Pražský orloj, hodinový stroj / Prague astronomical clock, mechanism

  Рет қаралды 714

Vojtěch Blažek

Vojtěch Blažek

Күн бұрын

FOTO:
eu.zonerama.co...
Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze. Orloj je poprvé historicky doložen v listině z 9. října 1410 dochované v opisu.
Orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Na astronomickém ciferníku odvozenému od astrolábu lze odečíst čtyři různé časy. Středoevropský čas (dříve to byl pražský střední sluneční čas), hvězdný čas, tzv. babylónský neboli přirozený čas a na čtyřiadvacetníku nejvýrazněji staročeský čas. Z astronomických cyklů orloj ukazuje polohu některých nebeských těles a znamení na obloze. Jde o východ, kulminaci, západ, spodní kulminaci a výšku nad či pod horizontem pro Slunce, Měsíc a všechna znamení zvířetníku. Dále ukazuje aktuální sluneční i měsíční znamení zvířetníku, Měsíční fáze a postavení Měsíce vzhledem ke Slunci, soumrak, svítání a naznačuje datum.
Z kalendářní desky pod astronomickým ciferníkem lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.
Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn unikátním původním mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami. Naposledy při opravě roku 2018, kdy stroji byly navráceny lanové bubny natahování.
Již roku 1402 jsou zmiňovány hodiny na věži a roku 1410 zde byl hodinářem Mikuláem z Kadaně pravděpodobně ve spoluprác s astronomem Janem Šindelem postaven současný orloj. Kolem roku 1470 byla doplněna architektonická a sochařská výzdoba a roku 1490 orloj upravil hodinář mistr Hanuš. V druhé polovině 16. století upravil a zdokonalil Staroměstský orloj Jan Táborský z Klokotské Hory. Další dvě zásadní opravy byly provedeny na konci 18. st. a v letech 1865-66, kdy byla také osazena nová kalendářní deska od Josefa Mánesa s vymalovanými symboly zvěrokruhu, s motivy dvanácti měsíců a se znakem Starého Města pražského. V květnu 1945, během Pražského povstání, byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci.
Staroměstský orloj je patrně nejlépe zachovaný středověký orloj vůbec. Je jedním z nejznámějších turistických objektů Prahy a je součástí historického centra, které je zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO v ČR. Je to třetí nejstarší orloj na světě a současně nejstarší stále fungující.

Пікірлер: 2
Exkluzivně uvnitř orloje: Poslední přípravy na spuštění
7:25
Tišnovský čas - výprava na věž kostela sv. Václava
18:27
Město Tišnov
Рет қаралды 8 М.
Electric Flying Bird with Hanging Wire Automatic for Ceiling Parrot
00:15
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 54 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 9 МЛН
What's inside Big Ben? (Elizabeth Tower)
14:25
Jared Owen
Рет қаралды 5 МЛН
Mapping Orloj  HD - 600 years of Prague Astronomical Clock
10:43
Krysa Psi
Рет қаралды 204 М.
Zvonění zvonu - pouť k Nanebevzetí Panny Marie - Jihlava
9:38
Vojtěch Blažek
Рет қаралды 127
Hodinový stroj Prokeš
1:32
Hodinárium Děčín
Рет қаралды 136
Kam zmizely pražské zvony?
6:46
Kluci z Prahy
Рет қаралды 269 М.
How does an Elevator work?
11:33
Jared Owen
Рет қаралды 4,2 МЛН
Tajemství a rozsáhlé funkce Pražského orloje
6:14
VĚDOMÁ TURISTIKA A CESTOVÁNÍ + TIPY NA VÝLET
Рет қаралды 4,1 М.