Powodzie w Niemczech i Małopolsce - komentarz hydrologa

  Рет қаралды 32,606

Wolne Rzeki

Wolne Rzeki

Күн бұрын

Możecie wspierać moje działania i powstawanie kolejnych filmów przez Patronite: patronite.pl/p...
Serdecznie dziękuję za wsparcie nowym Patronom:
Michałowi Sałabanowi,
Patrykowi Kozłowskiemu,
Michałowi Nowakowskiemu.
Zapraszam także do obejrzenia wcześniejszych produkcji, subskrybowania kanału i obserwowania Wolnych Rzek w innych mediach społecznościowych:
/ ​
/ wolnerzeki

Пікірлер: 119
@Moskuito2222
@Moskuito2222 3 жыл бұрын
Powinni zapraszać cie do programów informacyjnych. Tyle o tym gadali, dobrze jakby specjalista też się wypowiedział i edukował.
@januszdefakto50
@januszdefakto50 3 жыл бұрын
TVP Info czeka
@patrickohooliganpl
@patrickohooliganpl 3 жыл бұрын
W PIHM-ie powinni zatrudnić!
@georgio86pl77
@georgio86pl77 3 жыл бұрын
Dawno temu ziomek narzucił mi temat, on ogar z historii, o dawnym krajobrazie Polski...rzeki, jeziora i pełno bagien , trudno tu się walczyło najeźdźcom. Tak mi się skojarzyło z twoim kanałem twoje tematy, podobno wszędzie tu stała woda widoki jak z filmów SF. mógłbyś autorze kanału w swoim bardzo dobrym stylu coś opowiedzieć. Na koniec dodam, nawet mnie zwykłego dresika zastanawia jak taki gość z taką wiedzą z taką samokontrolą opanowaniem, świadomością własnych braków ma tak mało wyświetleń i nie układa gospodarki wodnej w państwie
@krystian2298
@krystian2298 3 жыл бұрын
Dużo specjalistów nie ma siły przebicia, bo pociotki polityków siedzą na stanowiskach. Doświadczenie i wiedza vs znajomości ...
@sandwichteam3417
@sandwichteam3417 2 жыл бұрын
Też mam te same pytanie: dlaczego ten gościu nadal nie jest urzędnikiem w gospodarce wodnej?
@paulfisker
@paulfisker 3 жыл бұрын
Nie ogladalem zadnych materialow o tych powodziach, bo wiedzialem, ze tutaj pojawi sie trzezwa ocena sytuacji. Dzieki.
@Paypul
@Paypul 2 жыл бұрын
Jak ja cie rozumiem i podziwiam, najlepszy kanał na yt jaki spotkałem(prosto na temat aż chce się słuchać takiego gadania), nie wiedziałem że rzeki mogą być tak fascynujące. Gdyby cię interesował potok Wieszówka, prawy dopływ Jelinki, uchodzącej do Dramy, jest tam imponujący przepust zrobiony za czasów niemieckich ( tunel z cegły 2,5m wysoki 1m szeroki(conajmniej) to pisz chętnie oprowadze, spędziłem tam większość swojego dzieciństwa :D
@MrDawkins1987
@MrDawkins1987 3 жыл бұрын
Fajny odcinek👍 Bardzo racjonalne podejście do tematu, bez zbędnego budowania "afer" takich jak niektóre komentarze na grupach poświęconych tematom rzek i ogólnie wody👏
@kasiakowalska500
@kasiakowalska500 Жыл бұрын
💞💖💘
@JacquesDeWolay
@JacquesDeWolay 3 жыл бұрын
daje to do myślenia
@MaacAbra
@MaacAbra 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wartościowy materiał!
@10Rembertow
@10Rembertow 3 жыл бұрын
Dziękuję za rzetelną analizę trzech przypadków powodzi.
@teresazarebska6310
@teresazarebska6310 3 жыл бұрын
jak przestaną ingerować w pogodę nie będzie takich anomalii !(spójrzcie codziennie na niebo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@MirekEm1
@MirekEm1 3 жыл бұрын
Koło Naściszówki to typowe tereny zalewowe. Stare domy stoją na wzniesieniu a nowe w miejscu idealnym do zalewania
@ratrixy3195
@ratrixy3195 3 жыл бұрын
No i taka odpowiedź by wystarczyła, a nie kilka minut mówienia o ogóle, nie szczególe
@MaacAbra
@MaacAbra 3 жыл бұрын
@@ratrixy3195 ale odpowiedź na co? Autor omawia tutaj głównie przyczyny wystąpienia tej powodzi. Jeśli poziom wody w rzece wzrasta to najpierw zalewa te niżej położone domy a później w miarę postępu te wyżej, nigdy na odwrót :) Jak napisał Mirek te starsze są na ogół zbudowane wyżej. Rozumiem, że to właśnie tego chciałeś się dowiedzieć z tego filmu?
@MirekEm1
@MirekEm1 3 жыл бұрын
@@MaacAbra niekoniecznie najpierw zalewa te niżej położone. To są jednak góry. Bardziej chodziło mi o to, że ludzie dawniej obserwowali rzekę. Szanowali ją bo często była źródłem wody dla nich. I budowali się od niej na tyle daleko aby nie wyrządzają im szkód. Na terenach gdzie teraz budowane są domy przeważnie były pastwiska.
@ewagrzybowska8879
@ewagrzybowska8879 3 жыл бұрын
@@MirekEm1 I urzędnik ,który wydał zezwolenie na sprzedaż i budowę domów na terenach zalewowych powinien siedzieć w pierdlu.....
@MirekEm1
@MirekEm1 3 жыл бұрын
@@ewagrzybowska8879 a czy ja wiem. Podejrzewam że różnie to mogło być. Może nawet ktoś sobie „wychodził” pozwolenie a potem już poszło ;)
@jsb6769
@jsb6769 3 жыл бұрын
Płakać mi się chce jak widzę takie wyprostowane i wybetonowane rzeki😔 najgorsze jest to, że nadal się pozwala na takie coś
@sandwichteam3417
@sandwichteam3417 2 жыл бұрын
Bo to nie są ważne tematy dla gmin. Ważniejszym tematem jest pilnowanie kątów pochylenia dachów przy nowych budynkach.
@danielpawowski9965
@danielpawowski9965 3 жыл бұрын
Dzięki !
@TropaDeMordor
@TropaDeMordor 3 жыл бұрын
Elegancko fajny materiał 👍 jest progress
@ukaszdamian9271
@ukaszdamian9271 3 жыл бұрын
Cena cywilizacji i olewanie przyrody!
@kaszyrk
@kaszyrk 3 жыл бұрын
10:00 błąd w montażu?
@borzenaulatowska1357
@borzenaulatowska1357 3 жыл бұрын
Wydaje mi się że każda rzeka powinna mieć miejsce na rozlewisko ą skoro zabudowano to już jest brak wyobraźni.
@krzysiekhaloo
@krzysiekhaloo 3 жыл бұрын
Czekałem na Twoją opinie na temat obecnej sytuacji powodziowej
@cyviloo
@cyviloo 3 жыл бұрын
Jesteś tu, na YT, potrzebny.
@farmaBonaCapra
@farmaBonaCapra 3 жыл бұрын
I jest od dawna.
@emicra-pl
@emicra-pl 3 жыл бұрын
Niemcy? Europa Zachodnia? 200 osób? W Chinach w pojedynczych miastach ginęły tysiące, oczywiście brak wiarygodnych danych, ale zalanie całego tunelu pełnego samochodów z ludźmi kończy się tak jak się kończy. W tunelu było 5 metrów wody, na ulicach metr lub więcej.
@GromKuba
@GromKuba 3 жыл бұрын
Warto dodać, że przy przekroczeniu pewnego natężenia opadów woda nie jest w stanie wsiąknąć w glebę, bo następuje zamknięcie porów. Wtedy powódź błyskawiczna pojawi się także na terenach wiejskich, nie wybetonowanych. Ahr ma na tamtym odcinku zakola utrwalone. Pewnie góry wypiętrzały się w czasie jej przeżynania i dawne, typowe dla rzek nizinnych meandry zatrzymały swój rozwój. Podobnie wygląda przełom Dunajca. Powstała więc kręta i wąska dolina. W większości miejsc nie ma jak wyprostować tej rzeki, bo wnętrze takiego zakola nie jest płaskie tylko wznosi się na taką wysokość jak teren poza doliną.
@MhUser
@MhUser Жыл бұрын
z każdej działki nie powinno wypływać ani kropli wody; woda ma się rozsączać po terenie; jeśli jest spadek to robi się odpowiednio głęboki rów/staw po konturze, który przyjmie nadmiar wody a potem będzie rozsączał; nie ma wtedy ani powodzi ani suszy; co robią ludzie? betonują działki mieszkaniowe i odprowadzają wodę do rowów oraz meliorują pola, pozbywają się wody, której brakuje
@sylwiakruk7018
@sylwiakruk7018 3 жыл бұрын
swietny rzetelny program
@januszkomentator2689
@januszkomentator2689 3 жыл бұрын
Niemcy mają bogate doświadczenia w wysiedlaniu ludzi z ich domów i koncentracji ich na innym terenie. Aż dziw, że nie zapobiegli tej tragedii.
@jezalb2710
@jezalb2710 3 жыл бұрын
Zaczęli w Namibii
@newDEATHdealer
@newDEATHdealer 3 жыл бұрын
7:00 Nie do końca jest to prawda, jeździłem nie raz w tamtym kierunku po Niemczech, Francji, Luksemburgu i w niejednej miejscowości spotykaliśmy stare budynki na których były zaznaczone poziomy powodzi na wysokości pierwszego piętra.
@czarymary3386
@czarymary3386 3 жыл бұрын
Witam serdecznie , mozna odcinek o zasiewaniu chmur ? Cloud seeding jest juz oficjalnie .
@cucsoniuss
@cucsoniuss 3 жыл бұрын
z tego co widzialem na zdjeciach na okoliczynch wzgorzach jest pelno winnic, ktore wydaje mi sie ze przyczyniaja sie do szybszego splywu wody z gor.
@piotrmlynski2279
@piotrmlynski2279 3 жыл бұрын
Zapewne znów się zgodzę ponieważ ten kanał promuje wiedzę a nie jakiś ekoterroryzm. Serdecznie pozdrawiam
@888waldi
@888waldi 3 жыл бұрын
Czy zamontowanie na dnie rzeki takiej rury średnicy 1 metr zakończonej nad lustrem normalnie płynącej rzeki nie działałby jak sawka (woda byłaby zasysana i płynęła 20 razy szybciej w kontrolowany sposób)?? Potrafią nordstrem zrobić to i zatopienie 10 km rury nie powinno być problemem a straty byłyby znacznie mniejsze. W normalnych warunkach to na końcówce mógłby być hydrogenerator żeby na produkcji prądu koszty powoli się zwracały.
@sandwichteam3417
@sandwichteam3417 2 жыл бұрын
Takie rozwiązanie jest zaproste i tanie. Nie zrobi się na tle takiego budownictwa ładnych zdjęć, nie wyda się na to kilkadziesiąt milionów.
@ryszardMaliniak
@ryszardMaliniak 3 жыл бұрын
Niby te 150 mm opadu, to niedużo a jednak ogrom. To tylko 150 litrów na metr kwadratowy. Zauważmy tylko, że jeśli ta woda ma się skupić w jakimś cieku np. w relacji 1 do dziesięciu , czyli że 100 m.kw na dziesięć , to okaże się, że ta nawałnica tu już nie 150 a 1500 litrów na metrze kwadratowym. To jest fala o wysokości 1,5 metra. Wystarczy na powódź?!
@orth..8171
@orth..8171 3 жыл бұрын
Coś mi się wydaje, że te wszyskie zjawiska pogodowe to efekt działania geoinżynierii zwanej również bronią klimatyczną. Ale to przecież teorie spiskowe... ;)
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Zgadza się, to teorie spiskowe :)
@halinamarcinek8192
@halinamarcinek8192 3 жыл бұрын
Też tak myślę.
@grafin-regina7432
@grafin-regina7432 3 жыл бұрын
Betonowanie miasta , wiec jest efekt !!!
@arturzajac6270
@arturzajac6270 3 жыл бұрын
Bardzo się podobał.
@nicolasrestif347
@nicolasrestif347 3 жыл бұрын
będzie materiał o chinach - czy za mało wiarygodnych danych?
@yavaho
@yavaho 3 жыл бұрын
Mieszkam w górach, wiem jak szybko te rzeki wzbierają. 7:12 Dawniej cała dolina należała do rzeki i rzeka meandrowała od jednej góry do drugiej góry i samo koryto rzeki nie było głębokie. Obecnie ludzie nie pozwalają aby rzeka meandrowała i koryto naturalnie się pogłębia tworząc rynnę z zakrętami ale wąską. Podobnie wyglądają jej dopływy, same wąskie rynny, więc dolna część rzeki musi w końcu wylać. Co do Nowego Sącza, to nożna powiedzieć że jest to nadal rejon gdzie występuje mania regulowania rzek, a zagęszczenie progów na rzekach jest chyba największe w Polsce.
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 3 жыл бұрын
"Co do Nowego Sącza, to nożna powiedzieć że jest to nadal rejon gdzie występuje mania regulowania rzek" zdecydowanie tak (tzn występuje), np na tym się łapie polityczne punkty
@rfrank2100
@rfrank2100 3 жыл бұрын
Pokazujesz dwie rzeki. Jedna meandruje, druga nie. Mówisz, że ta druga jest uregulowana, bo jest prosta. Nie można tak wnioskować, dopóki nie porówna się spadków i przepływów obu rzek.
@kamilfranuszczyk9677
@kamilfranuszczyk9677 3 ай бұрын
Bo naturalnie nie na czego takiego jak idealnie prosta rzeka nawet w górach gdzie dolina jest wąska ona idealnie prosto nie płynie.
@GromKuba
@GromKuba 3 жыл бұрын
"Zgięło 200 osób" Uśmiech
@pawel1466
@pawel1466 3 жыл бұрын
geoinzynieria
@viktorhemmings2499
@viktorhemmings2499 3 жыл бұрын
Ludzie budują się nad rzekami ponieważ łatwiej jest do niej spuścić własne scieki.Po co płacić za wywóz i utylizację skoro można za darmo..i tak się dzieje , tylko wszyscy milczą....i udają że tak nie jest.
@tomaszkajetan4482
@tomaszkajetan4482 3 жыл бұрын
Tylko cały czas wydaje się pozwolenia deweloperom na budowanie wielkich blokowisk w miastach na terenach zalewowych. Ludzie dalej budują blisko rzek. Jak teraz to zmienić jak przywrócić rzekom miejsce. Bo to że człowiek niby poprawiając naturę ja psuje to nic nowego. Przecież plastik też reklamowano jako ekologiczny. Zapory na rzekach miały dawać ekologiczną energię a jak widać szkodzą tyLko ekosystemowi. Wiatraki znowu tony betonu, nierecyklingowalne łopaty i martwe ptaki.
@kamilfranuszczyk9677
@kamilfranuszczyk9677 Жыл бұрын
Węgiel i atom najlepszy nie jakieś tam oze
@Endrju375
@Endrju375 3 жыл бұрын
A Polacy dalej się budują na terenach zalewowych... A później płacz i lament...
@Moskuito2222
@Moskuito2222 3 жыл бұрын
Cytując klasyka "do dziś nie wiadomo skąd na terenach zalewowych wzięła się woda".
@tomaszkajetan4482
@tomaszkajetan4482 3 жыл бұрын
@Mruuuczek woda ma to do siebie że się gromadzi a potem spływa....
@gorskitomasz81
@gorskitomasz81 2 жыл бұрын
Koment
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 3 жыл бұрын
Jakoś nowosądeccy radni (z grup prawicowych, w warunkach tego miasta opozycyjni) nie skorzystali z prawa zmądrzenia po szkodzie, i podgrzewają atmosferę na betonowanie Łubinki
@SuperMaciula
@SuperMaciula 3 жыл бұрын
jedna myśl mi się nasuwa. mój brat mieszka niedaleko centrum na osiedlu domków jedno rodzinnych. mieszka na górce i cała woda spływa z okolicy na skrzyżowanie u podnóża wzniesienia. ostnio był remont. była burza woda się tam wezbrała. logicznym rozwiązaniem była by budowa małych zbiorników lecz teraz wszyscy uważają, że kanał został źle skonstruowany. oczywiście woda się zbierała przed remontem i nadal się będzie zbierać skoro woda ścieka z 4 wyasfaltowanych ulic z (albo i więcej). inną już starą sprawą jet to, ze osiedle zakopało kanał retencyjny, prowadzący do niewielkich stawów zbiorniczków małej retencji. później była burza osiedle zalało, kanał odkopano i osiedle nie zalewa. dopóki panowie i panie urzędnicy, a także chciwi deweloperzy nie wezmą za to odpowiedzialności będzie tylko gorzej. tak szczerze jest to stare osiedle i nie wiem jak w innych miastach, ale nasza myśl urbanizacyjne powojenna i przed wojjena byla na dużym poziomie i na nich widzę stawy i kanały melioracyjne, na nowych niestety nie, i obawiam się, że niedługo przez takie błędy w planowaniu przestrzennym będzie jeszcze gorzej
@pawetrzcinski6392
@pawetrzcinski6392 3 жыл бұрын
👍
@przemysawwalczak8164
@przemysawwalczak8164 3 жыл бұрын
W jakim stopniu w Polsce mogło mieć znaczenie rolnicze pokrycie terenu.
@Ryk102
@Ryk102 3 жыл бұрын
Cześć, ostatnio nasz rząd wydał cztery miliardy na elektrownię węglową, która jest jeszcze przed uruchomieniem burzona. Jak myślisz, czy za taką kwotę można by sensownie zbudować wiele małych zapór na górskich potokach, które poprawiłyby retencję i wyprodukowałyby energię, czy takie działania pogorszyłyby stan rzek? Pozdrawiam, M.R.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Zapory na rzekach to dewastacja rzek i skrajnie nieefektywny pomysł na wydawanie pieniędzy na walkę z suszami/powodziami. Odbudowa naturalnej retencji, likwidacja melioracji, renaturyzacja rzek - za taką kwotę pewnie na połowie kraju.
@Ryk102
@Ryk102 3 жыл бұрын
@@WolneRzeki dzięki za odpowiedź. W sumie pewnie zgodziłbym się z Tobą, ale mieszkam w dolinie Dunajca. Gdyby nie trzy zapory, w 1997 r. mielibyśmy powódź większą niż ta z 1934 :). Wiem, jak ważna jest odbudowa retencji, lasów łęgowych i bagien. Sądziłem jednak, że niewielkie zapory w górnych biegach małych górskich cieków nie są aż tak szkodliwe. W sumie to taka Uszwica, która dość często daje popalić mieszkańcom swojej doliny w czasie suszy niemal wysycha i nie ma w niej w tedy zbyt bogatego życia.
@tomaszdobrzycki4368
@tomaszdobrzycki4368 3 жыл бұрын
JAK PAN SADZI CZY TAKIE RZEKI JAK WISLA POWINNY BYC POGLEBIANE.MAJAC 10 LAT Z WISLY BYL WYDOBYWANY PIACH I USYPYWANE BYLY WALY PRZECIWPOWODZIOWE.WISLA BYLA OD SWIERZY W GORE RZEKA ZEGLOWNA.OBECNIE JEST ZAMOLONA.OD TAMTYCH LAT UTWOZYLO SIE DUZO WYSP A WISLA W WIELU MIEJSCACH ZBLIZYLA SIE DO WALU O OKOLO 20m.RZEKI TO NATURALNE KANALY A JAK WIADOMO NIE CZYSZCZONE ZAMYKAJA SWOJA PRZPUSZCZALNOSC.JESTEM WEDKARZEM OD 1972 roku I SLEDZE WYGLAD BRZEGU NA PEWNYM ODCINKU WISLY.JAK WSPOMNIALEM BRZGI RZEKI ZBLIZYLY SIE DO WALU.MYSLE ZE BYLO BY MILO ABY WISLA BYLA ZEGLOWNA.KIEDYS ZE SWIERZY PLYWAL STATEK DO PULAW I KAZIMIERZA PASAZERSKI.HOLOWNIKI Z BARKAMI.TERAZ BIDA.PUSTKA.POZDRAWIAM.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Nie, rzeki takie jak Wisła (jak i wszystkie inne) powinny być renaturyzowane, ostrogi brzegowe rozbierane, a wały odsuwane od koryt. Powrót żeglugi śródlądowej to mrzonki. Pozdrawiam.
@gomolkagrzegorz
@gomolkagrzegorz 3 жыл бұрын
Myślę, że po prostu brak jest terenów zalewowych. Można by uwolnić wodę z rzeki w takie tereny i uniknąć zalewania osiedli, domów. Dopuszczono wszędzie do zabudowy, ale może powinno się właśnie po przesiedlać ludzi i stworzyć tereny zalewowe. Słyszałem o takim czymś. W przypadku opadów, przyjeżdżał gość na rowerze i uchylał zaporę na wale. No ale może jeszcze inaczej można by zaradzić.
@januszsalamon1029
@januszsalamon1029 3 жыл бұрын
Tama się zerwie i amen
@anonime007
@anonime007 3 жыл бұрын
chciałem zapytać czy obecna polityka naturalizacji rzek poprawi sytuację? Czy zarośnięte wierzbą i krzaczorami koryta(bo do tego się ona w mojej okolicy sprowadza) uchronią nas przed powodziami w przypadku znacznych opadów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@ZlyStati
@ZlyStati 3 жыл бұрын
Powodzie były i będą w Polsce. Przed taka ilością wody poprostu niema skutecznej obrony
@leszekwloszczyk1705
@leszekwloszczyk1705 3 жыл бұрын
Zarośnięte wierzbą i krzaczorami koryta z pewnością bardziej spowalniają spływ niż wybetonowane koryta.
@weronika2260
@weronika2260 3 жыл бұрын
Powiedz Pan, skąd się wzięła woda podczas potopu i jak to się stało, że pustynia stała obecnie się morzem. Wszystko można i zawsze wytłumaczyć demagogicznie przy pomocy rysuneczków. Jak to się stało, że katastrofy są globalne?
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Chętnie bym odpowiedział, ale za nic nie mogę się połapać, czego dotyczy pytanie.
@januszsalamon1029
@januszsalamon1029 3 жыл бұрын
Beton i asfalt i po zamiatane
@robertpacholski2100
@robertpacholski2100 3 жыл бұрын
Firmy ubezpieczeniowe podniosły ceny dla zalewowców
@CrazyDragonX
@CrazyDragonX 3 жыл бұрын
Regulowane rzeki i brak rozlewisk powoduje takie wielkie powodzie! A co do tego pana to mam watpliwosci co do tego co mowi. Teraz nie zwraca sie uwagl na to gdzie sie buduje!
@marekgusciora49
@marekgusciora49 3 жыл бұрын
winnice wokol tej doliny
@jancarl9068
@jancarl9068 3 жыл бұрын
@Wolne Rzeki Co myślisz na temat powstania zbiornika retencyjnego w Dolinie Prądnika czy to ma sens
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Miałem o tym zrobić materiał, ale nie starczyło czasu, jak byłem w Krakowie. Tam problem jest duży, przede wszystkim przez niekontrolowany rozrost zabudowy, ale ten proponowany przez WP zbiornik jest wg mnie fatalnym rozwiązaniem.
@jancarl9068
@jancarl9068 3 жыл бұрын
To by się zgadzało OPN zawsze będzie miał problem z zabudową coraz bardziej wkraczającą w otulinę.
@janzgormysyny5830
@janzgormysyny5830 3 жыл бұрын
@@WolneRzeki Mam pytanie do fachowca w tym temacie, ile jest w Polsce zapór wodnych?
@robertpacholski2100
@robertpacholski2100 3 жыл бұрын
Indianie mieli kalendarz powodziowy
@kaszyrk
@kaszyrk 3 жыл бұрын
Spróbuj następnym razem wytłumić szum w postprodukcji
@CrazyDragonX
@CrazyDragonX 3 жыл бұрын
Nie prawda Altena byla wielokrotnie zalewana nie pamietam w ktorym wieku byla tak samo albo bardziej zalana, na budynku widnieje zapis tamtej powodzi, czyli dokad siegala woda!
@piotrkowalski1450
@piotrkowalski1450 3 жыл бұрын
+
@mariapikul5314
@mariapikul5314 3 жыл бұрын
A ludzie tak strasza kara boska, a tu Pan wytlumaczyl genialnie o co tak naprawde chodzi
@MrLossiek
@MrLossiek 3 жыл бұрын
Jakoś nie słyszałem żeby ktoś tłumaczył te zdarzenia kara boska. Raczej zmianami klimatu.
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 3 жыл бұрын
kara boska w najbardziej "pobożnych" częściach Polski?
@grafin-regina7432
@grafin-regina7432 3 жыл бұрын
Bierze sie z wycinania lassen i zabetonowanej ziemi !
@weronika2260
@weronika2260 3 жыл бұрын
Teren zalewowy, podobnie jak cały glob, więc nic szczególnego.
@WiesiaS
@WiesiaS 3 жыл бұрын
HAARP
@arturmarcinkowski2159
@arturmarcinkowski2159 3 жыл бұрын
Za dużo gdybania .Jeżeli nie masz wiedzy i nic nie wiesz s wszystko się chyba to to jest tylko gadanie
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Domeną ludzi, którym wydaje się że wiedzą, choć naprawdę ich wiedza jest znikoma, jest pewność siebie.
@jackowojackowo926
@jackowojackowo926 3 жыл бұрын
Dobrze posłuchać rzeczowej opinii... zastanawiam się tylko czy ta wiedza mogłaby jakkolwiek zdruzgotać kogoś kto np podpala punkt szczepień żeby uchronić innych przed uzyskaniem odporności przeciwwirusowej...(?)
@p.jankowski6070
@p.jankowski6070 3 жыл бұрын
NIe, tak jak niestety nie "zdruzgocze" covidioty, który wobec niewykrycia sprawcy i jego motywacji, już wie z jakiego powodu podpalał.
@januszsalamon1029
@januszsalamon1029 3 жыл бұрын
Pa odkryl ameryka
@burylis5333
@burylis5333 3 жыл бұрын
W 39 też Niemcy ginęli a byli bardzo dobrze rozwiniętym krajem jak na tamte czasy 😂
@wodasodka9031
@wodasodka9031 3 жыл бұрын
Nie wiem jak można budować nad samą rzeką. Cały majątek powierzać dobremu humorowi rzeki. No ale jest co gadać o klimacie. Należy się wsparcie od gejtsa.
@grzegorzmital9632
@grzegorzmital9632 3 жыл бұрын
"150 mm na metrze kwadratowym" - Panie hydrolog albo mówimy o litrach na metr kwadratowy albo o milimetrach opadu. Podstawowej wiedzy Panu brakuje.
@WolneRzeki
@WolneRzeki 3 жыл бұрын
Faktycznie mój błąd. Ale czy uprawnia do stwierdzenia, że brakuje mi podstawowej wiedzy? ;)
@2011kosma
@2011kosma 3 жыл бұрын
@@WolneRzeki ludzie są złośliwi i nie wychowani, dobrze że ma Pan dystans.
Czy rzeki były kiedyś większe? Rzeczne Q&A
36:07
Wolne Rzeki
Рет қаралды 30 М.
Самое неинтересное видео
00:32
Miracle
Рет қаралды 2,5 МЛН
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 2 Серия
31:45
Inter Production
Рет қаралды 1 МЛН
Czy melioranci robią nas w wała? Powodzie, susze, prostowanie rzek / odc.29
25:38
Kamil Łysy Wąż Walicki
Рет қаралды 123 М.
Rekordowo niski stan Wisły - 20 cm w Warszawie!
20:28
Wolne Rzeki
Рет қаралды 178 М.
Why shall we remove Włocławek dam in Poland?
13:28
Wolne Rzeki
Рет қаралды 287 М.
Powódź w gminie Bolesławiec
7:09
Telewizja Bolesławiec
Рет қаралды 3,1 М.
Drought. Why building dams won't help us?
12:09
Wolne Rzeki
Рет қаралды 185 М.
Susza na własne życzenie
10:25
Wolne Rzeki
Рет қаралды 61 М.
Zasolona rzeka Kłodnica - obraz nędzy i rozpaczy
24:17
Wolne Rzeki
Рет қаралды 88 М.
MENNICA GATE: KLIENCI TRACĄ MILIONY, SŁUŻBY SĄ BEZSILNE (WYWIAD Z OFIARĄ)
22:46
Retencja wody w rolnictwie intensywnym
13:25
Wolne Rzeki
Рет қаралды 34 М.
Dlaczego zarybianie nie działa?
13:42
Wolne Rzeki
Рет қаралды 85 М.
Самое неинтересное видео
00:32
Miracle
Рет қаралды 2,5 МЛН