Inflacja w Polsce Ludowej. Długie kolejki, drożyzna i niepokoje społeczne. Jak do tego doszło?

  Рет қаралды 347,759

Powojnie

Powojnie

Күн бұрын

Cześć! Niemal każdego dnia informowani jesteśmy o kolejnym wzroście inflacji. A jak wyglądało to w czasach Polski Ludowej? Ile inflacja wynosiła w tym czasie? Czy zawsze objawiała się ona spadkiem wartości pieniądza? Na te pytania próbuję odpowiedzieć w najnowszym odcinku serii Powojnie.
Skupiłem się na dwóch okresach po 1945 roku. Opowiadam o pierwszych powojennych latach, a także przełomie lat 70-tych i 80-tych, czyli w ostatnich latach rządów Edwarda Gierka i tuż po przejęciu władzy przez ekipę generała Wojciecha Jaruzelskiego. Nawiązuję też do ostatnich lat istnienia PRL. Zapraszam do oglądania!
Większość materiałów wykorzystanych w filmie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Bardzo dziękuję za wsparcie poprzez serwis Patronite. Środki, które od Was otrzymuję zbieram na wydanie kolejnej książki.
patronite.pl/p...
Przy okazji przypominam, że na stronie powojnie.sklep.pl trwa sprzedaż mojej pierwszej książki.
A teraz zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka!

Пікірлер: 865
@bahalasb633
@bahalasb633 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał który autor przedstawia w prosty i krótki sposób . Urodziłem się w 1967 i trochę pamiętam tamten okres , najbardziej utkwiły mi lata 1981-83 w których nastąpiło DNO życia w Polsce , drożyzna brak wszystkiego i totalna beznadzieja .
@przemeksobczak6954
@przemeksobczak6954 Жыл бұрын
Coś jak dzisiejszy dobrobyt 😅
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Jestem trochę młodszy. Jednak pamiętam jak Mama musiała wybrać czy kupić mi buty na komunię, czy do codziennego chodzenia. Bo kartka była tylko jedna na te buty. Bardziej pamiętam szaleństwo cen lat 86-89 i 89-92.
@bahalasb633
@bahalasb633 Жыл бұрын
@@iowa406 Tak , ale jednak najgorsze były lata 81-83 nie było dosłownie NIC od żywności po artykuły przemysłowe . Ciężko było kupić takie pierdoły jak , żyletki , papier toaletowy , herbatę , papierosy , zapałki , zeszyty . Przydział tytoniu kartkowy wynosił 12 paczek na miesiąc.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 Жыл бұрын
Podziękuj USA za sankcje nałożone wtedy na Polskę i Polaków.
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 Жыл бұрын
@@bahalasb633 Akurat to że nie było fajek, to żadna strata, to nawet dobre dla społeczeństwa, może dzięki temu wielu przestało truć siebie i innych tym śmierdzącym syfem.
@hansklatt6257
@hansklatt6257 Жыл бұрын
Tytuł jak najbardziej adekwatny do naszych czasów
@malgorzataciemiecka3949
@malgorzataciemiecka3949 Жыл бұрын
Tak, dzieki chinczykom aby rozwalic zachodnia ekonomie. Ale wyglada na to ze Zachod sie obudzil😅
@TN51234
@TN51234 Жыл бұрын
Jeśli porównujesz komunę do dzisiejszych czasów to widać że tego nie przeżyłeś.
@malgorzataciemiecka3949
@malgorzataciemiecka3949 Жыл бұрын
@I know how much I do not know yet. Jakub Wendrowycz nie maja nowa epidemic, zamykaja prowincie i swiat ma to gdzies. W Kanadzie chincxyki maja nawet swoja policje, falszuja wybory, kradna wynalazki, oszukuja rzad i,, ,,. W 60-tych bylo powidzenie ze zolta rasa opanuje swiat. Tylko 40 lat im to zajelo. Jak widze te podle i chytre oczta to mie chorera bieze.
@user-ry3um7ti6p
@user-ry3um7ti6p Жыл бұрын
​@@malgorzataciemiecka3949te same brednie i klamstwa co w PRLu tylko zupelnie inna wojna w tle podczas ktorej bylismy drenowani przez wschod. teraz masz inna wojne i jedyne co sie zmienilo to kierunek drenazu.
@PLPAPI
@PLPAPI Жыл бұрын
@mlodykodeina Morawiecki to dosłownie człowiek z banksterki, PiS ekonomicznie najbardziej odpowiada chadecji. Niezależnie od sympatii politycznych, na miłość boską, używajmy w końcu poprawnie pojęć politycznych, bo przez to debata polityczna w tym kraju leży. To, że PiS ci się nie podoba, nie oznacza, że jest lewicowy gospodarczo. Nie rozmywajmy terminów ani nie podawajmy dalej narracji propagandowych partii politycznych.
@zbigniewbryska5335
@zbigniewbryska5335 Жыл бұрын
Pojawiło się w latach 70 wiele dóbr jak pralki lodówki czy samochody. To prawda. Ale i tak nie dla wszystkich. Wszystko trzeba było i tak organizować.
@felikscair5153
@felikscair5153 Жыл бұрын
chcesz coś ciekawego i mądrego napisać lecz wiedzy brak ! widac to po treści wpisu i to bardzo !!!!!
@zbigniewbryska5335
@zbigniewbryska5335 Жыл бұрын
@@felikscair5153 No to napisz coś mądrego i ciekawego zamiast hejtować.To będzie można podyskutować.
@mateuszpotocki3261
@mateuszpotocki3261 Жыл бұрын
Jeszcze nie zacząłem oglądać ale jestem pewien że jak zawszę nie zawiodę się 👍👍
@10secondsrule
@10secondsrule Жыл бұрын
Pamietam te czasy w latach 80-tych kiedy tata przynosił pensje co miesiąc coraz wyższą a myśmy dalej żyli na takim samym poziomie (o ile nie gorszym ale jako dziecko było to poza zasięgiem mojego myślenia wtedy). Koledzy nawet zaczęli się przechwalać w drodze ze szkoły jak szybko rosną pensje ich rodziców. Każdy czuł się synem „milionera”. To co jest nadal aktualne z tego materiału to siła długu który rośnie z roku na rok a obecnie w Polsce wszyscy biorą na kredyt zupełnie nie przejmując się tym ze oddają się w niewolę systemowi zaprojektowanemu by ich doić do śmierci.
@micham6923
@micham6923 Жыл бұрын
A jak chcesz inaczej żyć w zderegulowanym systemie, gdzie bank na podstawie 1000 zł "tworzyć" 9000 zł nowego pieniadza😂?
@pawegora3986
@pawegora3986 Жыл бұрын
dziś to samo, niby zarabiam coraz więcej ale żyje mi się co raz gorzej.
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
@@micham6923 Bank nie tworzy nowego pieniądza tylko biorący kredyt tworzy nowy pieniądz. Każdy z nas może tworzyć nowe pieniądze, wystarczy wystawić weksel, to jest nowy pieniądz jeśli tylko jest chętny na pożyczke pod weksel. A każdy nowy kredyt jest zjawiskiem pozytywnym w rynkowej gospodarce bo odpowiada na reaone rynkowe zapotrzebowanie na nowy pieniądz. Problemem wxtym systemie są politycy i kontrolowane przez nich banki centralne, które jako jedyne tworzą pusty, niekredytowy pieniądz i wymyślają sobie stope procentową. Przykładowo stopa procentowa obniżona do zera nie tak dawno była absurdalnym poziomem, wolny rynek nigdy nikomu nie pożyczy pieniędzy na zero procent bo to absurd
@sandman754
@sandman754 Жыл бұрын
W milionach kolego zarabiało się dopiero po 89 roku.
@piotrlenarczyk5803
@piotrlenarczyk5803 Жыл бұрын
Dług to zobowiązanie - dopóki się z niego wywiązujesz, to wszystko jest ok. Było tyle nie pożyczać:). Jak masz problem z poczuciem niezależności, a wokół widzisz zniewolonych ludzi, to polecam wizytę u pary psychiatra+psycholog. Ogólnie najwieksze banki z małym wkładem państwa np. PKO BP podają "realne" wartości "zdolności" kredytowej. Nie warto pożyczać od małych pseudobanków (znanych z reklam tv) i tymczasowych piramidek (kryptowaluty bez żadnego pokrycia). Post Scriptum: płacąc podatki dzielisz się z innymi. Tutaj trzeba mieć umiar w obie strony. Płacąc ZUS oddajesz należności pracy SWOICH RODZICÓW, a nie "odkładasz" na emeryturę. Wychowuj dzieci, to bedziesz miał swoją emeryturę, inaczej nie dostaniesz nic, bo potem mogą być szaleni-wirtualni egoiści ot, co:). Dlatego warto inwestować we własną dużą rodzine (dzieci 3+ z jedną żoną), bo są naturalnym zabezpieczeniem przyszłości:D. Ogólnie się nie bój - wierz tylko:) Post Post Scriptum: warto posiadać auto za 3xmiesięcznych przychodów, oszczędności 6x, pożyczki do 6xprzychodów, jeden kredyt na dach nad głową. Mniej, lub więcej niż podane wartości, mogą być nieoptymalne. Jak się komuś nie podoba, to niech inwestuje w cegły-jak co roku podrożeją o 10% :D
@marekmuszynski1906
@marekmuszynski1906 Жыл бұрын
Już niedługo wszyscy sobie przypomnimy jak to kiedyś było, bo do tego zmierzamy.
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Tak,
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 Жыл бұрын
Za PRL w domu było ciepło, troje dzieci sam pracowałem ,w piwnicy zgromadziłem 25 ton węgla i nie był po 4 tys. ZETA
@robchojnacki177
@robchojnacki177 Жыл бұрын
"Kania grzybek, kania ptaszek, Kania nowy złodziejaszek". Taka rymowanka z tej smutnej epoki.
@EL-LED
@EL-LED Жыл бұрын
A teraz? Kaczka ptaszek,kaczka stary złodziejaszek :)
@Żaneta5225
@Żaneta5225 Жыл бұрын
Tak , po Gierku przyszedł Kania i wszystko się skończyło . Do dzisiaj widzę jego gębę . !!!!!!! .
@bahalasb633
@bahalasb633 Жыл бұрын
Pamiętam że po latach pewnego dobrobytu lat 70 tych nastąpiło totalne tąpnięcie w 1980 . Polska stała się biednym krajem , w krajach tzw ,, bratnich '' w ZSRR , Czechosłowacji , NRD , Węgrzech czy Bułgarii ludziom żyło się dużo lepiej .
@przemeksobczak6954
@przemeksobczak6954 Жыл бұрын
Ja pamiętam jak w latach 2000 państwo zaje###lo książeczki mieszkaniowe milionom Polaków w tym moim rodzicom. Będę żyć na zachodzie do póki tego jeb###ego.kraju Niemcy nie przejmą bo wy tylko kraść potraficie.
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
W ZSRS gdzie? Chyba tylka jak dziś w Moskwie i Leningradzie. W Bułgarii tylko przez napływ skromnej ale zewnętrznej gotówki od turystów. W Węgrzech... cóż chyba tylko przez obecny MOL i ówczesny Ikarus. W Czechosłowacji tak, tu się zgodzę. W enerdefenie... to tylko za radzieckie ruble. Bo tam mnusiał być towar na półkach. Tylko, że tam był towar( u nas nie), ale ludzie nie mieli za co kupić tego towaru. Ja np jadą na kolonie do NRD miałem kieszonkowe w wysokości połowy zarobków prezeciętniego Niemca z NRD. Gdzie takie same pieniądze na koloniach w Polsce to było jakieś 10% zarobków.
@bahalasb633
@bahalasb633 Жыл бұрын
@@iowa406 Kiedyś jeszcze za PRLu widziałem dane stanu posiadania dóbr pamiętam że pod względem ilości samochodów czy telefonów na 1000 mieszkańców Polska w bloku wschodnim wyprzedzała tylko Rumunię i Albanię. Do naszych sąsiadów Czechosłowacji i NRD dzielił nas SPORY dystans .
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
@@iowa406 Bułgaria jest do dzisiaj biedna tam 350 euro na miesiąc zarabiają.Wszystko produkowali dla ZSRR.Gdy ten upadł nie było zamówień dla przemysłu i wszystko padło.Mają ceny z lat 90 XX w.
@janekkwiatkowski5703
@janekkwiatkowski5703 Жыл бұрын
Starzy Bułgarzy,którzy pamiętają socjalizm -nienawidzą Wałęsy-twierdzą ,że on im dobrobyt rozwalił i spowodował w Bułgarii biedę.
@Przemyslaw_Szymczuk
@Przemyslaw_Szymczuk Жыл бұрын
Chciałbym sprostować że inflacji nie zwalcza się podnoszeniem podatków i obniżaniem inwestycji ale ograniczaniem kreacji pieniądza poprzez np: ograniczenie wydatków publicznych, ograniczenie emisji obligacji rządowych, ograniczanie kredytów... jednym słowem ograniczając wszelką kreacje pieniądza na zarówno na poziomie bankowości centralnej jak i komercyjnej. Poza tym materiał ciekawy.
@PanProper
@PanProper Жыл бұрын
Tak, ale nie w rzeczywistości socjalistycznej i realiach gospodarki centralnie planowanej...
@Przemyslaw_Szymczuk
@Przemyslaw_Szymczuk Жыл бұрын
@@PanProper w każdej rzeczywistości cena jest stosunkiem ilości pieniędzy jakie ludzie są gotowi wydać na zakup dóbr do ilości potrzebnych dla nich dóbr. Jakim cudem ceny wszystkich produktów miały by wzrosnąć jeżeli nie zwiększyła by się ilość pieniądza? Skąd ludzie mieli by wziąć te dodatkowe pieniądze na zakup dóbr gdyby nie zostały one wyemitowane?
@PanProper
@PanProper Жыл бұрын
@@Przemyslaw_Szymczuk ile masz lat ?
@krzysztofskora4929
@krzysztofskora4929 Жыл бұрын
​@@PanProper obecnie mamy centralnie zarządzana gospodarkę przez komuchow z PIS
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Zaraz, coś ci się pomyliło... inflacji nie zwalcza się "ograniczaniem emisji obligacji rządowych", wręcz przeciwnie :). Powiem więcej, inflację można "ograniczyć" tylko w jeden sposób - pozwalając, by zeżarła częściowo nasze dochody, abyśmy zbiednieli. Tylko tego nie powie żaden polityk.
@kamilwalczyk8294
@kamilwalczyk8294 Жыл бұрын
Hmmm. Żyjący w dzisiejszych czasach czuję się jakbym się cofnął do przeszłości. Sporo faktów się pokrywa. Tylko że nastawienie ludzi się zmieniło i jakby tak trochę spokornieli. Kiedyś byłyby już dawno jakieś manifestacje. A dziś spokojnie siedzimy sobie w domach.
@Blade--xxx
@Blade--xxx Жыл бұрын
Siedzą w domach wymachując niebiesko żółtą szmatą czekając na kolejne dawki od ministra nagłej śmierci.
@maciekdabrowski13
@maciekdabrowski13 Жыл бұрын
Gierek Ślązakiem :) Wypraszamy sobie :)
@Żaneta5225
@Żaneta5225 Жыл бұрын
A Zagłębie to nie Śląsk . ???? . Ludzie byli trochę poróżnieni , ale to był zawsze Śląsk . Teraz na szczęście tych różnic nie ma , i wiele ludzi już żartuje z tamtych czasów. !!!!!! .
@maciekdabrowski13
@maciekdabrowski13 Жыл бұрын
@@Żaneta5225 Powiedz komuś z Sosnowca, że jest Ślązakiem :)
@Gutek.1
@Gutek.1 8 ай бұрын
Gierek był z Cieszyna
@andredenhaag
@andredenhaag Жыл бұрын
Wizyta Breżniewa w latach 70 tych i olimpiada w Moskwie 80 r przyczyniła się do spadku pkb w Polsce . To jest też niezły temat na odcinek . Z tego co powiedział mi mój ojciec, to pogorszenie przyszło w momencie wizyty Breżniewa i wiadomości o tym ,że Moskwa otrzymała organizację olimpiady . Od tego momentu z Polski zaczeły znikać wszelkie towary od przemysłowych po spożywcze . Ciekaw jestem ile członkowie tzw demoludów dołożyło się do tej zbojkotowanej przez demokratyczny swiat olimpiady . Nie bez znaczenia miał też konflit w Afganistanie co wpływało na gospodakę układu warszawskiego. W tych czasch tata mówił " Był Gierek , jest Kania a ponim przyjdzie Wania". Ludzie w tamtych czasch mieli obawy o to się mogło wydażyć.
@maksiodzidek1
@maksiodzidek1 Жыл бұрын
i znowu historia kołem się toczy - idzie to samo
@wesluk2608
@wesluk2608 Жыл бұрын
Pamietam jak w 1989 kupilem nowego malego Fiata 126 Bis. Zaplacilem 12mln w rok zrobilem 30tys kilometrow i sprzedalem za 21mln.
@gregcelar65
@gregcelar65 Жыл бұрын
Ostatnie 15 lat, przybliżyło Polaków do stanu z 1978r. A myślałem, że historia się nie powtarza.
@rozaliamaria6993
@rozaliamaria6993 8 ай бұрын
Historia częściej się powtarza niż nie powtarza
@robertok.7966
@robertok.7966 Жыл бұрын
Konkretnie i merytorycznie. Więcej takich odcinków, które w tak dobry sposób przybliżają Nam najważniejsze kwestie. Tak trzymaj i prosimy o więcej odcinków. Dzisiaj to chyba jedyny kanał gdzie tak ważne sprawy są przedstawione naprawdę przejrzyście. 👍
@piter3270
@piter3270 Жыл бұрын
Pamiętam dobrze te czasy lat 80 tych.
@g.g.7983
@g.g.7983 Жыл бұрын
A czy obecnie jest lepiej? Trochę inaczej jest to rozgrywane. Pamiętam epoe która minęła i rządy Gomułki no i każde następne. Co nieco potrafię porównać. Historia kołem się toczy a do naszych domów wchodzi bieda bo nędza już stoi na progu. Dziękuję to świetny przykład który można porównać do czasów obecnych
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Wygląda na to, że g#wno wiesz, mimo że jak twierdzisz, "pamiętasz". W PRL, u schyłku, pensja w przeliczeniu na kurs czarnorynkowy (inny nie miał sensu) wynosiła około 30 dolarów. Dzisiaj to jest jakieś 930 dolarów (zakładam 4000 zł na rękę). Wtedy byliśmy biedakami, więc inflacja ograbiała nas z możliwości dosłownie godnego życia, bo Polacy wydawali praktycznie całą pensję na żywność. Dzisiaj po prostu oszczędza się na wakacjach w Grecji albo rzadziej chodzi się jeść na mieście. Jesli już, to problem mają ci, którzy mają oszczędności rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy, które ciężko jakoś ochronić przed inflacją.
@g.g.7983
@g.g.7983 Жыл бұрын
@@erkraft Każdy sądzi według siebie. Kto miał ten miał i tak jest obecnie , ja nie neguję poglądów innych , no ale nieco grzeczności można się nauczyć o ile nie zna się tych zasad od dziecka.
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
@@g.g.7983 OK, grzeczność grzecznością, ale odnieś się do mojej argumentacji w stosunku do twojego stwierdzenia "A czy obecnie jest lepiej? ...do naszych domów wchodzi bieda bo nędza już stoi na progu".
@g.g.7983
@g.g.7983 Жыл бұрын
@@erkraft Proszę pamiętać że większość Polaków żyje z miesiąca na miesiąc lub na zaciagnieych długach , są to również młodzi ludzie bez perspektywy na lepsze jutro. Dla mnie tamtą epoką jest cudnym wspomnieniem bo to była moja młodość , i ciężkie chwile mnie nie ominęły. Żal według mnie że to powraca , jest źle czyli historia kołem się toczy.
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
@@g.g.7983 Ale na czym polega życie z "miesiąca na miesiąc"?? Miesięcznie na żywność na 1 osobę można wydać ok 1000 zł, do tego opłaty za mieszkanie czy prąd. W 2023 roku płaca minimalna netto wynosi 2709 zł, więc każdy, kto pracuje, spokojnie wyżyje i odłoży pieniądze na wakacje, używane auto czy komputer. Dwoje rodziców z 1 dzieckiem ma do dyspozycji co najmniej 6000 zł. Większość Polaków wiedzie spokojne, w miarę dostatnie życie. Ludzie młodzi właśnie dzisiaj mają perspektywy, mogą się albo kształcić na studiach, a jeśli nie mają smykałki do nauki, to jest mnóstwo zawodów niewymagających studiów, które gwarantują solidną pensję. W najgorszej sytuacji są emeryci rolniczy, którzy mają niskie wypłaty z KRUSu, nie mają możliwości dorabiania jak w miastach i być może muszą wydawać spore sumy na swoje leczenie. Ale to nie jest "większość Polaków" !
@WIELKIPTYS1945
@WIELKIPTYS1945 Жыл бұрын
Mam mieszane uczucia. Obecnie nie ma niby tzw. komuny a inflacja teoretcznie wynosi 20% gdy wiele podstawowych produktow zdrozylo o 100% i wiecej-
@HARADAMusic
@HARADAMusic Жыл бұрын
wiesz dlaczego? Bo to jest podstawowy błąd istnienia pieniądza. Zawsze będzie inflacja czy tego ktoś by chciał czy nie
@slawek78
@slawek78 Жыл бұрын
Witam🙂Ciekawe porównanie👍Like i jadę z tematem👍🙂
@ondre1557
@ondre1557 Жыл бұрын
Jednak nasi rodzice mieli wiecej jaj :) przy niższej inflacji wyszli na ulicę a my cicho siedzimy na tyłku, gdy w ciągu 3 lat rząd okradł nas inflacją 50% a ceny mieszkań poszły w górę o 50-100 %.
@mattich.1778
@mattich.1778 Жыл бұрын
W całym bloku wschodnim nie było chyba większego syfu niż w PRL. Wiem to od ludzi którzy wtedy jeździli do Czechosłowacji czy do DDR na zakupy,o byłej Jugosławi nie wspominając.
@AnguriaGurka-sm4do
@AnguriaGurka-sm4do Жыл бұрын
Dalej jest blok wschodni!!! A co chciala bys z gowna zachodni?
@Underwaterstories
@Underwaterstories 2 ай бұрын
To chyba w Rumunii nie byli.
@frankf8404
@frankf8404 Жыл бұрын
Partia zmieniła nazwę i logo ale nieubłagana rzeczywistość nie dała się nabrać na rebranding.
@Radek.68
@Radek.68 Жыл бұрын
0:59 - największa inflacja była chyba jednak w latach 1987 - 1990. Później zresztą też była solidna, ale 1987 - 1989 to jeszcze PRL. I tak, w 1987 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło ok. 29 tys. zł, w 1989 już ponad 200 tys. zł, a tylko rok później ponad milion zł. Pamiętam, jak "podwyżki" w pracy wypłacano mi kilka razy w miesiącu, bo bywały i takie, gdy "trzydziestego" pensja była warta już tylko połowę tego, co była "pierwszego". Nie chciałbym powrotu do takich czasów...
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 Жыл бұрын
Lata 80 komuna już bankrutowała i tylko drukowali+sankcje USA.
@wojteks8887
@wojteks8887 Жыл бұрын
Temat na czasie ;)
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks Жыл бұрын
Fajny temat.
@Mr.DalekLK
@Mr.DalekLK Жыл бұрын
Tak patrząc to nic się nie zmieniło. Wtedy byli komuniści którzy raz bardziej a raz mniej słuchali się ZSRR. A dziś co mamy? Rząd SLD był uległy wobec USA , PO była bardziej Europejska teraz tak patrząc a PiS jest totalnie zależny od Amerykanów. Inne kraje walczą o swoje interesy a my robimy co nam każą.
@StrofaKata
@StrofaKata Жыл бұрын
Gdybyśmy byli otoczeni morzem, górami czy coś w tym stylu, to moglibyśmy być autarkią, niestety mamy w pobliżu Rosję i póki co inaczej się nie da.
@maciejjerry5932
@maciejjerry5932 Жыл бұрын
Brawo, odkryłeś geografie i fakt, że nasi politycy słusznie zauważyli, że nie możemy się izolować.
@EL-LED
@EL-LED Жыл бұрын
PiS uzależniony od żydów.
@agatabaszczynska1653
@agatabaszczynska1653 Жыл бұрын
Dokładnie tego samego doświadczany teraz.
@krzysiekstaniak
@krzysiekstaniak Жыл бұрын
Znam to z autopsji 😟😟 pozdrawiam serdecznie zainteresowanych 👍😊
@zbigniewkozlowski2749
@zbigniewkozlowski2749 Жыл бұрын
TAK JAK JA .POZDRAWIAM SERDECZNIE ZBIGNIEW
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic Жыл бұрын
@Krzysiek Staniak - Również pamiętam tamte czasy a na dodatek niestety mam "partyjne" nazwisko. Wszyscy się pytali czy ja należę do rodziny I sekretarza. Pozdrawiam.
@gdanskawizja5835
@gdanskawizja5835 Жыл бұрын
Jak pamiętam pierwsze kartki były na cukier chyba w 1979 lub 1978. Wyglądały jak znaczki pocztowe.
@klaudiuszgoralewski4038
@klaudiuszgoralewski4038 Жыл бұрын
Talony na cukier wprowadzili w 1976 roku
@lrolek
@lrolek Жыл бұрын
Sam wygladales jak znaczek pocztowy
@homieyourboy
@homieyourboy Жыл бұрын
Książkę zakupiłem jeszcze w przedsprzedaży. Co tu dużo mówić... Kawał dobrej roboty, czyta się bardzo przyjemnie😁
@bonemarrow250
@bonemarrow250 Жыл бұрын
Historia lubi się powtarzać… nieodpowiednie/przypadkowe persony u sterów, (patrz NBP), zwiększenie wydatków na zbrojenie, przy zupełnym olaniu reszty gospodarki - czekać tylko az „dżej jek” wprowadzi stan wojenny. Ech - wkur…ia mnie, ze Polska sama sobie to robi.
@RafalMDziub
@RafalMDziub Жыл бұрын
Historia lubi się powtarzać, dziś to czujemy na własnej skórze dzięki bandzie nieudaczników , kłamców i złodzieji w naszym rządzie.
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Pier#olisz. Tzn. nieudaczników i złodziei nie brakuje u steru władzy, natomiast historia nie powtórzy się, bo od ponad 30 lat mamy gospodarkę rynkową. Czyli możesz kupić to, co chcesz, o ile cię stać. Za PRL-u kupowałeś to, co było na sklepowej półce, o ile cię było stać. A zbyt wiele nie było. Pomijam już fakt, że za PRLu wydawało się prawie całą średnią pensję na tzw. "życie", czyli codzienne sprawunki i opłaty.
@Czarnapannajoanna
@Czarnapannajoanna Жыл бұрын
Chyba powinieneś się przenieść do tamtych strasznych czasów i zobaczyć jak powinnismy być wdzięczni, ze zyjemy w wolnym kraju i dobrobycie.
@maxstone5888
@maxstone5888 Жыл бұрын
​@@erkraft A dzisiaj ile wydajesz na życie? Czynsz, opłaty stałe, podatki...
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
@@maxstone5888 Nie wiem, nie liczę. Kupuję żywność i głównie "po taniości" w dyskontach (są wyjątki), nie przepalam niepotrzebnie paliwa, nie mam "ajfona", od czasu do czasu wydam coś na kulturę albo wyjazd urlopowy. Żyję skromnie, ale starcza mi na wszystko z górką.
@johnyoker
@johnyoker Жыл бұрын
​@@Czarnapannajoanna ja się cieszę że żyłem w wolnym kraju do 2015, później to już powrót komuny w dramatycznym wymiarze. Rozdawnictwo, do druk pieniądza, regulacja cen paliwa, mi to ewidentnie przypomina komunę z lat 70-80.
@Esb33k
@Esb33k Жыл бұрын
Idealny poranek. Odcinek Powojnie, kawka i śniadanie 😊
@gregorgrzegorzpychowski8828
@gregorgrzegorzpychowski8828 Жыл бұрын
Mimo takiej katastrofy nikt z głodu nie umarł...Mam 72 lata, żyłem i przeżyłem. Moi synowie nie głodowali, nie tylko ocet był w sklepach. Po reformie ministra Wilczka - nastąpił ożywienie gospodarcze. Po reformie Balcerowicza - katastrofa. Pamiętam tamte czasy. Polska się zadłużyła, ale nie po to by budować pałace dla Gierka, czy Jaruzelskiego. A kiedy spłacimy obecne zadłużenie Kraju? I na co poszła i idzie kasa? Pozdrawiam!
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
Kasa idzie na 10 mln emerytur z twojego pokolenia. Załatwiliście Polske na dobre i na zawsze bo wasze pokolenie przejadło wszystko, najpierw dostaliście za darmo mieszkania potem emerytury średnio od 55 roku życia. Przez to nie urodziło sie ok. 3 mln dzieci w ostatnim trzydziestoleciu bo wasze pokolenie pchało wszystko pod siebie. I robi to do dziś
@gregorgrzegorzpychowski8828
@gregorgrzegorzpychowski8828 Жыл бұрын
@@wertyks508 Zastanawiałem się, czy odpowiedzieć na Twoje absurdalne insynuacje. Uznałem, że brak mojej reakcji, tylko utwierdził by Cię, że jesteś besser Wisser. Wypunktuję swoją odpowiedź : 1. Cały czas mojej aktywności zawodowej płaciłem składki na ZUS. 2. Były preferencyjne kredyty mieszkaniowe / nie bezpłatne mieszkania / - tzw. Książeczki Mieszkaniowe. 3. Dzięki temu DZIETNOŚĆ narastała - były : niskopłatne Żłobki i Przedszkola. 4. W wieku 55 lat na emeryturę odchodzili Górnicy /Ciężka Robota?, teraz po 15-tu latach odchodzą funkcjonariusze służb mundurowych, ale mogą sobie dorobić. 5. Dzieci rodzi się najmniej od zakończenia WWII, bo nie ma badań nad zagrożeniem ciąży, nie ma opieki nad kobietami ciężarnymi, nie ma ref. in vitro, nie ma możliwości dokonania aborcji, w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu kobiet. 6. Jeszcze raz podkreślam - cały czas opłacałem składki ZUS i nikomu, niczego, nie jestem winny!
@Sidi300
@Sidi300 Жыл бұрын
@@gregorgrzegorzpychowski8828 jedyny okres gdy dzietnosc wzrosla od lat 50 to byl Stan Wojenny. Tak spadala stale od lat 50 w bloku wschodnim jak i na Zachodzie. W Rumuni przez to Ceausescu odbilo.
@ramzesg5522
@ramzesg5522 Жыл бұрын
Taka mała korekta, Pan Gierek pochodził, jest i był z Sosnowca a to jest tzw. zagłębie, nie Śląsk. Podczas zaborów RP był to inny zabór. Do dziś w Sosnowcu jest tzw. granica 3 królów
@Spierdalajyoutube
@Spierdalajyoutube Жыл бұрын
Będzie jeszcze lepiej👍
@stefanzygadlo9612
@stefanzygadlo9612 Жыл бұрын
Ale nie było trute jedzenie jak teraz
@wojciechk5074
@wojciechk5074 Жыл бұрын
W 87 r miałem fajny motorek. Rometowską Motorynkę. Oczywiście paliwo było na kartki. Limit paliwowy na motorower wynosił 3l miesięcznie. Czyli można było przejechać 100 km. Oczywiście cała ferajna dzieci jeździła tym motorkiem. Do baku wlewaliśmy rozpuszczalnik. Ten jeszcze nie był na kartki.... Prawdziwą inflację odczuliśmy w 89. To już była hiper inflacja.
@PanCino_
@PanCino_ Жыл бұрын
A czemu za Gierka inflacja rosła 🤔bo zachód dawał kredyty i później wprowadził embargo na polskie produkty 🤦🏻‍♂️
@witoldzalewski3363
@witoldzalewski3363 Жыл бұрын
Wprowadzili blokadę gospodarczą zwłaszcza na import zaopatrzeniowy i na kredyty.
@grzegorzmarkowicz8820
@grzegorzmarkowicz8820 Жыл бұрын
Jeśli ktoś taki jak Pan robi tak świetny kanał to chyba normalne że książka też taka będzie.😊
@posejdong
@posejdong Жыл бұрын
Nie będzie. Już jest.
@koprolity
@koprolity Жыл бұрын
Inflacja to jeden z głównych filarów budowanej właśnie PRL II.
@LeOO438
@LeOO438 Жыл бұрын
Prawda
@bda2bda4
@bda2bda4 Жыл бұрын
Tak tak, bo inflacja tylko w Polsce..
@LeOO438
@LeOO438 Жыл бұрын
Nikt nie mówi że tylko w Polsce?
@halinacwojdrak9972
@halinacwojdrak9972 Жыл бұрын
Dekada gierkowska przyniosła znaczny rozwój gospodarczy, co później zniszczył totalnie generalisimus J.!!!
@Karo8888
@Karo8888 Жыл бұрын
​@@bda2bda4 no tak duża tylko w Polsce i na Węgrzech
@maciekjeziorek3469
@maciekjeziorek3469 Жыл бұрын
Pierwsza książka już prawie przeczytana, do 10h nieplanowego oczekiwania na lotnisku siadła jak złoto :) czekam teraz na następną :)
@jonarryn5107
@jonarryn5107 Жыл бұрын
Nastepna ?? Przeciez on to robi dla KASY !!!!
@mateuszzbigniew9242
@mateuszzbigniew9242 Жыл бұрын
@@jonarryn5107 oh straszne....rozumiem, że ty nie zarabiasz i wszędzie pracujesz jako wolontariuszka - ale widać, że mentalni ejesteś w głębokim prl bo kazdy dla ciebie co zarabia KASE to ZUOOOOo - won do piekła
@patrykwolicki5316
@patrykwolicki5316 Жыл бұрын
@@jonarryn5107 A to niby skąd taka teza?
@januszjanuszowy7381
@januszjanuszowy7381 Жыл бұрын
​@@jonarryn5107 a to za darmo miałby sprzedawać coś nad czym stracił sporo czasu i energii?
@toper997
@toper997 Жыл бұрын
@@jonarryn5107No pewnie. Niech za darmo to robi komuchu…
@onata9722
@onata9722 Жыл бұрын
pamietam ten czas … ojca matka miała spore oszczędności - wszystko jej przepadło … szybko sie rozchorowała, zaraz zdiagnozowano raka i ojciec został sierota a teraz za władzy PIS teściowie zaczęli tracić oszczędności na które ciężko pracowali … już przy pierwszych latach 500+ to zauważyli i żadne 14tki im tych strat nie odrobią… skorzystali tylko ci którzy nic nie maja i tylko wyciągają rękę po darmowe wszystko
@NecrosDeus
@NecrosDeus Жыл бұрын
Rządy komunistów/socjalistów zawsze prowadzą do nędzy normalnych ludzi. Jeżeli drogą wielkich wyrzeczeń udało się coś większego odłożyć z normalnej pensji w latach 70'tych, to straciło się to w dekadzie lat 80'tych. W latach 80'tych ciężko było coś odłożyć, ale jeżeli coś tam się odłożyło, dostało się jakiś spadek, ale również dostało się na przykład odszkodowanie za zabrane gospodarstwo rolne czy nieruchomości, z terenem później przeznaczonym pod spółdzielcze budownictwo, to wszystko straciło się na przełomie lat 80/90'tych. Teraz mamy taką samą sytuację, co uzbierało się przez 30 lat tyrania, to komunistyczny/socjalistyczny rząd PIS za chwilę też zrujnuje i znowu będziemy dziadami. W tym kraju naprawdę nie da się żyć, normalnie pracujący człowiek zawsze zostanie dziadem, kto by nie rządził. Teraz przepadają oszczędności ludzi gromadzone od początku lat 90'tych, połowę emerytalnych oszczędności już ukradło wcześniej PO/PSL, szkoda było oszczędzać, najlepiej było to przepuścić, przechlać, coś by chociaż z życia było, a tak to nie ma nic!
@onata9722
@onata9722 Жыл бұрын
@@NecrosDeus moi teściowie tracą teraz oszczędności dla rządów PIS … odczuli zaraz po tym jak zaczęło się rozdawnictwo
@sawomirmajak7310
@sawomirmajak7310 Жыл бұрын
@@NecrosDeus teraz odsetki są na poziomie 8% max a zawsze były powyżej inflaacji no ale RPO nie podniesie stóp procentowych do realnej wartości bo przecież ci co nabrali kredytów a jest ich masa już całkiem by musiała płacić więc lepiej orżnąć tych co oszczędzają
@AARTpl
@AARTpl Жыл бұрын
@@NecrosDeus ależ bzdur i frazesów napisałeś, bełkot jakby to jakiś korwinowiec gadał xD
@Plavzo
@Plavzo Жыл бұрын
Dalej głosujcie dałny na POPiS, to na pewno będzie poprawa...
@drtyfugh2169
@drtyfugh2169 Жыл бұрын
Historia kołem się toczy. Dzisiaj mamy instalacje realną 25 procent. Dziwię się że jeszcze ludzie nie wyszli na ulicę. Widocznie propaganda w TVP jest lepsza niż ta w PRL !!!!
@Helnopl
@Helnopl Жыл бұрын
A na kogo ludzie mają głosować? Złodziejów z po
@mn_draq4764
@mn_draq4764 Жыл бұрын
Wtedy setki tysięcy potrafiło wyjść na ulicę gdy podrożał cukier lub chleb a dziś tylko wywody na tiktoczku 🤧
@annanovotny4939
@annanovotny4939 Жыл бұрын
Bo Polacy lubia narzekac nawet jak wszystko maja
@michalkuliberda5102
@michalkuliberda5102 Жыл бұрын
Dziękuję...
@Piasek-lr8gr
@Piasek-lr8gr Жыл бұрын
Drugą połowa filmu ... no wypisz wymaluj aktualna sytuacja w Polsce. Idziemy ta samą drogą popełniając te same błędy. To się nie może skończyć inaczej jak kolejna Grecją
@sylwester2844
@sylwester2844 Жыл бұрын
Dla zasięgu ✈️
@tomekplackowski6074
@tomekplackowski6074 Жыл бұрын
Ten film to komentarz także do teraźniejszości i niestety naszej przyszłości...
@marcin280
@marcin280 Жыл бұрын
Xd porównanie inflacji i gospodarki prl do dzisiejszego stanu xdxdxdxd
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 Жыл бұрын
​@@marcin280 a jaka jest różnica? Bo ekonomiści mówią, że nie bardzo
@marcin280
@marcin280 Жыл бұрын
@@sylwuniap4951 a którzy i co mówią? Wyłącz TVN, wyjdź z domu i zobacz jakie auta jeżdżą, jakie są domy i jak w knajpach jest pełno. A potem zapytaj kogoś starszego czy w PRL-u było tak samo. Troszkę trzeba samodzielnie myśleć.
@klejnotnilu007
@klejnotnilu007 Жыл бұрын
@@marcin280 kiedyś to było, teraz to nie ma xD
@rafaellorosze
@rafaellorosze Жыл бұрын
Pamietam jak rodzice przynosili wyplate i za każdym razem ogladalem to nowe nominały. Z miesiąca na miesiąc wszystko drożało. Tak z ciekawości podam że w 1987 średnia krajowa wynosiła 29 tysiecy a w 1988 53 tysiące. W 1989 aż 200😊 tysięcy a w 1990 ponad milion.
@lipeklipensztajn1849
@lipeklipensztajn1849 Жыл бұрын
Jest błąd w dacie w temacie gierkanie w 1957 a w 1975 ,powinno byc
@waltkowalsky8232
@waltkowalsky8232 Жыл бұрын
Dla kumatych bez różnicy.
@BASEofSOUND56
@BASEofSOUND56 Жыл бұрын
Właśnie,chciałem o tym napisać,tylko wperw spojrzałem w komentarze,czy ktoś się jeszcze to zauważył.A z drugiej strony-dziwię się autorowi odcinka,że się nie kapnął.No bo mówić o Gierku,i podawać 1957r.to na pierwszy rzut oka widać,że coś tu nie gra.
@fiffok
@fiffok Жыл бұрын
Podbijam bo to ważne i pomyłka jest w narracji a także w ekranie. 12:39 to ten moment. Natomiast poza tym materiał jak zwykle z najwyższej półki!!
@peci6766
@peci6766 Жыл бұрын
@@waltkowalsky8232 chyba dla debili bo to całkiem inne czasy
@TheMaggotty
@TheMaggotty Жыл бұрын
Prosimy o kolejny odcinek! Ten jak zwykle świetnie przygotowany ❤ chociaż nie obraziłbym się gdyby odcinki były dłuższe😅
@jarobt5241
@jarobt5241 Жыл бұрын
A ja pozwolę sobie zachęcić wszystkich którzy jeszcze tego nie zrobili do zakupu książki- jest naprawdę bardzo dobra 👍
@witoldzalewski3363
@witoldzalewski3363 Жыл бұрын
Problemy z zaopatrzeniem w latach 80-tych były spowodowane sankcjami wprowadzonymi przez Regana i cały Zachód. Pamiętam jak wybijano całe fermy brojlerów bo nie było komponentów do paszy/głównie kukurydzy/. Sam wtedy kupiłem kilka kurczaków z takiej farmy koło Bielska, takich jeszcze nie wyrośniętych do wymaganej wagi.
@adamgajda2703
@adamgajda2703 Жыл бұрын
czy tylko ja widzę analogię do tego co się dzieje teraz? jest chyba jedna wielka różnica, wtedy ludzie wiedzieli, że dodrukowywanie pieniądza nic nie daje, a wręcz pogłębia problem, a teraz się cieszą, że dostają 13, 14 i inne socjalne.
@izabellapileska3249
@izabellapileska3249 Жыл бұрын
Zylam w tym systemie 1945 do 1974,smutne trudne czasy
@fastmot1on
@fastmot1on Жыл бұрын
Dobrze że napisy wyłączone, jeszcze by jakiś niesłyszący mógł poczytać. Dzięki!
@kopieckosciuszki76
@kopieckosciuszki76 Жыл бұрын
Pamiętam, gdy za papierem toaletowym na sznurku stałem w kolejce do papierniczego.
@nikk2417
@nikk2417 10 ай бұрын
DZISIAJ jest tak samo, tylko inni rzadza
@polish.unicorn
@polish.unicorn Жыл бұрын
Cudowny kanał, nie da się oderwać od filmu jest tak ciekawy. Proszę tworzyć zawsze to coś wspaniałego! Tyle informacji fajnie opowiedzianych, starych zdjęć, ładny montaż, można aż cofnąć się do tamtych lat!😍
@zoja66
@zoja66 Жыл бұрын
👍👍👍👍🥰
@marlonblanton
@marlonblanton Жыл бұрын
Jestem z rocznika 82' i dobrze pamiętam rozmowy z mamą kiedy opowiadała mi ile musiała się natrudzić żeby zdobyć mleko czy podstawowe rzeczy dla niemowlaka.
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Z tym natrudzeniem się to lekka przesada, tym bardziej, że istniał powszechnie akceptowany zwyczaj przekazywania niemowlęcego "wyposażenia" - po wykorzystaniu - rodzinie, przyjaciołom lub znajomym (wózki, łóżeczka, ubranka, zabawki itp.). Po prostu życie w PRLu było jednym wielkim trudzeniem się, "poszukiwaniem" produktów w sklepach, staniem w kolejkach, załatwianiem itd. Banalny przykład - papier toaletowy. Kiedyś jako dzieciak zataszczyłem 20-kilogramowy plecak z makulaturą do punktu skupu, było naprawdę ciężko. Dostałem w ramach "wymiany" dosłownie kilka rolek szarego papieru toaletowego. To jeden z takich momentów, gdy myślisz: "to jest bez sensu!".
@lefunnyN1
@lefunnyN1 Жыл бұрын
​@@erkraftsam sobie zaprzeczyłeś
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
@@lefunnyN1 Ależ skąd. Są 2 konteksty: PRLowski (wszystko było trudne, więc skomplikowane zabiegi bytowe były zasadniczo normalnością) i współczesny, gdzie porównujemy tamtą "walkę o ogień" z teraźniejszością (dlatego napisałem "życie w PRLu było jednym wielkim trudzeniem się).
@adamtorpeda4082
@adamtorpeda4082 Жыл бұрын
przeciesz była jesze musztarda i ocet, nie było źle
@homiq2460
@homiq2460 Жыл бұрын
jestem dzieckiem komuny....cudowne dziecinstwo....moze dlatego ze owoce byly na swieta brak telefonu a i tak rodzina spotykala sie na zawolanie...pewex miski haribo...a po szkole wracalem caly umorusany i bez komputera...na miescie byly automaty do gier
@Cp-71
@Cp-71 Жыл бұрын
Inflację ładnie widać na zmianach wzorów monet z tego okresu. Jeżeli ktoś ma w domu jakieś peerele polecam popatrzeć :) Na przykład 20 złotych z 1983 roku jest rzadką i dość wartościową monetą bo szybko po zaczęciu produkcji zorientowano się że wartość metalu przewyższa nominał - bicia zaprzestano pozostawiając emisję z niskim nakładem.
@kaem3
@kaem3 Жыл бұрын
Można spotkać monety denominacyjne z 1990 roku, ale z napisem "Polska Rzeczpospolita Ludowa" - mimo, że w 1990 roku już była Rzeczpospolita Polska. Dlatego, gdy zrobiono denominację, te monety już nie weszły do obiegu.
@Cp-71
@Cp-71 Жыл бұрын
@@kaem3 Nie łapię, skoro nie weszły, dlaczego można znaleźć je w każdym domu? Czy nie zostałyby w NBPie?
@filolog10
@filolog10 Жыл бұрын
Rządzący i inflacja wówczas = rządzący i inflacja dziś. Pamiętam, byłem nastolatkiem w latach 80..
@sbadacz
@sbadacz Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Garść wspomnień.
@Martino9898
@Martino9898 Жыл бұрын
Już myślałem że to wersja z 2023 roku będzie 🥲
@przemyslawkorbal7524
@przemyslawkorbal7524 Жыл бұрын
Wówczas ludzie wyśli na ulice strajkować A teraz inflancja też jest a ludzie siedzą cicho
@Martino9898
@Martino9898 Жыл бұрын
@@przemyslawkorbal7524 wystarczy dać 500+ 13/14 i inne socjale żeby kupić ludzi niestety w tym problem
@Karo8888
@Karo8888 Жыл бұрын
Jakby wiadomości 😊
@annanovotny4939
@annanovotny4939 Жыл бұрын
@@Martino9898 Mieszkam w Austrii tutaj maja wiecej jak 500 a 13 i 14 tez jest
@Martino9898
@Martino9898 Жыл бұрын
@@annanovotny4939 tylko jakie jest PKB Austrii a jakie w Polsce :)
@adamtutaj1220
@adamtutaj1220 Жыл бұрын
Polska wolna? Bo się wolno rozwija!
@MarcinB1994
@MarcinB1994 Жыл бұрын
Trzeba przyznać, że naród polski, w porównaniu do lat PRLu, stał się niesłychanie zniewieściały. Wtedy, gdy za społeczne nieposłuszeństwo groziły naprawdę surowe kary, ludność potrafiła dokonać aktu odwagi i wyjść na ulice. Obecnie Polacy ograniczają się do narzekania przy obiedzie. Na tym się kończy. Toteż politycy wiedzą, że mogą bezkarnie ogłaszać dowolne rewelacje. I tak nikt nic im nie zrobi, nie mają się czego bać. Miękkim stał się naród polski, przykra historia.
@elam3537
@elam3537 Жыл бұрын
Wiecznie czytam „kiedy ludzie wyjdą na ulice?”. Musi znaleźć się jakiś lider, który poprowadzi tłumy. A o takiego ciezko. Chyba, że Pan zorganizuje strajk? Ja dowódczych zdolności nie mam, ale chętnie dołączę.
@pliedtka
@pliedtka Жыл бұрын
Będziecie strajkować, ale przeciw komu i czemu. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest zła wszędzie, w Ameryce, EU, a Polska wcale nie odstaje to innych krajów 'przybitych' przez Covid i Putinowską wojne. Nie jest dobrze ale nie przypomina nawet częściowo takiego kryzysu jak z ostatnich lat PRL-u. Wtedy było naprawdę źle.
@MarcinB1994
@MarcinB1994 Жыл бұрын
@@pliedtka Nie należy całego problemu z Polską sprowadzać do tematu inflacji. PiS z dewastacją państwa posuwa się dalej niż ktokolwiek przed nim. Rozmontowanie systemu sądownictwa, pogłębienie tragicznej sytuacji w służbie zdrowia i edukacji, uczynienie z publicznej telewizji tuby propagandowej swojej partii, forsowanie swojej narodowo-katolickiej ideologii na niespotykaną skalę, nocne przepychanie ustaw kolanem, gdy suweren nie patrzy, celowe skłócanie społeczeństwa forsowaniem skandalicznych pomysłów ustawodawczych, skłócenie się ze wszystkimi sąsiadami, bodaj oprócz Ukrainy, zwulgaryzowanie debaty publicznej. A jeśli mowa o inflacji, to nawet ona jest jedną z najwyższych w Europie.
@Żaneta5225
@Żaneta5225 Жыл бұрын
Ja myślę że właśnie teraz jest jeszcze gorzej niż kiedyś , bo to nasze być lub nie być . To się już nakręca , ale dużo ludzi nie kuma jeszcze o co chodzi , a wszyscy i tak się nie obudzą. !!!!!!! .
@darmar60
@darmar60 Жыл бұрын
Widzę, że nie tylko mi to się z czymś kojarzy.
@andrzejkoda1
@andrzejkoda1 Жыл бұрын
Jak zwykle 100% kciuka. No może że względu na inflację 120%..
@mexmex3820
@mexmex3820 9 ай бұрын
Bardzo ciekawe !!!!
@przemyslawkorbal7524
@przemyslawkorbal7524 Жыл бұрын
Inflacja była wówczas to ludzie wyszli na ulice strajkować A teraz wszyscy siedzą cicho
@lonc1000
@lonc1000 Жыл бұрын
wykastrowali społeczeństwo, nawet górnicy pozwalają zamykać kopalnie. Kiedyś by to nie przeszło. Zrobią co trzeba, i nastanie nowy porządek, nie świata, tylko krajów zniewolonych.
@szczepangce
@szczepangce Жыл бұрын
Teraz ludzi kupuje się pustym pieniadzem
@EL-LED
@EL-LED Жыл бұрын
Już dawno wtłoczyli ludziom że musi być piąteczek,Biedronka i piwko.A w lecie grillowanie.To dzisiejszym fircykom z kucykami i laluniom z tipsami wystarcza.A oni na ulicę nie wyjdą bo to nie patrioci.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
@@lonc1000 Wiesz chociaz , od ilu lat drenowaliscie przemysl weglowy ?
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
@@EL-LED Tawarzysz Gierek szerzyl slogan ...przy sobocie PO robocie .🤣🍻
@piecka2308
@piecka2308 Жыл бұрын
Co to był za dług te marne 60 mld dolarów. Już dawno spłacony, bo w 2014, ale ci koszerni chłopcy z solidarności, którzy tak narzekali na długi gierka, już po 89tym robili i ciągle robią nowe, które na dzień dzisiejszy wynoszą 277 mld dolarów. I nie ma nic. Nie ma fabryk, nie ma hut, stoczni, kopalń, ale są za to chodniki, ścieżki rowerowe, ładne przystanki, pomniki i place zabaw dla dzieci oraz skate Parki. Czyli wszystko co nie produkuje pieniądza, który by te długi spłacał, wręcz przeciwnie, w dalszym ciągu generuje kolejne długi na utrzymanie tego w należytym stanie. A spróbujcie pożyczyć kasę od koszernego Międzynarodowego Funduszu Walutowego na postawienie huty, albo fabryki okrętów. Szybciutko wybiją wam to z głowy. 😂🤣 Mało tego, to że tak solidaruchy zadłużyły kraj i nie wybudowały nic, to jeszcze sprzedali to co wybudował Gierek. Solidaruchy, to studnia bez dna. Solidaruchy, to koszerność z górnej póki.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 Жыл бұрын
Solidarnosc , to 10 milionow czlonkow .Tak wiec z Warszawe na Tel Awiw propagandowo przechszciles ?
@piecka2308
@piecka2308 Жыл бұрын
@@andreasseemann3325 Napisz po polsku, bo nie rozumiem. 🤣
@LukaszRogowiczYamaortodks
@LukaszRogowiczYamaortodks Жыл бұрын
Niechaj żyje kapitalizm ! Niechaj żyje wolny rynek ! Jakże jest wspaniale zdaje się teraz krzyczeć większość Polaków. Zdaje się że po prostu większość to idioci którzy do tego patrzą przez różowe okulary. Ja tam również jakoś tej całej wspaniałości po 89tym dostrzec nie mogę i widzę tylko jak spadamy w coraz głębszy i głębszy dół od ponad 30 lat.
@Ten-p8q
@Ten-p8q 9 ай бұрын
​@@piecka2308Solidarność to 10 milionów członków. Tak więc Warszawę na Tel Awiw propagandowo przechrzciłeś.
@Ten-p8q
@Ten-p8q 9 ай бұрын
Proste i logiczne napisane
@grzeszszek
@grzeszszek Жыл бұрын
Odcinek na czasie :)
@rzizmont89
@rzizmont89 Жыл бұрын
Współcześnie zdawać by się mogło że niektóre decyzje władz są takie , że głupszych podjąć się nie da! A oni zawsze wybiorą najgłupszą opcję z możliwych. I często negatywnie zaskakują ludzi.
@Blade--xxx
@Blade--xxx Жыл бұрын
Myślę że szczepienia w ostatnich latach jednak przebiły wszystko
@iron664
@iron664 Жыл бұрын
Jak zawsze rewelacyjny odcinek! Ps.Nie ze Śląska tylko z Zagłębia :D
@danwoj1665
@danwoj1665 Жыл бұрын
Powinno się z takiego tematu zrobić najmniej kilka odcinków, aż ciężko zrozumieć o co chodzi w 20 minut.
@andrzej21111
@andrzej21111 Жыл бұрын
Dokładnie to temat na przynajmniej 4 odcinki. Osobno okres przed Gomułką, okres Gomułki, okres Gierka i okres Jaruzelskiego.
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Już tłumaczę o co chodzi w polityce pieniężnej PRL. To bardzo proste, chodzi o ograbienie społeczeństwa, przy okazji walki z inflacją;. Jednym z ciekawszych pomysłów była emisja monet okolicznościowych, z trzema rocznikami słynnych 200-złotówek ( 74, 75 i 76).
@zarigani1854
@zarigani1854 Жыл бұрын
Nie wiem co tu jest niezrozumiałe - wszystko jasno wyjaśnione
@sebastianwszywka4490
@sebastianwszywka4490 Жыл бұрын
​@@iowa406 ludzka nie wiedza odnośnie kruszcow
@jerzyzbiaowiezy6249
@jerzyzbiaowiezy6249 Жыл бұрын
​@@iowa406 warto dodać, że srebrnych. Te monety (tzw. mapki) są dzisiaj warte 35-60 zł/szt.
@bahalasb633
@bahalasb633 Жыл бұрын
Mam jedną uwagę , z tego co pamietam mleko nie było objete reglamentacją , chyba że chodzi o mleko w proszku które było na kartki .
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Reglamentacją było objęte mleko 3,2% tłuszczu mniej więcej na przełomie 1981 i 1982 roku. Zasuwałem z rana do sklepu Społem z PUSTĄ butelką litrową, gdzie z dużego baniaka nalewano mi chochlą mleko po wydarciu codziennego kwadracika z kartki. Mleko było dla mojego malutkiego brata.
@incelpolskatv3855
@incelpolskatv3855 Жыл бұрын
tak bylo, tak jest i tak bedzie.
@Natan_Chwalewski
@Natan_Chwalewski Жыл бұрын
Jestem dumny z tego, jak ten kanał się rozwinął. Pamiętam, jak miał zaledwie 1 tysiąc subskrybcji, a teraz mowa o 200 tysiącach. Cieszę się, że miałem możliwość oglądania go od samych początków.
@LoremIpsum797
@LoremIpsum797 Жыл бұрын
A mi przeszkadza to, że w pierwszych odcinkach stał krzyż na półce, ale gdy liczba subskrypcji wzrosła, to prowadzący schował krzyż.
@paranoz4359
@paranoz4359 Жыл бұрын
Jak mi biznes pójdzie to też będziesz dumny ?
@Natan_Chwalewski
@Natan_Chwalewski Жыл бұрын
@@paranoz4359 pewka
@Roberciqs777
@Roberciqs777 Жыл бұрын
Dziękuję za przypominanie prawdy tak zakłamanej ,zakamuflowanej 👍🇵🇱 dobra rozkmina,ukłony 🙏
@krzysztofskora4929
@krzysztofskora4929 Жыл бұрын
Nic się nie zmieniło. Pis zrobi jeszcze lepszy syf a Amerykanie wciagaja nas w gówno z Ukraina 😊
@tennickniejestdostepny
@tennickniejestdostepny Жыл бұрын
Jeszcze nie tak dawno większość narzekała, że kiedyś to byli czasy,a teraz to ino te komputery i komputery, i młodzież nie wychowana... więc wracamy do tamtych czasów i to dosłownie, bo jakby ktoś już zapomniał to kilka miesięcy temu przez pewien czas dosłownie były limity chociażby na cukier czy na węgiel.
@bozo1805
@bozo1805 Жыл бұрын
Piątek piąteczek iii ciężkie tematy na czasie Słuchamy Powojnie ♥️
@PIOTRŻYŁA2001
@PIOTRŻYŁA2001 2 ай бұрын
!Komentarz dla zasięgu!
@danielm81
@danielm81 Жыл бұрын
Świetny odcinek!
@danielm81
@danielm81 Жыл бұрын
Dzięki za serduszko, ale chcę powiedzieć że to nie był komentarz dla zasięgów - na serio uważam że to był świetny odcinek. Może dlatego że nie skupiał się na szczegółowym opisaniu konkretnego wydarzenia w takim a takim roku tylko był na przeglądowym, szerokim spojrzeniu na serię wydarzeń na przestrzeni 45 lat, które skupiały się na jednym konkretnym zjawisku. Jak dla mnie super.
@ewabear7
@ewabear7 Жыл бұрын
80te lata XX wieku nieubłaganie powróciły
@Embrod
@Embrod Жыл бұрын
Raczej późne lata 90
@sebastiansmigielski7638
@sebastiansmigielski7638 Жыл бұрын
Kolejny świetny materiał.
@PanProper
@PanProper Жыл бұрын
Dodatkowym czynnikiem napędzającym inflację był zakup w latach 70-tych ogromnej ilości nowoczesnego, a co za tym idzie bardzo drogiego sprzętu wojskowego ze Związku Radzieckiego. Spłata za to była w towarze, którego i tak brakowało w kraju... Gierkowskie inwestycje w przemysł ciężki powodowały, że ludzie zarabiali spore pieniądze ale nie było co za nie kupić. Chodzi zwłaszcza żywność i artykuły pierwszej potrzeby...
@basia8393
@basia8393 Жыл бұрын
Moja mama rocznik 43 nieraz wspominała, ile razy "wszystko się traciło". Chyba bywało gorzej niż dzisiaj.
@marcinzaniewski9628
@marcinzaniewski9628 Жыл бұрын
Teraz zabiorą nam wszystko.
@basia8393
@basia8393 Жыл бұрын
@@marcinzaniewski9628 być może, ale sądząc po ilości ludzi w knajpach, centrach handlu i rozrywki itp itd chyba nie jest tak źle. W prlu była bieda i bitka w kolejce po masło, nie do porównania
@marcinzaniewski9628
@marcinzaniewski9628 Жыл бұрын
@@basia8393 poczekaj rok , dwa ... Wejdą dyrektywy chujni europejskiej i będzie Wielkie Wywłaszczenie, " nie będziesz mieć niczego i będziesz szczęśliwy " , mówi Ci to coś? Barbaro.
@jacekswiech530
@jacekswiech530 Жыл бұрын
Bo teraz inflacja dopiero się rozkręca, potem będzie inflacja "galopująca" , a dopiero na końcu hiperinflacja.
@MMaarreekkss
@MMaarreekkss Жыл бұрын
@@basia8393 To już były momenty kulminacyjne które wszyscy pamiętają (coś jak z pandemią - wszyscy pamiętają te 2 miesiące gdy nie można było chodzić do lasów , sklepy 24h i mandaty za wychodzenie z domów - ten "łatwiejszy czas" już tak różnie), z inflacją wtedy rozkręcało się tak samo spokojnie jak dzisiaj. Jak słucham opowiadań rodziny na ile wtedy mógł sobie pozwolić inżynier/lekarz/nauczyciel, a ile może dzisiaj jakoś niespecjalnie czuję że jest specjalnie lepiej.
@marcinstasinski7390
@marcinstasinski7390 25 күн бұрын
Pasjonujący kanał. Bardzo potrzebne, solidne informacje podane w prosty i wykwintny razem sposób. Dziękuję.
@peci6766
@peci6766 Жыл бұрын
gdyby Pis miał odbudowywać kraj po wojnie to byłoby gorzej niż przed
@Helnopl
@Helnopl Жыл бұрын
Co ty człowieku piszesz..
@erkraft
@erkraft Жыл бұрын
Ten kanał jest w dziwny sposób irytujący, tzn. wszystko jest prawdą, ale mniej więcej w połowie. Rozpatrywanie inflacji za PRL-u nie ma żadnego sensu, bo gospodarka nie była rynkowa. Ceny na wiele produktów były ustalane urzędowo, więc rosły raz na jakiś czas skokowo (lub nie, jeśli doszło do strajków i rozruchów jak w 1976 roku). Inną sprawą jest niedostępność większości dóbr w sklepach tak, jak to dzisiaj rozumiemy. W normalnej gospodarce rynkowej ceny podnosi się dotąd, aż popyt zrównoważy podaż. Oceniając inflację za PRL-u, należałoby oprzeć się na czarnorynkowym kursie dolara lub takich dóbr, które były ogólniedostępne (pieczywo, ser biały itp.). Aha, nieprawdą jest, jak twierdzi autor filmu, że w dekadzie Gierka "w sklepach na półkach stała coca cola i pepsi". Stała krótko, od czasu do czasu i do momentu wykupienia towaru, a w dodatku była dostępna tylko w największych sklepach i w dużych miastach. Bo popyt wielokrotnie przewyższał podaż. Powiem więcej, nie można było od ręki, kiedy się chciało, kupić prlowskiej mirindy, czyli napoju gazowanego Ptyś z Tarczyna. Na szczęście nieduże, prywatne firmy na tym polu były w stanie uzupełnić rynkowe braki - oranżadę w "zieleniakach" można było kupić zawsze.
@voli11
@voli11 Жыл бұрын
Proponuję temat załamania ekonomicznego polskiej wsi na przełomie lat '20 i '30. Pieniądz zniknął, sprzedaż zamarła a ludzie powrócili do waluty o nazwie jajko. Pouczające.
@waldemargrochowski4607
@waldemargrochowski4607 Жыл бұрын
Słuchając to co działo się w 1945 jakoś tak mi się składa z tym co dzieje się obecnie. Wybory coraz bliżej.
@aril0
@aril0 Жыл бұрын
Kiedy odcinek o tym co było mówione na końcu tego filmu? Jak to się stało i jak nam się udało powoli wyrzebywać z tego kryzysu końca lat 80-tych?
@sandman754
@sandman754 Жыл бұрын
Pierwszy błąd, to 8 mld$ długu było w 1975 roku, a nie w1957. Drugi błąd, to że kartki były na mleko w proszku, a nie "mleko",które jest rozumiane jako zwykłe płynne mleko.
@Piasek-lr8gr
@Piasek-lr8gr Жыл бұрын
8:40 i teraz przełóżcie to sobie na obecną chwilę kiedy to gotówka traktowana jest jak zło a każdy kto się nią posługuje (zamiast kartą) zapewne ma coś do ukrycia... Jaką mamy gwarancję że któregoś dnia się nie obudzimy z SMS w telefonie z banku że oto nasze konto zostało przeliczone wg dowolnego przelicznika i mamy 5x mniej. A może 50x mniej. Bo tak
@Żaneta5225
@Żaneta5225 Жыл бұрын
Jak w Kanadzie skończył się protest kierowców . !!!!!! . Bez gotówki jesteśmy niewolnikiem . !!!!!!!! .
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 Жыл бұрын
@@Żaneta5225 ANTYSZCZEPIONKOWCOW POD MUR
@dariuszblazejczyk5970
@dariuszblazejczyk5970 Жыл бұрын
[2:30] Podwyższanie podatków i ograniczanie inwestycji nie obniża inflacji, tylko ją podnosi. Inflacja jest to nadpodaż pieniądza w stosunku do dóbr. Jeśli ograniczymy dobra poprzez podwyższanie podatków i ograniczanie inwestycji, wtedy będzie jeszcze większa dysproporcja miedzy pieniędzmi w obiegu a dobrami, czyli jeszcze większa inflacja. Lekarstwem na inflację jest, albo redukcja pieniędzy w obiegu (podnoszenie stóp procentowych), albo wzrost gospodarczy, a najlepiej te dwie rzeczy na raz.
@kolo4079
@kolo4079 Жыл бұрын
Ja zaczelem moja pierwsza prce we wrzesniu 89 pamietam jak sie zaczelo w 88 na wiosnę
Nastya and balloon challenge
00:23
Nastya
Рет қаралды 62 МЛН
когда не обедаешь в школе // EVA mash
00:57
EVA mash
Рет қаралды 2,5 МЛН
An Unknown Ending💪
00:49
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 54 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 11 МЛН
Nastya and balloon challenge
00:23
Nastya
Рет қаралды 62 МЛН