Psychiatria sądowa - perspektywa psychologiczna, psychiatryczna i prawnicza

  Рет қаралды 22,155

Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS

Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS

2 жыл бұрын

Psychiatria sądowa obejmuje zagadnienia łączące ze sobą prawo, psychiatrię i psychologię. To, w jaki sposób traktuje się chorych i zaburzonych psychicznie sprawców przestępstw jest bardzo ważne. Celem opieki psychiatrycznej jest umożliwienie pacjentowi powrotu do niezależnego życia. Kluczowa jest maksymalna redukcja objawów choroby, wzrost aktywności i możliwość realizacji ról społecznych. Czy polskie oddziały psychiatrii sądowej spełniają te warunki? Jak funkcjonują tego typu ośrodki i jakie warunki w nich panują? Kto trafia do zakładów psychiatrycznych? Czy możliwe jest leczenie bez pobytu w zamkniętym ośrodku? Dlaczego terapia bez izolacji jest tak trudna? W jaki sposób wykorzystuje się HCRv3 i SAPROF w opiniowaniu pacjentów oddziałów psychiatrii sądowej? Jakie wzorce w funkcjonowaniu oddziałów psychiatrii sądowej warto zaczerpnąć z praktyki innych państw? Na te pytania odpowiedzą gościnie spotkania: dr Małgorzata Pyrcak-Górowska - adwokatka i ekspertka Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, Agnieszka Welento-Nowacka - biegła psychiatrka, ordynatorka zakładu psychiatrycznego o podstawowym zabezpieczeniu oraz dr Marlena Banasik - psycholożka i adiunktka badawcza na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Webinar poprowadzi dr Ewa Dawidziuk, prawniczka, prodziekanka ds. studenckich na Wydziale Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, dyrektorka zespołu do spraw wykonywania kar w Biurze RPO.
dr Małgorzata Pyrcak-Górowska - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego, Zakładzie Bioetyki i Prawa Medycznego WPiA UJ, ekspert Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, adwokat. W swojej pracy naukowej zajmuje się problematyką szeroko rozumianych środków zabezpieczających, w tym również terapii uzależnień oraz środków orzekanych na gruncie ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób i pozycją osób z zaburzeniami psychicznymi w procesie karnym. Autorka monografii dotyczącej detencji psychiatrycznej osoby niepoczytalnej, współautorska krakowskiego komentarza do kodeksu karnego w zakresie przepisów dotyczących środków zabezpieczających, autorka komentarza do przepisów dotyczących środków leczniczych wobec osób uzależnionych na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Redaktor i współautorka książki „Środki zabezpieczające. Ujęcie systemowe” (KIPK, 2021), w ramach której omówiono m.in. wyniki badań aktowych dotyczących stosowania szeroko rozumianych środków zabezpieczających opartych na danych z łącznie ok. 1200 spraw.
Agnieszka-Welento Nowacka - biegły psychiatra, ordynator zakładu psychiatrycznego o podstawowym zabezpieczeniu, promująca narzędzia HCRv3 i SAPROF w opiniowaniu biegłych psychiatrów, jako ekspert zewnętrzny dwukrotnie brała udział w wykonaniu ekspertyzy dotyczącej warunków panujących w KOZZD w ramach wizytacji KMPT.
dr Marlena Banasik - psycholog, absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt badawczy na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Katowicach. W swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami z pogranicza psychologii klinicznej i psychologii sądowej. W obszarze jej zainteresowań leży zwłaszcza problematyka zaburzeń osobowości (w tym psychopatii), uzależnień oraz uwarunkowań przestępczości i oceny ryzyka przemocy. Aktualnie zajmuje się realizacją projektu pt. „Rola czynników ryzyka i czynników ochronnych w ocenianiu i monitorowaniu prawdopodobieństwa popełnienia czynu zabronionego u sprawców objętych izolacyjnym systemem środków leczniczo-zabezpieczających oraz odbywających karę pozbawienia wolności”.
dr Ewa Dawidziuk - prawniczka, naukowo zajmuje się prawem karnym wykonawczym, funkcjonowaniem różnego rodzaju miejsc pozbawienia wolności (placówki dla nieletnich, KOZZD, oddziały psychiatrii sądowej, jednostki penitencjarne). Od 2007 r. pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w tym od 2015 r. dyrektor Zespołu do spraw wykonywania kar. W latach 2016-2020 koordynator i członek Zespołu ekspertów do spraw alimentów. W 2013 r. została opublikowana jej praca doktorska pt. Traktowanie osób pozbawionych wolności we współczesnej Polsce na tle standardów międzynarodowych. Aktualnie prowadzi badania dotyczące osób w stanie paliatywnym przebywających w jednostkach penitencjarnych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia w module „Prawa osób pozbawionych wolności”, a także dotyczące orzecznictwa ETPC odnoszącego się do osób pozbawionych wolności, implementacji wyroków ETPC (wymiar instytucjonalny) i aktualnych zmian w prawie. Jest opiekunem naukowym Studenckiego Koła Naukowego Penitencjarnego Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS jest projektem popularyzującym wiedzę z dziedziny prawa na wysokim merytorycznie poziomie. Skomplikowane zagadnienia prawne przybliżamy w przystępny i ciekawy sposób.
Więcej informacji o projekcie: prawo.swps.pl.
#psychiatriasądowa #opiekapsychiatryczna #zaburzeniapsychiczne

Пікірлер: 6
@ZbigniewGruszczynski
@ZbigniewGruszczynski 10 ай бұрын
Proszę żeby następnym razem dać głos osobom, które nie są ubezwłasnowolnione, nie są niepoczytalne czy chore psychicznie, upośledzone lub niedorozwinięte, a które nie podejmują żadnej współpracy z personelem czy nawet ze społecznością, która zajmuje dany (najczęściej przepełniony) oddział. Osób, które ze względu na swój iloraz inteligencji nie godzą się na status PACJENTA, które negują wyrok a internację szpitalną ze względu na obowiązujące prawo uważają za dalekoidący środek, który jest niezgodny z prawem, ograniczającym podstawowe swobody określone w wiążących Konwencjach międzynarodowych !!!
@magdalenazak8505
@magdalenazak8505 Жыл бұрын
I co z tą psychologią sądową?!
@magdalenazak8505
@magdalenazak8505 Жыл бұрын
A ja jestem Magdalena mistrz o numerze 11:11,trzymacie więźniów jak sardynki w puszce i chcecie żeby więźniowie się samo resicjalizowali hahaha,wy się nauczcie szanować ludzi,a po drugie z człowiekiem trzeba rozmawiać,idzie wojna i można więźniów wypuścić,zresztą odeszliśmy tak daleko od natury i żyjemy w betonie,te masońskie bzdury można sobie wsadzić,każdy człowiek potrzebuje miłości,a nie krat i leków,rzygam tym bełkotem,samo się tam zsmnijcie to poczujecie jak to jest być izolowanym! Jezus powiedział :idź i nie grzesz więcej!!!!
@aspie-artgazdastudio5852
@aspie-artgazdastudio5852 Жыл бұрын
Brawo!!! ❤ Dokładnie tak. Obecnie od dwóch lat jestem na terapii w Niemczech (sądownie) byłem też krótko w pl. I mogę wypowiedzieć się od strony skazanego... W pl. To masakra nie ma ,,resocjalizacji,, ludzie wychodzą gorsi, z nienawiścią w sobie przez fakt przepełnienia i brak pracy,zajęć ..podejścia sw do osób osadzonych. W Niemczech otrzymałem profesjonalną opiekę psychiatryczna ..otrzymałem diagnozę ZA gdzie wcześniej jakoś ,,nasi,, psychiatrzy nie widzieli..lub widzieć nie chcieli...
Psychologia więzienna - jak wygląda praca psychologa penitencjarnego? Mjr dr Katarzyna Dechnik
24:36
A criminal personality - prof. Daniel Boduszek
50:41
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 58 М.
Best father #shorts by Secret Vlog
00:18
Secret Vlog
Рет қаралды 22 МЛН
Самый Молодой Актёр Без Оскара 😂
00:13
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 6 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 171 МЛН
3 metody manipulacji narcyza w sądzie
29:36
Magdalena Bajsarowicz Prawnik & Psycholog sądowy
Рет қаралды 26 М.
Cykl owulacyjny - jak kształtują się emocje, myślenie i zachowanie kobiet w różnych fazach?
1:05:26
Trauma wczesnodziecięca i lękowe style więzi - dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała
1:39:49
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 538 М.
CZARNE KARTY PSYCHIATRII #1 -  LEKARZ PSYCHIATRA BARTOSZ NADOLSKI
51:51
Depresja - jak wspierać osoby chore - dr Agnieszka Mościcka-Teske
37:47
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 195 М.
Sekielski o nałogach: najtrudniejsza rola Borysa Szyca
40:44
SEKIELSKI
Рет қаралды 610 М.
Best father #shorts by Secret Vlog
00:18
Secret Vlog
Рет қаралды 22 МЛН