Problem polega na tym, że odkuwki na lufy muszą być 'sezonowane' czyli po prostu leżeć sobie nawet parę lat , żeby pozbyć się naprężeń w materiale. Jeśli użyje się odkuwki wcześniej, to ona się odkształci, czyli lufa będzie krzywa. Jest to wąskie gardło nie tylko rosyjskiej armii, ale w rosji jest to szczególnie zauważalne, bo tamtejsza metalurgia jest wciąż w XX-tym wieku (optymistycznie). Zachodnia lufa wytrzyma 7-8 tysięcy wystrzałów zanim rozrzut stanie się nieakceptowalny, rosyjska połowę tego. I nie, nie ma możliwości zakupienia większej ilości odkuwek. Nie ma ich po prostu na rynku, a jeśli są to można je kupić za dolary.
@krzysztofparski82944 ай бұрын
Problem sezonowania luf minimum 2 3 lata jest dla większości niezrozumiały a to podstawa dla ich wytrzymałości
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
"...tamtejsza metalurgia jest wciąż w XX-tym wieku." Początkach , dodajmy...
@krzysztofparski82944 ай бұрын
@@piotrstrzelczyk5013 Zaklady putiłowskie w czasach carskich prezentowały światowy poziom metalurgii😄
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
@@krzysztofparski8294 Nie bez kozery to napisałem. Tylko (na szczęście dla reszty świata) to zostało na tym poziomie. W tym żeż czasie Prześwietna Akademia Francuska, orzekła,że w zakresie inżynierii materiałowej zostało właściwie osiągnięte wszystko. I roZZjanie się tego trzymają ;)
@klamar1914 ай бұрын
Nie da się tego przespieszyc przez odpreżanie(stress relief)? Produkujemy czesci do samolotów ze stopów tytanu i większość idzie do pieca by pozbyć się naprężeń.
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
9:10 Chodzi o kucie promieniowe: proces formowania metalu, który wykorzystuje promieniowo poruszające się matryce lub kowadełka. Podgrzewany przedmiot obrabiany jest umieszczany między matrycami, które wykonują ruch promieniowy wokół osi, stopniowo nadając mu pożądany kształt i przekrój. Proces ten pozwala na precyzyjne formowanie metalu i kontrolowanie przepływu materiału, co daje jako rezultat wyroby o dokładnych wymiarach i specjalnych właściwościach mechanicznych. Kucie promieniowe znajduje zastosowanie w produkcji elementów o różnych kształtach, takich jak wały, osie i elementy rurowe, a więc i lufy. Do tego procesu wykorzystuje się maszyny specjalnie przeznaczone do kucia promieniowego. Ja bym to nazwał kuźnią promieniowa lub rotacyjną. Bo brak mi w tej chwili rodzimego odpowiednika w głowie. Z przeróbka plastyczną ze 30 lat do czynienia nie miałem. 10:40 Mój starszy znajomy opowiadał mi, że widział w czasach radzieckich (lata 70te), obrabiarkę z nabitym puncem "Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Ameryce. Rok produkcji: 1927". NIe komentuję.
@stefantraczyk75504 ай бұрын
Miłego dnia dla wszystkich obserwujących kanał Marcina Strzyżewskiego 👍🙂
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
25:40 legenda głosi, że gdzieś w środku raju russkogo mira rośnie drzewo lufowe. Niestety trzeba je podlewać wodą ognistą.
@janswiecicki83854 ай бұрын
Witam Panie Marcinie - Dziękuję bardzo z świetną robotę, którą Pan robi - zarówno jeżdżąc jak i nagrywając.
@lukasso4 ай бұрын
Technologię do produkcji luf Rosja będzie próbowała uzyskać poprzez import pośredni z Chin, ale niewiele im to pomoże, podobnie jak zardzewiałe rury przysłane przez Kima. Dodatkowo tłuścioch przysyła im amunicję z saletry i cukru, co nawet lufom z Rheinmetallu by nie wyszło na dobre.
@potrkeblesz28094 ай бұрын
Strzelanie na hektary wreszcie wychodzi a nie celnośc . Super panie Marcinie i pozdrawiam
@piotrchyjek61144 ай бұрын
Rosjanie kłamią na temat uzbrojenia ? Oni kłamią na każdy możliwy temat.
@Marcopolo41174 ай бұрын
Dobre..😄
@PrzemysawGrabskiPrem4 ай бұрын
Obawiam się, że to jest problem poważniejszy, jakieś problemy neurologiczne, bo oni chyba wierzą w te brednie, które wygadują.
@Bzhydack4 ай бұрын
Niekoniecznie wierzą, ale mają kłamstwo tak mocno wbudowane w system polityczny od tak dawna, że nawet mają na to odrębne słowo 😉
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
@@PrzemysawGrabskiPrem Pacjenci w "stanie splątania emocjonalnego."
@tomaszrocki21834 ай бұрын
To nie tak. Jeżeli ruSSkie mówią, że ichni system antyrakietowy zniszczył jakąś rakietę czy też inny pocisk manewrujący to znaczy że zniszczył. Bohatersko przyjął go na klatę. Przecież to oczywista oczywistość.
@wezzsrezascee18344 ай бұрын
11:39 Kocham te spokojne egzotyczne disy u pana
@adamgargas66894 ай бұрын
Cytując Gustlika "Lufa w krzokach" Krótko mówiąc to już było 😂
@Rhakio4 ай бұрын
Niewiem jak w Rosji ale np lufa do polskiego Kraba razem z leżakowaniem stali żeby nie pękła przy produkcji czy podczas strzału zajmuje 5 lat. Przy tej intensywności ostrzału z rosyjskiej artylerii lufy muszą się mocno zużywać. Naturalnie że skończą się szybciej niż podwozia, ciekawe tylko kiedy
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
Aż 5? Jestem bardzo zaskoczony.
@Rhakio4 ай бұрын
@@maciek_k.cichon od odlewu do montażu, obróbka na C&C zajmuje 2 tygodnie, najdłużej to zwyczajnie leżakuje do tego masz próby, testy i certyfikacje. Zdarza się że przy wycinaniu ktoś źle ustawi maszynę lub taka lufa pęknie.
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
@@Rhakio Tak to zrozumiałem. Wiem, że właściwości metalu się zmieniają itd., ale tak długi czas nie mieścił mi się w głowie.
@MrGirgitt4 ай бұрын
W wieloletnim czasie leżakowania odkuwek nie ma nic szczególnego - drewno też leżakuje przed wykonaniem wyrobów, whisky leżakuje tez min 3 lata - kwestia ciągłości procesu produkcji przy danym wolumenie a tenże wolumen w niszowym obszarze wojskowości może (mògł?) nie odpowiadaċ w poprzednich latach potrzebom czasu W. A może po prostu tego nie wiemy, czego nam wszystkim życzę.
@Robert-mr4kh4 ай бұрын
Z tego co się orientuję armia nie zamawia jednego SPG z jedną gołą lufą . Przy założeniu że armia zamówiła 120 SPG Krab samych luf mogło być np 240 . Przynajmniej było by miło gdyby tak było 😂
@tomaszkoter40554 ай бұрын
Mil niespodzianka w niedziele. Pozdrawiam Marcina i życzę dystansu choćby dla zdrowia
@olowrohek95404 ай бұрын
Dzieki za material 👌 i prace
@NazirzEfezu4 ай бұрын
Nasze Kraby powinny mieć wytrzymałość lufy w granicach 1500 -2000. strzałów. Ukraińcy walili z nich nawet po 3500 razy . Trzeba dodać że z krabów walili także pociskami excalibur. Jak zwykle dobry ,rzetelny materiał. Sporo ciekawostek. Pozdrawiam serdecznie i "trzymaj się Ukraino".
@cezarygrad40184 ай бұрын
po 6 tysiącach strzałów możemy strzelać dalej, tylko celność spada, a jak lufa się rozpadnie... mówiąc brutalnie w rosyjskiej armii chyba łatwiej wymienić obsługę niż lufę.
@andrzejp.53274 ай бұрын
wtedy musisz też wymienić armatę
@potrkeblesz28094 ай бұрын
Wystarczy że 3 milimetry rozkalibruje i sobie można na hektary strzelać. Armaty gwintowane szybciej się zużywają. Kiedyś słyszałem że jedna lufa Kraba 8 tys wystrzeleń przeżyła. To jest mega.
@NaqrSeranvis4 ай бұрын
@@andrzejp.5327 dokładnie. Łatwiej wymienić armatę razem z obsługą, niż lufę
@marcinkrainski58284 ай бұрын
@@potrkeblesz2809W tygodniowce Wolskiego z Kamizelą właśnie mówili o Krabie który na Ukrainie wystrzelił te 8k.
@andrzejgwizdon60734 ай бұрын
o😊o ok o99oo ok Opole 99oo9o;;; ;;;o8 16:40 😅99
@eluniaitomek4 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie oraz łapka w górę dla zasięgu
@andrzejcisowski63084 ай бұрын
Ten problem dotyczy wszystkich luf czy to czołgów czy dział samobieżnych czy też broni indywidualnej . W czym rzecz ,lufa wewnątrz pokryta jest warstwą chromu , aby jak to się mówi zlubrykowac tarcie pomiędzy pociskiem a lufa . W zależności od jakość i procesu technologicznego lufa albo zużywa się wolniej albo szybciej , gdy warstw chromu się zużyje , dochodzi do dekalibracji . O wtedy może się zdarzyć wszystko. Pocisk utknie w lufie i eksploduje , albo poleci za blisko , bowiem kompresja w lufie jest zbyt mała .Na targach militarnych eurosratory pokazała się firma która opracowała nową technologię , coś na wzór metalowej porcelany , żywotność .lufy wzrasta o 600% .Narazie oprócz redaktora szopy z defence24 nikt nie zainteresował się w Polsce bliżej taka technologia . Póki co wymieniamy lufy na nowe i dajemy stare do regeneracji . Zregenerowana lufa powinna mieć min 90% skuteczności i wytrzymałości jak przed.
@Robert-mr4kh4 ай бұрын
Problem dotyczy też luf czołgowych o ile prowadzi się z nich ostrzał typowy dla zwykłej artylerii . Podobnie Rosjanie potrafili strzelać ogniem nękającym lub nawet per hektar na zasięgu 8-10 km .
@Kroppo14 ай бұрын
czy naprawde chromowanie ma dotyczyć także lub artyleryjskich?
@EuroMotor14 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Kawał dobrej roboty dziękuję i pozdrawiam 😀😀😀
@DamianBedz4 ай бұрын
Tak wiesz... materiał trwa długo a w sumie można to przeczytać w parę minut w 2 max 3 artykułach..
@kkierczak4 ай бұрын
Jak zawsze super ! Warto wiedzieć wiecej ! Pozdrawiam !
@KogiSyl4 ай бұрын
Jestem na tym kanale po raz enty. Najpierw z ciekawości raz, później znowu jakiś ciekawy kawałek, później tak doszedłem do wniosku że w sumie wszystkie kawałki są ciekawe. No i klapa, kanał wciągł 😅
@greg_not_so82684 ай бұрын
Panie Marcinie, dziękuję za przetłumaczenie artykułu z The Economist. moja subskrypcja wygasła jakieś 7 lat temu, więc dobrze wiedzieć jakie wieści z punktu widzenia Albionu.
@jakubhass12284 ай бұрын
Super materiał, od razu świat robi się fajniejszy....
@jacekdobrowolski91154 ай бұрын
Ciekawy temat. Taka maszyna po naszemu to kuźniarka. Powodzenia w Pana misji.
4 ай бұрын
Dziękuję
@chrishanson97484 ай бұрын
Cóż, Marcinie - twierdzenia pewnych autorów o "nieskończoności" zasobów Rosyjskich (abstrahując od ich przekonań) zakładają pewien poziom kompetencji w tych zasobów używaniu. A praktyka pokazuje, że sięgają do wora bez opamiętania "bo wór wielki i zawsze pełny". Można wyciągnąć pewne analogie do trwonienia majątku przez utracjuszy, nie zdających sobie sprawy jak ten majątek powstał i jak się go mnoży - acz Sojuz zbudował gigantyczne zapasy sprzętu wojskowego poprzez skandaliczną pauperyzację ludności swojej oraz swoich kolonii. Na szczęście Dziad Z Bunkra próbujący udawać nowego Stalina nie jest szachistą 5D i po prostu przejadł srebra swych przodków.
4 ай бұрын
Na szczęście tak. Oczywiście, te środki dałoby się wykorzystać znacznie lepiej. Tylko do tego potrzebne są kadry. A jak to bywa w takich przypadkach, specjaliści nie chcą realizować głupich planów.
@Jurekman4 ай бұрын
Dokładnie, w punkt 👍
@jankowalsky82444 ай бұрын
Thx!
@IrA27X4 ай бұрын
Pozdrawiam i dziękuję za wiadomości!!!!
@VanityFair-zs7uh4 ай бұрын
Dziękuję za material
@maxblitz23854 ай бұрын
Należy także nadmienić iż człowiekowi rosyjskiemu bardzo średnio się funkcjonuje bez stosownej lufy z rana🥴
@sebastiankaminski37914 ай бұрын
kaliber minimum 100 😂
@Co_By_Tu_Zepsuc4 ай бұрын
Może być i 50 Ale wtedy seria z automatu😂
@tomaszrocki21834 ай бұрын
@@Co_By_Tu_Zepsuc Z rana dobre jest troszkę sportu. Najlepiej sztafeta cztery razy sto bez zakąski
@grzesieks.1804 ай бұрын
@@tomaszrocki2183trzy sekundy na setkę jak to mawiał pewien król strzelców...
@tomaszrocki21834 ай бұрын
@@grzesieks.180 Pan Grzegorz to jednak zawodowiec starej daty jest. 4 x 100 nawet dzisiaj zrobiłby w jedną Wentę. Ja jako amator bez przygotowania to może w jedną Gołotę. Może.
@danieljewasinski5734 ай бұрын
Słuchając pana Marcina i czytając komentarze dowiaduje się tylu ciekawych rzeczy z zakresu technologii produkcji luf. Jestem czlowiekiem technicznym, ale nie spodziewałem się że wyprodukowanie tej zdawaloby się nieskomplikowanej części działa jest tak czaso i pracochłonne.
@plrc45934 ай бұрын
Z cyklu: problemy trzeciego świata.
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
Życzę Moskowitom wiele luf. Przynajmniej po jednej na każdy bliski okrągłemu otwór Z-grażdanina. Ale niech się nie ograniczają tylko przeze mnie😆
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
5:10 A spora część amunicji od Kima przyczynia się do szybszego zużycia luf. Ba! żeby mieć kaliber 203 do 2S7 "Pion", kanibalizują znajdujące się w rezerwie "młoty Sstalina" 203 mm haubice B-4 wz.1931, które mają krótszą lufe i mniejsza tym samym donośność, ale są, zachowane w rezerwie strategicznej. Cóż, ciężarówki ZiS-5 "S gory jechat' a pod goru pchat' " już się epizodycznie tu i ówdzie pokazały.
Prędzej braknie im sprzętu niz pieniędzy. W systemie fiducjarnym pieniądze można po prostu dodrukować - co się zresztą dzieje (na całym świecie zresztą). Owszem, ma to przełożenie na inflację, ceny, kredyty, ale może to trwać jeszcze dłużej. Chińczycy im maszyn do produkcji luf nie zprzedadzą - nie ma takiej szansy. Natomiast mogą sprzedać lufy. Zgadzam się, że jest to kolejny kamyczek do osuwisk,a ale wciąż nie ten główny, decydujący o zejściu lawiny. W mojej ocenie decydującym będzie czynnik ludzki.
@jerzybiedrzycki23574 ай бұрын
Działo ze stosunkowo krótką lufą to haubica. Armaty mają znacznie dłuższe lufy. Z haubicy strzela się głównie stromotorowo, a z armaty strzela się głównie na wprost. Armaty są celniejsze, ale mniej trwałe. Są jeszcze moździerze, mają jeszcze krótsze lufy niż haubice i strzelają wyłączanie stromotorowo. Istnieje firma działa zwana armato-haubicą , właśnie np Krab, zdolna zarówno do celnego strzelania na wprost jak i stromotorowo. Mają długie lufy jak armaty ale strzela się z nich bardziej jak z haubic, bo stromotorowo na duże dystanse.
@andrzej91844 ай бұрын
👍👍👍
@taith24 ай бұрын
Z tego co pamiętam, porządne lufy artyleryjskie są wykonywane ze stalowych wykówek które odleżały swoje lata To oznacza, nie da się wyprodukować od zaraz więcej luf nawet jeśli ruscy postawili nowe fabryki w dniu wybuchu wojny, chyba że sprzęt o niższym zasięgu i częstszym serwisie
@DessicatedCadaver4 ай бұрын
Panie Marcinie, troche nie tak z tym czytaniem tekstu 9:30. Tu nie chodzi o to ze sa tylko dwie takie maszyny rotacyjne i kazda produkuje 100 luf rocznie (suma sumarum 200). Raczej sa dwie FABRYKI i kazda produkuje rocznie 100. Ile kazda fabryka posiada tych maszyn rotacyjnych nie sprecyzowano, i co za tym ile kazda maszyna jest zdolna wyprodukowac, tez nie jest powiedziane. Powiedziane jest tylko ze obie FABRYKI (nie: MASZYNY), produkuja 200 luf rocznie razem, i liczba tych maszyn jest ograniczona. Wielkie dzieki za wspaniala robote!
@jakubhass12284 ай бұрын
Dziękuję
@barbarakazieczko93884 ай бұрын
Dziękuję Marcinie za Twoją pracę i przekaz informacji ! Trzymaj się Ukraino 🇺🇦💖
4 ай бұрын
dzięki
@maciejluczkiewicz4 ай бұрын
Kiedyś zwróciłem uwagę na ten problem, fajnie że zostało podjęte. Nie wiem jak to jest w artylerii, ale w np. karabinach precyzyjnych, szczególnie w tzw. szybkich kalibrach zużywają się dość szybko, po kilku tysiącach strzałów. Potem celność zaczyna coraz mocniej spadać. Oczywiście nadal strzela, ale nie trzyma skupienia. W artylerii jest pewnie większa żywotność, ale ona strzela raz za razem, często bardzo się przy tym grzejąc.
4 ай бұрын
Podobno Niemieckie lufyu w PZH2000 może wytrzymać nawet 20 000 strzałów, ale to brzmi aż nieprawdopodobnie. Oficjalnie zwykle to jest kilka tysięcy na lufę
@ukaszolszak19834 ай бұрын
Rosyjskie lufy, rdzewiejcie i kończcie się. Dzięki za materiał Marcin. Trzymaj się Ukraino!
@marekmarek82254 ай бұрын
Chciałbym usłyszeć o sytuacji tak konkretnie o naszych zapasach ,produkcji
@sebastiankaminski37914 ай бұрын
a to wiesz, że zadając takie dziwne pytania szybciej usłyszysz pukanie do drzwi naszej SB
@karolwandzioch84304 ай бұрын
O takich rzeczach poza biurami logistyków i sztabowców WP lepiej nie rozmawiać
@marcinmarcinek89274 ай бұрын
Dzięki
@pikaczu28754 ай бұрын
A co się dzieje z zużytymi lufami? Muszą zostać przetopione czy wymagają zabiegów innego rodzaju bez konieczności przetapiania. Rosja nie tworzyła maszyn o produkcji luf? Jak to możliwe żeby nie skopiowała nawet tych maszyn. To jakie maszyny produkowały lufy w czasach zsrr tysiące sztuk?
@some2guy4 ай бұрын
ruszasz dość ciekawy temat. Stop trzeba odnowa przetopić wyprasować co trwa bardzo długo później z jednego kloca obrobić i zrobić to tak by nie stwarzała zagrożenia aż do skonczenia swojego resursu, spieprzenie czegokolwiek w trakcie tej długotrwałej obróbki powoduje że cała seria pójdzie na złom . Obróbka stali nie jest taka łatwa jak się wydaje mi mimo dość dużego doświadczenia nie potrafiliśmy stworzyć dużego dość cienko opancerzonego kadłuba który by nie pękał (polskie kadłuby do kraba)
@wertuqq4 ай бұрын
Bo zrobić dobrą lufę nie tak łatwo. Chociażby Amerykanie stosują w Abramsach lufy niemieckie produkowane w USA na licencji.
@Rhakio4 ай бұрын
Musisz to przetopić ale nie możesz z tego zrobić odrazu lufy. To jest ogromny problem. Rosja nic nie musiała kopiować bo mogli wszystko kupić, w fabrykach czołgów też używa się sprzętu jeszcze z 1940 roku
@rafakomorowski3524 ай бұрын
@@some2guy pękanie było związane z użyciem złych materiałów.
@MirekA24 ай бұрын
@@wertuqqnie masz racji lufy są wymiene ale sporo sie rużnią
@andrzejwojcik99604 ай бұрын
Wzasadzie sezonowanie materialu wydluza proces produkcji a nie sama obrobka.
@tomaszkoter40554 ай бұрын
Gdzieś z miesiąc temu widziałem info w nie Ie o sprzedaży luf do Rosji przez Serbie …
@ryszardlatka62824 ай бұрын
dziękujemy za jak zwykle rzeczowe informacje. oby jak najszybciej rosjanie zostali odesłani - ( najlepiej w czarnym worku )
@MrBrudnywieprz4 ай бұрын
Świetna robota jak zawsze! Pozdrowienia!
@arekpodel4 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍
@robertiwanski39194 ай бұрын
Wyjątkowo ciekawy temat. Nigdy nie analizowałem problemu wojskowości z tego punktu widzenia
@longinzaczek58574 ай бұрын
W historii wojny lądowej się o tym raczej nie wspomina - natomiast przy każdym właściwie opracowaniu dotyczącym ciężkich okrętów wojennych (pancerników) temat jest poruszany
@mariuszmusia81443 ай бұрын
Skuteczny komentarz dla zasięgów składający się z minimum siedmiu słów. Pozdrawiam
@naddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa4 ай бұрын
Złe lufy? Przecież ten czołg rozkraczał się na prostej drodze jadąc na paradzie przy pięknej pogodzie. Lufy mieli robić Francuzi, albo my dla Francuzów a oni tylko malować i wysyłać. Podobnie jak to kiedyś było z kadłubami okrętów.
@NetpobedaLgataeva4 ай бұрын
Sprostowanie: Nie Żuk polny, tylko Żuk gnojowy (Geotrupes (Geotrupes) stercorarius) - chrząszcz z rodziny gnojarzowatych i podrodziny Geotrupinae.
@szymond34084 ай бұрын
czy polny, czy gnojny, jest o wiele pożyteczniejszy niż uczestnicy miesnych szturmów
@jn12054 ай бұрын
a kogo to , moher?
@NetpobedaLgataeva4 ай бұрын
@@jn1205 Przecież jest wyraźnie napisane: Uczestników mięsnych szturmów.
@jn12054 ай бұрын
@@NetpobedaLgataeva nie wiem o co ci biega
@NetpobedaLgataeva4 ай бұрын
@@jn1205 Po prostu taką mam pracę, dostaję kopiejkę za wpis. Moim zadaniem jest opisywać z czym kojarzy mi się Federacja Rosyjska, więc rzetelnie piszę, że kojarzy mi się z łajnem.
@andrzejwojcik99604 ай бұрын
Po dwudziestu latach magazynowania stali na zewnatrz jest bardzo normalnym procesem produkcji . Im dluzej stal sezonije sie na zewnatrz tym luga bedzie bardziej odporna i bardziej wytrzymala. Sezonowanie metalu to standardowa procedura. Pozdrawiam
@milmac254 ай бұрын
Taktyczny komentarz dla zasięgu 😊
@hexalik13654 ай бұрын
Komentarz taktyczny dla zasięgu 😎
@paweszlachetko86444 ай бұрын
Ciekawe 😊
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
19:40 Musi też być dłuższa, a więc trudniejsza do precyzyjnego wytoczenia. Chodzi o drogę przyspieszania pocisku.
@piotrstrzelczyk50134 ай бұрын
25:50 Sięgają po lufy od B-4 obrazca 1931 goda. Vide: moje komentarze. Cóś sie Panie Majster ze złomu dobierze. Czekam na tankietki T-27 i Tank-18 MS (Maszina Smiuerti:: dla załogi) 27:05 Mogliby dostarczyć także gotowe lufy, jako "wysokociśnieniowe rury kalibrowane". Pecunia non olet. A Chińczycy zawsze byli wyznania handlowego. Cała nadzieja w Iranie. 31:42 Ładunki miotające A.D. 1945 wypełnione szczurzymi i mysimi bobkami. Tego, szczerze, Kremlinom życzę.
@zwierzak20124 ай бұрын
dobrze, że jest strzałka czerwona w miniaturce, bo taki zwierzak jak ja mógłby pomyśleć, ze lufa artylerii jest tam gdzie zwierzak ma ogonek. a poza tym te marcińskie miniaturki (a może to nie miniaturki, bo się nie znam) to mnie fascynują.
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
Zaraz, to ten korkociąg nie jest tylnią lufą zwierzaka?
@Corum.z.Dunajca4 ай бұрын
Witam waśći ✌️😎
@janwrobel89124 ай бұрын
To teraz czekamy na rakiety z rur z głowicą z pocisku artyleryjskiego. Albo rosyjskich trebuszy.
@Mobby744 ай бұрын
Poczucie humoru Marcina nie opuszcza ;)
@Sustainerz4 ай бұрын
Przez pana akcent czy to wade wymowy, juz widzac sama minaitruke czytam ja jakbym pana slyszal i tym razem sprawilo mi to klopot haha, pozdrawiam super kontent
@aneta39904 ай бұрын
Dupek
@Sustainerz4 ай бұрын
@@aneta3990 Czemu :(
4 ай бұрын
To wada wymowy, nie da się jej ukryć;-)
@66lucjan4 ай бұрын
29 minuta, widzimy zniszczone działo jako przykład zużytej lufy lub wadliwego pocisku. No raczej, Panie Marcinie, widzimy tylko i wyłącznie zniszczone działo.
4 ай бұрын
?
@bartlomiejpiszczek39874 ай бұрын
Dokładnie. Zresztą, jeśli od ciągłego ognia raz za razem, ktoś nie doprowadził lufy do przeciążenia termicznego, o ile w ogóle jest to możliwe w tej broni , to raczej zniszczenie nie jest skutkiem zużycia lufy. Zajechana lufa, nawet juz praktycznie bez gwintu ( w przypadku gwintowanych), dalej będzie strzelać. Jedynie o celności nie będzie już mowy.
@andrzejwojcik99604 ай бұрын
Jesli sa to przygotowki do luf moga lezec nawet nie zakonserwowane i zardzewiale. Nie bedzie to mialo zadnego negatywnego wplywu na material.
@kordiandugi79674 ай бұрын
Na tej zasadzie co stoją przy zakładach kolejowych koła kolejowe przed obróbka ?
@Lolziom134 ай бұрын
O, cięcie w złym miejscu.
@andrzejwojcik99604 ай бұрын
tego pewny nie jestem ale jesli sa to przygotowki przed przetoczeniem to na pewno sa sezonowane. Sezonowanie powoduje poprzez roznice temperatur pomiedzy zima a latem odprezenie naprezen powstalych podczas odlewu i stygniecia.
@ToolMan1284 ай бұрын
Uwaga zawieje pesymizmem. Rosji brakuje Luf, Rosji brakuje ciężarówek, ludzi BWP, czołgów. Jednym słowem wszystkiego a mimo wszystko prą powoli do przodu.....
@andrzejczumarek27774 ай бұрын
a jak już naprawdę zabraknie sprzętu i ludzi to mogą rzucić atomówkę więc lepiej niech im nic nie zabraknie
@MaacAbra4 ай бұрын
A czy wiadomo, kiedy zostały zakupione te austriackie maszyny do wykuwania luf i od kogo?
@mariok24714 ай бұрын
👍👋🏻👋🏻👍
@grzegorzbuchalski81394 ай бұрын
System artyleryjski bez lufy, wot ruZZka technika.
@wesolyobibok4 ай бұрын
Przy bardzo rozbudowanych wojskach rakietowych, mogę sobie wyobrazić brak klasycznej artylerii lufowej! To samo dotyczy czołgów (patrz Kornety).
@1313andrzej4 ай бұрын
Na to wychodzi że trzeba wysłać drony na fabryki produkujące newralgiczne podzespoły potrzebne do produkcji uzbrojenia
@grzegorzgubernator4 ай бұрын
Rosja zmierza do wielkiej czarnej dziury 😂 Oby jak najszybciej
@jn12054 ай бұрын
w d...?
@naddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa4 ай бұрын
Raczej prosto w Chińskie łapska. Nie wiem czy jest to wiadomość z której można by się cieszyć, że będziemy mieć granicę z Chinami.
@jn12054 ай бұрын
@@naddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Chińczyk nie umie walczyć , jak dowodzi historia
@naddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa4 ай бұрын
@@jn1205 Bo nie musi. Nigdy nie musiał i nigdy nie będzie. Nawet Mongolskie armie nie dały im rady, a walczyć umieli jak mało kto.
@jn12054 ай бұрын
@@naddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa poczytaj historię , zajęli ich Mongołowie , Japończycy , Anglicy , Portugalczycy , Rosjanie lali itd
@XxXuzurpatorXxX4 ай бұрын
Za każdym razem kiedy jest dyskusja o tym ile i kiedy się Rosji skończy sprzęt do napadania na sąsiadów zastanawiam się, czy ambicje Putina są warte kanibalizowania się całkowicie - tzn do poziomu gdzie zjednoczone siły cesarstwa Mongolii będą mogły wjechać na syberię i rosja nie będzie migła z tym nic zrobić, bo nie będzie sprzętu do prowadzenia wojny.
4 ай бұрын
Ten człowiek już dawno pokazał, że myśli do przodu od śniadania do obiadu, a na kolację jest zdziwiony. Te ambicje w ogóle nie są warte, nawet jakby zajął Kijów w 3 dni nie przyniosłoby to Rosji ani dobrobytu, ani potęgi, ani szczęścia.
@andrzejczumarek27774 ай бұрын
nie zapominaj o atomówkach
@piotrt54234 ай бұрын
Był ostatnio u ruskich materiał o tym, że odswieżają bardzo dużo starych i nawet zniszczonych T-72. I odrazu na front, więc nie muszą wysyłać T-90. W materiale powiedziano, że remontują puszķę takiego czołgu a montowana jest tylko nowa wieża
4 ай бұрын
Mają dużo kreatywnych metod, bo na produkcję nowych ich nie stać
@SRB_PL4 ай бұрын
Pytanie czy Ukrainie uda się zrobić jakiś przełom przed zawarciem przymusowego pokoju? Patrząc co się dzieje w USA to dobrze to nie wygląda. Rosja słabnie. Sankcje nałożone na przelewy bankowe mocno utrudniają handel rosjanom. Problemy ze sprzętem i rafineriami daje nadzieje, że mogą mieć problem z prowadzeniem dalszej wojny. Najgorzej jak nastąpi pokój na warunkach Putlera. Będzie bardzo nieprzyjemnie.
@romanoprodagio95024 ай бұрын
Ruszyly żniwa. Czy znowu bedzie poroblem z wagonami? Jak krąży zboże po Europie? Czyje sa terminale zbozowe?
@maciek_k.cichon4 ай бұрын
A wagony PKP Cargo rdzewieją na stacjach. Chyba nawet nie musieli ich czyścić po wożeniu węgla zimą...
@IreneuszGaka3 ай бұрын
Ukraina wypchnęła flotę czarnomorską odblokowując morskie szlaki handlowe sprzed wojny więc zboże znowu może być ładowane na statki tak jak wcześniej.
@andrzejmatuszczyk96644 ай бұрын
Trudności związane z produkcją dobrych luf spowodowały rozwuj niekierowanej artylerji rakietowej i kierowanej w późniejszym okresie. Oraz ręcznych rusznic średniego i dużego kalibru. Co prawda zasięg tych rusznic jest mały w porównaniudo artylerji lufowej ale siła uderzeniowa porównywalna. Tylko bogate kraje stać na bardzo celną i dalekosiężną aartylerję lufową. Polski przemysł zbrojeniowy zamiast Karakali zakupił francuską najnowszą lufownie zbudowaną dla Rosji. Ale życzliwi Austryjacy i tak spr,edali Rosjanom swoją. Czemu? Prawie cały gaz ziemny używany w Austri płynie z Rosji.
@JaTylkoNiosePomoc4 ай бұрын
Panie Marcinie, to się nie dodaje. Czymś musieli naprodukować te dziesiątki tysięcy luf za sowietów i najprawdopodobniej ta maszyneria do produkcji gdzieś stoi. Jak Pan zauważył to są lufy krótkie, a malutka wydajność dotyczy przypuszczam sprzętu do robienia długich luf (do tych ich "Koalicji"). Problem jest jednak w innym miejscu. Żeby zrobić dobrą lufę trzeba mieć odkuwkę, a ta odkuwka żeby spełniła swoją rolę to musi odleżeć pod dachem z rok, żeby usunąć z materiału naprężenia. Procedura ta (z leżakowaniem odlewu) stosowana jest dość często przy produkcji kadłubów obrabiarek. Tu jest wąskie gardło produkcji wszelakiej i żeby cokolwiek wymieniać na nowe, to w zeszłym roku odlewnie powinny narobić odlewów które teraz mogłyby być dopiero skrawane i przeciągane. Ale tą są ruskie i u nich wymiana lufy będzie droższa niż nowa obsługa działa więc będą strzelać do końca.
@Bzhydack4 ай бұрын
To że sprzęt do produkcji luf był za sowietów nie znaczy że on nadal jest. W latach 90 mogły się z tym sprzętem podziać różne rzeczy, mogła zostać sprzedana, rozkradziona, mogły się po prostu zużyć lub popsuć. I nie wiemy czy Rosja ma możliwości ich naprawy/zastąpienia.
@JaTylkoNiosePomoc4 ай бұрын
@@Bzhydack Mogły, ale nie musiały. Wojskówka nie ma tendencji do pozbywania się maszyn produkcyjnych. Chciażby przykład z tego materiału, produkcyjne graty pamiętające jeszcze Lenina tam stoją. I taka ciekawostka z polskiej produkcji wojskowego złomu. W polskiej fabryce jeszcze w 21 wieku widziałem linie do produkcji zawieszenia do któregoś tam BWP. Stało to i tyle.
@jacekwozniak93464 ай бұрын
Wiele dużych fabryk skupuje stare obrabiarki aby na bazie ich korpusów zbudować zupełnie nowe maszyny.
@Daruiusz714 ай бұрын
👍
@andrzejp.53274 ай бұрын
Właśnie oglądałem Katza. Gościnie występował Rosjanin (mieszkający w USA) i według nich FR jest w stanie produkować nie 28-30 sztuk T-90 rocznie tylko miesięcznie. Bardzo zdziwiony powoływał się na ten sam Economist. Co i tak nie rekompensuje strat, ale 300 sztuk rocznie to nie 30.
4 ай бұрын
To nie Ruslan Lewijew?
4 ай бұрын
Takie rozbieżności są naturalne, przy czym cytowany tutaj artykuł mówi o 30 całkiem nowych plus tych modernizowanych. To też może mieć znaczenie
@andrzejp.53274 ай бұрын
Tak, Lewijew.
@ripLunarBirdCLH4 ай бұрын
Ze znalezionych przeze mnie danych wynika, że polski AHS Krab strzela standardowymi pociskami na odległość do 40 km, a jego lufa wytrzymuje około 6000 strzałów. No to teraz sobie to porównajcie z dwoma tysiącami strzałów max i zasięgiem 25 km w przypadku rosyjskiej artylerii...
@7nevada4 ай бұрын
Niechże Moskalom skończy się wszystko i to jak najszybciej
@jezalb27104 ай бұрын
Na pohybel putlerowi Jeden dwa trzy cztery pięć sześć siedem osiem 🎉🎉🎉 😊😊😊😊 😂😂😂
@SPAWN306704 ай бұрын
Pieniądze od Europejskiej części NATO dla Ukrainy nie powinny być problemem. Po upadku zsrr, Europa zaoszczędziła na wojsku 1,8 biliarda dolarów., a no tak wydali je na różne socjale.
@tomaszakadr_dres21674 ай бұрын
Rotary forging machine to prasa obrotowa do kucia
4 ай бұрын
Dziekuję, dobry człowieku
@pawelbroda73914 ай бұрын
warto pamietac o sojusznikach Rosji Białoruś, Osetia Południowa, Abchazja, Syria, Birma byc moze Gruzja, Kirgistan, Tadżykistan, Laos, Azerbejdżan, Turkmenistan.
@pawelbroda73914 ай бұрын
Naddniestrze
4 ай бұрын
Drżyjmy przed ich potęgą. Przy czym Azerbejdżan i Gruzja wspierać Rosji, jeśli nic gwałtownego się nie wydarzy, nie będą
@PiotrDaimler4 ай бұрын
Co do obrabiarki do produkcji luf. Jaka jest i czy istnieje prawidłowa polska nazwa, nie wiem. Natomiast jest to obrabiarka łącząca funkcje tokarki, frezarki, wiertnicy i diabeł wie czego jeszcze. Łącznie z kuciem obrotowym. Im dłuższa lufa tym wymagania co do jakości maszyny są większe. W Polsce najlepszą tego typu maszyną dysponuje Huta Stalowa Wola. Możliwość wykonania lufy o długości ok. 9m. Dla zainteresowanych. Warto poszukać informacji o technologii produkcji luf przed niemal 100 lat. Była zupełnie inna. W zakresie luf o kalibrze 200+mm liderem technologii był koncern Kruppa. Dla inżynierów: "okiełznali" problem naprężeń dla połączeń wciskowych (zagadnienie Lamego)
4 ай бұрын
To faktycznie ciekawe zagadnienie
@greg_not_so82684 ай бұрын
co do luf, to co prawda tylko w Netfliksie pękały i w trakcie oblężenia Konstantynopola, ale chyba Wschodnie Cesarstwo było i tak słabe, że Sulejman(?) zdobyłby i bez tych armat.
@SierotaLobzygano4 ай бұрын
Kuźniarka
@KogiSyl4 ай бұрын
Podobno zachodnie systemy artyleryjskie mają lufy o resursie 500 wystrzałów, a Polska wyszła przed szereg prosząc o mocniejsze.
4 ай бұрын
The barrels of the PzH 2000 had according to the Rheinmetall CEO Armin Papperger an expected lifetime of around 4,500 shots. But to the surprise of the manufacturer the barrels of the PzH 2000 have achieved in Ukraine a shot count of up to 20,000. www.n-tv.de/wirtschaft/Rheinmetall-Chef-raeumt-Verluste-deutscher-Waffen-in-Ukraine-ein-article24181343.html Tłumaczenie za wikipedią.
@rolandfoye75094 ай бұрын
Tak całkiem na poważnie zastanawiam się, czy u Rosjan ktoś myśli nad tymi lufami... Ktoś u nich zauważył ten problem? Ktoś zaczął kalkulować te rzeczy?
@krzysztoftabaczynski72224 ай бұрын
Nie zgodził bym się na publiczne wystąpienia osoby z wadą wymowy. Nie było nikogo lepszego?
4 ай бұрын
To nie oglądaj. Naprawdę, mam głęboko w zadzie twoje pozwolenie
@cathulhu37724 ай бұрын
Opowiem dowcip o T14 Armata: ... ... Oj nie mam :(
@MPKb194 ай бұрын
Działający komentarz dla statystyk kanału, który posiada minimum siedem słów
@bremus87404 ай бұрын
rosjanie nienawidza swiata zachodniego, a mowia na czolgi танки (tanki)
@krzysztofparski82944 ай бұрын
Od ponad 100 lat😄
@bremus87404 ай бұрын
@@krzysztofparski8294 i od powstania komunistycznych rzadow siali propagande antyzachodnia
4 ай бұрын
Generalnie zapożyczenia językowe to codzienność nie tylko w Rosji. Problem polega na tym, że oni potrzebują zewnętrznego wroga, żeby kontrolować ludzi
@bremus87404 ай бұрын
wiem panie marcinie. śmieszy mnie tylko to, ze widac w ich historii, jezyku czy kulturze, ze mimo wszystko sa częścią swiata zachodniego, ale wola bawic sie w jakies sztucznie wektorowanie w strone azji
@IreneuszGaka3 ай бұрын
XD
@ThomasRoll-lo4fj4 ай бұрын
Większość luf artyleryjskich Układu Warszawskiego była produkowana przez Czechosłowację.
@sebastiangw13434 ай бұрын
Panie Marcinie czy to prawda że jest aplikacja pozwalająca na podawanie namiarów na cel (powiedzmy dla mieszkańców okupowanych terenów ) ?
4 ай бұрын
Są aplikacje i dla wojskowych i dla cywilów do zgłaszania celów
@piotrbieniaszewski88104 ай бұрын
Jeżeli Rosjanie wystrzeliwują rocznie 3 mln pocisków a lufa wytrzymuje 4 tys. wystrzałów to rocznie tracą 750 luf a produkują 200 to roczna strata wynosi 550 luf (praktycznie pewnie mniej bo lufa wytrzymuje pewnie więcej niż resurs) .Jednocześnie w/g danych ukraińskich tracą ponad 5 tys. dział i systemów artyleryjskich rocznie, czyli zużycie luf zwiększa te straty o nieco ponad 10%. Fajnie ale nie jest to znaczące.
@zbigniewwojdak32884 ай бұрын
Dzięki za odcinek i pozdrawiam i oby ruskim brakło wszystkiego jak najszybciej i jak mawiał "klasyk" cyt "i nie będzie niczego...'!!!😂
@some2guy4 ай бұрын
ciekawy temat. Właśnie dlatego Polskie Piony poszły do muzeów
@MirekA24 ай бұрын
Akurat pion bardzo fajny sprzent szkoda go ale lufy dla 20 systemuw produkować to niesimieszny żart
@karolwandzioch84304 ай бұрын
@@MirekA2Pion jest fajny ale ma dużo wad w porównaniu z zachodnimi systemami. Wolno się go rozstawia i składa, załoga pracuje bez ochrony. W realiach Zimnej Wojny było to akceptowalne ale teraz to za duże ryzyko.
@MirekA24 ай бұрын
@@karolwandzioch8430 a jakoś uźywa się jeszcze artylerię holowaną
@karolwandzioch84304 ай бұрын
@@MirekA2 a i owszem tylko zobacz, że nowoczesna haubice holowana rozpakujesz, wykonasz misje ogniowa i spakujesz w 10 - 15 minut. Pion jest jednak w innej kategorii wagowej.
@MirekA24 ай бұрын
@@karolwandzioch8430masz rację ale przy zastosowaniu nowej technologii luf i amunicji mógł by mieć ogromny zasięg po modernizacji .i nie mówię że w tym momencie miał by sens tylko bardziej w latach 90 bo teraz to i holowana nie ma najmniejszego sesu
@66666000666664 ай бұрын
Austria i Węgry (oraz w mniejszym stopniu Niemcy) to ogryzki po dawnej świetności. I tutaj rosyjskie hasła o rewizji porządku Europy i świata trafiają na podatny grunt, dlatego postawa tych krajów jest taka a nie inna. Chętnie wróciliby do granic sprzed I. wojny a Putin kusi.
4 ай бұрын
Ujmę to tak, są tam ludzie, którzy mają takie poglądy. Nie obserwuję jednak, żeby stanowili oni większość
@66666000666664 ай бұрын
Ale są to wpływowi ludzie. Przykład Orban, a w Niemczech może wygrać AfD i będzie podobnie. Powinni jednak wiedzieć, że Ruscy nigdy nie trzymają się obietnic.