Пробудження національного життя в західноукраїнських землях. Кирило-Мефодієвське товариство.

  Рет қаралды 858

Радіо Марія Україна

Радіо Марія Україна

Күн бұрын

Нова програма циклу Magistra vitae з істориком Юрієм Комаровим була присвячена завершенню теми щодо розвитку соціальних рухів в Україні першої половини ХІХ століття. Докладно поговорили про значення Кирило-Мефодієвського братства та особливості національного життя в Західній Україні.
Власне, була викладена історія нелегальної політичної організації - Кирило-Мефодієвського товариства (1846) та її історичне значення. До її засновників належать: В. Білозерський, М. Гулак, М. Костомаров, П. Куліш, О. Маркевич. У роботі товариства активну участь брав Т. Шевченко (на світлині - репродукція картини “Шевченко серед кирило-мефодіївців” К. Крикова, написана у 1963 р.)
Основним програмним документом була “Книга буття українського народу”, що передбачала створення демократичної федерації християнських слов’янських республік; знищення царату, кріпосного права та станів; утвердження демократичних прав і свобод; рівність в правах на розвиток національної мови, освіти, культури; поширення християнства на весь світ.
Надзвичайно цікавим є опис “детективного” боку історії Китило-Мефодіївського товариства наданий М. Поповичем в “Нарисі історії культури України”:
“Перебільшувати роль «Кирило-Мефодіївського товариства» як нелегальної організації було однаково вигідно як царській таємній поліції, так і тим авторам, для яких уся історія є історією або боротьби класів, або визвольних змагань. Тому певний інтерес становить також і «детективний» бік історії Кирило-Мефодіївського товариства.
Він виглядає таким чином. Студент Київського університету Олексій Петров зняв квартиру в домі протоієрея Андріївської церкви, в невеличкому будинку, що стояв десь біля самого верху Андріївського узвозу. Через тонку стінку він чув розмови, що велися в кімнаті в іншого квартиранта, кандидата права Миколи Гулака. Розмови, як він зрозумів, були «антиправительственні». Натхненний цікавістю і природженим провокаторським талантом, Петров завів знайомство з сусідом і поволі почав викликати його на відвертість. Довірливий і азартний Гулак став агітувати Петрова приєднатися до якогось таємного товариства. Петров написав донос на ім’я попечителя навчальної округи. Справа негайно опинилася на столі у головного начальника III відділенням Його імператорської величності власної канцелярії генерал-ад’ютанта графа О. Ф. Орлова (з 1844 р. він змінив на цій посаді О.Х. Бенкендорфа), і той з благословення наступника престолу великого князя Олександра Миколайовича почав справу про арешт Миколи Гулака.
18 березня 1847 р. поліція з’явилася на квартиру Гулака на Андріївський узвіз для обшуку та арешту молодого юриста. Поки йшов перегляд паперів, Гулак попросився до вбиральні. Приставу Андрію Юнкеру здалося, що арештований може знищити важливі докази державного злочину, і він кинувся перевіряти нужник. Сучасної сантехніки тоді не було, і мужньому приставу вдалось викопати в нужнику «преступную рукопись «Закон Божий», брошенную Гулаком. За что назначено в награду: частному приставу Юнкеру 200 рублей серебром, а полицейским служителям 15 рублей серебром». Одержав грошову нагороду і в знак заохочення був прийнятий на постійну роботу в III відділення і донощик, але згодом за нечистоплотність у справах його звідти вигнали й відправили на службу десь в північну глушину.
На цьому, власне, детективна частина закінчується, хоча з’ясування кола підозрюваних осіб та їх арешти, допити, аналіз документів та оформлення справи зайняли ще деякий час, треба сказати, невеликий, бо вже 26 травня 1847 р. граф Орлов направив царю доповідь про діяльність Кирило-Мефодіївського товариства і пропозиції щодо покарання його членів, з якими Микола повністю погодився. При всій неповороткості тодішньої системи зв’язку і колосальних відстанях - а справа велась під безпосереднім наглядом імператора - варто подивуватись оперативності царського розшуку, що швидко знайшов усіх у різних кінцях краю, посадив, провів розслідування і в три місяці закрив справу.
_____________________________
🙏 ПІДТРИМАТИ НАС 🙏 можна за допомогою:
💳 будь-якої банківської картки через LIQPAY ✅: bit.ly/RMUA_pi...
🏦 за банківськими реквізитами ✅: radiomaria.org....
🎙 Радіо Марія - некомерційна структура і існує виключно за рахунок пожертв, тому ми з вдячністю приймемо Вашу допомогу.
_____________________________
🔔 Підписуйтеся на наші ресурси 👇:
👉 KZbin - www.youtube.co...
👉 Facebook - / radiomariaukraine
👉 Telegram - t.me/radiomari...
👉 Сайт - radiomaria.org.ua/
_____________________________
🔊 Слухайте нас через радіоприймачі на наступних частотах:
📻 Київ: 69,68 МГц
📻 Тернопіль: 71,03 МГц
📻 Рівне: 68,24 МГц
📻 Вінниця: 70,91 МГц
📻 Житомир: 70,04 МГц
📻 Кам'янець-Подільський: 73,73 МГц
📻 Городок: 73,55 МГц
📻 Запоріжжя: 71,51 МГц
📻 Львів: 66,26 МГц
📻 Хмельницький: 66,14 МГц
📻 Харків: 69,83 МГц
📻 Чернівці: 66,41 МГц
_____________________________
#РадіоМарія #Magistrvitae #Магістравіта #історія

Пікірлер: 2
@tendersmr605
@tendersmr605 6 ай бұрын
Дуже цікаво на пізнавально, дякую!
@RadioMariaUkraine
@RadioMariaUkraine 6 ай бұрын
Дякуємо за підтримку. Готуємо до публікацій інші програми на історичну тематику
Players vs Corner Flags 🤯
00:28
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 54 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 10 МЛН
Меджугор'є - місце особливої ласки| Олексій САМСОНОВ
57:52
Радіо Марія Україна
Рет қаралды 10 М.
Тереза Гажійова. Стратегічний план миру Богородиці
38:08
Радіо Марія Україна
Рет қаралды 5 М.
Players vs Corner Flags 🤯
00:28
LE FOOT EN VIDÉO
Рет қаралды 54 МЛН