Pompa ciepła zrób to sam! Zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem! DIY

  Рет қаралды 24,299

majsterkowicz

majsterkowicz

Күн бұрын

W filmie pokaze jedną z opcji jak zabezpieczyć wymiennik przed zamarznięciem w przypadku np. awarii pompy obiegowej.
FB pompa ciepła jak zrobić: / 2208343752742110
klimatyzator heiko 7kw: tiny.pl/r69xd
wymiennik: tiny.pl/rp1mz
Linki do urządzeń pokazanych w filmie:
przeplywomierz: ali.ski/a0fdHj
pomiar pradu i napiecia PZEM004T: ali.ski/o2nUU4
plytki ESP8266 : ali.ski/HxdeI
czujniki temperatury ds18b20: ali.ski/Px6sn-
elektrozawory do podlogówki: ali.ski/Wco8B
majsterkowicz111@gmail.com
FB majsterkowicz: majsterk...
grupa FB: www.facebook.c...

Пікірлер: 171
@marcinmartin1709
@marcinmartin1709 3 жыл бұрын
Hey, bardzo fajnie przedstawiasz temat, wszystko widoczne, bez czarowania, i nie trzeba siedzieć pół godziny przed kompem by zobaczyć to co trzeba. Konkretnie i na temat. Dziękuję
@krzysztofsmiaek9239
@krzysztofsmiaek9239 3 жыл бұрын
Komentarze dla zasiegu niech algorytm KZbin dziala:)
@jk4546
@jk4546 Жыл бұрын
Najlepszy film o działaniu klimatyzatora z wymiennikiem gaz/woda. Mam dużą PC 12kW Nibe Split. co grzeje wodę i centralne (i chłodzi) Dokupiłem taki mały klimatyzator 3,5 kW na próbę aby dogrzać powrót na centralnym przy buforze gdy zimą temperatura mocniej spadnie. Nazywa się to połączenie pomp ciepła w kaskadzie - dla uzyskania wyżej temperatury zasilania np. 45 st. Druga pompa c. dogrzeje wodę zawsze taniej niż grzałki dodatkowe. Eureka :)
@HOBBY-DIY
@HOBBY-DIY 3 жыл бұрын
Szacun dla Ciebie za podejście do tematu :) całość psuje trochę użycie stalowych kształtek w ocynku (niestety w obecnych czasach w pseudo ocynku), koszt kształtek mosiężnych nie powaliłby na kolana a ochroniłbyś wymiennik płytowy przed zasyfieniem mułem i rdzą.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
przy tak niskich temperaturach, jakie tu występują nic się nie stanie😉 zlewalem wode z ukladu zeby zamontowac przeplywomierz- woda tylko delikatnie siwa po 4 miesiacach pracy
@jacekkubicki6033
@jacekkubicki6033 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz To zobaczyłbyś jakie rurki miałem przed remontem łazienki. Nie ważne czy ciepła czy zimna woda. Co prawda woda użytkowa, więc dużo więcej jej przepłynęło przez instalację ale gdyby nie podwójne zasilanie to zimnej wody w łazience już dawno by nie było. Do nowych instalacji nie ma sensu dawać ocynku - oszczędność prawie żadna, a po latach same problemy.
@BCGarage
@BCGarage 3 жыл бұрын
Dla zasięgu 😎🍻
@zbigniewzbigniew3191
@zbigniewzbigniew3191 3 жыл бұрын
Pięknie Będę musiał taki sobie wpiąć .
@wojtek_Os.
@wojtek_Os. 3 жыл бұрын
Jesteś wielki
@mariusztom2899
@mariusztom2899 3 жыл бұрын
Super robota
@roman4006
@roman4006 2 жыл бұрын
a jakby zastosować termostat i ustawić go tak, że jak na wymienniku temperatura spadnie poniżej np. 4 stopni (to kwestia dobrania może i 10 by wystarczyło) to rozłącza się czujnik temperatury. Nawet nie trzeba czujnika przepływu
@weanddiy4712
@weanddiy4712 3 жыл бұрын
Super film 👍😀
@majchrzakmarek7306
@majchrzakmarek7306 3 жыл бұрын
Brawo !!!
@pawem2880
@pawem2880 3 жыл бұрын
Kolego @majsterkowicz przepływomierz turbinkowy jaki stosujesz powoduje ogromne opory przepływu. Myślę że powinieneś rozważyć umieszczenie ustrojstwa na równoległym odcinku rury w miejscu w którym obecnie masz przepływomierz. Jeszcze drobna ale chyba istotna informacja - podczas odszraniania woda płynąca w rurach jest wychładzana, w pompie powietrznej wyłączany jest wentylator by nie wychładzał pomieszczenia.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
przeplywomierz, który zastosowalem ograniczyl przeplyw o niecale 10% a jak wygląda defrost w ori PC? tak samo jak tutaj.
@1acer22
@1acer22 2 жыл бұрын
To rozwiązanie jest najlepsze i rozwiązuje problem
@clarkkent3108
@clarkkent3108 2 жыл бұрын
Thx
@KlimatyzacjaKatowicepl
@KlimatyzacjaKatowicepl 3 жыл бұрын
Wywołaj rozłączenie czujnika podczas defrostu. Na 99% nie zatrzyma to defrostu. Czasem zatrzymać może karta hotelowa/ styk on/off a na 99% układ zareaguje na przycisk manual/auto na płycie głównej.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
dzięki za podpowiedź - jutro zbadam temat😉 mądrego trzeba słuchać 😉
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
karolu, przyznaję ci rację - nie przerywa defrostu😨
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz - dlatego lepiej sprzęż przekaźnik MPA-S z zasilaniem sprężarki poprzez dodatkowy układ mocy (np. przekaźnik czasowy) a wtedy będziesz miał nie 99% a prawie 100% pewności wyłączenia sprężarki. Kombinowanie z podpinaniem się do przycisku manual'a nie jest profesjonalne i pewne.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
@@magnetek5171 jutro spróbuję rozpiąć komunikację
@kikermainecoon9995
@kikermainecoon9995 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz W 100% przerywa defrost rozłączenie zasilania(styku "L") w jednostce wewnętrznej. Mam w ten sposób zabezpieczoną swoją "PC" z klimatyzatora Rootttootten??? :) i działa w 100%.
@marcinosgz
@marcinosgz 2 жыл бұрын
Dziękuję za wszystkie Twoje odpowiedzi. To jeszcze jedno pytanie, czy wymiennik masz od strony układu CO wypełniony wodą? czy glikolem? Pytam bo obawiam się, że defrost spowoduję obniżenie temperatury na wymienniku i może dojść do zamarznięcia cieczy po stronie CO. Zabezpieczałes się na taką ewentualność?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 2 жыл бұрын
glikol ~ -5*
@romanwalec9068
@romanwalec9068 3 жыл бұрын
Witam . Takiego samego rozwiązania używam od prawie roku, tylko zamiast czujnika przepływu wody, zastosowałem wodomierz, wywaliłem trybiki z całym mechanizmem i dodałem czujnik Halla Ss460P. Niezawodność wodomierza jest na pewno większa . Dwa inne czujniki z Ali*s mnie zawiodły. Na płytce jest kondensator C2 , jak zwiększysz jego pojemność to zmniejszysz szybkość (czułość) zadziałania przekaźnika i byle bąbelek w instalacji nie wyłączy Ci klimatyzatora. Płytka, masz rację jest kilkukrotnie za droga, ale innej tak na szybko nie znalazłem, potrzebuje też dobrego zasilacza, bo na śmietniku wyprawia cuda. U mnie tą płytką steruję większy przekaźnik,który wywala całe zasilanie na urządzeniu w razie zaniku przepływu. Nie mam pewności czy agregat nie dokończy defrostu jeżeli zanik przepływu przytrafi się podczas jego trwania. Zakupiłem jeszcze termostat na szynę DIN i dołożę go w szereg zabezpieczenia, jeśli temperatura na wymienniku (rurce czynnika) za mocno spadnie. Dodam jeszcze, że podczas normalnej pracy leci z czujnika ok 12 impulsów na sek. i 1 impuls na sek. nie wyłącza zasilania agregatu. Dopiero całkowity zanik przepływu robi OFF , oj niedobrze, niedobrze. Potrzebny jest układ, który np. przy 5 impulsach robił OFF i był jeszcze nastawny . Poprosiłem kolegę z pojęciem, może coś wykombinuje . No i dobry kolega podpowiedział labor-automatyka.pl/pl/przetwornik-czestotliwosci-pwm-na-sygnal-standardowy/136-fp-s2.html Trochę to drogie, ale kierunek wyznaczył dobry. :) ma styki alarmowe i jest kompletny, no może oprócz zasilacza. Teraz trzeba szukać coś tańszego lub podobnego, lub przetwornik częstotliwość / napięcie lub prąd i przełożyć to na styki przekaźnika . Jakieś pomysły ???
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
Panie Romanie włączę się tu z zapytaniami do pana. Jak detektuje czujnik halla ruch wałka skoro w wodomierzu nie ma dostatecznie silnych magnesów na wirniku? A może ma pan taki wodomierz co łatwo to w nim zrobić (dodać magnesiki) ? Jeżeli chodzi o próg czułości to proponuję wpiąć ten wodomierz-impulsator równolegle do gałęzi przepływu tak, żeby woda rozdzieliła się na dwa strumienie. w tej drugiej gałęzi daje pan zaworek do regulacji przepływu czyli liczby impulsów na sekundę. Takie przetworniki częstotliwość -> stan logiczny są w sterownikach PLC LOGO, które można kupić już od 150zł. Wprogramowuje się go i ustala progi częstotliwości przy których na wyjściu ma wygenerować stan logiczny H czyli załączyć przekaźnik.
@romanwalec9068
@romanwalec9068 3 жыл бұрын
@@magnetek5171 Ss460P (cenna informacja, inne nie działały) o podwyższonej czułości na pole magnetyczne i umieszczony przy osi obrotu wirnika, czyli w środku licznika, sorry wodomierza. Jakiegoś linka do "przetworniki częstotliwość -> stan logiczny są w sterownikach PLC LOGO" można ??? A bajpasa na czujnik też miałem, tylko czujnik był do d*py i to rozebrałem. Wodomierz 3/4 ".
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@@romanwalec9068 - To ciekawe że ma taką wysoką czułość - muszę go sprawdzić. A tu link do PLC: www.olx.pl/oferta/sterownik-logo-plc-CID99-IDGL6S4.html#login Instrukcje programowania są dostępne w internecie do niego. Jest w nim (oprócz dziesiątków innych funkcji logicznych) funkcja częstościomierza z detekcją progu przełączania. Można ją uaktywnić i przypisać do któregoś wyjścia i wejścia i sprawa załatwiona.
@romanwalec9068
@romanwalec9068 3 жыл бұрын
@@magnetek5171 Trzeba wywalić wszystko, pierścień antymagnetyczny też, ma zostać goła obudowa i dopiero montować czujnik na płasko do plastykowej grodzi wodomierza w jego osi, czujnik ścięciami do grodzi działa lepiej :)
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@@romanwalec9068 - kiedyś tak chciałem zrobić ale nie było czułych czujników i to nie zadziałało. Pozostawiłem więc ośkę wraz z tarczką. Do tarczki przykleiłem 4 maciupcie magnesiki które się wraz z nią obracały i obok nich przykleiłem czujnik halla. Całość zadziałała i długie lata to pracuje już bezawaryjnie. No teraz po twojej podpowiedzi będzie prościej :)
3 жыл бұрын
Bardzo dobry filmik rączka w górę :-) nie bardzo rozumiem użycie płytki nie lepiej było użyć ESP8266 i do tego jakiś SSR ?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
samą plytka esp tez to ogarnie? to widzisz nie wiedziałem😉
3 жыл бұрын
@@majsterkowicz jasne że ogarnie i nawet lepiej i taniej :-) Pozdrawiam
@majchrzakmarek7306
@majchrzakmarek7306 3 жыл бұрын
@ A że tak spytam. Nie złośliwie broń Boże. Co jeśli wifi zawiedzie. Zdarza się z różnych przyczyn. Zona wyłączy router, bo burze w listopadzie zapowiadali. I zapomniała mężowi powiedzieć... Co po kablu, to po kablu.
3 жыл бұрын
@@majchrzakmarek7306 jest na to sposób UPS :-)
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
wystarczy podlaczyc tak, zeby to domoticz łączył a nie rozlaczal układ. problem wtedy się rozwiazuje- nie ma komunikacji - nie działa😉
@krzysztofkiljan6490
@krzysztofkiljan6490 Жыл бұрын
Jak zabezpieczyc jednoske zewnatrzna ,wrazie gdyby rozczelnil sie wymienik.zeby woda sie nie dostala do jednoski zewnetrznej.
@mariuszfila5603
@mariuszfila5603 2 жыл бұрын
Witam Prośba o link do zakupu płytki przedstawionej na filmie
@mako2338
@mako2338 3 жыл бұрын
Wszystko super bordzo mi sie podoba tylko nasuwa sie pytanie ile zaoszczędziles na przerobianiu tego mugbys okreslic
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
masz koszty opisane w poprzednim filmie. teraz to co wyszlo odejmij od ceny pompy ciepła 7kw i masz wynik😉
@dlaczegotakjest5766
@dlaczegotakjest5766 3 жыл бұрын
👍
@ramboszczak
@ramboszczak 2 жыл бұрын
kolego mam zapytanie - te zbiorniki, które są zamontowane w twojej jak i insalacji, którą robiłeś u kogoś służą jako bufor ciepła zgadza się? Potrzebny jest on chyba podczas defrostu i w momencie gdy jak u ciebie masz elektrozawory i termostaty w każdym z pokoi do ogrzewania podłogowego? Jakiej pojemności zastosowałeś? z 50l?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 2 жыл бұрын
robi to za obudowe do grzalki. na dobra sprawe jest to zbedne. nie na wszystkich petlach mam elektrozawory.
@ramboszczak
@ramboszczak 2 жыл бұрын
@@majsterkowicz rozumiem. Dzieki za odpowiedz kolego. Za 2, 3 tygodnie bede wykonywał taka pompe u siebie. Czy w razie pytań bede mogl sie do ciebie zwrócić z prośbą o pomoc?
@loftandretro5137
@loftandretro5137 3 жыл бұрын
Może głupie pytanie ale czy nie wystarczy na rurce wodnej na zasilaniu CO umieścic termostatu który bedzie rozłączał układ gdy temperatura wody spadnie ponizej np +2 stopni oraz gdy wzrosnie np powyzej +50stopni?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
nie wystarczy, bo jeżeli przeplyw wody stanie to caly czas bedziesz widzial temp, ktora zostala w rurociagu. temperatura w wymienniku będzie zupełnie inna
@tomaszkoch6690
@tomaszkoch6690 Жыл бұрын
jest jakiś zamiennik do tej płytki ?
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
Nie dawaj tego zabezpieczenia przez esp + domoticz bo mała awaria wifi lub serwerka i po sprężarce i wymienniku. Zabezpieczenia zrób po analogu działające niezależnie od kontrolera. Jak znajdę chwilę to taki układ zrobię, nie wygląda na skomplikowany.
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
I to mi się podoba bo tak samo myślę jak ty Rafale i tak też robię w swoich pompach. Mimo to zawsze istnieje możliwość, że nie zadziała ale bardzo małe to prawdopodobieństwo jest. Ktoś się zapyta jak to może nie zadziałać? No może, np. styki w styczniku się skleją i nie rozłączy sprężarki... ;)
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
@@magnetek5171 no na taki zbieg okoliczności to już tylko zwielokrotnienie zabezpieczeń pomoże ;) oczywiście zadziałanie zabezpieczenia należy już raportować do sterownika a ten wysyła sms, że poszło coś nie tak i w domku zimno za chwilę będzie ;)
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
@@rafallewandowski8448 oczywiście analogowy rozlacznik tez będzie. w domoticzu rozwiąże to w bezpieczny sposob. uklad będzie rozlaczony przekaznikiem na wejsciu nc. dopiero sygnal z domoticza polaczy układ. wartosc blokujaca będzie skryptem, który będzie pilnowal pomiaru przeplywu. brak zmiany wartosci przez X sekund (np utrata komunikacji lub zawis plytki esp) będzie skutkowal wyrzuceniem 0 na pomiar co rozłączy uklad.
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz Właśnie zaliczyłem u siebie zawiechę esp i tak sobie pomyślałem o tym temacie. Na szczęście tylko przesyła pomiary z pompy na serwer więc bez wpływu na działanie ogrzewania w domu. Ale zawsze daje to do myślenia podczas planowania sterowania ważnymi obwodami za jego pomocą.
@damiantokarski9427
@damiantokarski9427 3 жыл бұрын
Witam, a czy zamiast przepływomierza, prościej było by zamontować elektrozawór z ustawioną niską temperaturą? Rzucam tylko pomysł. Nie jestem specjalistą. Sam chcę sobie taką pompę w nowym domu zamontować.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
nie masz zdanego odnosnika, który moglby byc czujnikiem temp
@majchrzakmarek7306
@majchrzakmarek7306 3 жыл бұрын
Elektrozawór na którym obiegu? Musisz błyskawicznie zatrzymać defrost, wysysający ciepło z wody w obiegu, w celu rozmrażania lameli jednostki zewnętrznej. Jeśli nie zdążysz, to w wymienniku z wody zrobi się lód i rozsadzi Ci wymiennik. Obiegi wody i freonu się połączą. Woda pójdzie w obieg freonu i urządzenie na złom. Nie do uratowania.
@pantowarzysz7715
@pantowarzysz7715 2 жыл бұрын
@@majchrzakmarek7306 woda nie pójdzie, bo ciśnienie w klimie jest większe niż w CO, co Wy bredzicie? To nie instalacja gazowa w bloku gdzie piecyk może zalać gazowy pion (gaz ziemny ma niższe ciśnienie niż w butli gazowej)
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
Stosowałem to urządzenie MPA-S reagujące na zanik impulsów z przepływomierza i przekonałem się po czasie, że jest to badziew jakich mało. Urządzenie to nie ma zaimplementowanej histerezy częstotliwości impulsów. To oznacza, że może impulsować na granicy przepływu. tj. załączać na sekundę lub dłużej i zaraz wyłączać przekaźnik. Urządzenie to jest niestabilne temperaturowo - jeżeli powietrze wokół będzie cieplejsze zmienia się próg wyłączenia przekaźnika. Najgorsze jednak jest niestabilne zasilanie podatne na zakłócenia które do niego podłączymy. Wtedy przekaźnik załącza się i wyłącza jak wariat w różnych punktach przepływu. Żeby nad tym jakoś zapanować trzeba zastosować do niego układ czasowy typu: "opóźnione wyłączenie", który zareaguje po 2-3 sekundach od wyłączenia się przekaźnika MPA-S i wtedy wyłączy (lub załączy) styki swojego przekaźnika. W przypadku impulsowania MPA-S układ czasowy nie będzie od razu reagował.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
zobaczymy jak będzie się spisywał😉
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz - niektóre egzemplarze nawet działają ale jednak podatne są na zakłócenia napięcia sieciowego. Ważny jest zatem dobry zasilacz DC do niego. Z jednym miałem tak, że kilka tygodni działał bezbłędnie a potem zaczął szaleć aż go opanowałem :)
3 жыл бұрын
magnetek do tego piszesz skrypt w postaci takiej że jak przepływ spadnie poniżej dla przykładu 200ltr/min ma wyłączyć PC i to wszystko, cz inny kwestia twojej wyobrazni :-) Pozdrawiam
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@ - masz na myśli napisanie dla DOMOTICZa do którego podpięty jest przez interfejs WiFi impulsator? Bo dla MPA-S nic nie napiszesz...
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
Hej. Mam do podłączenia tez pompę składaka. Kupiony gotowiec. Chciałbym tylko zastosować jakieś sterowanie pogodowe. Tak żeby temperatura na wymienniku się podnosiła gdy spada na zewnątrz. Pomyślałem aby w szereg z termistirem na wymienniku wpiąć termistor, który będzie na zewnątrz. Do tego może jakiś potencjometr do wyregulowania. Co o tym myślisz?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
wersja na bogato - domoticz, czujnik temperatury ds18b20, przekaznik
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz a na biednie? 🤣. Nie ma jakiegoś rozwiązania? Bez jeżynki.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
powiem ci, ze domoticz zrobi to najlepiej 😉
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz to musiałbym się podszkolić
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz No chyba, że Ty byś podjął zrobić takie coś na zamówienie ;)
@DStageGarage
@DStageGarage 3 жыл бұрын
Mocno kibicuję projektowi, możliwe że sam się za to wezmę chodź mam długa listę do zrobienia "po remoncie" jak kiedyś ta chwila nastąpi ;-) Propos tej "specjalistycznej płytki do przepływomierza" - przyjrzałem się zdjęciom i potwierdza to moje przypuszczenia. Jest to prosty układ przetwornika częstotliwość/napięcie zbudowany na zasadzie połączonego układu różniczkującego i całkującego. Tłumaczę mniej więcej zasadę działania czegoś podobnego w starszych prędkościomierzach samochodowych kzbin.info/www/bejne/iGqthoSljtp-pac . Jeżeli jest zapotrzebowanie to mogę zaprojektować taką płytkę albo jak tutaj głównie w SMD albo jeżeli lud woli elementy przewlekane to też nie ma problemu. Potem można sobie zamówić ze 30 takich płytek w chińskiej wytwórni za kilka dolarów i tylko polutować a może nawet i zlutowane zamówić ;-) Mogę też zmodyfikować układ dodając ustawianie progu zadziałania.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 2 жыл бұрын
zadziałaj trochę w tym temacie - byc moze będzie sporo chetnych na to🙂
@katiapab
@katiapab Жыл бұрын
Czy można wymienić przkaźnik z 12V na 5V. Aby podpiąć przepływomierz do ESP8266 (domoticz) a płytka działała zgodnie ze swoim przeznaczeniem?
@DStageGarage
@DStageGarage Жыл бұрын
@@katiapab o ile tylko przepływomierz działa przy 5V to nie powinno być problemu. A czy ten działa na 5V to by trzeba sprawdzić bo różnie mogli to chińczycy zrobić. Natomiast sam prezentowany układ zbudowany jest w oparciu o scalak 40106, który będzie działał spokojnie od 4,5V, ewentualnie trochę mniej może być odporny na zakłócenia od strony przepływomierza bo histereza wejścia ma mniejszy zakres przy niższym napięciu zasilania ale nie sadzę, żeby miał być to problem. Jeżeli chcesz to podpiąć pod wejście logiczne w ESP to możesz nawet w ogle wyrzucić przekaźnik i wziąć sygnał 0-5V bezpośrednio z wyjścia tranzystora zasilającego cewkę przekaźnika.
@katiapab
@katiapab Жыл бұрын
@@DStageGarage Planowałem podpiąć to ustrojstwo do sterownika ZL-R200a gdzie jest wejście na czujnik przepływu. Natomiast esp w moim założeniu miało zbierać tylko dane ... temp, przepływ napięcia i prądy itp. Myślałem więc aby na wejściu podpiąć równolegle ESP i działały by sterownik i monitoring.... tylko te 12v stanowił problem
@adam35419
@adam35419 2 жыл бұрын
czy układ ustojstwo załaczajacy czujnik halla można kupić na ali w chinach?
@adam35419
@adam35419 2 жыл бұрын
majsterkowicz udało ci się znależc podobna płytke w chinach?szukam neutrino znalazłem ale tu nalezy mieć soft sterujący
@krisjakonski5020
@krisjakonski5020 3 жыл бұрын
Ja zastosowałem mechaniczny sterujący cewka stycznika 25A i odcinający cale zasilanie JW. Tak się zastanawiam czy minimalny przepływ który jeszcze nie wyłączy przekaźnika w tej płytce nie będzie za mały aby nie doszło do zamrożenia parownika? Regulacji nie ma?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
nie ma regulacji. minimalny przeplyw to jeden obieg na podlogowce zdlawiony do polowy. myślę, ze nie powinno zamarznąć
@radosawmaj9444
@radosawmaj9444 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz czy ma klimatyzacji multisplit wykorzystując jeden obieg można to zbudować
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
teoretycznie jest to możliwe😉
@radosawmaj9444
@radosawmaj9444 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz proszę o mała pomoc w doborze elektroniki do układu
@magnetek5171
@magnetek5171 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz - Może zamarznąć. Jak ogląda się filmy prezentowane przez instalatorów pomp powietrznych to pokazują tam, że stosują zbiorniczek akumulacyjny na ciepło do defrostu o wielkości 3,5L wody na każdy 1 kilowat mocy cieplnej pompy. A w tym przypadku jeden obieg wody ma mało energii cieplnej i układ MPA-S może zadziałać a jak zawiedzie to rozwali wymiennik.
@ArekMiller
@ArekMiller 3 жыл бұрын
@majsterkowicz: Czy ma Pan już pomysł ma „oszukanie” obecności silniczka JW? Bo widzę, że silniczek nadal się kręci.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
oszukac mozna impulsatorem ale pobor pradu przez rozsprzeglony silnik to jest okolo 10W i poprostu nie chce mi się kombinowac😉
@mirekcich
@mirekcich 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz co myslisz na temat sprawnosci wymiennika rura w rurze vs płytowy,czy tylko rozmiar jest wadą rurowego?
@pawem2880
@pawem2880 3 жыл бұрын
Jeśli chcesz pozbyć się silnika zapraszam. podeślij mi model jednostki wewnętrzej i model silnika. Mój mail mpol67@o2.pl.
@DStageGarage
@DStageGarage 3 жыл бұрын
Jeżeli silnik ma stałe obroty to wystarczy prosty generatorek wpiąć. Jeżeli jest kilka biegów to tylko wykryć na jakim się jest i zrobić przełączaną częstotliwość. Jakby ktoś chciał mogę w tym pomóc.
@marekg5701
@marekg5701 3 жыл бұрын
Przy tych niskich temperaturach nadal klima daje radę ? I jaka jest temp wody na wyjściu wymiennika ?
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
kilka pytań bylo na ten temat. poniżej -10 zapotrzebowanie domu jest wyzsze niz możliwości agregatu. jak bede mial wolna chwile to nagram cos na ten temat 😉
@marekg5701
@marekg5701 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz Ok. Czyli albo agregat ma zbyt mały COP lub faktycznie energia cieplna wytworzona przy niskich temperaturach jest bardzo mała (pewnie poniżej 4kW) i COP w okolicach 1,5 co prawdopodobnie może dyskwalifikować najtańsze pompy (jednostki zewnętrzne) z ogrzewania poniżej ok. -5oC. Czasami tanio oznacza bardzo drogo. Chyba jednak pozostanie pompa ciepła (klimatyzator) P-P na temp. powyżej 0oC, a poniżej kocioł gazowy. Przy systemie ogrzewania grzejnikowego nie ma zbyt wiele możliwości ruchu. PC z założenia jest ogrzewaniem niskotemperaturowym i tylko przy takim jest w miarę ekonomiczne.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 3 жыл бұрын
zdziwilbys sie, jakie wyszły wyniki wydajnosci i cop 😉
@romanwalec9068
@romanwalec9068 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz U mnie przy -14 pobór 2,3 kw , temperaturę trzyma jak dzwon na grzejnikach, z racji że jest zimniej na zewnątrz i większe zapotrzebowanie na ciepło, temp w domu spadła z 23 do 21C. Pospałem dobrze w nocy i nawet nie zauważyłem tego.
@romanwalec9068
@romanwalec9068 3 жыл бұрын
@@majsterkowicz Nie chce mi się szukać, Heiko ma kapilarę czy EZR ?
@daniel-tk3ct
@daniel-tk3ct 2 жыл бұрын
Jak problem zabezpieczenia wymiennika podczas defrostu rozwiązany jest w fabrycznych pompach ciepła ? Może tu podpatrzeć rozwiązania i je zastosować. Co myślicie o czujnikach ciśnienia wody przed i za wymiennikiem? Coś na wzór pomiaru zapchania DPF w aucie. Można by wykrywać już niewielkie opory w przepływie wody przez wymiennik.
@majsterkowicz
@majsterkowicz 2 жыл бұрын
zapewne czujnik przeplywu + przekaznik
@pantowarzysz7715
@pantowarzysz7715 2 жыл бұрын
Bym uwierzył jakby nie było podanego polecającego linku do aliexpress. Lepiej wziąć stary wodomierz przerobić ;)
@majsterkowicz
@majsterkowicz 2 жыл бұрын
za kilkadziesiąt złotych opłaca się bawić?
@johnybravo5803
@johnybravo5803 3 жыл бұрын
ta grupa na FB to jeden czyrak, wystarczy obrazić guru nieodpowiednim pytaniem i cyk- skasowane xD