Bardzo podoba mi się taki projekt , sam planuje w przyszłości zrobić coś podobnego tylko że na mikro skalę w celu dydaktycznym, substratem będzie właściwie tylko biomasa roślinna a biogaz będzie spalany w obiegu otwartym ogrzewając wężownicę w której będzie "czynnik roboczy" - woda (wytworzona przegrzana para będzie napędzała turbinę po czym będzie chłodzona w chłodnicy w cyklu zamkniętym). Całość będzie napędzała generator prądotwórczy(w przypadku mikroskali będzie to alternator samochodowy lub kilka takich) a nadwyżka ciepła po procesie przemiany wody w parę będzie wykorzystywana do ogrzewania zbiornika fermentacyjnego. To raczej projekt małej elektrowni , prąd wytworzony przez alternator można wykorzystać do ładowania akumulatora(z odpowiednim układem sterującym ładowanie ) do którego będzie podłączona przetwornica napięcia na 220-230V prądu naprzemiennego, w sam raz na działkę na której człowiek będzie spędzał większość czasu a przy okazji pozyskiwał biomasę z trawy itp.Całość zamierzam wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia bezpieczeństwa i możliwie jak najbardziej zautomatyzować, nie wiem tylko jak wielki zbiornik fermentacyjny zastosować aby sprawność energetyczna/produkcyjna projektu była wystarczająca do podtrzymania ciągłości procesu. Nie wiem czy to dojdzie do skutku ale mam nadzieję że się uda :) . Pozdrawiam
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
Witam Mam taką myśl czy warto spalać biogaz tak żeby uzyskać parę i dopiero przy jej pomocy napędzać turbinę parową i generator, czy nie lepiej było by zasilić biogazem silnik tłokowy który napędzał by generator a ciepło odebrać z układu chłodzenia oraz z spalin.
@mmichal813 жыл бұрын
@@MafiaMatiego1 a pewnie że lepiej, metan bardzo dobrze się spala w silniku tłokowym. Ten film robili ludzie, którzy sami kiedykolwiek czegokolwiek nie zrobili w praktyce tak by działało.
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
@@mmichal81 Ostatnio nawet czytałem o biogazowni na obornik, gdzie był on po prostu szczelnie zamykany następnie nawadniany gnojówką a metan był odzyskiwany i spalany, wydajność mniejsza ale i też nie potrzebna była skomplikowana budowla.
@mmichal813 жыл бұрын
@@MafiaMatiego1 spalić każdy głąb umie, ale jak dasz do silnika to poza tym że ciepło masz to jeszcze prąd. A to jest najważniejsze. Nie wiem jak ten gaz wtłoczyć do zbiornika pod ciśnieniem.
@MafiaMatiego13 жыл бұрын
@@mmichal81 Zgodzę się. Co do sprężania to po najmniejszej linii oporu wystarczył by kompresor ale to nie jest bezpieczne więc lepiej nie próbować i spalać biogaz na bieżąco.
@bogdansleczkowski15 жыл бұрын
Czy naprawdę nie potraficie bardziej skomplikować tego prostego procesu? Widzę Artura Koziołka który podpowiada wam podgrzanie w celu schłodzenia ;) super inżynieria. Nie dziwi mnie że w Polsce patentuje się 20 projektów rocznie. Niech zgadnę: "polski MIT"... Czy co- UW? UJ? Politechnika Warszawska? Politechnika Śląska? SGGW? podpowiedzcie proszę :D zgadłem?
@MrowencjuszeXD Жыл бұрын
Perdolenie a wystarczy zbiornik i magazyn gazu z denatki np. Od ciągnika i masz zbiornik na grzanie np. termy w trybie ciągłym
@panweles7048Ай бұрын
Czy żeby używać biogazu do samochodu muszę go oczyści żeby był czysty metan
@hrudyn72275 жыл бұрын
To jest inwestycja nieopłacalna ekonomicznie.
@wowakowalski67682 жыл бұрын
Tylko że za taką, biogazownię trzeba zapłacić tyle, że starczyło by na gaz z sieci, przez całe życie.
@ArturZagaj-Izraelita4 жыл бұрын
Jednak Indie maja prostrza i praktykowana przesz 100 lat technologię.🤨
@bleeszek5 жыл бұрын
kolektor słoneczny żeby podgrzewać biomasę? ....to po co mi biomasa jak w kolektorze mam ponad 100 stopni c..
@TheUlan19905 жыл бұрын
1.Poferment nie ma zbyt kwaśne o odczyn aby wylewa na pola? 2. Projekt bardzo skomplikowany aby korzystać w celu ciepła użytkowego. Po co komu c.u. w lato, jedynie na c.w.u.😂 3.ekonomia projektu znikoma, ktoś obliczal koszta? 4. Taniej wyjdzie postawienie domu pasywnego z rekuperacja. Na. Moje oko
@grzegorzmalinowski1662 Жыл бұрын
A czemu te ciepło nie może że słońca iść odrazu do domu po co te skomplikowane kombinacje a obornik na pole odrazu
@mateuszek2662 Жыл бұрын
Właśnie, ciepło z solarów do domu a gaz do auta!
@jakub6067 Жыл бұрын
To jest typowa reklama która ma na celu opchnąć nam jak najwięcej niepotrzebnego gów.....
@jakub6067 Жыл бұрын
Ps to dobra technologia ale nie w tej formie
@Bogdan-zc7yw Жыл бұрын
Biogazownie same w sobie są czymś genialnym, ale ten projekt jest conajmniej idiotyczny 🤦🏻♂️
@mateuszek2662 Жыл бұрын
Czemu tak uważasz?
@Bogdan-zc7yw Жыл бұрын
@@mateuszek2662 ponieważ biogazownie docelowo mają tworzyć obieg zamknięty, w tym projekcie dochodzą dodatkowe źródła energii, do tego jakiś ,,zbiornik przygotowania substratu, mozna smiało by ładować wsio w fermentator. Jaki sens ma biogazownia, która ma ogrzać dom, którą z kolei, aby pracowała musi ogrzać fotowoltaika, totalnie skomplikowane i nieopłacalne.