Porąbana wiedza - Cz.1

  Рет қаралды 197,455

Cezary Romanowski

Cezary Romanowski

Күн бұрын

Najwięcej waszych próśb dotyczyło oszczędności siły i energii przy rąbaniu konwencjonalnym, więc głównie temu zagadnieniu jest poświęcony ten odcinek.
Film to przedstawienie jednej metody która przy niewielkiej wprawie zmniejsza wysiłek o 60 procent. Metoda jest przeznaczona wyłącznie do drewna prostego i łatwego, nie posiadającego utrudnień spowodowanych skrętem włókien.
Warto o niej wiedzieć i spróbować w użytkowaniu z własną siekierą, należy jednak pamiętać że nie jest ona przeznaczona dla siekiero-młota oraz siekier ciężkich np. klasy maul. Mam nadzieję że za kilka dni przedstawię metodę rąbania i tymi narzędziami dla trudniejszych przypadków.
Zapraszam do zapoznania się z artykułami o rąbaniu na moim blogu: rotechtreeworke...
kontakt: cezar.budowniczy@gmail.com
muzyka: Song: Into the Unknown Vol #2 by Edward W. aka: Unknown

Пікірлер: 243
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 5 жыл бұрын
o.O ja chłop ze wsi, 2 ha lasu i ciemny w rąbaniu:) i nasuwa się teraz pytanie, czego do kooźwy nędzy uczą w tych szkołach? gówna, nic o życiu, jeszcze nagrody dostają(...) a no tak, uczą Ego żeby być pierwszy, być naj, marzyć o pracy w korpo. super materiał
@fomfel1
@fomfel1 Жыл бұрын
Hehe fajnie,łatwo się mówi i pracuje przy idealnych pieńkach bez sęków, przy miękkim drzewie!!!!!!
@sztukmistrzzmlekoity383
@sztukmistrzzmlekoity383 Жыл бұрын
Pewnie do sęków to przychodzi fachowiec....
@zbigniewkochel9914
@zbigniewkochel9914 Жыл бұрын
piękne bezsęczne klocki osiki :}}} informacje o siekierach ciekawe,zostanę przy łuparce hydraulicznej i sękatym dębie ;]]]]]
@filipsworks
@filipsworks 8 жыл бұрын
Takie niepoprzerastane pieńki to i łyƶką moƶna rąbać - lepiej pokazalibyście coś z tym, z czym są problemy - czyli poprzerastane pnie.
@ORPLUBLIN
@ORPLUBLIN 4 жыл бұрын
Ciąć na krótkie kawałki 20 cm i łupał wzdłuż słoi
@mario210able
@mario210able 3 жыл бұрын
Też właśnie miałem wtrącić że takie drewno co pokazali to bym zardzewiałym toporkiem połupał. Nie dosyć że brzoza i olsza to jeszcze gładka jak kolano. A niech pokażą na przykładzie sękatego dębu, albo gładki pień ale takiej 100-letniej sosny. Jak nie masz konkretnego fiskarsa w takich przypadkach to się można po czole popukać. Przyznaje jednak że patent z oponą bardzo mi się podoba 😊 Tylko jak już brać te łupki to chociaż po to żeby je ułożyć a nie rzucić z boku no to trochę bez sensu
@MrZakfasy
@MrZakfasy 5 жыл бұрын
A kolejnego filmu jak nie było tak nie ma :/
@ORPLUBLIN
@ORPLUBLIN 4 жыл бұрын
Przepraszam najmocniej ale drewno Olchowe, osikowe, oraz brzozowe ( świeże ) jak na filmie ( bez skrzepów czyli bez sęczne ) rąbie się dość łatwo, byle jaką siekierą . Przerabiam ok 1000 m3 drewna opałowego rocznie ( oczywiście większość mechanicznie ) więc wiem o czym mówię. Do łupania ręcznego polecam łupaki Fiskarsa ( myślę że dożywotni zakup przy przerobie przydomowym ).
@Rafal.B
@Rafal.B 7 жыл бұрын
Super materiał, jako amator chętnie oglądnąłem "porąbaną" wiedzę, pomysł z oponą doskonały ! Wszystkie Pana filmy to profeska, ten także, podkład muzyczny bardzo dobry, jak zawsze dodaję kolejną łapkę w górę ;) Pozdrawiam serdecznie - RafałB
@mad5killz
@mad5killz 8 жыл бұрын
Panie Cezary, od jakiegoś czasu pracuję w miejscu, gdzie niezbędne jest przygotowanie opału na sezon zimowy. Metoda jaką pokazał Pan w materiale usprawni moją pracę o 300%!! No, kurwa mać! Jesteś wielki! Na podwyżkę się nie zanosi, ale przynajmniej nie będę tak zarobiony jak w zeszłym sezonie. Dziękuje Czaruś! :)
@janrej6698
@janrej6698 7 жыл бұрын
Za te usprawnienia i porady wysłać Cezarego z siekierą do tajgi robić zapałki.
@witoldwielki201
@witoldwielki201 3 жыл бұрын
chopie teraz sa mechaniczne luparki do drewna , a po wsiach pelno samorobek , a ty dalej siekiery chcesz uzywac zastanow sie troche.
@agroseba3295
@agroseba3295 3 жыл бұрын
@@witoldwielki201 święte słowa.ale co on pokazuje? Jak się Rabie pinki ładne bez sęków ,proste i świeże- dla znawcy tematu to wiadomo że świeże pinki rąbią się lekko- pękają , trzeba patrzeć żeby pieniek był rąbany od czubka jak rósł i Idzi wtedy rąbanie lzej.ale po zatym szacun za fachowość przy ścince drzew
@waisu88
@waisu88 2 жыл бұрын
Warto dodać jeszcze 2 rzeczy: 1. Wiadomo, jak już wyżej opisane, jak mocno sękate drewno, to będzie bardzo ciężko i lepiej przygotować krótsze pieńki do łupania, bo zdecydowanie trudniej jest sobie poradzić z takimi 40cm niż 25cm. 2. Z doświadczenia radzę łupać świeże, mokre pieńki, jeśli nie ma możliwości pocięcia dłużyc zaraz przed łupaniem, to najlepiej łupać po deszczu (takie mokre to nawet na ziemi, trawie leci jak po sznurku, przy takich pieńkach jak na filmiku robi się to znacznie szybciej niż łuparką). Suche drewno jest praktycznie nie do rozłupania siekierą, będzie się odbijać, nawet przy użyciu tej metody pod kątem (metoda świetna, trochę wprawy potrzeba, ale nie obciąża tak organizmu i nie trzeba wyciągać siekiery z pieńka). A tak na marginesie, 3kg siekiera rozłupująca z biedronki zrobiła już u mnie jakieś 30 m przestrzennych łupanek. No tylko trzonki trzeba naprawiać.
@mad5killz
@mad5killz Жыл бұрын
​@pawelol94 Zastanawiałeś się nad praca w górnictwie? Zajebiście głęboko kopiesz! To już ponad 6 lat haahaha. Co do efektów... już tam nie pracuję, ale samą technikę polecam! ;)
@patrikelo2579
@patrikelo2579 6 жыл бұрын
Jo to się zawsze narąbie, stara mnie ratuje albo na czterech nogach do domu wracam :)
@zorzponimirski3015
@zorzponimirski3015 7 жыл бұрын
Che, che, che. . . Stary uczy się od młodego. Pomysł z oponą to mistrzostwo świata. Połowa roboty mnie - to schylanie. Dzięki wielkie.
@matkawariatkax3
@matkawariatkax3 3 жыл бұрын
Na prostych kawałkach to super wygląda ciekawe czy z sękami też będzie tak łatwo
@sztukmistrzzmlekoity383
@sztukmistrzzmlekoity383 Жыл бұрын
dokładnie proste kawałeczki to może i dziewczyna porąbać...
@vanderszpak
@vanderszpak 8 жыл бұрын
Spodziewałem się świetnego materiału ale zostałem rozjebany jak te pieńki drewna crossaxem! Super! Czekam na więcej!
@VitalkaSub
@VitalkaSub Жыл бұрын
Niby rębanie drewna, ale i tu powinna być wiedza. Brawo. Dzwoneczek :)
@MATI559
@MATI559 7 жыл бұрын
Witam Panie Cezary. Po ponownym obejrzeniu tego filmiki mam do pana 2 pytania. 1. Kiedy cz. 2 porąbanej wiedzy?? Za niedługo zacznie się wiosna i przydało by się jeszcze trochę doszkolić o rąbaniu. A 2. Gdzie można kupić te siekiery, szczególnie tą z podwójnym ostrzem?? Bo jakoś na alegro nie mogę ich znaleźć. Z góry dzięki za odpowiedz, pozdrawiam i czekam na nowe filmy.
@karol117
@karol117 4 жыл бұрын
ku..a a ja się tyle lat męczyłem i nigdy nie wpadłem na pomysł żeby chociaż linką bagażową spiąć ten pinek. Człowiek się uczy całe życie.
@Tomtar77
@Tomtar77 8 жыл бұрын
Wyśmienity podkład muzyczny do rozłupywania polan siekierą.
@rufusmuranski3243
@rufusmuranski3243 2 жыл бұрын
Wow, nie wiedziałem, że tak bardzo można sobie ułatwić robotę przy rąbaniu. Dzięki. Pozdrawiam
@GallDeveloper
@GallDeveloper 8 жыл бұрын
Dobrze się patrzy jak ktoś pracuje :D. Gdzie można dostać tę poczwórną siekierkę?
@marcin-vo6pu
@marcin-vo6pu 5 жыл бұрын
no właśnie
@peluzar
@peluzar 8 жыл бұрын
Bardzo dobrze i prosto wytłumaczone. Z tym obrotem o 180 stopni i uderzeniem obuchem trzeba zwiększyć uwagę - bywa, że po pierwszym uderzeniu siekiera weszła płytko, albo już prawie rozkawałkowała pień. Gdy mamy pień z wbitą w niego siekierą może się zdarzyć, że w momencie nadawania zestawowi pędu tuż nad głową króreś z polan (lub cały klocek) odłączy się od siekiery. Nieprzyjemne to jest, aczkolwiek zabawnie się ogląda.
@xtg7676
@xtg7676 6 жыл бұрын
Super . Nie miałem o tym pojęcia. Dzięki za wstawienie.
@tropemlasu
@tropemlasu 8 жыл бұрын
czekam na kolejne filmy;) tresciwie i na temat. bardzo przydatna wiedza, przynajmniej dla mnie. pozdrawiam;)
@piotrknapczyk700
@piotrknapczyk700 7 жыл бұрын
No przyznam szczerze. Jestem drwalem z 22 letnim doświadczeniem ale nie miałem takich wiadomości. Wykonałem test i jest dużo lżej. Dziękuję za rzeczowy materiał. Poza tym na starość jeszcze mam zamiar wybrać się na kurs arbo.
@jacknovak9843
@jacknovak9843 6 жыл бұрын
Fajny kanal bardzo przydatna wiedza pozdrawiam Panie Czarku.
@konradzywiol
@konradzywiol 7 жыл бұрын
Mi tam nie potrzebne jakieś dziwaczne siekiery. Wystarczy fiskars x27 i jade wszystko obojętnie czy to jesion czy sękata wierzba
@thefluorke
@thefluorke 5 жыл бұрын
w rąbaniu najbardziej męczy schylanie się po drzewo :D
@ukaszeskawu4743
@ukaszeskawu4743 8 жыл бұрын
Przydatne uwagi i metody oraz osprzęt, którego jak dotąd nie widziałem, prócz klasycznej siekiery. Pozdrawiam !
@stryjek4
@stryjek4 7 жыл бұрын
to się po prostu przyjemnie ogląda. jestem całkowitym lamusem jeśli chodzi o obróbkę drewna, na ten sezon mam już pocięty zapas ale przed przyszłym przygotuję sobie porządne stanowisko. dzięki za kawał wiedzy i czekam na więcej :)
@grzegorzjasiszczak2158
@grzegorzjasiszczak2158 Жыл бұрын
Jak jest kawałek zsekiem to miej w pogotowiu młot 3 kg wystarczy i uderz w siekierę zaklinowania w pniu To musi peknoc
@Brzcastas
@Brzcastas 5 жыл бұрын
Dodatkowe usprawnienie to ukladanie drewna na docelowym miejscu,prosto z opony. Pieniek blisko ,porabane ukladamy od razu,pniaczki dowozimy na taczkach. Czas ten sam,ale bez schylania. Ja polecam. Opony nie krece,nasuwam na pniak,sciagam,jak seki lub wezlaste do rabania
@pawe8272
@pawe8272 7 жыл бұрын
No to się w jeden dzień a właściwie w 10 minut dowiedziałem o siekierach, o których w życiu bym nawet nie pomyślał, że istnieją :)
@przemysawjanusz2247
@przemysawjanusz2247 3 жыл бұрын
Nie wiem skąd tyle minusów, fachura jakich mało
@kasiakowalska500
@kasiakowalska500 7 жыл бұрын
Panie Czarku, bardzo fajny film. Patent z oponką niezwykle ciekawy. Czekam niecierpliwie na część 2... siekiera a zawiłość włókien... Pozdrawiam
@Dedis87
@Dedis87 3 жыл бұрын
od takiej opony elegancko się odbija siekiera w bliżej nie określonym kierunku xD
@zawszenaturalny2971
@zawszenaturalny2971 5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/mYOaZYGJqrqeg7c jak szybko narąbac drewna
@pasatkombi12
@pasatkombi12 8 жыл бұрын
pozdrawiam z pod Gołdapi .. Bardzo dobra robota związana z montażem sam zajmuję się montażem :)
@franio2377
@franio2377 4 жыл бұрын
Pełna profeska!
@Mechamaniak
@Mechamaniak 7 жыл бұрын
Witam! Obejrzałem, kanał zasubowałem :) Pozdrawiam z Mazur.
@danutawojciechowska7060
@danutawojciechowska7060 2 жыл бұрын
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
@tomasz87
@tomasz87 8 жыл бұрын
Witam ciekawa tematyka ja osobiście bardzo lubię rąbać siekierą chętnie bym zobaczył więcej filmów o podobnej tematyce np. z jakiego drewna preferujesz trzonki do siekier ja lubię z akacji ale wiem że zawodowcy kombinują z jakimiś egzotycznymi gatunkami . Pozdrawiam Tomek
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Tomasz Hamielec może i warto coś zrobić o tematyce podstaw jeśli nie wystarcza wiedza z filmu w którym wystąpiłem na kanale "domowy surwiwal". Ale to po wyświetleniu drugiego odcinka😉😊
@dariuszkostuch3585
@dariuszkostuch3585 4 жыл бұрын
Panie Czarku, po tak solidnej porcji wiedzy czekamy niecierpliwie na część 2
@casanovamm4
@casanovamm4 8 жыл бұрын
Podoba mi się twój kanał i filmiki o siekierach , czy planujesz zrobić test ,recenzje itp np Polskich siekier może Juco oraz Kużnia Końskie itp liczę że nakręcisz chociaż 1 odcinek jak dbać o siekierę ,toporek ,jak prawidłowo ostrzyć ,konserwować itd a może zrobisz pojedynek siekier tanie kontra drogie siekiery w formie edukacji i poszerzania wiedzy
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
casanovamm4 cieszę się że się podoba, są jeszcze dwie poważne proźby dotyczące rąbania które przedstawię w kolejnych odcinkach jeśli tylko dokończę nagrywanie filmów i montaż😉😊. Co do twoich propozycji to myślę że jeśli znajdę czas to napewno są to pomysły warte przemyślenia i możliwe że dojdzie do ich realizacji😊 pozdrawiam
@Brzcastas
@Brzcastas 7 жыл бұрын
ciekawe i podkład ok. Przy rąbaniu ustawiam pieniek z oponą obok miejsca układania, drewno do porąbania obok i układam na bieżąco. Drewno miękkie,zwykle wystarcza kilówka.
@gameover1300
@gameover1300 7 жыл бұрын
Ciągle czakany na kolejne części :D
@piotrzalcer858
@piotrzalcer858 3 жыл бұрын
4 lata i drugiej czesci nie ma
@abaz23
@abaz23 8 жыл бұрын
świetny materiał, czekam na kolejny odcinek. pozdrawia
@romanczoch9286
@romanczoch9286 8 жыл бұрын
Super poradnik, oby więcej takich :D
@MrPyjo
@MrPyjo 8 жыл бұрын
Powiem tyle fajna tematyka niby nic nadzwyczajnego a człowiek sie dziwi że można z tego wycisnąć tyle ciekawego materiału Życze powodzenia w rozwijaniu kanału. łapka leci i subik też :)
@annapietrzyk7889
@annapietrzyk7889 5 жыл бұрын
z wroclawia przeprowadzilismy sie na wies i taka wiedza to skarb
@BoyLHS
@BoyLHS 7 жыл бұрын
Dziś usłyszałem, że drewno liściaste lepiej rąbać gdy jest świeże (zgadzam się z tym), natomiast drewno iglaste jak wyschnie. Ponoć wyschnięta żywica lepiej pęka. Co sądzisz o tym bo ja się zdziwiłem?
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 7 жыл бұрын
Szymon Janiec w skład żywicy wchodzi terpentynę która paruje degradująć żywicę czyli "klej", jednak w sękatym drewnie iglastym niewiele to zmieni😔😔😔
@annapietrzyk7889
@annapietrzyk7889 5 жыл бұрын
super dzieki
@takitam2582
@takitam2582 5 жыл бұрын
Jeszcze lepsza jest łuparka hydrauliczna której koszt nie wyniesie więcej jak 1000zł jak ktoś umie spawać i ma jakieś pojęcie o mechanice.
@szuiram3948
@szuiram3948 7 ай бұрын
Jest pięknie, gładkie drewno, fikuśne siekiery fiu fiu jak idzie... Co z nadgarstkami przy tych uderzaniach pod kątem? Przecież to łapy wykręca i aż się prosi o kontuzje. Jak już się chcemy bawić w dobór sprzętu do łupania to wszystko zależy od wielkości pieńków. Według tego dobieramy wagę i rodzaj. Z doświadczenia wiem że do dużych kalibrów najlepszy jest Fiskars 3.7kg, łupałem nim metry i starego tradycyjnego młota nie chciałem widzieć na oczy. Do przydomowego rąbania lepsze będzie coś nieco lżejszego od 2 do 2,5 kg żeby było poręczne i takie gładziuchy jak na filmie można jedną ręką siekać jak kapustę. Długość trzonka dobrana do długości naszego ramienia. Tyle. Zwykła gładka siekiera z nieco krótszym trzonkiem do rozcięcia żylastych osobników z wietrznych szczytów którym najzwyczajniej w świecie trzeba najpierw przypierdolić ciężkim przyjacielem 🤗 resztę tych zabawek na ścianę i można opowiadać bajki przy dobrej okowicie bo na chleb nie dało by się nimi zarobić ☺️ na każdy pieniek jest metoda, dźwięk który słyszymy po uderzeniu mówi nam czy idziemy dobrą drogą, drewno znaczy nam gdzie potrzebuje dostać trochę miłości od drwala 😉
@zawszenaturalny2971
@zawszenaturalny2971 5 жыл бұрын
Tutaj sposoby rabania drewna kzbin.info/www/bejne/fZyVeqGAfKtnd9k
@grzegorzzajac6877
@grzegorzzajac6877 Жыл бұрын
Takie pieńki to dziecko porąbie nie dość że krótkie to cienkie i proste. Proszę wziąć kawałek Ok 40 cm grubość ponad 30 i najlepiej sekaty albo odziomek i wtedy zrobić film.
@Sighduf
@Sighduf 4 жыл бұрын
Każdy Youtubowy rębacz rąbie na prostych nogach, nie spotkałem ani jednego co by uginał kolana... żal.
@franekdolas7504
@franekdolas7504 5 жыл бұрын
Bardzo fajny film, ale nie mogę znaleźć cz. 2
@zawszenaturalny2971
@zawszenaturalny2971 5 жыл бұрын
Tutaj link do sposobow rabanis drewna kzbin.info/www/bejne/fZyVeqGAfKtnd9k
@vendettashoa8455
@vendettashoa8455 5 жыл бұрын
Cezary chyba się sam dostał pod jakąś siekierę i cz. 2 nie nakręcił 😂
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 5 жыл бұрын
Vendetta Shoa nie nakręcił właśnie przez tak głupie komentarze😉
@a.filakiewicz2942
@a.filakiewicz2942 8 жыл бұрын
co ja pacze. dobrze wiedziec na przyszlosc w sumie
@phlogistonneverunafter3336
@phlogistonneverunafter3336 7 жыл бұрын
Sorki za bledy w dziedzinie pisowni. Jeszcze raz pozdrawiam!!!
@SatanicJamnic
@SatanicJamnic 8 жыл бұрын
Szanuję. Dobry film, duża wiedza, fajnie się ogląda.
@jarunioo_426
@jarunioo_426 7 жыл бұрын
świetny film !
@loreslores7116
@loreslores7116 5 жыл бұрын
Jak najkorzystniej kupić drewno,w wałkach,klockach czy szczapach?
@kamilpyza4071
@kamilpyza4071 5 жыл бұрын
Super wiedza Dziękuję i Pozdrawiam
@kriztower666
@kriztower666 8 жыл бұрын
Świetny film! Z niecierpliwością czekam na kolejne! Dwa pytania: 1. Widzę że na filmie rabiesz brzoze. Słyszałem że brzoze można rabac tylko po scieciu. Czy to prawda i jeżeli tak to ile można czekać (np. Scinajac drzewo w listopadzie kiedy max muszę je porabac? Na wiosnę będzie ok?) 2. Co sądzisz o topoli jako drewnie na opał. Mam sporo takich drzew na działce do wycięcia i zastanawiam się czy opłaca się je porabac i palić nim czy oddać je? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam Krzysiek ze Śląska
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Kris Fungo brzoza latem sparzy się przez szczelną korę w kilka tygodni. Ale zimą to raczej powinno być ok, jednak ja bym porąbał😊😂. Topolę można palić po wyschnięciu jak każde inne drewno liściaste, jednak wartość energetyczna jest mniejsza więc ja poleciłbym sprzedać na sklejkę lub tartak, a kupić brzozę i zostanie jeszcze na piwo.😊😉 Kolejny film za kilka dni.
@kriztower666
@kriztower666 8 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie: Jaką pilarkę polecasz do domowej obróbki drewna? Proste cięcia i drobne prace. Co powiesz o Stihl MS 181? A może inna marka?
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Kris Fungo tak to bardzo dobra pilarka do domu, na grube drewno opałowe to może być i 230 al ta też wystarczy😉😊
@synek555
@synek555 3 жыл бұрын
Jaka siekiera jest pracowane?
@Robert-Langer
@Robert-Langer 6 жыл бұрын
o ja pierdziele. cale zycie zle rabalem :)
@DyIIu
@DyIIu Жыл бұрын
Nie wiem czy potrzebne takie studiowanie rąbania, ale jebniecie w łapie to Pan ma :)
@darekkowalik2204
@darekkowalik2204 3 жыл бұрын
przeca po tym chopie widać że nigdy nimioł śykyry w rynkach a dupcy do faji i tyla
8 жыл бұрын
Są jakieś minusy przy tym sposobie rąbania? Np częstsze uszkodzenia nadgarstków przez wstrząsy siekiery lub same zniszczenia siekiery?
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Węgorze nie rąbię tą metodą zawodowo ale wydaje mi się że nie. Przy odrobinie wprawy pracuje się bardzo dobrze😉😊
8 жыл бұрын
Bo czeka mnie przygotowanie paru metrów na zime. a wiem że po godzinie już plecy powoli siadają.
@robertbedkowski9252
@robertbedkowski9252 Жыл бұрын
Metoda twoja rąbania to źle pokazujesz bo ktoś może sobie zrobić krzywdę tylko przez takie pokazanie na filmiku że się Rabie ostrzem pod kątem... Nie wprowadzaj do błędu ludzi bo ktoś sobie narobi ała przez takie informacje jak na filmiku... Osobiście sam pracuje i wyrabiam na skalę duża opał ręcznie... Twoje metody sa do niczego pozdrawiam
@andrzejmodrzewiecki492
@andrzejmodrzewiecki492 4 жыл бұрын
Fiskars x25 i wszystko porąbane pieńki dł. 40cm
@przemysawgreda6210
@przemysawgreda6210 8 жыл бұрын
Witam tego crossaxe kupował Pan gdzieś u nas czy był robiony ???? Pozdrawiam
@przemekmajster7450
@przemekmajster7450 5 жыл бұрын
Kurde taka elegancka opona :D
@krystianduzniak4458
@krystianduzniak4458 Жыл бұрын
Przydatna wiedza. Nie ma jednak porównania siekier Fiskarsa rozłupujących.
@rafalpysiek
@rafalpysiek 6 жыл бұрын
a gdzie część 2?
@Adam-bo9sx
@Adam-bo9sx Жыл бұрын
Tip z oponą również stosuje ale na glebie Na pniaku fajnie,można od razu układać a nie na kupę....
@matti2014
@matti2014 Жыл бұрын
Jak siekiera odbije od opony i rozłupie Ci łeb to zmienisz zdanie.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 3 жыл бұрын
Czy istnieje tzw cz. 2? Wyszukiwarka YT nawet mi tytul podpowiedziala, ale nie znalazla...
@22vvv
@22vvv 8 жыл бұрын
jeśli można wyraćić prośbę, proszę o głośniejsze gadanie i cichszy techno-podkład.
@user-gy4sq
@user-gy4sq 4 жыл бұрын
Ja mam siekromłot Stihl 3kg obuch i porombie nim każde drewno ostatnio Łupałem klocki 50m wysokie
@waldekpszybyo6936
@waldekpszybyo6936 5 жыл бұрын
Z całego filmu ta ostatnia siekiera mi się spodobała do mniejszych nie sekatych bardzo klocków super do większych nie bardzo pozdrawiam
@gravdigger4804
@gravdigger4804 4 жыл бұрын
Krótko i na temat: 1. To co mówisz to tak można rąbać knówki jak się do kominka chce kilka trzasnąć. 2. Drewna nie rąbie się siłą tylko techniką i sposobem. 3. Jak bym miał rąbać drewno jak mówisz to te 23metry co leży już w sadzie to bym najebał się jak dziki wół, nie czół kręgosłupa i rąk. Te 23 metry porąbie w jakieś 2, max 3 tygodnie po kilka godzin po powrocie z pracy :) Tylko trzeba wpierw trzeba te metry pociąć na knówki to jakieś 2-3 dni 4. Z tym luzowaniem uścisku siekiery to życzę powodzenia- raz Ci pośliźnie się pojedzie ostrze po piszczelu to się szybko nauczysz trzymać (wiem co mówię) 5. A uderzanie w pod kątem... nie raz mi przeszły drgania jak odbiło po trzonku gdy siekiera zkontwała to z rąk wypadała. Rok w rok trzaskam od 20 do 35m drewna. Palę drewnem. Z jednym uderzeniem trzaskam 2 łupki na raz, jak mi się chce bawić to i 3 trzaskam. Metr drewna roztrzaskuję w 5-7 minut tylko później 20 minut sprzątania i odrzucania łupek by zrobić miejsce na kolejne :))) A najlepsze jest to, że nie używam pieńków do rąbanie od jakichś 10 lat bo stwierdziłem że to jest głupota i zbędny wysiłek - jak dla mnie :] Tak Ci powie człenio ze wsi z ponad 30sto letnim doświadczeniem. :))
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 4 жыл бұрын
A jednak są jeszcze ludzie którzy 30 lat robią źle😂😘
@damianpilis846
@damianpilis846 2 жыл бұрын
@@CezaryRomanowski Witam. Chciałbym się zapytać z jakich siekier Pan korzysta, konkretne modele. Co Pan sądzi o siekierach takich jak fiskars x25, cellfast c2700, ogólnie o siekierach do rozłupowania? Czy lepsze tradycyjne , masywniejsze o większej głowicy, lub siekieromłoty. Chodzi mi o rąbanie dużych pieńków często z sękami. Co Pan polecą? Pozdrawiam
@eRqCsS
@eRqCsS 8 жыл бұрын
A co z siekierami tak zwanymi rozłupującymi?
@piotrknapczyk700
@piotrknapczyk700 7 жыл бұрын
A gdzie (jeśli możesz zdradzić) można kupić tą siekierę ze skrzydełkami? Szukam i nie umiem znaleźć. Może źle ją nazywam?
@socjalistycznynawoz5759
@socjalistycznynawoz5759 2 жыл бұрын
500+
@iron4055
@iron4055 4 жыл бұрын
Ja bym powiedział że to jest łupanie bo wzdłuż słojów a rąbanie jest w poprzek.
@dawidus100
@dawidus100 3 ай бұрын
Łuparka hydrauliczna
@kido8117
@kido8117 8 жыл бұрын
Siemka..... Dzięki za wiedzę ..... bardzo dobry filmik ....bardzo mi się przyda.... teraz będę wiedział jak rąbać aby się nie narąbać ... i nie mogę już się doczekać kolejnej części filmiku....
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Krzysztof Krauschar dzięki, proszę tylko pamiętać że film przedstawia metodę w formie ciekawostki a nie instrukcji. Znaczy to że warto dobrze poznać podstawy i nabyć praktykę rąbania techniką konwencjonalną. I proszę się nie zrażać jeśli nie wychodzi na początku, też tochę mi zajęło zakumanie tej techniki, 😂 ale naprawdę warto spróbować, polecam. Warto zajrzeć też do opisu w którym jest link do bloga gdzie opisuję rąbanie drewna. Pozdrawiam i życzę powodzenia😉😉😉
@kido8117
@kido8117 8 жыл бұрын
Dzięki za info Czarku .... proszę daj namiary na tą podwójną siekierę, tę ostatnią prezentowaną....
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Krzysztof Krauschar jest problem, człowiek który je produkuje nie odpowiada na maile.😕😔😔 Ja zrobiłem z trzech siekier juco które dostałem w gratisach, kolega mi pospawał i sam zapolerowałem to koszt około 150 zł i dzień pracy.😉😊
@7819852
@7819852 7 жыл бұрын
a może film jak zadbać o siekierę i odświeżyć dziadka
@sawomirbilinski3609
@sawomirbilinski3609 2 жыл бұрын
Takie klcuszki to ja zwykłym Łopuchem tne
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 2 жыл бұрын
No kogo to czym ty to tniesz?
@stasedwad8170
@stasedwad8170 Жыл бұрын
ja mam 30x 30 cm otwor w piecu i nie rabie
@mieczyslawkrzyk3202
@mieczyslawkrzyk3202 4 жыл бұрын
Proste klocki ok a sekate tak samo
@grzegorzzajac6877
@grzegorzzajac6877 Жыл бұрын
Ten odcinek to żenada
@zawszenaturalny2971
@zawszenaturalny2971 5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/fZyVeqGAfKtnd9k tutaj link do sposobow rąbania drewna
@damiank9901
@damiank9901 4 жыл бұрын
jak ma sie sprawa podczas rabania np grabu, ktorym pale w kominku?
@Karsolec
@Karsolec 8 жыл бұрын
Gdzie mogę kupić taką Cross Axe? Chociaż lepiej brzmi Siekiera krzyżowa?
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Karsolec napisałem coś powyżej, poza tym nie znam innego źródła😔😔😔
@Karsolec
@Karsolec 8 жыл бұрын
Powyżej czyli opis filmu nic nie ma, niżej w komentarzach jedynie źródło do siekiery z podwójnym ostrzem. Oślepłem? :P
@wojciechsypniewski6381
@wojciechsypniewski6381 5 жыл бұрын
Po co ta filozofia. Fiskars i po problemie a jeśli zajmujesz się tym zarobkowo to maszyna. Proste jak budowa cepa.I po co rabiesz to na drzazgi?
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 5 жыл бұрын
Wojciech Sypniewski dzięki za rzeczowy komentarz, tylko następnym razem staraj się nie przeklinać😘
@wojciechsypniewski6381
@wojciechsypniewski6381 5 жыл бұрын
@@CezaryRomanowski wytlumacz mi dlaczego rąbiesz to na zapałki?Duża szczapa dłużej się pali.
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 5 жыл бұрын
Wojciech Sypniewski nie wsadzisz dużej szczapy do kuchni z fajerkami, takiej jak na wsi w starej chałupie, cieńsze drewno szybciej schnie, wystarczy dwa miesiące wakacji i palisz całą zimę.😘 przy dużym palenisku rąbanie w ogóle nie ma sensu, wystarczy pozbawić kory i można palić całymi pieńkami po rocznym suszeniu😉
@wojciechsypniewski6381
@wojciechsypniewski6381 5 жыл бұрын
@@CezaryRomanowski Wszystko fajnie ale klapki sosnowe w moim rejonie kosztują ok.100-120zł.za worek typu big bac 1.5m3.Jest to odpad z stolarni pocięty na ok.30cm. i nie ma ekonomicznego uzasadnienia na rąbanie normalnego klocka na zapałki.Generalnie klocek rąbiemy na raz lub dwa i ta opona nic nam super nie usprawnia tej roboty.I jesli ktoś szanuje swój czas i zdrowie to kupuję już porąbane drewno bo ekonomicznie jest to nie opłacalne.
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 5 жыл бұрын
Wojciech Sypniewski jeśli ktoś szanuje swoje zdrowie to podłącza się do kotłowni, a w moim regionie nie ma takich odpadów w takiej cenie, sosna strasznie brudzi i strzela w piecyku, nie polecam jako opał😘
@johnblack6570
@johnblack6570 8 жыл бұрын
Witaj Mistrzu...mam pytanie gdzie moge kupić ta fińska siekiere z czerwoną glownią?Pozdrawiam serdecznie
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
John Black mistrzu😂😂😂😜 ja kupiłem w niemrach siostra tam mieszkająca mi przywiozła. Mają swoją stronkę w Niemczech jak wpiszesz nazwę w Google to napewno znajdziesz, jeśli nie to daj znać, pomogę. Firma ta sprzedaje też kociołki do gotowania potraw w ognisku😊😉
@johnblack6570
@johnblack6570 8 жыл бұрын
Cezary Romanowski Dziekuje za odpowiedź i informacje.Sprawdze w Google i dam znać czy udało mi sie znaleźć. Co do Mistrza to właśnie tak Cię nazwalem bo to co robisz czym się zajmujesz jest dla mnie mistrzostwem!Pozdrawiam serdecznie
@joedrifter5570
@joedrifter5570 8 жыл бұрын
Dla mnie to bardzo ladna teoria, jak ta o kotku i młotku. Rąbać brzozę mozna nawet widelcem, chcialbym zobaczyc rąbanie dębu z uzyciem tych ulepszajacych metod. Klasyczny ksztalt siekiery rodzil sie tysiace lat i nie bez powodu jest taki jaki jest. Widzialem te genialna siekiere co sie kladzie na bok i jedno co wiem to to ze przebywanie w zasiegu 10 metrow od rąbiącego moze bardzo skrocic zycie obserwatora. Rąbiący sam bedzie sobie winien wiec jego nie zaluje.
@CezaryRomanowski
@CezaryRomanowski 8 жыл бұрын
Joe Drifter Joe Drifter ile masz lat? Osiem? 😂😂 ...jeden człowiek napisał fajny koment na jednym portalu: ...dla ludzi zwanych ciemną masą nawet podstawowe prawa fizyki są czymś niewytłumaczalnym... Pisał to o ludziach z wykop.pl! Kotka schowaj a młotkiem puknij się w głowę. Technika jest najbezpieczniejsza z wszystkich znanych na świecie. W komentach poniżej znajdziesz film o tym jak ładna pani rąbie drewno tą metodą boso stąpając po trawie😉. Jeśli tak kozaczysz to może zrobisz filmik o rąbaniu widelcem.😳 METODA JEST PRZEZNACZONA DO RĄBANIA PROSTYCH PIEŃKÓW BEZ WIĘKSZYCH UTRUDNIEŃ!!!! Dotyczy tego cały ten film i mówię to wyraźnie w 8:50 przy "cross axe". A na początku filmu 0:18 i na końcu w 9:27 zapraszam na kolejny odcinek o wyłącznie trudnych przypadkach! W którym będą dęby, skręt włókien itp. Czyli Ty nie potrafisz obejrzeć filmu ze zrozumieniem a chcesz mnie uczyć rąbania???😳 Rąbię drewno od siódmego roku życia i pracuję w branży drzewnej od 20 lat i nigdy w tej pracy nie skaleczyłem się nawet w palec, więc jeśli chodzi Ci o skracanie życia to kwestia tylko i wyłącznie tego, czego nie masz w głowie, czyli wiedzy na temat! Bezpieczna odległość od osoby pracującej siekierą to wg. polskiego prawa 5 a nie 10 m więc i tu przesadnie oceniasz niebezpieczeństwo. Te 10 m to raczej bezpieczna odległość od komputera dla tak nieogarniętych jak Ty, wróć skąd przyszedłeś i nie zaglądaj tu póki nie dorośniesz 😉 bo muszę tracić czas na na zgłaszanie takich komentów do nagrody Darwina😘
@danielpaczek5538
@danielpaczek5538 7 жыл бұрын
Wyluzuj, wdech, wydech, rąbiemy szczapki a nie psa😀
@ambramona2972
@ambramona2972 Жыл бұрын
Muza fajna
@nabo9642
@nabo9642 5 жыл бұрын
fajny filmik, pieńki do rabania to chyba wybierałeś sobie baaardzo długo, takie bezsękowe brzozy, osiki,olchy raczej nie wymagają żadnych usprawnień, jednak pomysłowy z ciebie Dobromil , czy to ma sens ...?
@zawszenaturalny2971
@zawszenaturalny2971 5 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/fZyVeqGAfKtnd9k link sposoby rabania drewna
@bolo-mh1ig
@bolo-mh1ig 5 ай бұрын
Zamiast opony i podnoszenia wszystkich pieńków polecam łańcuch i sprężynę. Spina się stojące na ziemi pieńki (kilka wspólnie) i nie podnosi się ich w górę. Po spięciu można rąbać i nic się nie przewraca.
Jak palić drewnem dobrze i bez smogu? | Oblicza lasów #10
4:58
Echa Leśne
Рет қаралды 642 М.
DREWNO - 102 FAKTY
12:00
PRO100 zmoSTU
Рет қаралды 286 М.
Bike Vs Tricycle Fast Challenge
00:43
Russo
Рет қаралды 103 МЛН
规则,在门里生存,出来~死亡
00:33
落魄的王子
Рет қаралды 25 МЛН
RĄBANIE DREWNA, KRAJZEGA w AKCJI - KIEDYŚ TO BYŁO
10:57
Kocisko75
Рет қаралды 43 М.
Rąbanie dużych pniaków akacji
27:21
Koszenie i cięcie
Рет қаралды 19 М.
Splitting Firewood? Which Axe is Right for You?
11:26
Codi Clapper
Рет қаралды 104 М.
Wycinka w zimowej scenerii. Treework - C.C. Catch.
7:55
Cezary Romanowski
Рет қаралды 105 М.
"I ty możesz zostać kierowcą mechanikiem" (1977 r.) /CAŁY FILM/
12:46
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 112 М.
Siekiery jaka do czego
13:39
Dzień z życia ogrodnika amatora
Рет қаралды 38 М.
Jak rąbać grube kawałki drewna.
4:46
G B
Рет қаралды 118 М.
Suszenie drewna opałowego, wskazówki i porady.
16:08
Praca kosą i pilarką
Рет қаралды 191 М.
Stare drewno ! - nie rób tego - jak nie składować drewna !
8:43
Bufor i Drewno
Рет қаралды 16 М.
Bike Vs Tricycle Fast Challenge
00:43
Russo
Рет қаралды 103 МЛН