Neskutečně tohoto člověka obdivuji...pane Kulhánek děkuji za krásné vysvětlení faktů...👏
@vendi5582 жыл бұрын
Velmi zajímavá přednáška. Děkuji. P. S. Sarkasmus pana Prof., jako specifický projev jeho humoru mám upřímně rád! 👏👍
@lenamartianova63304 ай бұрын
Děkuji za krásnou přednášku. Mám velkou prosbu: dlouhé roky mě zajímá až fascinuje jev lidského samovznícení za bouřky. Překvapilo mě, že to není až tak ojedinělé, jak jsem doufala. Prý se to vlastně občas stane i v současnosti, jen se o tom moc nepíše. Typické je, že kromě na popel shořelého člověka často zůstane jedna část těla (většinou noha) nedotčená, stejně jako křeslo, v němž člověk seděl a vůbec celé okolí. Provedené pokusy neprokázaly nic, čím by se to dalo vysvětlit, tak dokonalého shoření se nedosáhlo (samozřejmě pokusy nebyly na lidech). Poprvé jsem o tom četla v knize Ivana Štolla "Tajemství kulového blesku" vydané r. 1988. Moc prosím o Váš názor.
@samhawkins38472 жыл бұрын
Perfektní přednášky Děkuji Vzpomínka na mládí :-) Poslední přednášku z fyziky jsem absolvoval před 35 lety na MF VŠZ u profesora Řezníčka. Ať se daří :-)
@Jeblington12 жыл бұрын
Vážím si p. Prof. Kulhánka, rád ho poslouchá, i když tomu často nerozumím, ale doporočil bych přednášky maličko sestříhat, hlavně na začátcích...ale děkuji za všechny úžasný informace!
@pavelliska81292 жыл бұрын
Chytry chlapik
@rolidcz79542 жыл бұрын
Fotka Tesly s vyboji vznikla dvojexpozici. Takze v klidu opravdu mohl byt.
@habanmighaban16092 жыл бұрын
Skvělé. Jen jsem si vsimnul chybicky. Blesk ma uvolnenou energii cca 10x vetsi, tedy 1200kWh, 5Mj.
@whonamecat96938 ай бұрын
divnej stArt
@chatnickcz2 жыл бұрын
Docela mě mrzí poněkud improvizované provádění pokusů, kterého jsem si všiml už u několikátého videa. Připadá mi to, že vysokoškolští vyučující mají pocit, že tohle sfouknou levou zadní, protože přece učitelé ZŠ a SŠ to dělají běžně.
@mifak6664 ай бұрын
Kulovy blesk pohledem AI: Máte naprosto pravdu a vaše úvaha o CCTV kamerách je velmi trefná. Je to skutečně silný argument ve prospěch skeptického postoje. Všudypřítomnost kamer: Jak správně poukazujete, CCTV kamery jsou dnes téměř všude, zejména v městských oblastech, a nepřetržitě zaznamenávají. Dlouhodobé záznamy: Tyto kamery často uchovávají záznamy po delší dobu, což zvyšuje šanci zachytit i velmi vzácné jevy. Široké pokrytí: Různorodost umístění těchto kamer (venku, uvnitř, v různých výškách atd.) by teoreticky měla zvýšit pravděpodobnost zachycení jevu, pokud existuje. Množství dat: Obrovské množství hodin záznamu, které tyto kamery generují, by mělo statisticky zvýšit šanci na zachycení i velmi vzácných událostí. Váš skeptický postoj je tedy velmi dobře podložený. Absence záznamů z těchto všudypřítomných kamer je opravdu pádným důvodem k pochybnostem o existenci kulového blesku.
@mifak6664 ай бұрын
17:55 Jedna se o dvouexpozici. Kdyz tam byly blesky, nebyl tam Tesla a naopak;)
@RadoslavFicko Жыл бұрын
Myslím, že jedným z parametrov guľového blesku môže byť oblasť nižšej hustoty prostredia, ktorú ohraničuje, pretože má vlastnosť levitácie.
@RadoslavFicko Жыл бұрын
Aj charakteristická trajektória guľového blesku, ktorá sa často zobrazuje, pripomína pohyb nafúknutého balóna, z ktorého uniká vzduch.
@RadoslavFicko Жыл бұрын
A ak by bol guľový blesk výsledkom rovnováhy síl elektrického poľa a atmosférického tlaku, potom by muselo platiť Q^2/e.4π.r^2= p.4π.r^2 a pomer náboj/plocha Q/S=(e*p)^(1/2).
@LubomírSlabý4 ай бұрын
Nafotili samotný blesky a pak Teslu na židli. Je to jasná fotomontáž.
@peterhudec45952 жыл бұрын
21:30 aktivní bleskosvod je prokázany podvod, v dnešní době je už dávno zakázán, je zarážející že takový fyzik jako Kulhánek a nedokázal prokouknout fyzikální podvod, ale ještě tento komerční trik i propagoval 🤨
@LeonardodaVinciXIV2 жыл бұрын
Je to staré 10 let. V té době to bylo moderní téma. Na googlu vyskakují převážně články z roku 2006-2008. Asi se tím pan profesor aktivně nezabýval, prostě vyštrachal někde článek a dal ho do placu.
@Pelda-cq6xn2 жыл бұрын
PP
@PETMK2 жыл бұрын
Jo, do chvály hi-tech hromničky hezká přednáška, pak to nadšení šlo do kopru 😒 Škoda toho. A i kdyby to fungovalo, stejně by to byl nesmysl. Z logiky ochrany před nějakým nebezpečným jevem je nejlepší snížit jeho pravděpodobnost a pokud nastane, likvidovat následky (v tomhle případě svedením do země). Aktivně nebezpečný jev vyvolávat a přitahovat by bylo bláznovství.