W zeszłym roku też szukałem resztek tego toru, ale na Sopockiej skończyłem, bo nie chciało mi się iść w te krzaczory. Pamiętam jednak, że kiedy się przeprowadziłem do Gdyni w 1991 r. to jakieś resztki szyn jeszcze leżały, w tym także na ulicy. Stację też lubiłem odwiedzać czasami, bo miała swój fajny klimat, zresztą jak cała linia. Niestety, nowoczesność wkroczyła i tutaj.
@adampiotrowski7154Ай бұрын
Panie Lechu jak zwykle dobry film
@lechu992Ай бұрын
@@adampiotrowski7154 Dziękuję - bardzo miło. a teraz troche pauzy zimowej. troche zimno. ale cos będzie się pokazywać raz w tygodniu żeby zachować ciągłość
@WaldemarNowicki-u1x18 күн бұрын
Ponoć prawdopodobnie ... lubię takie określenia
@joanna4722 ай бұрын
Szanowny Autorze filmu - to właśnie "dziwne pudełko" to jest moja skrzynka Geocache o nazwie "Tor Łapankowy" ( pisałam o tym w innym komentarzu pod innym Twoim filmem). Znalazłeś zatem swój pierwszy skarb 😉 Gratulacje!!!
@joanna4722 ай бұрын
Fragment z opisu skrzynki: "16.07.2016 Z uwagi na to, iż kesz ma powrócić zza światów do świata żywych postanowiłam obejrzeć teren, na którym istniała niegdyś stara skrzynka. Po przebudowie torowiska przy stacji, z dawnego toru łapankowego nie zostało praktycznie nic, a sam nasyp został częściowo zrekultywowany. Nie ma już urokliwego koziołka oporowego z datą 1892 wybitą na na szynie , który był niewątpliwie reliktem, nie ma już dawnej infrastruktury kolejowej. Nie zostało w tej części nasypu już nic, co by przypominało o dawnym torze. Dlatego też kesz został umieszczony w drugiej części nasypu, od ul. Sopockiej na wschód. Tam, przynajmniej póki co, niszczycielska ingerencja jeszcze nie dotarła. Teren jest w miarę dziki i nienaruszony a pod stopami można się natknąć jeszcze na zapomniany podkład. Zapraszam do poszukiwań, powodzenia!"
@lechu9922 ай бұрын
@@joanna472 bardzo dziękuję za motywujący komentarz.. niewątpliwie, samo poszukiwanie dało mi dużo frajdy 😍
@mateuszskowronski87152 ай бұрын
@lechu992, kolejny bardzo ciekawy odcinek! super, pozdrawiam!
@lechu9922 ай бұрын
@@mateuszskowronski8715 bardzo się cieszę i bardzo dziękuję ! pozdrawiam!
@kultowyikarus2 ай бұрын
Brawo Ty! :) Ze 20 lat temu tego toru było więcej, no i kozioł był. Ktoś sobie płot budował widocznie ;)
@lechu9922 ай бұрын
@@kultowyikarus ale i tak młode te szyny 😎
@wojciechzalewski66482 ай бұрын
Kolejny bardzo ciekawy dokument z jednego z moich (kiedyś) ulubionych miejsc. Pamiętam fragmenty obu torów łapankowych w Wielkim Kacku. Kiedyś stacja w Wielkim Kacku była unikatowym miejscem na terenie Gdyni, bardzo klimatyczna, właściwie zabytkowa. Bywałem tam bardzo często, niekiedy codziennie. Po przebudowie to miejsce już mi się nie podoba i jestem tam bardzo rzadkim gościem. A i pociągi jeżdżą tam teraz raczej mało ciekawe.
@lechu9922 ай бұрын
@@wojciechzalewski6648 dokładnie tak jak piszesz Wojtku ! kropka w kropkę się zgadzam ! dziękuję !
@januszcybulski17082 ай бұрын
Jadąc ul Sopocie tą co wychodzi w Sopocie jako ul Malczewskiego,na odcinku zanim Sopocka wchodzi w las widziałem kozioł oporowy toru łapankowego
@arturskirtun2 ай бұрын
A czy to nie było tak, że tor czy tory Koepkego były na GGO, a na Kacku Wielkim i na Małym były tory łapankowe zwykłe, z których fragment jednego, to pozostałość szlaku przez Stsrodworcową?
@lechu9922 ай бұрын
możliwe ze tak było
@maciejhalcewicz41412 ай бұрын
Ósemkę łatwo pomylić z trójką na takiej korozji.może to rok 32gi?
@lechu9922 ай бұрын
@@maciejhalcewicz4141 to prawda ! a literka K w kwadracie, podobne logo ma Huta Katowice 🤔 dlatego tym się zasugerowałem. ale kto wie ? może jest jak piszesz a moze 1882 😎😁
@maciejpacholec25532 ай бұрын
@@lechu992 Raczej niemożliwe, znak cechowania czyli "K" w kwadracie to znak byłej Huty Katowice, a ta ma swoje początki w 1972r. Może ten tor to pozostałość po miejscu tymczasowego magazynowania starego torowiska które zostało usunięte przy okazji rewitalizacji linii kolejowej?
@lechu9922 ай бұрын
@@maciejpacholec2553 ciężko cokolwiek powiedzieć jaka jest historia tej sytuacji
@siggi60512 ай бұрын
@@lechu992 trochę zagadkowe, że ta szyna aż tak młoda. Najlepiej wybrać się jeszcze raz ze szczotką drucianą i trochę lepiej poczyścić. Też bym się skłaniał do tego, że szyna musi w tym miejscu być starsza. Niestety, ja obecnie mieszkam za daleko od tego miejsca, by to też dokładniej obczaić. W torze Koepkego szyna jezdna ułożona była niżej od bocznych osłonnych i zasypana piaskiem lub żwirkiem. Do samego kozła prowadziła tylko szyna jezdna, szyny boczne osłonne, kończyły się prędzej.
@lechu9922 ай бұрын
@siggi6051 nie ma co drapać, znaczek Huta Katowice to potwierdza 🤷
@piotrmarcin51232 ай бұрын
No dziwne to bardzo. Szyna z 1982 roku wyeksploatowana, czyli co najmniej 20 lat eksploatacji. Czyli ta szyna była tam ułożona około roku 2000. I nie jest to możliwe, gdyż w ciągu ostatnich co najmniej 40 lat na Sopockiej żadnej kolei nie było. Dziwy, panie dziwy.
@lechu9922 ай бұрын
@@piotrmarcin5123 może to tylko byc pozostałość po Koźle oporowym.. gdyz tylko taki fragment został. oryginału nie widać lub nie ma.
@piotrmarcin51232 ай бұрын
@@lechu992 Ale aby w roku 2000 instalować kozioł oporowy to musi być czynna linia, ten łapacz. A od 50 lat jej tam nie ma. Ja pamiętam jeszcze szyny w poprzek Sopockiej, ale to był relikt, odcinek wtopiony w asfalt bez kontynuacji po żadnej ze stron. Tor łapankowy wybudowano w 1949 r. ale nie wiem kiedy go "unieczynniono". W latach 80-tych nie było już nic.
@lechu9922 ай бұрын
moze jak wyschnie. bo to swiezo po kopaniu mokre było. może bardziej się to wyeksponuje. jest to zagadka ale to i tak fajnie że jest tam ten fragment. trudno mi powiedzieć coś więcej oprócz tego co znalazłem tam na miejscu w zasadzie nawet to było dziś 😁
@piotrmarcin51232 ай бұрын
szyny to szukać wykrywaczem metali
@lechu9922 ай бұрын
@@piotrmarcin5123 wtedy tak. wtedy mozna było by dziobać dalej 💪