No video

Psychodeliki i ich wykorzystanie w psychoterapii - Elżbieta Fidler i Norbert Jamróz

  Рет қаралды 17,471

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Күн бұрын

Psychodeliki to grupa substancji psychoaktywnych, które wywołują zmiany percepcji, sposobu myślenia i odczuwania emocji. Doświadczenia po ich spożyciu przypominają marzenie senne, stany hipnotyczne czy medytację i wpływają na nasz późniejszy stan psychiczny. Psychodeliki odpowiednio dawkowane przez specjalistę mogą na przykład prowadzić do trwałych, pozytywnych zmian w osobowości. Dlatego tak wielu naukowców bada dziś ich wpływ na leczenie zaburzeń i chorób psychicznych.
Jakie zalety mogłoby mieć stosowanie psychodelików w psychoterapii? W jaki sposób one działają? W leczeniu jakich zaburzeń mogą pomóc? Jaki jest aktualny stan badań na ten temat? Czy medyczne wykorzystanie psychodelików jest gdzieś na świecie legalne? Jakie są perspektywy ich stosowania w Polsce? Jakie negatywne skutki psychiczne ma niekontrolowane przyjmowanie psychodelików?
Na te pytania odpowiada psychoterapeutka psychodynamiczna Elżbieta Fidler oraz Norbert Jamróz - psycholog, konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
Elżbieta Fidler - psycholog, psychoterapeuta. Pracuje w nurcie psychodynamicznym, aktualnie szkoli się również w zakresie terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową i par, w swojej pracy stawia na autentyczny i głęboki kontakt. Ukończyła profilaktykę społeczną i resocjalizację na Uniwersytecie Warszawskim, psychologię na Uniwersytecie SWPS, całościowe czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, Szkołę Psychoterapii Grupowej oraz szkolenie w zakresie terapii par. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie, zdobyte zarówno w placówkach publicznych, jak i w praktyce prywatnej. Zastosowaniem psychodelików w psychoterapii interesuje się od wielu lat. Prowadzi prywatną praktykę w Centrum Psychoterapii Prosta prostapsychoterapia.pl. Jest konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
Norbert Jamróz - psycholog. Ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studia magisterskie z międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów MBA (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Nottigham Trent University w Wielkiej Brytanii). Obecnie rozwija się w nurcie psychoterapii ACT (Acceptance and Commitment Therapy) oraz uczestniczy w szkoleniu dla terapeutów MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) prowadzonym przez Fundację Rozwoju Mindfulness oraz Oxford Mindfulness Centre.
Prowadzi prywatną praktykę w Poznaniu oraz online - www.ipsom.pl. Zajmuje się psychoterapią w nurcie ACT, terapią neurofeedback, treningami uważności, terapią z wykorzystaniem VR oraz integracją psychodeliczną. Jest konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego oraz członkiem MIND European Foundation for Psychedelic Science.
#psychodeliki #psychoterapia #psylocybina

Пікірлер: 64
@dominika96
@dominika96 3 жыл бұрын
Natura jest zawsze najlepszym lekarstwem. Całe szczescie ludzie sie powoli przebudzaja... Obecnie żyjemy w epoce medycyny Rockefeller'owskiej, gdzie wszystko się leczy chemią, a cały biznes farmaceutyczny oparty jest na ropie naftowej. Ludzi się leczy latami uzależniając ich od lekarzy i leków zamiast przekazać im wiedzę na temat tego, jaką moc mamy my sami i otaczającą nas natura . To celowy zabieg dla wzbogacania koncernów farmaceutycznych i całej mafii WHO...
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Skąd takie wnioski? 🤔
@SzylakJolanta229
@SzylakJolanta229 Жыл бұрын
Pani Elu bardzo dziękuję .Słuchałam całą sobą ,dużo wiedzy .
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Dziękujemy w imieniu naszej ekspertki!
@asiajarocka
@asiajarocka 3 жыл бұрын
Pięknie dziękuję za profesjonalne podzielenie się wiedzą w tym temacie
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Bardzo się cieszymy, że materiał Ci się podobał! Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszych kolejnych spotkań i publikacji o podobnej tematyce - wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: www.swps.pl/strefa-psyche/cykl-tematyczny-psychodeliki
@pawelbielecki1895
@pawelbielecki1895 3 жыл бұрын
I Dzięki za poświęcony czas.
@escapader
@escapader 2 жыл бұрын
Minuta 16:33 „faza dawkowania substancji” ? Minuta 1:02:50 „narazie substancje ta są nielegalne” Pytanie: Czy w Polsce są uprzywilejowane instytuty psychoterapeutyczne do legalnego podawania psychodeliku ?
@szyszkaza5
@szyszkaza5 3 жыл бұрын
mam wrażenie, że jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego mówienia w tv, spotkaniach w pracy itp i ciężko utrzymać uwagę jak ktoś mówi wolno.. też tak mam ;) sporo osób w komentarzach narzeka na sposób mówienia ekspertów - polecam ustawić szybkość odtwarzania na 1,5x :)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Może coś w tym być! Jeśli rzeczywiście łatwiej przyswoić wiedzę przyspieszając prędkość odtwarzania jak najbardziej zachęcamy! 😊
@gilagilowska1841
@gilagilowska1841 Жыл бұрын
Polecam lampke wina przed rozmowa, albo jakis psychodelik na koncentracje. Jak ktos nie umie przekazywac wiedzy niech tego nie robi. Albo idzie na jakis kurs przemowien tam ucza Jak pozbywac sie mmmmmm eeeee yyyyyy . Strasznie to meczy sluchacza . Pomijajac jakos wypowiedzi ciekawa wiedza
@departamentedc564
@departamentedc564 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Psychodynamiczna i psychodeliki to musi być fajne połączenie.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Zapraszamy na nasze kolejne spotkania w temacie psychodelików w celu zgłębienia tematu! :)
@departamentedc564
@departamentedc564 3 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Oglądam wszystkie jak leci. Żadnego nie przeoczę. Kolejny będzie równie ciekawy. Medytacja i psychodeliki to znakomita mieszanka. Niedawno czytałem abstrakt w którym było napisane, że doświadczeni medytujący, którym podano psylocybinę na obozie medytacyjnym odczuli trwały efekt w postaci większej poprawy w relacjach międzyludzkich względem osób nie zażywających tej substancji. Ciekawe czy prowadzący opowiedzą coś więcej m.in. o takich badaniach.
@pawelbielecki1895
@pawelbielecki1895 3 жыл бұрын
Byłem na kursie Vipassana 10 dniowym.Przezylem traumę ale taką rozciagnietą w czasie.Bardzo to poszerzyło moją świadomosc.Niestety też doswiadczylem bardzo materialne jak wszystko przemija co powodowało także lęk.W Vipasanie oczywiście jest konkretny cel.Ale gdzieś czytałem że właśnie taki natychmiastowy efekt jest po psychodelikach a tam na medytacji powoli rozpuszczasz ego i nie ma tego szoku.
@damian5110
@damian5110 3 жыл бұрын
44:51 tutaj chyba wkradła się pomyłka. "Zespół serotoninowy" to określenie na konstelację objawów spowodowanych wzrostem stężenia serotoniny w synapsach ("przeciążeniem" serotoniną OUN) w sytuacji gdy mamy interakcję międzylekową lub przedawkowanie, a przy nagłym odstawieniu antydepresantow raczej dojdzie do zespołu odstawiennego, którego objawy będą wynikały z nasilenia zwrotnego wychwytu serotoniny/zwiększonej degradacji 5-HT i zmniejszenia jej ilości w synapsach.
@adameskoo
@adameskoo 3 жыл бұрын
Muszę przyznać, że temat bardzo ciekawy, ale niestety webinaru bardzo ciężko się słucha - tak prowadzący jak i gość mają jakby problemy ze swobodnym wypowiadaniem się. Może stres zjadł?
@donatamezyk9362
@donatamezyk9362 3 жыл бұрын
NIE DA SIĘ SŁUCHAĆ HMMMMMM
@Kikakao2
@Kikakao2 2 жыл бұрын
Bo pracują w psychodynamicznej- nie zwykli mówić 😆
@ufofortnite6307
@ufofortnite6307 Жыл бұрын
Debesta 🎉🎉🎉🎉🎉🎉
@evelifes
@evelifes 3 жыл бұрын
Polacy i ich uprzedzenia dalej level niżej.. Mam nadzieje, ze to sie zmieni z biegiem lat i spoleczenstwo doceni efekty tej metody 🤫
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Nie sposób jednak nie zauważyć rosnącego zainteresowania tym tematem. :)
@krieng
@krieng 2 жыл бұрын
Tak to jest, sporo uprzedzeń w naszym społeczeństwie. Ja stosuję microdosing i jestem zadowolony.
@ufofortnite6307
@ufofortnite6307 Жыл бұрын
Witam .Wie ktoś gdzie można się leczyć psychodelikami.tzn.w jakich krajach i czy znajdę to w Danii??
@sawekk.4136
@sawekk.4136 3 жыл бұрын
👍👍👍
@PrzemysawGrabskiPrem
@PrzemysawGrabskiPrem Жыл бұрын
Coś Państwu umyka..... muchomory. Ich działanie jest dopiero dziwne.
@izabella6342
@izabella6342 3 жыл бұрын
Jezeli bedzie kiedys zmontowana okrojona wersja tego materialu z checia do niego wroce. Na ten moment po 6min filmu i to z przesuwaniem, nie jestem w stanie sluchac dluzej tego mmmm emmm yyyy mmm a szkoda bo temat naprawde ciekawy
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją opinią! Jeśli to nagranie nie przypadło Ci do gustu, zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi materiałami w tym temacie :)
@ArturDerkowski93
@ArturDerkowski93 3 жыл бұрын
Wiem , że stres robi swoje. Ale tego nie da się słuchać na dłuższą metę. Bardzo ogólnikowo i pragmatycznie. Brakuje fenomenologii, żywego opisu przebiegu sesji.. generalnie nuda.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Na naszym kanale znajdziesz więcej materiałów o tej tematyce, być może któryś z nich bardziej przypadnie Ci do gustu 🙂
@ArturDerkowski93
@ArturDerkowski93 3 жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Pan Maciej Lorenc zwrócił moją uwagę, od razu widać że wie o czym mówi i po co mówi. Niestety w tym materiale brakuje życia, bo Ci ludzie tym nie żyją, oni tylko powtarzają to co ogólnikowe i powszechnie dostępne. Wiem , że w ramach wstępu dla nieobeznanych z tematem warto przytoczyć pewne podstawowe pojęcia i krótko opisać farmakokinetykę. Jednak istotniejszas i o wiele ciekawsza bo praktyczna dla wszystkich jest kwestia fenomenologii i epistemologii doświadczeń psychodelicznych (archetypowych) oraz późniejsza integracja i konsekwencje aksjologiczne. Uważam, że najlepszym narzędziem dla Europejczyka do ustosunkowania się wobec tychże treści, oraz do ich asymilacji jest psychologia analityczna Junga, szczególnie koncepcja dialektyki świadomości z nieświadomością oparta na filarach oneirologii i aktywnej imaginacji. Przydatna jest również koncepcja matryc perinatalnych S. Grofa, psychologia postaci Gestalt oraz psychosynteza Assagioliego. Poznanie neuromechanizmu jest ciekawostką a nie sednem sprawy.
@ArturDerkowski93
@ArturDerkowski93 3 жыл бұрын
@@Elercik jakby tytuł brzmiał neurochemia doświadczeń psychodelicznych albo neurotransmitery a psychodeliki, to bym się nie czepiał. Temat fascynujący dla np neurobiologów, kognitywistów. Nie wnosi jednak nic do zagadnień psychoterapeutycznych. W klubach AA nie uczy się ludzi na temat dehydrogenazy alkoholowej czy mikrosomalnego systemu utleniania alkoholu, natomiast czyta się dezyderatę albo przedstawia koncepcję Duch przeciwko alkoholowi;)
@happytree5984
@happytree5984 2 жыл бұрын
Nie mądrkuj. W AA także mówi się o dehydrogenazie alkoholowej.
@ArturDerkowski93
@ArturDerkowski93 2 жыл бұрын
@@happytree5984 A czemu mam nie mędrkować? Mogę sobie gadać na co mam ochotę ^^
@MartaKarta1984
@MartaKarta1984 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, ale niestety nie jestem w stanie wysłuchać przez ciągłe "mmmmmmmmmmmmmmmmmmm" występującej pani.
@komentmaciek4503
@komentmaciek4503 3 жыл бұрын
to przydałaby się może jakaś psychoterapia. Piszę serio i z szacunkiem.
@halo6669
@halo6669 3 жыл бұрын
Temat interesujacy ale ja rowniez nie bylam w stanie sluchac zbyt dlugo :)
@beatafiglewicz6204
@beatafiglewicz6204 2 жыл бұрын
Witam. Spodziewałam się czegoś dowiedzieć, czegoś konkretnego, a tu mruczenie. Okropnie się tego słucha. Pozdrawiam
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Beato, w takim razie gratulujemy ogromu wiedzy w tym temacie 😉. Być może inne nasze materiały pogłębią Twoją wiedzę.
@uzytkownikgoogle7115
@uzytkownikgoogle7115 3 жыл бұрын
Jakby studentka była odpytywana pod tablicą z zadania domowego albo kolokwium... czemu ten pan nie wygłasza wykładu, tylko tak ciągnie za język... trochę to żałośnie wygląda... mało autentycznie... jak te terapie są tak mało autentyczne, to współczuję... robić terapię pod wpływem narkotyków (jakkolwiek się je nazwie) wydaje się jakimś szaleństwem...
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Co masz na myśli mówiąc, że jest to mało autentyczne? 🤔 Czyż zadawanie pytań nie jest jedną z głównych ról prowadzącego? 🙂
@uzytkownikgoogle7115
@uzytkownikgoogle7115 3 жыл бұрын
Mam wrażenie jakby ta pani bała się własnego cienie..., a podobno psychoterapeuci przechodzą własną terapię... coś nie stykło... :(
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Skąd to wrażenie? 🤔
@martamajka4810
@martamajka4810 3 жыл бұрын
LSD jest psychodelikiem? Na pewno?
@celir21
@celir21 3 жыл бұрын
lsd wywołuje wzmocnienie percepcji zmysłowej lub częściej jej zaburzenia co jest iluzją a nie halucynacją tak więc nie jest psychodelikiem
@uzytkownikgoogle7115
@uzytkownikgoogle7115 3 жыл бұрын
"inflacja ego" no ciekawy termin.... ciekawe, gdzie ta pani szkoliła się z psychodynamicznego podejścia, może w swpsie
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Co dokładnie masz na myśli? 🤔
@82Mog
@82Mog 3 жыл бұрын
Emmmmm yyyy ammmm
@madnessee81
@madnessee81 3 жыл бұрын
no wlasnie ...:/
@PaulaDmb
@PaulaDmb 3 жыл бұрын
Bądźmy wyrozumiali i skupmy się na treści a nie sposobie przekazania. 😉
@eGzysTens
@eGzysTens 3 жыл бұрын
@@PaulaDmb też mam takie podejście, natomiast jest to pierwszy raz w moim życiu, kiedy zwracam na to uwagę, co może sugerować nasilenie tych dźwięków. Do tej pory zauważałem to dopiero, gdy ktoś wspomniał o tym w komentarzach. Wytrzymałem 23 minuty. Jest to niestety zbyt natarczywe nawet dla mnie. Nie piszę tego by pohejtować, ale żeby Państwo z filmu nad tym popracowali, choć zapewne zdają sobie z tego sprawę. Brak doświadczenia, stres robi swoje. Tutaj trzeba się skupić by usłyszeć treść, zamiast skupiać się na merytoryce :)
@uzytkownikgoogle7115
@uzytkownikgoogle7115 3 жыл бұрын
Tragedia... człowiek może się od wszystkiego uzależnić, a co dopiero od narkotyków (jakkolwiek się je nazwie)
@Kikakao2
@Kikakao2 2 жыл бұрын
Byłeś? Widziałeś?
@klaudiaogorek6298
@klaudiaogorek6298 3 жыл бұрын
Niestety odnosi się wrażenie, że zaproszony gość zupełnie nie zna się na temacie, rzadko kiedy konkretnie odpowiada na pytania, szuka odpowiedzi gdzieś poza ekranem i wygląda jakby był zaskoczony tematem i zupełnie nieprzygotowany
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Z naszej strony możemy zagwarantować, że nasi Goście są świetnymi ekspertami, a wydarzenia na żywo niestety mają to do siebie, że mogą nie zawsze wypaść idealnie. :)
@Lovelifefloweracab
@Lovelifefloweracab 3 жыл бұрын
IMO było zajebiscie
Jak wybrać psychoterapeutę i nurt terapii - Martyna Ościk
1:01:56
Мы сделали гигантские сухарики!  #большаяеда
00:44
123 GO! Houseによる偽の舌ドッキリ 😂👅
00:20
123 GO! HOUSE Japanese
Рет қаралды 6 МЛН
Kind Waiter's Gesture to Homeless Boy #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 13 МЛН
Schoolboy Runaway в реальной жизни🤣@onLI_gAmeS
00:31
МишАня
Рет қаралды 3,4 МЛН
"Seks kontrowersyjny - czyli rzecz o normach seksualnych" - prof. Zbigniew Lew-Starowicz
1:03:32
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 474 М.
PSYCHODELIKI nowe MOŻLIWOŚCI LECZENIA DEPRESJI | Gadaj Zdrów EXTRA
59:24
#139 - Terapia poznawczo-behawioralna (rozmowa z dr Agnieszką Popiel)
1:01:17
K3 – podcast Dariusza Bugalskiego
Рет қаралды 18 М.
Trauma dziecięca a rozwój mózgu - prof. dr hab. Jerzy Vetulani
45:41
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 708 М.
Przemysław Mućko - Techniki doświadczeniowe w terapii schematu
1:08:58
Media i wszechobecna seksualizacja, a  nasza intymność, relacje i seksualność - debata
1:27:09
Integracja doświadczeń psychodelicznych a psychoterapia psychodynamiczna
1:26:10
Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Рет қаралды 1,1 М.
Мы сделали гигантские сухарики!  #большаяеда
00:44