Nie patrz na COP chwilowe bo to tak jak patrzenie na spalanie chwilowe w samochodzie. Zrób sobie test 24h na cichym i kolejne na normalnym i będziesz miał podgląd.
@rafalrafalski7617 Жыл бұрын
Zamontowałem PC (T-CAP) mam panele razem kosztowało to ok 100 000 PLN. Tak naprawde bardzo żałuję tej decyzji. Miałem kocioł gazowy kondensacyjny o mocy 26 kW i zawsze było ciepło szubko nagrzewały sie pomieszczenia , nie było problemów z modulacją od 15 - 100%. Jeslieną i wiosną pracował za mocą 15 -20 % wtedy kiedy była potrzeba mogłem w kazdej chwili podnieść moc do 26 kW. Z PC jest odwrotnie, kiedy nie potrzebuję energii cieplnej ona ma wiekszą wydajność (sprawnosc)a wtedy kiedy to jest potrzebne sprawnosc jej drastycznie spada. Przy -10 i wietrznej pogodzie w domu jest zimno bo sprawność pompki spada do 1,79 COP. Pobiera b.duzo energii elektrycznej a daje mało energii cieplnej. Defrosty przy wiekszej wilgotności 8-9razy dziennie, tak naprawde wtedy PC produkuje nie wiele wiecej energii niż potrzebuje na te swoje defrosty. Chce zauważyć, ze energia cieplna pobierana na defrost jest zaliczana przez pompe jako wytworzona. Dodam jeszcze , ze zużycia energii elektrycznej (realnie) sa o 17-20 % wyższe niż wskazania na PC, natomiast wytworzona energia cieplna na dodatkowym liczniku ciepła jest aż o 26,4 % niższa niż pokazuje PC. Zainwestowane 100 000PLN i totalna porażka. Przestrzegam wszystkich aby nie ulegali chorym eko trendom i pozostali przy sprawdzonych rozwiązaniach. Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
PO CO SIĘ POWTARZASZ!!!!!!! ŹALE wylewaj do instalatora!!!
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
Przywróć kocioł gazowy na szczytowe zapotrzebowanie czyli hybryda pompa c. - kocioł , zamiast grzałek. Masterem powinna być pompa ciepła i ona powinna decydować o pracy kotła kiedy spada jej moc . Niestety nie miałeś szczęścia do instalatorów skoro od razu Ci tego nie zaproponowali .Pewnie nie umieli ....To dziś 95 % przypadków nie tylko u Ciebie. Taki standard usług jest teraz. Nie ufaj licznikowi w Tcapie jest bardzo optymistyczny . Słusznie zauważyłeś problem defrostów w pompach powietrznych szczególnie kiedy maja stosunkowo małe skraplacze .Jest to też energochłonne proces. Osobiście nie jestem zwolennikiem pompa powietrznych z tych właśnie powodów, a także kilku innych sugeruję pompy gruntowe . Pompy gruntowe to jest inny standard. Droższe tak, ale nie miałbyś tych wątpliwości co obecnie i raczej święty spokój na wiele lat .W moim przekonaniu są warte swoich możliwości i żywotności.
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@piotrbandrowski9946 - Rafał wylewa ŻALE na forach a tak na prawdę powinien - mieć żal do firmy, która mu zamontowała pompę tan powinien kierować swoją reklamację a nie tutaj!!!!! ja mam pc i jestem mega zadowolony ale miałem Profesionalną firmę i od ponad 10 lat - nie wiem co to jest ogrzewanie a przy okazji płacę około 9 PLN /m2/ rok - kosztów ogrzewania domu (CO).
@K4CZK4PL10 ай бұрын
Kto ci to zamontował , mój t cap 9kw przy -10 dopiero się rozkręca 😜
@mirdallke26 ай бұрын
konkretnie ile miesięcznie płacisz za ogrzewanie i wode i jak temperaturę powietrza masz w domu i jak teperature wody użytkowej
@SOMEONE-ME Жыл бұрын
Jak musisz wymuszać tryb cichy to masz po prostu dobraną za dużą pompę. Tryb cichy nie robi nic innego niż wymusza ograniczenie mocy pompy. Pompa pracuje wtedy dłużej z mniejsza mocą żeby w sumie oddać tyle samo energii. Często jest to w sumie bardziej efektywne energetycznie. Możesz też ustawić tryb zbiornik na wodę na "zmienny". Jest to bardzo kiepskie tłumaczenie z angielskiego i nie oznacza zmiennej pojemności zbiornika tylko modulowany sposób grzania wody. Pompa nie próbuje grzać pełna mocą cały czas tylko ją reguluje (zaczyna z dużą, a później ja zmniejsza), co w rezultacie powinno (według instrukcji Panasonica) dać oszczędność (raczej niedużą) zużytej energii.
@gospodarstwowielun2439 Жыл бұрын
Ja obserwuję dość dokładnie tą pompę 3 rok. Dość dokładnie bo mam ją zintegrowana z home assistantem gdzie można z niej wyciągnąć ponad 100 parametrów niektórych nawet nie roszywrowalem za co odpowiadają. I tak co do COP, który pokazuje pompa to tak naprawdę pobożne życzenia. To tylko algorytm, który raz działa lepiej raz gorzej nie ma na to co zwracać uwagi i się podniecać. Akurat Panas nie pokazuje tych COP bardzo zawyżonych ale inne pompy to nawet pokazują wartość 7 przy +3. Ale to nieistotne. W każdym razie COP, który pokazuje pompa to wartość mocno orientacyjna tak jak prądożerność. Co do trybu cichego to prawdą jest że on ogranicza moc pompy. Przy tym trybie i wartości 3 sprężarka nie przekracza 30 Hz. Powoduje to, że zaraz po uruchomieniu się pompy czy też defroscie nie pracuje na maksa ( bo programowo dąży do jak najszybszego dojścia do tmp zadanej) tylko delikatnie pracuje. Tym samym nie generuje tyle defrostow gdyż parownik nie zaszrania się tak szybko jak przy pracy sprężarki z dużą mocą. Jeszcze jedna zalete ten tryb ma w okresach przejściowych - pompa pracuje dłużej od włączenia do wyłączenia tym samym zmniejsza zjawisko taktowania. Nie zauważyłem żadnego wpływu na COP ale tego bez prawdziwego ciepłomierza nie da się sprawdzić. Na pewno w tmp całodobowych poniżej 0 ten tryb musi być wyłączony gdyż pompa będzie mocno ograniczona z mocą. Oczywiście wszystko zależy od domu i od tego czy jest podlogowka czy kaloryfer.
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
Super napisano, dokładnie takie same mam odczucia
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
Decydując o pompie powietrznej trzeba zaakceptować jej ułomności bez względu na produkt - markę . Te lepsze są żywotniejsze, lepsze sterowanie , sa ciche oraz będą żyły dłużej. Ale żadna pompa powietrzna nie jest równa gruntowej w działaniu, osiągach itd. Jest to kompromis uzależniony od priorytetów inwestora.
@RobertMolendo9 күн бұрын
A to ciekawe ,ja mam w LG takom opcie cichej pracy
@lukaszgsp Жыл бұрын
Tcap 9 też harmonogram praca cicha na 3 parter 24° piętro 22° czas działania do włączeń się wyrównuje
@StrzaleKamil Жыл бұрын
a powiedzcie mi jak ustawic pompe zeby sie wlanczala na grzanie podlogowki przy temp na zewnatrz np.+12
@QoTheGreat Жыл бұрын
Ja mam 12kw tcap do domu 3x90m2, grzejniki i bufor 90L. Uskuteczniam harmonogram bez trybu cichego. Mam taryfę g12, więc ustawiłem ją aby pracowała od godziny 13:00 do 6:00 rano i jest spoko. Mój dom ma sporą akumulację i spada temperatura przez ten czas o 1 stopień, góra 2. Inaczej do taryfy 13:00-15:00 22:00-6:00 nie mogłem ustawić, bo już spadki temperatury w dzień były niekomfortowe. Źle to też współgrało z krzywą grzewczą. Z trybu cichego będę korzystać przy temperaturach +10, gdy defrosty nie będą częste a ten tryb cichy przez zmianę obrotów wentylatorów, powoduje że są częstsze. Rano może być temperatura niższa, przeważnie albo wszyscy domownicy są nieobecni albo śpią do 12:00 hehe. Dla mnie ok. Chciałem też wspomnieć o bardzo fajnym pomyśle na dogrzanie łazienki. Zmajstrowałem sobie zestaw 4 wentylatorów 120mm, termostat XH-W3001 12v, hub do wentylatorów oraz zasilacz 12v 1.5A. Całość zamontowałem pod grzejnik i efekt jest taki, że mam tam teraz o 1.5-2.5 stopnie więcej niż w reszcie domu.
@mariusz660 Жыл бұрын
Zainteresuj się cenami brutto w tych taryfach ,bo możesz się zdziwić jak nocami będzie bardzo zimno . Ja byłem i zostaje w G11. Z 70gr brutto ,cena po przekroczeniu 2tys kwh będzie 1,28gr brutto.
@QoTheGreat Жыл бұрын
@@mariusz660 Mi też średnia cena w g12 wyszła 1.27 zł jak szukałem informacji na ten temat. Co do nocy, to aktualnie wahania temperatur są marginalne. Mam wgląd w wykres i w nocy przeważnie spada o 1 stopień. W cieplejszych miesiącach będzie znacznie więcej.
@mariusz660 Жыл бұрын
@@QoTheGreat zgadza się ck z temperatura. Sprawdziłem 21r grudzien i styczeń oraz 22r grudzień, wykresy z pompy temperatury na zewnątrz. 90 parę % ,u mnie temperatura od godz 10, 11-16 ,17 była wyższa. Sprawdziłem pogodę 2 tyg temu i znowu w godzinach 10- 17 była zapowiadana temperatura wyższa, no i jest . Teraz Sprawdziłem na kolejne tygodnie I będzie różnie, ale mimo tego w nocy weekend ma być -5 a w dzień-1,0,1. Z powodów takich że u mnie jest 100% podlogowka i od rana do godz 16, 17 nikogo nie ma, więc grzanie włącza się od 10 do 18 . Wtedy temp w domu jest nadal taka sama i jak na razie po 2 tygodniach minimalne różnice poboru energi widzę, porównując z dniami gdzie byly takie same temp w tamtym roku. U mnie pompa pcha prosto w rozdzielacze wode i w pokoje. Patrząc na poprzednie zimy pompa częściej pracowała wieczorami, nocami i nad ranem. W domu mam panele a w łazienkach plytki , temp w domu była 21-23st ale co z tego jak w łazience plytki była chłodne i mnie to wkurzało 😁
@mariusz660 Жыл бұрын
@@QoTheGreat oglądałem takiego jednego który zwrócił uwagę na najważniejszą sprawę, im wyższa temp na zewnątrz tym więcej pompa ciepła da mniejszym poborem emergi. Zobacz ile ciągnie pompa jak jest -5 a 0 . 😁
@mariusz660 Жыл бұрын
@@QoTheGreat jak masz możliwość na aplikacji sprawdz sobie każdy dzień z jakiegoś miesiąca zimy wykres temperatury nocnej. Ale dzień nie tygodnie ,nie miesiące.
@wojciechwagner8023 Жыл бұрын
Witaj. Mam pytanie czy grzejesz krzywą?
@wpz1216 Жыл бұрын
Witam.Pytałeś się serwisanta co będzie po 2025 roku kiedy unia wycofa z użytku czynnik chłodniczy R 410a bo taki jest w tej pompie.Pozdrawiam.
@mariusz660 Жыл бұрын
A co ma być?, bedzie jak z wszystkim . Nie będą produkować a będą serwisować, ja nie widzenproblemj . Będzie tak jak z starymi samochodami .
@andrewprezes2113 Жыл бұрын
Można podobno podmienić na R32
@sylwesterlisowski505 Жыл бұрын
Ale ten czynnik nie ucieka, przecież nie będą ci zabierać pompy.
@krzysztoffqiu4907 Жыл бұрын
Bym porównał zaszronienie tego wymiennika na zewnątrz, kiedy pracuje bez ograniczenia oraz z ograniczeniem, na trzecim stopniu, masz mniejsze zaszronienie i COP do góry , pozdrawiam
@AdamBuk Жыл бұрын
to jak badanie liczby oktanowej przez macanie benzyny
@marekdraga6770 Жыл бұрын
Dobre wiadomosci ala wlascicieli PANASA
@mariusz660 Жыл бұрын
Co wy macie w tych komentarzach z tym cichym trybem ?. Mam 12kw i więcej wyła w kotłowni niż na zewnątrz (serwis zmienił ustawienia pracy pompki ). Druga sprawa gdzieś jest film gościa z Panasonica mowi na temat trybu cichego i oszczędności co do wydajność.
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
Dziekuje, Napisz coś więcej i daj linka
@mariusz660 Жыл бұрын
@@pompaciepaifotowoltaika5102 raczej ciężko będzie znaleźć, bo ja 7godz dziennie na KZbin ogladam różne rzeczy . Ale wspominał facet że pojechał do klienta bo starszne duże zuycie miał pradu . Okazało się że krzywa rozregulował i 3 poziom trybu cichy włączył, a tryb cichy też ma wpływ na zuzycie pradu.
@681lesiu Жыл бұрын
Jaki tam jest masz termometr obok sterownika? Podasz model?
Co to za kombinacje alpejskie!!! Gdybyś miał rozgarniętego instalatora to dobrał by ci bufor o odpowiedniej pojemności i nie miałbyś problemów z taktowaniem (20l wody na każdy 1kW mocy PC) i nie musiałbyś trzepać się nad COP_m, sropem, cichą pracą czy innym harmonogramem. Ustawił byś krzywą grzewczą, miałbyś komfort cieplny w domu i najbardziej ekonomiczne grzanie. A komfort cieplny to coś takiego, że jak umówię się z żoną i resztą bandy w domu, że pasuje nam temperatura w pomieszczeniach 23°C to mam ją cały czas a nie periodycznie od czasu do czasu. Na co mi klamor za 40tys. zł jak raz miałbym mieć w domu 23°C a za chwilę 19°C bo takie grzanie jak ty uskuteczniasz tym skutkuje (jak podejrzewam). A jak już wytargałeś sterownik z jednostki wewnętrznej i zamontowałeś go gdzieś w pomieszczeniu to tam jest taka opcja "czujnik pokojowy". Włącz ją i będziesz mógł sobie ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu a PC będzie ją w sposób ciągły utrzymywać. Na koniec sezonu powinieneś się zdziwić jak ekonomiczne jest to grzanie☹️. Tak samo jak kombinacje alpejskie z COP żeby był jak najwyższy🥴. Cała ekonomia grzania PC sprowadza się do tego żeby ogrzać rezydencję w sposób ciągły jak najniższą temperaturą wody w obiegu. Na koniec jeszcze jedno, możesz sobie ustawić ∆t na grzaniu nawet na 0°C. Grzejniki będą miał tą samą temperaturę na całej powierzchni od góry do dołu. Pompka obiegowa co prawda będzie tyrała na najwyższych obrotach ale da radę bo jest w tej PC wyjątkowo wydajna. Tak samo jak sprężarka, która może grzać wodę w sposób ciągły nawet do 55°C z maksymalną częstotliwością pracy silnika. Tylko wtedy możesz się zdziwić jak szybko będziesz je wymieniał (w sensie tą pompkę obiegową i sprężarkę). A będzie to tuż po tym jak minie na nie gwarancja.😢 Ale kto bogatemu zabroni w końcu pompka to tylko 1,5 tys. zł, a sprężarka około 5 tys. zł.(bez robocizny). Nie majątek!👍
@romek6044 Жыл бұрын
Karolu mam pytanie. Większość pisze że PC powinna pracować ok 2.5 do 3 tyś godzin rocznie i ci sami fachowcy mówią że pompa powinna pracować spokojnie ale ciągle bez taktowania. Zakładając normalną zimę czyli grudzień do marca czyli cztery miesiące =ponad 2800 godzin a gdzie tu Cwu latem . Jak sądzisz co z tą pracą ciągłą i ile to jest godzin by była bezpieczna dla sprężarki .HEJ
@karoladamus5759 Жыл бұрын
@@romek6044 Sezon grzewczy trwa od początku października (przynajmniej u mnie) do końca kwietnia a czasami i parę dni w maju. PC pracuje na krzywej grzewczej i zużywa tylko tyle energii elektrycznej ile jest potrzebne do zapewnienia w sposób ciągły temp. 23°C w całej rezydencji. Od maja do września PC grzeje tylko zbiornik CWU. T-cap 9kW pracuje u mnie trzeci sezon. Włączała się 6300 razy a pracowała 9300 godzin. Wychodzi stosunek (wł/h) 0,7. W 2022 roku zużyła 4800kWh energii elektrycznej ogrzewając kaloryferami (100%) 200m² w przecudnej urody pokomunistycznym klocu z lat 80_tych po termomodernizacji. Jak dla mnie jest dobrze. Dobrze dobrana moc PC i pojemność bufora gwarantują poprawne parametry pracy. Przy ogrzewaniu podłogowym pojemność bufora będzie mniejsza ponieważ zład wody w obiegu i bezwładność cieplna ogrzewanego nią (w sensie tą wodą) betonu są większe niż ilość wody w grzejnikach (ok.6l/m w grzejnikach dwupłytowych wys.600mm). Zład wody w obiegu jest ważny nie z powodu czasu defrostu bo przez te 5min.(tyle to u mnie trwa) PC z tym sobie poradzi. Gdy zład wody będzie za mały i temp. w obiegu spadnie poniżej 27°C podczas defrostu to PC poprostu włączy na tą chwilę grzałkę. Odpowiedni zład wody w obiegu jest istotny w aspekcie ilości włączeń i wyłączeń PC. Zakładam, że nikt już nie kupuje pomp typu on/off. Pompy gdzie sprężarki mają silniki inwertorowe potrafią modulować moc ale tylko w określonym zakresie. 9kW pompa potrafi obniżyć płynnie moc do okoł 3,5kW. W okresach przejściowych (jesień, wiosna) gdy temp. na zewnątrz jest powyżej +3°C i zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest małe, przy małym zładzie wody w obiegu zaczynają się problemy. PC robi wszystko żeby pracować bez przerwy zachowując zadaną temperature wody w obiegu na wyjściu z zachowaniem ∆t (różnica temp.) na powrocie. Sprężarka pracuje z najniższą częstotliwością, pompka obiegowa na najniższych obrotach. Niestety gdy wody w obiegu jest zbyt mało sprężarka wyłącza się. Czeka aż temperatura wody na wyjściu spadnie o zadaną ∆t i załącza się. Gdy zład wody jest zbyt mały pompka obiegowa przegoni ją raz dwa i temp. w obiegu spadnie ∆t błyskawicznie i stąd bierze się duża ilość włączeń i wyłącznie. Przy temperaturze poniżej +3°C problem zaczyna znikać ponieważ zapotrzebowanie na ciepło w budynku wzrasta i pompa zaczyna pracować spokojnie w sposób ciągły (tak jak Pan Bóg przykazał i w mądrych książka jest napisane) a wyłącza się tylko żeby zrobić defrost. Przy ogrzewaniu podłogowym ilość wł./wył. będzie mniejsza a przerwy między nimi dłuższe niż przy grzejnikach. Porządni producenci projektują PC na 100tys. godzin pracy i 50tys włączeń i wyłącznie. W moim przypadku to wyjdzie ok. 30lat. Niech to hula prze 20lat i będę zadowolony. Byle bez awarii!!! No i wyszedł mi elaborat☹️😖
@mariusz660 Жыл бұрын
Z tym czujnikiem pokojowym w jego przypadku nie będzie to dobry pomysł. Zobacz jak i gdzie jest umieszczony. Ja mam tak sterowanie ale 75metrow przestrzeni otwartej daleko od kuchni słońca i kogokolwiek kto by się tam poruszał mieszając powietrze. Są to plusy I minusy.
@romek6044 Жыл бұрын
@@karoladamus5759 Wyszedł Ci elaborat a nie kolaborant😆bo opisujesz żeczy poza pytaniem . A mi chodzi tylko o to jak producent który przewiduje ok 3000 godz rocznie sobie to wyobraża gdy tyle to ona pracuje w same zimowe miechy - ja dałem te cztery jako przykład do zliczenia ilości godz .Chodzi o wytrzymałość sprężarki.
@karoladamus5759 Жыл бұрын
@@romek6044 faktycznie kolaborant przepraszam. Zaraz wy....lę tego podpowiadacza z edytora tekstu. Nie wiem skąd wziąłeś te 3tys. godz. za cztery miesiące. To nie producenci sobie wyobrażają a teoretycy z różnych mądrych instytucji. Producenci projektują żywotność pompy na określoną maksymalną ilość godzin pracy. Instalatorzy oczywiście nie wiedzą o co chodzi i mówią klientowi to co chce usłyszeć. Jak zawsze teoria swoje a praktyka swoje. Moja PC pracuje trzeci sezon (skończy się w maju) i na koniec 2022roku pokazała 9300 godzin pracy. Dzieląc to przez 2,5 sezonu to wychodzi, że pracowała średnio 3720 h/sezon. Dla mnie jest dobrze. Biorąc pod uwagę to, że przy grzejnikach ten czas pracy będzie zawsze trochę dłuższy niż przy podlogóce.
@alabama4659 Жыл бұрын
a co tam czy mordę drze ile kasy trzeba wydać na miesiąc żeby odbyt nie przymarzł do taboreta
@krzysztofpalka8685 Жыл бұрын
Tam jeszcze jest tryb ECO, mam przy Panasonicu 9KW ale mój jest typ "J" z 1 wiatrakiem. Potestuję oba tryby, może się opłaca włączyć ECO zamiast trybu cichego np. przy dodatnich temperaturach :) Minimalne zużycie chwilowe energii jakie wskazuje pompa to 400W, poniżej nie udało się zejść.
@dawidch5949 Жыл бұрын
No właśnie ten tryb Eco jest tylko z poziomu aplikacji ? Jak to z tym Eco jest ?
@krzysztofpalka8685 Жыл бұрын
@@dawidch5949 w internecie znalazłem tylko taki opis: This is a function to preset room temperature of each cooling & heating zone and shift amount of hot water temperature to reduce power consumption of AQUAREA. Słabo opisane i z\ tego by wynikalo ze zmniejsza temp. wody
@krzysztofpalka8685 Жыл бұрын
@@dawidch5949 w APP jest jeszcze tryb "COMFORT" i nie wiem co to jest i tutaj nie można ustawiać poziomów prędkości jak przy trybie silent.
@SOMEONE-ME Жыл бұрын
Te tryby to nic innego jak zmiana ustawionej zadanej temperatury/zmiana temp. zasilania wody zależnie od trybu pompy. Ten sam efekt co ręczne zjechanie z temp. np. z 23 na 21. Wartości o ile tryb ECO/Comfort zmienia zadane normalne temp. ustawia się w apce. To tylko taki skrót ktory nie manic wspólnego z "prawdziwym oszczędzaniem" itp.
@dawidch5949 Жыл бұрын
Jaki masz poziom ustawiony w trybie cichym i jak duża jest ta pompa ?
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
Pompa 9kw, tym cichy na najwyższym 3 poziomie
@dawidch5949 Жыл бұрын
@@pompaciepaifotowoltaika5102 na tym 3cichym nie ma problemu z ładowaniem zasobnika cwu ?
@zbyszekpredkiewicz1167 Жыл бұрын
0 st. na zewnątrz i 45 na grzejniki? Pogratulować. Mam Panasa T-cap 9 kW( szkoda, że nie ma 7 kW ) , 100% grzejniki, 120 m2, docieplenie 5 cm, styro,. Przy -12 st. na grzejniki 40-42 st. S-cop 3,4 i nie z PC tylko z podlicznika. 15.10.2021 - 15.10.2022 5200 kWh. Wcześniej 4 tony ekogroszku, kupa syfu i roboty.
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
W nocy mam 39 stopni, tylko w dzień 44, mi w rok wychodzi 5000kwh czyli 2,5tys zł, wcześniej gaz 8,ttys zl
@zbyszekpredkiewicz1167 Жыл бұрын
@@pompaciepaifotowoltaika5102 Napisz jakie masz parametry domu. Na innym filmiku widziałem, że grzejniki masz aluminiowe, stare. Ja u siebie w najważniejszych pomieszczeniach wymieniłem na stalowe 3-płytowe, to raz, dwa bufor ciepła mam podłączony szeregowo na powrocie a nie jak u Ciebie jako sprzęgło. Efekt jest taki, że to co wyprodukuje PC idzie na grzejniki a nie miesza się w buforze. Gdzieś napisałeś, że z PC wychodzi Ci 44 a w grzejniki idzie 41, trochę duża strata przy ogrzewaniu grzejnikowym. Liczyłeś sobie S-COP?
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
4500 -5500 kWh zużywam pompą gruntową 10 kW ogrzewając 250 m2 czyli dwa razy większa powierzchnię w średnim standarcie energetycznym .
@zbyszekpredkiewicz1167 Жыл бұрын
@@piotrbandrowski9946 Nie jest to niemożliwe. Może więcej szczegółów na temat średniości Twojego standardu. A tak w ogóle to mowa o PC powietrznej, niby nie duża różnica ale w działaniu znaczna.
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
@@zbyszekpredkiewicz1167 Co nie jest możliwe? Stabilna i stosunkowo wysoka sprawność? Moja pompa dostaje z dolnego źródła od 8 do 5,5 stopnia po dłuższej pracy całorocznie . Niech kolega sobie weźmie chociaż ch-ki urządzeń i porówna moc osiąganą przez jedne i drugie vel COP lub SPF i uwzględni jeszcze defrost w przypadku pomp powietrznych które pochłaniają do 20% zużywanej energii co skrupulatnie pomijają producenci i oferenci. Filozofii tu nie ma, pompa powietrzna nigdy nie dogoni w naszym klimacie pomp gruntowych. ....
@6666600066666 Жыл бұрын
Jakie to jest podpuszczanie ludzi. Cena podwyższona o wartość dotacji, wydajność spada wraz z temperaturą, mnóstwo zawracania, burczenie za ścianą, problemy takie czy siakie, a gaz 20gr/kWh, LPG 46gr/kWh. Tyle w temacie.
@robertdec3713 Жыл бұрын
I zesrałeś się w gacie.
@arturmaziarz2400 Жыл бұрын
Poczekaj jak uwolnia ceny energii to juz gaz nie będzie po 20 gr
@6666600066666 Жыл бұрын
@@arturmaziarz2400 Raczej prąd podrożeje szybciej. Z pompą nigdy bym się nie zmieścił w 2000kWH.
@krzysztofploszek7342 Жыл бұрын
tanio już było, teraz prąd jest taki drogi w nowych taryfach że za 1kWh zapłaci się w 2 taryfie grubo ponad 1zł za kWh (nie mówiąc o 1 taryfie za 2zł) niestety.....
@mariusz660 Жыл бұрын
Nie aż tak dużo. 2 zł na 100% nie będzie. Ale ludzie zaglosuja inaczej przy wyborach i będzie taniej . W tauronie 70gr za kwh plus opłaty i wyjdzie g11 jakieś 1,28gr , w G 12 90gr i 1,35gr brutto . Wiec .... będzie dobrze . Ogólnie caly dom na prąd plus grzanie pompa 12kw kosztował mnie okolo 4tys zl , jutro się dowiem dokładnie. Przewidywalnie będzie mnie kosztował 6,5tys do 8tys za rok .
@adrianprzeorek2228 Жыл бұрын
@@mariusz660 q2
@marcinmalak8156 Жыл бұрын
Dokładnie 1.78zł w pierwszej taryfie.
@mariusz660 Жыл бұрын
@@marcinmalak8156 dostałeś fakturę? . Ja w g11 w tych 2mwh gwarantowanych , z opłatami wyszło 85gr brutto
@marcinmalak8156 Жыл бұрын
@@mariusz660 Mam założone konto na pge mogę sobie sprawdzić jaką kwote mam aktualnie do zapłaty I za ile kw.Aktualnie za 324 kw wiczyli 578zł rachunek prosty.Też nigdzie nie znalazłem żadnej inf.że prąd aż tak miałby podrożeć ale w tym kraju niczego nie można być pewnym.
@lukaszgsp Жыл бұрын
Włączyła Ci się kiedyś grzałka ?
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
Mam wyłączoną
@andrzejnabrdalik7740 Жыл бұрын
Cześć, robisz błąd że masz ją wyłączonom!
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
Metoda COP to pompa gruntowa, a nie powietrzna i jeszcze Pa...c. Markowy Chińczyk....
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
przyznam rację - tylko gruntowa :) ale każdy widzi na początku że drogo a ja uważam, że jak na źródło które może pracować bez problemów 25-30 lat - to tanio:)
@dawidpesla4689 Жыл бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 hmm gruntową..?Gruntową ma sens i przewagę nad powietrzną kiedy temp spada poniżej 3-5st..Kiedy temp jest powyżej to przewaga jest powietrznej bo źródło jest cieplejsze np(świeci słońce) i jest 5,10 stopni na dworze..Gruntową w tym momencie ma zrodlo 1,2,3,4 stopnie?Chodzi o to że powietrzną jest dużo elastycznjejsza ni z gruntowa..A dni w zimie, gdzie w ciągu dnia jest +5nie brakuje..Więc gruntowa jak dla mnie na Syberię ma sens,ale na Polskie warunki powietrzną w zupełności wystarczy A koszt inwestycji o 50%taniej .
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@dawidpesla4689 - Dawid jaką żywotność ma pompa powietrzna? Bo gruntowa powyżej 25 lat - może i nawet 30 - to po pierwsze:) Po drugie : - oczywiście uważam, że mniejszy sens jest montaż gruntowej przy domku do 100 m 2 bo różnica w (darmowej dostarczonej energii) jest mniejsza, niż do domu o powierzchni ponad 200 m2. Po trzecie : gruntowa ma jeszcze jedną dużą przewagę - ZAWSZE pracuje w optymalnych warunkach w domu czyli "szafa" nie jest narażona na żadne czynniki zewnętrze (deszcz, mgła, wilgoć, wiatr itp.) Dawid moja gruntowa pompa pracuje od 2012 (pokusiłem się o sprawdzenie podlicznika - spisuję raz w miesiącu) już tylko dla statystyk aby napisać Tobie ile pobrała kWh na metr 2 domu (mój dom ponad 250 m2) Temperatura w domu od 22,2 do 24,5 - łazienki. I tak : pompa na ogrzewanie domu (CO) pobrała od 01.10 do 29.01 (czyli 121 dni) - 1925 kWh 1925 kWh (CO) / 256 m 2 (dom) = 7,52 kWh /m2 (121 dni) - zużycie na ogrzewanie (CO) Koszt dla mnie (mam umowę do końca 2023 - stała cena prądu 0,55) Koszt w bezwzględnych ZŁ to : 7,52 kWh * 0,55 = 4,2 PLN / m 2 (prawie 4 miesiące - ogrzewania) SYSTEM TOTALNIE BEZOBSŁUGOWY!!!! To tak jakbym przez ten okres 4 miesięcy spalił 1,5 kg ekogroszku na ogrzanie metra 2 powierzchni ??? UWAŻASZ ŻE TO DUŻO???? Dawid, uważasz, że też pompa powietrzna dałaby mi taki wynik? Dawid, czym ogrzewasz dom i jakie masz koszty ogrzania m 2 domu?
@marekprzedstawiciel8740 Жыл бұрын
@@dawidpesla4689 - Dawid, czy wyjechałeś na "Syberię" aby szukać sensu montażu pompy gruntowej? :) Mam nadzieję, że odpowiesz mi na zadane przeze mnie pytania? Pozdrawiam
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
@@dawidpesla4689 Mamy chyba nie znajomość szczegółów... Po 24 latach doświadczeń z pompami ogólnie nie zmienię zdania w relacji gruntowa- powietrzna . Przewaga kosztowa pomp powietrznych jest bezsprzeczna. To jedyna przewaga. Sprawność, trwałość, bezawaryjność to zdecydowane zalety pomp gruntowych. Tak naprawdę wystarczą temperatury poniżej +5 stopni, aby te różnice uwidocznić choćby przez energochłonny defrost w pompach powietrznych gdzie gruntowe tego nie wykonują .Na Syberii pompy powietrzne w ogóle nie miałyby szans - żadnych szans. Argument ceny dla mnie osobiście jest najsłabszy. Cenię sobie komfort pod każdym względem również ten psychiczny mając dużą pewność o udowodnionych zaletach i różnicach tych urzadzeń.
@amixo1 Жыл бұрын
Panasonic jest syfiasty drogi i przereklamowany Chińczyk na grzejnikach żeliwnych i domu 450 m daje do 70 *C a Panasonic zesrał się na domu 200 m przy -17
@goodman1127 Жыл бұрын
Jaki chińczyk?
@pompaciepaifotowoltaika5102 Жыл бұрын
Ta jest ticap i grzeje do 60
@musicmachine. Жыл бұрын
Racja co do jakości Panasa ,haj zamiast w pompę pchać ,to idzie w marketing i reklamy
@goodman1127 Жыл бұрын
@@musicmachine. no ale lepsze są dużo droższe. Daikin , Mitsubishi to prawie dwa razy więcej musisz zapłacić
@ukaszjanko2425 Жыл бұрын
Panasonic to panasonic i tyle w temacie a nie chińskie