Dzięki za ten materiał. Pokazanie oznakowania na locji i porównania go w terenie bardzo pomaga przyswoić wiedzę.
@MorkaPl2 ай бұрын
Cieszę się, że się film podobał. O to nam chodzi, żeby żeglarze i motorowodniacy umieli.
@planetbaltic3959Ай бұрын
W punkt Piotrze!
@MorkaPlАй бұрын
Dziękuję! Wiedzę trzeba szerzyć!
@AndrzejAugustynowicz2 ай бұрын
Fajny materiał, dobra robota.
@MorkaPl2 ай бұрын
Dziękuję! Cieszę się, że się podobało!
@502Bilon2 ай бұрын
Świetny materiał, dzięki
@MorkaPl2 ай бұрын
Dziękuję! Cieszę się, że przypadł do gustu!
@januszcan-pol60672 ай бұрын
Swietne szkolenie,gdyz zbyt duzo urzytkownikow szlaku wodnego,nie ma pojecia o tym.Dziekuje Tobie.Wierze,ze sa tacy,ktorzy zapamietaja o Ty,.co i prakazales
@MorkaPl2 ай бұрын
Dziękuję! Jeszcze więcej jest w naszych podręcznikach i kursach on-line ;)
@arkadiuszbialek82312 ай бұрын
Poza znakami jednak uważnie obserwować wodę i głębokościomierz. Na Wiśle między Białą Górą a Gniewem weszliśmy na mieliznę w zeszłym roku mimo pływania na znaki (i nie byłem pierwszy raz na tym odcinku). Dobrze że było pod prąd i szybka reakcja + lekki jacht + 50 km na silniku dało radę. Wracając szliśmy bardzo blisko brzegu kierując się najszybszym nurtem, raz przeszliśmy na lewy - widać było przejście prądu. Jak wypatrzeć główny nurt? śmieci i piana pokażą Ci drogę.
@MorkaPl2 ай бұрын
Bardzo słuszna uwaga!
@trawart2 ай бұрын
Sporo tego rodzaju znaków jest na Odrze. ps. Całe oznakowanie szlaków żeglownych jest na portalu WIR (Wirtualny Informator Rzeczny). Zna Pan? Fajne rozwiązanie dla celów edukacyjnych. Oprócz tego można tam kupić bilety. Ja tam kupuję bilety na śluzy na Odrze.
@MorkaPl2 ай бұрын
Tak, znam WIR. Super sprawa, tutaj zależało mi trochę na promocji Prosny i Kalisza. Cały czas walczymy o dostęp do morza :)
@Maxinet2 ай бұрын
W dół rzeki to tak jak to pięknie pokazałeś. A pod prąd? Takie same znaki?
@MorkaPl2 ай бұрын
No nikt znaków nie poprzekłada dla płynących pod prąd. Prawy i lewy brzeg się nie zmieniają, są zawsze te same bez względu na to w którą stronę się płynie. Prawy brzeg jest po prawej stronie jak płyniesz z prądem. To tak jak z lewą i prawą burtą na łodzi - jest ciągle ta sama, bez względu na to czy stoimy twarzą, czy plecami do dziobu.
@MorkaPl2 ай бұрын
@Maxinet - a ten film widziałeś, tutaj poświęcam całkiem spory fragment o żegludze w kierunku przeciwnym do oznakowania: kzbin.info/www/bejne/epq7hImYaquNopo
@Maxinet2 ай бұрын
@@MorkaPl Patrzę na obrazek 5:35. Płynę w górę rzeki i widzę zielony kwadrat, za nim żółty "x". Czyli sytuacja się odwraca: znak "zielony kwadrat" mówi: trzymaj się mojej strony (to jest prawa płynąc w górę, lewa zgodnie z definicją oznaczeń), a przewrócony krzyż mówi: przejdź na drugi brzeg i celuj w krzyż żółty, ten stojący normalne.
@MorkaPl2 ай бұрын
Dokładnie tak!👍
@hvnterblack2 ай бұрын
Co ma ruch obrotowy Ziemi do meandrowania? Woda płynie z góry na dół, trafiając na przeszkodę, opływa ją. Ukształtowanie terenu wpływa na nurt, a nurt wybierając i nanosząc materiał zmienia teren. Ilość czynników o znacznie większym znaczeniu jest miażdżąca w stosunku do wpływu obrotu planety.
@MorkaPl2 ай бұрын
Wiele czynników, a jednym z nich jest efekt, czy siła Coriolisa. Czy najsilniejszym, czy najsłabszym, nie będę polemizował, bo się na tym słabo znam. Film jest o znakach żeglugowych, a nie o przyczynach meandrowania rzek. Nie mniej jednak dzięki za komentarz i zwrócenie uwagi.
@hvnterblack2 ай бұрын
@@MorkaPl o znakach powiedziałeś sporo i rzeczowo, masz za to plusa. Spokojnego końca weekendu! Miło było się czegoś dowiedzieć.
@MorkaPl2 ай бұрын
I nad tym się skupię. O geologii jeszcze jak widać sporo do nauki.
@hvnterblack2 ай бұрын
@@MorkaPl temat zachowania rzek, ostatnio miałem do czynienia z pewną dawką wiedzy inżynieryjnej. Nie jestem ekspertem, ledwo podstawy łapię. Ujmę to tak; trwają badania, ilość zjawisk i czynników zmiennych jest ogromna. Fachowcy często korzystają z symulacji, modeli i innych rzeczy, bo złożoność obliczeń jest bardzo duża. To jest dziedzina, którą właściwie zaczynamy badać. Trochę ironicznie, bo ludzie budują cywilizacje wokół rzek od tysięcy lat, a dopiero od niedawna badamy ich właściwości na szerszą skalę. Zachowanie rzeki jest przedmiotem prac naukowców, ekspertów. Ogromny wpływ ma przekrój koryta, różnice wysokości, materiał podłoża (twardość, uziarnienie, odporność na erozję), opady. Mogę wymieniać całkiem sporo, chociaż mój poziom wiedzy tu jest bardzo wąski, tak jakbym nie miał prawa jazdy i mówił, że pojazdy dzielimy na motocykle, osobówki, ciężarówki i autobusy. Zaraz przyszedłby ktoś i wspomniał o wózkach widłowych, bo to też pojazd. Także no :) Fajnie, że robisz materiał o tym, na czym się znasz, w formie, która jest zrozumiała nawet dla kogoś, kto z wody to co najwyżej chciałby rybę wyciągnąć.