Dzwońce umierają

  Рет қаралды 11,016

Ptasia Strefa

Ptasia Strefa

15 күн бұрын

Coraz więcej osób pisze o dzwońcach umierających w pobliżu karmnika. Co się z nimi dzieje ? Najprawdopodobniej to rzęsistkowica, choroba powodowana przez pierwotniaki… Jakie są objawy i co robić ? O tym jest ten film...
Uwaga!!! mój e-book jest w końcu dostępny. Można go kupić wyłącznie w sklepie „Budka z jajem”, oto link do e-booka:
budkazjajem.com.pl/produkt/pt...
Kupując E-booka wspierasz rozwój tego kanału!!! Celem tego rozwoju jest uniezależnienie się od innych prac i poświęcenie całego czasu przeznaczonego pracy na prowadzenie kanału. Sklep „Budka z jajem” nie jest moją własnością, korzystam z uprzejmości Chłopaków (za co serdecznie dziękuję !). Wsparcie otrzymuję wyłącznie ze sprzedaży e-booka.
Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/ptasiastrefa​ - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzięki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
!!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
• Czy naprawdę wypadł z ...
• Jak ratować ptaki ?

Пікірлер: 157
@wsk552
@wsk552 13 күн бұрын
Potrzebne są takie filmy z informacją jak postępować w razie chorób ptaków.
@barbarakulza-swietosawska4957
@barbarakulza-swietosawska4957 13 күн бұрын
Płakać mi sie chce , tak bardzo kocham dzwońce i reszte braci naszych mniejszych!😢😢😢
@grzegorzbaginski962
@grzegorzbaginski962 13 күн бұрын
W dzieciństwie dziadek mówił do mnie "ty dzwońcu jeden" . Do dziś nie wiedziałem że to ptaszek taki ładny.
@boguslawrymar2029
@boguslawrymar2029 13 күн бұрын
Wydaje mi się,że w filmie Czterej pancerni...Gustlik też mówił do kogoś" Ty dzwońcu".
@wsk552
@wsk552 12 күн бұрын
​@@boguslawrymar2029 tak nazywał Janek Szarika, jak ten coś przeskrobał:).
@boguslawrymar2029
@boguslawrymar2029 11 күн бұрын
@@wsk552 Dzięki👍
@zofiapytlak2583
@zofiapytlak2583 13 күн бұрын
I ja dzwońce podziwiam zimą przy moim kramniku… są piękne! Na szczęście nie zauważyłam zgonów… uf! Ale będę bardziej uważna, choć koty sąsiadów trzebią nasze ptaszki, które dokarmiamy…
@rawa5457
@rawa5457 11 күн бұрын
Może zainwestować w psa, który przetrzebi koty sąsiada? :)
@paulinadadziak.2930
@paulinadadziak.2930 13 күн бұрын
Bardzo smutny odcinek filmiku zrobiłaś Ptasio Sfero z umierającymi dzwonicami bardzo szkoda tych ptaków jest. Właśnie powinnyśmy dbać o naszym przyjaciół Ptasich, i o wszystkich naszym przyjaciół Ptasich i też o nasza kochana naturę. Natura do życie nasze i życie ptaków. Miłego wieczoru życzę. Ptasio Sfero. Pozdrawiam serdecznie.
@dawidrostek9833
@dawidrostek9833 11 күн бұрын
Pozdrawiam i życzę zdrówka bo to najważniejsze. Buzka
@paulinadadziak.2930
@paulinadadziak.2930 11 күн бұрын
@@dawidrostek9833 dziękuję bardzo i tobie też życzę dużo zdrowia chodź się nie znamy, ale to jest bardzo miłe. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia i miłej pracy Dawid jeśli tak mogę się to ciebie zwracać.
@dawidrostek9833
@dawidrostek9833 11 күн бұрын
@@paulinadadziak.2930 jasne, pozdrawiam ciepło z deszczowej Anglii Paulina
@paulinadadziak.2930
@paulinadadziak.2930 10 күн бұрын
@@dawidrostek9833 ja ciebie z upalnej polski.
@lucylocket5262
@lucylocket5262 9 күн бұрын
Bardzo ważny i potrzebny film. Dziękuję. Dokarmiam w okresie późnej jesieni-zimy-wczesnej wiosny. Karmniki po każdym zdejmuję, sezonie dokładnie myję i rozwieszam późną jesienią. Nigdy żądnych ptasich truchełek nie zauważyłam. W sezonie letnim jest pokarm - nie widzę powodu, żeby wtedy ptaki dokarmiać.
@wandziawandzia5056
@wandziawandzia5056 13 күн бұрын
Dzień dobry 🤗 Smutny, ale bardzo potrzebny odcinek.
@kamilkamilion9430
@kamilkamilion9430 13 күн бұрын
Dokarmiam ptaki tylko zimą u mnie dzwońce pokazują się dosyć późno bo pod koniec stycznia na szczęście są zdrowe
@jacekswiech530
@jacekswiech530 13 күн бұрын
Króciutki nie znaczy zły. Ważny jest konkret, zromumienie czemu ten gatunek umiera i przekazanie wiedzy ludziom którzy mogą pomóc, oraz tym którzy chcieliby pomóc, ale niechcący robią im krzywdę.
@stanislawbiel9748
@stanislawbiel9748 13 күн бұрын
Dzień dobry ja dokarmiam też cały rok i mam sporo dzwońców przy karmniku ale nie stwierdziłem żadnego padnięcia, i fajnie......❤😂❤❤😮😮
@pentagramyt417
@pentagramyt417 12 күн бұрын
Po co dokarmiać ptaki całorocznie?! Ptakom nie brakuje pokarmu, przemieszczają się regularnie wiosną do miejsc w których jest go W BRUD.
@wilk46wilk46
@wilk46wilk46 13 күн бұрын
bardzo dziękuje za filmik o dzwońcach metoda o nie dokarmianiu poskutkowała bardzo dziękuje pozdrawiam
@jayfeather0946
@jayfeather0946 13 күн бұрын
Super że kolejny dzień z filmikiem Ptasiej Strefy! U mnie dzwońce zawsze przy karmniku są. Czasami częściej, czasami rzadziej, ale zawsze są, szkoda, że stały się ofiarami chorób...
@barbarakulza-swietosawska4957
@barbarakulza-swietosawska4957 13 күн бұрын
Proszę nie dokarmiać od wiosny do jesieni. Bardzo proszę!😢
@jayfeather0946
@jayfeather0946 13 күн бұрын
@@barbarakulza-swietosawska4957 Nie dokarmiam wiosną :) Chodziło mi że zawsze są one zimą, nawet nie przyszło mi do głowy że ktoś może pomyśleć że chodzi o caly rok!
@MrKlucz11
@MrKlucz11 13 күн бұрын
Cenna wiedza. Dzięki Kuba. Zdrówka!
@andrzejszypio8378
@andrzejszypio8378 Күн бұрын
Mieszkam w centrum małego miasteczka. Zimą, jak zwykle, dokarmiałem ptaki - 2 tuby ze słonecznikiem, 2 kosze z orzechami, kulki z łoju i konwencjonalny drewniany karmnik, z mieszanką nasion oleistych i zbóż.. Dwa metry za oknem był ptasi raj. Przylatywała banda czyżyka (ca 20 szt.) z kilkoma dzwońcami, modraszki, bogatki, para zięb i jeden rudzik, który dziobał kulkę łoju z nasionami. Nie przylatywały wróble ale na podwórku o wymiarach 9x4m i tak było tłoczno. Znalazłem trzy martwe czyżyki i jednego dzwońca oraz widziałem jednego latającego przy ziemi i na krótkie odległości czyżyka. Wymieniając liczbę martwych ptaków piszę o tych, które znalazłem u siebie, nie wiem ile padło w okolicy? Zrobiłem dwutygodniową przerwę po dwóch czyżykach i karmiłem znowu. Po trzecim czyżyku i dzwońcu przestałem. Weterynarz stwierdził lakonicznie, że to ptasia grypa. Ptaków do badania nie zanosiłem, tylko zakopałem. Teraz przynajmniej wiem, o co chodzi? Pozdrawiam.
@ryszardgiebutowicz7393
@ryszardgiebutowicz7393 13 күн бұрын
Ostatniej zimy przy moim karmniku też było mniej dzwońców niż w poprzednich latach. Dokarmiam tylko od późnej jesieni do przednówka jak liczba ptaków przychodzących do karmnika maleje. W tym roku miałem po raz pierwszy sporą ilość szczygłów i czeczotek.
@magdalenagarczynska7475
@magdalenagarczynska7475 11 күн бұрын
W Łodzi pod swoim blokiem w kwietniu zaobserwowałam stadka dzwońców ...apka do rozpoznawania głosów ptaków tak mi pokazywała, wiele dni w kwietniu. 😮
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
może być :) To czas kiedy jeszcze mogą trzymać się w stadach
@skibbs2404
@skibbs2404 13 күн бұрын
Rzeczywiście. W tym roku widziałem mało dzwońców. Zazwyczaj przy karmnikach jest ich sporo. (Dokarmiam tylko, jak jest śnieg i mróz).
@imkaklu
@imkaklu 13 күн бұрын
Bardzo potrzebny 👍
@user-ii4xt9cb8p
@user-ii4xt9cb8p 13 күн бұрын
Pozdrawiam z Mielca i Dziekuje za bardzo interesujący film choć smutny
@maypiki4472
@maypiki4472 6 күн бұрын
Dziękuję za informację. U mnie znalazłam niestety 2 martwe dzwońce i intuicyjnie dobrze postąpiłam , na szczęście😃. Dodam że było to późną wiosną. Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałe filmiki edukacyjne👍
@waldemar1198
@waldemar1198 10 күн бұрын
Słyszę, że niewiele można zrobić, szkoda. Działka pod lasem przy jeziorze, karmników 4, zima, lato. Książek o ptakach cała kopa. Lornetki, aparaty, "miliardy" zdjęć. Dzwońce przestały przylatywać mniej więcej od 3 lat. Należały do jednych z najlepiej obserwowalnych ptaków. Jadły (żarły) słonecznik sypany i ten co rośnie (specjalnie dla nich sadzony). Widziałem je w różnej kondycji. To co mówisz teraz kojarzę. Padłych nie było lecz pojedyncze przypadki osowiałych tak.
@Ptaszki
@Ptaszki 13 күн бұрын
Oj nie dobrze się dzieje to dla tego u mnie nie ma dzwonóców. Od lutego nic nie było przy karmniku żadnego ptaszka dzwońca.
@Snake_i_Hazbin
@Snake_i_Hazbin 13 күн бұрын
Potrzebny ❤
@AlicjaDrygas
@AlicjaDrygas 12 күн бұрын
Dzień dobry. Miałam dokładnie taką sytuację wczesną wiosną 2022 roku. Znajdowałam martwe lub dogorywające dzwońce w pobliżu karmnika. Niestety nie miałam pojęcia co się dzieje. Dziś już wiedziałabym co robić. Dzięki za cenne rady.
@alicjak7349
@alicjak7349 11 күн бұрын
Od 10-ciu lat nie widzę dzwoncow. Pozdrawiam serdecznie z całego serca z Podkarpacia. Dokarmiam ptaki przeszło pół wieku. Od podstawówki.
@mariaskrzek7682
@mariaskrzek7682 12 күн бұрын
Dziekuje za rozjasnienie problemu z ktorym sie spotkalam dokarmiajac tez dzwonce w okresie zimy .Skontaktowalam sie z ptaszarnia z zoo w Warszawie. Odpowiedz otrzymalam lecz wszystkie koszty mialam poniesc sama i zrezygnowalam .Dodam tylko ,ze we Włocławku byla przez dlugi czas sytuacja taka ze Powiatowy Lekarz Wet. A Wojewodzki to ta sama osoba to nie wymaga komentarza ..❤
@doux201
@doux201 13 күн бұрын
Ja miałam taka sytuacje z sierpówkami w zeszłym roku. Zauwazylam ze to z karmnika, wyrzuciłam ziarno, zdezynfekowalam karmnik
@pentagramyt417
@pentagramyt417 12 күн бұрын
Dodam jeszcze komentarz (dla zasięgu), że najbardziej załamuje mnie REGULARNE rzucanie chleba kaczkom do wody. Tego już ze łba się ludziom nie powybija chyba. Z pokolenia na pokolenie zabieranie chleba nad wodę, dzieci po dwa latka, rzucający chleb w środku lata. Pióra powykrzywiane, najbardziej u kawek. A zwróć uwagę komuś "po co rzuca ten chleb w okresie kiedy pokarmu nie brakuje", odpowiedzi znajdziesz co nie miara. "a ja to rzadko" "a to tak tylko" "a co nie można?!", ręce opadają. Ja nie wiem jakie zdjęcia trzeba by było ponaklejać wszędzie nad wodami, żeby ludzie przestali rzucać ten je..bany chleb dzień w dzień.
@wciuciubabkegram
@wciuciubabkegram 11 күн бұрын
to prawda, ale jednak coraz częściej widuję, jak ludzie przynoszą płatki owsiane. Coś się zmienia
@siedlisko_kamilowka
@siedlisko_kamilowka 13 күн бұрын
Dziękuję Panie Kubo za materiał. Dokarmiam ptaki co prawda zimą ale też obserwuję u siebie w tym okresie wymieranie dzwońców. W tym roku sam znalazłem ok 10 sztuk. A ile ich wszystkich padło? Nie wiadomo. I się zastanawiałem co może być przyczyną? A tu proszę? Z dużym prawdopodobieństwem jakieś choróbsko trycho... coś tam. Pozdrawiam.
@holy883
@holy883 11 күн бұрын
A ja dzwońce dokarmiam i mam ich bardzo dużo. Dokarmiam tylko w zimie.
@galeonybasni
@galeonybasni 13 күн бұрын
Potrzebny odcinek. Dzięki temu, że czytam też komentarze dowiedziałam się, że dobrze robię myjąc porządnie pojemnik na wodę. Kiedyś uratowałam gila. Znalazł się zimą w ogrodzie. Myślałam, że zmarzl bo były duże mrozy ale wtedy szybkonby doszedł do siebie w mieszkaniu. Jednak wolno dochodził do sił i wypuscilam dopiero wiosną. Może też chorował? I po prostu dal rade przy opiece zwalczyć infekcje? Hmmm...🤔 Z drugiej strony to był tak wygłodzony, że kilka chwil po złapaniu jadł mi z ręki, czego potem nie robił gdy się nieco wzmocnił.
@hashimoto5575
@hashimoto5575 13 күн бұрын
No ja moje ptaki też dokarmia zimą a latem że tak powiem mają wodopój w którym się myją i piją ale codziennie staram się zmieniać im wodę
@skibbs2404
@skibbs2404 11 күн бұрын
U mnie z psiej miski latem ptaki piją więcej niż pies. Tylko cholery brudzą i trzeba codziennie zmieniać wodę.
@marialabus3528
@marialabus3528 11 күн бұрын
👍 x2. Ja w mieście, ale z ogródkiem, dokarmiam od późniejszej jesieni do wiosny, czyli do czasu jak już sporo owadów lata. I zdecydowanie wybieram drobny słonecznik, bo i małe ptaszki i te duże zdecydowanie go preferują. Dzwońce są w tym okresie stałymi stołownikami . Na szczęście dotychczas nie zaobserwowałam takiego negatywnego zjawiska. Ale zachowam czujność! Pozdrawiam serdecznie 😊
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
U mnie jak dotąd zdarzyło się tylko raz, kiedy w zasypie karmnika słonecznik był do połowy kwietnia a zrobiło się ciepło.
@pawel6596
@pawel6596 13 күн бұрын
w zeszłym roku miałem zimą od 15 do 30 Dzwońców. Natomiast tej zimy sporadycznie 2 lub 3.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
To nie koniecznie musi być wynikiem choroby (może ,nie musi) Dzwońce zimą są nomadyczne i ciągle się przmeiszczają. Czasem po prostu nie trafiają na nasz karmnik co roku.
@przeborsupek9912
@przeborsupek9912 13 күн бұрын
Nosicielami rzęsistka są często gołębie, to bardzo popularna choroba w gołębnikach. Hodowałem małe egzotyczne ptactwo i miałem kiedyś problem z tą chorobą właśnie przez egzemplarz kupiony od gołębiarza. Część ptaków padło, część udał się uchronić dzięki antybiotykowi. Leczenie dzikich ptaków było by trudne gdyż nie wyobrażam sobie żeby ktoś codziennie łapał dzwońce żeby mu zaaplikować do dzioba dawkę lekarstwa.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
@@przeborsupek9912 podzielam zdanie poza tym ptaki które dadzą się złapać myślę że już nie zdążą się wyleczyć....
@TatraScrambler
@TatraScrambler 7 күн бұрын
8:46 - muchołówka mała w tle śpiewa 🙂
@modych.j-zr6lu
@modych.j-zr6lu 12 күн бұрын
No właśnie u nas nikomu nic się nie chce brak słów na głupotę tylko w tym państwie się kasę wydaje tak ptaki umierają cala masa wiewiórek i jeży ginie na drogach do tego tak jak pan powiedział chemizacja ssaki również trują się opryskami Boże tak mało już tej przyrody jest szanujmy naturę
@beatasavahna3119
@beatasavahna3119 12 күн бұрын
Smutne. Taka bezradność. Nic nie można zrobić, nikt nie zajmie się problemem...ech... 😢
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@beatasavahna3119 kilka osób w komentarzach padało informacje jak leczą z tej choroby gołębie. Ale to jest łatwe do zrobienia w momencie kiedy ptaka mamy zamkniętego.
@pentagramyt417
@pentagramyt417 12 күн бұрын
Nie dokarmia się ptaków całorocznie. Tu jest problem. Kocham zwierzęta, kocham ptaki, dokarmiam, ale nie w okresie późno wiosennym - wczesno jesiennym. Skoro zarażają się przy karmnikach, to odpowiedź sama się wysuwa czego nie należy robić kiedy nie trzeba. Jeśli komuś padają ptaki koło karmnika, należy w trybie natychmiastowym się go pozbyć.
@wciuciubabkegram
@wciuciubabkegram 11 күн бұрын
zawsze mnie intrygowało, czemu ptaków nie można dokarmiać jeśli ma się kasę cały rok, a nikt nie zwraca uwagi na całoroczne karmienie dzikich kotów. Ptaków nie wolno dokarmiać, a kotki jak najbardziej i to cały rok? coś tu mi się rozjeżdża.
@qj0n
@qj0n 10 күн бұрын
@@wciuciubabkegram karmniki zawsze są siedliskami chorób, więc co do zasady, jeśli nie trzeba to się nie powinno dokarmiać. Nie wszystkie choroby da się zauważyć, obserwując ptaki przy karmniku, czasem mogą one padać gdzie indziej. Często karmniki bywają też pułapkami, z których korzystają różne drapieżniki, ale to zależy od umiejscowienia Koty można dokarmiać tak samo jak ptaki - cały rok. Pytanie tylko czy korzyści przewyższają szkody - o ile ptaki latem wyżywią się choćby na niekoszonych trawnikach, o tyle koty nie mają takiej ilości pokarmu w mieście. Inna sprawa, że kotów bezdomnych nie powinno się dokarmiać bezmyślnie, ich obecność jest szkodliwa dla ekosystemu, więc priorytetyzować należy kastrację - dokarmiając koty niekastrowane tylko pomnażamy bezdomność zwierząt
@lucylocket5262
@lucylocket5262 9 күн бұрын
@@wciuciubabkegram Masz rację, nieźle ci się rozjechało.
@lucylocket5262
@lucylocket5262 9 күн бұрын
@@qj0n Zależy o jakim ekosystemie mówisz: sama obecność kotów zmniejsza populację szczurów. Szczurów w miastach jest pełno, chociaż ich nie widzimy. Bez kotów i krukowatych szczury stały by się prawdziwym problemem. W ekosystemach naturalnych koty to niestety szkodniki.
@wciuciubabkegram
@wciuciubabkegram 7 күн бұрын
@@lucylocket5262 kotem oczy i mózg zarosły? Koty się szczurów boją, za to chętnie zamordują pożytecznego i chronionego ptaka. Tylko zakaz wypuszczania tych morderców z domu ocali dziką przyrodę. I tak, w mieście TEŻ jest obecna dzika przyroda, wszelkie nieudomowione gatunki.
@LTSRider
@LTSRider 13 күн бұрын
2 lata temu na dzialce mialem kilka martwych dzwoncow, w zeszlym roku i w tym nie widzialem zadnego martwego, ale jest ich zauwazalnie mniej niz w poprzednich latach (Poznan i okolice) (dokarmianie tylko zima)
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Też zauwazyłem żejest mniej. Trzebapoczekać na nowe wyniki trendów liczebności z mppl tam będzie widać czy problem dotyczy już całej populacji.
@andrzejk4500
@andrzejk4500 11 күн бұрын
Smutne jest to, że nie tylko dzwońce umierają. Ptaków z roku na rok jest coraz mniej nawet tych które do tej pory dobrze sobie radziły jak np. kawki, garony,szpaki, grzywacze i sierpówki.
@tadeuszwyszomirski9328
@tadeuszwyszomirski9328 12 күн бұрын
A już się ucieszyłem że chodzi o wymieranie polityków!!!!!! 😅😅😅😅😅
@skibbs2404
@skibbs2404 11 күн бұрын
Rzeczywiście często mówi się na polityków "dzwońce" obrażając piękne ptaszki.
@kocurek77
@kocurek77 13 күн бұрын
Dokarmiam zimą, w ostatnim sezonie dwukrotnie znalazłem martwego dzwońca na tarasie, nad którym wisi karmnik rurowy. Nie wiem, czy uderzyły w szybę, czy padły na zapalenie gardła. Nie zauważyłem, żeby "moje" dzwońce korzystały z karmnika, zjadają tylko to, co bogatki rozrzuciły (dlaczego one to robią?). Zakładając, że dzwońce padły z powodu choroby, myślę, że wystarczy oczyścić taras i umyć środkiem dezynfekującym. Może nie potrzeba być aż tak okrutnym dla tej całej głodnej chmary innych gatunków i pozbawiać je pokarmu z dnia na dzień na cały miesiąc?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@kocurek77 samo wyczyszczenie niewiele da jeśli ciągle będą przylatywać chore ptaki i w dalszym ciągu "produkować" zarażone fragmenty pokarmu A te będą podejmowane przez zdrowe ptaki. Ciężko będzie czyścić karmnik co chwilę... Dzwoniec to gatunek który ciągle przemieszcza się w poszukiwaniu pokarmu. Jak wy jedzą pokarm w jednym miejscu przemieszczają się w następne jest to naturalne. To że ciągle mamy dzwońcie przy karmniku wcale nie musi oznaczać że ciągle mamy te same ptaki. Jeśli chodzi o inne ptaki na przykład Sikory to wystarczy zostawić karmę tłuszczowe z nich dzwońce raczej nie korzystają.
@TatraScrambler
@TatraScrambler 7 күн бұрын
5:28 - poprawka, ta choroba będzie bardzo zagrażała saldom i portfelom hodowców drobiu 😂 O to w tym wszystkim chodzi, nie czarujmy się.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 6 күн бұрын
słusznie, ostatecznie chodzi o to co zawsze - o pieniądze...
@irenabilska9635
@irenabilska9635 12 күн бұрын
Czytałam że w UK badano poziom zanieczyszczenia powietrza na przykladzie badania piór gołębi. Był to projekt naukowy. W RP można byłoby to zrobić w ramach budżetu obywatelskiego. Ja dokarmiam ptaki miejskie. Wiem że gołębie też są zarażone jakąś bakteria i ptaki nie mogą jeść. Można jeszcze zainteresować tym studentów.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@irenabilska9635 Studentów to jedno , gorzej z uczelniami, które nie mają kasy na tego typu badania. Czy projekt obywatelski badawczy niezwiązany z robieniem czegoś dla miasta fizycznie przejdzie? Nie mam pojęcia ale obawiam się, że nie :( swoją drogą z projektu obywatelskich można dużo rzeczy zrobić dla ptaków. Można ogłosić taki temat żeby ludzie sypialni pomysłami przedstawiciele na kanale i niech sobie wszyscy korzystają kto będzie miał ochotę. Ptaki na pewno skorzystają. Gołębie miejskie z całą pewnością przenoszą salmonellę. Wiem że w Stanach są szczepy salmonelli które też są bardzo groźne dla ptaków. Piszę szczepy bo niektóre nie są groźne dla ptaków i te są po prostu je nosicielami i tyle.
@AgnieszkaKazmierska
@AgnieszkaKazmierska 11 күн бұрын
Smutne
@annakuzmik8222
@annakuzmik8222 13 күн бұрын
😢
@fransorka8074
@fransorka8074 12 күн бұрын
2:30 tutaj zaczyna się o dzwońcach
@vincentvega4456
@vincentvega4456 13 күн бұрын
Dzięki za podjęcie tematu. U mnie padają dzwońce i co roku znajduję 1-2 szt. martwe wczesną wiosną kiedy jeszcze dokarmiam. Siedzą osowiałe przy wodzie lub karmniku dzień lub dwa. Liczę że na przyszłość pomoże dodawanie do wody trichonidazolu tak, jak podał w opisie @benek299. Często zmieniam wodę ale rzadziej czyszczę pod karmnikami.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Lepiej leczyćptaki w warunkach kontrolowanych tj, kiedy mamy ptaka. Inaczje istnieje ryzyko że niechcący zaczniemy uodparniać zarazka na leki... Np ptak pijąc wodę dostaje za małą dawkę leku żeby pokonać chorobę i ta uodparnia się na jego działanie... Tak mi się prynajmniej wydaje. Może jestem w błędzie, warto dopyać jakiegoś weterynarza.
@vincentvega4456
@vincentvega4456 13 күн бұрын
Ja bym dodawał coś do wody zapobiegawczo wiosną w czasie przylotów. U ptaków osłabionych migracją choroba się ujawnia bo 80% populacji są nosicielami tego pierwotniaka. To nie jest bakteria i łatwo nie uodporni się na leki. Lepiej zapytać lub poczytać coś u gołębiarzy bo z tym też mają problem.
@andrzejk4500
@andrzejk4500 11 күн бұрын
Popatrzcie wieczorem na lampy uliczne. Kiedyś mnóstwo owadów krążyło przy każdej lampie teraz jest pusto a owady to główne pożywienie wielu gatunków ptaków. Czy problemem są środki ochrony roślin czy problem tkwi w czym innym?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
@@andrzejk4500 stawiam na środki ochrony roślin. Koledzy którzy regularnie jeżdżą do Niemiec na obserwację ptaków twierdzą że jak mija się granice z polską jakieś 50 km, to przestają się owady rozbijać o szyby jadąc po autostradzie... Kierunek negatywnych zmian jest zawsze taki sam. Im bardziej na zachód czyli tam gdzie jest bardziej rozwinięte rolnictwo tym gorzej...
@aldonaw2017
@aldonaw2017 12 күн бұрын
Jak coś powinno być z urzędu, w naszym pięknym kraju to juz lepiej zapomnieć.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@aldonaw2017 oj tak... Niestety...
@violettacieslik
@violettacieslik 13 күн бұрын
Jestem przeciwna dokarmianiu ptaków latem czy wiosną. Jest tyle robactwa. Gąsienic i.t.p. że chcą nas '' zjeść "". Więc po co
@malinowysowik
@malinowysowik 13 күн бұрын
Świetny filmik. Niestety okazało się że po odłożeniu pisklaka w bezpiecznym miejscu podlotka sojki nie udało się uratować. 😔 Koty były w domu a coś go zjadło.😔Dzis znalazłam pióra.😔
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
To przykre , ale czasem tak się dzieje. Teraz jest czas kiedy ginie bardzo wiele podlotów. Ptak dostał szansę życia na wolności, niestetey tym razem się nie udało, innym razem będzie uratowany.
@ddd32169
@ddd32169 12 күн бұрын
Dobra robota jak zawsze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!👍👍👍👍👍Wielkie dzięki. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@migawkizmazowsza
@migawkizmazowsza 13 күн бұрын
Miałem ten problem, z tym że pojawił się właśnie zimą. Przestałem karmić na przedwiośniu i pomogło, bo systematycznie zaglądają grupki zdrowych odobników, ale ze strachu przed nawrotem kłopotów, odganiam je ku szczęśliwym leśnym wyspom.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
To że zimą pojawia się rzadziej nie znaczy że nie może się pojawić. Pozatym są też inne choroby np salmonella. Trzeba obserwować co się dzieje w karmniku i reagować gdy zauważymy coś niepokojącego.
@migawkizmazowsza
@migawkizmazowsza 13 күн бұрын
@@ptasiastrefa Tak robię, a co do choroby mam pewność, że była to omawiana choroba przełyku.
@MalgorzataM55
@MalgorzataM55 11 күн бұрын
Ośrodki rehabilitacji nie chcą przyjmować, bo też nie mają pieniędzy. Przynajmniej tak mówią
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 10 күн бұрын
@@MalgorzataM55 niestety często tak jest. Za darmo nie da się prowadzić takiego ośrodka...
@MalgorzataM55
@MalgorzataM55 10 күн бұрын
@@ptasiastrefa to prawda
@rafalrab7
@rafalrab7 13 күн бұрын
Zrobił Pan odcinek o polnej roślinie, na którą zwrócił uwagę bo wiele wróbli się na niej stołowało. Chyba było to w ogrodzie jakiejś uczelni, może w Gdańsku. Powiedział Pan że wziął nasiona by posadzić u siebie i miał zrobić odcinek o efekcie. Jednak chyba tego odcinka nie było. Czy roślina wyrosła? Jakie ptaki się zainteresowały? Zna Pan jej nazwę?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Chwastnica jednostronna. Posiałem, wykiełkowało, ale sąsiad który czesem pomaga kosić mi ogródek ją skosił ... Moja wina nie dopilnowałem. Odcinka nie było. Do tematu będę chciał w przyszłosci wrócić.
@eurasian_bittern
@eurasian_bittern 13 күн бұрын
U mnie pojawiły się pod koniec okresu karmienia w tym roku i też wypatrzyłam chorą samiczkę :( Potem nasz wieloletni kos się pochorował, ciągle przysypiał na słońcu i nie chciało mu się nawet uciekać, gdy pomału podchodziłam do niego, aby mu się przyjrzeć. Żal mi go było strasznie. Czy to możliwe, aby złapał coś od dzwońców? Nie widzę go już 2-3 miesiące, mam nadzieję, że odszedł bez bólu :( Jego miejsce zajął teraz inny samiec.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@eurasian_bittern nigdy nie słyszałem żeby kosy złapały tę chorobę. Podobno najczęściej dotyczy dzwońców ewentualnie zięb i wróbli (no i w hodowli kuri i gołębi). Ja widziałem tylko chore dzwońce. Natomiast nigdy nie można niczego wykluczyć. Powodów osłabienia kosa może być bardzo dużo od kolizji z szybą po spotkaniu z drapieżnikiem krogulcem czy kotem... Ranny ptak będzie zachowywał się dokładnie tak samo jak chory.
@eurasian_bittern
@eurasian_bittern 12 күн бұрын
@@ptasiastrefa Kiedy nie jestem pewna, czy ptak jest ranny, staram się delikatnie go podejść i przede wszystkim sprawdzić, czy lata i czy pozostawia coś w miejscu, w którym przed chwilą siedział.. ale rana oczywiście mogła być w zupełnie innym miejscu. Nie zdawałam sobie wtedy z tego sprawy. Miał dokładnie te same objawy, które Pan wymienił (ta samiczka dzwońca parę tygodni wcześniej również): ptak był osowiały, miał opóźniony czas reakcji, ale uciekał, choć fakt faktem nie odlatywał nigdzie daleko ani wysoko, tylko na tyle, żeby zapewnić sobie względne bezpieczeństwo na ten czas.. i teraz rozumiem, dlaczego ta samiczka, jedząc ziarna, miała częściowo je posklejane wokół dzioba. Wszystko przez ten stan zapalny gardła :( Sprawiała przez to wrażenie, jakby nie mogła pomieścić ich wszystkich w dziobie, ale mimo to kontynuowała jedzenie. Prócz tego zarówno ona, jak i kos później, wyglądały na "potargane" - każde piórko w inną stronę. Zachowywały się po prostu nienaturalnie, jak ja bym to określiła. Były takie hmm.. nieobecne :( Mogę podesłać Panu zdjęcia, jeśli Pan zechce rzucić okiem. I oczywiście bardzo dziękuję za garść cennych informacji, bo dotychczas wiedziałam tylko tyle, żeby pozdejmować karmniki i zrobić kwarantannę, choć poczucie bezsilności w przypadku patrzenia na chore ptaki, jednak okazuje się zasadna, z tego co wywnioskować można z Pana materiału. Chcielibyśmy ulżyć wszystkim ptaszkom i innym stworzeniom, ale rzeczywistość nie jest już taka zero-jedynkowa.. niestety.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@eurasian_bittern faktycznie, opis bardzo pasuje. Kosy często zjadają resztki słonecznika zastawione przez inne ptaki. Jedzą go jednak mniej stąd może chorują rzadziej.Dziękuje za wpis. Pozdrawiam serdecznie
@pasiekatilia8549
@pasiekatilia8549 13 күн бұрын
Dzięki. Tego problemu i siebie nie widzę, ale również nie dokarmiam latem. Ale jeśli się problem pojawi to będę wiedział jak zareagować. A z innej beczki. Czy możesz w montażu podbić głośność swoich filmów? Nagłośnienie w samochodzie mi nie wyrabia 🤣
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@pasiekatilia8549 będę nad tym pracował.
@pasiekatilia8549
@pasiekatilia8549 12 күн бұрын
@@ptasiastrefa dziękuję 😁
@Niulka420
@Niulka420 10 күн бұрын
Cześć Kuba. Może to nie jest odpowiedni odcinek, ale nie znam innego ornitologa więc chce Cię zapytać o dość dużego ptaka jakiego ostatnio widziałem na łąkach, mianowicie skrzydła od spodu miał podobne do Myszołowa, jednak tylne ramię białej "strzałki" praktycznie kończy się przy tułowiu, a strzałka ptaka którego widziałem była bardziej symetryczna (ramiona tej strzałki miały podobną długość) ponadto może mi się tylko wydawało, ale miał je wyraźnie bardziej kontrastowe, strzałki białe na dość ciemnym tle.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 9 күн бұрын
Z opisu nie będzie łatwo. Tym bardziej że u myszołowa występuje duża zmienność osobnicza; są jasne, które poza małymi przecinkami nie mają prawie rysunku pod skrzydłem i ciemne, u których on jest mocno zaznaczony - po drodze masa pośrednich. Opisowo trudno oznaczać drapole. Czasem pomaga zdjęcie zrobione choćby telefonem. Pozdrawiam serdecznie
@krystynaskublewska-banak4623
@krystynaskublewska-banak4623 13 күн бұрын
szkoda ptakow.u mnie ptaki w lecie wtranżalają robactwo nie dokarmiam ziarnem .w zimie nieraz przylatuja dzwonce do karmnika cala zgraja gdzies z lasu zachowuja sie jak szarańcza zjedzone co do ziarenka.
@irenabilska9635
@irenabilska9635 11 күн бұрын
W Wawie w ramach budżetu obywatelskiego czyści się i zaklada budki legowe, robi się ekspertyzy przyrodnicze. A studentom jezt wszystko jedno co badają i na jaki temat piszą prace. Tym bardziej że np ptaki miejskie i pozamiejskie różnią się między sobą. Oczywiście to nie jest moje odkrycie. Co do gołębi to przypomnę sobie jak nazywa się to co większość gołębi ma w wolu i przez to nie może jeść.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
Jeśli wolu to może to może faktycznie rzęsistek. Czyszczenie i wieszanie budek jak najbardziej. Czy ekspertyzy u nas w Gdańsku raczej nie, chyba że połączone z innym działaniem. Może by przeszło. Nasi studenci (ci zainteresowanie ptakami) robią różne ptasie prace. Jedna nawet na budkach typu słonik które wieszałem :) szkoda że nikt nie liczył wróbli od kiedy nie koszone są trawniki... Pozdrawiam serdecznie
@maciekpaciarski9343
@maciekpaciarski9343 10 күн бұрын
Ta choroba dotyczy tylko dzwoncow ?czy dotyczy innych ziarniojadow ?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 9 күн бұрын
Widziałem tylko chore dzwońce. W UK piszą że jeszcze czasem zięby i wróble lecz szczególnie wrażliwy jest dzwoniec.
@JontekS
@JontekS 13 күн бұрын
Jest siódmy czerwca.... 🤔🙈
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
mam przesunięcie w montażu. Wiecej materiału i mniej czasu na jego montaż. Za tydzień będą jeszcze filmy z maja.
@JontekS
@JontekS 13 күн бұрын
@@ptasiastrefa Myślałem... że to przejęzyczenie 🙈 Akurat wczoraj był siódmy lipiec 😂🤣
@McFly363
@McFly363 13 күн бұрын
Nie rozumiem po co i dlaczego dokarmiać latem ptaki? Powinny sobie radzić same, a nie wiązać je na siłę z ludźmi.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@McFly363 po części podzielam to zdanie. Po części dlatego że bardzo mocno ingerujemy w środowisko naturalne. Opryski chemiczne stosowane masowo w rolnictwie zabijają masę owadów - Naturalnego pokarmu wielu ptaków. Jak tu sobie radzić skoro nie ma czym karmić piskląt?
@McFly363
@McFly363 12 күн бұрын
@@ptasiastrefa to jest chyba część ewolucjonizmu ptaków... jeszcze trochę a pozamykamy je wszystkie w klatkach w zoo... czego bym nie chciał. Myślę że zbyt duże ingerowanie w życie ptaków przyniesie im tylko więcej szkody niż pożytku. Ale obym się mylił. Dziękuję za odpowiedź
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@McFly363 zgadzam się, niestety używanie masowych środków chemicznych tylko po to żeby wyprodukować więcej i więcej doprowadza, że niszczymy to środowisko. Niszczymy równowagę która była wypracowana przez lata. Zmieniamy ją za szybko żeby niektóre gatunki zdążyły się przystosować. Stąd jestem za tym żeby zamiast dokarmiać latem poprawiać środowisko tam gdzie się da. Na przykład na swoich przydomowych działkach. Pozdrawiam serdecznie
@barbarakulza-swietosawska4957
@barbarakulza-swietosawska4957 13 күн бұрын
Uprzejmie proszę o niedokarmianie od wiosny do jesieni!!!!!!😢
@jayfeather0946
@jayfeather0946 13 күн бұрын
Pan Jakub dokarmia ptaki tylko zimą :)
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Dokładnie , dokarmiama tylko zimą. Ale nie krytykuje dokarmiania letniego. Na zachodzie robią to na potęgę i mają masę argumentów "za". JA wolę dokarmiać zimą a na lato dawać wodę i zadbać o poprawianie środowiska dla ptaków (sadzenie roślin).
@wciuciubabkegram
@wciuciubabkegram 11 күн бұрын
koty też tylko zimą. A karmią cały rok
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
@@wciuciubabkegram Czegoś takiego jak "dzikie" czy jak kto wolnożyjące koty w ogóle nie powinno być. Człowiek do tego doprowadził to teraz niech się tym opiekuje i sprawi niech ich nie przybywa.
@user-wk9to1to1p
@user-wk9to1to1p 13 күн бұрын
Jak ja nienawidzę takich smutnych wiadomości
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@user-wk9to1to1p ja też nie. Ale czasami chyba warto o tym powiedzieć, zwłaszcza że ludzie coraz częściej o tym piszą i nie wiedzą co się dzieje.
@user-wk9to1to1p
@user-wk9to1to1p 12 күн бұрын
@@ptasiastrefa Oczywiście że trzeba, pozdrawiam 🐦
@arturmar4530
@arturmar4530 11 күн бұрын
moim zdaniem dokarmianie ptaków to błąd zimy nie są ciękie poradzą sobie a przy karmniku tylko choroby się mieszają a i ziarno nie wiadomo jak mocno pryskane a dokarmianie przez cały sezon to szczyt głupoty!
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 9 күн бұрын
Nie tylko śnieg jest problemem. Skąd brać naturalny pokarm w tak przekształconym środowisku? Gdzie miedza z chwastami, gdzie pola leżące odłogiem czy w końcu gdzie stare drzewa (zwłaszcza w mieście) ... Dzwoniec zimą kiedy jest ciepło nie pcha się na siłę do kranika (woli naturalny pokarm). Co innego gdy spadnie śnieg. Za to sikory maja karmniki "wpisane" w codzienne trasy poszukiwania pokarmu (naturalny też zbierają, ale jest go za mało) One z karmników rezygnują dopiero w kwietniu. Czy bez dokarmiania sobie poradzą ? pewnie tak, ale po zredukowaniu populacji - czy o to chodzi - chyba nie. Ja też nie dokarmiam latem. Wolę wystawiać wodę i nie pryskać wszystkiego na szkodniki. Do tego nie kosić trawnika do końca kwietnia (albo kosić nie cały). Na zachodzie Europy dokarmianie całoroczne to już poważna gałąź gospodarki. Robią to miliony ludzi - najwięcej w UK i USA co więcej mają masę argumentów (udowodnionych) że to ptakom pomaga. Ja jestem ostrożny, trzymam kurs Jana Sokołowskiego...
@user-kg2tz7xl2d
@user-kg2tz7xl2d 13 күн бұрын
po co dokarmiac w lecie? nie bardzo rozumiem...niech ten pan przestanie dokarmiac te dzwonce. koniec
@jayfeather0946
@jayfeather0946 13 күн бұрын
Pan Kuba dokarmia ptaka tylko zimą. Pozdrawiam
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 13 күн бұрын
A może w karmie bywa coś szkodliwego? 🤨
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Niestety w tym przypadku nie chodzi o karmę.
@wciuciubabkegram
@wciuciubabkegram 11 күн бұрын
ptaków nie można cały rok dokarmiać, a koty dzikie ludzie dokarmiają cały rok. Nie rozumiem.
@pawexyz2307
@pawexyz2307 13 күн бұрын
Gołębie mają tricho i najgorszym transmiterem tego pierwotniaka jest woda, a konkretnie pojniki.
@pawexyz2307
@pawexyz2307 13 күн бұрын
Dobrym sposobem na zapobieganie jest zakwaszanie wody.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
@@pawexyz2307 tobardzo ciekawa myśl. Może warto w poidełkach wodę nieco zakwaszać. temat do rozpoznania.
@pawexyz2307
@pawexyz2307 13 күн бұрын
@@ptasiastrefa Nie wiem jak jest u dzikich ptaków . Ale gołębie pocztowe zawsze mają trichomonady i radzą sobie z tym pierwotniakiem. Problem zaczyna się gdy jest go zbyt wiele wtedy ptaki chorują. Nadmiar rzęsistka jest początkiem problemów , bo obniża odporność ptaków i wtedy wchodzą inne choroby .W hodowli gołębi opanowanie tej dolegliwości jest stosunkowo proste . Stosuje się chemię ( metronidazol, ronidazol) zakwaszanie ( ocet jabłkowy sok z cytryny witamina C) jest też wiele ziół które tłuką to dziadostwo. Ale podstawą jest czysty pojnik często myty i suszony. Tyle z gołębiarki jak to przenieś na dzikie ptaki? Nie wiem.
@galeonybasni
@galeonybasni 13 күн бұрын
Czytam sobie komentarze, bo bardzo dużo tu wiedzy. Dzięki za info o poidelkach. Ja wystawiam na trawnik dla kotów ale ptaki też korzystają i jeże. Co jakiś czas zabieram do domu i.myje i nawet myślałam, że ha to wariatka jestem bo po co myć po czystej wodzie. Teraz wiem, że instynkt mnie nie zawodził. Będę myć częściej i co jakiś czas zmienię pojemnik.
@pawexyz2307
@pawexyz2307 13 күн бұрын
@@galeonybasni Miło mi !!!
@patryvjamarek1444
@patryvjamarek1444 13 күн бұрын
Wg mnie jest problem z dostępnymi w handlu ziarnami słonecznika. Na opakowaniu napisane, że pochodzą z Mołdawii ale , ostatnimi czasy, są jakoś nienaturalnie duże i być może rosły na Ukrainie czyli były "silnie" nawożone
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
Kilka lat temu regularnie używałem ukraińskiego słonecznika i nie było z nim żadnego problemu. Teraz z ukraińskim nie jest dostępny w handlu z wiadomych przyczyn. Ostatnio używam polskiego no bo taki jest dostępny i jest dobrze. Natomiast zdarzały się problemy ze słonecznikiem który był przetrzymywany przez sprzedawców dłużej niż rok czyli starym... Tyle że nie był on dla ptaków szkodliwy tylko słabej jakości.
@miroslawamarcinkowska1953
@miroslawamarcinkowska1953 13 күн бұрын
taka jest właśnie polska rzeczywistość ...
@andrzejszczepanik9945
@andrzejszczepanik9945 13 күн бұрын
Do mnie przylatują dzwońce i urywają liście jagody goji i chyba je jedzą!?
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 13 күн бұрын
możliwe. Dzwońce czasem zjadają pączki drzew więc może moga i podskubać listki.
@knonowakowski
@knonowakowski 11 күн бұрын
Dzwońce zdychają. Ludzie umierają.
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 11 күн бұрын
Pańskie zdanie, szanuję, ale moje jest inne. Podział na zdychanie i umieranie to uprzedmiatawianie, a dzwońce przedmiotami nie są. Pozdrawiam serdecznie
@gty-cv2bu
@gty-cv2bu 12 күн бұрын
Poradzą sobie. Mamy dziś sklonnosci do panikowania
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
@@gty-cv2bu Oczywiście że sobie poradzą. Wątpliwe żeby taka choroba była w stanie zagrozić całemu gatunkowi. Zające chorowały, poznikały w wielu miejscach a teraz się odradzają i radzą sobie. W ich przypadku nie mieliśmy na to wpływu. Natomiast na wspomnianą chorobę mamy wpływ bo (oczywiście niechcący) to my tworzymy miejsca zarażania się ptaków. I to my sprawiamy że dzwońcie będą przestawać śpiewać w naszej okolicy. Pytanie czy w porządku jest nic z tym nie robić kiedy się o tym wie? I schować się za postawą "poradzą sobie". Zwłaszcza że rozwiązania problemu są banalnie proste. Tak się składa, że ja bardzo lubię śpiew dzwońców i chciałbym go zawsze słyszeć u siebie w ogrodzie. A ten film jest po to żeby nie wpadać w panikę, bo kiedy wiesz co możesz zrobić to nie panikujesz... Pozdrawiam serdecznie
@jacekwagner8663
@jacekwagner8663 13 күн бұрын
Witaj Mistrzu!👍💪👊 Pozdrawiam.
@rawa5457
@rawa5457 9 күн бұрын
Kiedyś, dawno temu, Pan wspominał o Turkawkach. Mam zlokalizowaną małą populację, właśnie siedzą chyba na gniazdach bo samce tokują, podlatują do góry i nurkują podobnie jak sierpówki. Odgłosy z drzew wykluczają pomyłkę, to turkawki. Jest co najmniej jedno gniazdo. Dzisiaj je widziałem i słyszałem (12.VII 2024), tydzień temu też je słyszałem . Nie wiem, czy mogę tutaj napisać, gdzie to jest. Kolega zbiera jeszcze informacje? Na bank turkawki, tych odgłosów chyba nic nie podrobi. Pozdrawiam!
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 8 күн бұрын
@@rawa5457 napisałem przed chwilą do niego i potwierdził że już sprawa jest zamknięta. Poproszę go żeby jakieś podsumowanie mi przedstawił tego co się udało zebrać. Generalnie z Turkawką w dalszym ciągu jest bardzo słabo. Obserwacje warto wpisać do ornitho PL
@rawa5457
@rawa5457 8 күн бұрын
@@ptasiastrefa Tak myślałem, że może już być "po ptakach". ornitho PL? Jak nie dam rady to podeślę namiary na @, chyba że mogę je podać i tutaj. Najlepszego! Sorry, poprawiłem, wyświetliło się jako link, YTuba nie lubi linków w postach.
@apis-divina
@apis-divina 12 күн бұрын
naucz się lemingu że : umierają ludzie i pszczoły ! a reszta zdycha !
@ptasiastrefa
@ptasiastrefa 12 күн бұрын
Cytat z dr hab. Zofii Zaron - Zwierzę to KTOŚ, a od nas różni się tym, że nie mówi. Zwierzęta jedzą, piją, śpią i śnią, różnych rzeczy chcą, cierpią, tęsknią. I oczywiście umierają - mówi. - Ludzie, którzy są świadomi (myślący), że zwierzę to istota żywa, nie powiedzą, że zwierzę zdechło - dodaje. Skąd zatem powszechne przekonanie, że "zwierzęta zdychają" a "umierają tylko ludzie"? - Bierze się to stąd, że zwierzęta zawsze traktowano przedmiotowo - wyjaśnia dr hab. Zaron. Ptaki to nie przedmioty - naucz się tego
@apis-divina
@apis-divina 12 күн бұрын
@@ptasiastrefa Pleciesz bajki, według ciebie ludzki tasiemiec czy glista ludzka to ktoś ? Takie nie przemyślane bzdury głoszą lemingom idioci wszelkiej maści i koloru po to by sterować nimi , i doić kasę !
W lasy oliwskie...
32:37
Ptasia Strefa
Рет қаралды 2,3 М.
Czy PRZEŻYŁBYŚ w staropolskiej KARCZMIE?
15:45
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 307 М.
Alex hid in the closet #shorts
00:14
Mihdens
Рет қаралды 6 МЛН
Slow motion boy #shorts by Tsuriki Show
00:14
Tsuriki Show
Рет қаралды 2,9 МЛН
DAD LEFT HIS OLD SOCKS ON THE COUCH…😱😂
00:24
JULI_PROETO
Рет қаралды 12 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 6 МЛН
Tego NIGDY NIE RÓB  z Autem w UPAŁ!!!
17:46
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 110 М.
Obalamy mit o aktywności fizycznej
11:28
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 507 М.
Budki własnego pomysłu - najczęściej popełniane błędy.
16:36
Ptasia Strefa
Рет қаралды 117 М.
Kto śpiewa w listopadzie ?
13:04
Ptasia Strefa
Рет қаралды 9 М.
Dwa dni z wróblem
18:22
Ptasia Strefa
Рет қаралды 34 М.
Technicznie o dokarmianiu
17:17
Ptasia Strefa
Рет қаралды 40 М.
Heblowana jest zła - budkowy mit
11:56
Ptasia Strefa
Рет қаралды 17 М.
Do pobliskiego lasu...
30:25
Ptasia Strefa
Рет қаралды 4,1 М.
Jak wędrują nasze ptaki ?
12:36
Ptasia Strefa
Рет қаралды 13 М.
7m viwes complete thank u so Mach fred #viral #shortsfeed #shots
0:18
RAKESHTATAM10K
Рет қаралды 8 МЛН
7m viwes complete thank u so Mach fred #viral #shortsfeed #shots
0:18
RAKESHTATAM10K
Рет қаралды 8 МЛН
У Котика Отняли Игрушку 🥺
0:15
ДоброShorts
Рет қаралды 9 МЛН