Zapraszamy do korzystania z portalu KhanAcademy w języku polskim (wersja alfa): pl-pl.khanacademy.org
@magdalena000079 жыл бұрын
Ogólnie świetny i pomocny filmik, jednak mam małe pytanko. W 8:35 mówi Pani, że równowagowe stężenie molowe cząsteczek amoniaku wynosi 1 mol na dm^3. Jeżeli równowagowe stężenie cząsteczek wodoru wynosi 3 mol/dm^3, to dlaczego równowagowe stężenie amoniaku nie wynosi 2 mol/dm^3, tylko 1 mol/dm^3? Z góry dziękuję za odpowiedź! :)
@agnieszkakaczynska74799 жыл бұрын
***** Stężenie równowagowe to takie stężenie danego reagenta jakie pozostaje w roztworze po zajściu reakcji, w stanie kiedy układ znajduje się w równowadze termodynamicznej. Stechiometrycznie proporcjonalne względem siebie są jedynie stężenia substratów, które reagują ze sobą i stężenia produktów które w tej reakcji powstają. Po reakcji natomiast, w stanie równowagi nie musimy mieć "stechiometrycznie proporcjonalnej ilości" elementów(ponieważ np może zdarzyć się że na początku reakcji mamy do czynienia z nadmiarem któregoś z substratów, także ten nadmiar zostanie w układzie po reakcji).
@Majorowiec9 жыл бұрын
Agnieszka Kaczyńska No za wiele to nie wyjaśniło.
@peters22766 жыл бұрын
No właśnie 9:13 czemu tam jest 1 [NH3] jak w reakcji są 2 mole NH3
@veridarkpotat53104 жыл бұрын
1 to stężenie molowe, ilość moli (tutaj 2) pokazuje do której potęgi masz podnieść to stężenie, dlatego w działaniu jest 1^2.
@Kaczankuku6 жыл бұрын
Chemicy zawsze byli słabi z matmy. W końcu ci, co dawniej robili czary-mary, nie mieli za dużo wspólnego z nauką, a zrodzili dzisiejszych chemików. Z filmu najwyżej można się dowiedzieć, jak liczyć stałą równowagi, ale na pewno nie wyjaśnia, czym jest ta matematyczna zależność prawa działania mas.
@KhanAcademyPoPolsku6 жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz. Chcesz wiedzieć więcej, np. skąd się bierze stała równowagi, to zajrzyj na nasz portal Khan Academy: pl.khanacademy.org/science/chemistry/chemical-equilibrium/equilibrium-constant/v/keq-derivation-intuition-can-skip-bit-mathy Zapraszamy :)