Przebudowa Centralu. Czy budynki PRLu to już zabytki?

  Рет қаралды 17,193

Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport

Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport

Күн бұрын

Пікірлер: 93
@zp8244
@zp8244 Жыл бұрын
mój Tato budował Central, wraz z biurowcem obok. Oraz przejściem podziemnym, które nie istnieje. Pamiętam jak chodziłem po schodach w Centralu, kiedy jeszcze nie były ruchome, bez zasilania. Był mistrzem budowlanym, tzw majstrem tam. Pracował też na innych budowach Łodzi. Chemii, przy dawnym Textilimpexie, która się spaliła. Budynku PKP, przy ul. Nawrot. I innych. Także Centralu 2. Pozdrawiam
@MarcinHencz
@MarcinHencz Жыл бұрын
No proszę solidne CV wypełnione wieloma charakterystycznymi budynkami epoki. Można by przyznać odznakę budowniczego modernistycznej Łodzi :-)
@aji5310
@aji5310 2 жыл бұрын
budynek centralu powinien być odrestaurowany. pasuje tutaj zdecydowanie bardziej niż wiele innych obiektów w otoczeniu. ja widzę w nim piękno, które niestety zostało zniszczone przez zaniedbanie.
@djuracelkaijestmoc568
@djuracelkaijestmoc568 2 жыл бұрын
Również oczyściłbym i odmalował oba budynki (zarówno biurowy, jak i handlowy) Centralu. On wbrew pozorom nie jest brzydki i nieprawdą jest, że nie pasuje do centrum miasta. Jest jednak przede wszystkim brudny i zaniedbany, a to już mocno bije po oczach. Ten projekt inwestora jest również ciekawy.
@wiecejswiatlaa
@wiecejswiatlaa Жыл бұрын
Jestem z Mazur, jak pierwszy raz przyjechalam do Łodzi to bylam zauroczona, jestem nadal. Cala stara Piotrkowska to perla. Central jest cudowny i te szare blokowiska, ogromne takie jak sie dalej idzie w glab starszej czesci. Zazdrosze Wam łodzianie ❤
@hubert4646
@hubert4646 Жыл бұрын
6:20 Uważam, że takie podejście jest najlepsze. Jest to ważny budynek z historią więc nie powinno go się po prostu burzyć. Z drugiej strony nie jest to budynek wybitny, nawet gdy był świeżo wybudowany. Także takie podejście aby go przebudować z zachowaniem jego charakterystycznej formy. W historii wiele razy przebudowaliśmy, dobudowaliśmy i w ten sposób powstawały perełki architektury. Oczywiście, czasem przebudowa bardziej przypomina wyburzenie, jak przepiękny projekt dworca w Katowicach (prawdziwy brutalizm, czy Central się do tego zalicza, tak średnio) który został wyburzony i zdominowany przez galerie handlową. Także zawsze trzeba być krytycznym jeśli jakiś budynek z wartością ma być przebudowany.
@blessed747
@blessed747 2 жыл бұрын
kiedyś central hehe to była baza ;)
@adamluk78
@adamluk78 Жыл бұрын
Poza wspomnianymi w filmie budynkami z okresu PRL proponuję dołączyć do listy wartych zachowania następujące budynki: - wydział Fizyki UŁ - "falowiec" na Cieszkowskiego - budynki handlowe - sześciokąty na Broniewskiego przy Tatrzańskiej - wieżowiec z bilioteką - Wrólewskiego/Bratysławska - Pałac Młodzieży na Retkini - tak straszny, że aż genialny - Wydział Włokniennictwa PŁ - sąd na Kościuszki - pawilony handlowo-usługowe Tatrzańska/Przybyszewskiego
@Александр-г4щ5з
@Александр-г4щ5з 2 жыл бұрын
Доброго дня, дякую за цікаву інформацію про Лодзь. Дуже цікаво дивитись Ваші відео.
@ВалентинСуриков-з5ю
@ВалентинСуриков-з5ю 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za filmik, zawsze bardzo miło się ogląda.
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowo :-) Jakieś pomysły na kolejne? Przyznam, że teraz szykuje też trochę o PRLu, a dokładniej o pewnych pomysłach urbanistycznych na centrum naszego miasta z tamtych lat. Miała być rewolucja, a pozostało po niej tylko kilka jaskółek, w tym realizowane nawet obecnie "nowe" ulice.
@michal.dragoon
@michal.dragoon 2 жыл бұрын
Nie do końca ,obraz w odbiciu lustrzanym ze spaceru po Piotrkowskiej dziwnie wygląda.
@michal.dragoon
@michal.dragoon 2 жыл бұрын
@@MarcinHencz Nie do końca fajnie ,obraz w odbiciu lustrzanym ze spaceru po Piotrkowskiej ,Piłsudskiego dziwnie i mylnie wygląda.
@krystiankubik9639
@krystiankubik9639 2 жыл бұрын
Wymienić okna, beton umyć i będzie ok następne lata
@malgorzatamakowska9910
@malgorzatamakowska9910 2 жыл бұрын
Nie tylko umyc ale zmienic kolor
@jarosawpeka9407
@jarosawpeka9407 9 ай бұрын
Ciekawie Pan opowiada o mieście w którym się przyszedłem na świat i mieszkam. Ja bym Central zostawił bo to jest historia nie zawsze pozytywna. Pani Prezydent Zdanowskiej proponuję się zająć dziurawymi jezdniami w naszym mieście Łodzi i pozostałościami komunikacji miejskiej która aktualnie już tylko występuje ale nie funkcjonuje 🤐🤐🤐
@MarcinHencz
@MarcinHencz 9 ай бұрын
Infrastrukturę remontuje się pieniędzmi, a nie chęciami. Pieniędzy miasto ma tyle ile Pan choćby wpłaci. Przy czym... o ile oczywiście nie bronie Panu prawa do narzekania, to generalnie tezę, że jej nie ma to nie tylko czytam w innych miastach Polski, ale też Europy. A bloga założyłem bo mieszkałem 2 lata we Wrocławiu i odkryłem, że to typowe łódzkie marudzenie na wszystko jest jak w tym powiedzeniu... wszędzie dobrze gdzie nas nie ma ;-)
@Rzygmunt
@Rzygmunt 2 жыл бұрын
Architektura PRL-u jest systematycznie niedoceniana. Fakt ten bierze się stad, iż obecnie w samorządzie władze sprawują osoby którym okres ten przywodzi negatywne wspomnienia. Jest to związane zarówno z ich własną pamięcią, jak i pamięcią komunikacyjną. Współczesna młodzież jest jednak do podobnych zabytków przywiązana emocjonalnie, gdyż nie ma pojęcia o czasach komunizmu. W Łodzi mamy bardzo mało zabytków socrealizmu i brutalizmu, więc uważam, że powinniśmy dbać o nie jeszcze mocniej, niż o kamienice, których wartość historyczna i estetyczna nie jest podważana. W podobnym duchu unowocześniania miasta straciliśmy już kompleks zabytkowych budynków w EC2. Nie jestem przeciwnikiem modernizacji jako takiej (choć postmodernistyczna papka powstała na na ulicy Włókienniczej wola o pomstę do nieba) uważam, że część budynków należy unowocześnić, chociażby przez starzejące się materiały budowlane. To o czym się jeszcze nie mówi w naszym mieście to fakt, iż styl obierany przez współczesnych architektów nie ma nic wspólnego ze współczesnością. Te sterylne odcienie bieli i refleksowe szkło wymieszane z geometrycznymi wzorami nijak się mają do współczesnych tendencji architektonicznych. Uważam, że miasto powinno podstawić na swoim, tak jak to było podczas próby budowy wieżowca Misztala. Central jest zabytkiem brutalistycznym, jednak uważam, że powstać może odpowiedni projekt będący konsensusem między owym stylem, a nowoczesnymi rozwiązaniami estetycznymi. Nie zapominajmy, iż obecnie w cenie jest stawianie na zieleń w na terenach miejskich - a brutalizm z naturą prezentuje się znakomicie. Być może jeszcze dałoby się wpłynąć na ostateczną decyzję? Uważam że dyskusja na tym polu jest niezwykle istotna.
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Dzięki za wyczerpujący wpis. Mam jednak dwa ale. Weź pod uwagę, że na tą chwile Central nie jest chroniony. Nie ma tam też planów przestrzennych. Tym samym bez urazy jak byś Ty rządził też nic byś nie zrobił. Druga sprawa sugerujesz złą wolę władz... jakby spojrzeć na historię architektury to rzadszym zjawiskiem jest nawet trzymanie pierwotnych budynków niż ich przebudowywanie. I to się tyczy całej nasze cywilizacji europejskiej od setek lat. Co starałem się pokazać odbiór negujący epokę poprzednią jest wręcz cechą ludzkości. Tyczy się także sztuki, literatury itp.
@FarmerLuffy
@FarmerLuffy 2 жыл бұрын
@@MarcinHencz nie zakładam złej woli władz, tylko błędne podejście podyktowane skupianiem się na własnych preferencjach, nie zaś współczesnych strategiach architektonicznych jako takich. Sam kieruję się prywatnymi osądami np. w krytyce stawiania szeregu zamkniętych, śnieżnobiałych osiedli budowanych na terenie całej Łodzi. Za parędziesiąt lat być może o nie też będzie rozgrywać się podobna walka. Przyznaję również bez bicia, iż obce są mi wszelkie formalne bariery stojące za strategią samorządu (teraz sobie myślę, że materiały na ten temat byłyby ciekawym uzupełnieniem Pana kanału, pomogłoby to zrozumieć niektóre decyzje i umerytorycznić dyskusję). Przemawiać mogę jedynie z perspektywy sfrustrowanego studenta. Temat urbanistyki jest mi jednak bliski. EC2 nie zostało kompletnie zrównane z ziemią dzięki uznaniu kompleksu za zabytek, z tego co kojarzę podobna sytuacja miała miejsce z pozostałościami po carskiej zabudowie nieistniejącego już carskiego dworca kolejowego Łódź-Karolew. Musimy pamiętać, że zmiany architektoniczne są nieodwracalne. Wg. mnie nasze miasto posiada wystarczającą ilość tak eklektycznych, zabytkowych kamienic, jak i postmodernistycznych biurowych copypast. W Łodzi mieszkam od 4 lat, a każda osoba, którą zaprosiłem do siebie zauważa, iż siła miasta tkwi w różnorodności, a podobne działania tę różnorodność nam odbierają. Korzystając z okazji zapytam również o Kaskadę. Budynek ten postrzegam jako jeden z najważniejszych zabytków składających się na wspomnianą różnorodność miasta. Podobne zielone wykończenia, które zaobserwowałem jeszcze jedynym łódzkim hotelu, nadające okolicy niebywały retro styl. Nie wiem nic o statusie kompleksu, ani ewentualnych planach na jego konserwację. W internecie widzę jedynie dwa szczątkowe artykuły dotyczące ich modernizacji: www.urbanity.pl/lodzkie/lodz/biurowiec-kaskada,b14092 Czy są to aktualne plany? Bardzo martwi mnie ta tendencja i chciałbym dowiedzieć się jakie są możliwości na zachowanie unikalnego stylu podobnych obiektów.
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
@@FarmerLuffy plany na Światowid są raczej odległe. Inwestor prezentował je wieki temu, a w kolejce miał jeszcze kilka innych projektów. Także raczej bym nie zakładał szybkiej realizacji. Zresztą w tym czasie powstało trochę hoteli w Łodzi, a dodatkowo branża poszła mocno w krótki najem mieszkań. W przypadku Kaskady to plany przestrzenne z tego co wiem zawierają pozostawienie bieżącego układu. Przy czym... co akurat mi się osobiście nie podoba zdecydowano się na odtwarzanie pierzei. Narutowicza w planach PRLu miała być poszerzona na 2x2 na odcinku do dzisiejszej szerokiej części Zielonej. W efekcie wyburzenia doszły praktycznie do Piotrkowskiej. Dobrze, że nie kontynuowano budowy tej arterii bo dzisiaj wiemy, że takie arterie tylko potęgują problemy w centrum, nie mniej nie jestem przekonany czy jej odbudowywanie nowwymi budynkami będzie właściwe - zwłaszcza, że przysłoni nowa pierzeja Kaskadę. Co do tego dostrzegania atutu architektury różnorodnej też tak mam. Nic mnie bardziej nie nudzi niż ta typowa dla polskiego turystycznego miasta "zabytkowa starówka". I tu Łódź jest pod tym względem bardzo fajna, bardzo wielkomiejska. Liczę, że te budynki z okresu PRLu zaczniemy wreszcie doceniać. Widząc jak one odzyskują blask choćby przy Piotrkowskiej mam wrażenie, że jednak się ostaną w przeciwieństwie do Warszawy, która niestety nawet dużo bardziej wartościowe okazy już parokrotnie potraciła.
@maciekaja11
@maciekaja11 2 жыл бұрын
Proszę, nie nagrywaj w lustrzanym odbiciu :)
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski Жыл бұрын
To jest test na prawdziwego łodzianina, takiego z m̶e̶t̶a̶l̶o̶w̶y̶m̶ ̶p̶a̶s̶k̶i̶e̶m̶ krańcówką i z̶n̶a̶k̶i̶e̶m̶ ̶w̶o̶d̶n̶y̶m̶ migawką. Jeśli rozpoznajesz miejsca mimo lustrzanego odbicia, toś jest lodzermensch.
@halusiah898
@halusiah898 2 жыл бұрын
Deweloperzy lubią rozbierać budynki Bo tu nie chodzi o architekturę ale o Plac w centrum miasta
@xerejuneseve6333
@xerejuneseve6333 2 жыл бұрын
Jeśli pozwalają na tanie mieszkanie to lepiej żeby były,kosmetyka zewnętrzna nie jest droga.Uważam że dobro ludzkie jest ważniejsze niż rozbiórki,które też kosztują.
@PolskiArrow
@PolskiArrow Жыл бұрын
Socjalizmowi podziękuję. Jeśli może tam stanąć coś większego i pikękniejszego, to niech stanie. Ceny na rynku są jak poziom wody systemie naczyń połączonych. Nie będzie tu tanich mieszkań, to nie pójdą aż tak w górę ceny wszystkich dookoła.
@krzysztofraciborski5740
@krzysztofraciborski5740 Жыл бұрын
"Central", ale chyba pierwszym podobnym budynkiem, byl Universal, na Górniaku. Czy Ktoś pamięta, - ja tak, że w tym miejscu w latach 50tych, remontowano samoloty, i stały one tuż przy łuku początku ul Rzgowskiej. Chodziłem oglądać je z Dziadkiem. Pozdrawiam.
@wilkwilku5578
@wilkwilku5578 2 жыл бұрын
Tak samo bloki z lat 60-80 powinny wrócić do oryginalnej kolorystyki zamiast pastelowych mazańców.
@Mahler2332
@Mahler2332 Жыл бұрын
Krytyka i chęć pozbycia się XIX arch i urbanistyki zaczęła się już w l. 20 XX wieku, to nie był wymysł komunizmu, tylko nowych prądów myśli miastotwórczych zaistniałych po I wojnie światowej. Wyburzanie architektury z l.40-80 XX, tylko dlatego, że pochodzi z tego okresu to takie same rozumowanie jakie jest tutaj krytykowane w stosunku do kamienic względem władz prl. Co do Solpol'u to był to wybitny budynek Jarząbka i tak jak nasze pokolenie rozpacza teraz nad budynkami sprzed 100 lat, które znikają, tak samo będą rozpaczać dalsze pokolenia and tymi budynkami, które teraz wyburzamy. A "kukurydze" są w Kato a nie w Krk
@MarcinHencz
@MarcinHencz Жыл бұрын
Kukurydze poprawiłem w opisie pomyłkę z montowania filmu ;-) Co do Solpolu nie podzielam opinii ;-) Co do architektury XIX to pełna zgoda, że to była idea tak naprawdę modernistyczna słusznie punktująca wady konstrukcyjne kamienic. Tak naprawdę przeniesienie ciężkości na ściany nośne i betonowe stropy były rewolucją w architekturze umożliwiające otwarcie na swiatło, przestrzeń itp. W takim wrocku Max Berg proponował nawet wybić cały rynek - na szczęście skończyło się na jednym budynku. W Łodzi jednak wątek polityczny naprawdę był mocny w kontekście. W pełni świadomie doprowadzano do ruiny niezwykle wartościowe budynki, nawet z okresu bogatego modernizmu końcówki lat 30. Tłumaczono to tym, że to pamiątka po zgniłych fabrykanckich panach i właścicielach czynszówek, krwiopijcach klasy pracujących. Oczywiście nie mówiono tutaj wprost, że chodzi o podtrzymywanie w narodzie niechęci do Niemców i Żydów i przedstawianie władzy ludowej jako tej, która ich uwolniła. Co by też Tylko w Łodzi chodziło
@Mahler2332
@Mahler2332 Жыл бұрын
@@MarcinHencz Chodziło nie tyle o wady konstrukcyjne, co o światło (a raczej słońce), higienę, powietrze, rozluźnienie gęstości i tanie budownictwo. Jak mieszkałem w Łodzi, nasłuchałem się różnych legend miejskich. Później się okazywało, że nie pokrywały się one ze źródłami. Dzięki za odpowiedz i opinie, może kiedyś pogadamy na żywo, pozdrawiam
@januszkoralewski5889
@januszkoralewski5889 2 жыл бұрын
Nie niszczyć, odrestaurować jeśli techniczny stan budowli nie jest przeszkodą. Dobrze służył łodzianom przez wiele lat. W niejednej kolejce stałem w CENTRALU, gdy "rzucali coś ciekawego" w trudnych czasach PRL. Pomniki architektury należy szanować, to nie tylko skorupa budynku, ale stoją za tym nazwiska projektantów i budowniczych. To tak jakby zastanawiać się nad zburzeniem Piramidy Cheopsa, Panteonu, Bramy Brandenburskiej, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, etc...etc... Pozdrawiam
@Anna-hp3zy
@Anna-hp3zy 2 жыл бұрын
Ja tam uwielbiałam stary Uniwersal i Central .I bardzo się cieszę że jeszcze są, tylko ze Central niestety funkcjonuje tak jak kiedyś a szkoda dla mnie były to najlepsze i spokojne czasy
@mondeospancz111
@mondeospancz111 2 жыл бұрын
kiedy powroci piekny neon👩‍❤‍👨 pary na Central, tak mi sie tylko marzy🧐Prosze o wiecej filmow👍Pozdr
@Mahler2332
@Mahler2332 Жыл бұрын
już wrócił
@UndergroundLDZ
@UndergroundLDZ 2 жыл бұрын
Zdecydowanie do przebudowy jeśli jest inwestor. W Łodzi mamy wystarczająco dużo brutalnych klimatów.
@Yorotes1
@Yorotes1 Жыл бұрын
Teraz budynek ma ładne kolorowe okna, pozdrawiam chłopaków którzy dali kolor Łodzi 🫶🤘
@ku8adop
@ku8adop 2 жыл бұрын
nie wszystko zasluguje na miano zabytku i powinno sie to w koncu zrozumiec
@minstr3l
@minstr3l Жыл бұрын
Czemu kadr w 4:16 jest obrucony? Zamienione jest lewo-prawo
@odzajlawju8227
@odzajlawju8227 2 жыл бұрын
Gratuluje Panu ciekawego kanału, z zainteresowaniem oglądam nadsyłane filmy. Odnośnie powyższego tematu, gdybym posiadał moc sprawczą zachowałbym oba obiekty w oryginalnej wersji, odtwarzając elewację domu towarowego z neonem włącznie. Znając jednak realia, jako mniejsze zło popieram przebudowę biurowca, może w przyszłości w podobnej formie zostanie odnowiony budynek sklepu tworząc na powrót spójną całość. Przy okazji pozwolę sobie poruszyć jeszcze inni temat, mowa o wszechobecnym brudzie w naszym miescie, możemy narzekać na wiele rzeczy w Łodzi np. na dziury w drogach, na przedłużające się remonty, na to, że usychają nowo nasadzane drzewa czy na zabłocone parkingi w centrum, to wszystko prawdopodobnie trudne sprawy, jednak sprzątanie to podstawowa czynność, priorytet dla miasta, coś oczywistego. Nie mówię o lekkim zabrudzeniu, są to często wieloletnie zaniedbania, na styku krawężników i asfaltu zalega mierzwa z liści i błota, chodniki pokryte są warstwą piachu. Wspomnę również o śmieciach w krzakach, rozjechanych przez pojazdy trawnikach i chodnikach oraz o odchodach psów, pomimo, że cześć zaniedbań to wina mieszkańców, uwazam, że miasto powinno wziąć na siebie odpowiedzialność i uczyć czystości, nikt inny tego nie naprawi. Przygnębiające jest również to, że nie dbamy o odnowione kwartały, zapraszam zainteresowanych np. na spacer ulicami dookoła stadionu Widzewa, ulice Smolarka, Sępia, Tunelowa, Widzewska... nie były sprzątane od kilku sezonów, nowa roślinność walczy o przetrwanie z chwastami, chodniki są zarośnięte do 1/3 szerokosci, studzienki zalepione liśćmi. Na koniec pytanie do Pana jako radnego, co jest powodem tak smutnego obrazu Łodzi, jak można tą sytuację naprawić i jaka jest szansa na czyste miasto ?
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Zgadzam się co problemu z czystością. Są tu dwa aspekty... jeden wstydliwy - tak my Łodzianie bardziej śmiecimy i mniej dbamy o przestrzeń publiczną. Są na to niechlubne statystyki polskich miast. Dwa Łódź dawno temu podeszła trochę źle do tematu. Tzn mamy większość usług komunalnym zlecanych podmiotom zewnętrznym. Niestety firmy są różne i też miewają swoje problemy. Trudno też je kontrolować. Nie mniej od jakiegoś 1,5 roku wiem, że ratusz pracuje trochę nad tym problemem. Liczę, że problem jednak będzie się kurczył niż narastał. Też jestem na tych sprawach wyczulony.
@odzajlawju8227
@odzajlawju8227 2 жыл бұрын
Po napisaniu poprzedniego komentarza przez chwilę zastanawiałem się czy nie byłem zbyt krytyczny w ocenie wyglądu mojego miasta, jednak po kilku kolejnych przejazdach przez Łódź mogę powiedzieć, że "wszechobecny brud" to najmniej krzywdzące określenie. Prawdopodobnie ma Pan rację, że głównym powodem zaistniałej sytuacji jest zlecanie prac komunalnych firmom zewnetrzym, jak niska jest jakość wykonywanych usług wszyscy dokladnie widzimy, moim zdaniem miasto musi być zadbane przez cały rok, nawet dziś na ulicach powinniśmy widzieć ekipy sprzątające. Obecnie zbliża się wiosna, czas porządków, mam nadzieję, że z jej nastaniem zobaczymy pierwsze pozytywne efekty prac naprawczych ratusza. Na koniec moja darmowa trochę złośliwa rada dla urzędników, jeżeli 1,5 roku jednak nie wystarczyło na rozwiazanie problemu podpowiadam co należy wykonać: zatrudniamy gromadę ludzi, przekazujemy im miotły, grabie, szufle i taczki, następnie wyprowadzamy na ulicę i rozpoczynamy sprzątanie kwartałami, zaczynając od centrum, gawrantuje, że po pierwszym dniu będą widoczne efekty, natomiast jeżeli podpisane umowy z podmiotamii zewnętrznymi jeszcze obowiązują to do końca ich trwania wprowadzamy maksymalne kontrole, a po ich zakończeniu przejmujemy na siebie obowiązki. Sprzątanie jest proste, każdy z nas ma w tej dziedzinie doświadczenie.
@anpe7711
@anpe7711 2 жыл бұрын
Niestety, problem bieżącego sprzątania dotyczy nie tylko Łodzi. Prace te, przeprowadzane przez podwykonawców, przeprowadzane są akcyjne (np. wiosną czy jesienią) co jakiś czas strzyżenie trawników z tzw. rozdzielnika by udowodnić zleceniodawcy wywiązanie się z umowy. W większości tych prac brakuje niekiedy zdrowego rozsądku np. po co golić resztki trawy gdy ich szczątki prawie wypaliło silne słońce. Jeżdżące kosiarki zamiast kosić trawę orzą ziemię pozostawiając za sobą tumany kurzy. Gdy nastanie jesień zdarza się, że tony opadających liści zalegają ulice czy chodniki i nikt tego nie sprząta. Przy obecnej technice i posiadanych urządzeń brakuje z pewnością zdrowego rozsądku. A doskonale pamiętam gdy zawsze na czas chodniki były uprzątnięte z użyciem miotły a trawa skoszona kosą przez energicznego pana z sumiastym wąsem. 😃 Dzisiaj do takich prac niezbędny jest batalion ludzi z warcząco-smrodzącymi kosiarkami i dmuchawami, którzy zrealizują zlecenia na konserwację terenów zielonych. 😃 Pozdrawiam, nie mieszkam w Łodzi, ale czasem tu przyjeżdżam. Chętnie zaglądam na pana kanał. Podobne problemy są w każdym mieście.
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb Жыл бұрын
Wszystkie Pana filmy sa bardzo ciekawe. Obraz Lodzi dla wieku osob, rowniez dla mnie, zostal uksztaltowany przez "Ziemie Obiecana". Lodz to dla mnie manifestacja kapitalizmu. Miasto, ktorego energia mogla emanowac na caly kraj i zmienic Polske w przemyslowa potege. Miasto przyszlosci ale i niespelnionej obietnicy. To rowniez miasto Niemcow, Zydow i Rosjan. Ten wielokulturowy charakter miast jest wyrazony chocby w piosence "Theo, wir fahr'n nach Lodz". Jesli wolno mi zaproponowac tematy nowych filmikow to proponowalbym "Fabryki i kamienice jako manifestacja wizji przyszlosci", "Lodz zydowka, niemiecka i rosyjska w architekturze", "Zespoly fabryczne jako eksperyment spoleczny: palac - fabryka - mieszkania robotnikow jako calosc architektoniczna", "Lodz jako miasto nowe - stworzone a nie rozwijajace sie organicznie przez stulecia". "Lodz przyszlosci - zerwanie z historia czy jej kontynuacja?", "Architektura Lodzi jako manifestacja kapitalizmu", "Architektura Lodzi - estetyka czy funkcjonalnosc?", "Lodz - wplyw polityki na architekture".
@MarcinHencz
@MarcinHencz Жыл бұрын
Dziękuje za miłe słowo. W kwestii tego eksperymentu miasto-fabryka planuje ugryźć temat Księżego Młyna, który jest chyba pod tym względem najciekawszym tworem w Polsce. Będzie tam też troszkę polityki, takie zadziorne oczko puszczone do moich lewicowych kolegów, którzy w przemysłowcach samych krwiopijców widzą ;-)
@MK-lm6hb
@MK-lm6hb Жыл бұрын
@@MarcinHencz Księży Młyn rzeczywiscie komplikuje obraz kapitalizmu jako systemu nieograniczonego wyzysku i bezmyslnej konsumpcji - maly i dosc skromny palacyk kapitalisty, ogromna fabryka i calkiem porzadne osiedle dla robotnikow.
@piotrborowczynski8082
@piotrborowczynski8082 2 жыл бұрын
Spoko film
@halusiah898
@halusiah898 2 жыл бұрын
P. Marcinie zostawcie odnowiony central w spokoju
@dzaanas
@dzaanas 2 жыл бұрын
a ja sobie myślę, że "bądźmy szczerzy", rynek Jaracza przerobiony na parking dla mieszkańców kamienicy Kilińskiego 39- to nie jest dobry pomysł.
@matti2014
@matti2014 2 жыл бұрын
Nagraj film o premiach w ZDiT. Miałeś się zająć tematem. Czekamy.
@pawenowodworski7996
@pawenowodworski7996 2 жыл бұрын
Ten budynek w obecnym stanie symbolizuje stan całego miasta
@MarcinHencz
@MarcinHencz Жыл бұрын
a miasto to mieszkańcy, więc Panie Pawle chyba musimy wziąć się za siebie.
@factspeoplemoney8412
@factspeoplemoney8412 2 жыл бұрын
Tak Central 1 do przebudowy teraz wydaje sie to kontrowersyjne ale może za kilkadziesiąt lat będzie się mówiło że Łódź podęła dobrą decyzje zezwalając na przebudowę. A jeśli chodzi o to szkaradztwo koło Red Tower wyburzyć i zapomnieć że coś tak brzydkiego tak długo szpeciło nasze miasto.
@halusiah898
@halusiah898 2 жыл бұрын
Piękne secesyjnej niszczeja jeszcze bardziej ale U M twierdzi że pieniędzy nie ma i .....ni będzie lepiej czynsze podwyzszac
@atari1040
@atari1040 Жыл бұрын
Rok i nic? Co się dzieje, że tak długo czekamy na WSZYTKO? ;-)
@Piteroski
@Piteroski Жыл бұрын
Remontują po raz n-ty którąś z ulic... Taka dobra ta rada miasta i Pani prezydent
@ShEv441
@ShEv441 2 жыл бұрын
Central 1 Przebudować zgodnie z wizualizacja pracowni lub budować od nowa jeśli taniej. Central 2 bym rozebrał, w jego miejscu na tej działce moznaby postawić jakiś wyższy i ładniejszy budynek. Serio, nie wiem jak to możliwe, że takie dziadostwa dalej stoją w jednym z najpopularniejszych miejsc w Łodzi.
@halusiah898
@halusiah898 2 жыл бұрын
Najlepiej niemiecki. Hoh haus
@eolsonpl1135
@eolsonpl1135 2 жыл бұрын
Kukurydze stoją w Katowicach a nie w Krakowie
@jackhunter9226
@jackhunter9226 2 жыл бұрын
Central można wyburzyć tylko zostawić schody do nieba , uwielbiałem się wozić na nich ;)
@rhalfik
@rhalfik 2 жыл бұрын
Brutalizmu jest mało? Bloki to ta sama ponura natura co brutalizm. Brutalizm jest w pewnym sensie wszechobecny, dlatego go nie lubimy. Natomiast to nie zmienia faktu, że niektóre budynki są bardziej wartościowe niż inne. Do tego argument, że trzeba zburzyć, bo są brudne... Słyszeli kiedyś o myciu elewacji? O konserwacji betonu? Ach ten brudalizm ;) Ten sam problem ma hotel Forum w Krakowie. Z jednej strony brzydki i nie pasuje, a z drugiej (dosłownie z drugiej strony, czyli od zaplecza) ma ciekawą formę nawet na współczesne warunki. Zawsze myślałem, że jakby go zburzyli w połowie, to by był cacy. W ogole moim zdaniem problem brutalizmu to gabaryty. Gdyby taka cudaczna szkarada nie górowała nad ładniejszymi budynkami, to by miało to więcej sensu i broniłbym ich jak lew.
@jacobstel
@jacobstel 2 жыл бұрын
Moim zdaniem warto zrobić modernizacje lub zburzyć i odbudować. Czy naprawdę warto patrzeć na stary budynek z PRL-u? Myśle ze daje on słaby temu ścisłemu centrum wizerunek
@halusiah898
@halusiah898 2 жыл бұрын
Ten budynek odnowić a pieniądze z rozbiórki przeznaczyć na remonty budynków mocno zniszczonych
@matcinstrzelecki5260
@matcinstrzelecki5260 2 жыл бұрын
Kapelusz nie jest na kuraki tylko na PIASTOWIE!
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Jeśli sięgnąć poza nazewnictwo PRLu to właściwie jest na Chojnach :-P
@matcinstrzelecki5260
@matcinstrzelecki5260 2 жыл бұрын
@@MarcinHencz chojny to jest tak samo osiedle jak i Piastów jest osiedlem😉 nigdy nie mogłem pojąć czemu na PIASTOWIE są tabliczki znamionowe "kurak" . To tak jakby ktoś powiedział z limonki że mieszka na starych Bałutach 😆
@grindhouse62max10
@grindhouse62max10 2 жыл бұрын
Dla mnie najgorsza era architektury i urbanistyki na świecie to lata 60-te i 70-te. Architektoniczne i artystyczne oszustwo. Architektura bez architekta, bez duszy i bez tożsamości.
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Każda epoka jest inna i ciekawa, ale jasne każdy ma swoje gusty. Ja dla przykładu niezbyt przepadam za gotykiem w typowo polskim wydaniu (na tle Europy Zachodniej jest dość bidny) i polskim klasycyzmem.
@andrewskorzewski845
@andrewskorzewski845 2 жыл бұрын
Central zostawic ale Palac Kultury zburzyc jako forme brutalizmu politycznego. Teraz jest dobry czas na to.
@malgorzatamakowska9910
@malgorzatamakowska9910 2 жыл бұрын
Jaki palac kultury?
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic Жыл бұрын
@@malgorzatamakowska9910 Może chodzi o łódzki tzw. pałac kultury czyli gmach centrali handlu zagranicznego przy Sienkiewicza 3. Kilkunastopiętrowe ciężkie gmaszysko (z antenami nadawczymi na górze) według mnie nadaje się do wyburzenia. Sądziłem że jak z powodu drążenia tunelu kolejowego wyburzali Hotel Centrum to i to gmaszysko rozbiorą.
@Flamenc0
@Flamenc0 2 жыл бұрын
Kompletnie się nie zgadzam, budynki przybierają różne style architektoniczne, ale trzeba mieć chyba problemy ze wzrokiem żeby porównywać te potwory za PRLu do kamienic. Burzyć, burzyć i jeszcze raz burzyć.
@Luksus2806
@Luksus2806 2 жыл бұрын
Gdybym ja miał władzę absolutną, to zburzyłbym te kloce.
@Anna-hp3zy
@Anna-hp3zy 2 жыл бұрын
Dobrze że nie masz
@drag5757
@drag5757 2 жыл бұрын
Widziałem jego budowę i chciałbym zobaczyć jak go burzą
@mateuszmichalewicz1200
@mateuszmichalewicz1200 2 жыл бұрын
Moim zdaniem budynki brutalistyczne nie powinny mieć racji bytu, zwłaszcza w takim miejscu Przecież to straszydło
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Pamiętajmy tylko, że Manhattan mieszkaniowy to też brutalizm ;-)
@hubertkoks6236
@hubertkoks6236 Жыл бұрын
Zburzyć. Central jest paskudny
@cezarycezary2501
@cezarycezary2501 Жыл бұрын
koszmarek sowieckiego typu
@MarcinHencz
@MarcinHencz Жыл бұрын
Z tego co kojarzę Wielka Brytania nie była częścią Związku Radzieckiego, a Brutalizmu w niej nie brakuje. Podobnie zresztą jak we Francji.
@cezarycezary2501
@cezarycezary2501 Жыл бұрын
@@MarcinHencz dokladnie tak jak w calej eu ,tylko ze w miejszej skali w przeciwienstwie do nas , nasi czerwoni inteligentni inaczej prezydenci miast kazali zbijac ozdoby z fasad starych kamienic poniewaz wygladaly za bardzo burzuazyjnie ,zastanawia mnie monotonia rewitalizacji tzw starych miast dominuje ogolnie betonoza z plaska fontanna oraz brak zieleni , inaczej inteligentni jednak przezyli
@alexyouk8198
@alexyouk8198 2 жыл бұрын
Nie masz pojęcia o architekturze, ale się wypowiadasz... LoL tzw. Kukrydze są w Katowicach nie Krakowie.
@MarcinHencz
@MarcinHencz 2 жыл бұрын
Są w Katowicach, przejęzyczyłem się, dlatego jest uwaga w opisie. Gdybyś czytał, zauważył byś.
@Flamenc0
@Flamenc0 2 жыл бұрын
@@MarcinHencz zauważyłbyś piszę się razem
@szyszymsms
@szyszymsms Жыл бұрын
@@Flamenc0 A części zdania występujące w kontekście metajęzykowym zapisuje się w cudzysłowie.
@Flamenc0
@Flamenc0 Жыл бұрын
@@szyszymsms jest różnica pomiędzy pominięciem cudzysłowiu z lenistwa, bo jesteśmy w internecie, a świadomym napisaniem spacji w czasach gdy masz autokorektę i podpowiedzi w klawiaturze na telefonie, ale spoko
@szyszymsms
@szyszymsms Жыл бұрын
@@Flamenc0 *cudzysłowu XDDDDDDD Raczej chciałem ci uprzytomnić, że nie warto przywalać się do cudzych kompetencji językowych, nie mając dobrze wykształconych własnych.
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi 7 ай бұрын
Te budynki mniej szpecą miasto niż blokowiska.
ŁÓDŹ W PIGUŁCE: Historia, atrakcje turystyczne i miejsca do zabawy.
19:48
Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport
Рет қаралды 22 М.
"Budynki szkieletowo ramowe" (1963r.) /CAŁY FILM/
20:37
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 356 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
KSIĘŻY MŁYN: jak rewitalizować Łódź? | GOOD IDEA
26:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 73 М.
Była upadłą ulicą, jest perłą Łodzi. Rewitalizacja Włókienniczej
18:06
Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport
Рет қаралды 29 М.
HISTORIA ŁODZI: Nazistowskie wizje Litzmanstadt
15:01
Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport
Рет қаралды 30 М.
Łódź Fabryczna [Niesamowita metamorfoza dworca kolejowego]
6:43
Łódź: najpiękniejsze pałace i liczne atrakcje Łodzi. A zaczęło się od bawełny 🪴
20:52
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Рет қаралды 21 М.
OFF Piotrkowska: Wielka przebudowa kultowego miejsca na mapie Łodzi
10:10
Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport
Рет қаралды 21 М.
Architektura mieszkaniowa luksusowa | Rzeczpospolita modernistyczna. Odc. 4
33:11
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Рет қаралды 39 М.
REWITALIZACJA ŁODZI: Przebicia kwartałowe
12:53
Marcin Hencz : Łódzka Architektura & Transport
Рет қаралды 10 М.