Odpowiadając na pytanie jak Jaz ma chronic cokolwiek, to od powiedź jest krótka - nijak. Dlatego że to nie był główny element prac w Lewinie Brzeskim. Był nim kanał ulgi, który jest na codzień suchy, dlatego łatwo go przeoczyć na zdjęciach z google maps. I to właśnie ten kanał wraz z rozbudową i wałów i wzmocnieniem konstrukcji mostów pochłoneło te ponad 100 milionów złotych a nie sam Jaz.
@WolneRzeki3 ай бұрын
Ok, mój błąd, już widzę zamysł. Czyli bez tej inwestycji byłoby tam jeszcze gorzej niż obecnie.
@miner38223 ай бұрын
@@WolneRzekibłędny jesteś
@dancolombo60503 ай бұрын
@@WolneRzeki - myślę, że powinieneś po prostu nagrać film ze sprostowaniem. Oczywiście po zbadaniu sprawy. Jak najszybciej. Najgorzej jest w dzisiejszych czasach udawać, że żadnego błędu się nie popełniło. Wtedy traci się więcej na wiarygodności niż przyznając się do błędu. A poza tym zacietrzewieni ludzie z drugiej strony szybko nagrają film, w którym Cię zgrillują. A takie grillowanie szybko staje się viralowe.
@mtrxQuarks3 ай бұрын
@@WolneRzeki Przypnij to sprostowanie.
@WolneRzeki3 ай бұрын
@@dancolombo6050 sprostowanie tutaj (w przypiętym komentarzu) dotrze do widzów tego filmu, kolejny film niekoniecznie. Faktycznie, w tym miejscu zrobiłem za słaby research, po części dlatego że w mediach pisano o oddaniu do użytku jazu a nie całego systemu zabezpieczeń: lewin-brzeski.pl/6043/uroczyste-otwarcie-jazu-na-nysie-klodzkiej-w-lewin-brzeskim.html I wciąż, Lewin Brzeski został zalany mimo inwestycji "największej w ciągu 100 lat", która miała zapewniać bezpieczeństwo. Widocznie była niewystarczająca.
@majorbien_3 ай бұрын
Dziękuję za wnikliwą analizę. Marzę o dniu, kiedy politycy zaczną słuchać hydrologów.
@mieczysawsmoliwas35383 ай бұрын
Donek tak ich słuchał, że powiedział w piątek, że nie ma zagrożenia. Następnego dnia poszedł po rozum do głowy i zadzwonił do Czech.
@piotrmlynski22793 ай бұрын
Jak rozwiążą problem to nie będzie się czym pochwalić!!! A tak rozdadzą miliardy nieswoich pieniędzy w nadzieji na głosy i chwałę!!
@zubrbydle74483 ай бұрын
O mój boże ...
@piotrmlynski22793 ай бұрын
@@zubrbydle7448 Bóg z dużej liter
@peterk.6083 ай бұрын
Tak szczerze, to myśle że dla Polityki to zalało tylko Polske D, a martwi ich to co powie reszta Polski na ich działanie przy okazji powodzi i nic wiecej.
@tomekp95853 ай бұрын
W Polsce mamy taki problem że co zmiana władzy to zmieniają się ludzie w instytucjach państwowych. Tutaj powinni być specjaliści , a nie ludzie nadani z politycznych znajomości
@Satoshi_Nakamoto9993 ай бұрын
Nie do końca tak jest, zmieniają się prezesi dyrektorzy, maksymalnie kierownicy. Ludzie pracujący pracują od lat tak samo.
@wojteksar51793 ай бұрын
@@Satoshi_Nakamoto999 tylko, że właśnie ci dyrektorzy, kierownictwo z nadania politycznego, chce zadowolić polityków i nie słucha fachowców. Partia chce to tak będzie, a czy dobrze czy nie to już nie ma znaczenia. I tak się dzieje bez względu na to która partia rządzi, zmienia się tylko jedynie skala tego systemu. Raz trochę mniej, raz więcej.
@pinkapaulina8223 ай бұрын
nie do końca tak jest.. dyrektorzy biorą ze sobą "zaufanych" ...
@Dannovsky3 ай бұрын
W końcu ktoś mi to wszystko konkretnie i profesjonalnie wytłumaczył. DZIEKUJE PANU I POZDRAWIAM 😊
@ganipavlov52413 ай бұрын
Dokładnie. Z komunikatów władz nic się nie dowiedziałem.
@tompiek69913 ай бұрын
facet nie widzi jazu jako części systemu
@mariaok88323 ай бұрын
@@tompiek6991 (nie znam się, ale się wypowiem :D ) w miejscu, którym go postawiono jaz wyglądał na bez sensu, wcześniej tam gdzie można by było przekierować nadmiar wody do starorzecza miało to chyba większy sens ale nie było by go tak ładnie widać z mostu - no chyba ze jedyną jego funkcją miała być ochrona mostu.
@sebastiankowalski85923 ай бұрын
Zapomnij oni nikogo nie słuchaja
@tompiek69913 ай бұрын
@@mariaok8832 jaz nie posiada jedynie funkcji przeciwpowodziowej, np spiętrza wodę w okresie suszy, zapewne miasto ma tam ujęcie wody... poza tym facet pokazał mapkę co by stało się, gdyby puściły wały powodziowe, a być może one niżej są zrobione tak, aby zalewać te pola.... dla mnie facet jest niewiarygodny
@sebaw19803 ай бұрын
Kiedy doczekamy się w Polsce że o kluczowych sprawach w kraju będą decydować fachowcy? A nie politycy bez wiedzy i mądrości życiowej.
@JoannaSzybiak-c4j3 ай бұрын
Doczekasz się jak fachowcy będą startować w wyborach. 😂 Czyli nigdy.
@borekm19873 ай бұрын
Prosze znaleźć dwóch fachowców, którzy zgodzą się co do rozwiązania 😂
@BiegajzSebastianem3 ай бұрын
Polacy wolą wybierać proniemiecki rząd, więc do wyboru masz PO albo PiS albo LEWICĘ albo PSL
@michalbra26113 ай бұрын
Doczekasz się jak wyjedziesz za granicę 😓
@sebastiankampa76473 ай бұрын
Nigdy dopóki tym krajem rządzą idioci a nie fachowcy
@elzbietabulczak46353 ай бұрын
Dzień dobry. Nie ma złotego środka 😞 Mieszkając w takich miejscach ludzie powinni czerpać doświadczenie z wiedzy przodków,sama obserwacja natury dużo pomaga. Świetna analiza,dobry materiał. Dziękuję i pozdrawiam.
@jankoodziej8773 ай бұрын
Przodkowie budowali się na terenach zalewowych, więc nie wiem...
@elzbietabulczak46353 ай бұрын
@@jankoodziej877 Właśnie udzieliłeś sobie odpowiedzi. Powinieneś jeszcze dodać ,,Czy".
@zdemolowanyrabin3 ай бұрын
Otóż to. 97 był dawno i ludziki już zapomnieli, rozleniwili się... Mam nadzieję, że to przykre w skutkach przypomnienie już na zawsze otrząśnie i otrzeźwi ludzi!!
@thewolter97033 ай бұрын
@@jankoodziej877 Zalezy ktorzy i gdzie. W gorach niestety tak. Mamy na Dolnym Slasku wiele dwuulicowek, miejscowosci, ktore sa skoncentrowane WZDLUZ tych rzeczek i stad mamy tak duze tragedie. Ale w dol Odry prosze np zobaczyc Scinawe, Lubiaz czy Glogow, wszystkie te miejscowosci zostaly zalozone w gorze na skarpie i na hydroportalu mozna zobaczyc na warstwie zagrozenia przeciwpowodziowego, ze sa to calkiem bezpieczne miejscowosci, bo nie zbudowano ich na tarasie zalewowej, na plaskim terenie bylych starorzeczy, tylko wlasnie po przeciwleglej stronie, kilka metrow wyzej niz koryto
@franekdzwignia66903 ай бұрын
jakie doświadczenie przodków, skoro się cały czas ich wyśmiewa, że starzy,, że nie mają konta na facebooku akcja zabierz babci dowód jest tego najlepszym przykładem. Zatem niech progresywni cierpią skoro chcieli.
@LukJ-u8d3 ай бұрын
Super film. Konkretna praca została tu włożona. Komentarz dla zasięgu i łapka w górę. Oby jak najwięcej ludzi to widziało. 👍
@grazynabudzowska69623 ай бұрын
Wreszcie rzeczowa analiza hydrologa.
@Karol-rc1fm3 ай бұрын
Teraz porównajcie poziom wiedzy tego Pana z setkami podciotków obsadzanych na stanowiskach odpowiedzialnych za te wszystkie rzeczy.
@kankabiba40233 ай бұрын
nie przesadzajmy
@Lorth6663 ай бұрын
@@kankabiba4023jest filmik na którym wody polskie spuszczają wodę z lasu, a lasy państwowe jak wyschło- wycięły lasy. LP ma program małej retencji i zatrzymywania wody w lesie. Wszystko jest możliwe. Wody polskie to jest państwo w państwie 😢
@sosjer3 ай бұрын
Wody Polskie to sztuczny twór powstały za pisu do obsadzenia swoich. Tam na wysokich stołkach są przypadkowi ludzie nie mający pojęcia o tym co robią.
@grigoriagh3 ай бұрын
@@Lorth666 LP i WP to jedno i drugie taka sama maf#a
@Lorth6663 ай бұрын
@@grigoriagh o to mi chodziło, tu wujek ma koparkę, a tam kuzyn prowadzi "zul" i się kręci, a potem płacz..., ale weź zgłoś, że tamę bobrową rozebrali to kółko zrobisz i się możesz w dupe pocałować. Państwo z kartonu
@sochoify3 ай бұрын
Dziekuje. I to jest analiza jaka byla potrzebna, merytoryczna i zniuansowana.
@tompiek69913 ай бұрын
nie była, np pan nie wspomniał, że po suszy grunt był zwięzły, a taki nie przyjmuje wody, woda spływa po przesuszonej ziemi jak po betonie
@8282dudi3 ай бұрын
@@tompiek6991Wspomniał, ale nie wprost. Jeśli znaturalizujemy część rzek, to wzrośnie poziom wód gruntowych i gleba nie będzie tak mocno wysuszona. Susze mamy nie tylko dlatego, że nie pada ale i dlatego, że pozbywamy się wody, zamiast ją zatrzymać.
@nova100113 ай бұрын
Bardzo dziękuję za rzetelną wiedzę.
@roqford3 ай бұрын
Dziękuję za spokojny i wyważony komentarz ostatnich wydarzeń, niestety decydencj z kazdej opcji sa populistami, zawsze będą sluchac tych głosów zgodnych z ich przekonaniami. Naukowcy zaś mając zasoby wiedzy powinni dbac o jej upowszechnianie, w sposób taki jak Pańskie filmy, a nie zamykać sie w swojej bańce na sympozjach i spotkaniach, posługując się przy tym hermetycznym językiem pełnym fachowej terminologii. Jeszcze raz dziękuję za Pana pracę i życzę Zdrowia.
@Pawel_Wawoczny3 ай бұрын
Bardzo dużo informacji pokazanych w przystępny sposób 👍
@jarosawsobczak53533 ай бұрын
Profesjonalny i wyważony komentarz do bieżącej sytuacji powodziowej
@malinaczekoladowa3 ай бұрын
❤❤❤ bardzo dziękuję za ten film, potrzebowałam Twojej perspektywy
@GrzegorzKowalczyk753 ай бұрын
Świetna analiza, dziękuję :)
@longina40133 ай бұрын
Temat wody należy traktować wielowątkowo . I robić mało spektakularne, a konieczne kroki. Pana filmy są świetną lekcją dla takiego laika, jak ja. Pozdrawiam P.s. oglądalność tego kanału sukcesywnie rośnie, to jest 💪
@MrKopylowicz3 ай бұрын
Problem jest polityczny , nie hydrologiczny
@drakouzdrowiciel92373 ай бұрын
Kompetencje, kompetencje i jeszcze raz kompetencje!
@mtrxQuarks3 ай бұрын
👍Znakomity materiał, który powinni obejrzeć wszyscy dotknięci powodzią i decydenci. Bardzo merytoryczny i pouczający a wieloma wątkami powinna zająć się prokuratura. Piotrek, dziękuję za wszystkie twoje dotychczasowe materiały. Oglądam z wielką przyjemnością bo wielu rzeczy o hydrologii się dowiedziałem. Masz niesamowity dar nauczania bez zmuszania jakbym to określił. Życzę Ci wielu subskrybentów, patronów, szczęśliwości i zdrowia w życiu, no i doktoratu. Takich naukowców jak ty sobie i wszystkim życzę, z PASJĄ. Pozdrawiam Warmiak.
@carlosrules73293 ай бұрын
Świetny komentarz do tej tragedii... dzięki.
@karaal443 ай бұрын
Thanks
@pszennopszenno19203 ай бұрын
Panie Hydrologu w Lubachowie nie spuszczono wody - a info o sytuacji było na początku tygodnia przed powodzią. Było na to kilka dni aby to zrobić. Tutaj w tym konkretnym przypadku byłem w środę 11.09 w Zagórzu i woda nie była spuszczana - info było nawet chyba w niedziele - można to sprawdzić w artykułach internetowych. Zbiornik przez kilka dni zrzuciłby wodę prawe zupełnie. Następnie napełniłby się ale nie doszłoby do przelewu tamy górą i tym samym tzw. niekontrolowanego dopływu do zbiornika Mietków. Po powodzi w 1997 roku , są wskaźniki kamery czujniki i nikt nic z tym nie zrobił proszę sprawdzić tą sprawę i ją nagłośnić. Dopiero ja zaczęło padać to wodę zaczęto powolutku zrzucać. W wyniku braku decyzji , niekompetencji i zaniedbania doszło do strat o wielkich rozmiarach. Proszę o analizę tej sytuacji.
@evalexis013 ай бұрын
To bardzo smutne, że nikt nie zareagował na czas. Niestety błąd ludzki jest czynnikiem decydującym, nawet jeśli projektant dobrze pomyśli nad budowlą na rzece. :(
@hublanek3 ай бұрын
@@evalexis01 serio wierzysz w "błąd ludzki przez 4 dni podczas których 12x zmieniła się obsada osobowa ? - nie to była celowa decyzja tylko że wydana przez kogoś kto nie rozumie jej konsekwencji
@JanKowalski-hv8oz3 ай бұрын
nie zakładałbym z góry, że: 1. w te parę dni udałoby się spuścić wodę do zera, 2. woda by się wówczas nie przelała. Tego nie wiemy. Ale, mogą to wiedzieć osoby odpowiedzialne, bo, wiedzą jaką pojemność ma zbiornik i wiedzą ile wody płynęło rzeką. Także ciekaw jestem, czy z tą wiedzą można by tak stwierdzić jak piszesz. Bo tak, Tauron zaczął wodę spuszczać dość późno, tj. na maksa otworzył spusty wody dopiero koło soboty. Fatalnie.
@hublanek3 ай бұрын
@@JanKowalski-hv8oz do zera na 100% nie ale zgodne ze specyfikacja z 55% mogli zejść do 18% wypełnienia w te kilka dni a tymczasem napełnili do 74%
@bartlomiejsko6680Ай бұрын
Opróżnienie Lubachowa do zera odroczyło by przelew o kilka godzin. Dane dostępne na stronie IMGW, pojemność zbiornika 8 mln m3. Policz sobie a nie nie powtarzaj za TV.
@tedemez3 ай бұрын
Dobrze mądrego posłuchać. Pozdrawiam Pana serdecznie. 🇵🇱👍
@sebastianbielski53693 ай бұрын
czekałem na Twój komentarz, dziękuję
@magorzatasuchodolska96683 ай бұрын
Dzień dobry, dziękuję Panu za konkretny przekaz i duży wkład pracy. Pozdrawiam serdecznie! 👍😃
@Hipsmaster3 ай бұрын
Dzięki. Walczymy w okolicach Wroclawia. Wczoraj wszystkie worki ustawiliśmy, bo się piasek skończył. Dziś od rana dalej ludzie układają.
@Adikos20503 ай бұрын
Piasek się śkończył? WTF. Państwo z dykty posklejanej na ślinę.
@Hipsmaster3 ай бұрын
@@Adikos2050 przyjechało mnóstwo wywrotek po czym ładowali to ludzie ponad 10 godzin do worków. Wywrotki przestały przejeżdżać po 22. Jak na jeden dzień to na prawdę dużo piasku było. Ludzie o 22 też już byli zmeczeni. Koparkowi wozili worki na wały kilkanaście godzin w ciągu dnia. Myślę że dobrze się złożyło. Dziś, właśnie o 11, ma dojechać piasek i zaczyna się pakowanie ponownie. Dzisiaj decydujący dzień dla kilku wiosek pod Wrocławiem. Kolejny za parę dni gdy można spodziewać się cofki.
@dancolombo60503 ай бұрын
Powodzenia!
@pawewyszkowski1993 ай бұрын
@@Adikos2050 No widzisz nie pykło. było mnóstwo piachu
@jolantamalecka61833 ай бұрын
Mądrze konkretnie i na temat. Brawo !
@dachriss1003 ай бұрын
@12:23 Morawka wpada do Białej Lądeckiej, Biała Lądecka płynie najpierw ze Stronia do Lądka a dopiero później do Kłodzka, gdzie się łączy z Nysą Kłodzką. Według filmu woda z Kłodzka ucieka potem pod górę... ;-)
@areski513 ай бұрын
A poprzedni wojewoda śląski obiecywał,że zbiornik Racibórz Dolny zostanie zamieniony na zbiornik moky. Rozkwitnie wtedy turystyka, będą hotele, plaże ,gastronomia. Na uwagę, że zbiornik mial służyć ochronie a nie rekreacji dpowiedział,że zbiornik nie będzie zapełniony do końca a jedynie do pewnego poziomu (jakiego?). Na szcęście już nie jest wojewodą.
@rafajabonski37003 ай бұрын
Rząd chciał elektrownie z niego zrobić.
@SilentAnadaje3 ай бұрын
Zbiornik Racibórz Dolny może być częściowo zbiornikiem mokrym gdy wybiorą cały żwir z dna - wtedy jego pojemność mocno wzrośnie i część tej pojemności można zużyć na rekreacje na części obecnej powierzchni.
@eldronado3 ай бұрын
Racibórz aktualnie ma pojemność 168m m3, plan był żeby zwiększyć jego pojemność do 320m m3 z czego 150m m3 to byłaby pojemność rekreacyjna a 170m m3 retencyjna. Ale takie plany to raczej na 40 lat do przodu.
@MaciejWojtkowiak-uz7ve3 ай бұрын
Skoro Racibórz ma mieć 170 mln retencji to jak wykopią może być zalane
@barbaralubikowska14323 ай бұрын
Dzięki za bardzo interesujące wiadomości
@leszekruminski68293 ай бұрын
Cześć. Biorę się za oglądanie. 😀
@tygore883 ай бұрын
Pierwszy konkret w tej powodzi. Dzieki wielkie. Merytorycznie i profesjonalnie. Teraz bedzie walka polityczna i zbijanie bąków. Polska w formie...
@TheEevee863 ай бұрын
Dzięki serdeczne za materiał z wnikliwą analizą.
@RecondoSurvivalSchool3 ай бұрын
Dobrze powiedziane...jako nie fachowiec też tak twierdzę. Znaczy najbardziej mi się spodobało stwierdzenie, którego jestem zwolennikiem, aby pozwolić rzece się rozlać na pola i lasy, zanim zniszczy miasto. A w wielu przypadkach z obecnej powodzi było na to miejsce...jednak taniej zapłacić rolnikowi za szkodę, niż odbudować miasto... I tak jak mówisz wszystko musi być zbalansowane...potrzebny jest i zbiornik, ale i możliwość naturalnego rozlewiska...
@aniakowal1513 ай бұрын
Też się zgadzam z tym, by woda mogła rozlać się na pola, łąki, lasy, a chronić wsie i miasta.
@tompiek69913 ай бұрын
te pola często należą do polityków, którzy naciskają, żeby nie zalewać tam, tylko gdzieś indziej
@Fingolfin_spod_Rybnika3 ай бұрын
Teraz pytanie - czy w kotlinie Kłodzkiej jest w ogóle miejsce na takie rozlewiska? Z każdej strony są góry, dno jest pochyle a w najniższym miejscu płynie rzeka. Niektóre miejsca to wręcz jak wąwozy: Bardzo, Stronie, Lądek. W Kłodzku nie byłem. Jestem ciekaw, góry wymagają innej ochrony niż niziny
@RecondoSurvivalSchool3 ай бұрын
@@Fingolfin_spod_Rybnika i tu mnie masz, też nie byłem, a patrząc na mapę, to sobie mogę gdybać
@aniakowal1513 ай бұрын
@@Fingolfin_spod_Rybnika Zgadza się, nie wszędzie ta zasada działa.
@andrzejlepianka43613 ай бұрын
Dziękuję bardzo z materiał.Tak merytorycznych wypowiedzi w Polsce brakuje.Byłbyś świetnym ministrem środowiska.Pozdrawiam
@marekkusal78543 ай бұрын
Jestem Tuł pierwszy raz, na tym kanale oczywiście. Serdecznie dziękuję za bardzo rozsądne, według mnie, przedstawienie aktualnej sytuacji powodziowej W kontekście technicznym i tak zwanym życiowym. Pozdrawiam.
@ciachox13833 ай бұрын
Ten chłop powinien być ministrem przyrody. Polecam obejrzeć jego rewelacyjne filmiki ,pozdrawiam z północy kraju.
@Adikos20503 ай бұрын
Straszne to, dobrze, że mieszkam w Dąbrowie Górniczej na Wyżynie Śląskiej. Współczuję tym którzy są poszkodowani i nieraz utracili cały dorobek życia.
@bziunda3 ай бұрын
Mieszkam w Raciborzu i chociaż nie znam się na "wodzie", to z przekonaniem mogę powiedzieć, że Racibórz został chroniony przez zbiornik. Zbiornik, którego w trakcie budowy o mało nue spartaczyli.
@dachriss1003 ай бұрын
Warto chyba dodać, że partaczyła firma, która jako pierwsza wykonywała te roboty, czyli hiszpański Dragados. Za to została rozwiązana z nim umowa a budowę odwiedził również prokurator.
@leszczukleszczu35013 ай бұрын
Wreszcie wspomniano o "Wolnych rzekach" w RNŚ! Pozdrawiam. Jacek
@michalmichal52673 ай бұрын
Jako laik wyciągam z filmu: 1. zapory/ zbiorniki retencyjne powinny być utrzymywane w stanie idealnym - uszkodzenie grozi katastrofą 2. głupotą jest budowanie jazzów w mieście - spiętrzają wodę i przyczyniają się do powodzi 3. budowanie wałów bez opcji ich przerwania/ budowanie przy samym korycie jest głupie - lepiej (taniej) jest zalać pole niż miasto 4. prostowanie rzek powoduje szybszy napływ wody
@GoodNightWroclaw3 ай бұрын
5. Nieopróżnienie zbiorników na czas jak Czesi czy Austriacy, bo nie pasuje to do agendy o suszy z 8 września powiązanej z ogłoszeniem założeń „Niebieskiego ładu” z 11 września, zwiększa rozmiary katastrofy… 🤫
@bartpaw67983 ай бұрын
Odnosnie punku 4 to oprócz tego, że pwodeuduje to szybszy napływ wody to zmniejsza objętość koryta rzecznego a wiec i iliosć awody jaka moze pomieścić
@GromKuba3 ай бұрын
@@GoodNightWroclaw Susza to brak opadów a nie niski stan rzek. Teraz susza trwa nadal w Podlaskim. Nikt nie wywołał sztucznie tego że za mało padało.
@remilemanczyk80423 ай бұрын
@adamm-vi6yhCzy mógłbyś wymienić które zbiorniki w zlewni Odry w Czechach zostały opróżnianie jeśli masz wiedzę na ten temat?
@tygodnikprudnicki31413 ай бұрын
Pkt 2 Trochę inaczej bym sformułował. Te jazy w miastach prawie w 100% nie powstały dla ozdoby, rekreacji, retencji, czy innych, podobnych rzeczy. W zdecydowanej większości są to relikty dawnych grodzy, przy których znajdowały się początki - kanałów, młynówek, doprowadzających wodę do młynów. Z czasem młyny likwidowano, kanały zasypywano, a na rzekach pozostawały jazy. Tak jest w podanym przypadku w Głuchołazach (na starych mapach można zobaczyć dawny system). W sąsiednim Prudniku mamy dwa takie jazy i oba są właśnie reliktami dawnych systemów młyńskich. Jeden z nich zresztą w XIX w. został dostosowany do celów przemysłowych i woda z niego przeznaczona była dla fabryki włókienniczej.
@BeJu793 ай бұрын
Dziękuję za cenny materiał, pozdrawiam serdecznie.
@elisjaderi8133 ай бұрын
Pozdrawiam ❤dziękuję ❤
@1taksobiemysle3 ай бұрын
bardzo rzeczowy film, wiele wyjaśnia. Dziękuję.
@cristo99493 ай бұрын
Materiał jak zawsze merytoryczny super 🙌
@Takitamsobiepan3 ай бұрын
Dzięki za materiał. Wychodzi na to, że gwoździem do trumny Kłodzka (a co za tym idzie i kolejnych miejscowości na trasie fali), były sprzeciwy ludzi podczas konsultacji społecznych w 2019 roku. Tak to my Wielkiej Polski nie zbudujemy.
@cetus44493 ай бұрын
Jesli tak, to sprawdź sobie kto te protesty inspirował, kto wobec tych protestów ustąpił i gdzie się teraz ten koś znajduje...
@Takitamsobiepan3 ай бұрын
@@cetus4449 widziałem i to jest najgorsze.
@zbigniewmalec48163 ай бұрын
Przydałaby się głębsza analiza co proponowano i na co by to mogło pomoc. W kotlinie się buduje 4 zbiorniki suche. Z zaporami ostatnio nie było dobrze, patrz Wilkowice.
@krzysztofkruszynski52753 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję 🎉
@wojciech46673 ай бұрын
Świetny, merytoryczny materiał. 👏👏👏 Warto udostępniać takie treści. Pozdrowienia Piotrze!
@krychu30953 ай бұрын
Dziekuje bardzo za ten zrównoważony film :-)
@michamusia21943 ай бұрын
Czekałem aż się wypowiesz, pozdrawiam :)
@michaqwerty15043 ай бұрын
Bardzo dobry film. Czekam na dzień, w którym politycy będą mieć jakąkolwiek wiedzę o swoich dziedzinach, albo przynajmniej zaczną słuchać się specjalistów. Pewnie się nie doczekam, ale marzyć mi nie zabronią.
@hublanek3 ай бұрын
w demokracji to się nie ma prawa wydarzyć
@MlleLolaBelle3 ай бұрын
Fantastyczny materiał. 👏👏 dziekujemy
@greatwall20033 ай бұрын
Fantastyczny materiał, wielkie dzięki za rzucenie sporej ilości światła na sytuację 👍
@krzysztofw84643 ай бұрын
Temat wielkiej powodzi i jej skutków nie schodzi z medialnych nagłówków. Jest również wykorzystywany do politycznych nawalanek i wojny polsko-polskiej. Lubię i szanuję merytoryczną dyskusję. Bo choć teraz jest czas na niesienie pomocy mieszkańcom zalanych terenów, to do rozmów o radzeniu sobie nie tylko z nadmiarem, ale i brakiem wody będziemy musieli wrócić. Tym bardziej, że na fali skutków powodzi popłyną nie tylko pomysły na nowe projekty hydrotechniczne, ale wraz z nimi otworzą się źródła ich finansowania. Ważne, by te środki spożytkować mądrze i racjonalnie, bo choć każda inwestycja powstaje tu i teraz, to jej eksploatacja będzie również kosztowała w przyszłości. Dziękuję za ten materiał.
@swiatwody34063 ай бұрын
Pierwsze słowa, miód na moje serce ;) Cieszę się, że jest więcej racjonalnie patrzących osób.
@iwonakizior85713 ай бұрын
Dziękuję za wyjaśnienie
@happylena29153 ай бұрын
Takich ludzi jak Pan Piotr potrzebują polskie rzeki i Polskie Wody!!!
@mijjac7773 ай бұрын
bikt tego pana tam nie zatrudni bo Polskie Wody nie naleza juz do Polski
@happylena29153 ай бұрын
@@mijjac777 Wiem, ale gdyby były...
@_rajzefiber_3 ай бұрын
Proszę nie powielać tych bzdur.
@happylena29153 ай бұрын
@@_rajzefiber_ a konkretnie których...???
@pawelbalaryn3 ай бұрын
Dziękuję za materiał, rzetelna pełna informacja poparta wiedzą jest teraz bardzo potrzebna w powodzi głupoty i propagandy panującej w mediach. Pozdrawiam 💪🌍
@zbigniewkwiatek57973 ай бұрын
❤ zawsze konkretnie💪❤️🇵🇱
@maxari883 ай бұрын
Bardzo interesujące informacje 🤔
@czesawrudy7303 ай бұрын
Bardzo mądra wypowiedź, dużo wiedzy i dobrze przygotowane
@mirekk84783 ай бұрын
Pozdrawiam i czekam na kolejny materiał 👍
@tamaraarmata38073 ай бұрын
Dziękuję bardzo za ten cenny przekaz 😮🎉🎉❤❤🎉🎉😮
@benzedrinjoe3 ай бұрын
Regulacja rzek, wycinka lasów w górach [i nie tylko] plus zabudowa terenów zalewowych = piękny przepis na katastrofę...
@yourex43 ай бұрын
Madrego to milo posluchac...swietny material ❤
@aniazr9283 ай бұрын
Bardzo dziękuję ❤
@robmiki29553 ай бұрын
super film ! fajnie by było posłuchać o rzekach Zadrna i Bóbr w czasie tej powodzi
@ZrodlaNatury3 ай бұрын
W Gluchołazach i okolicy (również w Czechach) był ciągły żal ekologów o wycinki zainfekowanych kornikiem świerków. Wydaje się jednak, że miało to sens. Aktualnie w okolicy biskupiej kopy rosną młode naturalne drzewostany liściaste.
@jankoodziej8773 ай бұрын
@@ZrodlaNatury możesz jakiś link do tych żali? Przecież te świerki tam nie rosną naturalnie, to wszystko sztuczne nasadzenia jeszcze od czasów Austro-Węgier.
@TakAndrzejPolak3 ай бұрын
Pokornikowe wywroty świerków jednak utrudniają swobodny spływ deszczówki po zboczu. Ogołocone wycinkami stoki, następnie obsadzone drzewostanem liściasty, jednak przez dziesiątki lat są nadal gołe. Złoty środek to sadzenie gatunków liściastych wśród powalonych obumarłych świerków.
@jankoodziej8773 ай бұрын
@@TakAndrzejPolak to jest w ogóle dziwaczna strategia polskich lasów państwowych na prowadzenie gospodarki leśnej w górach. W terenie, gdzie najtrudniej to robić, z powodu nie wiem, tradycji, zamiast zostawić lasy naturze robi się uprawę, pod wyręb. To pewnie nawet nie ma sensu ekonomicznego...
@TakAndrzejPolak3 ай бұрын
@@jankoodziej877 Pozyskanie takiego drewna ma sens ekonomiczny, to nie są ekstremalne warunki dla wycinki. Tylko problemem jest to, że dla maksymalizacji zysku zabiera się całe drewno. Już lepszym byłoby pozostawienie połowy celowo powalonego w poprzek stoków.
@jankoodziej8773 ай бұрын
@@TakAndrzejPolak mam wątpliwości. To jest wycinanie drzew na stokach gór. Sprzęt, utrzymanie dróg itd. Oczywiście drewno w ostatnich latach jest drogie, więc może i się opłaca, ale na pewno nie tak, jak na nizinach.
@dominika14633 ай бұрын
Ale super, że używasz SCALGO! Program bardzo ułatwia zrozumienie zasięgów zalewania :)
@pawekrzywinski40473 ай бұрын
Ciekawym tematem do poruszania moze być sytuacja w Lewinie Brzeskim. Zostalo tam w ciagu ostatnich 10 lat bardzo dużo zrobione mimo to miasto i tak zalało. A my w Sarnach Wielkich, Graczach i Radoszowicach obroniliśmy się. Miejscowa ludność razem ze strażą pożarną podniosła wał przeciwpowodziowy na długości 5 kilometrów o 40 do 80 centymetrów.
@dominiktanfal44562 ай бұрын
To wszystko było za późno zrobione w lewinie kładli worki ostatniego dnia przed zalaniem także... po za tym fala po prostu za wysoka i wal nie wytrzymał i puścił po prostu... zbiorniki muszą być wybudowane może nie zbiora całej wody ale sprawia że skutki nie będą tak tragiczne jak teraz... nam z marzeczona udało się zabrać rodziców stamtąd ostatniego dnia przed zalaniem bo wiedziałem co się świeci woda wysoka już tam była a co dopiero jak szła fala z Nysy jeszcze
@pbm.modawski25903 ай бұрын
Świetny materiał! Warto rozpowszechniać i pokazywać w szkołach!
@DoctorJanCM3 ай бұрын
Nareszcie głos rozsądku. Wiedza z 11 klasy wystarczyła. Reszta to obrazki. BRAWO!
@kondzio20033 ай бұрын
21:18 wiadomo czemu wcześniej nie zrzucili wody? Już tydzień wcześniej bylo wiadomo, że będzie sroga powódź. To jest zbiornik Wód polskich czy Tauronu?
@dziadWSZEWIED3 ай бұрын
wiadomo , bo zbiornik ( takie zbiorniki ) mają wpisane jako statutowe wiele ó®znych cełów , a przeciwpowodziowa to tylko jedna z nich. ( funkcja rekreacyjna , biologiczna przeciwpożarowa, energetyczna [ jeśli jest elektrownia na zaporze] i zarzadzający ma godzić te wisane funkcje . i jak spuści całą wode w powidzi nie bedzie moze zostać poziągniety do odpowiedzilności , natomiast jak powódż bedziei dojdzie do kontroli to czy on spuścił mniej czy wiecej to juz jest kwestia nie tak jasno ( w swietle obowiązującego statutu i innych aktów normatywnych . kró†ko i na temet jeżeli powyższe funkcje be∂ą wpisane i regulamin uzycia bedzie pisany w opariu o w/w to zrzutów cakowitych przed powodzią nie będzie
@justynaw88703 ай бұрын
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie
@Rupert12573 ай бұрын
Dzieki👍
@TradeGator3 ай бұрын
Jak słysze nazwę miejscowości Lewin Brzeski to od razu kojarzy mi się POWÓDŹ. Jak jest jakakolwiek powódź w tym rejonie to Lewin jest ZAWSZE zalewany. ZAWSZE. Nikt do tej pory nie wymyślił jakiegoś sensownej ochrony tego miasta. Ta śluza za 102 miliona to chyba tylko żeby uśpić mieszkańców bo nawet okiem laika nie ma przed czym chronić i nie ma najmniejszego sensu.
@MaciejWojtkowiak-uz7ve3 ай бұрын
Osłonić larssenem jak zamek i w środku dobra pompownia
@arturmaliszewski54293 ай бұрын
Gdyby nie nadmierny zrzut z Nysy Lewin nie dostał by tak mocno.
@Boszu3 ай бұрын
Dobrze powiedziane... ;) Problemem nie są źle uregulowane rzeki czy zbyt mała ilość i jakość zbiorników. Tylko problemem są tanie działki na terenach zalewowych. ;) Przykład z naszych rejonów, Bieszczadzkich... Miejscowości dokładnie wymieniać nie będę... Deweloper sprzedał masę działek na terenach zalewowych, gdzie NIKT z ludzi tam w okolicy mieszkających nawet nie pomyślał by, o budowaniu domu! Bo normą było przez wiele, wiele lat, że te tereny po prostu były zalewane... Ale ostatnie 15-20 lat ukazało że akurat nie było w tym rejonie żadnej większej wody i co? Deweloper w jakiś sposób uzyskał zgodę na możność budowy na działkach (zapewne za łapówką) i te działki sprzedał ludziom pod budowę... Ludzie się po budowali ładnie pięknie, mając rzeczkę zgadnijcie ile metrów od niektórych domów? A no heh... Raptem 5-10 metrów... Rzeczka która na co dzień ma tam niewiele wody i szerokość 10-15 metrów. Ale w momencie jakiegokolwiek deszczu już staje się 30-40cm wyższa i zalewa pierwsze najbliższe domy! A w sytuacji z przed roku, gdzie spadło po prostu więcej wody, nagle okazało się że ponad 40 domów stoi w wodzie. :P Bo domy te stały na terenach zalewowych tej rzeki... I co oczywiście robią teraz ludzie? Zwalają winę na wody Polskie że nie pogłębiły rzeki... Rzeki, która tą samą głębokość ma od dziesiątek lat! Zwalają winę że nikt nie wybudował zapór przeciwpowodziowych! Tylko... Nawet gdyby ktoś chciał postawić taką zaporę, to się nie da! Bo domy są zbyt blisko rzeki, przez co trzeba by kilka domów wyburzyć, aby taką zaporę postawić. No i win zwalali na jeszcze wiele rzeczy, ale nikt, absolutnie NIKT z tych ludzi nie wspomniał sobie, że kupił bardzo tanią działkę na terenie zalewowym. ;) Swoją drogą, rok od tego poważniejszego zalania minął i są głosy o tym, aby tych ludzi wysiedlić. Z czego podobno spora część nie chce się na to zgodzić i cóż, ot. taki paradoks... U mnie w mojej bliskiej okolicy przy rzece Wisłok też wiem że już deweloperzy kombinują i sprzedają działki pod budowę, na terenach zalewowych... I to na terenach gdzie od lat jest już planowany zbiornik retencyjny... A może i nawet elektrownia wodna! Ale raczej z tych planów już nici. ;)
@SiempreConTrasto2 ай бұрын
@Boszu, ja też jestem z podobnej okolicy. To samo. Ale nie trzeba być Einsteinem, żeby się przejść na działkę, którą chcesz kupić i popatrzeć. Kupowałem swoją działkę i poszedłem popatrzeć. Kilka jak nie kilkanaście odrzuciłem, bo albo przy wodzie, albo na płaskim polderze i efekt byłby jak w Lewinie. Ostatecznie wybrałem płaskowyż. Doszedłem do wniosku, że z powodzią i z osuwiskiem nie wygrasz. A z wiatrem, czy z piorunem jestem w stanie nawiązać w miarę wyrównaną walkę.
@Boszu2 ай бұрын
@@SiempreConTrasto No najczęściej takie działki na terenach zalewowych kupują ludzie z miasta, którzy nigdy wezbranej rzeki nie widzieli... ;) Tudzież nie mają wyobrażenia, jak taka rzeka może wezbrać... I tak, z osuwiskiem jak i powodzią nie wygrasz... Z wiatrem też w sumie lekko nie jest. ;) U mnie np. dom jest na "zewnątrz" wioski. Ale... Jeszcze dziadek ten dom budując to przewidział! I pomijając iż jest spory gzyms wypuszczony po za dach, tak sam dach jest zakotwiczony w kilku miejscach... Przez co raczej nie martwię się, że go oderwie... Ale na stodole, kto wie... Kiedy poleci! ;) Na razie się trzyma, mimo nie małych wichur! Swoją drogą, pamiętam jak za dzieciaka który do podstawówki jeszcze chodził, będąc u kolegi, wieszaliśmy co się da do konstrukcji dosyć świeżego dachu! W momencie jak przyszła wichura. I dobrze to pamiętam jak sami chwilami łapaliśmy za belki, które unosiły się na kilka centymetrów w górę gdy był poryw wiatru... Było to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne! Ale dzięki temu prawdopodobnie wtedy udało się ten dach uratować! Później został porządnie zakotwiczony! Ale wtedy gdy był świeżo po budowie... Nikt nie przewidział że wiatr będzie tutaj na tyle silny, aby cały dach dźwigać do góry. ;) I chyba po dziś dzień nadal wiszą u niego na strychu worki z piaskiem, które wtedy między innymi nosiliśmy z podwórka i wieszaliśmy... A pioruny to kwestia dobrego uziemienia. ;) Też dobrze pamiętam jak co burzę u nas zawsze piorun w transformator ładował lub obok naszego domu w słup wysokiego napięcia... I wiecznie transformator rozwalony i się czekało jeden lub parę dni, aż go wymienili... Aż w końcu ktoś w energetyce pomyślał, uziemili słupy wysokiego napięcia, uziemili transformator... I od tego czasu ani jeden piorun nie uderzył. ^^
@ewelinarzezinska99363 ай бұрын
świetny materiał. dzięki
@ricardo_st3 ай бұрын
Uparcie nie chciał Pan powiedzieć jednej rzeczy, mianowicie że te ponad stuletnie, jeszcze poniemieckie budowle hydrotechniczne mają sens istnienia tylko wymagają przebudowy, tj. wzmocnienia konstrukcji i zamontowania urządzeń pozwalających sterować wielkością zrzutu.
@WolneRzeki3 ай бұрын
Niektóre - tak, inne - nie. Skoro to "tylko" tyle do zrobienia i jest to oczywiste to aż dziw bierze, że przez ostatnie 30 lat tego nie zrobiono.
@ricardo_st3 ай бұрын
@@WolneRzeki "tylko" które Pan wziął w cudzysłów nie oznaczało że to jest proste i szybkie jak pstryknięcie palcem. Można by je zastąpić słowem "ale". Natomiast pańska ironia w stylu "dziwne że jeszcze tego nie zrobiono" jest całkowicie nietrafiona, ja nie jestem i nie byłem decydentem.
@lakszmi_3 ай бұрын
Nareszcie materiał który pokazuje to co trzeba . Zapiszę go sobie bo takich mapek nigdzie nie spotkałam . Dziękuję !!!!
@jointravelesson3 ай бұрын
Dzięki!
@patryvjamarek14443 ай бұрын
Dziękuję za merytoryczną analizę
@piotrjan11533 ай бұрын
Jak zwykle rewelacyjna analiza. Gdyby to był normalny kraj, byłby Pan już dawno co najmniej wiceministrem środowiska.
@kubconpl3 ай бұрын
A mamy panią Zielińską xD
@waldekteraz56473 ай бұрын
Pozdrawiam
@afar84833 ай бұрын
Mieszkam na terenie gdzie obok siebie w odległości 1 kilometra przepływają dwie małe rzeki. Pomiędzy tymi rzekami jest ogromny teren gdzie są głównie łąki nikt tam nie mieszka mało tego ten teren ciągnie się kilometrami i jest starym prehistorycznym korytem rzeki. W 2010 roku podczas powodzi na łąkach wody było może po kostki i to w miejscu blisko położonym od rzeki, a ludzie mieszkający blisko rzeki mieli delikatne podtopienia.
@HaloZiemia3653 ай бұрын
Mam to samo i siebie we wiosce. 200 letnie domy są nad samą rzeką, Ślęzą. Nigdy nas nie zaleje bo mamy w okoł pola łąki i las który wszystko przechwytuje. Wszystkie poniemieckie konstrukcje działają po dziś dzień
@HaloZiemia3653 ай бұрын
@@afar8483 jedyny strach to deweloperzy którzy kiedyś wpadną. A pomysł zabudowania wszystkiego także u nas. Boże chroń nas przed tymi hienami.
@afar84833 ай бұрын
@@HaloZiemia365 Niech próbują w tym terenie za socjalizmu były pola i topiło się dosłownie wszystko. W końcu zaprzestano uprawy i zostawiono łąki. Sam robiłem studnię to na 0,5 metra zaczyna się mada i po 2 metrach możesz kopać ile wlezie, a jedyne co Ci się uda zrobić to szerszy dół. Na wiosnę mogłem wodę ze studni kubkiem nabierać bo była 0,5 metra od powierzchni gruntu i to w miejscu gdzie dawniej był brzeg rzeki.
@tcr20033 ай бұрын
Świetny, merytoryczny materiał, jak zawsze na tym kanale, pozdrawiam!
@Kataleptyk3 ай бұрын
Poruszył pan bardzo istotny problem. Te wszystkie budowle hydrotechniczne to generalnie obiekty zabytkowe, niektóre powstały w początku XX wieku, część za Sanacji lub później w PRL, ale to są obiekty wyjątkowo obciążane nsprèżeniami i narażone na stopniowe osłabienie. I to akurat moźna zarzucać wszystkim władzom III RP, bo od jej zarania nie zbudowano prakyycznie żadnej nowoczesnej budowli hydrotechnicznej wedle obecnych standardów i moźliwości technicznych.
@kondzio20033 ай бұрын
W zasadzie to tylko Racibórz powstał
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
No jak to ostatnio wyciągnięto to budowę obszarow zalewowych i zbiorników na takie okazje kilka lat temu zablokowali sami mieszkańcy Kotliny. Także tak: państwo powinno cos zrobić, ale "nie w mojej okolicy".
@123iniko3 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 Ciągle głosy o tym, że w Kotlinie zablokowano. Dużą część zablokowano, ale mimo to nadal powstały 4 zbiorniki.
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
@@123iniko Tak, ale chodzi o to jakie ludzie mają podejście: "gdzie jest państwo!", "czemu nie działa ochrona przeciwpowodziowa?" itp. jak jest tragedia. Ale hak trzeba wprowadzać ochronę, coś robić: ustanawiać rozlewiska, zmniejszać regulację rzek itd. to nagle wszyscy przeciw. Dotyczy to też przeciwdziałaniu suszy. Dobrze to widzę w podwarszawskich okolicach: wszyscy narzekają na suszę, ale jeszcze bardziej narzekają na obszar Natura 2000, który objął lokalne łąki, torfowiska i bagna, że jak to tak, ze do zbudowania domu na środku takiego obszaru trzeba kilka kwitków więcej (choć i tak mało kto tam chce budować, bo daleko) i w ogóle nie można "korzystać ze swojej ziemi" (czyli z łąki, na których zawsze pasło się bydło - ale dziś nikt już krowy nie trzyma). Czyli: "niech ktoś coś zrobi, byle to dotyczyło sąsiada, nie mnie". A nie da się takich spraw magicznie rozwiązać.
@bartka83 ай бұрын
O czym ty mówisz? Włącz sobie wikipedię i zobaczysz listę wybudowanych zbiorników.
@marcin01443 ай бұрын
Super materiał. Dziękować!
@krystynakosciewicz99153 ай бұрын
Tak naprawdę nie wiemy jaki będzie klimat za 100 lat, ale góry raczej na pewno będą tam, gdzie są teraz, a górskie rzeki były, są i będą zaskakujące.
@konradborkiewicz52863 ай бұрын
Cześć kolego, Materiał świetny, aż milo posłuchać. Pozdrawiam
@Saat_3583 ай бұрын
W górskich terenach nie ma dobrego rozwiązania, albo budujesz się przy strumyku, który zabierze twój dom, albo na zboczu góry i potencjalnym osuwisku.
@zanderjeger3 ай бұрын
Przed zbiornikiem Niedziela Wodowskaz Olza 1500 m3/s za zbiornikiem wodowskaz Miedonia 800m3/s. W poniedzialek przjmowano 800m3/s oddawano 900m3/s. Przykładowo... mozna sprawdzic wstecz na IMGW stany wód.
@tomasz15233 ай бұрын
Brawo świetny materiał. Dziekuje za tą analizę. Jednak w 12:22 min jest drobny błąd, otóż Kłodzko jest za Lądkiem Zdrój. Pozdrawiam
@michaelj003 ай бұрын
Super! Wielu mądrych rzeczy się dowiedziałem
@rafal2063 ай бұрын
dziękuję za info.
@mariathiele52563 ай бұрын
Bardzo interesujące, dziękuje i pozdrawiam
@rafachopek63373 ай бұрын
Jestem z Lewina i muszę przyznać, że ta część wałów które były zbudowane po 2010r działały i nie puściły. Lewin zalało po przerwaniu starych wałów które były tylko naprawione po 97, a nie zrobione na nowo.
@JanKowalski-hb1br3 ай бұрын
dzieki, super film
@biaywykop99183 ай бұрын
Byłem na tamie Pilichowickiej jak przelewało góra, że to ,,babcia" wytrzymała to sie dziwię..
@lolololilililo3 ай бұрын
Bo to wszystko Szwaby budowały, gdyby było inaczej to wiadomo
@tomaszkurpatek93193 ай бұрын
Stare budowle były budowane przez fachowców. Obecnie budowane zapory itp nie wytrzymają nawet kilkudziesięciu lat.
@jankoodziej8773 ай бұрын
Po co byłeś? Tyle trąbili o tym, żeby tego nie robić.
@lolololilililo3 ай бұрын
@@jankoodziej877 bo media kłamią
@jankoodziej8773 ай бұрын
@@lolololilililo no i co, co innego tam było widać niż w mediach?
@beholt3 ай бұрын
dziękujemy! - w końcu jakiś merytoryczny materiał o tej katastrofie!
@kakakakamilllo63333 ай бұрын
Jest proste rozwiązanie nie pozwalać budować sie na terenach zalewowych a jak ktoś sie już zbuduje i go zalało to nie płacić mu nic. Wtedy ludzie sobie postawią domek letniskowy co najwyżej