Рет қаралды 102
Na posiedzenie przybyli przedstawiciele pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z piętnastu uniwersytetów w kraju. Posiedzenie otworzył dr hab. Jacek Gralewski, prof. APS, Prorektor ds. nauki APS.
Celem posiedzenia było przedyskutowanie planu działań ZEE w kadencji 2024-2027 oraz odniesienie się do pilnych zadań, wynikających z funkcji eksperckich wspomnianego gremium.
Ważną częścią posiedzenia były wystąpienia:
Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły - przyczyny, uwarunkowania i kierunki zmian. Wystąpienie dr hab. Małgorzaty Żytko, prof. UW.
Model mentoringu dla początkujących nauczycieli - projekt Digital TA. Wystąpienie dr hab. Agnieszki Szplit, prof. UJK, członkini SEE.
ATTUNE, czyli jak aktywować społeczność uczelnianą na rzecz zielonej transformacji Uniwersytetu. Wystąpienie dr Ewy Lewandowskiej i dr Adaminy Korwin-Szymanowskiej
Natomiast w dyskusji naukowej odnoszono się z troską do potrzeb nauczycieli dziecka, deprecjacji zawodu nauczyciela oraz trudności utrzymania młodych osób w placówkach oświatowych. Wstępnie ustalono potrzebę empirycznego rozpoznania przez zespoły badawcze SEE i ZEE etapu przejścia i adaptacji do zawodu absolwentów kierunku „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”.
Ostatnim punktem posiedzenia było zaproszenie całej społeczności do udziału w konferencjach międzynarodowych przez Członkinie SEE.