Priklausomybių ligos ir naujos psichoaktyviosios medžiagos (tinklalaidė). 2023 m. 5 epizodas

  Рет қаралды 1,056

Bernardinai LT

Bernardinai LT

Күн бұрын

Priklausomybių ligoms skirto ciklo tinklalaidėje su kunigu Kęstučiu Dvarecku, priklausomų asmenų bendruomenės „Aš esu“ vadovu, kalbame apie pokyčius psichoaktyviųjų medžiagų pasiūlos ir paklausos srityse, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijas ir priežastis, kurios lemia didėjantį šių medžiagų vartojimą.
Nerimą kelia tai, kad narkotinių medžiagų vartojimas ir toliau plinta tarp jaunesnio amžiaus gyventojų, o naujų psichoaktyviųjų medžiagų įvairovė rinkoje kasmet auga. Psichoaktyviosios medžiagos jau ne tik aptinkamos elektroninių cigarečių skysčiuose, bet ir platinamos kitais patraukliais ar iš pažiūros nekaltais pavidalais, kaip antai saldainiai guminukai.
Ką apie šią grėsmingą situaciją mano mūsų pašnekovas kunigas K. Dvareckas, kuriam priklausomybės neganda puikiai pažįstama? Kokias išeitis ir pagalbos priemones į priklausomybės voratinklį įsipainiojusiems žmonėms, ypač jaunimui, jis siūlo? Ir kaip galima apsaugoti vaikus, jaunuolius, kad šie neužkibtų ant kvaišalų masalo?
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2022 m. ataskaitoje rašoma, kad per metus psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo mastas Lietuvoje augo keliomis dešimtimis procentų. Kokios būtų jūsų prielaidos, kodėl taip nutiko?
„Pirmas dalykas - prieinamumas, antras - krūva legalių medžiagų. Mūsų sąmonėje arba atsiranda azartas uždraustam obuoliui, arba kaip tik stabdis, kad jeigu nelegalu - galbūt ne viskas gerai. Dabar Europoje skaičiuojama daugiau kaip 800 medžiagų, kurios vartojamos svaiginimosi tikslais, ir visos jos yra legalios. Gydytojas toksikologas Robertas Badaras galėtų pasakyti tikslų skaičių, jis labai domisi šia tema, - pasakoja K. Dvareckas. - Naujų psichoaktyviųjų medžiagų pakliūna visur. Sulaukėme laikų, kai pradedami padirbinėti net ir senieji narkotikai. Pradedami padirbinėti vaistai. Pavyzdžiui, chebra įsitikinusi, kad vartoja marihuaną, o testai nebūtinai ją rodys - rodys kitas, naujas psichoaktyviąsias medžiagas.
Kaip valstybė turime pripažinti savo bejėgystę. Kai klausiau gydytojo Roberto, kiek tokių medžiagų aptinkama Lietuvoje, - sakė, iki 50-dešimt. Ir ligoninių laboratorijose atliekami šlapimo testai nebūtinai jas parodys iš karto. Turime katę maiše. Šios medžiagos lengvai prieinamos - užtenka turėti išmanųjį telefoną, užsisakyti, kainos juokingos, kurjeris pristatys, broliai kinai jas fabrikais gamina, tik platina ne pas save, bet kitose šalyse, Lietuvoje, kartais parašydami, kad skirta laboratoriniams bandymams, ar dar kokį raktažodį, kad niekas neprikibtų.“
Pasak kunigo, jauni žmonės drąsiai eksperimentuoja. Jie labai pasitiki savimi, galvoja: jeigu matysiu, kad blogai, - bet kada sustosiu. Bet pamirštamas faktas, kad psichoaktyviosios medžiagos veikia mūsų smegenis. Blaivia galva atrodo, kad galiu kontroliuoti, bet vartojant kontrolė prarandama nepastebimai. Ir nors žmogui atrodo, kad situaciją dar valdo, iš tikro seniai jis jos nebevaldo...
„Pagrindinė priežastis, kodėl augo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas - krūva naujų medžiagų perpildyta rinka, lengvas prieinamumas - nebereikia turėti „didelių“ pažįstamų. Ypač gąsdina „veipinimai“. Gydytojas Robertas yra parengęs išsamią paskaitą, kuo elektroninės cigaretės pavojingesnės už tradicines. Žmonės „veipina“, galvoja, kad skanu, ne taip kenksminga, nesmirda, aplinkinių taip neerzina, o iš tikrųjų neaišku, ką rūko ir kuo tai gali baigtis“, - sako kunigas K. Dvareckas.
Kūrybinė komanda: Kostas Kajėnas, Jurgita Jačėnaitė, Jurga Žiugždienė.
Daugiau: www.bernardina....
Priklausomybes turinčių asmenų bendruomenė „Aš esu“. Adresas: Šv. Stepono g. 37, Vilnius. El. paštas: info@asesubendruomene.lt. www.asesubendruomene.lt.

Пікірлер
How To Get Married:   #short
00:22
Jin and Hattie
Рет қаралды 23 МЛН
The Joker wanted to stand at the front, but unexpectedly was beaten up by Officer Rabbit
00:12
The joker favorite#joker  #shorts
00:15
Untitled Joker
Рет қаралды 30 МЛН
Vaidas Arvasevičius apie priklausomybes
42:44
Whatansu
Рет қаралды 8 М.
Psichotropinės medžiagos. Žala ir atsakomybė.
8:05
Kauno diena
Рет қаралды 566