Рет қаралды 4,275
Osrednja slovesnost
posvečena 79. obletnici ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda je v letu 2020, zaradi zdravstveno-varnostnih ukrepov, potekala izključno preko spleta.
Slavnostni govornik je predsednik ZZB NOB Slovenije, Marijan Križman,
slovesnost pa vključuje arhivske posnetke kulturnih programov preteklih let.
#75LetZmage
✊#Zmaga #Svoboda #Slovenija 🇸🇮
🔗: / 565358597518451
🔗: / 219526605976043
---------------------------------------
Spletna stran: www.zzb-nob.si,
Facebook: / zvezaborcev ,
Twitter: / zvezaborcev_nob ,
Svobodna Beseda: www.svobodnabe...,
KZbin: / zzbnobslovenije
---------------------------------------
Zveza združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (s kratico ZZB NOB Slovenije) si prizadeva, da bi prebivalce Slovenije trajno povezale vrednote, ki so ji dajale zmagovito moč v zgodovinskih preizkušnjah, še posebej v drugi svetovni vojni. Je ena najštevilčnejših civilnodružbenih organizacij v Sloveniji, od leta 1993 je tudi polnopravna članica mednarodne organizacije Svetovne federacije veteranov (The World Veterans Federation). Ima status organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju vojnih veteranov, žrtev vojnega nasilja (izgnancev, internirancev, ukradenih otrok, političnih zapornikov, zapornikov) in vojnih grobišč. Organizirana je na celotnem ozemlju države, njena organizacijska struktura pa je prilagojena tako, da »pokriva« vse enote teritorialne organiziranosti ljudi. Sedanji predsednik je Marijan Križman, častni predsednik je Janez Stanovnik.
Vsak državljan(ka) Republike Slovenije je lahko član(ica) združenja borcev za vrednote NOB. Poleg še živih borcev in aktivistov NOB, žrtev vojnega nasilja in drugih udeležencev narodnoosvobodilnega boja 1941-1945 so torej člani lahko vsi, ki imajo spoštljiv, pozitiven odnos do NOB in so pripravljeni sodelovati v prizadevanjih in pri uveljavljanju vrednot tega boja. Te vrednote so zlasti: domoljubje, svobodomiselnost, protinacifašizem (nasprotovanje novim pojavom nacizma in fašizma), narodova suverenost, tovarištvo, enakopravnost, solidarnost, humanost, poštenost, socialna pravičnost in vse druge vrednote, ki zagotavljajo spoštovanje človekovih pravic. Vse te temeljne pravice so zapisane že v slovesni izjavi Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta o pravicah in dolžnostih slovenskega naroda z dne 19. februarja 1944.