Świetny materiał, pozdrawiam serdecznie pana, i wszystkich miłośników ptaków,milej niedzieli
@HejBro2 ай бұрын
Fajny spacer z Panem, jakbyśmy tam z Panem szli, piękny las, i zawsze dzięki Panu człowiek dowiaduje się więcej, dziękuję🙂
@marekpolak24392 ай бұрын
No i super.Nowy pomysł.Może się przydać.
@imkaklu2 ай бұрын
Brawo za wytrwałość 😊
@-herb-55302 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek , deszcz dodał tylko oprawę w tle , prawdziwy przyrodnik ma zawsze dobrą pogodę 🙂👍
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Od keidy mam wodoodporną kamerę jest łatwiej nagrywać w terenie. Gdyby produkowali jeszcze 100% wodoszczelny mikrofon byłoby jeszcze lepiej :) A i tak jest dobrze.
@miroslawamarcinkowska19532 ай бұрын
to jest pasja bez względu na pogodę, każda jest dobra, pozdrawiam serdecznie!
@ptasiastrefa2 ай бұрын
W niedzielę też byłem w terenie. Lało i wiało. Mikrofon wpadł do kałuży ale dalej działa ;) Nie wykluczam jednak nagrywania przy biurku od czasu do czasu (choć wolę teren)
@jurekosak68722 ай бұрын
Z tym zabezpieczeniem Noela świetny pomysł 👍Darz Bór
@konradstacherczak11912 ай бұрын
Więcej więcej takich instruktażowych filmów 😊
@ptasiastrefa2 ай бұрын
będą. To jest temat rzeka. Pełno możliwości tylko wybierać co komu bardziej podejdzie :)
@konradstacherczak11912 ай бұрын
@@ptasiastrefa ja robię budki według instrukcji Pana Sokołowskiego i wieszam tam gdzie dany ptak lubi najbardziej, ale widzę że ludzie mimo dobrych chęci to albo wieszają w miejscach b.naslonecznionych albo od zachodu i południa. Szkoda ich pracy i pieniądzy. Warto wspomnieć że jeżeli ktoś ma ogród to może posadzić fajne rośliny które ściągną ptaki do ogrodu ( czarny bez , jarzębina, rokitnik itp..)
@martabialowiezec2 ай бұрын
U mnie w takiej budce mieszka wiewiórka. Wczoraj podczas czyszczenia budek odkryliśmy w jednej małą wiewiórkę. Więc nie tylko ptaszki u nas polubiły budki . Dziękuję Panu za filmiki, bardzo nam pomagają 😊
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Mam za małe budki żeby do mnie wchodziły wiewiórki. Ale chyba będzie trzeba im coś powiesić.
@martabialowiezec2 ай бұрын
Ja nawet nie wiem dlaczego zamieszkała w takiej budce. Skoro jej pasuje to niech mieszka. Muszę odpuścić renowację budki wyżej powieszonej ( mieszkały w niej kosy lub szpaki- nie rozróżniam tak szybko umykają ), by jej nie niepokoić. Pan mnie zainspirował do wieszania budek dla ptaków, mąż zrobił i powiesił. Wszystkie zamieszkane. Kupiliśmy kilka gotowych i nic, tylko jedną wybrała wiewiórka 😀. Pozdrawiam Pana serdecznie 🖐️
@marzena21702 ай бұрын
Piękny spacer. Dziękuję za ciekawe informacje🤗😁
@ArturM10-062 ай бұрын
Witam serdecznie, Kolejna dawka wiedzy. Na Suchaninie też pojawiły się mazurki .Wczesiej ich nie widziałem, a na początku października wypatrzyłem co najmiej 4 sztuki. Może powieszę kilka budek w okolicy to moze zostaną i będzie ich więcej.🐦🐦🐦🐦 (jeśli sikorki ich nie wygonią), Pozdrawiam,Artur PS - chora sikorka z bąblem na nodze już nie przylatuje :(
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Niestety ospa zazwyczaj jest letalna. Na szczęście ta choroba rozprzestrzenia się dość wolno. Jak ptaki nie muszą walczyć o pokarm czy miejsce noclegowe.
@ArturM10-062 ай бұрын
@@ptasiastrefa Inne ptaszki wyglądają OK. Jak dostałem od Pana iNformację i poczytałem o ospie to wszystkie miejsca gdzie ją widziałem sukcesywnie odkażałem podchlorynem sodu (domestosem), Mam nadzieję, że ine nie zachorują. Pozdrawiam,
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
@@ArturM10-06 Niech Pan powiesi jakieś budki, może dwie w niedalekiej odległości. Jedna zajmą mazurki a druga sikory.
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
@@ArturM10-06 Tak myślę czy warto wieszać budki w pobliżu placów zabaw aby dzieci zainteresowały się co to jest i dlaczego, aby wzbudzić w nich zainteresowanie ptakami.
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
@@ArturM10-06 Suchanino ma potencjał, jest tam sporo drzew. Ale krzewów owocowych dla zimujących ptaków chyba brak.
@photographerwithawalker2 ай бұрын
kołnież Noela ;)
@wsk5522 ай бұрын
Dostałam w prezencie budkę lęgową małą, niewymiarową i się zastanawiam jak ją zabezpieczyć🤔. Kilka lat oglądam Ptasią Strefę i wiedziałam, że taka budka to jadłodajnia dla drapieżników. Z siatki zrobiłam coś na kształt kosza nałożonego na całą budkę. Ptaki wlatują przez oczka siatki i budka jest już drugi rok zajęta.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Oczywiście że tak :) Tak samo powinno sę zabezpieczać budki typu P jeśli są wieszane na zewnątrz.
@kamilkamilion94302 ай бұрын
U nas ptaki są bardziej przyzwyczajone do siatki niż w USA, jest dużo siatek na ogrodzeniach tylko z większymi oczkami, siatka jest również używana przy gołębnikach. Myślę sobie że u nas taki kominek Noela będzie działał nawet bardziej przyciągająco 😁
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Całkiem możliwe. Zamówiłem siatkę ocynkowaną. Możliweże jest sztywniejsza od tej zielonej. Pozdrawiam serdecznie
@norbertzajac54092 ай бұрын
fajny odcinek
@tomaszkrampa67042 ай бұрын
Umnie wiewiórki chciały zrabować lęg szpaków z budki lęgowej, na pomoc przyleciały około 10 szt kawek , zaczęły hałasować aby odstraszyć wiewiórki. ( bardzo dla mnie ciekawa obserwacja )
@ptasiastrefa2 ай бұрын
To bardzo fajna obserwacja. Oczywiście kawki nie chciły ratować szpaka. Przypadkowa zbieżność interesu. Wiewiórka staniowi zagrożenie także dla lęgu kawek stąd taka reakcja.
@michaszypua15962 ай бұрын
Witam Panie Jakubie, U mnie na Podkarpaciu masa orzesznic i popielic. Zajmują nawet budki dla nietoperzy. Czytałem badania zagraniczne na ich temat. O ile sama orzesznica raczej dużego zagrożenia nie stanowi i rzadko lęgi niszczy, o tyle popielice może stanowić większy problem. Ja rabowania nie obserwowałem, natomiast zauważyłem, że chętnie zajmują one budki z gniazdami, gdzie nocują. Popielica, zwłaszcza dorosła to spory gryzoń i przyznam, że byłem zaskoczony jak wchodzą przez otwór budki typu A. W A1 ich nie widziałem, myślę, że jest za ciasny. Testuję teraz powiększone budki typu a1 do średnicy ok 30 mm. Wydaje mi się, że ptak wielkości bogatki się w nim zmieści a popielica być może będzie już za duża. Podstawowa zasada z pilchami to unikanie lasu z gęstym podszytem, zakrzaczeniami oraz generalnie olsów i terenów podmokłych. W suchym sosnowym/bukowym lesie bez znacznego podszytu zajęcia budek przez pilchy nie obserwuję. Wiem, że w Polsce są projekty odbudowy i ochrony populacji pilchów (materiały dostępne na YT). Ciekawi mnie jaki gatunek pilchów niszczył budki o których Pan wspomniał. Być może mógłby Pan nakręcić podobny odcinek jak ten z nietoperzami. Byłoby to niezwykle ciekawe. PS co do samego zabezpieczenia uważam, że najprostsze byłoby stosowanie dłuższych daszków, sądzę, że wydłużenie ich o 5 cm załatwi problem kun. pozdrawiam serdecznie!
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Zpisałem sobie ten cenny komentarz. Dziękuję ! Moje doświadczenie z pilchami jest tylko teoretyczne. Z literatury wiem, że najgorźniejsza jest koszatka. W okresie lęgowym pisklęta i jaja mogą stanowić spory procent jej diety (nie pamiętam dokładnie ; 30-40% (?) - nie chcę kłamać). Popielica chyba tak groźna nie jest. Niestety nie wiem, kóre pilchy niszczyły wschodnie budki i wiele wskazuje na to że się nie dowiem. Zazdroszcze popielic. Na żywo nigdy nie widziałem. Piękne są. Bogatka wejdzie do otworu 29mm na wcisk. 30 mm bez broblemu. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
@@michaszypua1596 Wspaniałe że Pilchy są lokalnie liczne. Można by odławiać i przenosić na nowe siedliska.
@michaszypua15962 ай бұрын
@@ptasiastrefa Miło mi, czekam na kolejne publikacje PS odezwę się na prvi jak zbiorę myśli, sam mam parę pytań/wątpliwości, które być może uda się rozwiać.
@michalflont2 ай бұрын
U mnie w sadzie gdzie mam kilka budek typu A na szczęście do tej pory nie zauważyłem żadnego śladu rabunku. Budki mam zabezpieczone tylko blaszką przy otworze wlotowym. Pozdrawiam Ptasia Strefę
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Jeśli to budki Sokołowskiego to szansa wyrabowania jest doś mała. JEśli tkaiej jak tamoja z kominkiem Noela to może być kwestia czasu.
@aok84692 ай бұрын
Na dzięcioła chyba nie ma rady. U mnie w ostatnich dniach bardzo wytrwale powiększa otwór w budce ponieważ nie ma na niej blaszki. Będzie trzecia do remontu 😐. Może przy tej okazji zamontuję kominek Noela 😊 Nazwa od razu mi wpadła w ucho i będzie funkcjonować. Dla prawdziwych przyrodników każda pogoda jest ok, chociaż wiadomo, że sprzęt trzeba chronić. Na takie ciemności musi Pan nabyć biały parasol, tylko wtedy wiadomo, że nici z jakiegokolwiek kamuflażu 😉 Pozdrawiam
@JòzefLaskowski-s5e2 ай бұрын
Ja pod nakładkę drewniana wydłużająca otwór wejściowy na ściance czołowej budki, daję blaszkę z puszki po napojach, np. po piwie i jeszcze nie zdarzyło się aby dzieciął z tym poradził😮
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@JòzefLaskowski-s5e Super ! zawsze chciałem tak spróbować. Poczekam ażmi się dzięcioł rozpdzi z niszczeniem w lesie i robimy test , bo inaczej ludzie nie uwierzą ;)
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Jesień to czas wieszania (ludzie) i niszczenia (dzięcioły) budek. Trzeba zabezpieczać. Z drugiej strony coś sie dzieje, przyroda rzuca nam wyzwania. Budki nie są nudne :) ... Mam biały parasol oświetleniowy ale obawiam się że w takim lesie długo białym by nie pozostał ;)
@duod78472 ай бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Mam takie pytanie, ostatnio na grzybach przyglądałam się dwóm dzięciołkom na starym dębie, a kilka lat temu widziałam też jednego wśród trzcin nad Kanałem Ślesińskim. Tu, w Ptasiej Strefie, czesto poruszany jest temat dzięcioła dużego, co zrozumiałe bo jest najliczniejszy i potencjalnie szkodliwy jako niszczyciel budek, ale czy są jakieś szanse na materiał o tych pozostałych dzięciołach?
@ptasiastrefa2 ай бұрын
jest :) Myśąłem żeby zrobić o dzięciołach Polski całą listę, ale brakuje mi fotki samca zielonosiwego i dzięcioła białoszyjego... Dzięciołek też potrafi niszczyć budki i to bardzo zajadle ;)
@darekz.301026 күн бұрын
Obejrzałem sobie z ciekawości parę filmików o budkach legowych, tylko z Austrii. Dla mnie ciekawostką był sposób czyszczenia budek: po usunięciu resztek gniazda spalano wewnątrz budki zgniecioną gazetę lub inny papier "dla dezynfekcji". Inną kwestią jest powszechne nawiercanie w dnie budek kilku małych otworów wentylacyjnych, które podobno eliminują problem przegrzewania wnętrza budki nawet na słońcu.
@ptasiastrefa26 күн бұрын
@@darekz.3010 co do dezynfekcji ogniem to mam mieszane uczucia czy aby nie jest to przesada. Taki ogień zabija wszystko w budce a nie wszystko co tam jest to pasożyty ptaków. Ludzie mają to do siebie że lubią dezynfekować a potem narzekają, że białaczka, że alergie.. ja Nie opalam usuwam stare gniazda jeśli widzę że jest dużo pcheł stosuje wodę z mydłem. W naturalnych liczbach jest wysoka wilgotność która usuwa gniazda i szkodzi pasożytom. Jeśli chodzi o otwory wentylacyjne w nie obawiam się że w upalny dzień na słońcu to one i tak nie pomogą. Widziałem fajne testy robione w USA na budkach z wentylacją i bez wentylacji. Najlepsze rzeczy się sprawdzało to dodatkowa osłona w postaci ściany rzucające cień na budkę oraz biały kolor butki same otwory wentylacyjne to za mało... co do wilgotności W budkach Zdania są podzielone bo Niektórzy uważają że suche butki szkodzą pasożytom A ja uważam odwrotnie najwięcej pcheł widuję w świeżych, suchych budkach najmniej w Starych gdzie drewno jest wilgotne. Otwory wentylacyjne sprzyjają temu że budka jest sucha. Myślę że kiedyś zrobimy na ptasiej strefie jakieś fajne eksperymenty z budkami Sokołowskiego na słońcu tak żebyśmy wszyscy mogli zobaczyć jak to jest... pozdrawiam serdecznie i dziękuję za cenny komentarz
@panphotoobiektywnie2 ай бұрын
👍
@jacekswiech5302 ай бұрын
Lasy deszczowe w Polsce ? Zabrzmiało egzotycznie, ale sympatycznie.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
To jedyny las deszczowy w jakim byłem ;) i jakoś bardzo mnie to tych gorących nie ciągnie; może na stare lata ...
@bsnufkin9292 ай бұрын
Czy taką klateczkę można kupić w postaci wiszących karmników dla ptaków, czy tych drucianych "industrialnych" osłonek na żarówki? Gotowe, tylko przykręcić. No chyba, że kształt musi być w kwadrat. Ma sens taka ochronka!
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
Według mnie kształt nie ma znaczenia a rozwiązania które proponujesz zapewne będą lepsze niż żadne.
@bsnufkin9292 ай бұрын
@@sebastianczarnowski27 też mi się tak wydaje. Ja lubię dłubać i tworzyć, i na pewno samodzielnie wykonana klateczka sprawi dużo więcej satysfakcji. Taki druciany karmnik bardziej już przypomina słonika ze względu na kształt i średnicę. Zaletą tu na pewno jest to, że ptaki miałyby lepsze pole widzenia przy wylocie z budki.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Wg mnie nie musi być kwadratowy. Sam robiłem przedłużnie kanału wlotowego z karmnika na kule tłuszczowe. I jeszcze kilka takich zrobię.
@marekmarecki96942 ай бұрын
6:15 Ciekawe, że pomimo długiego otworu, kuna zrabowała lęg...
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Bogatka zbudoał bardzo wysokie gniazdo. Budka dobra nie zawsze musi zadziałać ...
@krzysztofulla67532 ай бұрын
A co myślisz jak by zrobić tylko siatkę górną taką nad wejściem i szerokość budki A długość 15cm tak ze spadkiem jak dach 10% i tak ptaki od dołu wlatują
@ptasiastrefa2 ай бұрын
to może zadziałać :) W głowie mam kilka rozwiązań jeszcze prostrzych i już się nie mogę doczekać testów.
@fkksyt1692Ай бұрын
@@ptasiastrefa to może być lepsze od słoników, pod wieloma względami
@janstar30662 ай бұрын
👍💕💯
@Bubu000132 ай бұрын
Odbiera Pan maile?🙂
@aok84692 ай бұрын
Kiedyś pisałam i Pan Jakub odczytał i odpowiedział, ale pewnie sam się tu wypowie 🙂 Bardzo długo oglądam Ptasią Strefę i sądzę, że jest bardzo zajętym Człowiekiem.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@Bubu00013 odbieram z opóźnieniem zawsze :( dziś na kilka odpisałem. Jeśli nie ma mojej odpowiedzi Proszę przesłać jeszcze raz. Pozdrawiam serdecznie
@ochronaprzyrody43322 ай бұрын
Mam pytanie do prowadzącego kanał Kuby , chcialem zakupić budkę lęgową na ptasieogrody ale nie można wejść na ten sklwp
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Mój tata przeszedł na emeryturę i już drugi rok budek nie produkuje. Podobne budki można kupić między innymi w sklepie budka z jajem lub ussuri.
@ochronaprzyrody43322 ай бұрын
@@ptasiastrefa Ok dziękuje za odpowiedź i info.
@TheDeadel2 ай бұрын
Jak w tym sezonie budki ze słonikiem sobie radziły??
@ptasiastrefa2 ай бұрын
W listopadzie idę ze studentami czyścić te budki. Zabiorę kamerę i będzie materiał :)
@krzysztofulla67532 ай бұрын
Chciał bym wiedzieć jakie są lepsze?. sposoby bo myślę na swojej działce bo mam stad koło domu i pare budek powiesić.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@krzysztofulla6753 to wcale nie jest łatwe pytanie... każdy sposób ma wady i zalety. W przypadku budek Sokołowskiego głębokiej z kominkiem specjalnie zabezpieczać ich nie trzeba. Natomiast płytkie budki takie jak ta z kominkiem Noela według mnie bezwzględnie trzeba zabezpieczać. Oprócz kominka noela można zrobić słonik albo od wewnątrz pod otworem umocować głęboko na 5 cm. Będzie o tym film. Pozdrawiam serdecznie
@photographerwithawalker2 ай бұрын
U mnie tez tak ciemno na codzien. W południe jak sa chmury jak obiektyw ma max otwor F6.3 i czas 1/200 to iso skacze do iso 18000 haha
@photographerwithawalker2 ай бұрын
A mniejszy nie moze byc ten kołnież ?
@prezes8702 ай бұрын
Pierwszy🎉
@leososa69762 ай бұрын
Czterdziesty czwarty.
@mlx13372 ай бұрын
Twoja kobieta pewnie jest dumna ¯\_(ツ)_/¯
@Grzegorz992 ай бұрын
Nie ironicznie czy będzie reportaż z słoników 2024 ?
@ptasiastrefa2 ай бұрын
Będzie ! w listopadzie (połowa) czyszczę słoniki ze studentami (robili badania i wykładali koło budek kolorową śierść, żeby zobaczyć co sikory na to) ?Na pewno zabiorę kamerę :)
@sebastianczarnowski272 ай бұрын
Ten kominek moglby byc o polowe mniejszy.
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@sebastianczarnowski27 myślę że tak. Ja zastosowałem według oryginalnych wymiarów amerykańskich.
@photographerwithawalker2 ай бұрын
Wow 24-3000mm A ja posiadam skromnie 180-600mm
@MasterBLB2 ай бұрын
Panie Kubo, a próbował pan wiercić otwór wlotowy do budki skośnie do dołu, po kątem powiedzmy 45o? Tak aby otwór na stronie wewnętrznej był na zwykłej wysokości, a zewnętrzny odsunięty w dół od daszka budki. Wtedy koty i kuny raz że będą miały dalej aby do otworu dosięgnąć, a dwa jak już sięgną to by chyba musiały mieć kości z gumy aby łapę zawinąć przez taki skośny kanał siedząc na budce, a jak już łapę wsadzą to co najwyżej daszek od środka będą mogły sobie pomacać. Dzięcioł też będzie miał trudniej przebić się do wnętrza, acz dla pewności to te okucia wokół wlotu bym zostawił. Z wad rozwiązania - gorsze oświetlenie wewnątrz będzie, ale pewnie nie aż tak jak w przypadku słoników(btw, nie mogę się doczekać raportu o nich z 2024^^). I cóż pan na to powie, ma to sens?
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@MasterBLB raport słoniowy jakość w połowie listopada. Wiercenie skośne Myślę że ma sens pod warunkiem że mamy kilka desek. W tej budce z kominkiem Noela jest tylko jedna deska (2cm) i chyba skos za dużo nie da. Ostatnio męczy mnie sposób którego nigdzie wcześniej nie widziałem i Wychodzę właśnie z założenia że kuna nie jest z gumy. Jest tak proste że aż straszne i chyba mam gdzie go wypróbować. Ale na razie nic nie zdradzam...
@MasterBLB2 ай бұрын
@@ptasiastrefa Panie Kubo, opierając się na planach budki lęgowej jakie pan opisał w "Budka A/A1 dla sikor (standard)" przeprowadziłem obliczenia jak taki kątowy otwór wejściowy ma się do zwykłego. I tak, dla sugerowanej grubości deski 20mm dla ścianki przedniej zewnętrznej oraz wewnętrznej, i otworu 32mm: - otwór zewnętrzny będzie oddalony od górnej krawędzi ścianki A o 40 + 15mm = 55mm, vs wersja zwykła 15mm; wewnętrzny będzie na oryginalnej wysokości. Przy okazji otwory wlotowy i wylotowy nie będą się w żadnym miejscu pokrywały. - całkowita długość kanału wejściowego ~56.5mm, i to bez kominka, vs 60mm wersja zwykła z kominkiem. - zakładając, że drapieżnik musi dosięgnąć tak do połowy głębokości budki musi pokonać drogę 55 + 56.5 + 101.5 = 213mm, i to pod bardzo niewygodnym kątem(aby sięgnąć w kierunku dna musi zawinąć łapę o 135 stopni), vs 15 + 60 + 101.5 = 176.5mm. Wygląda więc na to, że nie tylko taki ukośny otwór mocno utrudni dostęp drapieżnikom, ale też i eliminuje wymóg kominka. Jedyny kłopot to konieczność posiadania jakiegoś stołu/imadła uchylnego do przeprowadzenia wiercenia pod kątem 45 stopni, no i z tym światłem wewnątrz budki gorzej będzie. Suma sumarum warto chyba przeprowadzić eksperyment z takimi budkami w następnym roku.
@wojteksz.60162 ай бұрын
Co z tego, że budki Sokołowskiego są głębokie jak ptaki nie chcą mieć takiego lochu i nanosiły u mnie z 15-20cm mchu, kory i innego dziadostwoa same sobie szkodząc
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@wojteksz.6016 z tym jest różnie. Nie wszystkie nanoszą tyle materiału. Musiałbym sprawdzić z notatkach, ale bardzo wysokie gniazda to mniejszość jeśli chodzi o sikory. Wróble potrafią wypełnić każdą budkę płytką i głęboką. Natomiast statystyka strat jest bezlitosna dla budek płytkich w porównaniu z głębszym sokołowskim gdzie zdarza się od czasu do czasu A w przypadku płytkich prawie we wszystkich budkach kiedy drapieżnik to odkryje...
@wojteksz.60162 ай бұрын
@@ptasiastrefa U mnie prawdopodobnie były rudziki albo wójciki
@ptasiastrefa2 ай бұрын
@@wojteksz.6016 czyli prawdopodobnie pleszki, bo ani rudzik ani wójcik w budce nie gniazduje. Bardzo dużo materiału potrafi nanieść Kowalik, ale on dodatkowo zakleja sobie otwór gliną. Zdarza się też że Sikora rozpocznie budowę gniazda na niesie materiały na 1/3 budki, porzucają a potem na tym wszystkim buduje kolejny gatunek... nie wszystkie ptaki lubią głębokie budki.