Program SONA. Założenia i propozycja PGZ

  Рет қаралды 47,051

Stara szkoła wojskowości

Stara szkoła wojskowości

Күн бұрын

Materiał jest pierwszym z kilku traktujących o programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu SONA. Przedstawiam w nim założenia programu oraz propozycje PGZ.
Fot.: PGZ, ZM Tarnów, PIT-RADWAR

Пікірлер: 99
@montffa9222
@montffa9222 2 жыл бұрын
Dobrze, że są opracowywane programy dla wojska w tym program SONA. Życzył bym sobie, aby efekty z tych programów, mogły być jak najszybciej wykorzystywane przez polskie wojsko. A w szczególności nowa broń laserowa czy elektromagnetyczna.
@krzysztofzubryk
@krzysztofzubryk 2 жыл бұрын
Należałoby odsunąć wszelkie lobby, aby programy były realizowane zgodnie z interesem niekoniecznie dostawcy zagranicznego.
@sylwekbanaszek8015
@sylwekbanaszek8015 2 жыл бұрын
Dzięki za życzenia i wzajemnie - program sona bardzo mnie interesuje jak również rakieta piorun 2
2 жыл бұрын
Zdecydowanie chcemy :) Wesołych!
@konradstrzakowski7646
@konradstrzakowski7646 2 жыл бұрын
Ja też wam dziękuje i Boje się pomyśleć gdzie by była Polska bez Żołnierskiego Poświęcenia.
@jerzy2023
@jerzy2023 2 жыл бұрын
Wzajemnie 👍🇵🇱👍🎄
@adamkowalski1968
@adamkowalski1968 2 жыл бұрын
W zasadzie to nośnik mamy w postaci Rosomaka lub Kraba, armatkę 35mm też posiadamy oraz poprady więc nic nie stoi na przeszkodzie kwestia decyzji MON i PGZ. Tylko mogło by to zastąpić również Osę , wiem że to troszkę co innego ale myślę że ujednolicenie tego było by lepsze, kwestia zasięgu rakiet coś w stylu ruskich Pancyrów .
@adrian007777
@adrian007777 2 жыл бұрын
Świetny materiał, oczywiście,że czekam na Twoją opinię. Wesołych świąt!!!
@andzejmark4789
@andzejmark4789 2 жыл бұрын
Wzajemnie 🎄
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 2 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o moduł ogniowy to jest on gotowy. systemów opartych o armatę 35mm kupioną dla loary jest już sporo. Kwestia posadzenia na nośniku gąsienicowym. Moduł rakietowy oparty o poprada też już jest. Znów trzeba posadzić na gąsienice ale to nie problem. Dodatkowo warto by zwiększyć ilość rakiet w gotowości bo 4 sztuki w przypadku poprada jest ok ale... Rakieta o powiększonym zasięgu by się przydała. System oparty o te komponenty najpierw a lasery i pole magnetyczne można dołożyć w dalszych etapach. System powinien miec wszystkie elementy na osobnych podwoziach. broń Boże przed potworkami takimi jak Pancyr.
@jamisiek9866
@jamisiek9866 2 жыл бұрын
System gąsiennicowy OK ale nie jako dominujący bo musisz go wozić na platformach na miejsce przeznaczenia. Kołowy nośnik jest szybszy i bardziej mobilny. rakieta o powiększonym zasięgu też już jest i jest to Piorun (10 km) a nasęepna jest w opracowaniu. Lasery powinny mieć priorytet. To jedyna broń której efektor dociera do celu z prędkością światła
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 2 жыл бұрын
@@jamisiek9866 Sona to chodzi o następcę dla szylka biala. chyba. dlatego mowilem o gąsienicach. Na kolach to już jest gotowe. Najważniejsze to rozdzielić elementy do odfzielnych wozów. Tak zeby obsługa nie ginęła razem z systemem. Drony bedą likwidowac najpierw radar a potem efektory. O rakietach wspomniałem bo piorun nie siega do pułapu dużych dronow zwiadowczych.
@vanhelsing4674
@vanhelsing4674 2 жыл бұрын
@@pawekobylinski4634 Jeżeli chodzi o nośnik gąsienicowy to można wykorzystać kadłuby od naszych T-72, które jako czołg są przestarzałe, ale same "wanny" nadają się do takiej roli idealnie.
@jan2126
@jan2126 2 жыл бұрын
Wesołych świąt.😉
@piotrdembek9643
@piotrdembek9643 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, oby wiecej filmow w tym temacie bardzo ważnym i niedocenianym
@bulwa8285
@bulwa8285 2 жыл бұрын
Wesołych świąt🙂
@jerzy2023
@jerzy2023 2 жыл бұрын
Myślę że to b.d. pomysł 👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍🎄
@gregorgrzegorzpychowski8828
@gregorgrzegorzpychowski8828 2 жыл бұрын
Jestem bardzo ciekaw Twojego komentarza do tego systemu. Pozdrawiam.
@robertgrzegrzoka4401
@robertgrzegrzoka4401 2 жыл бұрын
Fajny obcinek prosimy o dłuży Służyłem na armacie zu-23-2 mógł byś zrobić odcinek o nich
@Lord.Sinclair
@Lord.Sinclair 2 жыл бұрын
Ten program to jedyny sensowny program w polskiej armii i powinien mieć absolutny priorytet przed innymi !!! To jak zostanie rozwiązany to zupełnie inna sprawa ...
@przemm1874
@przemm1874 2 жыл бұрын
Tylko szybko bo czasu coraz mniej. Abramsy przed atakiem z powietrza się nie obronią. Stary sprzęt likwidować bez litości, żeby nie było tłumaczenia, że jeszcze chwilę może posłużyć!
@Cashlack
@Cashlack 2 жыл бұрын
samonaprowadzające się pociski APR kalibrów 120 i 155mm to optymalny stosunek koszt / efekt, i oślepianie ich , czy dronow zwiadowczych lub wskazujących cel dla APR, sprowadza je do zwykłej burzącej trafiającej losowo. Polacy na pewno potrafią zrobić dobry laser średniej mocy, tylko potrzebują spokoju, czasu i finansowania - a nie mają żadnego z tych trzech ;-)
@andrzejblack2998
@andrzejblack2998 2 жыл бұрын
Chciałbym aby nowym podwoziem zestawu do zwalczania celów było podwozie Borsuka. Tak samo jak reszta zestawu. Jednak realia są dla nas mało sprzyjające bacząc na teoretyczną liczbę wprowadzania BWP borsuk do odbiorcy. Za mało w skali roku.
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
To prawda, a większość podwozi będzie trafiać właśnie na budowę borsuków.
@piotrdembek9643
@piotrdembek9643 2 жыл бұрын
Bardziej realna opcja bylo by umpg bo akurat ten nosnik nie potrzebuje takiego pancerza jaki ma mieć borsuk
@kotomysz3844
@kotomysz3844 2 жыл бұрын
Ruszą z kopyta. Pierwsze prototypy już w 2038r. Wesołych, zdrowych.
@tomekpl8825
@tomekpl8825 2 жыл бұрын
Po pierwsze podwozie musi być takie same jak bataliony które ma osłabiać czyli rosomak I borsuk. Wprowadzenie po kolei danych systemów a nie czekać aż wszystko zaprojektują ( patrz Tytan) za 20 lat broń elektromagnetyczna. Może wprowadzać tak jak USA lepiej mieć 80% zdolności niż nie mieć ich wcale, a potem modernizować i doposażyć. Na rosomaka i borsuka opracować nową wierze bo ta od pit radwar to jakaś porażka do Kda 35, do tego 4 piorun ( jak powstanie zamienić na piorun 2), 2 ( brimston lub spike er2) Podobny układ jak USA na strayker ( nie ma sensu wymyślać koła dwa razy, szkoda czasu, którego zapewne nie mamy dużo) W późniejszym terminie jak będą opracowane i gotowe broń elektromagnetyczna i lasery dodawać do programu sona. Chyba najważniejsze radar który będzie widział te "drony " o małej powierzchni odbicia raczej zagraniczne bo nasze np. Bystra ma z nim problem. Lepiej mieć coś powiedzmy za 3 lata niż czekać na komplet powiedzmy 10 lat optymistycznie. Nie związane z programem Sona. Jak wiadomo nasz przemysł zżera Rak od środka związki zawodowe, ciotki, pociotki, kochanki ministrów. Nie należy tego dłużej ciągnąć bo to wysysa pieniądze z budżetu państwa, musi nastąpić prywatyzacji większości spółek PGZ a zostawić tylko te najbardziej potrzebne. Z e-mail Dworczyka widać jak choćby kupujemy amunicje po zawyżonych cenach od mesko i wątpliwej jakości.
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 2 жыл бұрын
Wszystkie radary mają problemy z dronami. Zagraniczne też. Za mała prędkość i powierzchnia odbicia
@tomekpl8825
@tomekpl8825 2 жыл бұрын
@@pawekobylinski4634 z tego co czytałem to dobrze radzą sobie radary artyleryjskie które widzą pociski moździerzowe, artyleryjskie i rakiety może to powinien być kierunek
@bulwa8285
@bulwa8285 2 жыл бұрын
@@pawekobylinski4634 Widzę że znawca przyszedł
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 2 жыл бұрын
@@tomekpl8825 To nie tylko chodzi o to ze cel maly ale ze prędkość niska. Współczesne radary wykorzystują efekt doplera przy wykrywaniu celu. Bryza i Soła to radary stosunkowo małej mocy więc wykryją drona typu bajraktar tylko z małej odległości. O mniejszych dronach nie wspominając. Im później wykryją tym mniej czasu na reakcję.
@markgoz4118
@markgoz4118 2 жыл бұрын
Co najmniej dekada opóźnienia, jak zresztą w praktycznie wszystkich progr. modernizacyjnych WP. Permanentne zaniechania i koszmarne błędy w tych nielicznych działaniach jakie podjęto, kwalifikują kilkadziesiąt osób ze ścisłego kierownictwa rządów i ministrów ON do odpowiedzialności karnej.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
Kurczę, nie potrafię zrozumieć, dlaczego nie wykorzystujemy masowo podwozi przestarzałych radzieckich czołgów do budowy pojazdów wsparcia, takich jak AA, AT, haubic, moździerzy, inżynieryjnych, etc... Podziwiam Niemców z okresu IIWŚ iż nie złomowali przestarzałego sprzętu, tylko zmieniali mu funkcję dając drugie a nie raz trzecie życie na polu walki i przeważnie stary sprzęt doskonale sprawdzał się w nowej roli. Moim zdaniem właśnie tak powinna wyglądać modernizacja armii, zamiast reanimować trupy, pakując w nie ogromne środki, należy wycofać je do II linii jako pojazdy wsparcia a na ich miejsce kupić najbardziej nowoczesna na rynku. Oczywiście etapami. (Osobną sprawą jest niszczenie polskiego przemysłu zbrojeniowego przez związki zawodowe i przez polityków działających w strukturach mafijnych, wraz ze związkowcami. Na ich potrzeby w przyszłości będziemy zmuszeni rewitalizować infrastrukturę obozową, dotychczas skrupulatnie konserwowaną dla Holocaust Corporation) ;)
@bulwa8285
@bulwa8285 2 жыл бұрын
Prawdopodobnie dlatego, że utraciliśmy zdolności do produkcji i serwisu silników do t55, t72 itp.
@tylkopowaznie2508
@tylkopowaznie2508 2 жыл бұрын
Uwagi: 1. Mam zasadnicze pytanie, poniekąd filozoficznego typu- czy Narew ma zastąpić istniejący zestaw - ręczny Grom/Poprad/Osa/Kub, czy ma to być zupełnie nowy system, z nowa koncepcja , zupełnie nie nawiązujący do swoich poprzedników? 2. Z przedstawionej koncepcji Sona wynika , że Poprad ma wypełniać zadania jakie w rosyjskiej armii spełnia Gibka, Pancir, Tor i coś jeszcze, . Wydaje mi się, że Sona z Gromami i Piorunami tych zadań nie spełni. Potrzebne jest coś pośredniego, coś w rodzaju Pancira lub Tor-a , czyli odważnie zmodernizowana Loara. System powinien być 4 stopniowy- 1. ręczniaki Grom i Piorun + artyleria plot (lokalnie), 2, Poprad (do 7 km), 3, Loara (zmodernizowana oczywiście) (do 20-30 km), 4, Coś w rodzaju Buk-a (do 50km), który jest rozwinięciem Kub-a. Te kilometry to oczywiście w przybliżeniu i umownie. A dalej Wisła. 3. Podzielam sceptycyzm autora odnośnie lasera i impulsu elektromagnetycznego .
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
ŚWIETA BEZ SPORÓW, TO NIE ŚWIĄTA! :))) Cały rok czekam na święta, nie w nadziei na prezenty, czy wypchanie doskonałym jadłem bebecha, ale właśnie na wyjazd do rodziny i tradycyjne spory polityczno-ideologiczne które UWIELBIAM :) Kocham swoją PISowską rodzinę i równie kocham całonocne spory ideologiczne z nimi i tak szczerze mówiąc, gdy wreszcie przejrzeli na oczy i zaczęli stawać się prawicowcami jak ja, to poczułem lęk, iż stracę świetnych kompanów do nocnych sporów, które toczą się od 15 lat. ;)))) Przecież klepanie się nawzajem po plecach jest nudne a frajdę sprawia gonienie króliczka a nie złapanie go. ;) ŻYCZĘ WAM ZDROWYCH, WESOŁYCH ŚWIĄT I WARTOŚCIOWYCH SPORÓW Z RODZINĄ! ;)
@tadeuszborowy6341
@tadeuszborowy6341 2 жыл бұрын
Chyba pomyliłeś forum.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 жыл бұрын
​@@tadeuszborowy6341 Nie obchodzisz Świąt? Zawsze możesz pominąć ten post. Właśnie dlatego napisałem dwa posty, jeden z życzeniami a drugi merytoryczny, aby życzeniami nie urazić lewaków, żydów, muzułmanów, czy LPG+ ;)
@trzcinq
@trzcinq 2 жыл бұрын
Suwerennosc eksploatacyjna jest najwazniejsza. Jestesmy w stanie zrobic to silami wlasnego przemyslu zbrojeniowego. Podwozie glownie kolowe a jesli o gaski to LPG bo k9 jest za drogie. Mozna by wykorzystac podwozia T-72 a bumar moglby je serwisowac. A moze stworzyc cos na wzor Pancyra? Tak to widze.
@krystian9570
@krystian9570 2 жыл бұрын
Proponuje nakręć film o programach szpiegowskich takich jak pegasus i predator, ale pod kątem militarnym.
@andrzejblack2998
@andrzejblack2998 2 жыл бұрын
Dobrze by posłuchać o nowym mustangu Ford Ranger
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
Pomyślę choć to bardziej na krótki materiał.
@andrzejblack2998
@andrzejblack2998 2 жыл бұрын
@@staraszkoawojskowosci826 Niezależne Forum o Wojsku ma wątek pt. Następca Honkera. Ja byłem A Toyotą Hilux. Czesi wybrali ten model odpowiednik mustanga w pl. Bardzo dziwi, że LPU 1 Wirus był na podwoziu Toyoty. Zawsze możesz porównać Forda do natowskich odpowiedników
@krisdi300
@krisdi300 2 жыл бұрын
Zawsze się zastanawiałem..dlaczego efektory np grom czy piorun nie mogą być przykładem do wyprodukowania efektoŕow krótkiego czy średniego zasięgu poprzez po prostu powiększenie konstrukcji aby zwiększyć ich zasięg...
@adampitou
@adampitou 2 жыл бұрын
Ciekawe pytanie. Domyślam się że sama rakieta może nie być wyzwaniem ale reszta systemu już tak
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
Dużo różnych kwestii. Większa rakieta wymaga więcej paliwa większej wyrzutni, zmienia się jej aerodynamika, trzeba ją inaczej sterować.
@krisdi300
@krisdi300 2 жыл бұрын
@@staraszkoawojskowosci826 ale czy to są az tak skomplikowane problemy że nasi inzynierowie nie mogą sobie z tym poradzić? Ze trzeba wydawać cięzką kasę na patrioty czy camm?
@krisdi300
@krisdi300 2 жыл бұрын
@@adampitou tak podejrzewam ze moze chodzić o system naprowadzania...ale serio...nie rozumiem dlaczego jest to nie do przejscia w kraju gdzie są firmy produkujące rakiety i spora ilość zdolnycb inżynierów. Dlaczego nie słychać o pracach nad rakietami, niekoniecznie ziemia powietrze ale tez np nad rakietami typu ziemia ziemia klasy np. Iskander...
@okoproroka1561
@okoproroka1561 2 жыл бұрын
Ponieważ takie pociski są nieskuteczne na średnim dystansie po prostu technologia jest przestarzała i nieperspektywiczna. Wadami tak prostych pocisków jest namierzanie pasywne na podczerwień, niska prędkość pocisku, maksymalny pułap 3,5km i z tych powodów niskie prawdopodobieństwo trafienia 0,40 do 0,58.
@jamisiek9866
@jamisiek9866 2 жыл бұрын
Polska broń wiązkowa projektowana jest co najmniej od 6 lat. Jeżeli PGZ pokazał taką symulację to musi już wiedzieć więcej niż my. To oznacza że pokazane głowice miotaczy są już w fazie testów. Niekoniecznie jawnych. Ciekawym tematem jest też program Hydra
@vanhelsing4674
@vanhelsing4674 2 жыл бұрын
Nie chcę się mądrzyć ale w tym programie widzę szanse na wykorzystanie starych kadłubów od T-72. Moim zdaniem to dobry sposób na zagospodarowanie starego sprzętu i przyoszczędzenie kasy.
@agraagraborn9937
@agraagraborn9937 2 жыл бұрын
Przyoszczędzenie kasy? Kpisz czy o drogę pytasz? Zdaj sobie sprawę, że koszt sprzętu wojskowego to nie tylko jego zakup ale też w porównywalnej mierze koszt jego utrzymania. Kadłuby T-72 to stare trupy, a tak informacyjnie żaden układ mechaniczny nie jest nieśmiertelny i nie ma nieskończonego resursu. Dodatkowo ze względu na zużycie pojazdy te wymagają częstych remontów co znowu sprowadza się do zdobywania części, które nie są produkowane i utrzymywania przy życiu archaicznej technologii. Dalej koszty materiałów pędnych - podwozie czołgowy ze względu na masę jest jednym z najdroższych w utrzymaniu (m.in. tankowaniu). Ze względu na masę i rozmiary ma pewne wykluczenia komunikacyjne. Kolejna rzecz jako podwozie czołgowe jest do tej roli zoptymalizowane również pod kątem ilości miejsca w kadłubie i jego aranżacji - czyli jest go mało (siedziałeś kiedyś w ogóle w czołgu?)... A niestety systemy przeciwlotnicze wymagają dość sporej ilości aparatury dodatkowej. Chociażby radar (tylko nie myśl, że radar to tylko antena, bo gabarytowo większą jego część trzeba zmieścić w kadłubie) czy głowice optoelektroniczne i inne. Co więcej te systemy wymagają bardzo wydajnego zasilania. Jak myślisz dlaczego Szyłka vel Biała nie są posadowione na podwoziu czołgowym tylko konstruowano dla nich podwozie dedykowane? Bo wszystkie potrzebne do ich działania bebechy nie miały szans się zmieścić w kadłubie czołgu!
@kondor6120
@kondor6120 2 жыл бұрын
Na chwilę obecną o Piorunie 2 nic nie słychać niestety, pomostowo powinniśmy posadzić zestaw Pilicy na LPG/BWP-1 bo na Sonę poczekamy jeszcze dużo czasu.
@bulwa8285
@bulwa8285 2 жыл бұрын
Pilica ok, ale koniecznie z armatą 35 z amunicją programowalną bez gromów jak w Pilicy by nie dublować możliwości poprada.
@kondor6120
@kondor6120 2 жыл бұрын
@@bulwa8285 ale to nie jest dublowanie poprada bo poprad ma inne podwozie.
@tylkopowaznie2508
@tylkopowaznie2508 2 жыл бұрын
1. Intryguje mnie kwestia asortymentu zakupów prowadzonych przez MON, a własciwie zupełna samodzielnosc tych zakupów. Przeciez zagrozenie dla Słowacji, Rumunii, Krajów nadbałtyckich , Niemców, Finlandii itd jest od jednego potencjalnego przeciwnika. Dziwi mnie, że , przynajmniej w artykulach w DF24, nie ma slowa o współpracy, o tworzeniu koncepcji wspólnej obrony. 2. Własciwie kupujemy wszystko - czołgi, wozy piechoty (ostatnia propozycja), samoloty, systemy OP. Czy nie warto skupic sie na systemach obronnych , czyli OP.?
@paulpipek9108
@paulpipek9108 2 жыл бұрын
Ile ten program ma sie ciagnac? 10 lat, no moze 8. Czy mamy na to czas?! Napewno nie. OK, niech krajowi potentaci szamocza sie dla dobra krajowego przemyslu, a bez watpienia nalezy kupic system "z polki". Zaloze sie, ze wypadloby taniej!
@KonradZiembicki
@KonradZiembicki 2 жыл бұрын
oj chyba nam nie będzie można zrealizować
@zzzyyy4682
@zzzyyy4682 2 жыл бұрын
To może teraz omówienie programu Loara.
@ryszardzawadzki5627
@ryszardzawadzki5627 2 жыл бұрын
Pytanie czy te systemy będą miały obronę aktywną???
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
Wątpię
@khorbacriters538
@khorbacriters538 2 жыл бұрын
co nam z dobrych projektów jak patenty sprzedane zamiast Utajnić a kupowane za granica szroty kupujemy zamiast inwestowac kase w Polska myśl technologiczna proste najlepsze i uniersalne rozwiązania czemu bo kazdy sie ich boi co Polak wymyslił dlatego istniejmy teoretycznie.
@krystian9570
@krystian9570 2 жыл бұрын
Nagrasz także odcinki o: Systemie Dromader Polskim programie kosmicznym Polskim przemyśle zbrojeniowym Broni palnej w rękach zwykłych ludzi I WOT?
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
Przynajmniej o części z tych tematów nagram materiały
@stanmroz1351
@stanmroz1351 2 жыл бұрын
termalne znaczy co innego niż w tekście
@zenitjovi7827
@zenitjovi7827 2 жыл бұрын
Tylko litości niech nie dają 23 mm działek tylko jedna lufa 35 mm ale z amunicją ABM.
@stachupetara9364
@stachupetara9364 2 жыл бұрын
A gdzie łuki i kusze 😂😂
@ksiestwojeleniagora
@ksiestwojeleniagora 2 жыл бұрын
Lepiej powiedzcie ludziom że kraj prawdziwe zadłużenie ma na poziomie 6 bilionów. A tak wogóle konstytucja z 1997 nie przekroczyła w referendum 50 % więc nie ma prawnej podstawy funkcjonowania kraju. A drukowanie pustego pieniądza na wiosnę skończy się tym czym w Wenezueli. 10 milionów emerytów 5 milionów pracowników budżetowych doprowadziło do sztucznej epidemii. Wyjaśnienie dostali w misce ryżu
@prasowka2
@prasowka2 Жыл бұрын
Fajny stary materiał. Szkoda że loara jest za droga żeby wojsko ją chciało.
@xyz-dp4cp
@xyz-dp4cp 2 жыл бұрын
Świetny krótki film opisujący aktualną sytuację na świecie, co tu jest grane. kzbin.info/www/bejne/lYvbqpuXi9OVsKc
@Lord.Sinclair
@Lord.Sinclair 2 жыл бұрын
Nie wklejaj takich pierdów bo to żenujące ...
@mariuszluczkiewicz1232
@mariuszluczkiewicz1232 2 жыл бұрын
Dlaczego samochody wojskowe są brzydkie?
@staraszkoawojskowosci826
@staraszkoawojskowosci826 2 жыл бұрын
Kwestia gustu.
@radoslawbuczynski2317
@radoslawbuczynski2317 2 жыл бұрын
Lasery i za ile 25 lat jak niemcy, chiny,usa,rosja juz je maja w lini...
@Fu11SpectrumWarrior
@Fu11SpectrumWarrior 2 жыл бұрын
Mają czy tak samo mają jak USA ma X-45 i X-47 a Rosją Su-70 i T-14 Armata z którymi są ciągle problemy? Już 25 lat temu USA miało system Future Land Warrior. Do dziś jest w fazie testów...
@radoslawbuczynski2317
@radoslawbuczynski2317 2 жыл бұрын
Rosia uzyla broni laserowej w przygranucznej wojnie z Chinami w 1968 roku.....
@Fu11SpectrumWarrior
@Fu11SpectrumWarrior 2 жыл бұрын
@@radoslawbuczynski2317 Tak, tylko laser laserowi nie równy (Amerykanie laserów paveway używali już od 1965). Inne są lasery do naprowadzania broni, inne do oślepiania optyki czy oznaczania celu (takie może przenosić pojedynczy żołnierz) a inne do bezpośredniego niszczenia pocisków (jak YAL-1 zajmujący cały kadłub Boeinga 747 w użyciu od 2002). Moc lasera jest istotna a to wymaga odpowiedniego źródła energii zajmującego sporo miejsca (to tak jakbyś porównał akumulator w telefonie, samochodzie i okręcie podwodnym).
@radoslawbuczynski2317
@radoslawbuczynski2317 2 жыл бұрын
Rosjanie zniszczyli 3 batalionow chinskich czolgow T55 co daje 240 sztuk....Reszte ci nie moge powiedziec.
@Fu11SpectrumWarrior
@Fu11SpectrumWarrior 2 жыл бұрын
@@radoslawbuczynski2317 Zniszczyło je bronią laserową czy bombami naprowadzany mi wiązką lasera bo to spora różnica? Sęk w tym że laser zdolny przepalić stal z niewielkiej odległości dzisiaj zmieściłby się na ciężarówce. Ale 50 lat temu potrzebowałby sporego hangaru... A tak, dopiero w roku 90 powstał czołg laserowy. Mam nadzieję że angielski nie jest dla Ciebie większym problemem kzbin.info/www/bejne/pnXPY2umqdOCeM0
@gary851
@gary851 2 жыл бұрын
tak kurwa lasery, railguny i PGZ... kogoś tam pojebało. Proce, kamienie bardziej do PGZ pasują.
@sylwekbanaszek8015
@sylwekbanaszek8015 2 жыл бұрын
Nie tuskuj
2 жыл бұрын
@@sylwekbanaszek8015 dobre :) Powiem tak, lasery i inne nowinki to MUST HAVE!
@jamisiek9866
@jamisiek9866 2 жыл бұрын
A ty z Kremla piszesz czy zioło zmieniłeś?
@jamisiek9866
@jamisiek9866 2 жыл бұрын
@@sylwekbanaszek8015 Tuskuje Ruskuje jednym słowem pier....i
@pavelcrux1667
@pavelcrux1667 2 жыл бұрын
ta pgz wyprodukuje wszystko a nie moga remontu leo 2pl zakonczyc w normalnym czasie. I wszystko w pgz konczy sie na demonstratorach technologii. a swoją drogą nowy IFV dla US army dziwnie przypomina koncepcyjnie pl-o1
Program PILICA+  Polska kupuje kolejne Brytyjskie wyrzutnie!
11:34
Stara szkoła wojskowości
Рет қаралды 131 М.
Остановили аттракцион из-за дочки!
00:42
Victoria Portfolio
Рет қаралды 2,9 МЛН
Electric Flying Bird with Hanging Wire Automatic for Ceiling Parrot
00:15
小丑妹妹插队被妈妈教训!#小丑#路飞#家庭#搞笑
00:12
家庭搞笑日记
Рет қаралды 35 МЛН
Kupujemy ponad 100 wyrzutni sytemu NAREW
20:53
Technika i Maszyny
Рет қаралды 43 М.
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A.
4:24
Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A.
Рет қаралды 2,7 М.
Debiut Wirusa uzbrojonego w ZMU-07
5:06
MILMAG Military Magazine
Рет қаралды 16 М.
CZESKA haubica samobieżna ZADZIWIAŁA Cały Świat!
13:28
To Interesujące
Рет қаралды 247 М.
Chińskie czołgi to klony T-72?
15:50
CZOŁGI!
Рет қаралды 87 М.
Zdolności Polskiego Działa Samobieżnego Krab W Prawdziwej Bitwie!
13:02
Grot jak WOT |MSPO 2024
15:36
Ad Arma
Рет қаралды 22 М.
Węgry się zbroją
14:42
Gdzie zaczyna się wojsko...
Рет қаралды 167 М.
Ukraińskie improwizowane drony dalekiego zasięgu- jaki jest ich sens?
8:17
Stara szkoła wojskowości
Рет қаралды 7 М.
Остановили аттракцион из-за дочки!
00:42
Victoria Portfolio
Рет қаралды 2,9 МЛН