PREČO neexistuje ROK 0?

  Рет қаралды 164,179

Dejepis Inak

Dejepis Inak

Күн бұрын

Čo znamenajú skratky pri číslach rokov, prečo sú dôležité, ako vznikol náš systém datovania a prečo vlastne rok 0 neexistuje si vysvetlíme v dnešnom videu.
✎ Moju tvorbu môžeš podporiť tu:
Patreon: / dejepisinak
Paypal: www.paypal.com...
✎ Sociálne siete:
Facebook:
/ dejepisinak
Instagram:
/ dejepisinak
Twitter:
/ dejepis_inak
✎Hudba vo videu:
epidemicsound.com
✎Zdroje: bit.ly/3vruLlj
#dejepisinak #rok0 #historia

Пікірлер: 561
@bez-mena
@bez-mena Жыл бұрын
Toto bola jedna z najzaujímavejších informácií od tejto dievčiny. A nemusela pritom ani kriviť dejiny (ako obvykle). Ďakujem. 👍
@mgr.jozeftatar9579
@mgr.jozeftatar9579 4 ай бұрын
Veľmi presne a výstižne vysvetlené. Úplne sa stotožňujem s každým slovom, ktoré vo videu zaznelo. Ďakujem za skvelé video s presným a objektívnym vysvetlením.
@TatyanaChernichenko
@TatyanaChernichenko 3 жыл бұрын
Ste najlepšia! Ďakujem krásne za Vašu prácu!!!:)
@fakkapitalizmus
@fakkapitalizmus 3 жыл бұрын
Krásne sa neďakuje , iba pekne alebo veľmi pekne do p....
@TatyanaChernichenko
@TatyanaChernichenko 3 жыл бұрын
@@fakkapitalizmus ďakujem, budem vedieť. Ale nerozumiem prečo tak veľa ľudí tak hovorí a píše?🤔
@fakkapitalizmus
@fakkapitalizmus 3 жыл бұрын
@@TatyanaChernichenko sú veci medzi nebom a zemou ,na ktoré nikto nevie odpovedať. Ale myslím si že to pochádza od "jednoduchších" ľudí z oblasti šoubiznisu. Prepáčte ,mňa vytočí aj keď niekto neovláda pravopis. Apropo s istotou asi vieme iba to ,kedy zomrel Kristus. To , kedy sa narodil ,nevieme.😃😃😃
@TatyanaChernichenko
@TatyanaChernichenko 3 жыл бұрын
@@fakkapitalizmus :) Ďakujem Vám! Veľmi dobre Vás rozumiem. Bohužiaľ, robím veľa chýb, ale chcela by som ich nerobiť. Dúfam, že zvládnem slovenčinu.
@eltecko
@eltecko 3 жыл бұрын
@@TatyanaChernichenko “ďakujem krásne” je bežne používané slovné spojenie a v žiadnom prípade sa nejedná o prehrešok voči Slovenskému pravopisu. Pán Ružička nevie odpovedať preto, lebo nemá žiadny argument a jeho hlavnou náplňou je iba trollenie, lebo sa doma počas pandémie nudí, ale to si proste netreba všímať.
@2ellynka5
@2ellynka5 3 жыл бұрын
Nikdy mě napadlo nad tím uvažovat, ale parádní vysvětlení 🙂
@bleid8527
@bleid8527 3 жыл бұрын
Len škoda že je to hlúposť... Nemá pravdu... Rok 0 existuje! Lebo existuje aj hodina po aj pred Kristom! A presne tie sa diali v roku 0. A spochybňovať matematiku je dosť trápne. A argument že na internete nenájdem udalosť v roku 0 je tiež dosť čudný... Ja poviem o jednom... NARODENIE KRISTA ;)
@dunge0
@dunge0 3 жыл бұрын
@@bleid8527 Ved vobec nespochybnuje matematiku, to si kde zobral? Len vysvetluje, ze roky sa pocitaju inak ako prirodzene cisla v matematike a tak to aj je. Myslim, ze nikto nie je schopny presne zistit, kedy sa Kristus narodil a ani to vobec nie je podstatne, dolezite je, ze mame nejaky system pocitania rokov, ktory je viacmenej jednotny pre vsetkych a funguje...
@bleid8527
@bleid8527 3 жыл бұрын
@@dunge0 sorry ale rok 0 existuje a môžeš sa aj na hlavu postaviť... :D
@dunge0
@dunge0 3 жыл бұрын
@@bleid8527 okej, diagnoza je jasna :D idem sa naucit stat na hlave :D
@tucnaktucik4357
@tucnaktucik4357 3 жыл бұрын
Rok 0 existuje,před velkým třeskem byl rok 0 protože neexistoval čas a prostor teda alespon ne ten náš fyzikální 3D prostore dimenze materiální fyzický svět vesmír.................takže rok 0 existoval,ale už neexistuje.
@alexandracsorbova9350
@alexandracsorbova9350 3 жыл бұрын
Toto je oveľa zábevnejšie ako neaky dejepis v skole 😀😀
@matejgablik4261
@matejgablik4261 3 жыл бұрын
Nikdy som sa nad tým nezamýšľal, ale je to zaujímavé a musím povedať, že veľmi dobre vysvetlné
@martinaastlova2231
@martinaastlova2231 3 жыл бұрын
Super výklad. Určite veľká inšpirácia aby sa takto motivačne viučovalo na našich školách. Podstatné veci a venovať im väčšiu pozornosť. . Výborné video 🙂
@TheDanceDyka
@TheDanceDyka 3 жыл бұрын
wow tak toto mení celú situáciu (v najlepšom slova zmysle!) nikdy som si to neuvedomila, že to takto je, a zároveň ma táto informácia velmi prekvapila. Dakujem za užitočné informácie.
@jurajkala2605
@jurajkala2605 3 жыл бұрын
Je to trochu zložité, ale pochopil som to. Ďakujem za vysvetlenie. Mohla by si natočiť videá aj o iných letopočtoch? Napr. o islamskom alebo židovskom?
@vlastimilkrooner4612
@vlastimilkrooner4612 3 жыл бұрын
Islám má dnes cca 15. století
@mako5708
@mako5708 3 жыл бұрын
@@vlastimilkrooner4612 bohuzial v niektorych oblastiach aj mentalne
@matok7591
@matok7591 3 жыл бұрын
@@mako5708 :D :D :D
@monikasheenakusevova854
@monikasheenakusevova854 3 жыл бұрын
Velmi dobry napad!
@vlastimilkrooner4612
@vlastimilkrooner4612 3 жыл бұрын
@@mako5708 Záleží na tom! Jsou místa kde tato šílená sekta vládne krutosti, ale existuje i opak, tam jsou hodně moderní. Osobně bych tuto sektu celosvětově zakázal!!!!
@miroslavcibula6867
@miroslavcibula6867 3 жыл бұрын
Grandiózne! - a hl. som rád, že ti je už lepšie :)
@kajcek2002
@kajcek2002 3 жыл бұрын
Super video ⚪🔴🌟🌟 díky za nové informace :)
@peterfedak4297
@peterfedak4297 3 жыл бұрын
Takéto videá do školy. A hneď sa to bude lepšie učiť. A nie len nauč sa toto, budeš z toho skúšaný, a žiadna zábavna forma, novodobé techniky, kreatívne myslenie. Vyborná forma !!!
@adamhnida
@adamhnida 3 жыл бұрын
Wow, tak to jsem mega rád, že jsem se dozvěděl nový poznatek! Moc děkuji za video, jsi skvělá 😊
@andrej.mentel
@andrej.mentel 3 жыл бұрын
Sandra, ono to práveže JE ako číselná os, až na to, že pri letopočtoch roky označujú celé intervaly od polnoci z 31.12 na 1. 1. predch. roku do Silvestra aktuálneho. Takže "rok nula" neexistuje, pretože to nie je rok, ale len okamih. Hodnoty na číselnej osi (-1, -2, -3 atď., 1, 2, 3 atď.) potom vyznačujú tiež nie "roky", ale okamihy začiatku (BC) alebo konca (AD) daných rokov. Alebo ešte inak: štruktúra číselnej osi je zachovaná, zmenilo sa len to, čo sa označuje - či koncové body alebo časové úseky končiace (AD) alebo začínajúce (BC) daným bodom. Najlepšie to vidno na tom, koľko by mal rokov niekto, ktorého život by presahoval z BC do AD. Povedzme, že nejaký Jozef sa narodil 30. júna roku 21 BC (teda 20,5 roku pred okamihom 0), oženil by sa presne o polnoci na prelome letopočtov (nie "v roku 0", ale "v okamihu 0") a zomrel by presne 30. júna AD 21 (teda 20,5 roku po okamihu 0). Koľko by trval jeho relatívne krátky život? Nuž presne 41 rokov. Ak by sme to totiž zobrazili na štandardnej číselnej osi, tak by sa narodil v okamihu -20,5 a zomrel by v okamihu 20,5. Presne takto budeme počítať jeho vek pri obvyklom zápise rokov: na Silvestra roku 21 BC by mal presne pol roka, na Silvestra roku 20 BC by mal rok a pol, atď. Na Silvestra roku 1 BC (a teda o polnoci na Nový Rok začínajúci nový letopočet) by teda mal 20 a pol roka. Dňa 30. júna toho nového roka by mal 21 rokov. Ak by tam bol vložený celý "rok nula", tak by tam bol navyše a Jozef by nezomrel ako 41, ale ako 42-ročný.
@andrejhartinik4003
@andrejhartinik4003 3 жыл бұрын
si super velmi sa mi pačiš!!!!! tvoje videa aj celkovo
@hornadolna5335
@hornadolna5335 3 жыл бұрын
Moja učiteľka dejepisu mi vás odporučila na pozretie 👍
@matusbalint1923
@matusbalint1923 3 жыл бұрын
ty už tak rastieš :) od tvojho prvého videa až po teraz,vždy vyzeráš mudrejšie a múdrejšie :D :)
@TopNetworkSK
@TopNetworkSK 3 жыл бұрын
Hmmm niekto pozná Jahr Null z Man in the High Castle ? 😂 p.s. Zaujímavá kuriozita a dobré vysvetlenie
@emmahudcovska4257
@emmahudcovska4257 3 жыл бұрын
chodím ešte iba do 5. triedy a toto mi dosť pomohlo ĎAKUJEEEEEM ! :)
@therandommenace3434
@therandommenace3434 3 жыл бұрын
Vedel som, že rok 0 nie je, ale som si vždy myslel, že je to vyslovene preto, že rímska číslica 0 neexistuje... Sandra, ako vždy, big like.
@tereziagondekova3803
@tereziagondekova3803 3 жыл бұрын
Vedela som, že rok 0 nie je, lebo som chápala, že vsetky čisla na osi su okamihy, kedy kedy sa roky "lámu". Prvý rok je podľa mňa INTERVAL od nuly po jednotku. Zavŕšený je posledným dňom o polnoci - a to je tá jednotka na osi. Na jednu i druhú stranu. Ziaden taký interval pre "rok nula" neexistuje, len "bod zlomu"
@tucnaktucik4357
@tucnaktucik4357 3 жыл бұрын
Rok 0 existuje,před velkým třeskem byl rok 0 protože neexistoval čas a prostor teda alespon ne ten náš fyzikální 3D prostore dimenze materiální fyzický svět vesmír.....takže rok 0 existoval,ale už neexistuje.
@therandommenace3434
@therandommenace3434 3 жыл бұрын
@@tucnaktucik4357 toto je tak trochu o filozofii a jazyku, lebo rok je jednotka casu, ktoru potrebuje planeta Zem na obeh okolo Slnka. A to po velkom tresku neexistovalo este nejakych 10 miliard rokov...
@echocz1066
@echocz1066 3 жыл бұрын
@@therandommenace3434 jo, nějak podobně bych to napsal. Čas je jen náš výmysl. Je jen otázka času kdy nám čas bude překážet xd
@elikl1946
@elikl1946 3 жыл бұрын
Skvělé video. Sice už nemám ve škole dějepis, ale Vaše videa si ráda pustím. 😁
@danielafilicka2470
@danielafilicka2470 3 жыл бұрын
Super video Sandra. Ďakujem za ozrejmenie skratiek BCE/CE. Dosiaľ som sa stretla s touto skratkou len v slovenčine a nevedela som ako sa to označuje v angličtine. 🙌🏻
@Ladislav_Angelovic
@Ladislav_Angelovic 3 жыл бұрын
Pěkné video. Historie čísla "0" je také zajímavá.
@georginkoyt
@georginkoyt 3 жыл бұрын
Úžasné video! Toľko informácii v krátkej minutáži, to je radosť pozerať a počúvať :)
@milosjanos5058
@milosjanos5058 3 жыл бұрын
velmi informativne video. Dakujem
@TheVysec
@TheVysec 3 жыл бұрын
Tak toto som veru netušil, je to zaujímavé a veru nenapadlo by ma to. Ďakujem že som sa mohol dozvedieť niečo nové a zaujímavé 😉
@pseudointelektualtom8288
@pseudointelektualtom8288 3 жыл бұрын
Perfektní. Tentokrát jsem byl docela překvapen podložením původu počátku letopočtu. Osobně jsem celkem akceptoval i mnoha velmi vzdělanými lidmi často prezentovanou myšlenku, že oním počátkem je až jeho mučednická smrt, argumentovanou logickou úvahou že v době zrození nemohl být ještě vnímán natolik významně aby bylo datum zaznamenáno. Za tohle vysvětlení proto moc děkuji. Doplnil bych onen fakt že datum narození Krista je stanoveno koncilem (to by taky nebyl špatný námět na video ;-) ), reálně se odhaduje až do března roku 1. Za zajímavý pak považuji fakt, že Katolická církev slaví narození Krista týden před koncem roku (narozdíl od Pravoslavné).
@stanislavnovak1975
@stanislavnovak1975 3 жыл бұрын
Velmi jednoducho a pekne vysvetlene. pre tych co to pochopili. Pre tych co nie tak ja to ziakom vysvetlujem na priklade ze aj clovek ked ma napriklad 18 rokov tak ich nema cely rok ale iba v tuchvilu teda presne 18 rokov po narodeni. Teda keby sme to nakreslili na casovu os tak by tam bol iba bod, nie cely rok. Kazdym dnom (minutou alebo sekundou) ma clovek viac (vyssi vek). Je to v podstate taka hra so slovickami. Teda jednoducho nula nie je rok ale bod na casovej osi a v podstate kazde oznacenie roka na casovej osi je len bod. Je to v podstate ako so storociami. 1. Storocie zacina bodom nula a konci poslednym okamihom roku 100 a tak dalej. Prajem pekny den a vela zdaru pri tychto videach.
@marcusaurelius1511
@marcusaurelius1511 3 жыл бұрын
Parádní vysvětlení, tohle jsem nevěděl. Všechno nejlepší do roku 2021našeho letopočtu, Sandro. Ano, i já používám zkratky př.n.l. a n.l.
@ladislavvalent6791
@ladislavvalent6791 2 жыл бұрын
Skusit tak,pr.n.l. egzistencia vyspel.civiliz.,/n.l.vymazanie,vyhladenie vysp.kultur.A že pokrok!?
@ivankas.8564
@ivankas.8564 3 жыл бұрын
Ďakujem za skvelé, hodnotné video. Výborná práca! :)
@bernardinahar8910
@bernardinahar8910 3 жыл бұрын
ďakujem, veľmi poučne video , zdieľam
@Lexo_-bb1zs
@Lexo_-bb1zs 3 жыл бұрын
Je super že robíš tieto videá. Ja mám 13 a veľmi ma baví dejepis a história takže ma teší že sa najde niekto ako ty čo robí takéto super videá :).
@honzag449
@honzag449 Жыл бұрын
Skvělé video. Mimochodem narození Krista se v dnešní době datuje mezi lety 7-1 před naším letopočtem, tedy před Kristem 🤔😀
@denisablanarova6652
@denisablanarova6652 2 жыл бұрын
Veľmi sa mi páčia Vaše videa a dosť často ma to prinúti zamýšľať sa nad ďalšími, ako tentokrát napríklad by ma zaujímalo, ako sa v tej dobe kým Caesar žil roky rátali. Predsa len nemohli vedieť, že sa niečo také ako narodenie Krista stane, takže predpokladám, že nevedeli že sa roky majú odrátavať a pri tom ma napáda jedná z ďalších vecí, od ktorého roku to proste celé začalo. Neviem možno že len ja som nevzdelaná a je to niekde vysvetlené, ale ja som nič také nenašla. :D Alebo sa len zbytočne zamýšľam nad vecami, na ktoré nie je vysvetlenie? Každopádne budem rada za každé možné vysvetlenie
@radinko1
@radinko1 3 жыл бұрын
Dobry den, vdaka za video. Vzdy som rozmyslal, ako to funguje s mesiacmi a dnami. Co znamena 13. marec 75 p.n.l.? Idu mesiace a dni tiez "odzadu" ako roky (cize rok "75 p.n.l."zacina decembrom), alebo klasicky, a minusove su iba roky? Tu sa v mojom videni bije "logicky" a matematicky pristup. Dakujem :-)
@milanbodersky5077
@milanbodersky5077 3 жыл бұрын
veľmi dobrý postreh
@Mrdolezalek
@Mrdolezalek 3 жыл бұрын
Vyborne video ako vzdy! Odkedy mi kamos poradil sledovat tvoj kanal netrpezlivo cakam na kazde nove video:) PS: mohla by si natocit nieco s tematikou Horacia Nelsona alebo Gin act-u ? Dakujem :)
@adambalaz88
@adambalaz88 3 жыл бұрын
Ahoj, nenatočila by si aj video o Mníchovskej dohode? Pomohlo by mi to.
@DejepisInak
@DejepisInak 3 жыл бұрын
Ahoj Adam, také video tu už je.
@romanolejar805
@romanolejar805 3 жыл бұрын
A v Severnej Kórei majú rok 110😀🤦🏻‍♂️
@cr1ppleman230
@cr1ppleman230 3 жыл бұрын
109 ne?
@cr1ppleman230
@cr1ppleman230 3 жыл бұрын
@Nite CZ V Severní Korei se totiž roky nepočítají od narození Krista nýbrž od narození Kim il Sunga ( Dědu Kim cong una)
@shmirgel_8466
@shmirgel_8466 3 жыл бұрын
@martinvalenga926
@martinvalenga926 3 жыл бұрын
@@cr1ppleman230 pokial viem tak v Kórei jeden rok pripočítavajú k narodeniu....to je tých 9 mesiacov tehotenstva asi
@kokotdotebe7829
@kokotdotebe7829 3 жыл бұрын
To mají tomu že jejich vůdce měl 110 let 🤣
@marketakulhava3619
@marketakulhava3619 3 жыл бұрын
Jako vždy super video.
@TheBepix
@TheBepix 3 жыл бұрын
hmm sice nejsem nějaký extrémní wowkař ale vždycky mi tyto zkratky p.n.l trochu přípomínají b.d.p (BeforeDarkPortal) :D
@dusankrajcoviech1668
@dusankrajcoviech1668 3 жыл бұрын
Ďakujem za video
@1967bras
@1967bras 3 жыл бұрын
Jsem lehce v šoku z těch komentářů. Za našich mladých let jsme tuto jak vidím šokující informaci považovali ve škole za zálkadní znalost.
@danielflekofficial
@danielflekofficial 3 жыл бұрын
A to ještě mnozí netuší, že Ježíš se pravděpodobně narodil zhruba okolo roku 4 před Kristem.
@tomassatanas1734
@tomassatanas1734 3 жыл бұрын
! = r.-7!.(6.3.)!
@finooosterdas9654
@finooosterdas9654 3 жыл бұрын
to pravdepodobne je tam velmi doležite......a ty možno netušiš, že pravdepodobne tri roky po kristovi
@miroslavazolichova
@miroslavazolichova 3 жыл бұрын
Ďalšie náučné video 🙏
@KitKatka00
@KitKatka00 3 жыл бұрын
Ďakujem za super objasňujúce video, si mojím najväčším učiteľským vzorom histórie ❤️ Len jedna malá pripomienka, spisovne sa rok 2021 vyslovuje dvetisícdvadsaťJEDEN, nie jedna 😄
3 жыл бұрын
Docela mě fascinuje, že snad pod každým videem je alespoň jeden slovenský komentář, který autorce opravuje slovenštinu. Většinou výslovnost, občas gramatiku. Nejčastěji se objevují komentáře kritizující měkké L vyslovované tvrdě. To vám ta západní slovenština opravdu tak trhá uši? :D
@KitKatka00
@KitKatka00 3 жыл бұрын
@ lenže tu sa nejedná o nárečie, ani nič podobné 😄 Ja tiež nie vždy vyslovujem ľ, ale toto nebol žiadny hate, nič... Len študujem slovenčinu a odkedy je nový rok 2021, a každý to vyslovuje jedna, tak mi z toho krvácajú uši 😄😄
@jessicavulganova
@jessicavulganova 3 жыл бұрын
Wau, ďakujem :)
@michalniznik4881
@michalniznik4881 3 жыл бұрын
Veľmi pekná mladá pani, dobre sa na ňu pozerá :-)
@michaelpocci1876
@michaelpocci1876 3 жыл бұрын
No a v Severnej Kórei majú rok 109, ale používajú aj náš letopočet, keby niekto nevie, tak severokórejský letopočet začína 15.4.1912 - Deň kedy sa narodil prvý diktátor Kim Ir-Sen a v deň kedy sa potopil Titanic.
@MartianCZ
@MartianCZ 3 жыл бұрын
nešťastný den pro lidstvo
@michaelpocci1876
@michaelpocci1876 3 жыл бұрын
@@MartianCZ 15.4. to je zlý dátum, ale našťastie Kim Ir-Sen je už 26 rokov po smrti a škodí len jeho duch, duch jeho synátora a jeho tlstý vnúčik :)
@jakubbarjak389
@jakubbarjak389 3 жыл бұрын
(Aj) na túto tému je super kniha Nula: zivotopis jednej nebezpečnej myšlienky👌. Je o nule v matematike, ako sa tam dostala, ako bola v rozpore s viacerimi rozsirenymi filozofiami (od Aristotela po krestanstvo) atd.
@filipkrnac5544
@filipkrnac5544 3 жыл бұрын
Kvalitka. Výborne video
@panmustafa6704
@panmustafa6704 3 жыл бұрын
velmi zaujimave :)
@kikinka2000
@kikinka2000 3 жыл бұрын
Boží jako vždy, nepřemýšlela jsi o tvorbě podcastu?
@DejepisInak
@DejepisInak 3 жыл бұрын
Moje videá sú dostupné aj v podcastovej verzií vo všetkých aplikáciách. Stačí si napísať do vyhľadávača Dejepis Inak :)
@mariogelety371
@mariogelety371 3 жыл бұрын
Super video
@mrlolkar6229
@mrlolkar6229 3 жыл бұрын
A není i chybou psát na matematické ose (pokud ji přirovnáváme k letům) 0 když vezmeme že se nacházíme v době říma a pokud si dobře pamatuji neuznávali římané 0 jako číslo ?
@Aaliyah_Cantrell
@Aaliyah_Cantrell 3 жыл бұрын
Vôbec mi to nepríde zložité na pochopenie 😊 Učivo základnej školy
@batkelubos
@batkelubos 3 жыл бұрын
Vhodnejšie zakreslenie spodnej časovej osi v 5:45 by bolo, ak by čísla rokov neboli pod čiarkami na osi, ale medzi nimi. Rok nie je bod v čase, je to dlhší časový úsek. Tieto čiarky by tak symbolizovali koniec starého a začiatok nového roka, teda polnoci medzi Silvestrom a Novým rokom. Prostredná čiarka by tým pádom symbolizovala polnoc narodenia Krista. :)
@tucnaktucik4357
@tucnaktucik4357 3 жыл бұрын
Rok 0 existuje,před velkým třeskem byl rok 0 protože neexistoval čas a prostor teda alespon ne ten náš fyzikální 3D prostore dimenze materiální fyzický svět vesmír.
@jankolackovsky
@jankolackovsky 2 жыл бұрын
Presne toto som chcel napísať, že s matematikou sa to vôbec nebije, keďže rok nie je okamih ale úsek času. Tam, kde sme nakreslili číslo 1 je v skutočnosti silvester, posledná sekunda roku 1.
@0Cico0
@0Cico0 3 жыл бұрын
Vďaka za video. A vieme kedy a prečo akceptoval naše počítanie rokov aj zvyšok nekresťanského sveta?
@tomasm4234
@tomasm4234 3 жыл бұрын
Ne tak úplně. Existuje minimálně desítka dalších kalendářů a jejich uživatelé používají ten křesťanský, když komunikují mimo jejich svět nebo v obchodu a tak.
@pavelzarybnicky9589
@pavelzarybnicky9589 2 жыл бұрын
Supr videa, akorát s tím vysvětlením proč neexistuje rok O nesouhlasím. Těžko muže být 1.rok nula protože O=nic. Nulou to začíná, je to výchozí bod-ne nultý rok. Cokoli prvního, tudíš i rok jedna by měl a je označen s číslem 1. S časovou osou nebo 24h to nemá nic společnýho. Vlastně si ani neumim představit, že bych začal něco počítat, třeba letopočty a při prvním zápisu bych začal nulou. To bych po prvním roce zjistil, že ten rok vlastně nebyl, protože ta nula byla na začátku, nikoli po prvním roce a to je rozdíl jednoho roku.
@matejbrunzak1384
@matejbrunzak1384 3 жыл бұрын
ahoj, keďže sa JC narodil 24/25.12., tak potom 23.12. bol ešte rok pred kristom a 26.12. už po kristovi? takže dnes keď uvažujeme s naším kalendárom tak r.1 p.n.l. ma menej dni a rok 1. n.l. ma viacej dni? :D
@Andrei-wc1yk
@Andrei-wc1yk 3 жыл бұрын
Ďakujem ti Sandra, že moju lásku k dejepisu udržuješ aj po tom ako som dokončil školu! Som hrdý na to, že ťa registrujem už od čias Far Cry 3. 😄 Si super!
@Hruskyi
@Hruskyi 3 жыл бұрын
krásne video
@maroskn3008
@maroskn3008 3 жыл бұрын
Ahoj. Neviem ale z tvojho vykladu som to nejako nepochopil ze akoze "0" je tak casovo "tenka/mala" ze sa zanedbava. A potom som pouvazoval a myslim ze nasledujuce je asi spravne. 1.Axioma (pravidlo): Na rozdiel od cisel z matematiky sa tu jedna o "mnozinu" (roszah) od min. po max.. Takze "obdobie" v rozsahu rozsahu 0 az 1 (hodnota 0 je vratane , hodnota 1 je mimo mnozinu) sa pocita ako rok 1 Prenesena mnozina rok verzus dni (0 - 1)rokov ekvivalent (0 - 365)dni cize 25.den v roku je hodnota vyjadrena v rokoch 25/365= 0,0684931506849315. rok 2.Axioma (pravidlo): niekto definoval ze akakolvek hodnota v rozsahu 0 az 1 bude brana ako rok jedna a nie ako rok 0, cize sa "pouzije horna hranicna hodnota" 1 Podobne obdobie v rozsahu 1 az 2, akakolvek hodnota v rozsahu 1(vratane) az 2(mimo) je definovana hornou hranicou cim je hodnota 2 2.1. Ale niekto mohol nadefinovat ze dolna hranica mnoziny bude definovat rok(obdobie) a vtedy by sme mali rok 0 Stejne tak je to s dnami, pociatocny den nieje nulty den (0.) ale prvy(1.) den. No a nevies nahodou kto nadefinoval ze poradia(dni) idu od hodnoty 1 a nie 0 alebo (-1)?
@SnahaOvecnyStesti
@SnahaOvecnyStesti 3 жыл бұрын
Nechceš natočit nějaké společné video s českým youtuberem Farky. Že by jste si vybrali nějaké společné téma které vás zajímá a každý by jste k tomu něco řekli. Chvilku by mluvil on a chvilku ty. Na to by se velice dobře dívalo, to by bylo úplně super 😃
@natyjurekova3760
@natyjurekova3760 3 жыл бұрын
Prosím Ťa vieš nám aj nejako vysvetliť, ako to že my dnes máme narodenie Krista nie na silvestra, ale 24. decembra? Inak tvoje videá milujem. Mám 24 rokov a o dejepise som nikdy nič nevedela nakoľko na základnej a strednej škole je to podané otrasne. Ďakujem ti za to že som konečne vzdelanejšia v dejepise
@jaroustonyposraltrdlo9314
@jaroustonyposraltrdlo9314 Жыл бұрын
Skutocne narodenie Jazisa="6.3.-7.p.n.l.",vo 23h59min,59sec. r.-6 r.-5 r.-4 r.-3 r.-2 r.-1 r.1 n.l.,atd. Jazis tudiz ma???? rokov
@igorsilhavik4349
@igorsilhavik4349 3 жыл бұрын
Super video mohla ste rozšíriť o storočie a tisícročie tu sa robia chyby tiež napr.: 2. tisícročie je časový úsek, ktorý začína 1. januára 1001 a končí 31. decembra 2000 (žijeme v treťom tisícročí po Kristovi)
@nurotn
@nurotn 3 жыл бұрын
*mohli
@vlastimilkrooner4612
@vlastimilkrooner4612 3 жыл бұрын
Ahoj Sandro, takže pokuď to správně počítám je rok cca 5.521?
@SnahaOvecnyStesti
@SnahaOvecnyStesti 3 жыл бұрын
Mohla by jsi natočit video o historii latinského jazyka. Nebo o životě Cirila a Metoděje. Nebo o tom jak se na území Česka a Slovenska mluvilo v historii, A proč existují státní svátky. Já raději koukám na videa než abych četl. 😉
@Prvosienko
@Prvosienko 3 жыл бұрын
Sandra, super videjko. Mohla si este spomenut, ze vypocet Kristovho narodenia nebol uplne presny a dnes panuje zhoda, ze Jezis Kristus sa vlastne narodil zhruba v roku 6 pred Kristom :D
@lakirnik
@lakirnik 3 жыл бұрын
Skvelé video... otázkou ostáva, v ktorom roku vlastne žijeme? Žijeme v roku 4.5.100.236.021 (vymyslený rok), v roku 4.5.000.000.0071 (približný geologicky vek), v roku 15.000.000.000 (približný astronomický vek), alebo v roku 2021 (ľudský vek). Odkedy sa ráta skutočný vek? Od veľkého tresku? Od vzniku planéty Zem? Od nášho narodenia? Myslím si, že otázka veku je neskutočne kľúčová a neskutočne podceňovaná. Keby sme vedeli náš skutočný vek vieme oveľa lepšie zodpovedať mnohé doposiaľ hľadané odpovede... "koľko inteligentných foriem doposiaľ bolo", "sme jediný vo vesmíre?", "sme nesmrteľný" atď. Osobne si myslím, že Einstein definoval čas najlepšie a to výrokom "čas je relatívny"... Čas začíname vnímať našou prítomnosťou (narodením) a končí našim odchodom z prítomnosti (smrťou). Všetky prípony: pr. n. l., n. l., B. C., BCE atď. sú len výplodom ľudskej mysle na zjednodušenie si svojho bytia. :)
@dannyfox1449
@dannyfox1449 3 жыл бұрын
Chodím ešte do škôlky a milujem tvoje videá! 😊😀
@josefmutl4191
@josefmutl4191 3 жыл бұрын
5:38 Domnívám se, že spodní osa s letopočty jde zakreslit úplně stejně jako horní osa s matematickými čísly. Stačí ty svislé čárky vnímat jako hranice mezi dvěma sousedními roky. Podobně jako na pravítku 0 označuje začátek prvního centimetru a 1 označuje jeho konec a začátek druhého. Na té spodní ose ve videu to na mě působí tak, že mezi bodem -1 a 1 je pouze jedno políčko, tedy jeden rok a to ten samý. Přitom jsou to dva roky a mezi nimi hranice s označením 0. Autorka to zřejmě myslela tak, že její značky nejsou hranice roků, ale že jsou uprostřed neviditelného políčka. Pak je to v pořádku, ale někoho to může mást.
@josefmutl4191
@josefmutl4191 3 жыл бұрын
Taky je zvláštní, že datum počítáme jinak než hodiny. Datumy počítáme podle toho, který úsek probíhá (začal a ještě neskončil) - rok 2021., měsíc 1., den 14. Zatímco čas píšeme podle toho, kolik celých hodin, minut a sekund už je za námi a ne podle toho, která zrovna probíhá. Je to vidět třeba na tom, že roky, měsíce a dny počítáme od 1, zatímco hodiny, minuty a sekundy od 0.
@josefmutl4191
@josefmutl4191 3 жыл бұрын
Shrnutí: rok 0 neexistuje ze stejného důvodu jako neexistuje měsíc 0 a den 0. Kdybychom datumy neoznačovali řadovými číslovkami právě probíhajícího úseku, ale základními číslovkami stejně jako měříme čas, tak bychom dnes měli datum 2020 00 13.
@Bubaqxd
@Bubaqxd 3 жыл бұрын
je to trochu mimo téma ale jaký máš názor na hru Kingdom Come myslím její přesnost atd.
@kdochce-vidi8540
@kdochce-vidi8540 3 жыл бұрын
Děkuju, šířím.
@RadimKopec
@RadimKopec 3 жыл бұрын
Možná už se někdo ptal ... ale nenašel jsem (jsem líný číst vše) ... rok nula je samo s sebou nesmysl (pokud to není ten v komentářích zmíněmý vznik vesmíru), ale jak se počítá samotný rok, ve kterém se kritus narodil? Celý rok se bere jako rok před Kristem? Narodil se 24.12., pokud se nepletu a hapruje mi zde tedy pár dnů :D
@andrejvirag
@andrejvirag 3 жыл бұрын
Vážená pani moderátorka. A potom na otázku, v ktorom roku sa narodil Ježiš Kristus, ak sa neodpovie, že v roku 0, tak ako sa ešte môže inak odpovedať? Aká je podľa Vás správna odpoveď, z hľadiska odborného? Ďakujem a inak skvelé videjko! :)
@rastislavvavrek9431
@rastislavvavrek9431 3 жыл бұрын
Ahoj už máš to video o vakcínach???
@_madlo
@_madlo 3 жыл бұрын
Dobrý deň. Pekne vysvetlené. Nechcem mudrovať. Keďže toto kedysi bola u nás téma, tak ja mám k tomu dve veci. 1. Tá matematická os platí. Pretože 0 je okamih narodenia Krista. Vredy tak platí aj to čo hovoríte v siedmej minúte o tom, že posledný deň pred je posledný deň roku 1 AC a prvý deň po je prvým dňom roku AD. Tá polnoc je okamih 0. Rok 0 teda logicky existovať nemôže, ale matematická ôs je platná. V osi, ktorú ste nakreslila Vy, okamih narodenia chýba. 2. Druhé tisícročie sa skončilo posledným dňom roku 2000 a nie jeho prvým dňom, ako si niektorí myslia. Celé to robíte úžasne, ja sa vždy veľa dozviem, i keď Vaše videá nepozerám pravidelne. Ďakujem.
@fushone
@fushone 3 жыл бұрын
Idem robiť mudrlant, takze toto neber ako urážku 😂 ale hovorí sa dvetisíc dvadsať jeden ? Kedze jeden je nesklonne ? Inak top video a brutálne dobre sa tvoj hlas počúva
@jankortis6984
@jankortis6984 8 ай бұрын
Video sa mi páčilo a pani učiteľka dejepisu tiež
@danielamuskova2284
@danielamuskova2284 3 жыл бұрын
Super video. Pocula som, ževaj sa v tých výpočtoch s Ježišovým narodením sekli a narodil sa asi o 3roky neskor, ako sa predpokladá. Inak, tip na video - niečo s biblickou tematikou, čo je historicky overiteľné (potopa, Abrahám...)
@petrmatousek1219
@petrmatousek1219 3 жыл бұрын
Daniela Mušková ,,niečo s biblickou tematikou, čo je historicky overiteľné (potopa, Abrahám...),,? Protože s koncem poslední doby ledové došlo ke zvýšení hladiny oceánů o více než 100 m, došlo k zaplavení mnoha lokalit po celém světě . To může být důvod rozšíření mýtů, které odrážejí různé lokality různých kultur. Poslední glaciál skončil 10 000 let před naším letopočtem. James Ussher z Armaghu vypočítal v roce 1654 podle Bible a astronomických pozorování datum stvoření Země na 23. říjen 4004 př. n. l. Svatý Cyril vypočítal, datum stvoření Země, popsaného v Bibli, na 5 508 let př. n. l. , to nějak nesedí, jako historicky ověřitelné určitě ne. Bádání ohledně historicity Abrahama se ukázaly jako marné, nebo chcete-li, nepřesvědčivé, takže historicky ověřitelné asi těžko.
@danielamuskova2284
@danielamuskova2284 3 жыл бұрын
@@petrmatousek1219 dobre 😬 ja sa nehádam. Nie som historik ani geograf a neplanujem nikoho poučovať. Mala som informáciu, že Abraham je historicky overiteľná ako osoba, ale môžem sa mýliť 🙏🏼😬
@petrmatousek1219
@petrmatousek1219 3 жыл бұрын
@@danielamuskova2284 😂OK😂
@rezda1
@rezda1 3 жыл бұрын
Jestli tomu teda dobře rozumím a chtěl bych přesně odpočítat roky od narození Krista, tak se narodil před 2020 lety?
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 жыл бұрын
Proc tedy Novy rok neni 25.decembra / prosince? :)
@tomasjanega9816
@tomasjanega9816 3 жыл бұрын
Vďaka, že si ma vyviedla z omylu. Si pamätám jeden seriál Bol raz jeden človek a tam v 7. epizóde spomenuli rok 0, ktorý započal narodením Krista.
@terezanahodilova1611
@terezanahodilova1611 3 жыл бұрын
Daný seriál má ale poněkud jinou věkovou cílovou skupinu, asi by to děti nepochopily... To je asi jako když s dětmi zařazujeme žraloka nebo delfína mezi ryby - žijí přeci ve vodě, ale pak se jim ve škole, když jsou už rozumově vyspělejší, vysvětlí, že rybami nejsou (ale vysvětluj to tříletému dítěti) ;-)
@kristianlakata4322
@kristianlakata4322 3 жыл бұрын
Skvele video ale nemohla by si spraviť video o Desmondovi Dossovi ale o nejakých slávnych alebo prostých ľudí ktorý sa zapísali do dejín ?
@nightyns
@nightyns 3 жыл бұрын
Jeej super
@MikeGill87
@MikeGill87 3 жыл бұрын
Jo, i na výšce (obor historie) jsem si minimálně jednou (co si pamatuju) užil paní vyučující použít nějakou frázi jako "před rokem 0". Je to smutné.
@whynot-ts9rf
@whynot-ts9rf 2 жыл бұрын
Bude video aj o vojne v Juhoslávii - bosniansko srbská vojna atď?
@tomaskovalik
@tomaskovalik 3 жыл бұрын
Prečo je koniec roka 31.12 a nie 25.12. keď sa ježiš narodil v noci z 24. na 25.?
@K0M4R1K
@K0M4R1K 3 жыл бұрын
to uz su rozne upravy a korekcie, v minulosti bol posledny mesiacom roka februar, aj preto ma pocet dni len "do poctu" aby sedel pocet v celom roku
@janoocot8088
@janoocot8088 3 жыл бұрын
5 :47 myslím si, že je chyba. Jednoduhšie, v kalendáre nemáme čísla jeden, dva, tri... ale poradové prví, druhý, tretí... Od 0 po 1 je prvý, od 1 po 2 je druhý, a tak d´alej. Matemeticka nula je vimenená udalosťou narodenia Ježiša a je to bod rozdelenia medzi starým a novým letopočtom. Prvý rok začíta 1. januar 01. (matematická nula), do 31 december 01r. (prelom 31,dec/1. jan je matemetický 1). Druhý rok začína 1, januára 02r. ... A tak do nekonečna. Pred novým letopočtom je zrkadlový prípad (čísla rokov, mesiace niesu zrkadlové). Rovnako začína prvé storočie, od 1. januar rok 01. a končí 31. december rok 100. (nie storočie jeden, ale prvé storočie )1. január 101r. začína sa druhé storočie...
@jantutoky9529
@jantutoky9529 3 жыл бұрын
cool sveter Sandra : )
@zeretor1
@zeretor1 3 жыл бұрын
Mě dějepis nikdy nebavil a teď už vím proč...málokdo to umí říct takovou formou, která zaujme...nooo a taky moje učitelka byla o dost starší :-) :-):-)
@matejmato9721
@matejmato9721 3 жыл бұрын
Mám otázku... Keď si vravela ze posledný rok 1 pnl bol pred narodením Krista a prvy den roku 1 NL bol deen po narodení ciže 24 (25) decembra. Takže moja otazka znie pokiaľ sa nový rok berie od 1.1. tak potom rok 1 trval iba 7 (6) dní? Dik za odpoveď
@premyslvavrousek
@premyslvavrousek 3 жыл бұрын
Neberte v potaz datum Vánoc a začátek roku. To, že se slaví Ježišovi narozeniny 24. prosince má jinou historii a to, že kalendář začíná v lednu opět jinou. Není to tak, že by kalendář začínal 24 prosince. Ostatně celý kalendář je jen konstrukt mysli pro nějaké chronologické třídění událostí. Představte si, že se narodíte o půlnoci 1.1.2000. Mezi 1.1.2000 - 31.12.2000 je to rok jedna. Váš první rok života. 1.1.2001 začíná váš druhý rok života. 1. března 2001 je vám rok a dva měsíce vašeho druhého roku života. A stejně to jde zpětně. Silvestr před vaším narozením byl posledním dnem roku jedna před vaším narozením. Silvestr rok před vaším narozením byl posledním dnem roku 2 před vaším narozením...
@petrmensik
@petrmensik 3 жыл бұрын
NA ÚVOD MENŠÍ SHRNUTÍ FAKTŮ: Slované měli původně nový rok v den zimního slunovratu, který podle juliánského kalendáře tehdy připadal na 25. ledna. (Toto datum bylo zároveň uznáno celosvětově jako Boží hod vánoční - svátek narození Ježíše Krista.) Do konce středověku se nový rok v Českých zemích počítal opravdu od 25. prosince. Křesťanský letopočet začíná v okamžiku narození Ježíše Krista. V Juliánském kalendáři byl nový rok ustanoven podle dne nástupu konzula do úřadu. Nejprve15. března, ještě z doby kdy měl rok 10 měsíců, a poté nově 1. leden. Současný Gregoriánský kalendář vychází z kalendáře juliánského, avšak současný letopočet je odvozen od Křesťanského vnímaní - nemá nic s Juliánským kalendářem společného. VYSVĚTLENÍ: Jde totiž o pojmy které spolu nesouvisí. Nový rok - 1. leden Den od kterého současný Gregoriánský kalendář počítá začátek roku. Nemá nic společného s narozením Ježíše Krista. "před Kristem" - fráze, nedá se vyčíslit přesným datumem Je odvozena od křesťanského vnímání letopočtu. Vznikla mnohem později než Juliánský kalendář. Slouží pro orientaci v letopočtu . Tuto frázi nelze spojovat s datumem Vánoc, ani z žádným jiným konkrétním datumem v Juliánském kalendáři. Svátek narození Ježíše Krista - 25. prosince Křesťanský svátek kterému byl podle historických okolností stanoven den 25. prosince. Stejně jako má všeobecně každý svátek nějaké datum. Nemá nic společného s počítáním nového roku v Juliánském kalendáři. ZÁVĚREM: Dnešní kalendář funguje takto: Názvy měsíců a den Nový rok je podle Juliánského kalendáře. Počítání let a počátek letopočtu je odvozen z křesťanského vnímání. Okamžik narození Ježíše Krista je pouze výraz pro počátek na ose letopočtu. Nemá nic společného se skutečným dnem Ježíšova narození. Tento den není přesně stanoven. 25. prosinec je pouze symbolické datum svátku, nikoliv skutečné události.
@lukasfilo4205
@lukasfilo4205 Жыл бұрын
Vyborne to robis :)
@AyanaDesign
@AyanaDesign 3 жыл бұрын
Miluju tvoje videa, díky za ně. Ale vždycky si tvou miniaturu spletu s videem kanálu Juraj Vie. :/
@jakubhuscava6734
@jakubhuscava6734 3 жыл бұрын
Súhlasím, miniatúra až zbytočne podobná ako robí Juraj...
@yurkay
@yurkay 3 жыл бұрын
@@jakubhuscava6734 co ma žiarovka spoločne s mozgom?
@jakubhuscava6734
@jakubhuscava6734 3 жыл бұрын
@@yurkay napr. Žiarovka je symbolom nápadu a nápad vzniká v mozgu😏
@yurkay
@yurkay 3 жыл бұрын
@@jakubhuscava6734 dobre určitá logická spojitosť tu je ale ja sa pýtam z hľadiska dizajnu a grafiky
@kiwwi_the_trailsdigger
@kiwwi_the_trailsdigger 2 жыл бұрын
6:42 preco sa neoslavuje novy rok teda 25.12 ?
@TheOgi22
@TheOgi22 3 жыл бұрын
Napadol mi taký grif. Ak by som nakreslil časovú, na ktorú by som si uprostred zaznačil 0, ako by som hovoril o roku od 0 po 1 a ako od 0 po -1? V tomto príklade sa mi krásne zobrazí, že by som mal vlastne rok 0 a -0 čo je volovina. :)
@lordicemaniac
@lordicemaniac 3 жыл бұрын
tak kedy sa teda jezis narodil? v roku -1 alebo v roku 1? alebo na prechode a nemal si co zapisat do obcianky? :D ziadne narodeniny?
@fakkapitalizmus
@fakkapitalizmus 3 жыл бұрын
... sa nevie.
@subkontrabasklarinet
@subkontrabasklarinet 3 жыл бұрын
Ten rozdíl mezi značením let a celými čísly na ose je ten, že rok označuje celý úsek (v našem případě od půlnoci z 31. prosince na 1. ledna až do další půlnoci z 31. prosince na 1. ledna). Nejsou to tedy celá čísla, ale vlastně řadové číslovky pro tyto roční úseky. Mýtus o roku nula bohužel živí i filmy jako Návrat do budoucnosti, který mám mimochodem jinak hrozně rád.
@marekholecek4673
@marekholecek4673 3 жыл бұрын
Je to zajímavé protože je to vlastně jenom všeobecně přijímaná dohoda aby se člověk nezbláznil neboť skutečnou existenci Ježíše Krista nemůžeme dokázat jenomže víru v boha ani v Ježíše lidem sebrat nemůžeme a to i když je naše společnost dost sekularizovaná je to trochu něco jiného ale příbuzná tématika z které vlastně vycházím při psaní tohoto komentáře Taky jsem si to předtím neuvědomoval než jsem viděl video od Patrika kořenáře s názvem Ježíš Kristus toto video vřele doporučuji
@michal55stromko4
@michal55stromko4 3 жыл бұрын
Super si to vysvetlila, pacilo sa mi to takto by sa to malo ucit na vsetkych skolach. Skoda ze slovenske skolstvo je uplne niekde inde 🙈🙈🤦😕
Prečo si ŽENY berú PRIEZVISKÁ svojich MANŽELOV?
7:54
Dejepis Inak
Рет қаралды 139 М.
ŽENA, ktorá sa stala PÁPEŽOM
8:11
Dejepis Inak
Рет қаралды 95 М.
Когда отец одевает ребёнка @JaySharon
00:16
История одного вокалиста
Рет қаралды 13 МЛН
Part 5. Roblox trend☠️
00:13
Kan Andrey
Рет қаралды 2,9 МЛН
إخفاء الطعام سرًا تحت الطاولة للتناول لاحقًا 😏🍽️
00:28
حرف إبداعية للمنزل في 5 دقائق
Рет қаралды 77 МЛН
SLOVENČINA očami Číňanov.  Naozaj ťažký jazyk?
16:14
Pavel Dvořák - Cesty Čínou
Рет қаралды 55 М.
Prečo väčšina čísel začína 1tkou?
3:32
JurajVie
Рет қаралды 217 М.
Najslávnejší FARAÓN | TUTANCHAMON
14:18
Dejepis Inak
Рет қаралды 98 М.
NAPOLEON BONAPARTE | Génius alebo Netvor?
19:03
Dejepis Inak
Рет қаралды 373 М.
VYSOKÉ OPÄTKY boli pôvodne pre MUŽOV!
7:48
Dejepis Inak
Рет қаралды 57 М.
Dejiny Slovenska - od začiatku až do konca
14:32
Broken Arrows Studio
Рет қаралды 108 М.
Rozebíráme populární diety a JÍDELNÍČKY CELEBRIT!
1:24:08
Institut Moderni Vyzivy
Рет қаралды 21 М.