021 do 07 04 2022 pompa zuzyła 5020kw z podlicznika
@siwy75512 жыл бұрын
Ile m2 jaka temperatura?
@hudziszeq Жыл бұрын
@@siwy7551 Ja mam aristona 7kw, dom 140m2, pol na pol podlogowka i grzejniki, temp zima 21.8'c, CWU+CO od wrzesnia 2022 do sierpnia 2023 - 2779 kWh (2926 kWh na przedliczniku )
@siwy7551 Жыл бұрын
@@hudziszeq to nie wiem jak to zrobiłeś ale bardzo mało w domu też nie za gorąco.
@themisg4354 Жыл бұрын
@@pomidoryromka8600 Duże zużycie. Prawdopodobnie nie masz ogrzewania podłogowego.
@mikoajflaszczynski68463 жыл бұрын
Są tańsze papy ciepła Folansi 19kw 9500zl jeszcze oszczędniejsza 30% kosztuje 14500 18kw
@StanDyrmaZasadniczo3 жыл бұрын
I to mnie sie podoba. Temat grzejnikow rewelacyjny! Ten T-Cap troche glosny i slychac glownie sprężarkę, prawda?
@staszekkalom37743 жыл бұрын
Wystarczy wybrać model super cichy i niewiele słychać przy minus 20 ,a różnica w cenie niewielka
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Jeśli w nadchodzącym sezonie będą takie zimne dni to zrobimy film o 9kw J seria i dwóch typach t-capa 9kw. Bo to 2 najczęściej instalowane PC
@StanDyrmaZasadniczo3 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl ok.
@StanDyrmaZasadniczo3 жыл бұрын
@@staszekkalom3774 To dobra koncepcja, ale ja uderzam w jedno wentylatorowe. Dwuwentylatorowe nie wygladaja zbyt estetycznie. Mam nadzieje, ze pojawia sie jeszcze filmiki z Mitasubaszi, np. jakis zubadanik albo powerinverter w splicie.
@oneferrdek33463 жыл бұрын
Jak pan chce jeszcze zejść z temperaturą to nawiew na grzejniki i będzie można zejść jeszcze z temperaturą
@romanwychowaniak42243 жыл бұрын
Super robota 👍 Ciekawe jaką temp. w komfortu ma w tym domu inwestor?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Ok 22stC. Tak było przy -5 a na grzejniki szło 36.5stc
@romanwychowaniak42243 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dziękuję za info.
@plebantv57543 жыл бұрын
@@romanwychowaniak4224 I ile zainkasowane? 45 000 zl? smiechu warte. A ludzie wierza w bajki cuda. Ostatnio pytalem firme LAZAR ile za piec na pellet full wypas internet bajery nawet na pol tony pojemnik 14600 zl
@sajmosajmon57742 жыл бұрын
jakie COP przy około -16 stopniach ?
@janwinnicki4125 Жыл бұрын
Czy na nowy budynek 20 cm grafit, 260 mkw 100% podłogówka starczy mi taki T-Cap? Trzy kondygnacje wraz z piwnicą i poddaszem. Rekuperacja
@KlimatyzacjaKatowicepl Жыл бұрын
Raczej starczy ci mniejsza pompa. Zapotrzebowanie będziesz miał pewnie koło 8-9 kW. Znając dokładne zapotrzebowanie można myśleć czy nie włożyć serii L 9kw
@janwinnicki4125 Жыл бұрын
Jestem w trakcie wyboru pompy. Muszę coś kupić do końca roku - ostatni rok ulgi termomodernizacyjnej do wykorzystania.@@KlimatyzacjaKatowicepl
@robertch.50033 жыл бұрын
Chciałem zapytać, co steruje pompką Grundfosa do obiegu cwu?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Zewnętrzny programator do gniazdka
@pawesowinski42183 жыл бұрын
Tytuł trochę klikbajt. Ja naprawdę myślałem, że pokażesz grzejniki niskotemperaturowe a tu zwykłe panelowe. Niskotemperaturowe czyli np Regulus Vent.
3 жыл бұрын
Dosyć głośny ten T-CAP - zważywszy że wiem jak rejestruje Twój tel. :) Głośny / Cichy ? To jest naprawdę sprawa indywidualna.... Dla mnie osobiście najważniejsze jest aby wydajność była OK. A jeśli głos zostaje na zewnątrz, to niech sobie będzie jak chce... :)
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Czasem tak bywa Tomku ;) najlepsze, że telefon którym nagrywałem u ciebie całkiem inaczej rejestruje audio niż poprzedni, więc porównanie filmu z teraz a z przed roku... nie ma sensu. JAK ŻYĆ? :DDD
@wojciech81243 жыл бұрын
Witam mogę prosić o jakiś schemat, albo materiały jak podłączyć bufor na powrocie ?
@faralrafa21252 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/bpKpk4p-m5Kon9E
@piotrknapczyk1032 жыл бұрын
A czy do całkiem starej instalacji (grube rury, grzejniki nie żeliwne ale żeberkowe z dużą ilością wody, rury stalowe grube) też można założyć pompę ciepła? Czy muszę sprzedać narządy i rwać wszystko do zera? Budynek wczesny Gierek 1969r nie docieplony. Zużycie 6t węgla na sezon 100m2.
@KlimatyzacjaKatowicepl2 жыл бұрын
Nie musisz rwać rur. Popatrz Inne nasze realizację. Jest mnóstwo na starych grubych, stalowych rurach
@jackcia32302 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl generalnie jesli chodzi o koszty wszystkiego to nie ruszac tego bo pompa ciepla traci sprawnosc o polowe przy wysokich temp. oczywiscie mozna kombinowac .... ale czy oplaca sie oszczedzic 50% nawydatkach rocznch na ogrzewanie przy inwestycji 50 tys..... kiedy to sie zwroci...
@marekm36243 жыл бұрын
Witam, a jakie średnice rur zostały zastosowane do podłączenia grzejników. Ja mam dom o podobnych parametrach i zużyciu ekogroszku, ale mam dylemat czy rurki 16mm którymi są zasilane grzejniki nie dyskwalifikują pompy ciepła?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Jeśli główne piony maja 16mm to bez ich wymiany nie podchodź do PC
@marekm36243 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Mam 2 rozdzielacze zasilane rurami 25mm, natomiast do każdego rozdzielacza podłączonych jest 6 grzejników paxami 16mm , czy to wystarczy dla PC?
@patrykpietrak1787 Жыл бұрын
to sa niskotemperaturowe grzejniki ?????sie pytam?????
@KlimatyzacjaKatowicepl Жыл бұрын
zwykłe, normalne grzejniki. Każdy grzejnik zasilony niskim parametrem jest niskotemperaturowy ;) pytanie tylko czy dostarczy wtedy wystarczającą ilość ciepła do pomieszczenia. Tu było to sprawdzone jeszcze na kotle.
@DonGemolo2 жыл бұрын
Marzę o pomppie ciepła, ale nie mam w budynku żadnego pomieszczenia gospodarczego (brak miejsca). Kotłownię mam 12m od budynku mieszkalnego. Piec węglowy się kończy, więc muszę na gwałt myśleć o nowej jednostce. Mam dość szuflowania. Zbiornik na ciepła wodę umieszczony na poddaszu. Tylko tam ewentualnie mam miejsce na wszystkie elementy PC. Czy to nie jest problem?.
@KlimatyzacjaKatowicepl2 жыл бұрын
Nie jest to problem. Poza tym możesz zamontować all in one lub ostatecznie monobloka
@karolmuras87692 жыл бұрын
Troche jestem przerażony bo wydaje sie że jest głośna a wlasnie jestem po zakupie takiej jednostki tylko 12kw.
@themisg4354 Жыл бұрын
@karolmuras8769 Czy jesteś szczęśliwy? Opowiedz nam o swoim doświadczeniu.
@zeno0982 жыл бұрын
Czy lepiej jest jak bufor jest na powrocie , czy tak jak u mnie jest podłączony na 4 wejścia?
@Biblijny2 жыл бұрын
Ja mam równolegle tak jak ty , na razie jestem niezadowolony , ale jest ciepło może dlatego pompa dziwnie się zachowuje z np jak się wyłączy to pokazuje powrót 40 stopni a zasilanie 33 , dziwne że tak wychładza zasilanie a powrót ciepły , mam bufor 86 litrów więc jak to może być że na powrocie jest cieplejsza woda ?
@zeno0982 жыл бұрын
@@Biblijny Woda na powrocie jest cieplejsza dla tego w tym okresie przejściowym , że w momencie przełączania z trybu ogrzewania CO w zależności od ustawionej temperatury zewnętrznej końca ogrzewania CO , np 15 stopni , będzie brała temperaturę ze zbiornika CW , więc najlepiej jest kiedy ustawimy temperaturę końca ogrzewania na 22 stopnie, chodzi dokładnie o to żeby jak najmniej było przełączeń z ogrzewania CO i CW na samo CW ,wiadomo że priorytetem jest ciepła woda użytkowa , jeżeli mamy przełączenia pomiędzy grzaniem CW i końcem ogrzewania CO to po przełączeniach tych trybów łapie temperaturę powrotu zbiornika CW , trudno to opisać ale myślę że powinno być jasne.
@Biblijny2 жыл бұрын
@@zeno098 dzięki za wyjaśnienie , nie pomyślałem o tym a faktycznie ustawiłem nizszą temperaturę na wodę uzytkową żeby sprężarka się wyłączała tylko w ciągu jednego grzania nagrzała Co i Cwu.
@zeno0982 жыл бұрын
@@Biblijny Moim zdaniem źle zrozumiałeś , tu nie chodzi o temperaturę CW , tylko temp. ustawienia zewnętrznego czujnika końca ogrzewania CO, bufor na powrocie jest lepszy wtedy, jeżeli mówimy o ilości załączeń sprężarki , bo eliminujemy szybkie zasysanie wody z bufora zamontowanego równolegle przez pompę która jest w jednostce wewnętrznej PC , przy buforze zamontowanym na powrocie nie będzie takiego problemu.
@zeno0982 жыл бұрын
@@Biblijny Bufor na powrocie eliminuję częstotliwość załączeń sprężarki , może się to komuś wydawać nie istotne ale jest to bardzo ważne dla żywotności PC , jak ktoś uważa że jest inaczej to proszę się zastanowić czy ma się w ogóle pojęcie o montażach PC.
@michaolesiak88603 жыл бұрын
Witaj. Mam do ciebie pytanie. Ze strony ciepło właściwe wyszło maksymalne zapotrzebowanie 12 kw, przeciętne 7 kw. Wczoraj był przedstawiciel z taurona i wyliczył też 12 kW. A na twojej stronie piszesz, że Panasonic 9 kW t- cap z grzałka nadaje się nawet do każdego domu. Czy to by się zgrubsza u mnie sprawdzilo? 180 m2 domu, ocieplony 12 cm grafitowym styropianem. Węgla w okresie zimowym zuzywam 3 tony. Jestem daleko od Ciebie więc mnie niepodłączysz :)
@ukaszw.54613 жыл бұрын
Czy w ciepło właściwe zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie wyszło ok. 14000 kwh (tyle przeliczyłem z dotychczasowego spalania węgla).
@ukaszw.54613 жыл бұрын
Masz grzejniki, czy podłogówkę? Jeśli grzejniki, to jaką najwyższą temperaturę na kotle i przez ile godzin w ciągu doby miałeś podczas największych mrozów zimą?
@lukaszd10203 жыл бұрын
A ten grzejnik 180cm na ile m2?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Około 16-18m2
@patrykf49933 жыл бұрын
Zalezy od zapotrzebowania twojego domu na moc na metr kwadratowy. W jednym domu wystarczy na 18m2, w innum na 30m2...
@marcinradom2 жыл бұрын
I jakie wyszło roczne zużycie energii przez PC?
@pomidoryromka86002 жыл бұрын
07 kwietnia minie dokładnie rok . Na dzień dzisiejszy na podliczniku jest 4960 kw zużycia na co i cwu , grzałka nigdy się ni włanczała ,temperatura w domu 21,5-22,5
@krzysztofskoczylas53842 жыл бұрын
@@pomidoryromka8600 mam pytanie jak ma Pan ustawiona krzywa grzewcza?i jaki metraż do grzania
@pomidoryromka86002 жыл бұрын
@@krzysztofskoczylas5384 Witam krzywa grzewcza ustawiona jest +15 25stopni C - 15 40 stopni C dom około 160 m2 przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni temperatura na grzejniki około 33 stopni C . Fajnie działa ale z początku trzeba trochę posiedzieć przy pompie.
@siwy75512 жыл бұрын
Ile m2
@AlmanisPolonia3 жыл бұрын
A czy można kilka zdań kiedy zastosować serie j a kiedy tcap?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Jedynym wyznacznikiem jest zapotrzebowanie na moc. Temperatury generują takie same.
@AlmanisPolonia3 жыл бұрын
Dzieki
@ffab67173 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl czyli wersja J czy wersja tcap jest jeśli potrzeba więcej niż 9kw ?
@ffab67173 жыл бұрын
@@AlmanisPolonia więc kiedy j a kiedy tcap ? Bo dalej nie rozumiem.😃
@V2Kaskader3 жыл бұрын
@@ffab6717nikt nie odpowiedział ci to ja ci powiem jak to jest z nimi dla tych pomp 9kw to jest ze jak masz zapotrzebowanie przy -20 5-7kw to wtedy J a jak masz 7-12kw to wtedy T-CAP 9kw a jest tak dlatego ze T-CAP do -20 trzyma te 9kw mocy a seria J juz ma spadek mocy i daje jakies 5kw moze troche mniej i wtedy grzałka jest uzywana zeby uzyskac te 7kw
@katmai77773 жыл бұрын
Cały czas się wacham pomiędzy Monoblokiem od Kołtoń a tym Splitem Panasonik inverter. Jak jest tak naprawdę z awaryjnoscią tych sprzętów? Pewnie Pan Karol nie do końca może powiedzieć prawdę z przyczyn reklamowych. Wydaje mi się, że Koltoń może być trwalszy mimo, że ma sprężarkę start-stop. Tam większość na prostych stycznikach. W Panasonicu cała elektronika na płytce drukowanej. Podejrzewam że ona tu pierwsza padnie (zimne luty). Z drugiej strony za Panasonic przemawia marka, staż i ugruntowana pozycja na Rynku. Trudny wybór. Nie wiem też jakie możliwości "sterowania/monitoringu" z aplikacji mają obie pompy. Tu wydaje mi się, że Panasonic ma bardziej rozbudowane możliwości (sprzęganie z instalacją FV itp). Czy wogole są na Rynku gotowe Zestawy do Eko-domów (Pompa+FV+Rekuperacja) wraz z pełnym monitoringiem i możliwością konfiguracji z jednej "aplikacji"?
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Mogę mówić prawdę i tylko prawdę :) 1 i 2 PC działa jak należy. Kołton będzie lepszy jeśli chodzi o wyższe temperatury zasilania i jeśli mieszkasz na wypizdowie dolnym. Awaryjność jest znikoma - jest to elektronika, więc się zdarza, że padnie jakaś płyta do miesiąca po uruchomieniu, lub nie działa od razu (wady fabryczne). W Kołtonie trzeba było wgrać nowsze oprogramowanie, bo to wgrane na produkcji czegoś nie uwzględniało. Podsumowując w jednym i 2 przypadku sprzęt jest ok. i się nie psuje. Jeśli coś się zepsuje, lub było uszkodzone "fabrycznie" liczy się czas reakcji- obie naprawy wykonane były w dzień/2. Na resztę pytania nie odpowiem bo nie czeszę całego rynku rozwiązań HAVAC :) mam nadzieję, że ta odpowiedź jest wystarczająca i nie macie wątpliwości co do szczerości ;)
@katmai77773 жыл бұрын
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dzięki
@ukasztrela36953 жыл бұрын
👍
@doniu19833 жыл бұрын
Takie pytanie. A skąd w takiej instalacji jest 200 litrów wody skoro to grzejniki nowego typu niskotemperaturowe ? Nawet przy przewymiarowaniu ani doliczając dojścia do grzejników nie widzę tych 200 litrów ?
@pomidoryromka86003 жыл бұрын
bo sam bufor ma 107 litrów wody
@doniu19833 жыл бұрын
No wlaśnie nie. W filmie jest mowa o 300l razem z buforem, stąd moje pytanie o 200l wody w samej instalacji bez bufora z grzejnikami niskotemperaturowymi? Jak to możliwe ?
@pomidoryromka86003 жыл бұрын
@@doniu1983 Pojemność instalacji centralnego ogrzewania obliczali Panowie z Klimatyzacji Katowice, ja mogę tylko dodać od siebie, że w domu jest 15 grzejników różnej wielkości, plus ogrzewanie podłogowe w kuchni i dwóch łazienkach.
@doniu19833 жыл бұрын
Jak jest ogrzewanie podłogowe to w porządku, może być taka ilość...
@lukaszd10203 жыл бұрын
@@pomidoryromka8600 jak wygląda zużycie prądu?
@bartekbartek69963 жыл бұрын
Panie to nie będzie działać bo nie podłączyłeś do komina 😀 od razu widać że to nie jest dzieło spod ręki mistrza Ardiana 😀😀
@miekiwafel47823 жыл бұрын
u mnie panel na panasonic'u pokazuje ok 15% mniejszy pobór prądu niż dodatkowo założony licznik... PC panasonic nie liczy pompek obiegowych albo zaniża pobór prądu... nie istotne... fakt że pokazuje ok 15% mniej niż rzeczywisty pobór prądu. porównywane z licznikiem sieciowym z energetyki
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
To i tak masz bardzo małe rozbieżności wskazań. Jest multum teorii na temat dla czego tak jest. Zależność jest jedna - im większa PC tym różnica wskazań procentowo mniejsza. Im PC mniejsza tym różnica większa, ktoś donosił nawet 50% rozbieżności. Najciekawsze, że patrząc na całościową sprawność w myśl realnego zużycia nie wychodzi to źle, ale przekłamania były, są i chyba z nami pozostaną. :)
@Falc0ne803 жыл бұрын
Rozumiem, że nie ma możliwości montażu pompy w instalacji owartej, nawet z buforem ciepła?
@Szybki23 жыл бұрын
Nie ma takiej możliwości . To co musisz mieć w instalacji otwartej można podpiąć przez wymiennik płytowy i pozostawić w układzie otwartym .
@Falc0ne803 жыл бұрын
@@Szybki2 Rozumiem, czyli tylko tak zainstaluję PC w układzie owartym, podpinając wymiennik ciepła?
@pawewozniak76043 жыл бұрын
@@Szybki2 Przecież jak podłączy bufor z wężownica, to rodziela uklady. Oczywiście wtedy bufor ze 300 L
@bartekpomykaj61673 жыл бұрын
Od dłuższego czasu śledzę temat konieczności stosowania układu zamkniętego w PC, wszyscy twierdzą że musi to być układ zamknięty, instrukcja mówi to samo. Tylko nikt nie jest mi w stanie wyjaśnić powodu/plusów stosowania zamkniętego układu. Przecież w układzie otwartym przepłynie taka sama ilość wody przez wymiennik co w układzie zamkniętym. W kotłach gazowych układ zamknięty jest zrozumiały że względu na bezpieczeństwo. Ale jaki cel to ma w PC. Zrozumiałym też jeśli w budynku jest mała różnica poziomów co może powodować małe ciśnienie w układzie. Ale czy np. w budynku 3 kondygnacyjnym ma to jakiś sens ? Jeśli ktoś jest w stanie mi to wyjaśnić to będę bardzo wdzięczny :)
@AlmanisPolonia3 жыл бұрын
Rozgryzam ten sam problem. Moja instalacja to ma być hybryda kotła na drewno i pompy ciepła Panasonic 9 kw. seria J. Podłączenie pompy ciepła przez wymiennik to konieczność osiągania wyższej temperatury żeby temperatura była przekazywana a więc będzie spadać sprawność pompy. Budynek 2 kondygnacyjny więc wymagane minimalne dla pompy ciśnienie w układzie jest zapewnione. Wydaje mi się, że większa ilość tlenu w wodzie kotłowej nie powinna pompy zabić. Pytałem już różnych fachowców i żaden nie był mi również w stanie jednoznacznie powiedzieć że na pewno tak się nie da. Na wszelki wypadek kocioł będzie że spirala schładzająca. Jeżeli nie zadziała w układzie otwartym przerobimy na zamknięty. Kocioł i pompa spięte buforem 650 litrów
@komonk13 жыл бұрын
Karol w czapce czyli mają zimno 😉😉
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
byo. te 2 dni było...poryte - śnieg/deszcz/ słońce :d
@Pawel_S.2 жыл бұрын
Współczuję posiadaczom Panasonica.
@KlimatyzacjaKatowicepl2 жыл бұрын
pod jakim kątem, względami??
@themisg4354 Жыл бұрын
@Pawel_S. Tragiczny. Po prostu mówisz coś bez uzasadnienia. I bez dowodu.
@sylwan19872 ай бұрын
Dlaczego ?
@jacekw5153 жыл бұрын
Szkoda tego kotła:/
@marcusmarus7443 жыл бұрын
kocioł nie jest w 5 klasie ale i tak szkoda
@KlimatyzacjaKatowicepl3 жыл бұрын
Szkoda to czasu na obsługę kotła. ;)
@pawesowinski42183 жыл бұрын
Szkoda, ale z ekoideologią nie wygrasz. Poczekaj 5 lat a będziemy wymieniać kotły gazowe. Tak.. te zdofinansowań "Czyste bzdury".