Super pokazał pan to przecinanie wezmę przykład od pana pozdrawiam
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
A dziękuję bardzo. Pozdrawiam również.🙂
@anetakukieka76823 жыл бұрын
Super filmik!
@burakucomments7240 Жыл бұрын
Zacny filmik, dzięki i powodzenia
@ogrodowyodlot4091 Жыл бұрын
Dziękuję również i pozdrawiam. Jest też drugi filmik prezentujący przycięcie w kolejnym sezonie.
@mariannastefan393 жыл бұрын
Ładnie przycięte drzewko też tak bym zrobiła.
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
A dziękuję, pozdrawiam.
@wojtekulewicz91952 жыл бұрын
Źle przycięte jak przycinamy pionowe gałęzie do góry to nad pąkiem lub gałęzią
@ogrodowyodlot40912 жыл бұрын
Domyślam się, że pisząc "pionowe gałęzie" miał Pan na myśli nie wilki tylko te rosnące pod ostrzejszym kątem. Jeśli dobrze zrozumiałem zdanie to chodzi o przypadek kiedy mamy taką "ostrą" gałąź z przyrostami i chodzi o to żeby przyciąć nad takim przyrostem? Jeśli tak to wyjaśniam, że mocno ją skracałem/przycinałem również ze względów estetycznych. Wrzuciłem niedawno drugi filmik z obecnego sezonu, gdzie ta sama śliwka zostaje po roku ponownie potraktowana przycinaniem jednak delikatniej z uwzględnieniem, że poprzednie cięcie było intensywniejsze. Pozdrawiam
@wojtekulewicz91952 жыл бұрын
@@ogrodowyodlot4091 rozumiem pozdrawiam
@MrX-yg7rz2 жыл бұрын
Słyszałem, że można ciąć jesienią zaraz po owocowaniu. Mogę teraz przyciąć np. śliwę? Liście jeszcze ma ale już powoli opadają, "wilki" są suche po przycięciu w miejscu cięcia, lyko zielone
@ogrodowyodlot40912 жыл бұрын
Generalnie dużą część pestkowych tnie się po owocowaniu, ale dużo zależy od odmiany śliwki. Mądre źródła podają iż w przypadku odmian owocujących we wrześniu lub październiku robimy typowe cięcie wiosenne, a te owocujące lipiec sierpień przycinamy po owocowaniu.
@MrX-yg7rz2 жыл бұрын
@@ogrodowyodlot4091 no ta akurat owocowała lipiec. Czyli można ciąć już teraz?
@mateuszwrona81196 ай бұрын
@@MrX-yg7rz To było ciąć w lipcu zaraz po zbiorze.
@MrX-yg7rz6 ай бұрын
@@mateuszwrona8119 było cięte w sierpniu. Jabłon, wiśnia i śliwa. Na wiosnę były obsypane kwiatami. Niestety przyszedł mróz -6 już po tym jak drzewa się rozchulały i nici z owoców... Ale ciąć można w porze wakacyjnej po owocowaniu.
@lolly31282 жыл бұрын
Nie za dożo czasami jak na jeden raz? Nie lepiej byłoby małe wycinki/pielęg. każdego roku.Z tego co mnie uczono,drzewko ż.t.p.broni się intensywnym wzrostem,szczególnie tz.wilkami.Pozdr.
@ogrodowyodlot40912 жыл бұрын
Generalnie śliwka jest bardzo odporna nawet na silne cięcie. Tutaj chodziło o przerzedzenie, skrócenie i ukształtowanie korony. Co do wilków jest dokładnie tak jak Pan pisze. Pojawiło się ich sporo, był też mniejszy plon, z czym się liczyłem. Dzięki temu powstałą jednak "baza", na której będzie lepiej pracować. W związku z tym może na przykładzie tego samego drzewa uda mi się zrobić filmik o przycinaniu po "ostrym" cięciu. Dzięki za komentarz i pozdrawiam.
@jacek182 Жыл бұрын
Dolne gałęzie bardziej bym przycioł żeby nie szły do góry tylko bardziej w bok
@a_kapela_gospodarstwoszarotki3 жыл бұрын
Bardzo mało zostało przyrostów jednorocznych. Na czym będzie owocowanie w kolejnych latach?
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
Celem było prześwietlenie, skrócenie i ukształtowanie korony oraz "odświeżenie" Dostało się też między innymi przyrostom, dlatego sporo zostało usuniętych lub intensywnie skróconych. Oczywiście takie cięcie wiązało się z mniejszymi plonami niż w roku ubiegłym. W sezonie oczywiście drzewo wypuściło nowe pędy więc będzie na czym bazować w dalszych latach. Pozdrawiam :)
@Sallrada Жыл бұрын
@@ogrodowyodlot4091 Też myślę, że trochę za ostro poszedłeś w tym cięciu ;-) Niektóre z pędów które ciąłeś nie powinny być cięte. Pozdrawiam!
@ogrodowyodlot4091 Жыл бұрын
@@Sallrada cześć, tak jak napisałem powyżej, chciałem, oprócz przycięcia mającego na celu dobry plon, zadbać o stronę "estetyczną" i ukształtowanie drzewka. Aczkolwiek po dwóch latach od premiery widzę, że mogłem oszczędzić niektóre pędy. Tym niemniej skupiałem się na stronie odmładzająco - wizualnej i stąd takie a nie inne cięcia. Na drugim filmie o śliwce, jest cięcie po kolejnym sezonie, gdzie szaleję już nieco mniej :) I na deser filmik pokazujący owocowanie po drugim przycięciu. Także też zachęcam do obejrzenia. Dodam, też, że po pierwszym cięciu owoców oczywiście było mniej, ale też nie było tragedii. Jeśli uda mi się w przepastnych archiwach znaleźć zdjęcia lub filmy z owocowania po pierwszym przycięciu z filmu to wrzucę. Dzięki za komentarz i pozdrawiam :)
@jozeffranciszek40603 жыл бұрын
Jaką maścią smarować ? rany po cięciach .
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
Jeśli chodzi o maści ogrodnicze to nie polecę jakiejś konkretnej marki. Zazwyczaj biorę to co aktualnie jest dostępne w sklepie ogrodniczym do którego trafię :) Pozdrawiam.
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
@@jozeffranciszek4060 teoretycznie te maści są robione na podobnej bazie, zapewne jednak diabeł tkwi w szczegółach być może wpływających na to jak maść prezentuje się po użyciu.
@mariuszgalos9887Күн бұрын
co ile przycinamy drzewka co roku czy co dwa
@ogrodowyodlot409117 сағат бұрын
To wszystko zależy od danego drzewka, jego wieku i tego co chcemy uzyskać. Ja co do zasady co roku usuwam chore albo uszkodzone fragmenty (połamane, przemarznięte) , przy okazji również co roku robię cięcie prześwietlające, tzn, usuwam nadmiar pędów (rosnących pionowo lub do środka korony lub krzyżujących się - wszystkich, które zaciemniają wnętrze korony i przeszkadzają "właściwym" gałęziom). Cięcie formujące (zaczynamy formować jak zacznie dawać owoce) co rok lub dwa lata, aż uzyskamy pożądany efekt czyli ładnie uformowaną koronę. Jak mamy już uformowane drzewko to robimy tylko coroczne korekty żeby zachować formę. Cięcie mające na celu "odnowienie" drzewka poprzez usunięcie starych pędów przy przewodniku, robimy co kilka lat - ja usuwam pędy 3 lub 4 letnie, ale u mnie to wszystko zależy od konkretnego drzewka. Jeśli mamy stare, zaniedbane drzewo to też je możemy odmłodzić przez cięcie, ale powinniśmy to rozłożyć w czasie, na kilka sezonów, aby drzewa nie osłabić. Pozdrawiam.
@mariuszgalos988717 сағат бұрын
dzieki za info@@ogrodowyodlot4091
@alicja757 Жыл бұрын
Nadal nie wiem w jakim miesiącu przycinać drzewko
@ogrodowyodlot4091 Жыл бұрын
Jak podają mądre źródła - co do zasady cięcie wiosenne (od końca lutego do końca marca) dla odmian owocujących we wrześniu/październiku, a cięcie jesienne (po zebraniu owoców, do około połowy września) dla odmian owocujących w lipcu/sierpniu. Pozdrawiam.
@helenamoj14723 жыл бұрын
Czyli śliwy w marcu? Wycia Pan wszystko co urósło w ubiegłym roku i nietylko. Czy śliwy też owocują na krótkopędach , i czy jabłonie też na takich?
@ogrodowyodlot40913 жыл бұрын
W uczonych "księgach" wyczytałem, że śliwki owocują przede wszystkim na pędach jednorocznych i dwuletnich oraz w mniejszym stopniu na 3 letnich. Tak jak napisałem nieco wyżej, celem było prześwietlenie i nadanie pewnego kształtu koronie. Liczyłem się ze słabszym owocowaniem i rzeczywiście śliwek było mniej. Filmik powstał nieco wcześniej niż data premiery, niektórzy tną w zimie, aby wyprzedzić procesy wegetacyjne. Co do jabłoni, to znalazłem info, że w zależności od odmiany owocowanie może się odbywać zarówno na krótkopędach jak i na końcach pędów jednorocznych, albo na przyrostach z ubiegłego roku. Pozdrawiam i dzięki za pytanie.
@Rysiek_0.7_na_raz Жыл бұрын
o kurła
@mateuszzakrzewski868510 ай бұрын
I połowy drzewka nie ma trzeba było tą gałąź od korzenia bachnąć 😂
@annanajman8612 жыл бұрын
Za duzo gadania na poczatku. Cięcie to ciąć anie czym, bo to widac na filmie.
@ogrodowyodlot40912 жыл бұрын
Taką przyjąłem formułę przy tworzeniu filmów i konsekwentnie się jej trzymam tam gdzie uważam to za zasadne. Nie każdemu musi ona oczywiście odpowiadać, tym niemniej dziękuję za uwagę i pozdrawiam.:)
@mariawesoowska73822 жыл бұрын
Za dużo gadania
@ogrodowyodlot40912 жыл бұрын
Taką mam formułę nagrywania filmów. Oczywiście nie każdemu musi odpowiadać. Pozdrawiam.