Дякую за розбір. Болюча тема - багато років читав оте. Від себе додам ще нюансів - є такий жанр трохи суміжний з фентезі: літературне рпг (літрпг). Цей жанр значно менш популярний ніж фентезі тому дуже багато авторів це аматори та ентузіасти по технології "самвидав". І знайомство з цим жанром дозволило мені промацати думки звичайного русака, котрий цікавится письменництвом і по вечорах після роботи створює свої графоманські шедеври (зазвичай неймовірно низької якості, ал й там іноді траплялися таланти). Так от головні спільні риси у світосприйнятті тих авторів: - Сила це єдиний закон у Всесвіті, а усі моральні і гуманістичні штуки то все іграшки для заможних. - Поняття. Це навіть не про тюремні значення, а скоріше про систему поглядів де є якась альтернативна законам (юридичним чи то моралі) загальноприйнята норма поведінки. Якесь викревленне бачення вищої справедливості яке важливіше за все. - Жорстокість. Лиходії будуть просто дияволами з пекельними тортурами, головні герої можуть взагалі не соромитися використовувати жорстокість як інструмент впливу, суспільство в таких творах буде схильно до тиску на всіх інакших чи порушників норм тих самих понятть, владі дозволено усе (от прям взагалі усе). І все це пояснюється тим що світ навколо дуже жорстокий і тому люди мають бути готові до цього. - Викревленне сприйняття реальності. Всі навкруги можуть бути ворогами. Довіру завжди зраджують. Особливо якщо це якісь чужаки. Світ балансує на межі і от-от впаде у безодню. Сучасна цивілізація це лише рожеві хмари в небі, а лише русня бачить який той реальний світ. Таке комбо з завищеного почуття власної важливості та використання своїх поганих рис як аргумента що саме вони допоможуть виживати коли "увесь світ впаде за край". - Ксенофобія. Стосовно людей, знаннь, ідей. Будь-чого. Навкруги вороги, або навкруги телепні. В обидвох випадках від них не можна брати нічого, їх потрібно або знищувати, або асимілювати. Розумію що не завжди такі риси очевидні у творах художнього напрямку, але якщо хочаб поверхнево проаналізвуати поведінку героїв, мотивації, думку автора, сюжет та конфлікт розповіді, то стає зрозумілим що за досить гарною картинкою історій про дружбу, любов чи боротьбу за справедливість можна побачити от такий чорний бекграунд.
@literaturabezramok Жыл бұрын
Дуже дякую за такий цікавий коментар❤
@yuriykondrat8321 Жыл бұрын
Здається, цей жанр виключно аматорський, принаймні ні одного твору фахового письменника в цьому жанрі я не знаю. Декілька разів натикався на літрпг українською, воно не страждає від перерахованих проблем, окрім низької якості. PS зараз редагую один з таких творів, але то скорше літературизована партія в "Підземелля і дракони"
@Verostik Жыл бұрын
Теж це помітив, але в основному по коментарях до відеоігр, в їхньому понятті крута гра це обов'язково "сіра мораль".
@Alexxx_Ivanov Жыл бұрын
І чим усе вищеперелічене відрізняється від сучасної світової літератури менстріму? В західному масскульті те саме тут скоріше русаки копіюють письменників європи і США. Утім як і завше російська культура калька західної
@Верховнийжрецьужовтіймасці Жыл бұрын
Такий піджанр фентезі, називається темним або дарк фентезі. Так що світосприйняття цих авторів як і піджанр літрпг йде лісом. Самі його основи це темний і зовсім не радісний світ. Добра нема, або знищено злом. І з більшим злом бореться менше зло (приклад із ДнД , коли персонаж із законно-злим світоглядом, король-тиран бореться проти персонажа хаотично-злого світогляду, який хоче знищити світ разом із імперією короля-тирана) . Герої як мінімум антигерої. Найбільш прямий приклад це "Володар перснів" Толкіна і "Другий апокаліпсис" Бекера. Перший це світле фентезі, друге темне фентезі (я би його назвав дуже темним фентезі або володарем перснів на темному боці сили), при цьому масштаби сюжету однакові. Аберкромбі, Кук, Муркок, Баркер пишуть в цьому піджанрі. Манга "Берсерк" як приклад із японії. п.с. І на мою думку, такий спалах мта на піджанр літрпг спричинило САО.
@annadovbakh2376 Жыл бұрын
Щойно прочитала непогане історичне фентезі Андрія Новіка Медальйон трьох змій. Імперію там прославляють найгидотніші персонажі, і сюжет цікавий. Сподіваюсь, буде продовження
@МаргаритаФедоренко-о4ы Жыл бұрын
Те незручне відчуття, коли сам автор фентезі книг, але довго думав, що воно на фіг ніому не потрібне. А тут виявляється брак такого добра:)
@Верховнийжрецьужовтіймасці Жыл бұрын
Добрий день. А що саме тоді потрібно? Жанр фентезі і фантастика завжди були популярними і будуть. Подивіться на тіж самі ранобє, популярними є саме фентезі.
@МаргаритаФедоренко-о4ы Жыл бұрын
@@Верховнийжрецьужовтіймасці в мене чогось було протилежне враження:). Добре, що це не так. Тепер треба знайти сил дописати книгу:).
@Make_it_easy001 Жыл бұрын
А я ось не розумію, чому людям подобається читати про те, що і так відбувається навколо них, але вигадане. Всілякі шури-амури, кримінал, політичні інтриги та ще й війну. Випасти на деякий час з реальності у надрозвинене майбутнє, чи чарівний світ - це мало б бути найцікавішим.
@МаргаритаФедоренко-о4ы Жыл бұрын
@@Make_it_easy001 тут вже на любителя, але мені шкода те, скільки авторів ми не знаємо, бо довго не розвивалися видавництва в Україні, зате рашка усюди свої мацальца втулила. От де вони навчилися перемагати: на пропаганді та інфропросторі. Але радує, що все змінюється. Єх, колись в мене було бажання написати книгу, коли я прочитала "Лісову пісню" Лесі Українки свою історію про мавку, в світ якої вторглися майбутнє в вигляді кіборгу.Але я вирішила, що то щось дурне, а не ідея
@yurik8468 Жыл бұрын
@@Make_it_easy001 Віра у світ? Прописати світ в який ти повіриш не так і просто як може здаватися.
@MrLeprichon Жыл бұрын
Читав у минулому цикл "Дорога домой" Віталія Зикова. Перших пару книг про попаданців з геополітикою було навіть цікаво читати, але з розвитком циклу автора понесло в прямі аналогії з подіями в реальному світі, а саме російською агресією на сході України і анексією Криму, які автор, як виявилося, підтримував. Звісно трактував їх автор аж надто однобоко, без права на об'єктивність і іншу думку. І нехай би вдовольнився просто натяками й аналогіями, так він ще й лозунги, фрази і події з реального світу умудрився заштовхнути у свої книги і приплести їх до внутрішньосвітової геополітики. Добре хоч "гойда" не кричав. Але не здивуюсь, якщо зараз хтось з його героїв вже й таке видає. Коротше, позорисько))
@333canyol777 Жыл бұрын
Дякую за вашу роботу, відео класне, проте є кілька побажань як можна зробити їх ще краще. Не зовсім зрозумів чому спочатку ви проговорили про різницю між фентезі і фантастикою, а далі наводили приклади з книг які загалом більше до фантастики відносяться ніж до фентезі. Ще було б круто додавати прямі цитати з книг для кращої ілюстрації того про що ви говорите. Успіхів вам з розвитком вашого каналу!
@Make_it_easy001 Жыл бұрын
Це була б вже аналітика творчості авторів, а не наративів пропаганди.
@КатеринаОльшанская-ь1н Жыл бұрын
принципова різниця між західним фентезі та фантастикою: орда, імперія, дивний новий світ - це погано, ми будемо боротися з цим. лососіяни: ми примкнемо до зла і вигадаємо собі супротивника.
@MichaelDopira Жыл бұрын
Дякую! Вас дуже приємно слухати 😀
@Pavlyshyn_Vasyl Жыл бұрын
пам'ятаю ще після помаранчевої революції потрапив на просторах інтернету на книгу. стоп, не так. на "книгу" такого собі георгія савицького (не можу писати з великої літери), "Поле боя - Украина. Сломанный трезубец" про те, як Україна (під керівництвом США і НАТО і підсилена їхніми військами) напала на росію. тій довелося відбиватися, а потім перейти в контрнаступ. місцеві українські жителі, коли бачили рубінові зірки на російській техніці зустрічали їх квітами і чуть не "текли". ось одні імперські писаки таке лайно пишуть, інші видають, а звичайні любителі "совка" і вєлічія це читають і вірять в ту маячню. а після нападають на нас с дивуються, що їх не люблять
@SleepyDaisyWheel Жыл бұрын
Перший конкретний приклад на 4:25, було би цікавіше якби цей момент настав швидше. Бажаю успіхів вашому каналу!
@polinakindra2071 Жыл бұрын
Дякую, бо мій рдуг не витримав би😢
@StalkerPripyat86 Жыл бұрын
Єдине, що я пам'ятаю смішного з їх фантастики -це як якийсь мужик надибав дорогу у 19 сторіччя, потім заманив туди путіна з мєдвєдєвим і кинув там назавжди. Це було реально весело.
@Akopov47 ай бұрын
Дуже цікаву фантастику/містику/комедії/триллери пише Макс Кідрук 😀. Він багатожанровий письменник
@korn798 Жыл бұрын
Макс Кідрук пише хорошу фантастику. Нещодавно придбав його книгу "колонія"
@Innaru2009 Жыл бұрын
Це не пропаганда, це їх світогляд. Менталітет, якщо хочете.
@OlenaLisovska Жыл бұрын
Світогляд на продаж і є пропагандою.
@Verostik Жыл бұрын
@@OlenaLisovska Пропаганда повинна бути максимально доступною, і безкоштовною, як їхнє ТБ
@OlenaLisovska Жыл бұрын
@@Verostik ви хотіли сказати "пропаганди не повинно існувати".
@Verostik Жыл бұрын
@@OlenaLisovska Ні повинна, але якщо вона наша )
@golubayaakula1685 Жыл бұрын
я теж думаю що автори цих "книг" робили це не з ціллю промити комусь мозок, вони просто самі в це вірять
@arsarq Жыл бұрын
Перестав читати рос фентезі в 2014 коли один з авторів якого читав в дитинстві продався міністерству культури РФ. Перша книга була написана в 90х, а остання, продовження, в 2014-2015 яка наповнена пропагандою. Автор взяв грант від міністерства. Мабуть спився, сподіваюсь помер. Цикл "беззьімянний раб". Почитав коменти, вже згадували Зьікова. Тож я не один такий
@АркадийИванович-у2д Жыл бұрын
Чудове відео. Цю помийну яму РУ. видань треба закопати.
@yyatskevych1074 Жыл бұрын
Пропаганда і є їх світогляд, тому все що звʼязане з московією, не дуже добре «пахне»
@yuramyroslav7683 Жыл бұрын
подивіться фільм "Ескадрилья №5" 1939-го!!! року, і побачите, як СеРеСеР сам збирався напасти на Германію, під приводом того, що нібито Германія хоче напасти. Все так само, як і у відношенні до України тепер. Та Гітлер випередив Сталіна.
@chuhaistyr3807 Жыл бұрын
Спасибі за цікаве та пізнавальне відео. Клацаю вподобайку та шкрябаю оцей допис для ютубівських алгоритмів. Продовжуємо донейтити на ЗСУ, ТРО та ППО для пришвидшення викидання російських окупантів з теренів України! Хай квітне Український Ютуб! 💙💛 Хай перемагає Україна! Дякую Вам!
@Vladagrae Жыл бұрын
Тільки нещодавно звернула увагу на всі ці месенжі...і це жах, що стільки років читаючи, не бачила очевидну пропаганду покірності царю, та ненависті до свободи...дуже соромно Відео класне, трохи початок можливо затягнутий, хотілось би більше цитат
@yuriykondrat8321 Жыл бұрын
Якщо не читали Остапа Українця, то дуже раджу. Ну і Євгена Ліра, хоч він більше до хорору тяжіє. І їх переклади.
@alexandrosadchuk9513 Жыл бұрын
переклади то взагалі пісня
@hell_p3022 Жыл бұрын
Привіт, але ж в світі існують "Країни Балтії", а не "країни прибалтки" ;) (09:11)
@wladyslawbrylenko1212 Жыл бұрын
Дякую за контент 🔥❤️хай квітне український Ютуб
@yuriykondrat8321 Жыл бұрын
Владлен Мараєв одобряє
@SlideShowsFromIgor Жыл бұрын
Дякую! Дуже цікаво! 👍
@Alexxx_Ivanov Жыл бұрын
Уся ця "нова хвиля" російської літератури про попаданців різного штибу це просто реваншизм який виріс із краху СССР і ідеї вищості всього російського
@Shangreel Жыл бұрын
Марина та Сергій Дяченко чудово пишуть. Ще пара авторів, що пишуть під псевдонімом "Макс Фрай" мені подобаються. Вони раніше видавались російською, але зараз вже є українські варіанти (принаймні, Дяченко).
@Chimerietz Жыл бұрын
Дяченко іноді непогано пишуть технічно, але вони написали сценарій до серіалу "Белая гвардия", а він ну дуже українофобський вийшов... тому до їх поглядів є питання. А Макс Фрай так, приємне виключення серед всіх російськомовних фантастів.
@annadovbakh2376 Жыл бұрын
Авторка Макса Фрая довго жила в Одесі, а зараз вже останні десятиліття живе в Вільнюсі.
@Chimerietz Жыл бұрын
@@annadovbakh2376 нє, ну в Москві вона теж якийсь час жила і тусила з росавторами типу тої ж Горалик. Але на щастя встигла вчасно звалити звідти і світоглядно дистанціюватись))) вже в 2014 пам'ятаю вона адекватно комментувала події.
@yuriykondrat8321 Жыл бұрын
Марина та Сергій Дяченко - українці, хоч і писали російською
@Shangreel Жыл бұрын
@@annadovbakh2376 На Вікі пишуть таке: "Відома як автор літературних творів, оглядів і рецензій, опублікованих під іменем Макс Фрай, та як радіоведуча. Деякі ранні твори, що видавалися під іменем Макса Фрая, були створені у співавторстві з чоловіком Ігорем Стьопіним.".
@belaz876 Жыл бұрын
З певних причин переслухав багато аудиокниг як фантастикуи так і фентезі і зробив майже такі висновки у 2014му році примірно.
@serhrabovsky8724 Жыл бұрын
Тільки все це не "промивання мізків", а зворотній процес. А промивання - це те, щзо конче потрібне нашій аудиторії. І ви це робите насправді.
@vitaliibruelov9490 Жыл бұрын
Це якщо буквально. Але термін "brainwashing", який потім і розповсюдився в інші мови як "промивання мізків", якраз означає промивання в гіршому значенні.
@Qi-up4qs Жыл бұрын
Ми вимагаємо ще.
@МобилкаМагазин6 ай бұрын
Де ж тоді українська фантастика та фентезі де наші Володимир Владко, Василь Бережний та ін.?
@07blackhand Жыл бұрын
Шкода ви не згадали дмітрія ємца, та його роботи "таня гроттер" і "мефодій буслаєв" Вони доволі сильно орієнтовані на дітей і підлітків, і хоча на початку вони навіть більш-менш нормальні були в дитинстві - після середини кожного з циклів, то там буквально починалося пропаганда православ'я в уявленні росіянчиків, і взагалі їхнього "традиційного" устрою життя І це все тільки зі спогадів, а якщо почитати, то я думаю набагато більше ще й непомітних тоді шовіністичних моментів можна знайти
@sapriniti Жыл бұрын
Раджу серію "Гра" Марини Муляр. Так, вона спрямована на підлітків, але й дорослим обов'язково сподобається! Трясця, я нині почуваюся геть як та її молода вчителька...
@ikos440 Жыл бұрын
Росіяни живуть у багні ,та за те у фентезі вони самі розумні і сильні.
@Enve1283 Жыл бұрын
9:10 "країни прибалтики" - закоренілий русизм, вірно буде "країни балтії"
@sofibregman4671 Жыл бұрын
Країни Балтії*
@ДимаНосачев-в7и6 ай бұрын
Александр Шаравар (Setroi)
@andriiukraine6697 Жыл бұрын
ПС Автор, ви намішали фантастики і фентезі. Альт історія це все ще фантастика, навіть з телепатами і іншим (дивись твори Герберта, Хайлайна, тощо). Це принципово різні речі. Бородьба з пропагандою ворога це добре, але треба тримати планку. Я все очікував як ви роскажета про попаданців в середзем'я які почали будувати класичний совок на чолі жз генсеком Сауроном... не дочекався.
@spaceman8189 Жыл бұрын
Так авторка так і сказала навіть визначення влучне. А взагалі попаданні це взагалі між жанровий прийом. Оскільки попаданці є як і в науковій фантастиці і в Космоопера так і у фентезі. Відрізняється лише спосіб як герої потрапляють в той чи інший світ
@yukiutena6364 Жыл бұрын
ніколи нечитала щось російське окрім шкільної литератури, я читаю японське коркйське іііііі дуже рідко китайське
@Antobi2000 Жыл бұрын
Іронія в тому, що в русні, особливо у жанрі фентезі - дуже багато вкрадено з японських і корейських ісекаїв, і ті хто не знають першоджерел(в основному сама русня) - щиро вірять шо це їх особливе, унікальне явище, під химерною назвою "литрпг"...
@rinachu1889 Жыл бұрын
А у якому перекладі, цікаво? Бо переважна більшість, на жаль, російською
@rinachu1889 Жыл бұрын
А ми знаємо, що переклад це також важливо
@Akopov47 ай бұрын
Я пам'ятаю як на початку 2000-их в нас були дуже популярними книги рашиста Сергія Лук'янкнка - особливо Дозори 🤮.
@blackwork4316 Жыл бұрын
умничка!
@spaceman8189 Жыл бұрын
Не сприйміть за сексизм, але ви перша жінка книго-блогер на ютюб яка дійсно розуміється в жанрах( по крайній мірі інших хто розбирається не зустрічав). В чоловіків блогерів ситуація трішечки краще. Але Ваше визначення фантастики та фентезі дуже влучне, що свідчить що ви розбираєтьсь в літературі та жанрах і контент який ви створюєте буде якійсний а це варто підписки та вподобайки.
@gamlettte Жыл бұрын
Російське фентезі закінчилося на перумові
@Yushchenkivets6 ай бұрын
Пєхов - нічого так писав, краще за перумова.
@yuriykondrat8321 Жыл бұрын
А ще буває міське фентезі, воно не обов'язково казкове. Нормальна історія - звичайний світ з одним припущенням, що вибивається за рамки нормального.
@Верховнийжрецьужовтіймасці Жыл бұрын
Фентезі поділяється на дуже багато класифікацій : Час та місце дії; Міфологічний та національний колорит (це особливо помітно в ранобє чи мангах, манхвах чи маньхуа. Японські більше про попаданців, китайські про переродження та культивацію (це майже завжди головний мотив), а у корейців суміш, хоча більшість на які я натикався, це саме літрпг, є реальний світ є подія яка його змінює, та або елементи гри стають частиною світу, або гг тп в світ де є система як у грі ) ;Аксіологічна площина; Світоглядний початок.
@Sokyrnitcia4 ай бұрын
Ганьба алгоритмам ютубу що не просуває це відео
@ДимаНосачев-в7и6 ай бұрын
ян валетов
@spaceman8189 Жыл бұрын
Ситуація із російською літературою навіть гірша. Оскільки одна справа писати пропаганду на замовлення та зовсім інша справа коли автор щиро в неї вірит та вона є основою його світогляду яку він транслює на читача через літературу
@ВарвараКолеснікова6 ай бұрын
Здається авторка зовсім не розрізняє фантастику та фентезі . Не вірю, що вона читала щось із російського фентезі - жодного відомога автора у відео не було згадано.
@andriiukraine6697 Жыл бұрын
Ви не до кінця розумієте усі причинно-наслідкові зв'язки. Крім західної течії яку московити радісно засирали своїми наративами є ще і східна. Для східного фентезі крадіжки, мародерство, вбивства, "право сильного" і оскаженіла бородьба за статус - це скоріше норма. Росіянам таке просто зайшло. Не вірите? Йдіть дивіться популярні на сході тайтли манги, а особливо манхви (так, це різні речі). Якщо японські твори, як правило, найбільш цивілізовані, так би мовити, то в китайських можна і не такий триндець побачити. Корея часто десь поміж. Доречі, якщо хтось порадить українських авторів (окрім Дяченків і Танця недоумка (вже читав)) то було б не погано. Бо насправді здається що в Україні жанр мертвий взагалі (так, одна книжка на кілька років це ні що, і так було ще до війни).
@АнтонінаРиц Жыл бұрын
Почитайте Ірину Грабовську, Дарью Піскозуб та Євгена Ліра.
@Yushchenkivets6 ай бұрын
Манхви, здається, корейські. А китайські - маньхуа.
@ArsenGuzhva Жыл бұрын
Хіба це фентезі? Розчарований відео. Ні слова про "Черную Книгу Арды" та "По Ту Сторону Рассвета"
@hirdbarding3399 Жыл бұрын
перечислене являється описом лютого бед тріпу заболотних толкіністів і не рекомендоване для читання людям не досягнувшим 18 років для зберігання здорової психіки
@baubocomaspera5305 Жыл бұрын
''По ту сторону...'' написала російськомовна українка з Дніпра. Після 14 року вона українізувалася і перекладає японську поезію українською
@ArsenGuzhva Жыл бұрын
@@baubocomaspera5305 більш того, вона зараз і ПТСР перекладає українською