Programowanie w JavaScript |8| Zakres zmiennych (scope)

  Рет қаралды 30,961

Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)

Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)

Күн бұрын

Пікірлер: 46
@viajador100
@viajador100 6 жыл бұрын
Jestem fanem tego kursu. Uwazam, ze przyswajanie wiedzy jest o wiele latwiejsze, jesli ktos rzeczywiscie chce ja przekazac.
@paulmonde6896
@paulmonde6896 7 жыл бұрын
Jak zwykle zajebista dawka wiedzy. Czlowiek lyka te dawki i odrazu staje sie madrzejszy :) Naprawde genialny z Ciebie farmaceuta programowania, umiesz tak dopasowac sklad tych dawek, zeby wszystko bylo jasne i w pelni zrozumiale ! Dzieki ! Pozdrawiam i milego weekendu zycze.
@marcinszczykutowicz2531
@marcinszczykutowicz2531 3 жыл бұрын
Dzięki za to co robisz :)! świetnie tłumaczysz.
@aircraftman3
@aircraftman3 7 жыл бұрын
Subek za ten film Samuraju!! W końcu poczułem, że ktoś do mnie mówi po polsku o tych zakresach zmiennych. Sam nawet dziś się zdziwiłem jak nagle w moich ustach pojawił się termin "zakres zmiennych" kiedy jeszcze wczoraj musiałbym się móżdżyć, żeby chociażby zrozumieć co to jest.
@keksimusmaximus5143
@keksimusmaximus5143 7 жыл бұрын
Będę się uczyć JS'a z Tobą, świetny materiał i dobrze się Ciebie ogląda. Mam już doświadczenie z C# oraz Javą, ale realia są takie, że przed JS się nie da uciec. :P
@viajador100
@viajador100 6 жыл бұрын
Mam zastrzezenia czysto formalne. Podzielenie ekranu na dwie rowne czesci sprawia, ze czcionka w brackets jest malo widoczna. Wpatrywanie sie w nia jest bardzo meczace. Proponowalbym rozszerzenie okna z Brackets i zwiekszenie czcionki oraz pomniejszenie czesci z konsola i widokiem twarzy. Dziekuje
@marcelwojdat9671
@marcelwojdat9671 5 жыл бұрын
Z niektórych płatnych kursów nie można nauczyć się tak ciekawych rzeczy
@otakusenpaifrompoland
@otakusenpaifrompoland 2 жыл бұрын
28:44 Padłem ze śmiechu z reklamy CodeBabes. Jednak wszyscy samurajowie wiedzą jakich tajemnych technik użyć, żeby szybciej przyswajać wiedzę. Szkoda tylko że te panie na tym kanale to nie Japonki 😂😉😁
@Baargaa
@Baargaa 3 жыл бұрын
super tłumaczone. Ja tylko czekam jak wytłumaczysz "clousures" :D
@PiotrsZlachta
@PiotrsZlachta 6 жыл бұрын
Na razie daję rade , jedyny problem to nie nadążam za twoim kursorem . Jak coś szybko tłumaczysz i często i szybko zmieniasz jego pozycję jest problem . dał byś radę włączyć go w wersji bardziej widocznej . Co do treści , nadal jest bardzo dobrze . Pozdrawiam.
@zbigniews497
@zbigniews497 5 жыл бұрын
dziękuje za nagranie, bardzo przydatne to są lekcje jak dla mnie początkującego programisty. pozdrawiam. targowisko.org
@krzysztofcierpka5523
@krzysztofcierpka5523 4 жыл бұрын
Dzięki :)
@wojtekwieckowski5201
@wojtekwieckowski5201 7 жыл бұрын
I wszystko jasne ! Pozdrawiam Świeżak
@msnataliamilk
@msnataliamilk 3 жыл бұрын
8:05 - skoro później w filmiku jest powiedziane, że funkcja może skorzystać z zasięgu globalnego i var = a to skąd w tym przypadku wie, że ma wywołać najpierw zmienną lokalną (lokalna i globalna to var = a). Czy to odgorna zasada, ze najpierw korzysta z lokalnej?edit: wszystko jasne. bardzo fajne tlumaczenie !
@pola478
@pola478 7 жыл бұрын
dzięki za to co robisz:)Pozdrawiam
@madeleinem528
@madeleinem528 6 жыл бұрын
Panie Samuraju czy może Pan polecić jakieś fajne ćwiczenia z gotowymi rozwiązaniami dot. Java Script? Lub jakąś stronkę podobną do spoja?
@TheSzoker18
@TheSzoker18 7 жыл бұрын
Zrób sobie taką notkę którą wstawiasz pod każdy film na kanale, a w niej m. in. wszystkie rozszerzenia i skórki których używasz, pytanie może się często pojawiać a będziesz miał to zawszę w opisie :)
@_pg521
@_pg521 7 жыл бұрын
Dzięki bogu przerobiłem C++ na pasjii, bo bez tego bym się pogubił :)
@DuDiiC
@DuDiiC 7 жыл бұрын
Dokładnie, mocna pomoc. Jest dużo prawdy w tym, że jak się jednego języka nauczysz, to w kolejnym już musisz łapac prawie tylko składnie :D ja jestem po Symfonii C++ i w tym kursie wyłapuję po prostu niuanse, które są charakterystyczne typowo dla JS, reszta to powtórka :)
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 7 жыл бұрын
Ja też zacząłem swoją przygodę od Mirosława Zelenta. Mając kompletnie zerową wiedzę na temat programowania, zacząłem oglądać filmiki o c++. Zainstalowałem sobie code::blocks'a i podążając za naukami pana Zelenta przepisywałem sobie to co on tłumaczył i tworzył, a nawet twórczo rozbudowywałem te programiki o inne funkcjonalności. Przerobiłem te filmiki do momentu kiedy Pan Mirosław zaczął tworzyć aplikacje okienkowe. Jakoś mi się nie chciało dalej oglądać i porzuciłem dalsze oglądanie. Czy coś pamiętam z tego c++. No nie wiele, w tym sensie że jakby mi przyszło z głowy napisać jakiś programik w c++, to nie dał bym rady. Jednakże, teraz przerabiając JS, to mi się przypominają niektóre rzeczy. Próbuję je poukładać w głowie, szukam różnic i analogii. Uważam więc, że czas spędzony na oglądaniu filmików o c++ i jakimś tam przepisywaniu kodu (bo trudno to nazwać programowaniem) nie był stracony.
@novakom1
@novakom1 7 жыл бұрын
Odrobinę niezatrybiam. Czy tylko ja nie wiem co to brackets? Będę musiał chyba jakieś dodoatkowe filmiki ogarnąć
@NikiL2134
@NikiL2134 7 жыл бұрын
Brackets to program, w którym możemy pisać kod i łączyć HTML, CSS'a i JS. Program jest fajny, bo jak widać koloruje wyrazy, ale to samo co tam, możesz napisać w notatniku, zapisać plik jako .html i odpalić w przeglądarce. Oglądając poradniki o JS pewnie znasz już jakieś podstawy HTMLa choćby. Jeśli nie to lepiej zacząć od tego. : )
@mateuszzielinski5937
@mateuszzielinski5937 4 жыл бұрын
Hej wszystkim! Jestem bardzo początkujący w JS i proszę o wyrozumiałość. Mam pytanie odnośnie sytuacji poniżej: window.addEventListener("click", function () { const name = showName(); console.log(name); }) const showName = function () { return "Mateusz"; } Skoro funkcja deklarowana za pomocą słowa kluczowego "const" nie jest hoistowana, to dlaczego wszystko działa? Domyślam się, że cały kod jest wykonywany przed jakimkolwiek zdarzeniem, czyli zdarzenie następuje dopiero po tym, jak wczytany został cały kod. Czy dobrze myślę? Czy wynika to z czegoś zupełnie innego. Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam :)
@otakusenpaifrompoland
@otakusenpaifrompoland 2 жыл бұрын
22:06 wkradł się błąd ortograficzny w wyrazie "utrudnień"
@KonradKSS2
@KonradKSS2 7 жыл бұрын
dlaczego nie moge przejsc kursorem do gory i porawic wczesniejszego kodu?
@resseigo3533
@resseigo3533 7 жыл бұрын
Świetny kurs samuraju. Widać że fajny, sympatyczny człowiek z Ciebie. Mam pytanie. Załóżmy że mam taki kod: var a = "0"; function one(){ var a = "1"; function two(){ var a = "2"; // ??? function three(){ var a = "3"; } } } I teraz, czy istnieje jakiś sposób żeby wewnątrz funkcji two w miejscu oznaczonym ??? uzyskać wartość zmiennej "a" z funkcji one? Czy istnieje jakiś zapis z notacją wykorzystującą np. kropkę typu Window.one.a? Musze też powiedzieć że sposób deklarowania zmiennej globalnej wewnątrz funkcji jest bardzo nieprzemyślany w JS zwłaszcza biorąc pod uwagę że JS rozpoznaje wielkość liter. Nie trudno wyobrazić mi sobie taką sytuacje: function obliczenia(){ var Licznik= 1; (...) licznik = 3; ) I teraz chciałem zmienić wartość zmiennej licznik a zamiast tego stworzyłem nową zmienną globalną licznik różniącą się tylko wielkością jednej literki. A co najgorsze nie dostane informacji o błędzie że używam zmiennej niezadeklarowanej. Więc mam i zmienną globalną której nie chciałem i złą wartość w zmiennej lokalnej. Dziwie się że nie zarezerwowano jakieś nazwy polecenia dla tworzenia zmiennych globalnych w funkcjach.
@NikiL2134
@NikiL2134 7 жыл бұрын
Myślę, że opcją jest to, aby funkcja one() zwracała zmienną, którą chcesz pozyskać w następnej. function one(){ var a = "1"; return a; function two(){ var aFromOne = one(); var a = "2"; } } Chociaż bez return a; też byś mógł z niej skorzystać i po prostu przypisać ją do innej zmiennej: var aFromOne = a; var a ="2"; I też będziesz mógł w drugiej funkcji jej później używać przez aFromOne.
@toErease
@toErease 5 жыл бұрын
19:21 - w jakie gry Pan grywa ? :D
@marekd.7168
@marekd.7168 5 жыл бұрын
1:30 it workS 🙂
@kamikadze2185
@kamikadze2185 7 жыл бұрын
Mam pytanie do naszego Samuraja Dlaczego w 1:56 wstawiłeś ten dziwny pulsujący obrazek, po lewej?
@SamurajProgramowania
@SamurajProgramowania 7 жыл бұрын
eksperymentuje, a ten obrazek pojawił się jako dostępny do użytku po wpisaniu "omg". Szukałem czegoś co dziwnie wyglada i jest dobre na podkreślenie nowego zagadnienia. W następnym zmienię na inny ;)
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 7 жыл бұрын
Faktycznie, brzydki ten obrazek jest.
@avatardarkking666
@avatardarkking666 6 жыл бұрын
lol spróbowałem się pouczyć na tych laskach - nie zwróciłem jednak uwagi na nic innego jak cycki :D mam nadzieję, że tam materiał jest ok ale ja się nie mogę skupić:D
@kudlatykid
@kudlatykid 7 жыл бұрын
dobry kurs ale ale jak wiekszosc geekow ma Pan problem z orto. 22:17 az boli
@krisokriso9
@krisokriso9 6 жыл бұрын
To nie jest kurs ortografii tylko JS
@BeyoTheQ
@BeyoTheQ 7 жыл бұрын
Utrudnień się pisze przez "u"
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 7 жыл бұрын
Robi się trudno. Nie łapię wszystkiego. Czuję podświadomie, że jak tego nie przetrawię to będzie kiepsko. Chyba będę to kilka razy oglądał aż zrozumiem.
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 7 жыл бұрын
Jasne, w końcu jak się do tej nauki zabrałem, to trzeba cisnąć. Zresztą po drugim obejrzeniu już łapię.
@godetsu1601
@godetsu1601 7 жыл бұрын
Podroznikiem na szlaku czasu jest zrozumienie! :] Czas to potezne narzedzie ;p jesli tylko sie nie poddasz, pozniej to juz wiele kwesti bedzie rownie latwe jak zalanie platkow mlekiem : D Codzienna progresywna prozaiczna praca :-) Banal ale pamietaj o nim heh
@NikiL2134
@NikiL2134 7 жыл бұрын
Z tego co przeleciałem odcinek to do zrozumienia jest tylko to, że zmienna utworzona w jednej funkcji nie może zostać użyta poza nią. A utworzone globalnie będą w stanie 'wejść' do różnych funkcji, pętl itp. Jeśli zmiennej potrzebujemy tylko na chwilę, nie będziemy z niej więcej korzystać, poza funkcją, to deklarujemy ją właśnie w funkcji. I odwrotnie: mamy, powiedzmy, zmienną 'wiek' i jedna funkcja oblicza ile lat zostało nam do emerytury, a druga czy mamy ukończone 18 lat. W takim wypadku aby sprawdzić obie rzeczy co do jednego wieku, zadeklarujemy ten 'wiek' nie lokalnie, w funkcji, ale globalnie, bo będziemy go chcieli użyć wielokrotnie. Średni przykład, bo można to zrobić jeszcze lepiej, ale to jest główna rzecz do wyniesienia z tego odcinka, myślę. Inna sprawa, że ciekawiej byłoby skupić się na przykład na IFach, pętlach, tablicach, niż tak dogłębnie w zmienne i ich typy, ale nie ingeruję w zamysł autora. : )
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 7 жыл бұрын
No, zrozumiałem! Wczoraj wieczorem byłem trochę zmęczony, i mózg nie łapał ale jak sobie obejrzałem drugi raz a potem wklepałem samodzielnie kod do mojego bracketsa i przetestowałem, to mogę uznać że rozumiem. Dzięki wszystkim za wsparcie i wskazówki. Teraz czekam na dalsze dawki wiedzy i kolejne wyzwania. Oczywiście, z innych stron też czerpię wiedzę, no ale kanału Samuraja się trzymam, bo jak on tłumaczy to lepiej do głowy wchodzi.
@emilsaracyn9914
@emilsaracyn9914 7 жыл бұрын
Pamiętam jak nauczyciel uczył mnie że można pomijac słowo var i deklarowac zmienną bez niego a tu jak się okazuje to jest zła praktyka :-)
@zbyszekkieliszek6511
@zbyszekkieliszek6511 7 жыл бұрын
CodeBabes
@wojciechnajda3417
@wojciechnajda3417 7 жыл бұрын
:-)
@rs1215
@rs1215 7 жыл бұрын
lubie Pański kanal ale niech Pan nie wystepuje w slipach :)
@atgehumanidaes4304
@atgehumanidaes4304 7 жыл бұрын
To czarne tło spowodowało, że nie widać kolorowych liter na smartfonie. Ktoś Ci zrobił "mistrzu" krecią robotę a Ty NIE ZAUWAZYŁES... ZAPAMIETAJ RAZ NA ZAWSZE: OŚWIETLONE JEST ZAWSZE WIDOCZNE LEPIEJ I OSTRZEJ! TE WYKLADY SĄ TRESCI I KRÓTKIE WIĘC NIE MECZĄ OCZU PRZY BIALYM TLE. JAK ZROBIĆ BIALE TŁO BO SZKODA TYLE ROBOTY! NIC NIE WIDAĆ. 😠😠😠😠
Hoisting w JavaScript |9| Kurs programowania.
18:42
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 27 М.
var let const - czym różnią się zmienne w JavaScript |10| dzień kursu
38:49
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 35 М.
«Жат бауыр» телехикаясы І 26-бөлім
52:18
Qazaqstan TV / Қазақстан Ұлттық Арнасы
Рет қаралды 434 М.
Sigma girl VS Sigma Error girl 2  #shorts #sigma
0:27
Jin and Hattie
Рет қаралды 124 МЛН
Co się dzieje na świecie i czemu tak? Podsumowanie.
31:32
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 1,2 М.
Programowanie w JavaScript |6| null i undefined oraz operatory
41:06
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 32 М.
Dead Simple GUI (Immediate Mode)
15:31
Stian
Рет қаралды 2,1 М.
Jak siedzieć w domku i zarabiać $$$ na umiejętnościach AI ale bez programowania.
1:25:41
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 3,3 М.
Tworzenie gry od zera - Gra Tenis w JavaScript - 2/8
38:19
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 39 М.
Learn JavaScript Scoping In 10 Minutes
11:39
Web Dev Simplified
Рет қаралды 63 М.
Building Real-time Apps with Go | Azim Pulat
54:58
Azim Pulat
Рет қаралды 90 М.
Closures (domknięcia) w JavaScript - kurs programowania |16|
30:03
Samuraj Programowania (SamurAI Bartek)
Рет қаралды 32 М.