Ooo, dobrze, ze trafiłam na Pana portal - Obywatelu JC....dziekuje, juz wiem, czym wypełnić dłuuugie zimowe wieczory...pozdrawiam serdecznie z Wrocławia...
@krzysztofrostkowski33892 жыл бұрын
Oglądam kolejne odcinki z zainteresowaniem. Dziękuję za tworzenie ciekawych tematycznie kolejnych filmów z gawędą. Podziwiam Pana pasję i zaangażowanie. Serdecznie pozdrawiam. 👋😀 Krzysztof
@toniksonik3 жыл бұрын
coś na taki poziome mega profeska pozdrawiam
@resceure2 жыл бұрын
6:45 mur nie mógłby służyć jako osełka chyba żeby szable tepić. Wyjaśnienie tego zjawiska znajdzie Pan w książce Jacka Kowalskiego Sarmacja obalanie mitów. Ponieważ owe rysy powstałe u portali i bram znajdują się również w miejscach gdzie sejmiki się nie odbywały. Odsyłam Pana do źródeł.
@waldemarwozniak83282 жыл бұрын
To nie jest zaprzeczenie. Mieszczanie też gdzieś musieli ostrzyć swoje noże i broń.
@sokratessokrates248910 ай бұрын
smugi mogą raczej świadczyć, że było to symboliczne swiecenie mieczy, czy szabel o ściany świątyni. Natomiast otwory od pocierania grotów strzał w tym samym celu. Było o tym wspomniane w filmie z kolegiaty w Kruszwicy.
@07Studio3 ай бұрын
@@sokratessokrates2489 Mi mówiono że otwory powstały od pocierania kciukiem i modlitwy podczas odprawiania pokuty 🙂za swojego krótkiego życia odkryłem już trochę bzdur mówionych przez licencjonowanych przewodników.
@maciejbroniarek92102 жыл бұрын
Dzis bylem w Opatowie. Piekny kosciol.
@Lukitoki3 жыл бұрын
Zawsze ciekawie.
@boleslavsavdax2823 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@elem56492 жыл бұрын
Ten portal w kruchcie po stronie północnej o wykroju ostrołukowym pochodzi z epoki gotyckiej i jest prawdopodobnie o około 200 lat młodszy niż Pan to powiedział. Portal ten jest poza obrysem kościoła romańskiego. Ale wewnątrz tej kruchty, w zewnętrznej ścianie pierwotnego kościoła romańskiego (przed późniejszą rozbudową), jest rzeczywiście portal romański z XII wieku, ale to nie jest ten pokazany na filmie.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Tak, za każdą wizytą uczymy się czegoś nowego.
@maciekpopielski76903 жыл бұрын
Panie, u nas w sandomierskiem nie mówi się ,,baba" ino ,,kobita". No. 😉
@bartoszsokoowski4572 жыл бұрын
Jakby Pan chciał pójść dalej tropem rodu Szydłowieckich to zapraszam do ich kolebki rodowej - Szydłowca, mamy tu trochę ciekawych zabytków :)
@Rodney743310 ай бұрын
Skoro biforium to okienko (otwór w murze) przedzielony kolumienką, to jak się nazywa element architektoniczny w postaci okienka z kolumienką głośnikową usytuowaną pod łukiem, przy ościerzu widoczny w filmie? Jaki to styl architektoniczny? 😁😁😁
@bernardaprzybya-zaremba52522 жыл бұрын
W ten sposób można tylko stępić ostrze. Gdyby na rogu kolegiaty to robili pocierając boki klingi to byłoby ostrzenie. Ostrzę noże na osełce to wiem!
@sokratessokrates248910 ай бұрын
smugi mogą raczej świadczyć, że było to symboliczne swiecenie mieczy, czy szabel o ściany świątyni. Natomiast otwory od pocierania grotów strzał w tym samym celu. Było o tym wspomniane w filmie z Archikolegiaty w Kruszwicy.
@elzbietawocik72492 жыл бұрын
Szkoda że pan nie pokazał Lamentu opatowskiego, unikatowa rzecz.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Nie wpuszczali bez masek.
@jacekborowik94442 жыл бұрын
Biforia to podwójny otwór, nie podwójne drzwi. Podwójne drzwi to byloby: biportae. Foramen oznacza otwór.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Biforium, bifora - arkadowe okno lub przeźrocze podzielone najczęściej kolumienką lub słupkiem na dwie części. Biforia były charakterystyczne dla budownictwa romańskiego, gotyckiego i historyzmu w XIX wieku nawiązującego do romanizmu. Wikipedia
@mariopigwa85382 жыл бұрын
1:33 chyba była poprzedniej nocy jakaś grubsza impezka. 😉
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Hahaha. Dobre. Nie mogę imprezować, gdyż wszędzie jeżdżę autem!
@mariopigwa85382 жыл бұрын
@@obywatel_JC Dzięki, dzięki za Opatów. Zawsze jakoś był po drodze ale nie było czasu żeby się zatrzymać. Ta Brama Warszawska zawsze intrygowała a tu proszę...Filmik o Opatowie. 👍Zresztą... cała seria jest mega. Uwielbiam średniowieczne klimaty i architekturę.
@Alina-e4p1t2 жыл бұрын
Witam waćpana oglądamy szkoda gadać
@dawidoowski30163 жыл бұрын
Więcej kontentu i częściej poproszę, i trzymam za słowo że będzie Ukraina na wiosnę:D
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Jak nas wpuszczą...
@dawidoowski30163 жыл бұрын
@@obywatel_JC jasne :)
@xengar12342 жыл бұрын
chyba nie będzie na razie ale słyszałem że za tydzień Żmudź się szykuje :)
@duchkacpero3 жыл бұрын
Ta attyka została dobudowana chyba w końcu lat 70 i początku lat 80 dwudziestego wieku .Pierwotnie Brama miała 2 x większą wysokość
@ryszardtrojnar91593 жыл бұрын
Człowieku , kolegiata stoi na murach wcześniejszego kościoła!
@obywatel_JC3 жыл бұрын
No i?
@hms_uss51423 жыл бұрын
Wlasnie a człowiek tez jest czlowiekiem. Tak samo jak człowieki.
@lucasalto92053 жыл бұрын
“Masz usta w majonezu “ ! Ha ha , musicie podjechac blizej instrybutora…ha ha , po za tym super , wasze odcinki to jak wechikul czasu …troche krotki no ale coz dobre i to.Pozdrawiam
@tomaszbirezowski80132 жыл бұрын
Ten romański portal to jakiś taki gotycki ;P
@waldemarwozniak83282 жыл бұрын
Gotycki w romańskim przecież zostało to powiedziane.
@adamgrzegorz85883 жыл бұрын
wolne media
@ewamichalska87692 жыл бұрын
A Opatów to słynne krówki opatowskie ,warte grzechu,wróćcie jeszcze!
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Zęby bolą od takich rzeczy😄
@hannakonador94782 жыл бұрын
Jesteście pasjonatami, niedawno Was odkryłam - malutka korekta : moim zdaniem herb nad drzwiami to OGOŃCZYK ("w nagrodę za męstwo tatarska strzała, a kochająca ręka pół pierścienia dała" - to zawołanie opisuje ten herb)
@panadol20122 жыл бұрын
Jednak oni nie ostrzyli mieczy na murach kościola...
@sahara48282 жыл бұрын
Nie bardzo pasują te ślady niby po ostrzeniu szabel do tej czynności. Szabla była ostrzona z boku a nie na ostrzu. Dlatego ślady powinny być innego kształtu. Spróbujcie do tego przyłożyć np. nórz i próbujcie naostrzyć. Bardziej wyjdzie stępienie. Nie jest możliwe w taki sposób ostrzyć.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Co to jest nórz?
@sahara48282 жыл бұрын
@@obywatel_JC 🤣🤣🤣 ale byk. Masakra.
@ryszardtrojnar91593 жыл бұрын
Teraz zdradzę tobie tajemnice ,, templariusze znaki metodę cięcia kamienia , od Nabatejczyków , a Nabatejczycy znali tą technikę od faraonów Nabatejczyków , Mojżesz był Nabatejczykiem i królowa z Saby też . A wiesz że ona przewidziała że polska zostanie wywyższona ! Ciekawe.
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Sejmik miał zwyczaj zaczynać się Mszą św. Jak podają kroniki, Ewangelii słuchano z dobytymi szablami na znak gotowości obrony wiary. Jednak przed rozpoczęciem obrad ze świątyni wynoszono Najświętszy Sakrament, z tego względu, że miały one często przebieg dynamiczny i obfitujący w momenty dramatyczne. Zdarzały się bójki, podczas których często sięgano po szable. Na murach świątyni do dziś pozostały wyżłobienia, w których szlachta ostrzyła ostrza szabel.
@ryszardtrojnar91593 жыл бұрын
@@pawelkaa334 umiesz czytać ! ?????? Koniec .
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Udowodnij, że nie.
@pawelkaa3343 жыл бұрын
@@obywatel_JC Obywatelu , chodziło mi o to ,że pan Ryszard chyba się trochę mija z rzeczywistością .. historyczną.