Już jako dziecko kochałam bajki czeskie byly z domieszką humoru 😊 jako dorosla docenilam Czeskiej kinematografii! Po Anglikach jesteście wspaniali w tzw. Czarnym humorze i to mnie bawi 😅 do dzisiaj! Jestescie super stacją 👍 dzięki i pozdrawiam z Wiednia 🌷
@grazynamyga4145Ай бұрын
Kocham kino czeskie . Bardzo mi go brakuje .
@DeeMstudioАй бұрын
Ciekawa rozmowa, która skłoniła mnie do wspomnień. Mieszkałem w Pradze 10 lat, mówię biegle po czesku i to miasto także dziś uważam z swój drugi dom. Ale już wcześniej, zanim się tam znalazłem, ceniłem czeskie filmy - przede wszystkim kino artystyczne, ale także to lżejszego kalibru. Jiří Menzel to wciąż jeden z moich ulubionych reżyserów, a znam jego wszystkie filmy. Pamiętam też jak w jednym z wywiadów odpowiedział kiedyś na pytanie dlaczego, wzorem kilku rodaków, nie próbował robić kariery w USA - to nie cytat, bo dokładnie nie pamiętam - ale stwierdził, że on umiałby robić filmy tylko w domu. Gdy myślę o jego twórczości, wydaje mi się, że miał rację. I przyznaję, że gdy mieszkałem już jakiś czas w Pradze, nauczyłem się języka, poznałem kulturę, obyczaje - zacząłem inaczej patrzeć na filmy, literaturę. Może w jakimś stopniu odbieram je już nie jako Polak, ale w bardziej czeski sposób? A gdybym miał wymienić jednego aktora, którego najbardziej cenię, byłby to Rudolf Hrušínský, geniusz potrafiący zagrać każdą rolę. Postać dobroduszną i potwora. Myślę, że mówiąc o czeskim kinie nie sposób nie wspomnieć o arcydziele, które było w swoim czasie prawdziwą awangardą gdy mowa o środkach wyrazu, pracy kamery itp. Mam na myśli film Spalovač mrtvol, w reżyserii Juraja Herza. W roli głównej oczywiście Hrušínský, wspinający się na wyżyny aktorskiego kunsztu. Polecam każdemu, nb. film przez amerykańskich krytyków został ongiś uznany za jeden ze 100 najważniejszych w historii. Tytułów godnych polecenia jest zresztą naprawdę bardzo dużo i ubolewam, że w serwisach streamingowych jest wciąż mały wybór tych produkcji - mam tu na myśli ofertę adresowaną na rynek polski.
@marcinerdmann476Ай бұрын
"Noce i dnie" zostały uznane przez amerykańskich filmoznawców za jeden z dziesięciu najwybitniejszych filmów w historii kina.
@michabobrowski7601Ай бұрын
W ofercie Netflixa był swego czasu film dokumentalny pt Karel. Wybitny film. Hrusinsky to klasa sama w sobie, Legenda.
@bozenagicala3276Ай бұрын
Super! ... jestem fanką czechosłowackiej/czeskiej kinematografii a dzisiejszy odcinek to dla mnie prezent. Dziękuję 😊 ... ale się cieszę!
@michabobrowski7601Ай бұрын
Wszystko, co znalazłem na CDA obejrzałem i nie ustaję w poszukiwaniach. Nie wiem jak Czesi to robią, ale robią świetnie - poczynając od komedii (Kelner, płacić) na dokumentalnych skończywszy (Obywatel Havel, Karel)
@arkadiuszprusak9200Ай бұрын
Jakubie jesteś wielki -po polsku super i po czeski wiadomo...😊
@teesz4351Ай бұрын
Česky sen, to kolejne przejęzyczenie, chociaż to też czeski film. Jeden z dziesięciu na pierwszym miejscu u mnie. Tak, prosimy o więcej!
@olowrohek9540Ай бұрын
Super 👌 filmy z dziecinstwa. Lubilem taki serial Synowie i Corki Jakuba Szklarza. Bardzo duze wrazenie zrobil na mnie film Mlot na Czarownice. Dzieki za wasza prace
@CzechostacjaАй бұрын
O rany, wzruszyłem się, myślałem, że nikt już nie pamięta Synów i córek z Ludkem Munzarem w roli głównej. A Mlot owszem, to jest wielkie kino
@jacek4933Ай бұрын
Dzięki za przypomnienie Jakuba Szklarza! Fajnie się oglądało a w szkole podstawowej stworzyliśmy tekst: taki kit to możesz wciskać szklarzowi Jakubowi. Pamiętam jak wzruszył mnie ostatni smutny odcinek tego serialu.
@olowrohek9540Ай бұрын
@@jacek4933 luzik czy ten film 🎥 mial jakby lepsza jakosc obrazu? Tez pamietam z podstawowki ricznik 76. Pozdrawiam. A z tym kitem to sie tak chyba mowilo he he
@marcinerdmann476Ай бұрын
W dzieciństwe z zagranicznych filmów najbardziej lubiłem czeskie. Telewizja Polska zdawała się przedkładać je nad produkcje innych "zaprzyjaźnionych krajów socjalistycznych". Dwa czeskie seriale z tamtych lat popularnością dorównywały "Niewolnicy Isaurze". Mam na myśli "Kobietę za ladą" i "Szpital na peryferiach". Oba mają nad Wisłą po dziś dzień rzesze fanów. "Szpital" nic a nic się nie zestarzał. Czesi (Czechosłowacy) pierwsi odkryli, jak wdzięcznym miejscem akcji może być dla reżysera lecznica. Każdy odcinek "Szpitala na peryferiach" charakteryzuje niesamowita dramaturgia, a słynne monologi dr Strosmajera zasługują na Oscara. Dziś nikt nie umie (nie chce?) robić takich filmów. Česká kinematografie je skvělá, že jo?
@RobertDąbrowski-i8lАй бұрын
Podczas nowosolskiego festiwalu filmowego SOLANIN są wyświetlane co roku filmy czeskie z zaprzyjaźnionej Nezávislý 3KINO Praha. Jest ich kilka podczas 5-dniowego festiwalu. Tak więc współpraca jest i trwa. Plus wiele innych przedpremier i pokazów. Ogólnie polecam i zapraszam. Zwykle festiwal odbywa sie w sierpniu.
@pawepawlik6987Ай бұрын
Tak było! Pamiętam z dzieciństwa, gdy jeszcze powszechnie się mówiło cale wyrażenie "Czeski film, nikt nic nie wie". Potem uległo skróceniu.
@przemekkardas6090Ай бұрын
Jeden z najlepszych odcinków, bo nie ukrywam, że czeskie kino jest mi bliskie
@CzechostacjaАй бұрын
Bardzo się cieszę
@kacu27Ай бұрын
Kurcze. Z czeskich filmów to znam chyba tylko "Butelki zwrotne" i z dzieciństwa serial "Ranczo pod zieloną siódemką?"- taki był chyba polski tytuł. Muszę kiedyś pooglądać więcej.
@raf.bАй бұрын
Serial Goście to był i jest naprawdę dobre SF - wracam co jakiś czas.
@CzechostacjaАй бұрын
Nie wspomnieliśmy o nim a szkoda, uwielbiam
@raf.bАй бұрын
@@Czechostacja Poza Startrekową wizją Pan Światowego Pokoju na modłę socjalistyczną to tam naprawdę było parę podkręconych piłek i wszystko dla młodzieży zjadliwe.
@CzechostacjaАй бұрын
@@raf.b z cudownym finałem 😂. I ladą nivą jako wehikułem przyszłości
@raf.bАй бұрын
@@Czechostacja no i jest tam taka cudowna aktorka Dagmar Patrasova, miłość każdego nastolatka. :)
@CzechostacjaАй бұрын
Gdzieś tam była nawet oddziaływujące na wyobraźnię chłopców scena, w której pływa ona nago, z delfinami bodajże. Swoją drogą w pewnym momencie zupełnie zniknęła z ekranów, a w każdym razie nie kojarzę jej z produkcji późniejszych niż lata 90-te
@picollo24Ай бұрын
Dosłownie w ostatnim tygodniu zastanawiałem się skąd się w ogóle wzięło pojęcie Czeskiego Filmu, a tu wpada taki film. Idealne wyczucie czasu.
@pawesikorski4596Ай бұрын
Ja z kolei nie zapomnę swojego pierwszego wyjazdu zagranicznego do Ołomuńca w '92 r. i dwóch filmów, które wtedy widziałem. Pociągi pod specjalnym nadzorem oraz Szkoła podstawowa 😄 Dzięki za odcinek 😁
@przyogniskuАй бұрын
Uwielbiam stare czeskie kino! Wszystko jak leci z lat 70-80. Z następnego pokolenia filmy Jana Sveraka: "Obecna Skola" z początku lat 90 mogę oglądać bez końca. Jestem też fanem Tomasza Vorela: "Cesta z mesta", "Cesta do lesa", "Cesta domu". Od dawna nikt nie robi tak poetyckiego i głębokiego kina jak Vorel. No i cały czas trzeba pamiętać, że Miloš Forman to też Czech a nie Amerykanin ;)
@przyogniskuАй бұрын
BTW: jednym z pierwszych filmów, które jako dziecko obejrzałem w kinie był film "Jak utopić doktora Mraczka" :) Było to tak silne przeżycie, że ciągle pamiętam ten film.
@elerikeАй бұрын
@@przyognisku taaak! Uwielbiam ten film od pierwszego razu gdy go zobaczyłam jako małe dziecko! Wspaniali aktorzy
@elerikeАй бұрын
Ale fajny odcinek !!!👌👌👌 Jako czechofil lubię większość czeskich filmów i seriali. Zaczęłam od krecika, a potem mama zabrała mnie do kina na Jak się Bydzi Królewny... Film nie był porywający, ale jak ja się ucieszyłam zwiedzając Pernstejn , że tam go właśnie kręcono! Mój ukochany czeski film to Jak Utopić Doktora Mraczka, absurdalny, a miejsami czarny humor, po prostu uwielbiam i z latami coraz bardziej doceniam. Wiedziałam większość wspomnianych filmów (i wiele innych), nawet Zizke obejrzałam 3 razy. Wiem, wiem fantazja ich poniosła, ale jestem fanem Zizki i byłam we wszystkich zamkach gdzie TO kręcono 😊😊😊
@annabohun9105Ай бұрын
Szacun. Już wiem do kogo uderzyć jak zorganizuje Tour de Chechia 😊
@elerikeАй бұрын
@@annabohun9105 chętnie podpowiem 😉 zwiedziłam prawie całe Czechy i Morawy, choć tyle jeszcze moejsc gdzie chce zajrzeć, np. tegoroczna wizytę w Csslsviu, gdzie die urodził Forman musiałam odwołać bo powodz...
@annabohun9105Ай бұрын
@@elerike , jasne! Pięknie dziękuję za chęć nawigacji. Tylko jak to zrobić poza kanałem? Jakaś wskazówka?
@jacek4933Ай бұрын
Lubię czeskie i czechosłowackie filmy i też czeskie i czechosłowackie filmy z dzieciństwa utkwiły mi w pamięci: Nikto nie je doma; Trzy +jedna; Arabela; Majka z obłoków; Lato z Kasią; Pan Tau; Latający Czestmir. Potem Pod jednym dachem; Kobieta za ladą; Szpital na peryferiach; Homolkowie; Aurelia (?) jest głodna. Już nie wspominając o bajkach kreskówkach i baśniach z Krecikiem i Rumcajsem na czele.
@jacek4933Ай бұрын
Jeszcze Goście Goście I Lemoniadowy Joe oraz Szwejk!
@user-yj6ib2id1pАй бұрын
Zafascynowało mnie to że fotomontaże w Monty Pythonie były inspirowane z Czeskich filmów
@jurekhusky921Ай бұрын
Pamiętam jak gdy oglądałem tv ( ponad20 lat temu) wielkie wrażenie zrobił na mnie Akumulátor 1 Jana Sveraka. Scena walki pilotami tv wymiata :) Potem zobaczyłem resztę co bylo dostępne czyli: Kola, Szkoła podstawowa, Jazda, Ciemnoniebieski świat, Butelki zwrotne. Bardzo mi sie też podobały filmy Zelenki - Rok diabła, Guzikowcy. Mocny też był Czeski sen. Btw Sverakowie to jak u nas Machulscy. Najlepszy czeski film jaki widziałem to "Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą" Serial "Goście" też był ok. pamiętam też taki flm sf "Goście z galaktyki Arkana" - dość dziwny nawet jak na czeskie sf. O Otesáneku to nie wspominam ;) Kosmo też widziałem - naprawdę rewelacyjne.
@PKowalski2009Ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Swoją drogą, gdy na urlopie czytaliśmy "Zbrodnie roślin", to ciągle przypominało nam się, "Adela jeszcze nie jadła kolacji".
@joannajaworska0000Ай бұрын
Lata 2000ne to dla mnie czas ogromnej popularności czeskiego kina. "Samotni" to do dzis jeden z mych ulubionych filmow. Petr Zelenka mial wielu fanów wtedy podobnie Ivan Trojan. Bylo to zupelnie inne kino, właśnie bez zadęcia , ciut surrealistyczne, slodko-gorzkie. Podobnie David Ondricek czy Jan Sverak (jego "Ciemnoniebieski świat" ma zupelnie inny wydźwięk niż pozniejsze polskie produkcje o Dyw.303). Forman to oczywista klasyka. Kto urodzil się w latach 70tych ten pamięta pierwsze zetknięcie się z kinem naszych sąsiadów czyli "Nikogo nie ma w domu" a przede wszystkim "Arabella". Wiem, wiem to moze ciut cringe o nich wspominać, ale nawet filmy dla dzieci były inne.
@olowrohek9540Ай бұрын
Pisalem juz jako dzieci z bratem wkladalismy widelec do anteny telewizora w okolicy Katowic i mozna bylo odbierac Czeskie TV he he To byly lata 80 te i dalej nie wiem jak to mozliwe?
@gosiaruthner872Ай бұрын
Jako nastolatka lubiłam filmy o rodzinie Homolkow a najlepszy film wszech czasów to ,, Lot nad kukułczym gniazdem M. Formana!!!
@annabohun9105Ай бұрын
Pod wpływem ostatniej rozmowy o czeskiej literaturze, kupiłam sobie ,,ostatnią arystokratkę" E. Bočka. Wiem, ze to nie Hrabal i inni wielcy, ale czytając książkę w pociagu o malo co nie umarłam ze śmiechu. Współpasażerowie dyskretnie popatrzyli co czytam i zapewnili mnie, że muszą książkę kupić lub wypożyczyć. Poprosili o czytanie na głos, ale nie dałam rady. Teraz czas na czeskie kino. PS. dzisiaj o 18 w rybnickiej bibliotece bedzie spotkanie ze Szczygłem :)
@jakubbielanski4625Ай бұрын
Prosimy o liste filmow o ktorych rozmawiacie!!! Bardzo!!
@CzechostacjaАй бұрын
Jest w opisie odcinka, w każdym razie większość z tych tytułów. Jeśli jakiegoś Pan nie znajdzie, proszę dać znać, uzupełnię w komentarzu
@dariuszrogowski8609Ай бұрын
Wydaje mi się, że Polacy kojarzą czeskie filmy tylko z komediami nieporozumień i z językiem, który jest niby śmieszny. Stąd chyba powiedzenie "czeski film". Wiele czasu w latach 88-91, spędziłem ve Varech. Festiwal, gwiazdy, Thermal, Kolonada, prameny. Mam kilka zdjęć z czeskimi aktorami m. in. Josef Dvořák... Oglądałem czeską tv i dzięki temu nie postrzegam cz filmów tylko w kategorii "śmiesznej" oraz nauczyłem się porozumienia po czesku w stopniu średnim (bez pisania). Dziękuję bardzo za materiał i Dziękuję Dr Mraček😂
@juliuszmazzborskiej6090Ай бұрын
Vaclav Vorlicek, Jiri Menzel, Milos Forman i inni są wielcy. "Rumcajsa" i ""sąsiadów" cudownie wspominam. Ale mam takie pytanie: Śląsk? Miejsce gdzie krzyżowały się wpływy Czeskie, Polskie i niemieckie. Co myśli się w Czechach o tej krainie? Czy język Śląski jest bliższy Czeskiemu czy Polskiemu?
@aleksandragorecka673Ай бұрын
Samotari ❤
@1991jerzyАй бұрын
Mieliśmy literaturę, mamy kino, pora na malarstwo i rzeźbę, a także muzykę. Osobno poważną i rozrywkową.
@CzechostacjaАй бұрын
To wszystko jest w planach, na razie jednak nie sprecyzowanych konkretnie
@PKowalski2009Ай бұрын
@@Czechostacja A w poażnej będzie Biber? (Heinrich Ignaz Franz, nie Justin)
@annabohun9105Ай бұрын
Podbijam!
@Luke-LukasonАй бұрын
@@Czechostacja Czesi grali niezły Rock, choć po 1968 został on mocno zastopowany. Pozwolono Im grać JazzRock w latach 70-tych i robili to wyśmienicie ( Jazz Q, Blue Effect, Collegium Musicum, Mahagon, Impuls, Flamengo, Dežo Ursiny & Provisorium, Barnodaj, Framus Five, Gattch, Energit i najcięższy Blues Rockowy "Katapult"). Wtedy wydawało się, że są lepsi w tym gatunku od Polaków ale My mieliśmy więcej grup tylko gorzej działającą branżę fonograficzną. Supraphon przebijał Polskie Nagrania. Nasi nagrywali głównie dla radia i dopiero dziś, po 50 latach, wychodzą ich płyty.
@ewelinakosciow2817Ай бұрын
Aa ja namawiam znajomych do obejrzenia filmu "Świeta czworca" i on tez jest taki wlasnie zabawny , lekki. Z polskiej perspektywy to spodziewalam sie ze bohaterowie beda zaraz przeżywać dramaty, a tu prosze zabawa trwa 😅
@frantisekdrtikol9717Күн бұрын
31:25 Cestu do pravěku nenatočil Pavel Zeman, ale Karel Zeman.
@CzechostacjaКүн бұрын
Dekuji za upozorneni, vim o tom - 01:04:55
@marcdenoire5462Ай бұрын
Arabela to był serial!
@Krzychu0800Ай бұрын
Czeskie kino było i jest bez dwóch zdań genialne Odrazu przychodzą mi do głowy takie tytuły jak "Guzikowcy", "Butelki zwrotne" czy "Czeski sen". Przypomina mi się też serial komediowy, pokazany mi kiedyś przez znajomego, którego tytuł niestety nie pamiętam. Opowiada on o dwóch załogach statków kosmicznych, polskiej i czeskiej które ścigają się która pierwsza dleci na Marsa i zatknie tam swoją narodową flagę. Niestety nieudolni czescy kosmonauci, mimo rywalizacji, mszą ciągle prosić, ogarniętych i znacznie lepiej sobie radzących w kosmosie Polaków o pomoc. Może ktoś zna jego tytuł? Wprawdzie widziałem tylko jeden odcinek ale serial wydał mi się świetny i udowadniał, że mało który naród potrafi w tak świetny sposób śmiać się sam z siebie. Pozdrawiam 😀
@CzechostacjaАй бұрын
To serial Kosmo, można go obejrzeć, tylko po czesku, tutaj: www.ceskatelevize.cz/porady/11276561613-kosmo/
@Krzychu0800Ай бұрын
@@CzechostacjaDziękuję za info. Chętnie sobie ten serial obejrzę, nawet po Czesku. 😁
@vitezslavnovak2077Ай бұрын
@@Czechostacja Zvláště scénka "ruská diplomatická škola" se mi vryla hluboko do paměti. Stále více aktuální.
@jadwigamarszaek7171Ай бұрын
W Polsce była komedia "Skarb" (co prawda akcja dzieje się tuz po wojnie...), a "Zakazane piosenki" nie są komedią (a przynajmniej w czystej postaci)... Serdecznie pozdrawiam mój ulubiony kanał :) A czeskie (czechosłowackie?) kino kocham!
@hexxon77Ай бұрын
Myślę, że Czesi jako naród mają zdecydowanie mniejsze kompleksy niż Polacy. Stąd mniej patosu i więcej dystansu i satyry w stosunku do siebie samych w czeskich filmach.
@JacekDerlaczАй бұрын
Czechoslowackie(Czeskie) filmy to za tzw komuny jedyne z socjalistycznego raju,które dało się z przyjemnością oglądać. Nie wymieniam tytułów-za dużo pisania. Pozdrawiam serdecznie !
@OdCzapyZestawАй бұрын
Wielu Czechów z którymi rozmawiam mówi że "Pelíšky" to film który trzeba/warto zobaczyć. No i obejrzałem i faktycznie taka tragikomedia, dramat miesza się tu z surrealizmem i komedią. Jednak jakoś bardziej bawiłem się oglądając "Pupendo". Oba filmy zresztą polecam bo tak jak my cytujemy filmy w stylu Killer, Chłopaki nie płaczą tak nasi południowi sąsiedzi nawiązują do "Pelíšky".
@CzechostacjaАй бұрын
Pelíšky są też właściwie stałym punktem programu telewizyjnego w okolicach Bożego Narodzenia i potem czasem jeszcze 21 sierpnia; więc ten film jest pokazywany na okrągło i nie widać znużenia widzów
@joannajaworska0000Ай бұрын
Jiri Kodet jest genialny w tym filmie, podobnie jak w Guzikowcach.
@marekpiwonski4286Ай бұрын
Kosmo jest w wersji z polskimi napisami. No przynajmniej ja mam :)
@CzechostacjaАй бұрын
Dyplomatycznie nie pytam o źródło, ale innym osobom zainteresowanym tematem powiem tak - widzicie? Da się ;)
@michaljanjanikАй бұрын
Czeskie kino ma swoje miejsce w polskiej kulturze, szczególnie komedie. Ale zawsze ciekawiło mnie czy w innych krajach ktokolwiek przyswaja komedie polskie. Mam kolegę z Serbii i on na przykład Bareję jak najbardziej. My (jego koledzy ze studiów) z kolei - ku jego zaskoczeniu - byliśmy fanami "Czarny kot biały kot", który był ponoć kultowy w Serbii. Ciekawe, czy w Czechach oglądano np. Seksmisję?
@CzechostacjaАй бұрын
Obiecuję, że przy którejś z rozmów poruszę ten temat
@vitezslavnovak2077Ай бұрын
Sexmise byla v Česku mimořádně populární. 👍
@kanclerz-gu7wc15 күн бұрын
Jako dziecko oglądałem czeskie basnie filmowe, np „Książe i żebrak".. trochę starszy oglądałem seriale, ktore wymieniliście w tej części, niestety nie znam pozostalych produkcji wymienionych przez Wasz duet. Oglądałem wojenny film „Tobruk" o udziale czeskiego batalionu wchodzącego w skład Brygady Strzelców Karpackich podczas walk o Tobruk w 1941 roku. Drugi film, który mi chodzi po głowie to „Ja, Olga Hepnarová ”.. niestety, nie oglądałem go(główną rolę odgrywa polska aktorka Michalina Olszańska), ale w moim mieście(Kłodzko) kręcono kilka scen do tego filmu. Nie wiem gdzie mozna by ten film obejrzeć..byl w polskich kinach, ale nie wszystkich, przeszedł bez echa, choć tragiczna historia, o ktorej jest ten fim.. powinna byc bardziej zauważona.
@kanclerz-gu7wc15 күн бұрын
..a przepraszam..oglądałem jeszcze „Gorejący krzew" Agnieszki Holland.
@jonnytomala647Ай бұрын
Warto też było wspomnieć o czeskim wkładzie w produkcję tzw "polskiego" filmu "Zielona Granica" w reż. Agnieszki Holland. Film jest tak niesamowicie dobry, że zdobył wiele nagród w tym Czeskiego Lwa w 2024. Co nie dziwi, bo ta multikulti "superprodukcja" od początku była skazana na sukces, chociażby ze względu na postać reżysera, którą jest Agnieszka Holland - można by powiedzieć taka czechosłowacka reżyser a film wyprodukowały aż cztery kraje - Polska, Czechy, Belgia i Francja. Mam nadzieję, że ta "znakomita" reżyser, czy stosując dzisiejszą nowomowę reżyserka nakręci film o swoim ojcu Henryku Holland, może nawet w czesko-izraelskiej koprodukcji?. Ależ to może być hit i uczta dla kinomaniaków, oczywiście pod warunkiem, że nie pominie nic z biografii swojego ojca - "wybitnego Polaka", ale tutaj możemy być pewni, że nie pójdzie na łatwiznę i będzie jak zawsze "super obiektywna". Kolejny Czeski Lew murowany, jak dobrze liczę byłaby to czwarta nagroda po "Ognistym krzewie", "Szarlatanie" i właśnie "Zielonej granicy". p.s. Trzy Czeskie Lwy dla Agnieszki Holland w ciągu 11lat, faktycznie z czeskim kinem chyba nie jest dobrze.
@joannanowak9213Ай бұрын
No nie mamy wielu komedii odnoszących sie do drugiej wojny światowej. Ale jakieś rodzynki sie zdarzają typu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Giuseppe w Warszawie".
@CzechostacjaАй бұрын
I Gdzie jest generał też - ale to są wszystko rzeczy nakręcone długo po wojnie, naście, dziesiąt lat. Nikt nic nie wie powstało zaś w 1947 roku
@grzegorzgumua4684Ай бұрын
Ida Kamińska nie dostała oskara. Dostala go Elizabeth Taylor. Živa!
@CzechostacjaАй бұрын
Ma Pan rację, mój błąd, przepraszam. Była nominowana, wygrała plebiscyt publiczności, ale statuetki finalnie nie dostała.
@peterkiedron8949Ай бұрын
Kaminska w tym filmie mowila bardziej po polsku niz, po slowacku czy czescku.
@maciejdziudzik7861Ай бұрын
Nadal mam kasete magnetofonowa z muzyka z Samotnych.
@sesengabeАй бұрын
Może ktoś mi tutaj pomoże w ustaleniu tytułu filmu - to był - chyba - serial o psie, takim średnim i - chyba - beżowym. Scena z przedpokoju z dużymi starymi drzwiami i tym psem na tle tych (zielonych?) drzwi, kamera patrzy z punktu widzenia psa. Fabularnie - właściciel tego psa gwizdał taką charakterystyczną melodyjkę, po której ten piesek go na końcu filmu (odcinka?) rozpoznaje i odnajduje gdzieś na ulicy. Albo właśnie wydaje mu się, że odnajduje, a to jakiś inny facet po prostu gwizdał tę samą melodyjkę. Mam bardzo mgliste wspomnienie i nie mam pewności czy ta historia się dobrze czy smutno kończy. Musiało to być w polskiej telewizji w latach (wczesnych?) 90. Może ktoś coś. 🤞
@CzechostacjaАй бұрын
Oj, zupełnie nie kojarzę, ale popytam
@ИванГрозный-я3ьАй бұрын
"Zakazane piosenki" to nie była komedia! Komedią był"Skarb".
@PawełMichalski-o1lАй бұрын
Obejrzałem na jednym z portali "Kwiat mego sekretu" z czeskim dubbingiem - bo taka wersja była dostępna. Miałem 2 kulturalne światy w 1! hiszpański tłumaczony na czeski z polskimi napisami. nie było nic o filmach które ja znam i cenię: "utopić dr mracka", "lato, siano i jahody" Jak tak można ?!
@CzechostacjaАй бұрын
Przepraszam, wszystkiego nie zmieściliśmy, staraliśmy się raczej mówić o trendach. Chociaż fakt, że komedie z lat 70 i 80-tych skwitowaliśmy dwoma zdaniami a można było temat rozwinąć. Ale jak mówiłem w podsumowaniu odcinka - korci mnie, żeby do tematu wrócić, więc pewnie będzie jeszcze okazja.
@Luke-LukasonАй бұрын
Komedia wojenna szokiem dla polskiej widowni? Gdzie ten pan był jak wyświetlano w telewizji : "Giuseppe w Warszawie" czy "Gdzie jest generał..."?
@CzechostacjaАй бұрын
Zakończenie drugiej wojny światowej - 1945 Nikt nic nie wie - 1947 Gdzie jest generał - 1963 Giuseppe w Warszawie - 1964
@Luke-LukasonАй бұрын
@@Czechostacja OK. Pomyłka. Napisałem to wysłuchawszy tylko wstęp do filmu. Dla Rosjan, którzy traktują z nabożeństwem "Wielką Wojnę Ojczyźnianą" szokiem były Nasze komedie z czasów wojny, kręcone w latach 60-tych. W ZSSR nie powstała żadna komedia o II wojnie światowej. Pierwszy Polski film po wojnie w 1948 to była komedia współczesna "Skarb".
@asia8397Ай бұрын
Prawie wszystkie czeskie filmy nie mają napisów, co mnie strasznie wkurza. ☹
@robbob007Ай бұрын
Dla mnie osobiście, symbolem "czeskiego filmu" jest Lemonadovy Joe 😁 arcydzieło i Ivan Mládek banjo band, choć to trochę inna para kaloszy. Czeska kinematografia jest strasznie bogata i ciągle malo znana w Polsce...a szkoda. Niesamowita jakość filmów dla dzieci i młodzieży, cudowne bajki...detektivky, bardzo ciemne i trzymające w napięciu. Světáci...jeden z moich ulubionych 🇵🇱❤️🇨🇿 Gratuluję pomyslu i wykonania 👍
@konradnsaАй бұрын
😂 uhylak to po CZ ekshibicjonista. Uchylant to po ukr - ziomek, który unika wcielenia do armii. Wznosząc w duchu Wojaka Szwejka okrzyk - Uchylantom Sława! Pozdrawiam Słowiańskich Przyjaciół!
@szmonkas.1583Ай бұрын
Uhyl to zboczeniec - nie koniecznie ekshibicjonista.
@konradnsaАй бұрын
@@szmonkas.1583 to jeszcze lepiej! 🤣😜uhylantom słava!
@szmonkas.1583Ай бұрын
Z Moraw! Po polsku Morawy (Morava) są jednak zawsze wyłącznie w liczbie mnogiej (jak i Czechy). A brat ojca - UWAGA/POZOR!!! - sto stryj!... (tak, tak - jak strejda). A po co napisy po angielsku do czeskiego filmu?... Jednak Švejk z Hrušinskim to špička! "Opice za pultem", czy nawet "Arabela" się nie umywają! Zresztą wszystko z Rudolfem Hrušinskim starszym, to arcydzieło.* Ciekawe - bo nie będąc Czechem (ani filologiem) słowacki rozumiem (trochę gorzej z mówieniem) niemal w tem samem stopniu, jak czeski. A Czesi mają problemy?... *Nie żebym nie znał nowszych produkcji. Oglądam co nieco (również seriale) przez ivysylani - bo mam to czego nie chciał pan nazwać...
@kandarayunАй бұрын
Jak rozpętałem drugą wojnę światową... To niby nie komedia?
@CzechostacjaАй бұрын
I Gdzie jest generał to też komedia. I Giuseppe w Warszawie również. Tylko kiedy je nakręcono, ile lat po wojnie? Zresztą jest o tym w rozmowie, wystarczyło przed skomentowaniem wysłuchać więcej niż zajawkę
@kandarayunАй бұрын
@@Czechostacja oj tam. Komentarze przed słuchaniem najlepsze
@pawelmalec370Ай бұрын
Czesi mogli sobie krecic komedie o wojnie bo ta ich prawie nie dotkneła , nie zrujnowała kraju , stracili 2% ludnosci w Polsce 17 % 350 tysiecy czechoslowacja 6 milionow polska .
@paf8015Ай бұрын
Czesi kręciliby komedie o wojnie, nawet gdyby ich straty były wielokrotnie większe niż polskie. Po prostu z humorem patrzą nawet na najbardziej tragiczne etapy historii, bo właśnie w ten sposób radzą sobie z tragediami swojej historii
@CzechostacjaАй бұрын
Czesi nabijają się też z klęski na Białej Górze i Wojny Trzydziestoletniej, po której stracili 2/3 ludności, nabijają się z I wojny światowej, z której nie wróciło kilkaset tysięcy mężczyzn, więc to nie w skali strat wyjaśnienia trzeba szukać a w podejściu do życia i stosunku do martyrologii.
@szmonkas.1583Ай бұрын
Czesi nakręcili całkiem poważne filmy o wojnie "Tmavomodrý svět" o czechosłowackich lotnikach w W.Brytanii - kilkanaście lat przed polskimi filmami o polskich lotnikach. A analogu filmu "Tobruk" o czechosłowackim batalionie, doklejonym do polskiej Brygady Karpackiej w Tobruku, Polacy nie nakręcili do dziś! Choć w Tobruku była polska brygada, a czechosłowacki tylko batalion... Zarówno w języku polskim, jak i czeskim nazwy krajów pisze się wielką literą...
@paf8015Ай бұрын
@@szmonkas.1583 Tobruki zawsze mnie przeraża. Tam Polacy walczyli ramię w ramię z Czechami, a rozkazy na wojnie muszą być jasne, krótkie i zrozumiałe dla każdego. Nie potrafię sobie wyobrazić, jakim językiem mówiono by dzisiaj pod Tobrukiem- angielskim? A dla ilu osób taki rozkaz byłby zrozumiały?
@AliBaba-hm2xtАй бұрын
6 mln ludnosći straciła Polska jako państwo z tego narodowości polskiej około 2 mln...