Super. Wiem, że pszczołom trzeba pomagać, bo wele ich umiera. Dzięki takim osobom jak pan zawdzięczamy ochronę tych pożytecznych stworzeń. Pozdrawiam i powodzenia.🙂🙃🙃💯💛🐝Ewa Ewa Ewa
@mimastiliaeАй бұрын
Pozdrawiam
@hirekhunter93Ай бұрын
Darzbór 😃🐝
@tp7306Ай бұрын
Darzmiód 🐝🐝🐝
@krajesАй бұрын
Nie wiedziałem, że kolega po strzelbie jest też pszczelarzem jak ja. Ciekawe ilu jest nas myśliwych pszczelarzy. Darz Bór!
@kasiareich6457Ай бұрын
Często roją się jak są zakarmiane zbyt obficie,i mateczniki niedopilnowanie, czują że mogą się rozwijać,a pogoda na to pozwala
@ernestovolАй бұрын
Zdrowe rodziny z zimowym zapasem nie decydują się na taki krok, bo jest to jednoznaczne z ich śmiercią. Jest to desperacja, którą spowodowała choroba lub brak odpowiednich zapasów.
@sebastianmeller2862Ай бұрын
Uwaga takie roje to czesto efekt nadmiaru varozy
@maciejperzyna_country_vetАй бұрын
Proszę spojrzeć na zbliżeniu - ładne skrzydła, tłuste "muchy"..
@jasiu49Ай бұрын
a to varoa jest przyczyną
@maciejperzyna_country_vetАй бұрын
Właśnie raczej nie, brak VD na pszczołach, brak zmian na skrzydłach itd.
@ernestovolАй бұрын
Brak pszczół z DWV nie świadczy o tym, że nie mogła być to przyczyna rójki. Pszczoły z DWV ula nie opuszczą dalej jak ziemia przed wylotkiem, więc nie weszły by w skład roju. Co do skali porażenia przez varroa ciężko jest to ocenić wzrokowo, bo na pierwszy rzut oka nie widać co znajduje się pod sternitami.
@waldemarhamera8548Ай бұрын
@@maciejperzyna_country_vet wstawić do ula i opalić zobaczysz jaki osyp varoa
@pp407Ай бұрын
@@maciejperzyna_country_vet Niestety kolega @jasiu49 raczej ma rację no chyba że głodniak ale to widać czy na ramkach wystarczająco papu jest.
@radoslawturkiewicz3113Ай бұрын
Rójki sierpniowe czy wrześniowe to ogromny problem. Takich roi nie ma co łapać. To pewne że nie przeżyją zimy. Bardzo mi przykro😢 Normalny czas rójki to od końca kwietnia do połowy lipca. One po prostu już nic nie mają do stracenia i decydują się na taki krok. Ani macierzak ani rójka nie dotrwają do wiosny. Możesz je jedynie zagnać z powrotem ale to też nic nie da. Tak jak koledzy pszczelarze mówią że to warroza i towarzyszące jej wirusy albo nosema. A pokarm pobierały? I jak dużo wzięły? Jeżeli mało Ci wzięły syropu to nosema. Żeby być pewnym to weź kilka pszczół z tego roku, zamroź je, albo niestety usmierć w jakiś inny sposób, dodaj troszkę wody i zgnieć je na papkę. I weź kropelkę tej papki pod mikroskop i na powiększeniu 400 policz spory nosemy. Wyglądają jak ziarna ryżu opalizujące na taki żółty kolor świecący. Jezeli znajdziesz ich tam powyżej 20 to masz odpowiedź. Jeżeli nie, to jest jakiś inny problem. Przepis na papkę to 25 pszczółek na 20 ml wody. Przykra to sprawa co musisz zrobić, ale musisz też wiedzieć z czym trzeba walczyć. Powodzenia!